Moderne konijnenjacht leverde de Australiër McGraitli '11 fortuin op KWATTA Grote koelwagens trekken naar de woeste binnenlanden en komen geheel gevuld terug DINSDAG 3 SEPTEMBER 1957 (Van onze correspondent in Australië) Honderd jaar geleden bracht een Engels schip 24 konijnen naar Australië. Daarvan derden er dertien losgelaten op het landgoed van Thomas Austin in de buurt van Geelong, dat nu de grootste provinciestad van de staat Victoria is, met meer dan 50.000 inwoners, op 60 km. afstand van Melbourne gelegen. Thomas Austin moet wel erge spijt hebben gehad van zijn liefde voor de knageljjntjes, want zes jaar later had hij al meer dan twintigduizend nakomelin gen van deze lieve diertjes moeten verdelgen. Toen waren er zeker nog tien duizend over. Hij besteedde er vijftigduizend gulden aan om ook deze uit te roeien. Het lukte niet. Zoals het op Austins bedrijf ging, zo verliep de historie elders. Het zou tot 1950 duren voor de wetenschap er in slaagde met behulp van een nieuw verdelgings middel, myxomatosis, de konijnen te bestrijden op een wijze, die bevredigend genoemd kan worden. Dertigduizend konijnen eten evenveel als drieduizend scha pen en toen er van de meer dan zevenhonderd miljoen snuffelgragen ettelijke honderden miljoenen aan het myxo-vergif ten offer vielen, konden de schapen- boeren zich in hun handen wrijven. Er kwam meer ruimte en meer voedsel voor de schapen. De groei van de schapenstapel met tien miljoen stuks in luttele jaren tijds tot 140 miljoen is er het beste bewijs van. Australië kon een slordige vierhonderd miljoen gulden méér in zijn zak stoppen doordat de wolopbrengst navenant steeg. de konynenplaag te bestrijden, ook al is het in het belang van zowel de jager als de exporteur, dat het konijn niet hele- mAAl wordt uitgeroeid. Wanneer de jagers de gevangen of geschoten konijnen aan de rijdende koelinstallatie afleveren, worden alleen de ingewanden er uit gehaald. Later, wanneer de koelwagens na vele honder den mijlen te hebben gereden, volge laden terugkeren naar Melbourne, wordt de vangst gevild en verder bewerkt in de fabrieken van McGraith, die de vreemdste orders binnenkrijgt uit het buitenland. Zo bestelde een Amerikaan onlangs vijftigduizend voorpoten. Het bleek later, dat zij bestemd waren om tot mascottes te worden verwerkt Uit Europa ontvangt McGraith vele Prijzen van huiden, wol en boutjes sterk gestegen Sinds myxomatosis als het wonderlijke redmiddel voor de Australische schapen teelt zich ook elders in de wereld, met name in Engeland en het vasteland van Europa, heeft verspreid en de konijnen- legers heeft gedund, heeft het konijn in Australië een andere betekenis gekregen. Het konijnenboutje is niet langer een armeluisgerecht, dat men zich buiten de steden op gemakkelijke en goedkope wijze zelf kon verschaffen, of waarvoor hoogstens een kwartje werd neergeteld. Neen, tegenwoordig is het konijn een luxe, zowel wat zijn huid als zijn bout betreft. Een konijnenhuid brengt tegen woordig twee keer zoveel op als de wol en een boutje kost in de winkels min stens tien keer zoveel als zes jaar ge leden. Toch moet U niet denken, dat het konijn thans een zeldzaam dier in Australië is geworden. Er huppelen er nog wel honderd en meer miljoen rond, maar zij houden zich op een afstand. De tijd is voorbij, dat men ze bij dui zenden kon zien, wanneer men met de trein de vele honderden mijlen door het binnenland aflegde en de langoren elkaar als grote troepen vrolijke schoolkindertjes zag achternahollen. Een van de grootste konijnenvangers ming onder hun onderdanen echter al lang goed, want al zijn ze tegenwoor dig moeilijker te vinden en moeten er langere reizen worden gemaakt om „jachtgronden" te ontdekken, de prij zen voor een bout en een huid liggen zo hoog, dat al die extra moeite ruim schoots wordt beloond. Vermogen verdiend! Een van de grootste konijnenvangers van Australië is John MmGraith, die, ondanks myxomatosis, per jaar twee miljoen mummelmannetjes verhandelt. Hij doet dit op moderne manier. Hij trekt met grote vrachtwagens, die van een technische koelinstallatie zijn voor zien, het binnenland in naar een plaats, waar in de wijde omtrek grote legers konijnen te verwachten zijn. Soms moet hij daarvoor meer dan drieduizend kilo meter afleggen, maar het is de moeite waard. Met zijn vrachtauto's, die elk koelruimte bieden voor zesduizend ko nijnen, stelt hij zich in de eenzaamheid op. Voordien heeft hij aan de jagers laten weten, dat zijn wagen gereed staat om de buit te ontvangen. Want John McGraith is zelf geen jager. Hij is de man, die de buit in ontvangst neemt van de mannen, die van het jagen hun beroep maken. Zulke jagers wonen in de binnenlanden en zijn blij, dat ze hun buit „ter plaatse" kun nen afleveren en niet enkele honderden mijlen moeten rijden om de bouten aan opkopers kwijt te raken. D&t heeft McGraith op moderne wijze gemakkelijk gemaakt. Hij zelf raakt ze kwijt aan Europa en Amerika. Hij doet het op grootse wijze. Hij beschikt over dertig auto's, die naar alle delen van Australië uitzwermen. Hij heeft op veertig-jarige leeftijd al een vermogen verdiend aan de langoren en woont in Melbourne in een luxueuze villa! Natuurlijk heeft hij ook sombere da gen gekend. Zij waren somber door de vrees, dat myxomatose zijn arbeidster rein zou vernietigen. McGraith, die de konijnen beter kent dan wie ook in Australië, is er van overtuigd, dat myxo nooit de hele stapel langoren op dit continent kan uitroeien. Hij betaalt de jagers twee gulden tot een rijksdaalder per beestje. En als U weet, dat handige jagers op die basis in de wintermaanden (die we nu in Australië beleven) bijna zevenhonderd gulden per week maken, dan kunt U zich voorstellen, hoeveel knaagdiertjes hier nog rondzwermen. Vreemde orders Tal van schapenboeren zyn verheugd, dat mensen als McGraith er zijn er overigens weinig in verhouding tot het massale leger der langoren meehelpen orders voorhazen. Zij worden voor al gevraagd door België en Duitsland en zonder enige bewerking precies, zoals zij geschoten zijn, in kisten van twaalf stuks naar deze landen verzonden. De boeren niet gerust Intussen zijn de boeren er niet zo ge rust op, dat jagers en myxo de konijnen stand tot zo gering mogelijke propor ties kunnen terugbrengen, want myxo schijnt sinds geruime tijd al geen uit werking meer te hebben op nieuwe generaties konijnen. De boeren herinne ren zich maar al te goed, dat vóór myxo zijn intrede deed, de konijnen jaarlijks een schade toebrachten, die op vier mil jard gulden werd geschat. Er is nu een nieuw middel gevonden, 1080 geheten, een chemische stof, die in pakjes lokaas wordt verwerkt en voor konijnen dode lijk is. In West-Australië zijn al zoveel lang oren door middel van 1080 uitgeroeid, dat nu de vossen wegens gebrek aan voedsel lammeren aanvallen en doden! Ook in het oosten van Australië doen de vossen de boeren veel overlast aan en is het aantal ln de weiden gedode lam meren vele malen groter dan vroeger het geval was. Overbebeesting Het ziet er dus naar uit, dat, hoewel het kwaad der konijnen bezworen is of althans sterk verminderd, een ander kwaad de kop heeft opgestoken. Austra lië schijnt nu eenmaal een land te zijn, waar de natuur er van houdt de strijd tussen mens en dier telkens weer een beetje aan te wakkeren. Als straks de vossenplaag is afgelopen, kunnen we er zeker van zijn, dat wilde honden, kan goeroes, emus en niet te vergeten wilde varkens weer van zich doen spre ken. Onlangs heeft de minister van Landerijen, Roger Nott, een reis ge maakt van vele duizenden mijlen naar de binnenlanden om met eigen ogen te bekijken, welke schade die lieve beesten allemaal aanbrengen. Australië lijdt aan een onderbevolking en een overbebees ting. Rondom de veemarkt Invoer van buitenlands slachtvee wordt sterk afgeremd Rundveemarkten vrij rustig (Van onze deskundige medewerker) Het vroege herfstweer heeft nogal wat afbreuk gedaan aan de handel in melk vee. De kooplust is de laatste 14 dagen duidelijk teruggelopen en de prijzen ofschoon nog hoog brokkelden toch wel iets af. Wel werd er in het kalf dragend vee I tenlandse vee werd van f. 2.65f. 2.75 gemiddeld aan de bout betaald, i Het aanbod van vette kalveren was deze week vrijwel gelijk aan de vorige week en alles werd vlot opgenomen, met eerder iets stijvere prijzen. Zeer veel werd voor Italië bestemd. Onze noteringen waren voor de uitmun tende kwaliteiten f. 2.60 tot f. 2.80 en overigens varieerden de prijzen van onder naar boven van f. 1.90f. 2.50 per iets meer voor export gedaan en hier- kg. levend gewicht. Het schaarse aanbod voor bleven de pryzen dan ook stevig i van nuchtere kalveren werd meestal ge- gehandhaafd. Men kocht in hoofdzaak i kocht voor de mesterij en de prijzen Laatste Berichten Piet Kraak weer in Elinkwijk-doel (Speciale berichtgeving) Piet Kraak zal na een onderbreking van één seizoen zijn plaats weer inne men in het doel van Elinkwijk, Utrecht. Reeds in de wedstrijd tegen Enschede, a.s. zondag, zal de oud-doelman van het Nederlands elftal weer onder de lat staan. De Elinkwijk-leiding heeft Kraak verzocht om weer in actie te komen, omdat zij van mening is, dat de tegen woordige doelman Joop van der Schil den te grillig speelt. De 35-jarige Kraak zal ongetwijfeld hard moeten trainen om weer in vorm te komen. Een maal per week zal oefenmeester Groenendijk naar Zierikzee gaan, waar Piet Kraak een hotel heeft, om hem daar onder het mes te nemen. Op de vrijdagen traint de be faamde doelman in Utrecht. Het Elink- wyk-bestuur hoopt, dat Kraak weer de rust in het elftal kan brengen en dat hij in staat zal zijn om, zoals twee seizoe nen geleden, de verdediging te dirigeren. voor Luxemburg en Joego-Slavië ge registreerde runderen en voor België ongeregistreerde. In totaal gaan thans wekelijks weer pl.m. 450 volwassen run deren het land uit, tegen f. 1100 tot f. 1300 gemiddeld per stuk. Het aanbod van slachtvee van eigen produktie is heden ruim voldoende en nu de uitvoer van fijn rundvlees de laatste tijd sterk is verminderd, wordt de invoer van buitenlands slachtvee afgeremd door een hoge cautie, die thans door het Produktschap voor Vee en Vlees op f. 150 per ingevoerd rund is bepaald. Wanneer er door de betref fende importeur geen export tegenover staat, is de cautie niet terugvorderbaar. Deze maatregel is dus voor de impor teurs zeer riskant. Het gevolg is, dat er reeds veel minder slachtvee wordt in gevoerd en de slagers en de vleesgros siers op het inlandse vee zijn aangewe zen. De aanvoeren zijn groot genoeg, zodat geen sprake zal zijn van een sterk oplopende markt. De prijzen vertonen juist een grote stabiliteit en de huidige prijzen zijn voor de veeweiders o.i. aan de zeer lage kant! De veeweiderij is dit jaar voor de vet weiders bepaald onbevredigend, maar de weiders die het in fokdieren hebben gezocht, boeken een zeer goed weidgeld, want de kalf koeien en kalf dragende pinken zijn zeer duur. Voor het slachtvee noteerden we deze week voor de A.A.-klasse in de top f. 3.35, A-klasse in de top f. 3.20, B-klasse rond f. 2.90 en C-klasse rond f. 2.70. Vette stieren van f. 2.80f. 3.10, alles per kg. geslacht gewicht. Voor het bui- sp&|gj lagen weer hoog, f. 1/50 tot f. 1.80 per kg levend gewicht. Het wolvee, waarvan de vorige week vooral de zuiglammeren wat duurder werden verkocht, ging deze week weer wat moeilijker van de hand. De handelaren hadden de lammeren wat duurder in handen, waarop een kleine reactie bij de slachters duidelijk merkbaar was. Bijna alles moet men op de binnenlandse markt plaatsen. Er wordt inderdaad momenteel veel lams vlees bij de slagers verkocht, maar de „Franse prijzen" worden lang niet ge maakt. f. 70f. 90 per stuk en in de slachthuizen noteerden we deze week vanaf f. 2.40 tot f. 2.70 per kg aan de bout, zulks naar gelang de kwaliteit. Oudere schapen gingen moeilijk van de hand. De varkensmarkt toonde zich voor de lichte vleesvarkens tot ongeveer 125 kg levend gewicht, nogal willig. Topprijs f. 1.80f. 1.85, zwaardere soorten en zeer zware f. 1.66f. 1.72, zeugen van f. 1.50f. 1.58 per kg levend gewicht. Biggen en lopers, een flauwe stem ming bij de kopers en moeilijk prijs houdend. De paardenmarkt toonden zich zeer vast, slachters f. 2.20f. 2.40, prima kwaliteit jonge paarden tot f. 2.50 per kg geslacht gewicht. Werk en luxe paar den f. 900f. 1300 per stuk. ZOETERWOUDE De Pottenbakkerij Vermeulen te Zoeterwoude (H.R.) neemt deel aan de Jaarbeurs te Utrecht en is onderge bracht bij de Rijksnijverheidsdienst. OEGSTGEEST TWEEDE KLEUTERKLAS GEOPEND. Gistermorgen half elf stonden de kleu ters te trappelen om het nieuwe lokaal in de 2de openbare lagere school aan de Rhijngeesterstraatweg te kunnen betre den. Voor die ingebruikneming toonde ook de loco-burgemeester, de heer J. den Ouden, belangstelling, terwijl de ouders in groten getale waren opgekomen, als mede de Oudercommissie. De hoofdleid ster van het openbaar kleuteronderwijs in onze gemeente mej. Tini, heeft de aanwezigen verwelkomd, waarna zij het woord gaf aan dr. K. Simon Thomas, wethouder van Onderwijs. Deze zeide, dat hij het verzoek van de Oudercom missie, om deze kleuterklasse te openen, gaarne had aanvaard, waarna hij in een korte beschouwing trad over de ontwik keling van het openbaar kleuteronder wijs in onze gemeente. Dit was gestart in 1941 bij de ingebruikneming van de school aan de Warmonderweg, maar het leerlingenaantal was inmiddels gestegen tot 56, zodat naar een tweede lokaliteit moest worden omgezien. Gelukkig bleek het hoofd der 2e openbare lagere school, zij het dan maar voor 1 jaartje, nog plaats te hebben, zodat men voorlopig geholpen is. Hierna overhandigden 2 kleuters de sleutel van het lokaal aan de wet houder, die het lokaal hierna opende. De kleuters namen hierna stormender hand het lokaal in bezit. Ze zaten wel dra met de feestmuts op achter een glas limonade. Rijkspostspaarbank Aan het post kantoor werd gedurende de maand augustus ontvangen f 85.293,89 en uitbe taald f 135.573,54. VOORSCHOTEN POSTDUIVENWEDVLUCHT De Postduivenver. „De Zwaluw" hield een wedvlucht met oude en jonge dui ven (navluchten) vanaf Roosendaal, af stand ongeveer 66 km. In concours 235 duiven, gelost 11.25 uur met z.w. wind. Aankomst eerste duif 12.20.58 uur, snel heid 1169,25 meter per minuut. Aan komst laatste prijsduif 12.42.37 uur, snel heid 846.15 meter per minuut. De prij zen werden als volgt behaald: A. de Graaf 1; D. M. Kloosterman 2, 4, 7; J. P. v .d. Assem 3, 5; Fr. Hendriks 6; P. N. van Wissen 8; C. Zwaan 9; P. van Klaveren 10. Deze week (27 september) wordt in Voorschoten de collecte voor de Kan kerbestrijding gehouden. WARMOND P.V. „WARMOND" De Postduivenvereniging „Warmond" hield een wedvlucht voor jonge en oude duiven vanaf Roosendaal. Afstand 82 km. In het concours waren 139 duiven. De vogels werden gelost met een westen wind en slecht weer. De uitslagen luiden D. Sonnega 1; Th. Verwoerd 2; J. Smuts 3; J. de Dunne 4; dr. J. Venker 5; B. ter Beek 6; J. de Weerd 7, 10; Q. Beu- gelsdyk 8; N. v .d. Horst 9. WASSENAAR TEGEN AUTO GEREDEN In de drukte by het aangaan van de R.-K. Kerk aan de Kerkstraat reed de 38-jarige H. A. Brandt alhier door te veel naar links aanhouden met zyn bromfiets tegen een auto, waardoor hy beide dybenen brak en een hersenschud ding en hoofdwond opliep. Zyn op de duo zittende 13-jarig dochterje werd over de motorkap van de auto op de weg geslingerd, maar mankeerde niets. Het slachtoffer werd naar de Anna Kli niek te Leiden vervoerd, zyn bromfiets werd totaal vernield. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 3 sept. Leidse Coöp. Groen te -en Frultveilding. Per 100 kg.: appe len 385<2; druiven 518>1>; peren 6980; andyvdie 1219; augurken 34—126; pronk- Ponen 2443; snijbonen 40'183; stam- bonen 55100; stok bonen 60'100; kroten 1516; rode kool 16; groene kool 1719; postelein 1527; prei 1420; spinazie 37 48; stoof»;a 1617; tomaten 4262; B 4260; C 3033; waspeen 202"2; per 100 stuks: meloenen 6697; perziken 1640; bloemkool A 1429; B 10'18; C 6; kom kommers A l'l29; B 924; C 4'17; sla A 713.70; B 68; per 100 bos: bospeen 2226; peterselie 56; selderie 57. LEIDEN, 3 september. Aanvoer 271 vette varkens. Notering: zware 1.621.65, lichte 1.68—1.72 en 1.75. zeugen 1.52—1.54. Handel redelijk. ROTTERDAM 3 sept. Veemarkt. Aanvoer in totaal 3'264; week totaal 5284; vette koeien en ossen 400: gebruiiksvee 1035; .vette kalveren 459; grask al veren 240 nuchtere kalveren 189; varkens 121; big gen 63; paarden 102; veulens 70; schapen of lammeren 551; bokken öf geiten 34. Prijs in cents per kg: vette koeien ie kw. 205-306; 2e kw. 260-285; 3e kw. 250- 260; vette kalveren 265-275; 230-245; 190- 210; slachtpaa-rden 240; 280; 210. Prijs in guldens per stuk: graskaiveren le kw. 475 2e kw. 375; 3e kw. 300; nuch tere kalveren 82 68 58; biggen 55 45 38; veulens 49 0 44 0 3 30; schapen 90 80 70. lammeren 85 70 60; kalfkoelen 1170 970 800; melkkoeien 1170 970 800; vare koelen 850 750 650; vaarzen 860 760 560; pinken 6Ó0 500 375. Op de najaarsbeurs in Frankfort is dit moderne divanbed te zien. dat zeker het enthousiasme van ieder jong meisje kan opwekken. Het is uitgevoerd in schuimrubber en heeft een bekleding in feite kleu ren: het middenstuk helblauw; de rand witEen geel kussen comple teert het geheel. De pootjes zijn van metaal. De ontwerper is prof. Stotz uit Wuppertal. Koop zo n Kwatta pakji elke \$J 100 gram t is weer Jongetje in Bodegraven door boerenwagen gedood Maandagmorgen omstreeks 11 uur trachtte het 6-jarig zoontje van de fam. Spreye aan de Zuidzyde te Bodegraven op een rydende met een paard bespan nen boerenwagen te klimmen, welke werd bestuurd door de veehouder Th. Verboom. Het kind struikelde en kreeg het rechtervoorwiel over zich heen, waarby het aan het hoofd ernstig werd verwond. De doktoren Beye en Van Beek verleen den eerste hulp, waarna de knaap werd overgebracht naar het Stads- en Acade misch Ziekenhuis te Utrecht. Kort na aankomst aldaar is het kind aan de opgelopen verwondingen overleden. Beroving automobilist te Den Haag opgelost (Van onze Haagse redactie) De Haagse recherche is er in geslaagd de twee mannen te grypen, die on langs te Den Haag een bestuurder van een auto, die hen een lift gaf, neer sloegen en beroofden. Een automobilist had op de weg van Rotterdam naar Den Haag twee lifters meegenomen. Hij moest in Den Haag de richting van de Laan van Meerdervoort op en de beide lifters vroegen hem of hij hen in de Fahrenheitstraat Cs avonds tamelijk stilwilde afzetten. Toen de wagen daar stopte, sloegen de auto bandieten hun gastheer neer en beroof den hem van zijn portemonna/ie, waarin ongeveer f. 500 zat. Gelukkig kon de man de politie later een vrij nauwkeurig signalement opgeven. Door ieder spoor tot het einde toe te volgen, kon de politie gisteren de twee misdadigers grijpen. Het waren een monteur en een pakhuisknecht, beiden 25 jaar oud en uit Den Haag afkomstig. Ze waren geen bekenden van de politie. Het bleek, dat zy de man speciaal naar de Fahrenheitstraat hadden laten ryden (ze woonden daar niet!) om hem daar rustig te kunnen neerslaan en te bero ven. De portemonnaie gooiden zij na verdeling van het geld in een gracht. Gevecht in de nacht Vannacht, na afloop van de Veldense kermis, is een ernstige vechtparty uit gebroken tussen twee families uit Kerk- driel. Deze exploiteren beide een expe- ditiebedryf en er ontstond ruzie over vervoer van vrachtgoederen. Het gezins hoofd van een der families werd ernstig mishandeld en werd opgenomen in het Grootziekengasthuis te 's-Hertogenbosch. Op diens hulpgeroep kwam zyn zoon in nachtgewaad naar buiten gesneld met een jachtgeweer en loste schoten op de vechtenden. Een lid van de andere familie werd niet ernstig door hagel korrels gewond. Jaorsbeurs opende haar poorten De Jaarbeurs te Utreoht heeft heden haar poorten geopend. Er was op deze eerste dag nog maar matige belangstel ling. INDONESISCHE ZAAKGELASTIGDE NAAR DJAKARTA. De Indonesische zaakgelastigde in Den Haag. de heer M. Maramis. zal donder dag naar Djakarta vertrekken voorover leg met zijn regering. Hij zal tevens de Nationale Indonesische Conferentie, die op 10 september in Djakarta zal be ginnen en tot doel heeft te komen tot normalisering van de betrekkingen tus sen de centrale regering en de Buiten gewesten bijwonen. Vandaag heeft de heer Maramis, naar aanleiding van zijn vertrek naar Dja karta een bezoek gebracht aan de Re geringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden, mr. N. S. Blom. VOETGANGSTER DOOR MOTORRIJWIEL AANGEREDEN EN ERNSTIG GEWOND (Van onze Haagse redactie) Gistermiddag is een 66-jarige inwoon ster van Leidschendam, toen zy, zonder voldoende op het verkeer te letten, de rybaan van de Leidschestraatweg te Den Haag ter hoogte van het viaduct overstak, aangereden door een motorry- wiel, bestuurd door een 24-jarige man uit Leiden. Zy werd met ernstige hoofd wonden overgebracht naar de Ursula- kliniek. VERGETEN TAS OP DE HEI TERUGGEVONDEN. De tas met vakantie- en ziekenfonds bonnen, die een 28-jarige Amsterdamse kantoorbediende vorige week per onge luk in een telefooncel aan de Wibau- straat te Amsterdam liet staan, is door een 18-jarige jongen op de hei in Hil versum teruggevonden. De bonnen, die een waarde van vele duizenden guldens vertegenwoordigen, maar niet gemakke- lyk te verzilveren zyn, zaten er nog in, doch het geldsbedrag van f 2200.was verdwenen, alsmede enkele persoonlijke bezittingen van de onfortuinlijke kan toorbediende. BEURSOVERZICHT Olies vost; Unilever iets lager Amsterdam, 3 september. De voor het eerst in de geschiedenis van de N. V. Unilever gepubliceerde half- jaarscyfers, werden door de beurs ten eerste op prys gesteld. De waarde van de cyfers, 14% lagere winst vergeleken bij het eerste halffjaar 1956, werden, minder op prys gesteld. Men had zich de laatste weken op de minder gunstige cy fers ingesteld en deze grotendeels in de koers van de aandelen verdisconteerd. Toch moest het margarinefonds bij de opening wederom een verlies van circa 6 punten incasseren. De algehele beurs- stemming zorgde er voor. dat de koers van 407% geleidelyk aantrok tot 412, waardoor het verlies ten opzichte van gisteren nog slechts 2 punten bedroeg. De handel bleeff gering. Dit was trou wens het kenmerk van de gehele beurs. Kon. Olies lagen wederom vast in de markt, nu op geruchten, dat de tweede kwartaalcyfers van de maatschappy zeer binnenkort gepubliceerd zullen worden en volgens „de beurs" gunstig zijn. De vaste stemming van gisteren bleef aan houden en nam tegen het einde van de beurs nog toe. De opening van f. 212,30 vond men blykbaar te laag en aangezien er bijna geen verkooporders aanwezig waren, steeg de koers door lichte vraag tot f. 213,90 tegen f. 211,70 vorige slot. Wallstreet zal minstens circa 1 dollar beter moeten afkomen om met de koers in Amsterdam gelyk te blyven. Philips by de opening een halff puntje lager, trok aan tot 281%. waardóór een punt winst op gisteren kon worden geno teerd. K.L.M. gaf circa vijf dubbeltjes op de flinke stijging van gisteren prys. Aku's goed prijshoudend. Scheepvaarten voeren in kalm water. De koersen bleven vrijwel onveranderd tot e.. tikje lager. Van de cultuurwaar den waren Deli My om markttechnische redenen twee punten beneden gisteren; aan deze daling moet echter niet «e veel waarde worden gehecht. Amsterdam Rubbers en HVA's onver anderd. De Staatsfondsen waren we derom iets hoger. Na de trekking van gisteren noteerden de premieleningen Rotterdam 1957 93 A 94 (97 3/8) en Am sterdam 19563 87—88 (96). WISSELKOERSEN Londen 10.63%—10.63%New York 3.82%—3.83%; Montreal 4.02r"*—4.02iV; Parijs 91.07%—91.17%; Brussel 7.61%— 7.62; Frankfurt 91.10—91.15; Zürich 87.45%—87.50%; Zürich (vr. fiks) 89.32%—89.37%; Stockholm 73.55— 73.60; Kopenhagen 54.97%55.02%; Oslo 53.26—53.31; Milaan 60.97%—61.02%; Wenen 14.71—14.72. Beurs van Amsterdam Dinsdag 3 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *53 3% 84% L 84% Grootboek obl. 3% ..73 Ned.'47 3% (3) 8111 81% Ned. '51 3% 86% 86% Ned. '53 3% 84% 84% Ned. '56 3% 84% 84% Ned. '48 3% 80% 81B Ned. '54 3% 78% 78% Ned. '55 I 3% 78% 78% Ned. '55 n 3%80% 81% Ned. '37 3 79% Dollarlng '47 3 90 90 Investeringscert. 3 89% 89% Ned 62-64 3 88i7ff 88% Cert. NWS 54% B Indië '37A 3 84% 84% Grootboek '46 3 81 ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B. 40% 40 Nat. Handelsbank 95% 94% Ned Handelmij. 156 b 158% A'dam Rubber 67% 67% Deli Myen (Ver.) eva. 8O1V 78% B H.V.A116 115% Java Cult37 37 Senembah 59 59 Vorstenlanden 17 23% A.K.U 176% 177% v Berkel's Patent (v) 200 Calvé Delft cert. 349 345% Kon. Pap v Gelder 189% 190 Hoogovens cert298 300 Müller en Co. NH. 347 347 Ned. Kabelfabr 272 272 Philips 280% 281% Philips pref142% 143% Unilever 414% 411% Wilton Feyenoord 227% 227% Biliton 3de rubr 238 235% Dordtse Petr gew. 1000% 1009% Kon Petr (f. 20.212.20 214.60 Idem (50 A f 20.—) 211.70 213.95 Holl Amerikalyn 162% 160% Java China Paket 156 KJLJM126.65 126.75 Kon N. Stoomb 141 140 Kon Paket My 141 141 Stoom vaartmy Ned. 172% 172 Van Ommeren cert 239% 238% Kon Rott. Lloyd 160 160 Ned Scheepv Unie 154% 154% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Pro v.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 S3 b 85% Den Haag 1937 1 3.. 95% Leiden 1947 86B R'dam '37 I-m 3% 85 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 94% 84% Premieleningen 95 95 87% b 88% A'dam '56 I 2% 79% 80% A'dam '56 II 2% 88 87% Eindhoven '54 2% 79% 79% Enschede '54 2% 78% 80 B Den Haag '52 I 2% 88 86% 87% R'dam '52 I 2% 88% 90% 87% Utrecht '52 2% 93 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen 198 198 198% 198% 166 166 Twentsche Bank 160 162 Industriële Ondernemingen 268 1 Borneo Sum. H.My. 56 58 Ned G. enSp. Fabr. 177 181 Kon Ned Grofsm 106 106 Internatio 76% 77% Rott Droogdok My 540 540 Tieleman en Dros 11% Ned My Walv.vrt. 59% 57 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 10% 11% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 32H 32% Intern Nickel 88% 88% Anaconda 57 56% Bethlehem Steel 47 47% 67% 67 General Motors 44 4311 100 99% 53 52% 85 85% 28 ft 29 Un States Steel 66% 67 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK. 2/9 Edelmet. Kon AA 60 Pref wa Idem 67% 325 L 325 B Holl Constructie 340 Ing our v Souwnyv 122 Int Kunststof! Lnd 41 42 Leidsche Wolspinn 198% 200 G Sikkens Lakiabr '53 405 B 402 Ver Iouwfabrleken 160 L 155 Wernink's Betonm. 74 74 Van wyk Textiel 83 83%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5