Burgemeester speldde N. Korswagen een koninklijke onderscheiding op Golden Fiction Het Beste Het Beste VI Personeel maakte een bustocht De heer A. D. Pool geïnstalleerd als hoofd Chr. Mulo-Asserstraat Aankomende Leidse studenten in Pieterskerk verwelkomd 96ste jaargang Dinsdag 3 september 1957 Tweede blad no. 29230" Drukke receptie bij dubbel jubileum Vught een koffiemaaltijd werd gebruikt. De tocht leidde daarna door de Betuwe over Utrecht naar Avifauna, waar het feest verder gevierd werd. Voor men aan tafel ging werd door de heer v. d. Pompe namens het personeel het in middels aangekomen geschenk geof freerd n.l. een fraaie Delfts blauwe vaas met inscriptie. Tijdens de genoeglijke en vrolijke avond werden er nog verschillende toe spraken gelanceerd en het was eerst tegen tien uur, dat men in de beste stemming de plaatsen in de bussen weer opzochten, die het gezelschap naar Lelden terugbrachten. Dheer Korswagen. firmant, wenst de fubitaris. zijn broer, geluk met de Koninklijke onderscheiding. In het midden de echtgenote van de jubilaris. ('Foto l.D./vo®, Vfldiet) Op 1 september 1907 begon de heer H. Korswagen in Leiden een aanne mersbedrijf. Op diezelfde dag trad ook zijn broer, de heer N. Korswagen, bij hem in dienst. Zondag kon er dus in intieme kring een dubbel jubileum ge vierd worden, het 50-jarig bestaan van de zaak en een zelfde dienstjubileum van zoals iedereen hem kent „Ome Nico". Gistermiddag werden de beide jubi lea officieel gevierd met een druk be zochte receptie in het „Gulden Vlies". Vele collega's, zakenrelaties, vrienden, kennissen en familieleden maakten van deze gelegenheid gebruik om de beide firmanten hartelijk geluk te wensen. Hoogtepunt op deze receptie was de komst van de burgemeester, mr. F. H. van Kinschot en de wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jon- geleen. De eerste burger van Leiden richtte zich in een toespraak tot de beide broers. Hij herinnerde hun aandeel in de herbouw van het Stadhuis en wees erop. dat men nooit groot kan worden zonder een goede samenwerking. Voor „Ome Nico" had hjj een bij zondere verrassing in petto. Het had H.M. de Koningin behaagd hem de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau toe te kennen. Nadat hij de jubilaris de ver sierselen van deze koninklijke onder- schelding had opgespeld, stonden de aanwezigen op om de jubilaris har telijk geluk te wensen met de erken ning van zijn verdiensten. Ook daarna mochten de beide fir manten nog veel gelukwensen in ont vangst nemen, waarbij velen het niet bij woorden lieten, maar hun waardering met geschenken tastbaar maakten. Personeel op stap Het personeel van de firma heeft het dubbele jubileum zaterdag gevierd met een bustocht, die door de firmanten werd aangeboden. Om half acht 's och tends hadden de personeelsleden zich met hun dames verzameld in de werk plaats aan de Oude Singel, waar zij bij monde van een uitvoerder, de heer J. v. d. Pompe hun gelukwensen aan de heren Korswagen aanboden. Diverse ge schenken en bloemstukken werden over handigd. waarna het gezelschap met de beide firmanten plaats namen in de twee gereedstaande bussen, die via Rot terdam naar Brabant reden, waar in Klaverjassen voor een goed doel De Klaverjasclub „Haagweg" heeft gisteravond in café J. van Diemen aan de Haagweg een aanvang gemaakt met een klaverjastoernooi, dat drie weken zal duren, ten bate van de invaliden en blinden van de Centrale Werkplaats te Leiden. De voorzitter van de organise rende vereniging sprak een woord van welkom, in het bijzonder tot de heren Bassie, directeur van de Centrale Werk plaats en Bakker, adjunct-directeur. De voorzitter sprak de hoop uit, dat velen aan dit toernooi zullen deelnemen. De heer Bassie vertelde daarna, wat alzo gedaan was met de opbrengst van het toernooi van vorig jaar en hij hoopte vurig ditmaal nog meer te mogen ont vangen. Als prijs schonk hij een grote zware mat, die door de blinden vervaar digd was. Hij bracht tenslotte dank aan het kleine, actieve bestuur, waarna een aanvang werd gemaakt met het toer nooi. Leidse Jeugd Tour Rolschaatsfestijn Met veel vuur nam een vijftigtal jongens en meisjes bezit van de rol- schaatsbaan van Speeltuin „Ooster kwartier". Vier aan ^ier reden zij hun series en de winnaars reden met trotse ge zichten de baan terilg om zich goed te laten bekijken. Het bijna 200 man sterke publiek leefde zeer mee met de prestaties van de jeugdige rijders. Nadat alle jongens en meisjes een rit gereden hadden, werd er een aanvang gemaakt met het kunstrijden. Een drietal grotere meisjes deden de verplichte figuren voor en hierna moch ten de eerste jongens en meisjes hun kunnen tonen. De meisjes bleken over het geheel be schouwd de kunst veel beter te beheer sen dan de jongens. Toch was één der Jongens de beste, n.l. P Distelveld, die kreeg van de jury 34 van de 40 te be halen punten. Bij de meisjes was M. v. Venetiën met 30 punten de best ge plaatste. De anderen die nog geen beurt gehad hebben, weten dus hoeveel punten ze moeten halen om hierboven te komen. Na deze schuchtere pogingen der be ginnelingen kwamen de meer gerouti neerde kunstrijdsters in de baan. H. v .d. Voort, K. v. Kempen en L. Mank namen heel sportief de hand schoen op tegen B. Bellaert, onze gast- rijdster uit Dordrecht. Door de samen werking van deze vier meisjes werd het kunstrijden een goede propaganda voor het rolschaatsen. Ook op de volgende avonden zijn wij verzekerd van de medewerking van deze meisjes. Al deze zeer prettige dingen zijn Jam mer genoeg een beetje ontluisterd door enkele jongelui, die niet goed luisterden. Daarom mogen hedenavond alleen jon gelui, die vergezeld zijn van hun ouders als toeschouwer de wedstrijd bijwonen. Deelnemers, die voor hun beurt op de baan komen, kunnen zich als uitgescha keld beschouwen. De uitslagen zijn: Hardrijden meisjes (na één rit)A. Tuerlings, K. Janse, S. Vermond, L. Bodry. M. Koet, K. v. Kempen en Teske; allen 4 pnt. -Hardrijden Jongens: (na twee ritten): W. Burgy, Spadon en Staf berg 8 pnt.; A. Crama, J. Dege, P. Distelvelt, Molet en J. Giezen 7 pnt. -Schoonrüden meisjes: M. v. Venetiën 30 pnt.; A. Tuerlings 29 pnt.; M. Strijk 24 pnt. Jongens: P. Distelvelt 34 pnt.; W. Burgy 29 pnt.; A. Crama 27 pnt E. Wouters 19 pnt. Schoonrijden grotere meisjes: B. Bel laert 40 pnt.; K. v. Kempen 32H pnt.: L. Mank 30 pnt.; H. v .d. Voort 28 pnt. Lezers schrijven Stotend Het is te betreuren dat het zich neu traal noemende Leidsch Dagblad ge meend heeft zich aan de zijde van de reactie te moeten plaatsen voor wat be treft de televisie-uitzending van zater dag J.l. Want wat was daar stotend en ergerlijk? Blijkbaar het feit dat enkele zwarte bladen uit onze geschiedenis werden opgeslagen, het feit dat enkele zéér on-christelijke zaken van zich zéér christelijk noemende regeringen voor het voetlicht werden gebracht. Was het soms niet waar, dat het in Indië alleen om de ping-ping ging? En dat „onze jongens" (sic!) alleen daar om naar Indië moesten en hun leven wagen, toen het volk daar. na 300 jaar uitbuiting het juk afwierp. Diegenen die daar thans nog ach en wee over roepen, zijn dezelfde die er toen ping ping van trokken. En het merendeel van hen heeft de bijbel nog steeds vast onder de arm geklemd! Dat Jan Fuselier met de nek werd aangekeken, behalve wanneer men hem nodig had, is algemeen bekend. Zoiets vindt vandaag de dag nog wel plaats! Dit programma was wel degelijk na tionaal: een volk moet niet alleen te rug durven zien op de hoogtepunten van zijn verleden, maar evenzeer op de minder fraaie perioden. En dan moeten zij, die altijd hun mond zo vol hebben over vrijheid, te gen staatsbemoeiing, enz. in dit geval niet direct om maatregelen vragen., op dat zoiets nooit meer voorkomt". Als er iets stotends is, is het wel dat. En ook stotend en zelfs weerzinwekkend is het als men iemand; die een misstap heeft begaan, i.e. een muiter, en die daar zijn straf voor heeft uitgezeten, het feit van die misstap nu nog voor de voeten gooit. Zijn we in het „vrije" Ne derland dan nog niet eens zo ver, dat we zo iemand weer in ons midden op nemen, zonder daar verder over te val len? Het is natuurlijk gemakkelijk schrij ver dezes als communist te doodverven. Maar ik wens uitdrukkelijk te verkla ren, dat ik dit beslist niet ben. J. EVERS Jr. Wij raden de heer Evers jr. aan het boekwerk „Daar werd wat groots ver richt". Uitg. Elseviers Uitgeversmaat schappij eens te lezen. Wellicht kan dit zijn visie wijzigen. Voor het overige nemen wij kennis van het feit, dat de heer Evers jr. zegt géén communist te zijn. Red. Leidsob Dagblad, Rijpheid is alles.... Zoals een vrucht wordt geplukt op het moment van hoogste rijpheid - zo worden in Virginia de beste tabakken geoogst op hetmoment of perfection". Volgroeid, zondoorgloeid: dan zijn ze rijp. Rijp voor Neerlands beste Virginia. Een gulden genieting voor 90 ct. Eindelijk zelfstandig In een feestelijk versierd lokaal van de Zuiderparkschool aan de Asserstraat werd de heer A. D. Pool gisteravond geïnstalleerd als hoofd van de juist gis teren zelfstandig geworden Chr. Muloschool. Onder de talrijke aanwezigen zagen wij naast vele leerkrachten van het chr. onderwijs, de rijksinspecteur van het I.O., de heer S. Machielsen, de chef van de gemeentelijke afdeling On derwijs, dr. J. M. Roosenschoon en de inspecteur van het C.N.O., dr. H. Schilp. De wethouder van Onderwijs was verhinderd. Installatie mr. F. Schokking ALS DIJKGRAAF VAN RIJNLAND De nieuw benoemde dijkgraaf van het Hoogheemraadschap van Rijnland mr. F. M. A. Schokking zal morgen zijn ambt aanvaarden in de (niet-openbare) vergadering van dijkgraaf en hoog heemraden. In de Verenigde vergade ring op woensdag 18 september in het Gemeenlandshuis zal mr. Schokking voor de eerste maal in het openbaar als dijkgraaf fungeren. Het meest gelezen tijdschrift ter wereld - binnenkort ook in het Nederlands The Reader's Digest verscheen in de Verenigde Staten voor het eerst in 1922. Thans is The Reader's Digest het meest gelezen tijdschrift ter wereld. Iedere maand kopen meer dan 19 miljoen mensen hun exemplaar in een van de twaalf talen, waarin het blad verschijnt. Daar komt nu een nieuwe taal bij. Want bin nenkort verschijnt de Nederlandse editie van dit beroemde maandblad onder de titel: uit Readers Digest Maand na maand kiezen de redacteuren van „The Reader's Digest" de bloem van wat in kranten, tijdschrif ten en boeken over de gehele wereld wordt gedrukt. Elk uit verkoren artikel wordt be kwaam verkort, samengevat en makkelijk leesbaar gemaakt. Zo ontstaat maandelijks voor _U dit tijdschrift in handig zak formaat met een 25-tal afwisse lende, boeiende artikelen en bovendien een veelbesproken boek in beknopte vorm. In HET BESTE vindt U lees genot-op-zijn-best: avontuur, romantiek, nieuwe ontdekkin gen van wetenschap en tech niek, de stage voortgang der geneeskunde, inspirerende verhalen over mensen, hun werk, hun streven - een onge meen grote verscheidenheid van onderwerpen, die U in staat stelt makkelijk (èn voor weinig geld) op de hoogte te blijven van wat er aan interessants gaande is in de wereld van nu. Het eerste nummer van erschtjnt 27 september Bestel nog vandaag Uw exemplaar a f 1.15 b(j Uw boekhandel (of tUd- schriftenhandel) of bU de kiosk. Introductie van nieuwe generatie Toespraken van rector en praeses acidlatum Circa vierhonderd aankomende studenten werden hedenochtend in de Pieterskerk in Leiden welkom geheten tijdens de eerstejaarsdag» die volgens de naoorlogse traditie begin september wordt gehouden. De bijeenkomst in de Pieterskerk vormde een introductie in de Leidse academische gemeenschap die voor enige jaren de levenssfeer gaat worden van de nieuwe generatie studenten. In tegenwoordigheid van vele academische autoriteiten luisterden de aankomende studenten naar beknopte inleidingen door de praeses facultatum, de heer P. L. Offerhaus en de rector magnificus prof. dr. P. A. H. de Boer. De heer Offerhaus drukte de nieuwe studentengeneratie op het hart, bewust deel uit te gaan maken van de acade mische gemeenschap en in gezamen lijke inspanning deze te helpen opbou wen en uitbouwen. Hij vroeg aandacht voor drie begrippen, die in sterke mate een academische intellectuele en psy chologische vorming beheersen, de in tuïtie, het woord en de gedachte. In hun wisselwerking, waarin elk dezer be grippen onmisbaar is, vormen zij het fundament van een wezenlyke vorming op het eigen vakgebied en het onont beerlijke grotere algemeen wetenschap pelijke en levensbeschouwelijke gebied. Zeer belangrijk achtte spreker, dat de studenten naast een gedegen vakkennis streven naar een eigen persoonlijkheid als enig mogelijke fundament van een waarlijk academische vorming. Prof. De Boer stelde, dat men de uni versiteit niet mag zien als een voort zetting van de middelbare school of als een instituut voor opleiding tot goed betaalde banen. Haar karakter wordt bepaald door het zoeken naar het hoe en waarom in natuur, mensheid en en keling. Dit geldt zowel voor de student als voor de hoogleraar. De veel genoem de maar niet steeds goed begrepen aca demische waarden zijn voorts nauw verbonden met een innerlijke beschei denheid, die alle academieburgers sie ren moet, en die geen plaats laat voor voldaanheid. De intrede in deze sfeer betekent het aanvaarden van grote offers en het aandurven van problemen. Wordt men zich bewust van de zwaarte daarvan, dan is er slechts plaats voor verwonde ring, dat zovelen de eindstreep hunner Jhr. C. C. Roëll, die op 30 augus tus j.l. overleden is. was commisaris van de MAVOM N.V. en niet president-com missaris, zoals wij dezer dagen abusie velijk vermeld hebben. De heer Pool en zijn gezin werden hartelijk verwelkomd door de voorzitter van het Geref. Schoolbestuur, mr. dr. M. Teekens, die getuigde van het grote vertrouwen, dat hij in de heer Pool had als hoofd van de nieuwe school. Lange tijd is een gedeelte van de Zuiderpark school een dependance geweest van de Chr. Ulo Kopschool aan de Hooglandse Kerkgracht. Daar deze twee scholen nogal ver uit elkaar lagen is het voor de leerkrachten steeds moeilijk geweest hun lesuren over de beide scholen te verdelen. Maar met ingang van 1 sep tember is deze dependance waarin de heer a. C. Dam tot grote tevreden heid de scepter gezwaaid heeft een zelfstandig geheel geworden met drie leerkrachten en een eigen schoolhoofd, de heer a. D. Pool. die volgens mr. dr. Teekens, gezien zijn lange ervaring, het klappen van de zweep wel zou kennen. De voorzitter haalde een gedeelte aan van de brief van Paulus aan de Ephe- ziërs, waarin over de Geest van Christus Leidse adelborsten De commandant van het Koninklijk Instituut voor de Marine te Den Helder zal morgen de nieuw benoemde adel borsten bij de Kon. Marine installeren Blijkens het besluit van de minister van Marine zijn de volgende adelbor sten uit Leiden benoemd voor de 3-ja- rige opleiding in '57: voor de zeedienst: H. Huijding, Thorbeckestraat 62; voor de elektrotechnische dienst: H. J. Berg man, Driftstraat 81; voor de admini stratie: D. J. Dee, Lange Vrouwensteeg gesproken wordt, die in de mensenhar ten zal wonen. De voorzitter hoopte dat de heer Pool hier zijn steun in zou vin den. en dat hy ook de onuitputtelijke liefde van Christus zou leren kennen. Tenslotte hoopte hij op een goede sa menwerking met de leerkrachten, zodat voor de andere collega's en vooral voor de schooljeugd een voorbeeld gegeven zal worden, van een team waarin Chris tus heerser is. Dr. Roosenschoon. die namens het ge meentebestuur van Leiden sprak, opende de lange rij van sprekers met hun vele gelukwensen. Spreker hoopte op een prettige samenwerking en wenste de zelfstandig geworden school veel voor spoed toe. Ook de heer S. Machielsen vond het een groot genoegen met de nieuwe school samen te werken en riep het gezin Pool een hartelijk welkom toe. Ook dr. H. Schilp, inspecteur van het C.N.O., voerde het woord. Hierna boden nog vele afgevaardigden I en leerkrachten het bestuur hun geluk wensen aan, waarbij mevr. Pool een bloemstuk geschonken werd. Tenslotte verscheen de heer Pool zelf achter de katheder en dankte de sprekers hartelijk. Hij hoopte op een goede samenwerking met de diverse organisaties en.op een huis! De heer Pool zag het als zijn belangrijk ste taak zijn leerlingen te maken tot kinderen Gods. Hef hoofd van de nieuwe school de heer A. D. Pool. wordt gelukge wenst door de heer H. Otten (rechts), hoofd van de Ulo-school van de Hooglandse Kerkgracht (Foto LJVVao Wet») academische vorming wei halen, en geen plaats voor verontrusting over het aantal hunner, die er niet in slagen de gekozen weg tot het einde af te leg gen. Voorlichting, raad en steun kun nen overal in de academische gemeen schap gevonden worden, maar de echte, grote en zware problemen moeten door de individuele academieburgers zelf, persoonlijk worden opgelost. Prof. De Boer brak een lans voor Corps en VVSL als podium voor een persoonlijkheidsvorming die men elders niet verwerven kan, en wees voorts met nadruk op de vormingsmogelijkheden van algemene studies zoals het studium generale. De rector magnificus besloot met het uitspreken van de hoop, dat de nieuwe studentengeneratie zich mocht scharen in de rij van hen. die ook in het jong ste verleden getoond hebben het devies presidium libertatis met ere te dragen. De bijeenkomst in de Pieterskerk 'werd opgeluisterd door orgelspel van de organist Adr. Blankenstein en het op treden van enkele leden van Sempre Crescendo. Na deze inleidende bijeenkomst von den faculteitsgewijze lunches plaats en in de middaguren volgen eveneens fa culteitsgewijze korte wetenschappelijke inleidingen en rondleidingen door uni versitaire instellingen. Voorts recipi eerde de rector magnificus in de mid daguren in de Senaatskamer. De eer stejaarsdag werd besloten met een thee, aangeboden door de Christen Studenten Raad en een maaltijd in de mensa-lo kaliteiten. VOOR UW DRUKWERK Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Adrl'anus. zn van J. Dissevëïc! en S. van Vegten; Jacobus, an van C. J. Laterveer en J. Ruitenbeek; Teunis Johannes, zn v. W. van Rooilen en J. W. van Kooperen; Jessie-Ann, dr van W. C. A. van Kerkhof en J. Fe^wiok; Maria. Jiamtdma, dr van A. Brinks en A. BraMbergen; Aagje, dr van W. Noort en J. C. Noort; Hermanns Jo hannes. zn van C. P. L. Oomipier en E. J. Heemskerk; Antopius Adrlanus Gerardus zn van H. J. van der Poel en M. J. H. Gerse; Elisabeth Maria, dr van H. N. A an den Berg en E. C. Elderveen; Cornelia Maria, dr ran J. de Haas en G. van Bee- len; Cornelia Wiiltoelmina. dr van J. Vliet Vlieland en A. M. van der Spek; Pie ter. zn ran B. van der Plas en T. Kuijt: Martus zn ran A. M. van Kampen en G. Pabst; Marlnus. an van G. H. van der Meijden en J. H. Kruize; Antondius Gerardus Maria, dr van F. G. M. Langebroek en M. M. van Kempen. Maria, dr ran P. J. den En gelsman en L .V/. M. ran Helden; Maria Joseph!na dT ran T. M. Mathot en N. van der Plas; Anne Willem, zn ran W. van Duijn en A. Twlgt. GETROUWD J. C. M. Sohreurs en M. E. T. van ler- sei; W. van Kleef f en H. L. Arnoldois; A. van Haarlem en I. Planjer; H. A. v. Ingen Sohenau en D. Sloos; W. M. J. Rietbroek en C. van Houten. OVERLEDEN F. X. Kerstens, 89 Jaar, man; G. Ouwe- hand, 41 Jaar, man; P. Blóte, 73 Jaar, man N. van Varick, 33 Jaar. echtgenote van B Lambooy; A. Oudshoorn 76 jaar. man; H. P. M. van Kampen, 5 jaar. dochter; M. H. van Ulden, 73 jaar. weduwe van P. M. Ver hoef; J. M. G. W. van der Maazen, 72 Jaar man; C. J. Heljna, 65 Jaar, man; D. Roest 61 Jaar. man.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3