Nieuwe spanning tussen Frankrijk en Tunesië door grensincident WEERBERICHT Parijs doet een beroep op het vervolgingsrecht, Tunis op de plicht tot zelfverdediging TREINRAMP OP JAMAICA: 175 DODEN, 400 GEWONDEN 5CL.M. mag in herfst 1958 over de Noordpool naar Tokio en Biak SAVOY' „Du Midi" geheel in vlammen opgegaan „T ele visiekwestie besclioMw ik voorlopig als afgehandeld" 96ste jaargang DINSDAG 3 SEPTEMBER 1957 No. 29230 LEIDSCH DAGBLAD Directeur:J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN w,tte smgel l' Lel<len Glro n0 6705*„ Hoofdredacteur J. Brouwer f.750 per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Parijse correspondent) zeker is wel. dat men zich op nieuwe moeilijkheden moet voorbereiden in de diplomatieke relaties tussen Frankrijk en Tunesië, betrekkingen, die hun ge spannen karakter wel zullen behouden, zolang er in Algerije gevochten wordt. Oude vrouw te Utrecht in winkel overvallen Een ernstig grensincident, dat zich zondag tussen Franse troepen en Alge rijnse nationalisten, die door Tunesiërs werden gesteund, op Tunesische bodem heeft voorgedaan, is oorzaak geworden van nieuwe diplomatieke spanningen tussen Parijs en Tunis. Ofschoon by het gewapend treffen aan beide zijden een twintigtal doden en gewonden moet zijn gevallen, schuilt de bijzondere ernst van het incident vooral wel in de omstandigheid, dat de Fransen zich nu voor het eerst officieel op het internationale ?j°roener» *er rechtvaardiging van het feit, dat zij op Tunesisch grondgebied met de Algerijnse opstandelingen zijn slaags geraakt. Van dit recht werd sedert het begin van deze eeuw slechts twee maal gebruik gemaakt: eerst in 1917 door de Amerika nen. toen zij rebellen tot over de Mexicaanse grenzen vervolgden, en in 1948, toen de Grieken bij een achtervolging van communistische opstandelingen het Albaanse grondgebied binnenvielen. Actieve sympathie van Bourguiba voor rebellen De Franse minister van Oorlog, de rechtse radicaal André Morice, heeft zich al meermalen publiekelijk beklaagd over de openlijke steun, die de Algerijnse fellagha's van de Marokkaanse en Tune sische regeringen genoten, die ooglui kend toe zouden staan, da/t zij hun aan vallen op de Fransen vanaf hun grond gebied ondernamen. Teneinde deze hulp in de -toekomst onmogelijk te maken, zijn sinds enige tijd de Franse troepen bezig de grenzen tussen Algerije ener zijds en Tunesië en Marokko anderzijds met prikkeldraad versperringen over een afstand van 350 kilometer te versterken, een onderneming, die deze maand vol tooid zou moeten worden. Intussen is de Franse actie op Tune sisch grondgebied zeker ook als een antwoord bedoeld op verscheidene ver klaringen van premier Bourguiba, die van zijn actieve sympathie voor de Algerijnse nationalisten nooit een ge heim heeft gemaakt. Uiteenlopende lezingen Overigens lopen de lezingen van Tune sië en van Frankrijk over het incident nogal sterk uiteen. Terwijl Parijs van een tegenaanval van een Franse patrouille spreekt, die eerst door Alge rijnen met machinegeweren was be stookt, zouden volgens de tegenpartij Tunesische grensposten zonder vooraf gaande waarschuwing door Franse tanks zijn overvallen, waarbij een douane- Zwammerdam in 1959 verdwijnen gaat Grenscorrecties in Rijnstreek de Zwammerdam zal nu definitief verdwijnen. Reeds lang hing dit lot de gemeente boven het hoofd, doch steeds kwam er uitstel, dat echter geen afstel tot gevolg heeft gehad. Ged. Staten hebben de regering thans een ontwerp van wet doen toekomen, waarin de grenscorrecties in het gebied tussen Alplien. Woer den, Gouda en Boskoop worden ge regeld. Er zijn bij deze wijzigingen niet minder dan 20 gemeenten be trokken. Volgens het voorstel zal de opheffing van Zwammerdam op 1 juli 1959 een feit zijn. Elders in dit blad schrijven wij uitvoerig over deze kwestie. beambte en zeven Tunesische soldaten de dood hebben gevonden. De Tunesi sche regering heeft tegenover het Franse vervolcingsrecht al haar plicht tot zelf verdediging gesteld en bovendien ge dreigd met een aanklacht tegen Parijs bij de internationale organen, indien een incident als van zondag zich nog eens mocht herhalen. Welke versie van de gebeurtenissen ook het dichtst bij de waarheid staat, Twee jongemannen, resp. 22 en 25 jaar zijn gistermiddag door de Utrechtse recherche gearresteerd na dat zij getracht hadden op een 76- jarige vrouw een overval te plegen. Deze drijft een klein kruidenierswin keltje in de Johan Kamphuisstraat te Utrecht. Om half vijf stanten de jonge mannen haar winkel binnen. Toen de vrouw uit een achter het winkeltje ge legen woonvertrek kwam greep een van de twee haar beet en kneep haar de keel dicht. Hij drukte de oude vrouw tegen een schot waarop planken waren be vestigd. Op deze planken stonden flessen limonade en ander artikelen, die dooi de worsteling naar beneden vielen op de aanvallende jongeman. Hy schrok hier van dermate, dat hij de vrouw losliet en op de vlucht sloeg. Op het gillen van ie vrouw, die volkomen overstuur was en het lawaai van de vallende flessen snelde een buurvrouw te hulp. Zij zag toen juist de indringers weghollen. Later heeft zij samen met een rechercheur de buurt afgezocht, en omstreeks kwart over vjjf konden de twee op het Leidse Veer worden gearresteerd. Negen van de twaalf rijtuigen ontspoord na het breken van een koppeling Honderdvijfenzeventig personen zijn gedood en vierhonderd gewond, toen zondagavond een trein op Jamaica met r.-k. pelgrims bij het station Kendal ver ongelukte. Negen van de twaalf rijtuigen, welke door twee locomotieven werden getrokken, ontspoorden, toen de trein na een bocht een brug naderde en remde, waardoor een koppeling brak. De twee locomotieven en een tweetal rijtuigen reden door naar het station. De volgende twee rijtuigen reden te pletter tegen de brug, de twee daaropvolgende kantelden en vijf rijtuigen stortten in een ravijn. Alleen het laatste rijtuig bleef op de berm staan. Er bevonden zich vijftienhon derd reizigers in de trein. De minister van Vervoer heeft een onderzoek naar deze zeer omvangrijke treinramp gelast. Dit treinongeluk op Jamaica behoort tot de ergste in de geschiedenis. In 1950 kwamen nabij Rio de Janeiro 108 mensen om het leven, toen een trein van een gebroken brug neer stortte. In Noord-Amerika vonden in 1918 101 mensen de dood nabij Ten nessee. De ergste ramp gebeurde in 1944 bij Salerno in Italië: 520 mensen kwamen door verstikking om het leven, toen de trein in een tunnel niet verder kon. In hetzelfde jaar stierven in de Spaanse provincie Leon verscheidene honderden personen bij een ongeluk in een tun nel. In Engeland lieten in 1915 by Gretna Green 227 mensen het leven door het verongelukken van een trein, die mili tairen vervoerde. In Polen werden in 1949 meer dan 200 mensen gedood door het ontsporen van de sneltrein van Danzig naar War schau. Bij een treinbotsing in Osaka in Japan stierven in 1940 200 mensen. In Nieuw-Zeeland vonden in 1953 151 personen de dood, bij Maagdenburg 125 in 1939, bij Londen 112 in 1952 en by Friedrichtshaven 100 in 1940. Het aantal doden tengevolge van het treinongeluk, dat zich zondag op Ja maica heeft voorgedaan, stijgt nog steeds. Het laatst opgegeven totaal is 210, nadat vandaag nog meer lyken uit de wrak stukken zyn geborgen. Een hoekje ..Geleide projectielen" op de grote luchtvaartshow te Farn- borough; links de ..Borzoi", waar mee raketmotoren getest worden; midden de ..Bloodhound"een anti luchtdoel wapen en rechts de „Jin- divink". een pilootloos vliegtuigje dat gebruikt wordt als vliegende schietschijf. N.V.M. vindt uitbreiding koopgelegenheid onnodig Het Nederlands Verbond van Mid denstandverenigingen heeft een adres gezonden aan de leden van de Tweede Kamer, waarin bezwaren worden ge maakt tegen de voorgestelde wijzigin gen in de Winkelsluitingswet 1951. Het bestuur van het N.V.M. vindt, dat aan een uitbreiding van de koopgelegen heid geen reële behoefte bestaat en het totstandkomen van een verruiming van de koopgelegenheid de sociale be langen van de zelfstandige detailhan delaren en hun personeel zal schaden, waardoor tevens de personeelsvoorzie ning op nog grotere moeilijkheden zal stuiten, dan nu reeds het geval is. Voor het overige is het bestuur van oordeel, dat een reglementering van de verkooptijden, bij een zo gedeferentieerde samenstelling van belangen als in de detailhandel het geval is, het praktisch niet mogelijk maakt om in alle onder delen van de belangen van de hierbij betrokken groepen tegemoet te komen. De K.L.M. heeft toestemming verkregen om in de herfst van het volgend jaar een luchtdienst te beginnen van Amsterdam via IJsland en Groenland naar Alaska en vandaar via de Aleoeten naar Tokio en Biak. Ook R.K.-Ziekenfondsen gaan akkoord Van de zijde van de Bond van R.-K. Ziekenfondsen en de Stichting Autono me Ziekenfondsen, wordt medegedeeld: „De bij deze organisatie aangesloten ziekenfondsen hebben na kennisname van de circulaire van de Ziekenfonds raad, waarin de door de raad goedge keurde regeling voor de hervatting van de werkzaamheden door de tandartsen zijn vervat, aan de tandartsen is ver zocht met ingang van 4 september op basis van deze regeling de tandheelkun dige hulpverlening aan hun verzekerden te hervatten. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de Zieken fondsraad en de Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Tandheel kunde zijn hiermede in kennis gesteld" Advertentie HOTEL RESTAURANT Spécialité de la Maison: Poussin a la Broche. Aan de vleugel: PETER KORZELIUS. Katwijk aan Zee: Noord-Boulevard 1 - Tel. 2660 j Onze bevolkingsdichtheid Hoe groot de bevolkingsdichtheid in Nederland wel is illustreerde de direc- k teur-voorzitter van de staatsmiinen in i B g_ l c^t. ,hel?b.en, d?en. ?ien' P3*1' teur-voorzitter van de staatsmijnen Limburg, oud-minister H. H. Wemmers, toen hij gistermiddag op de te Rotter dam gehouden nationale conferentie van de beweging van Europese Federalisten even van zijn lezing afweek en opmerk te: „Wanneer wij 1e wereldbevolking, die geraamd wordt op 2.750 miljoen mensen, zouden bijeenbrengen op het grondge bied van de Verenigde Staten, dan zou dit land een even grote bevolkingsdicht heid hebben als Nederland. Dit is een beeld van de grote So- dafabriek in aanbouw te Delfzijl, die langzamerhand haar voltooiing nadert. Aan het einde van dit jaar hoo/it men de eerste soda te kunnen afleveren; als de fabriek eenmaal op volle toeren draait zal zij een capaciteit hebben van 170.000 ton per jaar. Dit blijkt uit een communiqué, dat de luchtvaartdelegaties van Japan en Ne derland gisteren te Tokio en in Den in wordt verteld, dat de luchtvaartauto riteiten van beide landen na te Tokio gevoerd overleg tot overeenstemming zijn gekomen. Daarbij krijgt Nederland toe stemming voor de bovengenoemde lijn, terwijl Japan de route krijgt: Tokio— de Aleoeten-Alaska-Canada Groenland- IJsland—Scandinavië—Bondsrepubliek- Amsterdam—verder gelegen punten. Voorts mag Japan vliegen op de lijn To kio—Manilla—Biak en verder gelegen punten Bovendien zyn beide partijen over eengekomen, dat zodra de aangewezen luchtvaartmaatschappij van Japan ge reed is om aan de poolroutes deel te nemen, het vervoersbeeld op de be staande poolroutes in zijn geheel op nieuw zal worden bezien met de mo gelijkheid van een redelijke aanpas sing daarvan tussen beide partijen. Indien althans de wenselijkheid daar toe mocht bestaan. Felle Bioscoop vuurzee te Amsterdam Slechts eeu stalen geraamte bleef over In de Amsterdamse bioscoop „Cinema du Midi" heeft vannacht een felle, uitslaande brand gewoed, waardoor deze, in de Apollo-hal gelegen bioscoop geheel is uitgebrand. Ook in het aangrenzende café is grote schade aangericht. Omstreeks een uur deed zich door tot nog toe onbekende oorzaak een hevige ontploffing voor in het parterre-gedeelte van de bioscoopzaal. De vlammen sloe gen door de bioscoop en het dak en het gehele gebouw stond in een oogwenk in lichterlaaie. Een reusachtige vuurgloed was overal duidelijk zichtbaar. De afmetingen van de bioscoopzaal zyn 37 by 20 meter. De brandweer, die groot alarm gaf, was omstreeks twee uur de brand meester. Vijftig brandweerlieden hadden de reusachtige vuurzee in de bioscoop met negen stralen en vier waterkanonnen binnen een uur bedwongen. Aan de blussing van deze zeer grote en uitermate spectaculaire brand nam ook de drijvende motorspuit „Jan van der Heyden", die naast het Apollo- paviljoen gemeerd lag, met zijn water kanon deel. Hollands vee naar de Philippijnen Voor zover bekend is gisteren voor de eerste maal Nederlands stamboekvee. t.w. 50 drachtige koeien en een stier, onderweg naar Manilla op de Philip pijnen. De dieren zijn de afgelopen dagen aan boord gebracht van het 8231 brt. me tende m.s. „Andes Maru" van de „Osa ka Shosen KK" te Osaka (Japan), dat gisteren de haven van Rotterdam ver liet. Het doel van dit transport is een be gin te maken met een veestapel voor deze tropische gebieden, waarvoor alleen Nederlands vee in aanmerking komt. De 51 stuks vee zijn in hokken op dek ondergebracht en hebben een Neder landse begeleider. Er is meer dan 30.000 kg. hooi en stro ingeladen. Verwacht wordt, dat de overtocht circa 36 dagen zal duren. Staatssecretaris Hoppen er: De staatssecretaris verwees verder naar het gistermiddag door de N.T.S. uitgegeven communique, waarin ver- Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met in hoofd zaak in de kuststreken plaatselijk en kele buien. Weinig verandering in tem peratuur. Aanvankelijk zwakke veran derlijke wind. later zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 4 SEPTEMBER Zon op: 6.00 uur; onder: 19.21 uur. Maan op: 17.23 uur; onder: 2.11 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. „Wy hebben vanmiddag, nadat de Nederlandse televisie-stichting haar com muniqué naar aanleiding van de televisie-uitzending op zaterdagavond 31 augustus had uitgegeven, in een onderhoud met enige vertegenwoordigers van de N.T.S. nadere verklaringen omtrent deze uitzending en inlichtingen gekre gen en zetten nu voorlopig een punt achter deze kwestie". Dit verklaarde gisteravond de Staatssecretaris van O. K. en W., mr. R. G. A. Höppener. klaard wordt, dat het dagelijks bestuur van de Stichting dit „volstrekt onaan vaardbare nationale programma", dat onder verantwoordelijkheid van de N.T.S. is uitgezonden, ten zeerste be treurt. „Ik heb hiervan akte genomen", zeide mr. Höppener. De Staatssecretaris zeide voorts vooral de aandacht te willen vestigen op de laatste zin van dit com munique, waarin maatregelen worden aangekondigd teneinde herhaling van dergelijke fouten te voorkomen. „Aangezien geen misdrijf aan de orde is gekomen als bedreiging van de veilig heid van de Staat, de openbare orde of de goede zeden", aldus de Staatssecreta ris, „beschouw ik de zaak voorlopig als afgehandeld". Het onderhoud over de bewuste tele visie-uitzending is gistermiddag gevoerd tussen de Staatssecretaris, de vice-voor- zitter van het N.T.S.-bestuur mr. A. B. Roosjen. plaatsvervanger van de bui tenslands vertoevende voorzitter, prof. dr. J. B. Kors op, de heer J. W Renge- link, commissaris voor de programma's van de N.T.S. en de regeringscommissa ris voor het Radiowezen prof. dr. L. J. M. Beel. De heer Rengelink verklaarde desge vraagd, na dit onderhoud niets te heb ben toe te voegen aan het communique van de N.T.S. „Wat is er verder ook te doen?" zo zei hij, „er is een fout ge maakt, de fout is toegegeven en het zal niet meer voorkomen." Toen om twee uur het sein „brand meester" werd gegeven, was van Du Midi slechts een stalen geraamte, met binnenin verkoolde balken en inge storte wanden, over. Door de enorme hitte waren vele spanten van de buitenbouw de wanden van de Apollo-hal bestaan grotendeels uit glas krom getrok ken. De dunne, met brand werende platen beklede muur tussen de bioscoop en de grote hal, werd door een zware ijzeren steunbalk, die krom was gaan staan, weggedrukt en stortte in stukken in de hal neer. Deze wand was voortdurend nat gehou den, om het overslaan van het vuur naar de hal te voorkomen. Hetzelfde was geschied met de scheidingsmuur tussen het theater en het Apollopaviljoen. Even voor een uur ontdekte een kelner in het paviljoen rookontwikkeling in de nabijheid van de bioscoop. Hij waar schuwde zijn directeur, die, naar buiten kijkend, dikke rookwolken in de pergola van het café zag. Kort daarop sloegen meters hoge vlammen van de bioscoop zaal door het dak heen naar buiten. In een oogwenk verspreidde het vuur zich in alle richtingen door de zaal en de hal van het theater. De hiervoor genoemde ontploffing deed zich gedurende de brand voor. Het geluid ervan was tot ver in de omtrek hoorbaar. Een gedeelte van het dak van de keu ken van het Apollo-paviljoen is inge stort. Ook de bar van de Apollo-hal had veel van de brand te lyden. De in april 1954 geopende bioscoop was, evenals het gehele Apollo-hal- complex, tegen brandschade verzekerd. Talrijke autoriteiten sloegen het fraaie en grillige spel der vlammen in dit moderne theater gade. Het brandpiket der Amsterdamse politie stelt een onderzoek naar de oor zaak van de brand in. Sjepilof hoogleraar De voormalige Sovjetrussische minis ter van Buitenlandse Zaken, Dimitri Sjepilof, die enige tijd geleden wegens tegen de communistische partij gerich te acties gekritiseerd werd. zou tot hoog leraar in een stad in het Aziatische deel van de Sovjet-Unie zijn benoemd. Alle vier de leden van de „anti-party - groep" hebben thans nieuwe functies gekregen. De voormalige minister van Buiten landse Zaken, Molotof is thans ambas sadeur in Mongolië (4500 km. van Mos kou), Malenkof directeur van een ener giebedrijf in Oost-Kazakstan, ruim 3000 km. van Moskou en Kaganowitsj zou de leiding hebben gekregen van een ce mentfabriek in Swrdlowsk. 1.600 km. ten oosten van Moskou. Met helft van hersenen nog even intelligent Twee Amerikaanse chirurgen hebben bekendgemaakt, dat een man van 39 jaar, by wie zij de helft van de hersenen hadden weggenomen, in het volledige bezit van zijn zeer grote geestelijke ver mogens is eebleven. In een rapport aan het 65-ste congres van de Amerikaanse vereniging voor psvchologie verklaarden de twee chirur gen, Jan H. Bruell en George W. Albee, dat zij het gehele rechterdeel van de hersenen van de betrokken patiënt had den weggenomen. Uit onderzoekingen voor en na deoperatie in het Acade misch Ziekenhuis van Cleveland 'Ohio) was gebleken, ,dat de man zijn intelli gentie volkomen had behouden. De naam van de patiënt Is niet bekendgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1