Onderhandelingen van Nederland met West-Duitsland vastgelopen De regering gelast onderzoek naar uitlatingen tijdens tv-nitzending f PRO-programma, dat door NTS als nationaal WEERBERICHT Ned er-Saksen wil niets weten van wijziging der grenzen in het ivater van de Dollart Pas in oktober weer overleg? Zjoekof zal Kroesjtsjef op zij schuiven, voorspelt Morros werd gebracht 96ste jaargang MAANDAG 2 SEPTEMBER 1957 No. 29ea« LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Benny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in West-Duitsland) Er is nog altijd niet veel schot gekomen in de onderhandelingen, die ons land nu al sedert enige maanden met West-Duitsland voert en die afwisselend nu eens op Nederlands en dan weer op Duits grondgebied worden gehouden. Ze zijn zelfs in een impasse geraakt en het lijkt uitermate moeilijk ze voorlopig met enige kans op een gunstig resultaat weer op gang te brengen. De Nederlandse delegatie, waarvan mr. J. W. Beyen (met de titel van „regeringscommissaris voor Duitse aangelegenheden") de leider is, heeft de kwestie van de Nederlands-Duitse grens in het water van de Dollart als punt één op het af te werken programma gezet en de heer Beyen verklaarde ons een paar maanden geleden, dat dit punt eerst geheel dient te worden afgehan deld, voordat men aan de overige kan beginnen. Onder die overige punten neemt ook de aangelegenheid van de grenscorrec ties van 1949 een vooral voor de Duitsers zeer belangrijke plaats in. Dusseldorf blijft hameren op het Eltense aambeeld Nu doen zich de volgende merkwaar dige verschijnselen voor: dat de in Hannover zetelende regering van het in het noorden gelegen West- duitse bondsland Neder-Saksen absoluut niet wenst dat de Nederlands-Duitse grens dwars door het water van de Dol lart ook maar iets meer naar het oosten wordt verlegd (waardoor dit land een klein stukje territorium zou verliezen); dat de bewindhebbers van de ten zui den van Neder-Saksen liggende deel staat Noordrijnland-Westfalen, die in Dusseldorf resideren, er voortdurend opnieuw op hameren, dat de „gecorri geerde" stukjes grond van Elten en van Tudderen (die tezamen een oppervlakte van maar ca. 70 vierkante kilometer met een bevolking van ongeveer 10.000 zielen omvatten) door de Nederlanders moeten worden teruggegeven. De heren in Dus seldorf eisen dat al sedert jaren, maar sedert de Nederlands-Duitse besprekin gen aan de gang zijn, leggen zij er nog wat meer nadruk op. Wy hebben gegronde redenen aan te nemen, dat de Westduitse minister van Buitenl. Zaken Von Brentano er veel voor voelt de kwestie van de Dollart op een voor Nederland gunstige en aan vaardbare wijze op te lossen. Dat bleek trouwens ook wel in het gesprek, dat hij enkele dagen geleden heeft gevoerd met de heer Beyen, die hoofdzakelijk naar Bonn was overgekomen om persoonlijk met Von Brentano van gedachten te wisselen. Het is echter de Nedersaksi- sche regering, die voortdurend roet in het eten gooit. Deze vreest namelyk nog altijd, dat de Duitse (en Nedersaksische) haven stad Emden eronder zou lyden, als de Nederlanders hun Dollart-inpolderings- plannen zouden verwezenlijken, hoewel men van Nederlandse zyde de verzeke ring heeft gegeven, dat de haven en de vaargeul voor de schepen minstens even bruikbaar zullen blijven als dat tot dus ver het geval is geweest. Gebonden handen De minister-president van Neder- Saksen Hellwege heeft dezer dagen weer om te laten zien hoe belangrijk men de kwestie in Hannover vindt een brief aan Von Brentano gestuurd, waarin hij het standpunt van zyn deel staat-kabinet nog eens uiteenzet. Het vraagstuk van de Dollart-grens moet volgens de Hannoverse heren volkomen onafhankelijk van de andere tussen Nederland en de Bondsrepubliek han gende vraagstukken worden behandeld. De handen van de leden van de Bondsregering in Bonn zijn op het ogen blik gebonden. In verband met de voor de deur staande algemene verkiezingen van 15 september kan en wil men zich niet al te zeer tegen de opvattingen en de uitlatingen van de vooraanstaande politieke figuren in de deelstaten ver zetten. Maar ook in de Bondsregering zelf heerst verdeeldheid. De minister van Verkeer, Seebohm (die zich wel meer met aangelegenheden bemoeit, die niet tot zijn ressort behoren) heeft kort ge leden nog openlijk op een verkiezings bijeenkomst in Gif horn (ten noorden van Brunswijk, in Neder-Saksen) gezegd, dat Nederland niet het recht heeft aanspraken op een wijziging van de grenslijn in de Dollart te maken. Hier bij bedenke men, dat Seebohm, exponent van de conservatieve Duitse partij (evenals de Nedersaksische minister president Hellwege), bij de komende verkiezingen vooral op de stemmen van kiezers in Neder-Saksen is aangewezen. In juli heeft hij ook al van zich doen spreken, toen men het erover had, dat de nieuw aan te leggen autobahn tus sen Oberhausen en de Nederlandse grens bij Elten niet gereed zou komen, voordat Nederland het lapje grond van Elten aan Duitsland heeft teruggegeven. De Nederlanas-Duitse onderhandelin gen zijn nu dus vastgelopen. Ze zullen pas na de verkiezingen van 15 septem ber worden voortgezet. Wy menen te kunnen aannemen, dat het, zoals de zaken er thans voorstaan, nog wel oktober zal worden, voordat de Neder landse en de Westduitse delegaties elkaar weer zullen ontmoeten. In Haarlem hebben duizenden be woners zaterdagavond een storm achtig afscheid genomen van de blauwe tram" tussen Amsterdam en Zandvoort. Een beeld van de menigte, die de laatste tram uitge leide deed. N.T.S. betreurt „volstrekt onaanvaardbaar nationaal programma" Het dagelijks bestuur van de Ne derlandse Televisiestichting betreurt ten zeerste, dat onder zyn verant woordelijkheid op 31 augustus 1957 een volstrekt onaanvaardbaar natio naal programma is uitgezonden Maatregelen zullen worden getrof fen teneinde herhaling van dergelijke fouten te voorkomen, zo deelt het hoofd van de programmadienst N.T.S. mede. Verontwaardiging van kijkers F 100.000 op no. 15601 In de 536e Staatslotery, vierde klasse, negende lyst is de prijs van f. 100.000.— gevallen op no. 15601. In Den Haag is van het nummer een kwart lot verkocht aan een loterijclubje van broodbezorgers van een Haagse broodbakkerij. Verder werden een half lot en vijf twintigjes verkocht aan onbe kenden. Het lot werd als volgt verkocht: Serie A. collectrice mevr. A. de Lyer, Kerkstraat 26, 's-HertogenboschSerie B. mevr. G Deen, Merwedeplein 49 hs, Amsterdam; Serie C. mevr. P. Prins Snoek, Van Diesstraat 29 b, Rotterdam; Serie D. mevr. M. VintgesVan Tilburg, Frankenstraat 69, Den Haag; Serie E. mevr. M. de Bordes—Compaan, Beuk- weg 9, Hengelo; Serie F. de heer P. de Nooy, Hilvertsweg 7, Hilversum. Tijdelijk regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, later weer zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Van nacht iets kouder, overigens weinig ver andering in temperatuur. Matige, tijde lijk zwakke wind krimpend naar zuide lijke richtingen. Later veranderlijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 3 SEPTEMBER. Zon op: 5.56 uur; onder: 19.25 uur. Maan op: 16.17 uur; onder: 0.10 uur. Dit nummer bestaat nit 12 pagina's. Militaire dictatuur in de Sovjet-Unie zou groot gevaar voor het Westen zijn De huidige Russische minister van Defensie, maarschalk Zjoekof, zal binnen acht maanden partyleider Kroesjtsjef opzy schuiven en een militaire dictatuur onder zijn leiding vestigen, aldus heeft Boris Morros, filmproduktieleider en agent van de Amerikaanse contra-spionage, voor een commissie van het Amerikaanse Congres voorspeld. Volgens Morros zyn de verschillende spionage-organisaties in de Sovjet-Unie thans verenigd tot »en organisatie, waarvan alleen Zjoekof het hoofd is. De mededelingen van Morros zyn zaterdag door de voorzitter van de Congres commissie, Francis Walter, bekendgemaakt. In een aparte verklaring zegt deze commissie, dat de ontevredenheid van het Russische leger over het beleid van de voormalige premier Malenkof leidde tot diens vervanging door Kroesjtsjef. Volgens de inlichtingen van de commissie zou alleen maarschalk Konjef, de plaatsvervangende minister van Defensie, in staat zyn zich tegenover maarschalk Zjoekof te stellen. Walter zei, dat het aan de macht komen van de militairen in de Sovjet-Unie een groot gevaar voor het Westen inhoudt. Hij ziet hierin een verklaring voor de impasse waarin de ontwapeningsconferentie te Londen is geraakt. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. R. S. A. Höppener heeft een onderzoek gelast naar bepaalde uilatingen, die zater dagavond zijn gedaan in het nationale televisieprogramma, dat ter gelegen heid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina door de Nederlandse Televisie Stichting werd uitgezonden. Er zijn in die uitzending dingen gezegd en termen gebruikt, zo deelde de staatssecretaris mede, waartegen bij televisie kijkers zo ernstige bezwaren gerezen, dat velen hunner zich met klachten tot het ministerie hebben gewend. Het thans gelaste onderzoek zal moeten uitmaken, welke uitlatingen precies zijn gebezigd en zodra dat is vastgesteld kan worden uitgemaakt of de klachten gegrond zijn. Dag, Koninginnedag Het -programma, dat getiteld was ,£)ag Koninginnedag" was samenge steld door Jan Vrijman en Joes Odufré in opdracht van de televisie sectie van de VPRO die ditmaal aan de beurt was om het nationale pro gramma voor te bereiden. Aanvankelijk zou dit programma door de VPRO onder eigen naam worden uitgebracht, maar voor de verjaardag van de Prinses wilde de NTS een nationaal programma uit zenden en daarom werd het bewuste programma 't predicaat „Nationaal" verleend. Lifters beroofden 's nachts automobilist (Van onze Haagse redactie) Een automobilist, die 's nachts in Den Haag aan twee onbekende man nen een lift gaf, heeft zyn behulp zaamheid duur moeten bekopen. Hij werd door twee lifters in zyn eigen auto op de Valkenboslaan aangevallen en beroofd. Ondanks een onmiddellijk ingezette speuractie van de Haagse politie bevinden de onverlaten zich nog op vrije voeten. Het slachtoffer, dat niet in Den Haag woont, was 's nachts uitgegaan in de Haagse binnenstad. Om één uur vroegen twee onbekende mannen hem op Het Plein, te Den Haag, te mogen meerijden in de rich ting Fahrenheitstraat. De automobilist moest namelijk naar de Valkenbos laan, waar hij logeert. Toen de automobilist zijn lifters op de Valkenboslaan wilde laten uitstappen, greep een van de twee mannen hem plotseling van achteren bij de keel, in een zogenaamde wurggreer De andere onverlaat ontlastte het slachtoffer van diens portefeuille, inhoudende een be drag van f500. Toen liepen de mannen weg, roepende: ,Hou je mond, anders krijg je een mes tussen je ribben". De beroofde auto mobilist reed onmiddellijk naar het politiebureau aan de Archimedesstraat. vanwaaruit direct een grote speuractie op straat werd georganiseerd, echter zonder enig succes. Zaterdagmiddag was de trap auto-renbaan in N oordwij k het to neel van een felle internationale strijd: jongens en meisjes tussen 5 en 16 jaar streden om de TV-wis- selbeker. Na afloop werden de jon ge coureurs die de lauweren oogst ten op een echt winnaarspodium gehuldigd. De Franse renner in zakformaat Alain Jac. Berger mocht op de hoogste trap plaats nemen, tussen zijn Nederlandse collega's Peter ühlenschlager en Wim Plug die tweede en derde werden. Er was gezegd, dat het een herden kingsprogramma van een tijdperk be trof. maar er werd niet verteld, dat stof werd gebruikt, die moeilijkheden zou kunnen veroorzaken. In kringen van omroepsecties in men nu zeer teleur gesteld en men acht dit een misbruik van vertrouwen. Niettemin moet de NTS de verantwoordelijkheid dragen, omdat het als een eigen programma werd ge lanceerd. Daar de NTS geen eigen pro- duktie-staf heeft, wordt het verzorgen van een nationaal programma bij toer beurt door een aangesloten sectie ge daan. Nog nimmer heeft dat aanleiding gegeven tot moeilijkheden. Men vermoedt in de kringen van in siders, dat men in de regeringskringen voornamelyk is gevallen over de strek king van dit programma. Gewraakt Men noemde als gewraakte uitlatin gen het volgende: in een interview ver telde de heer K. ter Laan .oud-burge meester van Zaandam, over de dagen waarin zijn woning door oranje-klanten geheel oranje werd geschilderd, omdat hij als SDAP'er „rood" was. De commentator zei daarover: „Tien jaar later werd deze man door dezelfde Koningin Wilhelmina benoemd tot burgemeester van Zaandam: de eerste „rode" burgemeester van ons land". Verder kwam in een interview een oud-koloniaal vertellen over ce strijd op Lombok, waarin hij verklaarde: ,,dat Holland immers de ping-ping van Indië nodig had". De grootste ergernis, aldus deze insi ders, werd gewekt door het feit dat men voor een officieel interview voor de te levisie-camera een man uitnodigde die destijds na de muiterij op „De Zeven Provinciën" door de Nederlandse Justi tie werd veroordeeld tot negen jaar ge vangenisstraf. Deze man deed thans verklaringen die officiële handelingen van toen in een vreemd daglicht stel den. onder andere, dat men op het ei land „Onrust" gevangen was gezet, daar door de behandeling sterk was verma gerd. en kort voor de rechtzitting met kip en ander lekker eten wat was bij - gevoed om ..er niet zo erg uit te zien". Namen noemen Tevens werden in dit interview een aantal personen volledig by de naam genoemd, waarbij kwalificaties werden gegeven als: „Die is in de oorlog fout geweest", terwijl ook het werpen van de bom op „De Zeven Provinciën" uitvoe rig werd besproken. "Dit interview werd afgenomen door de de journalist Tom Pauka en zou niet in het draaiboek van het programma zijn opgenomen. De heer Pauka bevestigde de opmerking van de man. dat de piloot van het vliegtuig die de bom indertijd heeft afgeworpen, later in een zenuwin richting moest worden opgenomen. Vol gens de hoge legerleiding zou de vlieger opdracht hebben gehad de bom naast het schip te gooien „maar de vlieger heeft dit later ontkend, en gezegd, dat hij wel degelijk opdracht had het schip te raken. Hij heeft zich deze verdraai ing van zijn opdracht zo aangetrokken dat hy in een zenuwinrichting moest worden opgenomen". Dat dit alles behandeld werd in een nationaal programma ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Wilhel mina worden deze programma-onderde len en ook nog enige andere, als „Het releveren van de rode revolutie van '18", bijzonder pijnlijk en weinig smaakvol geacht. „Wy hebben een tydsbeeld willen ge ven van de regering van Koningin Wil helmina", deelde een VPRO-functiona ris ons mede. „Daarin zijn nu niet al leen maar mooie dingen gebeurd". Van daag zal het bestuur van de NTS in ver gadering by een komen in welke verga dering deze uitzending onderwerp van behandeling zal zyn. Slot op pag. 2 Stuitend! WAT zich in het televisieprogram ma van zaterdagavond tijdens de nationale uitzending heeft afge speeld, kan men niet anders dan als on begrijpelijk en meer dan ergerlijk be stempelen. Het heeft terecht de diepe verontwaardiging gewekt van talloze kijkers. Men heeft in verband met de verjaar dag van Prinses Wilhelmina tijdens interviews de wansmaak betoond oude politieke en sociale tegenstellingen op wel zeer eenzijdige wijze te belichten en als klap op de vuurpijl het gebeurde met De Zeven Provinciën in herinnering ge bracht, waarbij een destijds tot negen jaar veroordeelde muiter aan het woord kwam en als een flinke kerel ten tonele werd gevoerd. Kortom: het was een programma waarin het gebrek aan goede smaak veel vuldig aan de orde kwam en waarin de nationale gevoelens van ons volk op ergerlijke wijze werden aangetast. Hoe dit mogelijk is geweest en hoe men mannen aan het woord heeft laten ko men, die nu wel getoond hebben voor een dergelijke programma-samenstelling en reportage niet de minste geschiktheid te bezitten, zal het onderzoek, dat de Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. R. G. A. Höp pener gelukkig onmiddellijk heeft gelast, ongetwijfeld uitmaken. Het zij voor het ogenblik voldoende, deze uitzending als stuitend en pijnlijk te signaleren en er onze afkeuring over uit te spreken. Dat dergelijke fouten in het vervolg nim mer meer gemaakt zullen worden en de televisieleiding beter haar taak moge verstaan, namelijk aan wie zij de samen stelling van nationale programma's dient op te dragen, menen wij als eis te mogen stellen. OVERIGENS hebben de organisato ren van deze uitzending ook op ander terrein de plank niet weinig misgeslagen! Zo werd een deel van de eerste pagina van het Leidsch Dagblad van 7 september 1880 getoond, waarop onder de kop ,,'t Is maar een meisje", een hoofdartikel werd gewyd aan de ge boorte van Prinses Wilhelmina. In het TV-commentaar werd aan dit beeld de teleurstelling verbonden die in sommige kringen blijkbaar gevoeld werd, dat geen mannelijke afstammeling van het Oran jehuis geboren was. Men heeft zich blijk baar niet de moeite getroost de inhoud van dit artikel te lezen en daardoor de suggestie gewekt als zou ook het Leidsch Dagblad tot de kring der teleurgestelden behoren. In werkelijkheid nam dit hoofd artikel juist stelling tegen een ongerecht vaardigde teleurstelling, o.m. door een opsomming van de vele vorstinnen, die in de loop van slechts korte tijd vele Europese landen en de Europese wereld als geheel tijdens hun bewind grote diensten hadden bewezen. Het enige be zwaar dat in het hoofdartikel geopperd werd was de kwestie van de Troonopvol ging, doch enige tyd na de geboorte van Prinses Wilhelmina werden wetswijzigin gen aangebracht, waardoor Troonsopvol ging ook in vrouwelijke lijn mogelyk werd.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1