Molotof verbannen als ambassadeur in Mongolië (4800 km van Moskou) GARY DAVIS GEARRESTEERD WEERBERICHT Kaganowitsj is directeur van cementfabriek in Swerdlofsk Nadat de vleugel was afgebroken stortte de Twin-pioneer omlaag Wereld pa spoort no. 00001 heeft in Nederland geen geldigheid Fa. D. KRET Zn. Onafhankelijkheid van Malakka te Koeala Loempoer uitgeroepen 96ste jaargang ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1957 No. 29228 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur:J. W. Heimy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte smgeJ h Lelden Glr0 n0 Hootdredacteur J. Brouwer f,7.50 per Kwartaal; t.2.55 per maand; f. 0-53 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De voormalige Sovjetrassische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, is benoemd tot ambassadeur in Mongolië, aldus maakte het Persbureau Tass gisteravond bekend. Molotof is vorige maand, teza men met Malenkof en Kaganowitsj, uit zijn regerings- en partijfuncties gezet. Hij en laatstgenoemde waren eerste vice-premiers. Malenkof was vice-premier zonder meer en minister van elektrische energiebedrijven; hij heeft reeds een nieuwe aanstelling gekregen, namelijk als directeur van een energiebedrijf in Oost-Kazakstan, ruim 3000 km. van Moskou verwijderd. Ook Mongolië ligt niet naast de deur: de hoofdstad Oelan Bator ligt ongeveer 4800 km van Moskou en 1200 km ten noorden van Peking. In 1924 werd Mongolië tot „volksrepubliek" uitgeroepen. Voordien was het een Chinese provincie. Van 1912 tot 1919 stond het onder Russische bescherming. Volgens een bericht van Reuter zou Kaganowitsj de leiding hebben gekregen van een cementfabriek in Swerdlowsk, 1600 km ten oosten van Moskou. Wat er van Sjepilof is geworden, is niet be kend. Het regeringsblad „Izwestia" bracht het nieuws van Molotofs benoe ming in een klein beridhit op de ach terpagina. Nieuwe onthulling over spionage in V.S. Twee voormalige genaturaliseerde Amerikanen, die thans Oostenrijkse burgers zijn, zijn leden van een Russi sche spionagegroep in de Verenigde Sta ten geweest. Dit is gisteren door de voorzitter van de Commissie voor on Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden, Francis Walter, ge zegd. Walter zei, dat het hier dr. en mevr. Henry Spitz betreft, die thans in Wenen wonen. Zij waren ontmaskerd door Bo ris Morros, een Amerikaanse contra spion, die zich negen jaar als Russische spion heeft voorgedaan. Dr. Spitz werd door de Sovjet-Unie gebruikt voor spionage op het gebied van de kernwetenschap. Hy kwam in 1939 naar de V.S. en ging in 1950 naar Wenen. Stoffelijk overschot van Mussolini in familiegraf Gisteren is het stoffelijk overschot van Mussolini ter beschikking gesteld van zijn weduwe, Rachele Mussolini. De stof felijke resten waren tot dusver op een geheime plaats bijgezet om fascistische betogingen te voorkomen. Zoals bekend werd de fascistische dictator in april 1945 bij de Zwitserse grens door communisti sche partisanen doodgeschoten. De kist is reeds geplaatst in de kapel, behorend bij het familiegraf te Predappio (in het noorden van Midden-Italië)de geboor teplaats van Mussolini. Alleen de we duwe was aanwezig. De bewaker van de begraafplaats, die een goede vriend van Mussolini was, be dekte de kist met de Italiaanse vlag. Aan weerskanten stond een vaas met bloe men. Een twintigtal carabinieri betrok de wacht in de omgeving van het kerk hof. Later bewees een vijftiental perso nen de laatste eer. Hedenochtend werd het stoffelijk over schot begraven, nadat er een mis was opgedragen. Reuter verneemt verder, dat het stof felijk overschot in de afgelopen tien jaar verborgen is geweest in een Kapucijnen klooster, dat tachtig kilometer van Mi laan is gelegen. Het bevond zich in een kist, met het opschrift: „stukken van het provinciaal bestuur", die was opge slagen in een kleine, weinig gebruikte kamer op de eerste verdieping van het klooster. Geen der kloosterlingen wist wat zich in de kist bevond. Tien jaar geleden slaagden de Italiaanse autori teiten erin de hand te leggen op de kist, die zich toen reeds in handen van aan hangers der nieuw-fascistische beweging bevond. LEDEREN KLEDING H. Walenkamp Zn HAARLEMMERSTR. 4 Te Rilland Bath werd gisteravond de 55-jarige arbeider J. Engelaar, toen hij onvoorzichtig de rijweg overstak, door een auto gegrepen en op slag gedood. Na de vergeefse poging om de man nog te ontwijken, raakte de bestuurder met zijn auto in de greppel tussen de Rijksweg en de Spoordijk. Hijzelf en een passagier werden licht gewond, de overige twee passagiers bleven ongedeerd. Tandartsen hervatten 4 sept. praktijk Van de zijde van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid wordt medegedeeld, dat het hoofd bestuur van de Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Tandheel kunde heeft besloten zijn leden te ad viseren met ingang van woensdag 4 september 1957 de medewerking aan de Ziekenfondsen, georganiseerd in het gemeenschappelijk overleg van Ziekenfondsorganisaties te hervatten. Lord Altrincham neemt geen woord van kritiek terug Lord Altrincham, die onlangs veel opzien in Engeland baarde door publi- katie van zijn kritiek op het hof van Koningin Elizabeth, heeft zaterdag in zijn tijdschrift The National and English Review" verklaard,, dat hij geen woord van zijn kritiek terugneemt. Hij zegt-, dat hij reeds vijf jaar geleden, toen Ko ningin Elizabeth gekroond werd, kritiek liet horen omdat de leden van het Britse hof steeds maar uit dezelfde enge kring gekozen worden. En er zijn helaas geen aanwijzingen, dat de aard van het hof ook maar in het minst gewijzigd is, zo voegt hij hieraan toe. Sommigen hebben Lord Altrincham aangevallen, omdat hij kritiek heeft ge leverd op de Koningin, terwijl hij wist dat zij hem niet van repliek kan dienen. In zijn nieuwe artikel antwoordt hy, om een verklarend antwoord te geven op kritiek geen nadeel is voor de Ko ningin, maar een van haar grootste voorrechten". Zij kan die kritiek nege ren. of, als zy het tydstip ervoor ge komen aoht, haar maatregelen naar eigen goeddunken treffen, aldus lord Altrincham. Gouverneur van Baal eerde slachtoffers Thans staat vast, dat de beide piloten van de in de Straat van Japan (Geel- vinkbaai) verongelukte Twin-pioneer, de heren Weekhout en Gottschalk, om het leven zijn gekomen. Er zijn slechts enkele wrakstukken van het vliegtuig geborgen. Aanvankelijk werd vernomen, dat het vliegtuig in brand was geraakt, doch dit is slechts ten MWM1 «ma-uwwaw, dele bevestigd. Wel is gebleken, dat een vleugel is afgebroken, waarna het toestel dat „de ontheffing van de verplichting I is neergestort, zeven mijl ten zuiden van Biak. De onmiddellijk ondernomen red dingspogingen leverden geen resultaat op. Gisteravond is voor Radio-Biak een boodschap van gouverneur Van Baal voorgelezen, waarin hij o.m. zei: ,,Met groot leedwezen heb ik vernomen dat hedenochtend twee vliegers bij de uit- Wereldburger no. 1 in Amsterdam Opnieuw zit de hoofdstedelijke politie opgescheept met Gary Davis de man, die zich wereldburger nummer één noemt. Nadat hij onder het wa kend oog van politiemensen in alle rust een orgelconcert in de Westerkerk gegeven ter gelegenheid van het bezoek der wereldfederalisten aan Amsterdam had kunnen beluisteren, werd hij door rechercheurs van de vreemdelingenpolitie gearres+eerd. De politie heeft Davis echter eerst volop de gelegenheid gelaten zijn idea len nogmaals aan vertegenwoordigers van de pers kenbaar te maken Eerst, toen hij zich om kwart voor zes gister middag naar een restaurant wilde be geven. waar hy besprekingen zou voe ren met enkele vertegenwoordigers van zyn Bond van Wereldburgers, greep de politie in. Op de Prinsengracht, schuin tegenover het huis van Anna Frank, dat door de wereldfederalisten werd bezocht, vroeg de politie naar zijn geldig paspoort Davis had niet anders te to nen dan zijn inmiddels beroemd gewor den wereldpaspoort 00001 Voor mij geen grenzen Dit heeft echter geen geldigheid voor Nederland. Dus pakten de rechercheurs hem vast en trachtten hem te bewegen in de politieauto te stappen. Hij ver- zete zich onder uitroepen als „Is dit nu een vrij land" en „Wy zijn allen we reldburgers", bijgestaan door enkele van zijn aanhangers. Eerst toen grepen de politiemensen krachtdadig in. Da- vis werd eenvoudigweg op de achter bank van de auto neergezet en overge bracht naai het politiebureau ..Voor my bestaan geen grenzen" zei Gary Davis trots, toen wij hem vroe gen hoe hij over de Nederlandse grens vanuit Duitsland was gekomen. Maan dagavond j.l. had hij zich nl. al aan de grens bij Oldenzaal gemeld om te wor den toegelaten tot ons land, waar hy, naar hij zei, het congres van de wereld federalisten in Scheveningen wilde be zoeken om contact op te nemen met zyn aanhangers, die het congres bezoeken. illegaal entree Daarom overschreed hij donderdag avond illegaal de Nederlandse grens, maar hij wilde niet vertellen op welke wijze hij de douane had weten te ver schalken De rechercheurs van de vreemdelingenpolitie te Amsterdam hiel den echter een wakend oogje op hem. De wereldburger had na zijn bezoek gisterochtend aan het congres in Den Haag, waar hij contact had met zyn aanhangers en, naar men vertelde, ook met de secretaris-generaal van de „World Association of Worldfederalists" de heert Lombardie, niet onder stoelen of banken gestoken, dat hij graag wil de deelnemen aan de excursie der con gressisten naar Amsterdam. Hij verschean echter eerst in de Franse auto van de heer Guy Mar- chand in Amsterdam, toen de rond vaart door de grachten al achter de de rug was en een deel van het orgel concert in de Westerkerk was uitge voerd. Direct schoten film- en cameramen sen op liern af. benevens enkele verslaggevers, die van de nauwlettend toeziende politiemensen alle gelegen heid kregen hem te filmen en vragen te stellen. Hy begaf zich daarna in het kerkgebouw en genoot in alle rust en stilte van de orgelmuziek. Maar achter in de kerk stond een rechercheur, die de illegale bezoeker van ons land niet meer uit het oog verloor. 9 Slot op pag. 2 Wereldburger nr. 1 Gary Davis, gefotografeerd terwijl hij met zach te dwang door een paar Amster- aamse rechercheurs in een gereed staande politieauto wordt gewerkt. oefening van him beroep met een Twin- pioneer om het leven zijn gekomen. Zij behoorden tot de eerste groep echte Kroonduif-piloten die met kleine vlieg tuigen het luchtverkeer op Nieuw-Gui- nea opbouwen. Wij gedenken hen als vrienden en pioniers". De boodschap eindigde met het uitspreken van deelne- Tijdens een instructievtucht ts de Twin Pioneer van de Nederlandse Nieuw Guinea Luchtvaartmaat schappij „Kroonduif". de PZ-PPX in de Straat van Japen, een deel van de Geelvinkbaai, verongelukt. Advertentie NEEM NEUROTONIC I zenuwkalmerend NIET VERDOVEND.... MAAR GENEZEND! I H.K.H. Prinses Irene, die deze week haar rijbewijs verwierf, arri veerde gisteren in Rotterdam bij het Internationale Concours Hippique met een keurige zwarte ..Saab", die zijzelf chauffeerde. Bij haar aankomst maakte onze lotograaf dit aardige ptaatje. lBREESTP.I73«TEL.23337l ming aan de weduwen en kinderen van de slachtoffers. De vertegenwoordiger in Nederland van de Ned. Nieuw Guinea Luchtvaart maatschappij „De Kroonduif" heeft zo als te doen gebruikelijk is bij ongeluk ken met vliegtuigen, de directie van de Scottish Aviation Ltd, die de Twin- pioneers bouwt, op de hoogte gesteld van het gebeurde met de JZ-PPX. Ver wacht mag worden, dat binnenkort een vertegenwoordiger van de Schotse vlieg tuigfabriek naar Nieuw Guinea zal ver trekken teneinde ter plaatse gegevens omtrent het ongeluk te verzamelen. Naar wij vernemen, waren de echtge note van de verongelukte vlieger mevr. Weekhout en haar twee kinderen, zon dagavond per vliegtuig uit Nederland naar Nieuw Guinea vertrokken. Hierbij kwamen de beide vliegers de heren f. Weekhout (rechts) en B. Gottschalk (links) om het leven. Veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en zuidwest. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur), 1 SEPTEMBER Zon op: 5.53 uur; onder: 19.30 uur. Maan op: 14.41 uur; onder: 23.16 uur. LOODG1ETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's, en een BijvoegseL Nieuwe staat is het tieutle lid van het Britse Gemenebest geworden Saluutschoten en gebed Tijdens een plechtigheid in het Mer- deka-stadion te Koeala Loempoer is hedenochtend om half tien plaatselijke tijd officieel de onafhankelijkheid van de federatie Malakka uitgeroepen. Pre mier Abdoel Rahman las de onafhanke lijkheidsverklaring voor, die de Hertog van Gloucester, als vertegenwoordiger van Koningin Elizabeth, hem overhan digd had. De belangstelling van het publiek voor de plechtigheid was niet zó groot, een gevolg van de regen, die in stromen neerviel. Het stadion, dat 25.000 mensen bevatten kan, was half leeg. De Hertog van Gloucester verklaarde bij de overhandiging van de onafhan kelijkheidsverklaring ervan overtuigd te zijn, dat de onafhankelijkheid van Ma lakka niet het einde van de nieuwe be trekkingen tussen Malakka en Engeland zal betekenen. De premier las de onaf hankelijkheidsverklaring eerst in het Maleis en daarna in het Engels voor Daarna werd de vlag van Malakka gehesen, terwijl een muziekkorps het volkslied speelde. De plechtigheid werd besloten met het voorlezen van een vers uit de Koran, 101 saluutschoten van kanonnen, een gebed van tien minuten van alle aan wezigen en het loslaten van honderden gekleurde ballonnetjes. De nieuwe staat is het tiende lid van het Britse Gemenebest geworden.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1