Nieuwe Clir. U.L.O. - school in Leiderdorp officieel geopend Laatste Berichten Talrijke genodigden en vele sprekers bij ingebruikneming van modernfraai gebouw Vruchtbaar contact in België van industrie met universiteit VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1957 Gistermiddag is de nieuwe Chr. ULO-school officieel geopend. Talrijke geno digden hadden gehoor gegeven aan het verzoek van het schoolbestuur, deze opening bij te wonen en zy allen konden gemakkelijk een plaatsje vinden in het voor handenarbeid bestemde lokaal. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer S. J. van der Stoel, memoreer de hoe in 1947 met het geven van ULO-onderwys aan 33 leerlingen werd begon nen. Thans, tien jaar later, zal de nieuwe school beginnen met 178 leerlingen. Hartelijke gelukwensen Het was aanvankelijk het bestuur van de Chr. Nat. School, dat met het ULO- onderwijs begon, maar na een paar Jaar verleende ook het bestuur van de Herv. school hieraan medewerking met het gevolg, dat een geheel nieuwe vereniging werd opgericht, de vereniging voor Chr. ULO. De heer Van der Stoel verklaarde zeer verheugd te zijn over de grote vlucht welke het ULO-onderwijs in zo korte tijd kon nemen. Het bestuur is daarbij grote dank verschuldigd aan het hoofd, der school, de heer Wissel. Aan zijn grote werkkracht en doorzet tingsvermogen. hem zo rijkelijk door God geschonken, in deze grote vlucht te dan ken. De heer Van der Stoel sprak ver der na allen die aan de totstandkoming van de fraaie nieuwe school hadden meegewerkt, de hoop uit, dat leerkrach ten en leerlingen in dit nieuwe gebouw een prettig verblijf zullen mogen vin- VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Helma, dr van T. G. Korenhof en A -van der Pauw; Petronelia G., dr van H. van Veen en A .C. Oosterom; Paiuhis Q. zn van H. F. C. ram dien Burg en C. C. van der Bijl'; AMiegondia M., dr van A. van Belle en L. Hagendijk; Oomelia M. J. M., dr van W. MünOcer en C. W. van Rijn. WASSENAAR Voor zaterdagavond a.s. wordt door de Buurtvereniging Oostdorp en Omge ving een dansavond georganiseerd op het speelterrein aan de St.-Willibror- dusstraat. In de week van 2 tot en met 7 sep tember wordt alhier de collecte gehou den voor het Koningin Wilhelmina- fonds voor Kankerbestrijding. FLORALIA-TENTOONSTELLING De Floralia-tentoonstelling wordt ge houden op donderdag 5 september a.s. in het Verenigingsgebouw van 10—12.30 en van 2—9 uur. De prijsuitreiking aan de kinderen geschiedt om 5 uur en aan de ouderen om 9 uur. BURGERLIJKE STAND Geboren: Moniique Th.*W., dr van H. G. B. Geurts en C. M. Thijseen. Ond'ertrowwdE. G. H. Weiman en J. E. Oo9 ter veen; H. J. Westmaas en H. M. Ve- loo. Gebroouwdi": J. P. Grundetoen en A. de Groot. OverledenA. P. Leblano. 27 jaar; Y. Glasbergen. 50 Jaar; J. Brums ting, 79 Jaar. RAADSAGENDA De agenda voor de aanstaande raads vergadering omvat de navolgende pun ten: gemeentebegroting 1957 (betreft bezuinigingen enz.); wijziging beheers- verordening bedrijven (betreft vergoe ding buizennet)overeenkomst met Lei den betreffende levering van elektrici teit (redactiewijzigingen in contract); garantie geldlening bouw nieuw Diaco- nessenhuis Leiden (voorgesteld te ver lenen): aanvragen schoolmeubelen bij zondere scholen; benoeming bestuurslid Gemeentelijke Instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon (periodiek aftre den W. Boender); wijziging verordening samenstelling en werkwijze huisves tingscommissie (o.a. duur zittingsperio de van de leden); benoeming leden en plaatsvervangende leden van de vor- derings- en huisvestingscommissies; school-tandverzorging (conflict tand artsen en ziekenfondsen niet van in vloed); overname om niet van aan de Rijksstraatweg gelegen grond (voorweg- aanleg). PLUIMVEEVERENIGING WASSENAAR. In Het Wapen van Wassenaar werd gisteravond een vergadering gehouden van de Pluimveevereniging Wassenaar. Aangezien de voorzitter met vakantie was werd de bijeenkomst geleid 'door de vice-voorzitter, de heer U. de Vries, die in verband met het naderend sei zoen een groere opkomst had verwacht. Bij de ingekomen stukken waren mededelingen van de heren Swaluw en v. d. Horst, dat zij hun benoeming tot keurmeesters, respectievelijk voor de sierduiven en het pluimvee op de ten toonstelling in januari aanvaardden. Keurmeester De Graaf zond bericht, dat hij bij de tafelkeuring op 7 sep- ember a.s. aanwezig zal zijn. Wegens bedanken ontbrak voor de tentoonstel ling nog een keurmeester voor de ko nijnen. waarvoor achtereenvolgens zul len. worden aangezocht de heren Schadler. De Beer en Boom. Werd nog meegedeeld, dat als hoofd prijs voor de tentoonstelling werd be stemd een toom kippen of een gelijk-' waardige prijs naar keuze van de win naar. den. Hiermede verklaarde hy het nieu we schoolgebouw officieel in gebruik te zijn genomen. Het voornaamste Vóór het openingswoord van de voor zitter hadden de aanwezigen gezongen van Psalm 150; „Looft God. looft zijn naam alom" en daarna zong een leerlin gen koortje: ..Dankt, dankt iiu allen God". Na dit zingen volgden verscheide ne toespraken. Het eerst sprak de inspecteur van het L.O., de heer L. Schipper. Deze merkte op. dat het ULO voor ons land van grote betekenis is geworden. De behoefte aan dit onderwijs blijkt groot te zijn. Er is wel getracht op dit onderwijs een aan slag te plegen, maar deze is gelukkig verijdeld. Toch bestaan er nog wel geva ren voor dit onderwijs nl. de grote toe loop en de Jacht naar examens. Voor deze Chr. ULO geldt echter als eerste eis opvoeding in Christelijke geest. Dat is en blijft het voornaamste. Spr. hoopte dat Gods zegen op deze nieuwe school zal rusten. Na de heer Schipper sprak burge meester Van Diepeningen. Deze dag is voor het schoolbestuur een feestdag namens het Gemeentebestuur bracht hy dan ook de gelukwensen over. Uit de liederen, die by deze opening zijn ge zongen merkte spr. op. dat deze school van Hem zal zyn. Spreker zei verder nog verheugd te zUn over de asmenwerking tussen de verschillende richtingen en hy sprak de hoop uit. dat deze samenwer king nog verder voortgang mag hebben. Het woord werd vervolgens gevoerd door de heren P. J. Goedhart en T. van Ingen Schenau; namens de herv. kerke- raad en de hervormde schoolvereniging sprak ds. J. P. Honnef. Deze wees er op dat we in Leiderdorp eigeniyk wel te be- nUden zyn, want de scholen hier zijn vrywel alle nieuw oi zo goed als nieuw. ..Als ik deze fraaie school zei, aldus spreker, dan hebben wy vroeger toch maar veel gemist." Maar hoofdzaak is toch, hetzy de school oud of nieuw is, of we Hem maar kunnen vinden. Spreker hoopte verder, dat de samenwerking zoals zy hier in Leiderdorp was tot stand gekomen, nog zou kunnen worden uitgebouwd. Dat zal best mogelyk zyn want wy hebben beide één Heer en Hem dienen is ook ons beider vreugde. Goede prestaties Het hoofd vnde school, de heer A. Wissel, die over een maand de pensioen gerechtigde leeftyd hoopt te bereiken, noemde deze dag een van de mooiste van zyn leven. Nadat in 1949 met het ULO werd begonnen, liep het eerst niet zo gemkkelijk, maar alle leerlingen heb ben hard gewerkt en zo werden de prestaties goed. Ds. Banga, die hierna aan het woord kwam namens de gereformeerde kerke- raad, herinnerde aan een woord van wyien dr. A. Kuyper, die als enige uit weg voor kerk en wetenschap de vrije onafhankelijke school had genoemd. Het is heel wat nders dan vroeger, toen wij nog „in tenten" leefden en nu in mooie schoolgebouwen. Na ds. Banga spraken nog pastoor Kouwenhoven. mej. Meerburg van de kleuterschool, adjudant Kronenburg en de heer v. d. Hoek, de laatste namens de hoofden van scholen. Nadat het kinderkoor zich nog had laten horen, volgde sluiting door ge- meenschappeiyk zingen van: „Van U zü'n alle dingen". Voortreffelijke indruk Hierna was er gelegenheid het nieuwe schoolgebouw te bezichtigen. De school maakt een voortreffelyke indruk. Aan de ingang van de Van Geerstraat is er links het ruime handwerklokaal en rechts het natuurkundelokaal. Tn de gang. die naar de eigenlijke leslokalen voert zyn links een kamer voor de leer krachten en een voor het hoofd van de school. De leslokalen, drie geiykvloers en drie daarboven, grenzen niet aan el kaar, doch daartussen bevinden zich toiletten en garderobes. Dit lijkt wel by- zonder praktisch. De afwerking is .jeer modern: zo heeft byv. iedere dezer rijn eigen kleur. De ligging van de school in het centrum van de gemeente, is voorts zeer gunstig. Zaterdagmiddag heeft de opening plaats van de nieuwe r.-k. school, de eerse van deze richting in onze ge meente. Prinses Beatrix in 1958 naar de West Op uitnodiging van de regeringen van Suriname en de Nederlandse An tillen zal Prinses Beatrix in Februari van het volgend jaar een bezoek aan deze Rijksdelen brengen. De Prinses zal zich eerst naar de Ned. Antillen begeven en daarna naar Suriname reizen. Gedurende dit bezoeke dat voor elk der yksdelen ongeveer 2 weken zal duren en dat een eenvoudig karakter zal dragen, zal de Prinses in de ge legenheid zyn met de verschillende aspecten van de samenleving in Su riname en de Ned. Antillen kennis maken. Hagenaar in hongerstaking De 28-jarige heer G. Besuyen, die die met zyn Javanse vrouw op een kamer woont in de Columbusstraat in Den Haag, eet sinds vrydag 23 aug. j.l. niets meer. Hij is in hongerstaking gegaan, om, zoals hij zegt, „een actie te ondernemen tegen de woningnood in het algemeen en tegen het woning- belcid in het bijzonder". Hy drinkt alleen thee zonder suiker en koffie zonder suiker en melk. Hy rookt wel veel. De ene sigaret na de andere. De hongerstaking wordt geregeld on derzocht door zyn huisarts. De laatste maal, dat de bloeddruk werd gemeten was deze rg laag. ,3ij de HO", vertelt de heer Besuyen; „als het nog lager wordt wil de dokter my laten opnemen in een ziekenhuis." „Ik kan het beslist niet langer meer verdragen op één kamer te moeten hokken", schryft de hongerstaker in een brief. „Zo leef ik voort van de ene dag in de andere, zonder gunstige vooruit zichten, want in onze stad gaan wy, wat betreft de woningnood, achteruit in- plaats van vooruit." „Namens al de door de woningnood gedupeerden vraaag ik van de regering een zich beter bewust worden van haar taak en plichten ten opzichte van de bevolking", zo eindigt hy deze brief. CONGRES 1957 VAN DE K-V.P. „Opgang naar nieuwe welvaart" is het algemene thema van het congres, dat de Katholieke Volkspartij 8, 9 en 10 november te Utrecht in gebouw Tivoli zal houden. Directeur reisbureau en zijn vrouw in bewaring VOCHTEN MET PROCURATIE HOUDER Er was gistermiddag heel wat be langstelling van de zyde van het publiek toen in de Van der Werfstraat te Rot terdam onder toezicht van de curator de kantoorinventaris van de vorige week in staat, van faillissement ver klaarde Holland Transport N.V., een reisbureau dat o.a. reizen voor toeris ten op de Ryn organiseerde, naar bui ten werd gedragen. Onder het publiek bevonden zich verscheidene gedupeer den, die hun reisgeld hadden gestort voor een vakantiereis en nu hebben vernomen dat deze reizen niet door gaan. Onder de toeschouwers was ook de directeur, die déze week in gyzeling was gesteld door een van zijn schuldeisers en daaruit intussen na een kort geding weer is ontslagen. Hy kreeg een woor denwisseling met zijn voormalige pro curatiehouder en van woorden ging men over tot daden. De directeur werd daaiby geholpen door zyn echtgenote, die de procuratiehouder met een schoen te ïyf ging. De procuratiehouder, die enige hoofdwonden opliep, heeft aan gifte gedaan bij de politie, die het echt paar in bewaring heeft gesteld. Even wachten iVan onze Haagse redactie) Een reiziger, die even vertoefd had in de hal van het Hollandse Spoor-station te Den Haag. meende gistermiddag dat hij zijn portefeuille na gebruik in zyn broekzak had gestoken. Dat was echter niet zo. want thuisgekomen werd de portefeuille vermist. IJlings ging hy terug naar het station, maar by na vraag bleek, dat een agent van politie in de hal gezien had, hoe iemand iets had opgeraapt. Die „iemand" was de chauffeur van een bestelwagen geweest. Uit het signalement van de bestelauto kon men spoedig de Chauffeur vinden. Het was een 29-jarige inwoner van Rot terdam, die in Den Haag een filiaal van zijn werkgever had moeten bezoeken. De portefeuille want dat was het „iets" geweest, dat de chauffeur had opgeraapt was er nog. De man ver telde. dat hij op een advertentie, waar in een beloning voor de vinder zou wor den uitgeloofd had willen wachten. En een beloning zou zeker uitgeloofd zyn, want in de portefeuille zat f.1300—! In het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord, Den Helder, zal op 4 september een aantal adelborsten worden geïnstalleerd. Politie zoekt mysterieuze autodief De Nederlandse recherche zoekt een geheimzinnige autodief, die sedert maart tal van verhuurders van auto's zonder chauffeur heeft gedupeerd. Hy heeft o.a. in Den Haag, Gouda, Leiden, Delft, Dordrecht en Oegstgeest middel klasse wagens gehuurd en op een open bare automarkt verkocht. De auto's werden in handen van nietsvermoe dende derden teruggevonden. Van de dief is echter geen spoor te bekennen. Deze man is tussen de 30 en 40 jaar oud. tenger van postuur, ongeveer 1 me ter 70 lang. Hy heeft donkerblond glad gekamd haar. De man bedient zich van een reeks verschillende namen en legitimeert zich met rybewyzen op die namen en het eigen portret. Hy wordt ingeschreven, betaalt de borgsom voor twee of drie da gen en verdwynt met de auto. Meestal huurt hy vlak voor of op de dag van een automarkt. Vermoedeiyk werkt de geheimzinnige autodief samen met een ander. Tot dus ver heeft hy minstens 14 gemakkelijk verhandelbare wagens te pakken gekre gen. Het vraagstuk, hoe hij aan vervalste rybewijzen komt, is nog niet opgelost. De centrale recherche verzoekt alle ver huurders van auto's zonder chauffeur op hun hoede te zijn en bij verdenking de politie in kennis te stellen. Gelukwens jhr. Tjarda op 31 augustus Ter gelegenheid van de verjaardag van HKH Prinses Wilhelmina zal jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer in het nationaal pro gramma van de NTS op 31 augustus om 21.00 uur een korte gelukwens uit spreken. Op „tafelgelden" wordt bezuinigd (Speciale beriohtgeving) Er zal op de „tafelgelden" voor mili tairen, waaruit oo.m. toetjes worden oe- kostigd, worden bezuinigd. Het komt hierop neer, dat de grotere mess die goedkoper kan inkopen minder geld per man per dag krijgt, en de kleinere mess, die uiteraard duurder inkoopt, meer. Totaal 'betekent dit echter een bezuiniging. f 15.000 uit telefooncel gestolen Een 28-jarige Amsterdamse kantoor bediende liet gisterochtend in een tele fooncel in de Wibautstraat een aktetas staan, waarin 100 schutbladen voor vakantie- en ziekenfondsbonnen ter waarde van f. 13.000.en een geldsbe drag van f.2200— zaten. Enkele ogen blikken nadat hij de telefooncel had ver laten bemerkte hy zyn verlies. Hy spoed de zich terug maar zyn kostbare papie ren waren al verdwenen. De dader is nog spoorloos. Bijzonderheden over de „Twin-pionier" Voor de openlegging van Ned. Nleuw- Guinea heeft de Ned.-Nieuw-Guinea Luchtvaartmaatschappy De Kroon- duif". een met de KLM gelieerd bedrijf, waarvan de directie wordt gevoerd door de KLM, enige tyd geleden by de Scot tish Aviation Ltd., gevestigd te Prest- wick in Schotland, drie vliegtuigen van het type „Twin-pioneer" besteld. De be doeling van deze aankoop was, acht plaatsen op Nieuw-Guinea in een vast luchtnet op te nemen in aanvulling op de Dakotadiensten. De „Twin-Pioneers" zijn namelijk bijzonder geschikt voor gebruik op klei ne afstanden, daar zij slechts een lan dingsbaan van maximaal 350 meter no dig hebben. Uitgerust met tweede Alvis Leonides-motoren van 540 pk elk, kan het toestel een kruissnelheid van 200 km per uur bereiken. Het vliegbereik is 900 km. terwijl het maximale laadver mogen 1350 tot 1500 kg bedraagt. 16 passagiers kunnen een plaats in de „Twin-Pioneer" vinden. De bemanning bestaat uit twee vliegers. De „Twin- Pioneer" is een hoogdekker met niet in trekbaar landingsgestel en met een staaatwiel. De eerste „Twin-Pioneer maakte in juni 1955 de eerste vlucht. Het eerste produktievliegtuig van dit tvpe vloog voor de eerste maal in april 1956. Begin juli van dit jaar kwamen de drie bestelde „Twin-Pioneers", de JZ- PPX. de JZ-PPIJ en de JZ-PPZ op Schiphol aan, waar verscheidene proef vluchten zijn gemaakt. Tydens een van deze vluchten bevonden zich o.m. de minister van Zaken Overzee, mr. G. Ph. Helders, de ministers van Defensie ir. C. Staf, de president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler en verscheidene andere hoge autoriteiten aan boord. O.m. werd toen gevlogen over de Zui derzeewerken en een landing op het vliegveld van Hilversum gemaakt. En kele dagen daarna zijn de drie vliegtui gen van Schiphol vertrokken om via de oude Indië-route naar Nieuw-Guinea te vliegen. In een van de drie „Twin- Pioneers" vloog toen als tweede be stuurder mee de heer Weekhout. De aankoopsprijs van een ..Twin Pioneer" bedraagt een half miljoen gul den. met reservedelen mede f. 625.000. De correspondent te Hoilandia van het ANP meldt over het verongelukken van de „Twin Pioneer": Op 30 augustus te 10.08 uur (plaat selijke tijd in Ned. Nieuw Guinea), is tijdens een lesvlucht, enige mijlen ten zuiden van Biak, een der drie in juli j.l. in Ned. Nieuw Guinea aangekomen Twin-pioneers van de luchtvaartmaat schappij „Kroonduif" neergestort. Aan boord bevond zich alleen de uit twee personen bestaande bemanning. Er zyn onmiddellijk reddings-acties aangevangen; over het lot der inzit tenden is nog niets bekend. In afwachting van de uitslag van het onderzoek is voor de twee overige Twin-pioneers door de KLM een ver bod tot opstijgen uitgevaardigd. Na het ongeluk zyn o.a. gouverneur Van Baal en de directeur van verkeer en energie, dr. Schregardus, per vlieg tuig naar Biak vertrokken. Russisch raket gebaseerd op een Duits project Het Westduitse blad „Die Welt" be richt, dat Duitse geleerden een groot aandeel hebben gehad in de ontwikke ling van de nieuwe Russische raket, die ontwikkeld is uit een geheim Duits project voor een Intercontinentaal pro jectiel, dat in de laatste dagen voor de tweede wereldoorlog in de Verenigde Staten terecht had moeten komen. Hiervan kwam echter door de snelle loop der gebeurtenissen niets. De Russen bemachtigden echter het plan en ge bruikten het „als een bijbel". De daatste' Duitse raket-deskundigen keerden in land terug. Debat van geleerden met bedrijfsleiders leidt vaak tot interessante oplossingen Geslaagd experiment (Van onze Brusselse correspondent) De „Stichting industrie-universiteit" gaat in september a-s. haar derde aca demische jaar beginnen. Deze stichting werd door het Verbond van de Belgi- sohe nijverheid opgeno'nt, in samen werking met de vier Belgische univer siteiten (Gent, Luik, Brussel en Leu ven), en de Belgische „Dienst opvoe ring produktiviteit". In de vier universiteiten zyn studie groepen opgericht, waarvan de leiding in handen is van professoren, van er varen zakenlieden en deskundigen. Tot een „seminarie" of discussiegroep wor den twintig bedryfsleiders of mannen uit het kaderpersoneel van de bedrijven toegelaten. Zij krygen er gedurende een week een grondige opleiding over de meest diverse onderwerpen, die in ver band staan met de moderne theorieën van bedrijfsleiding, o.m.: berekening van de kostprijzen, psychologie van het werkmilieu, studie van de afzetgebieden, commerciële organisatie, enz. Vorig jaar is aldus onderricht verstrekt aan ca. 600 bedrijfsleiders. De hoogleraren, die wy hierover heb ben ondervraagd, zyn buitengewoon enthousiast over de formule en over de resultaten. Een 60-jarige bedrijfsleider van een grote katoenspinnerij te Gent is de beste leerling vam de jange hoog leraar rn de economie, prof. Vlerick. Tot de lesgevers behoorden vooraanstaande economen uit België, uit Frankrijk, En geland enz. De Industriëlen kwamen met praktische gevallen naar de seminaries en uit de discussies groeiden vaak in teressante oplossingen. De meest vooraanstaande figuren van de Belgische industrie volgen het experiment met grote belangstelling. Na zyn reis in de Belgisohe Kongo or ganiseerde de voorzitter van het Ver bond der Belgische nijvertiei'd, de heer Leon Bekaert, een bijeenkomst over de bedrijfsleiding in de Kongo. Hierin werd uitvoerig gesproken over de mate van verantwoordelykheid, welke aan de plaatselijke bedrijfsleiders van Belgische koloniale vennootschappen moet wor den toevertrouwd. De heer Bekaert. ver dedigde er voor de presidenten van ko loniale vennootschappen de idee, dat zy hun mensen in de Kongo een veel gro tere beslissingsmacht moeten geven. Wellicht een van de meest belangwek kende resultaten van de activiteiten Soemoeal naar conferentie te Djakarta Overste Ventje Soemoeal heeft van daag medegedeeld een uitnodiging te hebben aanvaard om deel te nemen aan de nationale conferentie in Djakarta om een oplossing te zoeken voor de geschil len tussen de centrale regering en de buitengewesten. Zuidkoreanen vermoordden 22 melaatsen bij Satsjon De Zuidkoreaanse politie heeft mee gedeeld, dat de dorpelingen van Satsjon woensdag j.l. 22 lepralijders hebben ge dood en 73 gewond. Eerst was melding gemaakt van tien doden en 23 gewon den. De dorpelingen wilden geen lepro- zenkolonie in de buurt hebben en meer dan honderd van hen gingen de lepra- lyders, die met de aanleg bezig waren, met knuppels en stenen te lyf. De politie heeft zeventig personen gearresteerd, op beschuldiging variërend van mishande ling totmoord, vyftien dorpelingen liepen bij het gevecht verwondingen op. Er zijn ongeveer 7.000 lepraiyders in Zuld-Korea, die in 22 kolonies leven. van de stichting is het permanent con tact tussen de industrie en de weten schap. welke er het onvermijdelijk en vruchtbaar gevolg van is. De industrië len volgen met veel meer aandacht dan vroeger de ontwikkeling van de tech niek. de wetenschap en de vorderingen van de economische en financiële we tenschappen. Van hun kant leren de leiders van de universiteiten beter de noden en de behoeften van de industrie kennen. Dait het experiment van beide kanten als geslaagd wordt beschouwd, moge blijken uit het feit, dat voor het budget vaai de „seminaries" een bedrag aan kredieten van 2 miljoen frank (of bij kans twee miljoen) is uitgetrokken. De heer Leon Bekaert kon aan de journa listen dan ook verklaren, dat het vraag stuk van de financiering geen grote zorg is. Ook de organisatie van de bijeenkomsten loopt gesmeerd. Te Leu ven worden de seminaries georganiseerd in de ruime salons van het kasteel van de prins van Arenberg, BEURSOVERZICHT Vaste markt door dekkingsaankopen Amsterdam, 30 augustus. De markt had vandaag speciaal ovor Koninklijke Olie en Unilever een vast karakter. Beurskringen wisten echter geen aanwijsbare indicaties voor deze vaste stemming te geven. De enige re den werd gezocht, dat men over het algemeen hogere koersen uit New York verwacht, omdat de beurzen van de West-Coast van Amerika betere koersen te zien gaven na het slot van New York. Koninklijke Olie anticipeerde vanmid dag op een vaster Wallstreet en nam een volle sprong van byna 5 gul den (25 punten) op gisteren. De koers schommelde rond de 205 gld. (f. 200.50) en lag zodoende circa 4 gulden boven pariteit New York. De handel in deze aandelen was echter niet groot. Het buitenland kocht op kleine schaal en er vonden wat dekkingsaankopen plaats. In de Philipshoek bleef het erg rustig en de koers verbeterde circa 3 punten. Aku's circa 1 punt hoger, KL.M, vry wel onveranderd. Unilevers gingen met de tendentie van de aandelen Koninklijke Olie mee. De laatste dagen was er wat contramine in deze aandelen gekomen, vandaag von den dekkingsaankopen plaats en deze waren de hoofdoorzaak van de belang rijke koersstyging van ongeveer 9 pun ten ten opzichte van gisteren. De sdheepvaarüwaarden lagen by het scheiden van deze beursweek gunstig in de markt en na een opening van 192 voor Van Nievelt trok de beurs aan tot 194 (190%). Ook aandelen Van Omme ren verbeterden circa 3 punten, terwijl de overige aandelen alle 1 a 2 hoger noteerden. Staatsfondsen merendeels pryshou- dend. Van de Cultuurwaarden daalden Deli My. van 81 tot 81, vorige slotprys 81. Amsterdam Rubbers werden een half puntje lager vernomen, terwyl HVA's een halve punt hoger waren. Aandelen Java Caoutchouc waren 22 bieden op cie mededeling van de directie in de ge houden jaarvergadering dat by het bin nenkomen van de winsttransfer over 1955 een interimdividend in het voor uitzicht wordt gesteld. WISSELKOERSEN Amsterdam, 30 augustus Londen 1063—10.63%, New York 3.827*—3.83%, Montreal 4.Q2H—4-02tf. Parys 91.05— 91.15, Brussel 7.68%—7.63%, Frankfurt 91.09%—91-14%, Zürich 87.4G—87.51. Zü- rioh (vr. fr.) 89.30%—6935%, Stockholm 73.5673.61, Kopenhagen 54.96% 55.01%, Oslo 53.25—53.30, Milaan 6117% —61.22%, Wenen 14.71%—14.72%. (Deze pag. is gedeeltelijk gecorrigeerd) Beurs van Amsterdam Vrijdag 30 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. S3 3% 85% 85% Grootboek obl. 3% 33 Ned '47 3% 13) 81% 81H Ned. '51 3% 85% B 86% Ned. '53 3% 83% 84% Ned. '56 3% 83% 83% Ned. '48 3% 79 B 80% Ned. '54 3% 78% 78H Ned. '55 I 3% 78% 78% Ned. '55 II 3%80% B 80% B Ned. '37 3 79 78% Dollarlng '47 3 91 90 Investeringscert. 3 89 A 89A Ned 62-64 3 88 A 88ft Cert NWS 54% B Indië *37A 3 84% 84% Grootboek '46 3 81% ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B. 40% 40% Nat. Handelsbank ..94 95 Ned. Handelmy 153% 153 A'dam Rubber 68 67% Deli Myen (Ver.) eva. 81 80% H.V.A 115 115 Java Cult39 37% Senembah 59% 59 Vorstenlanden 25 24% A.K.U 174% 175% v Berkel's Patent (v) 198% Calvé Delft cert. 337 345 Kon Pap v Gelder 189 187y* Hoogovens cert292 292% MUller en Co. NJ.344 345 Ned Kabelfabr 265% 265 Philips 274% 277% Philips pref 140% 140% Unilever 402% 411 Wilton Feyenoord 225% 224 Blliton 3de rubr 238 240 Dordtse Petr gew. 944% 966 Kon Petr (f. 20.201.10 205-50 idem (50 éi f 20.—) 200.45 204.80 Holl Amerikalyn 160% 162 Java China Paket 156 156 K.L.M123.55 124.10 Kon N Stoomb 138 140% Kon Paket My 141 141% Stoomvaartmij Ned 170 171 Van Ommeren cert 237% 241% Kon Rott Lloyd 159% 161 Ned Scheepv Unie 152 153% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 84% 84% Den Haag 1937 1 3.. 95% Leiden 1947 R6B R'dam '37 1-IH 3% 83% 85 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96 94 Premieleningen A'dam '53 3 92 B 93 B A'dam '51 2% 87 87 A'dam '56 I 2% 79 80 A'dam '56 H 2% 86% 87 Eindhoven '54 2% 79% 79% Enschede '54 2% 77% Den Haag '52 I 2% 87% 87% idem II 2% 87% R'dam '52 I 2% 88% 88% idem II 2% 87% 87 Utrecht '52 2% 90 92B NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Amst. Bank 198 198 H3.Ü eert198 198 Rott. Bank 163 164 Twentsche Bank 158 159 Industriële Ondernemingen Albert Heyn 271L 270 L Borneo Sum H.My 56 56 Ned G enSp Fabr 180% 175 Kon Ned Grofsm 106 106 Internatio 77 75 Rott Droogdok My 553 540 Tieleman en Dros 11% Ned My Walv.vrt. 59% Spoorwegen Deli Spoorweg My lOy* 10 Amerik. fondsen Canadian Pacific R 32% 32% Intern Nickel 87% 87% Anaconda 56% 55% Bethlehem Steel 45% 45% Cities Service 66% 66% General Motors 42% 43% Kennecott 98^4 98% Republic Steel52% 52% Shell Oil 83% 83% Union Pacific 27% 28ft ün States Steel 65 65% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V K 29/8 Edelmet Kon AA 60 Pref wa Idem 67% Electrolas B 330 L Holl Constructie 340 Ing dut v Souwnyv WJ Int Kunststoff Ind 42GB 41 Leidsche Wolspinn 200 199% Sikkens Lakfabr "53 399 399 Ver Touwfaörteken 160 L Wermnk's Betonm 74 74% Van wyk Textiel 83 83%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9