Marianne lonkt nn lievig naar Spanje en Egypte Goede reSs5 Bryicreem-winnaars BRYLCREEM Amerikaanse verkoop bü JUUft nu spotkoopjes 96ste jaargang Vrijdag 30 augustus 1957 Vierde blad no. 29227 Waterpolo-nieuws Sleutelstad verloor stevig in erewedstrijd tegen militairen (Van onze waterpolomedewerker) De nieuwe eerste klasser Sleutelstad speelde gisteravond een ere-wedstryd tegen het Nederlands militair zeven tal. Door het spel van de militairen was het een bijzonder aantrekkelijke wedstrijd. De uiteraard jonge ploeg was zeer beweeglijk en trok keer op keer met snel uitgevoerde combinaties de Leidse verdediging uit elkaar. Zo werd Sleutelstad in de verdediging ge drukt, waaruit de ploeg slechts een enkele maal wist te ontsnappen. Technisch en tactisch waren onze stadgenoten de minderen van de mili tairen, wier combinatie in sterkte te vergelijken was met een hoofdklasse ploeg. Direct na de aanvang trok de militai re ploeg ten aanval. Een verdedigings- fout stelde Spaans in staat 0-1 te sco ren. Dezelfde speler lag bij een volgende aanval even vrij en bracht met een irachtig schot de stand op 0-2. Hierna ;wam Sleutelstad even in de aanval. Zelfs trok de Leidse ploeg met een man neer naar voren. Het liep echter op niets uit en nu lag Kan geheel vrij voor de kansloze keeper Binnekamp: 0-3. Na de hervatting kreeg Nico Brouwer de bal op maat aangegeven en met een prachtige omhaal sloeg hij keeper Wa nna ar: 13. De Sleutelstad verdediging lad nu iets meer vat gekregen op "het spel van de militairen en het duurde tot rlak voor de rust eer Spaans er 1-4 van vist te maken. Na rust belandde eerst een schot van Je militairen in het zijnet. Toen ze weer net een man meer ten aanval trokken verd het door Ran 5-1 voor de militai- die het nu iets gemakkelijker gin gen opnemen. Toch voerden ze regelma tig de stand op tot 8-1. De jeugd-inter- national De Boer zorgde met een schot uit een zeer moeilijke positie voor 61. Een vrije worp werd door Meesters zeer Damclub Leiden boekt grote overwinning Gisteravond speelde de Damcub Lel den haar eerste wedstrijd in de jubi leumcompetitie (40-jarig bestaan) van de Damcub St. Bavo te Heemstede. De „Damcub Leiden" behoorde tot de van de 8 uitkomende tientallen die in deze afvalwedstrijd de tweede ronde haalden en wel door everrassende overwinning op het sterke Haarlemse V.K.P. Des te opvallender was deze over winning omdat gespeeld moest worden net tijdelijke vakantie-handicap, het geen een opkomst met liefst vijf reser ves inhield. Aan boord één verloor Mul door een iriginele varianten-combinatie, inge- eidt. met een dwangzet. De Jeu verze kerde zich van zo'n overwegende positie, dat verwarring in de vijandelijke gele deren noodzakelijk foutief gevolg had, hetgeen ook op ongeveer dezelfde wijze Van Wezel de winst opleverde. Aan bord rist Van der Meij via een klassiek dia- jonaal eindspel zijn moeilijk geworden lositie remise te houden. De uitslagen waren: J. J. H. Mertens (Damcub Leiden) P. Mul VKD (Haarlem) 2-0; P. Olievier -H. Rump 11; A. G. de JeuF. Vis ser 20; W. van der BlomJ. Lucas 1—1; C. J. HakemulderP. Hollenberg 0—2; Jac. van WezelR. Kok 20; G. RijsdamD. Rump 11; Abr. van der Putten—Th. Kok 11; J. van der Meij -A. Masteling 11; P. ZeegersG. Has- telman 2—0. Totaal 13—7. Volgende week woensdag komt D.C.L. uit tegen het tiental van St. Bavo. Wint het ook deze ontmoeting dan zitten de Leidenaren in de finale. De andere deel nemende clubs zijn: „Oosterkwartier", Bavo, Damcub Haarlem, „Bollen streek", Beverwijk, V.K.D. en Heem stede. snel genomen en door Spaans nog snel ler doorgetikt achter Binnekamp: 7-1. Met een man meer spelend ging de bal even van hand op hand tot ten slotte De Boer geheel vrij lag en de keeper totaal uit positie gespeeld was: 8-1. Een schot van Nico Brouwer stuit te nog van de binnenkant van de lat het veld weer in. Zo werd de stand 1-8 ook de eindstand. Sleutelstad 2 leed een 3-2 nederlaag tegen de reserves van De Zijl. De Sleu- telstadploeg, die twee invallers telde, speelde in de eerste helft zeer rommelig en zonder verband. Wim de Hartog, invaller bij de Zijl, zorgde met een ver schot voor 0-1. Nadat een Sleutelstad- aanval op niets was uitgelopen, lag Louk v. d. Wijngaarden geheel vrij: 0-2. Na rust ging de strijd iets meer gelijk op. Nadat een Sleutelstad-verdediger de bal in eigen doel gestompt had (0-3) maakte Jan Dool uit een corner 1-3. Dezelfde speler bracht de eindstand op 2-3. Voetbalprogramma Eredivisie BW—NAC GVAVAmsterdam DOS—Fortuna '54 SpartaFeyenoord Blauw Wit—NOAD ADO—WV MWElinkwijk SC EnschedeAjax Rapid JC—PSV le divisie A EDO—DWS 2e divisie A EBOHONA 2e divisie B VeendamBe Quick OM DE KNVB-BEKER Voorronde: Hilversum—DFCZFC— Helmondia '55; Helmond't Gooi; VSV Ensch. Boys; HVCHe^aclas; Tu- bantia—iRoda Sport; HBCLFC; Lisse —Moordrecht; Postduiven—BI. Zwart; WassenaarCeleritas. COMPETITIE AMATEURS Res. 3e klass A: Lugdunum 2WP 2. Advertentie Vijf gelukkige winnaars van de Brylcreem vakantie-prijsvraag vertrekken naar zonnig Italië. De uitslag is bekendNa lang wikken en wegen heeft de jury vijf Brylcreem- vrienden beloond voor hun geestige, originele slagzinnen. Hun oplossing van de rebus was natuurlijk ook de juiste: .Brylcreem voor mooi en gezond haar." Goede reis, winnaars, en veel plezier! De hoofdprijs is voor: B. v. DIJK, Hartenstraat 6U, Amsterdam. Overige prijzenN. BOUMAN, L. de Colignystr. 78, Alphen a ld R.- H. C. v. MOURIK- BLOEMINK, C. Erzeystraat 30, Utrecht - A. v. d. MEIDEN, Burg. Tijmes straat 28, Emmen en N. SPAINK, Vermeerstraat 28, Amersfoort. The perfect hairaressirv) Beecham (Nederland) N.V. Voor engros: Jacq. Mot N. V., Amsterdam Atletiek Rijkspolitie District Leiden won wisselbeker (Van onze atletiekmedewerker) Het gelukte Den Haag ook dit jaar weer niet de grote rivaal Leiden van de troon te stoten. Vorig jaar had het dis trict Leiden der Rijkspolitie de wissel beker, die er voor de gewestelijke wed strijden beschikbaar is, definitief in de prijzenkast mogen opbergen en nu stond er dan een gloednieuwe cup op de goed voorziene pryzentafel te prijken en te wachten op de eigenaar. Dat werd Lei den, want de Sleutelstadbewoners toon den zich met een totaal van 134 punten verre de meerderen van de politiedie naren uit de Residentie, die slechts tot 71 punten kwamen en die alleen door het feit dat zij meer overwinningen boekten de tweede plaats mochten behouden, daar Dordrecht er met eveneens 71 ge lijke rechten op had. De commandant van het Gewest -Gravenhage, waaronder de districten Leiden, Den Haag, Middelburg en Dor drecht ressorteren, de Dirigerend Offi cier der Rijkspolitie le klasse J. Ger ritsen, die na afloop de prijzen aan de verschillende winnaars uitreikte, kon dit pas een uur later doen dan in het tijds- schema was aangegeven. Wedstrijdleider adjudant Th. F. Souer treft hiervoor echter geen enkele blaam, want hij moest werken met juryleden, die van de juryring nog geen plakje kaas gegeten hadden! Onder de belangstellenden bevonden zich behalve kolonel Gerritsen ook de waarnemend commandant van het dis trict Leiden, luitenant A. P. Spaander man en de districtscommandant van Dordrecht, de Dirigerend Officier 3e klasse A. J. van Thiel. Het district Leiden toonde zich op permachtig op deze wedstrijd. De poli tiemannen uit Leiden en omgeving won nen maar liefst acht van de vijftien nummers. Op het loopgedeelte zorgden Van Luyk (400 m. in 59.1) Antheunisse (800 m. in 2.19.1), Engelaar (1500 m. in 4.52.9) en Van Atten (3000 m. in 10.25.1) ervoor, dat de wachtmeester Pannekoek uit Doordrecht alleen de 100 m. en de 200 m. kon winnen en verder eisten onze stadgenoten alle ereplaatsen voor zich op. Bij de technische nummers, de esta fette en de veteranendriekamp voegden wachtmeester Teun van Opfjnen, J. Kuin, de estafetteploeg en C. v. d. Heu vel daar nog vier zeges aan toe, zodat het totaal dus op acht gesteld werd. DUIVENSPORT P.V. De Vriendenclub hield haar 13e T.B.C. Kringconcours met jonge duiven vanaf Vilvoorde. In concours waren 1550 duiven, gelost om 9.30 uur met noord westen wind. Aankomst eerste duif om 11.27.47 uur. Aankomst laatste duif om 12.00.31 uur. Uitslag: 1 H. v. d. Berg; 2-6 en 11 P. Verhey en Zn.; 3 H. v. Klaveren; 4. P. Slingerland; 5 en 15 W. Koster; 7 De Jong-v. d. Bos; 8 P. Zijlstra; 9 en 12 M. de Wit; 10 W. v. d. Valk; 13 A. v. d. Heuvel; 14 C. v. Bemmelen; 16 en 19 H. Schouten; 17 H. v. Dijk; 18. P. Vink; 20 J. Land aal. De prijsuitreiking zal plaatsvinden op zondag 15 september a.s. in café-restau rant ..De Kleine Burcht", Nieuwe Rijn 19, Leiden, des namiddags om 4 uur. Op 14 september a.s. zullen in Em- meloord in de Noord-Oost Polder de nationale kampioenschappen worden gehouden van de Koninklijke Neder landse Federatie van Landelijke Ryver- enigingen. ZEILEN Europees kampioenschap eenmans-zwaard boten De vierde race van de wedstrijden om het kampioenschap eenmanszwaard- boten te Napels, gezeild in de Finn- jollenklasse, en onder gunstige weersom standigheden. leverde opnieuw een over winning op voor de Belg André Nelis. De Deen Schwarz eindigde als tweede en de Oostduitser Vogler werd derde. Onze landgenoot Hans Sleeswijk wist op de zesde plaats beslag te leggen. In het algemeen klassement staat België bovenaan met 4243 punten, ge volgd door Denemarken <2428 pnt), Frankrijk (1931 pnt.); Zweden (1817 pnt.) en Nederland (1766 pnt.) worp. Het is de bedoeling deze „autofones" langs de wegen te plaatsen in de buitenwijken van de Westduitse steden. Europees bridgekampioenschap Verrassende nederlaag van de Italianen tegen Oostenrijk (Van onze bridgemedewerker) In de vijftiende ronde van het toernooi om het open bridge-kampioenschap van Europa te Wenen heeft Oostenrijk een verrassende overwinning behaald op de tot dusverre ongeslagen wereldkampioen Italië. Na de eerste zitting hadden de Oostenrijkers een achterstand van 12 matchpunten, maar zij herstelden zich daarna voortreffelijk en wonnen tenslotte met een verschil van 14 matchpun ten. Nederland handhaafde zich op de vierde plaats door een kleine zege op Duitsland. De uitslagen waren: Zweden wint van Libanon met 54 tegen 41 matchpunten; Polen speelt gelijk te gen Ierland met 49 tegen 48 matchpun ten; IJsland verliest van Finland met 41 tegen 73 matchpunten; Zwitserland speelt gelijk tegen Denemarken met 58 tegen 54 matchpunten; Frankrijk wint van Spanje met 68 tegen 28 matchpun ten; Oostenrijk wint van Italië met 53 tegen 39 matchpunten; Engeland wint van België met 51 tegen 37 matchpun ten; Nederland wint van Duitsland met 42 tegen 36 matchpunten. Na de vijftiende ronde is de stand ln de kopgroep: 1. Italië, 26 winstpunten uit 14 wedstrijden; 2 en 3. Oostenrijk en Engeland, elk 23 winstpunten uit 14 wed strijden; 4. Nederland 22 winstpunten uit 14 wedstrijden5. Frankrijk 20 winst punten uit 14 wedstrijden. Onze bridgemedewerker, de heer Fl- larski meldt ons uit Wenen het volgen de: In de eerste helft tegen Oostenrijk leek het erop, dat de Italianen zich na deze ronde kampioen zouden kunnen noemen, daar zij met 3422 voorstonden. Maar zo dicht bij hun doel, verslapte het team. de Oosterijkers speelden de tweede helft schitterend en wonnen met 3953. Op een gegeven moment opende Forquet 3 h., Schneider constateerde echter, dat dit spel al door hem tegen België was gespeeld. Men was vergeten te schudden. Nieuw spel genomen en weer 3 h ope ning van Forquet, waarop Siniscalco di rect 6 h bood. Dit contract ging 6 down. niet gedubbeld, niet kwetsbaar, terwijl de Oostenrijkers een kwetsbare manche konden maken. Het Weense publiek was buiten zichzelf van enthousiasme, want Oostenrijk heeft nunog een minimale kans om als eerste te eindigen. De Italianen behoeven ech ter uit de resterende twee ronden slechts één punt te behalen, daar hun match- puntensaldo volkomen onbereikbaar is en bij gelijke stand de matchpunten be slissen. Nederland won van Duitsland na een matige eerste helft van Cats-Kramer. In de tweede helft echter goed spel van de Kaisers en FilarskiKokkes. Filarski smaakte het genoegen door listig spel een onmaakbaar contract van 3 sa thuis te brengen. Ons team moet nog spelen tegen België en Italië. Een paar jaar geleden in Montreux had het Nederlandse herenteam het twijfelachtige genoegen 20 spellen in dezelfde lijn te spelen. Dit overkwam nu onze dames tegen Engeland door een fout van de wedstrijdleider. Vandaag worden deze spellen overgespeeld. In de negende ronde verloren onze dames met 69 tegen 36 matchpunten van Zwitser land. Noordwijkse Golfweek De Noordwykse Golfweek werd gis teren voortgezet met de wedstrijd om de Eyken's Golf Trophy, een 18 holes single vlaggen wedstrijd voor dames en heren. Winnaar werd jhr. E. Wittert van Hoogland (18) voor de 20e green. Op de tweede plaats eindigde de heer G. A. Cox (7) 19e hole en derde werd de heer W. Colenbrander (19) op de 19e green. Sportsplinters Vandaag, zaterdag en zondag wor den in Qversóhie de Nederlandse kam pioenschappen voor tennisleraren ge houden. Joop de Mos, die nog enkele wedstrijden in (het buitenland op zijn programma heeft staan, zal zijn titel niet kunnen verdedigen. Er hebben 20 tennisleraren ingeschreven. Zondag 8 september wordt op het HW-terrein ln Den Haag het Jaarlijkse voetbaltoernooi om de Zilveren Bal ge houden. Het progTamma luidt: 1130 u.: HW-VUC; 12.45 uur: HBS—Quick; 14 00 uur: verliezersxonde; 15.15 uur: finale. Zondag a.s. worttt te Brussel de schermwedstrijd op degen tussen de herenteams van België en Nederland gehouden. Tijdens de wedstrijden om de Rus sische atletiektitels heeft Pyotr Bolotni- kov te Moskou op de 10.000 meter een sensationele overwinning behaald op de wereldrecordhouder op deze afstand, Vladimir Kutz. Bolotnikov versloeg zijn grote rivaal dn een opwindende eind sprint met een verschil van 3 meter. De tijd van de winnaar was 29 minuten 9.8 sec-, een van de beste prestaties in dit seizoen. De ohef-construcbeur van de Fer- rari-fabrieken, André Fraschetti, is overleden aan de verwondingen, die hij opliep bij een ongeval tijdens een proefrit met een formule 2 (anderhalve liter) wagen op de baan van Modena. De wagen vloog in een bocht uit de baan. Fraschetti kreeg een schedelbasis- fractuur. een hersenschudding en tal rijke inwendige kneuzingen. Advertentie Want Rivella is een natuur product uit melk. Het bevat B-vitaminen, koolhydraten en 13 minerale zouten. Drink het koel! Sprankelend goudgeel Verkrijgbaar bij de Horeca-bedrijven en Uw wijnhandelaar Rijke Sahara als lokaas Frankrijk wil twee strijdbijlen begraven Van onze Parijse correspondent) In twee richtingen lijkt Frankrijk momenteel toenadering te zoeken tot landen, waarmee het al langere of kortere tijd in onmin of erger leefde. Terwijl in Genève voor het eerst een Franse deputatie met Egyptische afgevaardigden in contact is getreden om nog een paar resten, speciaal op economisch en cultureel gebied, van de Suezkwestie weg te ruimen ontmoette in St. Sebastiaan in Spanje de staatssecretaris van Buiten landse Zaken, Maurice Faure, zijn Spaanse collega Castiello ter bespreking van verschillende aspecten in een toekomstige samenwerking in Noord- Afrika, een samenwerking, die sinds achttien jaar op alle terreinen offi cieel tussen beide landen was verbroken. Geen opzienbarende gevolgen te wachten Opzienbarende gevolgen schijnt men van geen dezer besprekingen te mogen verwachten. Niettemin is het duidelijk, dat Frankrijk twee strydbylen tegelij kertijd poogt te begraven om zyn posi ties in de wereld te versterken, nu vol gende maand naar aanleiding van de Algerijnse kwestie bij de Verenigde Na ties het zich op een gemeenschappelijke aanval der Arabische en communisti sche landen moet voorbereiden. In dat zelfde licht mag trouwens ook de grote tournee langs de hoofdsteden van Zuid en Noord-Ameri'ka worden beschouwd, die de Franse minister van Buiten landse Zaken, Christian Pineau, vorige week is begonnen. In Genève worden speciaal de beleg gingen behandeld ten bedrage van vier miljard gulden, die Frankrijk in Egypte had geïnvesteerd en waarop Nasser de hand heeft gelegd, toen Britse en Franse troepen een aanval op de ka naalzone begonnen. Bovendien komen de culturele belangen 'hier ter sprake in verband met de Franse scholen en in stituten, die in Egypte zijn gevestigd. De diplomatieke betrekkingen tussen beide landen zijn officiéél echter nog Advertentie - De Nederlander Ab Donker is gis teren te Lommei in België als derde geëindigd in een wedstrijd over 175 km, waaraan door 60 renners werd deelge nomen. Winnaar was de succesvolle Belg Rik van Looy. Hij won de eind sprint van de Belgische kampioen An dré Vlayen, Donker en Vanderelst. DOS heeft gisteravond in het Utrechtse stadion een 10 nederlaag geleden tegen de Israëlische club Pe- taJhttikiva Hapoel. Petahtikiva Hapoel speelde een goede wedstrijd. De voor hoede bouwde snelle, zuivere combina ties op. In de eerste helft miste Tem ming voor DOS een strafschop. De derde race van de wedstrijden te Cascais om het Portugees kampioen schap in de drakenklasse leverde een overwinning op voor onze landgenoot Van Duyl met .Trintel 2". Na twee races (de eerste en de derde, want de tweede werd geannuleerd staat onze landgenoot op de eerste plaats in het klassement, met 3 punten. al'tUd niet hervat en om die reden is men dan nu ook op neutraal gebied bijeen gekomen. Op een officiële her vatting der relaties wordt voor het mo ment in Parijs echter nog niet gere kend. Met de Spaanse regering hoopt Pa rijs een terrein van toenadering en mis schien zelfs van samenwerking te kun nen vinden in de Sahara, waarop van daag de dag zovele jaloerse blikken zyn gericht. Faure heeft van een „weste lijke Sahara" gesproken, waarmee hij op een gemeenschappelijke exploitatie door Westeuropese naties samen met de Noordafrikaanse landen Marokko, Tunesië en mettertijd misschien zelfs Algerye zou hebben bedoeld. Met het lokaas van de ryke Sahara meent Frankrijk nu blijkbaar in het bijzonder de actieve sympathie der Spanjaarden te zullen kunnen win nen met betrekking tot de Noord afrikaanse tegenstellingen. Men weet, dat generaal Franco in dit opzicht herhaaldelijk in de richting van de Marokkaanse sultan heeft gelonkt, die op zijn beurt, evenals de Tunesi sche staatschef Bourguiba, weer open lijk partij voor de Algerynse Vrijheids beweging heeft gekozen. Greetje Kraan vond eindelijk haar man Eindelijk heeft Greetje Kraan tijdens de Spaanse 'tournee van de Robben een tegenstander ontmoet, die haar op de 100 meter vrije slag de baas bleef. Het was de Spanjaard Graner, die tij dens wedstrijden in Sabadell de 100 me ter won in 1 min. 6 sec. Greetje Kraan werd tweede in 1.06.4. Judith de Nys won de 400 meter vrije slag in 5.08.6. Haar tegenstander, Casaramona, staakte na 200 meter de ongelijke strijd Lenie de Nijs werd in 1.14.8 eerste op de 100 meter rugslag voor de Spanjaar den Franco en Folk, die ieder 50 meter zwommen. Op de 200 meter schoolslag zwom Rita Kroon eveneens tegen een „koppel", be staande uit Margriet Fenders en de Spanjaard Benasco, die ieder 100 meter zwommen. Rita won in 3.03.8, de ge mengd Hilversums-Spaanse combinatie had 3.06.0 nodig. Atie Voorbij zegevierde tenslotte op de 100 meter vlinderslag in 1.13.6 voor Ca saramona en Graner. die samen 1.17.2 lieten afdrukken. Indrukwekkend was de demonstratie van Mary Kok op de 4 x 100 meter wis selslag persoonlijk. Zij ging in prachtige styl alleen over de baan en tikte aan in 5 min. 50.6 sec 1.6 sec. boven de wereldrecordlimiebtyd. Felle brand in Jutphaas SCHADE F. 150.000 Een felle brand heeft vannacht de Helco-fabriek van gasartikelen aan de Nederrijnse weg in Jutphaas geheel ver woest, De schade, die door de verzeke ring wordt gedekt, wordt geraamd op f. 150.000. De brand werd omstreeks vier uur door een voorbijganger ontdekt. Het vuur, dat snel over het gehele fabrieks complex uitbreidde, werd bestreden door de brandweer van Jutphaas, geassisteerd door de brandweer van IJsselstein. Vanochtend om zeven uur kon men tr.c- de nablussing beginnen

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7