(Httnoïrtgtng; ^tfnfeelirer Franse regering in liet offensief tegen de nationale malse biefstuk Minister Gaillard fungeert als keukenmeester en pottenkijker! Belgische grensarbeiders laten in Parijs hun betekenis voelen Offerde de piloot zijn leven? tot kennismaking met onze nieuwe s» f Vanaf heden brengen wij 1V in onze speciale wijnafdeling in het sousterrain, een ceurcollectie van geselecteerde^ wijnen o.a. uit de beroemde „FRANSE WIJNSTREKEN" De prijzen zijn zodanig, dat deze geen beletsel meer kunnen vormen, om van deze zo gezonde drank volop te genieten. Hieronder een kleine greep uit onze voortreffelijke collectie. 3.25 apemtifs België laelit om sensatiebericht over de Koning en „Sunny Boy Rijwielhandelaar maakte nieuwe antiek" 96ste jaargang Vrijdag 30 augustus 1957 Derde blad no. 29227 Zware taak voor jonge excellentie (Van onze Parijse correspondent) Sinds Pierre Mendes-France - in navolging weer van president Roo- sevelts „praatjes bij de haard" - in de dagen van zijn premierschap zijn populaire zaterdagavondtoespraken voor de radio hield, schijnen alle Franse ministers nu de betekenis van de microjoon te hebben ontdekt. En iedere keer ivordt dan tegen woordig ook de Franse radio (die een staatsbedrijf is) ingeschakeld zodra een excellentie weer eens wat op zijn hart heeft. Niettemin was het nu toch wel de eerste keer dat een minister zich in hoogsteigen persoon tot de huisvrou wen richtte om hun adviezen te geven inzake de kookkunst, een gebied, waar op de Francaise zich overigens weinig of niets door een ander, en zeker niet door een man. wil laten wijs maken. Minister Felix Gailliard. die met zijn loodzware portefeuille voor de Economie en de Fi nanciën én met zijn 37 jaren de man netjesputter (waarmee zijn naam ver taald zou kunnen worden) én de Ben jamin is van het huidige kabinet, heeft dan ook wel zeer bijzondere redenen, die rol van opperkok en vreemde pottenkij ker in de keuken te willen spelen Smulpapen Het is intussen minder het gastrono misch peil van de natie, waarover de jonge minister zich nu zorgen maakt - en heeft te maken - dan wel over een paar inderdaad wel onrustbarende kan ten der Franse economie en van de landbouw en de veeteelt in het bijzon der. Niets minder dan de toekomst van de veestapel, en speciaal van het con tingent koeien en ossen, staat op het spel. De bedreiging wordt hier gevormd door de biefstuk (met patates frites), die zich de laatste jaren in een popula riteit mag verheugen, waartegen de vee fokkers niet meer blijken opgewassen. Vooral, omdat de Franse smulpapen hun biefstukken steeds malser en jon ger verlangen, zodat de kalveren de jeugdige leeftijd van twintig maanden doorgaans niet meer mogen overschrij den. in tegenstelling met vroeger, toen de brave koeien en ossen zelden voor hun vierde jaar werden geslacht. Het gevolg is dat Frankrijk in plaats van te exporteren, verplicht wordt steeds meer vlees in te voeren, ofschoon de veeteelt met een jaarlijkse opbrengst van ruim acht miljard gulden toch ver reweg de voornaamste tak van de na tionale inkomsten vormt. Terwijl de Duitser per jaar en per hoofd slechts twee kilo kalfsvlees veror bert. neemt de Fransman er negen voor zijn rekening, waarbij dan nog eens liefst drie en twintig kilo ossevlees mag worden gevoegd. Die vleesmassa's, en vooral dus hun jeugdige herkomst, vor men nu de voornaamste kopzorg van de jonge minister, die het klassieke devies van „exporteren of sterven" wel in het Franse schild zou willen schrijven. Versobering Hij heeft daarenboven nog ontdekt, dat momenteel alleen de minder smake lijke stukken van die geslachte Franse beesten naar het buitenland worden uit gevoerd. Minister Gaillard zou de rollen pre cies willen omkeren: de dure, zoge naamde „nobele" stukken voor de ex port, terwijl de Fransen zelf dan maar eens met de goedkopere vleesparten en -soorten genoegen moeten nemen. bijv. met varkens, waarvan alleen de ham men bij de Fransen genade vinden, of desnoods met kippen en hanen, die ge makkelijk kunnen worden bijgefokt, De regering heeft daarom in het teken der versobering de biefstukken een krachti ge prijsverhoging laten ondergaan, ter wijl minister Gaillard een aantal me nu's heeft laten ontwerpen, waarvan de vleesgerechten in plaats van door koe en os, door zwijn en hen geleverd moe ten worden. Langs die weg hoopt de mi nister het hoornvee een paar jaar rust te verzekeren, waardoor het evenwicht zal kunnen worden hersteld en Frank rijk ten bate van de deviezenpot, zijn vleesexport in de toekomst kan hervat ten. En om naast de huisvrouwen ook de boeren te wijzen op de belangen, die hier voor Frankrijk op het spel staan, zijn er nog een honderd landbouwcon- sulenten aangesteld, die op het platte land nu overal propaganda voor de denkbeelden van minister Gaillard gaan maken. De bedoeling is namelijk ook dat akkers in weilanden zullen worden herschapen en dat speciaal de belang stelling voor de (zwaar-gesubsidieerde) bouw van suikerbieten - een der voor naamste bronnen van het alcoholisme - ten gunste van de veeteelt wat zal ta nen. Mijnheer Rots De kansen op succes van de jeugdige minister Felix Gaillard? De voorspellingen zijn vooralsnog zeer verschillend, doch zeker is wel dat ..mijnheer Rots", zoals de excellentie vanwege zijn koppige onverzettelijkheid wel genoemd wordt, geen gemakkelijke partij krijgt te spelen. Sedert tientallen jaren hebben de Franse regeringen een demagogische en kortzichtige landbouw politiek bedreven. Om de boeren zoet te houden, heeft de Staat met royale hand subsidies uitgedeeld aan cultures - de suikerbieten bijvoorbeeld - die al veel te veel produceerden, terwijl andere noodzakelijke takken verwaarloosd wer den. Het roer moet dus radicaal worden omgeworpen. En 't valt nog zeer te be zien, of „monsieur Roe" erin zal slagen zijn inzichten te doen zegevieren over de krachtig georganiseerde belangen groepen van boeren en slagers en voor al ook over de (nauwelijks minder krachtige) voorliefde van de Fransen voor zijn malse, jonge biefstuk Als onderhandelingen mislukken gaat geen van hen maandag naar Noord-Frankrijk (Van onze Brusselse correspondent) Het is een vreemd geval met de Belgische grensarbeiders, die in Noord- Frankrijk werk vinden in de fabrieken. Wanneer de Noordfranse textielindustrie met werkloosheid heeft te kampen, worden de Belgen er het eerst uitgezet, zelfs nog vóór de zo weinige betrouwbaar gebleken Algerijnen. Maar in tijden van hoogconjunctuur, zoals thans het geval is, aarzelen de Noordfranse textiel-in- dustriëlen niet om Belgische grensarbeiders tot zelfs in het binnenland van West- Vlaanderen met bussen te gaan halenThans onderhandelen Belgische regeringsvertegenwoordigers en afgevaardigden van de Belgische vakbonden in Parijs over de toekenning van een deviezentoeslag aan de vijftigduizend Belgische arbeiders, die dagelijks over de grens komen. Devaluatie Franse frank officieel erkend De onderhandelingen worden tot mor gen voortgezet. Het ziet er naar uit. dat •de Franse regering bereid zal worden gevonden om aan de Belgische grens arbeiders een deviezen-bijslag op het 'loon 'te geven, welke zou verschillen naar gelang van de tak van bedrijf, waar de grensarbeider is tewerkgesteld. om In de metaalindustrie zou de toeslag i dwingen. De grensarbeider heeft nu be- 19 en in de textielindustrie, die ver- j paalde rechten, maar bij financiële of uit de meeste Belgasche arbeiders te- economische moeilijkheden in Frankrijk werksteit. 17 bedraden. De Franse en dio zijn helemaal niet zo zeld- regering erkent hierdoor, dat haar I Iajun. moet het )TMestuk wederom financiële maatregelen werkelijk op een I worden bekeken. De vakbonden dreigen devaluatie wan 'de Franse frank neer- j thxTls met stato!ng en trekken aan komen, gezien_het feit dat de loontoe- j het langste eind, nu de Noordfranse textielindustrie ap volle toeren draait. gen tegen de sedert 10 augustus verder gaande waardevermindering van de Franse frank. Op de vrije deviezen markt te Brussel is de Franse frank immers, na de devaluatie, wederom ge daald onder zijn officiële koers van 11.93 Belgische franks voor 100 Franse franks. De Belgische vakbonden zyn erin ge slaagd een soort officiële erkennilng va® het statuut va® de grensarbeider af te slag aan de Belgen geheel voor reke> ning komt van de Franse schatkist. De vrij radiicale houding van de Bel gische vakbonden kan echter de onder handelingen alsnog doen mislukken. De Belgische vakbonden eisen namelijk een voor alle arbeiders in alle takken van bediryf gelijke loontoeslag van 19 een uitbreiding van -dfie toeslag tot alle sociale en familiale vergoedingen, ter wijl zij dreigen reeds maandag a.s. te gaan staken, indien over hun eisen geen overeenstemming kan warden bereikt. Men heeft thans berekend, dat de Franse monetaire maatregelen voor de Belgische grensarbeiders een loonverlies van 17 meebrengen. Door 19 te eisen, wensen de Belgische vakbonden klaarblijkelijk een garantie 'te verkrij- Toch acht men het niet uitgesloten, dat de onderhandelingen alsnog mislukken en er maandag a.s. geen enkele Belgi sche arbeider de grens passeert. Het maken van een noodlanding met een straadjager is over het algemeen zeer moeilijk en uitzonderlijk gevaarlijk, vooral wanneer dat op een vreemde vliegbasis moet gebeuren. Het is daar om zeker niet onmogelijk, dat de 23- jarige ongehuwde sergeant-vlieger J. C. J. Kemmer uit Schiedam, die bij de po ging tot een noodlanding op de vlieg basis Ypenburg om het leven kwam, zich vrijwillig opgeofferd heeft en geen gebruik heeft willen maken van de voor de hand liggende mogelijkheid om zijn schietstoel te gebruiken om te voorko men, dat de onbestuurde straaljager op de huizen van Den Haag of omgeving zou neerstorten: Immers om twaalf mi nuten voor twaalf meldde de jeugdige piloot, die op dat moment met zijn toe stel boven de Residentie vloog, aan de toren op de vliegbasis Ypenburg een zo genaamde „flame out", het door de straaljagerpiloten zo gevreesde ver schijnsel, dat de vlam in de straalmotor niet meer brandt. Dit kan een gevolg zijn van vele oorzaken b.v. bij storing in de brandstofvoorziening of een te grote luchttoevoer. Bij het optreden van zo'n motorstoring staan de piloot van de staaljager twee mogelijkheden open: het maken van een noodlanding of het gebruik maken van de schietstoel om per parachute in veiligheid te komen. Sergeant-vlieger Kemmer koos de voor hem veruit gevaarlijkste weg. Hij heeft het niet overleefdOp de foto is de brandweer van de vliegbasis nog bezig met het blussen van de wrakstukken. Documenten over generaal Speidel waren vervalst Het lid van de Tweede Kamer, de heer Bakker, had de minister-president, mi nister van Algemene Zaken, gevraagd of deze kennis had genomen van de publikatie van documenten, die aanto nen, dat generaal Speidel in 1934 de moord op Frankrijks minister van Bui tenlandse zaken Barthou en op koning Alexander van Joegoslavië heeft geor ganiseerd. De minister-president heeft hierop ge antwoord uit de pers kennis te hebben genomen van afbeeldingen van bedoelde documenten. Hij vestigt naar aanleiding hiervan echter de aandacht op publika- ties in Duitse en Nederlandse persorga nen, waaruit is af te leiden, dat deze documenten vervalst zijn. Hij ziet dan ook geen reden waarom de regering zich niét zou moeten aansluiten bij de keuze van generaal Speidel als commandant landmacht Midden-Europa van de NAVO. PETIT SOLEIL, rode Franse landwijn IDEM, witte Franse landwijn VIN ROSÉ BORDEAUX SUPERIEUR. ,00e IDEM, wtt GRAVES SUPERIEURES BEAUJOLAIS, 1955 CHATEAUNEUF DU PAPE, 195, RIESLINGSYLVANER LIEBFRAUMILCH. 1955 ZELLER SCHWARZE KATZ, 1955 Speciaal aanbevolen: RIESLING PETILLANT. b,u. Een parelende wijn SHERRY „XANDER Amontillado Fino Pale dry Manzanilla (very dry) DOURO PORT, rood IDEM, wit ITAL.VERMOUTH, rood IDEM, wit (prgzeo exclusief statiegeld) LEIDEN VROOM A DREESM ANN (Van onze Brusselse correspondent). Er wordt in België hartelijk gelachen om een bericht, dat in het week blad „Grüne Post" (dat zich het grootste week blad van Duitsland noemt), is gepubliceerd. De „Grüne" wist met het tikje geheimzinnigheid, de schandaal-journalis tiek eigen, te vertellen dat koning Boudewijn de zer dagen zal abdiceren ten voordele van zijn broer. Prins Albert. En de Duitse krant „onthul de". dat Prins Albert in België in de wandeling „Sunny Boy" wordt ge noemd. Bovendien zou Prins Albert lid zijn van een club, waarvan de leden elkaar bevechten op de oude Duitse manier: het duel met de sabel. De socialistische „Peuple" vraagt het Duitse week blad ironisch om het adres van die club. De studenten aan de Belgi sche universiteiten heb ben namelijk een tradi tie: zij ..vechten" him geschillen uit aan de biertoog. Wie het grootst aantal pinten bier naar binnen zwelgt, behaalt de overwinning. En daar de Belgen met een bierver- bruik van 138 liter per jaar en per hoofd de grootste bierdrinkers ter wereld zijn met een grote lengte voorsprong op de Nieuwzeelanders. Australiërs en Engelsen is er weinig kans, dat de studenten na die ver moeiende bierpartijen nog naar het zwaard grijpen Wij hebben intussen eens geïnformeerd wat de hobby van Prins Albert is. De mensen, die het kunnen weten, vertelden ons, dat hij een groot liefhebber is van lichte Muziek en voor zijn jeug dige leeftijd reeds een formidabele discotheek heeft samengesteld. Even als zijn broer, de Koning en zijn vader. Koning Leopold, is hij ook zeer geïnteresseerd in motor races. In het park van Laken rijdt hij iedere ochtend met grote snel heid zijn rondjes. Daama vertrekt hij in zijn sport - wagentje naar de kazer ne van de zeemacht in Oostende, waar hij de rang van luitenant ter zee heeft. Een jaar gele den werd Prins Albert geïnstalleerd als voorzit ter van de Algemene Spaar- en Lijfrentekas. de Belgische spaarbank. Met zijn broer. de Koning, is hij de beste maatjes, zoals het onder broers behoort te zijn. Men ziet hem ook vaak samen met zijn jongere broer. Prins Alexander, de eerste zoon uit het huwelijk van Koning Leopold en Prinses Liliane. Het beste bewijs voor het feit. dat de konings kwestie in België defini tief is opgelost, is de op dracht aan Koning Leo pold om het wetenschap pelijk onderzoek betref fende de kernenergie in België en de Belgische Kongo te coördineren. Die opdracht werd Ko ning Leopold aangeboden vanwege de socialistische premier Achiel van Acker, enkele jaren geleden nog zijn heftigste tegenstan der! tegels In Egmond aan Zee is een geraffi neerde vervalsingsaffaire aan 'het licht gekomen. Een rijwielhandelaar, die zich ook voor antiquair uitgeeft, verkocht in zijn zaak aan de Voorstraat tegels, waarvan hy beweerde, dat 'het. oude tegels waren uit de jaren 15801600, die na het bombardement van Rotterdam in de ruïnes van kelders zouden zijn ge vonden en vandaar via Antwerpen in de handel waren gebracht. Hij verkocht deze 'tegels voor f.25.per stuk, doch herhaaldelijk kwamen er van kopers zijde klachten, hetgeen voor 'de burge meester M. Niele aanleiding was een politie-onderzoek te doen instellen. Dit onderzoek wees uit. dat de man de te gels gloednieuw betrok by een cera mist uit Makkum in Frieslan-d en een fabriek in Nijmegen. Deze decoreerde de tegels met motieven, zoals op oude gepolygromeerde tegels van rond 1600 voorkwamen, zoals figuren van dieren en soldaten. De rijwielhandelaar-anti quair maakte van deze goednieuwe pro- dukten zogenaamde antieke tegels; hij besmeerde ze met oude kalk, kookte ze in stoom, om de oraquele erop te bren gen, liet ze enige tijd in een bad met cigorei liggen, om ze vervolgens nog op andere manieren een oud aanzien te geven. De gave zijkanten beschadigde hij, om daarna ook deze beschadigde kanten te bewerken. Iemand, die vooraf 200 tegels had ge kocht voor een museum in Krönberg, bemerkte het bedrog en zo kwam het aan het licht. De „antiquair" bleek en kele honderden van deze door hem be werkte tegels in voorraad te hebben; in Instorting achterpui perceel Lange Voorhout (Van onze Haagse redactie) In hetzelfde pand aan het Lange Voorhout, ten Den Haag, waarin het bloemenmagazijn Doppenberg is geves tigd, waar vorige week de boekhoudster door de vloer zakte, toen zij bezig was in de gang van het perceel koffie te zet ten, is gistermiddag een stuk achterpui van een uitbouw ingestort. Deze instorting is waarschijnlijk we derom veroorzaakt door de werkzaam heden vlak naast het perceel ten be hoeve van de nieuwbouw van de Ame rikaanse ambassade. Men was bezig een gat te graven, waardoor de achterpui werd ondermijnd en instortte. Op het moment van de instorting waren drie personen in het gat aan het graven. Twee ervan konden op waarschuwings geroep van een opzichter ontvluchten. De derde heeft men, gedeeltelijk bedol ven door zand en stukken puin, kunnen redden. Hij had geen letsel opgelopen. Ondertussen is de bouwpolitie weer van dit voorval op de hoogte gesteld. Men vreest, dat zich in de "toekomst, indien niet uiterste voorzichtigheid wordt be tracht, nog meer ongelukken zouden kunnen voordoen. zijn winkel had hy tussen de vervalste exemplaren ook enkele eohte oude te gels gelegd. Tegenover de politie heeft hy bekend, dat hij de tegels uit Mak kum vervalste. De tegels zyn in beslag genomen en de rijwielhandelaar zal zich zeer waarschijnlijk voor de rechtbank terzake bedrog en opliohting moeten verantwoorden.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5