STADSNIEUWS I Een daverende Junior-week bij P&C HONIG groentesoep Officiële publikaties 5 Tuynwonder in Wondertuyn Warmond- „De Hyacint" wilde liet areaal houden zoals het momenteel is Sportcolberts Blazers Sportpantalons topprestaties Peek&Cloppenburg Kapiteinsvrouw monsterde als stiiur„man" op kustvaarder Kerkelijk Leven 96ste jaargang Vrijdag 30 augustus 1957 Tweede blad no. 29227 IR. L. WAASDORP NAM AFSCHEID VAN P.T.T. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd heeft onze oud-stad genoot. ir. L. Waasdorp, thans wonende in Den Haag, kort geleden afscheid ge nomen van het Staatsbedrijf der P.T.T., waar hij zich door zijn vele voortreffe lijke eigenschappen een vooraanstaande positie verwierf. Het P.T.T.-personeels- orgaan wijdt aan zijn afscheid een waar derend artikel, waaraan wij ontlenen, dat de heer Waasdorp zijn loopbaan in 1911 begon bij de Kon. Marine. In okto ber 1915 vertrok hij naar „de Oost" en in 1919 repatrieerde hij als officier van de Marine Stoomvaartdienst. Van 1922 tot 1924 studeerde hij aan de Technische Hogeschool te Bandoeng, waar hy de graad van zwakstroom ingenieur behaalde. In mei 1924 werd hij benoemd tot ingenieur 3de klasse bij de Indische P.T.T., bij welke dienst hij ge leidelijk opklom tot hoofdingenieur. In 1938 werd hij gekozen tot lid van het college van Gedeputeerden van de provincie West-Java. Nadat Java door de Japanners was bezet werd hij met vele andere regeringsautoriteiten ge ïnterneerd in een gevangenis nabij Ban doeng. Na vele wederwaardigheden kon hij in maart 1946 de reis naar het moe derland aanvaarden, waar de hereniging met echtgenote en kinderen een heuglijk feit werd. Op 16 juli 1946 trad de heer Waasdorp in dienst als conservator voor de elek trotechniek by het Ned. Postmuseum. Velen zullen zich de tentoonstelling „De weg van het woord" herinneren, die in februari 1947 in de „Bijenkorf" te Den Haag werd geopend. De heer Waasdorp had hierin een groot aandeel en een deel van het behaalde succes mag op zijn konto worden geboekt. Toen in 1951 alom een ernstig papier gebrek dreigde, werd een Papierbezuini- gingscommissie ingesteld en de heer Waasdorp als voorzitter benoemd. De grote belangstelling, die het per soneel aan de dag legde, deed de dienst leiding besluiten een Centrale Ideeënbus in te stellen, met de leiding waarvan de heer Waasdorp werd belast. Dank zij zijn voortreffelijk leiderschap werd dit instituut een groot succes. Sedert 1 januari van dit jaar stond ook het formulierenbureau (Fobu) onder zijn leiding. Door zijn eenvoud en sterk gevoel voor humor, maar bovenal door zijn innig medeleven met de mensen om hem heen, is, aldus besluit het artikel, de heer Waas dorp in de 11 jaren, die hij de Neder landse P.T.T. heeft gediend, een zeer ge waardeerde figuur in het bedrijf gewor den, die met een onverwoestbare vitali teit zeer veel heeft weten te bereiken. Een nette man. Een boekhandelaar te Williams- town in de Amerikaanse staat Mas sachusetts. heeft een chèque ont vangen ten bedrage van 65,25 dol lar van een klant, die thans in Johannesburg in Zuid-Afrika ver blijft en die in 1949 een rekening voor boeken ten bedrage van 36,30 dollar niet had betaald. De boekhandelaar, Washburne, zei, dat uit een begeleidende brief blijkt, dat zijn klant het oorspron kelijk bedrag, 36,30 dollar, had ver hoogd met een samengestelde in terest van 1 juli 1949 tot 1 septem ber 1957 van zes procent, namelijk 22,42 dollar, een vergoeding voor de vermindering van de koopkracht van de dollar sedert juli 1949, na melijk 6,53 dollar. Washburne, die de naam van de klant niet wilde meedelen, zei, dat hij nooit eerder zo'n eerlijke man had ontmoet. BENOEMINGEN LEIDSE UNIVERSITEIT. By beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd: aan de Rijksuniversiteit te Leiden: voor het tijdvak van 1 sep tember 1957 tot en met 31 augustus 1958 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de faculteit der rechtsgeleerdheid dr. E. D. Hirsch Ballin; voor het tijdvak van 1 juli 1957 tot en met 30 juni 1958 tot wetenschappelijk hoofambtenaar by de kindergeneeskun de dr. H. H. van Gelderen, thans we tenschappelijk ambtenaar 1ste klasse; voor het tijdvak van 15 juli 1957 tot en met 30 juni 1958 tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse bij de psychologie de heer J. A. A. van Leent; gerekend van 1 juli 1957, tot weten schappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst bij de cardiologie, de heer D. van der Sande, thans tijdelijk; voor het tijdvak van 15 jpli 1957 tot en met 30 juli 1958 tot wetenschappelijk ambtenaar bij de geologie en mineralo gie, de heer C. J. Overweel. By Koninklijk besluit van 10 augustus 1957 is met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot lector in de faculteit der genees kunde aan de Rijksuniversiteit te Lei den, om onderwijs te geven in de klini sche scheikunde, dr. A. A. H. Kassenaar, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de inwendige geneeskunde, tevens belast met het geven van onderwas aan deze Universiteit. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jeroen, zn v. N. M. Hrugenfool'te en. A. Vo- gielenzaing; Max, zn van W. van dem Bos en L. M. V. Spairretooom; Rdienta, zn van J. Chauidiron en R. Mosselman; Johanna Maria dbitüötainia Engelibertha, dr van J. L. H. Varat en E. M. M. Vtaser; Frederik AJ- bert, zn van A. L. Koning en M. Smole- na-ars; Anne Manie, dr van H. van der Lin den en J. M. Ovenddjlk. GETROUWD M. Boeseman en E. M. G. Pluijment; M. Hogervoret en C. Spies; J. H. J. Vailemt- goed en E. P. van Alst; J. L. Grubben en M. J. H. Akkermans; H. J. Pander en A. de Graaf; F. T. de Swijger en W. Diersmami; F. Neu'teboom en J. G. Groenendijk; M. L. Vertind en J. de Hiaan ;A. G. van Veen en A. de Gunst; J. Spijker en S. M. de Geus. OVERLEDEN M. H. E. van der Meide, 2 jaar, dochter; J. E. Hogenes, 2 Jaar, dochter. VERKEER Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Aim- bonstraait .alsmede de Pioenstraat, voor zover gelegen tussen de Herenstraat en de Lindestraat ,met ingang van heden voor de dnur der bestratlngswerkza amheden, aldaar, zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen .rij- en trekdieren en vee in belde richtingen. N.V. LEIDSCHE WOLSPINNERIJ In het Gulden Vlies was hedenmorgen een buitengewone vergadering van aan deelhouders van de N.V. Leidsche Wol spinnerij belegd. Daar het statutair ver eiste aantal aandelen niet vertegen woordigd was, konden geen besluiten worden genomen over het enige agenda punt, de wijziging van de statuten. In verband hiermede wordt binnenkort een tweede vergadering belegd. NEDERLANDS LEGERMUSEUM Aan het jaarverslag over 1956 van het alhier gevestigde Nederlands Leger- en Wapenmuseum „Generaal Hoefer" ont lenen wij dat het museum in dit jaar door 11.490 personen werd bezocht, het geen in vergelijking tot het voorgaande jaar een stijging betekent van 125 De inkomsten uit entreegelden stegen daardoor tot het meer dan drievoudige. Het jaar sloot met een batig saldo van f. 4840. (Five Flies Chalêt) Oranje Nassaulaan 11 200 meter voorbij Tolhek Res. K 1711 - 855 J Vergaderingen, recepties, promoties, Jj modeshows en tentoonstellingen. Soebandio leider der V.N.-delegatie De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Soebandrio, zal de Indonesische delegatie naar de V. N. leiden. Hij zal medio september naar New York vertrekken. Tot de delegatie leden behoren mr. Ali Sastroamidjojo, de permanente vertegenwoordiger bij de V.N. dr. Aboe Hanifah, hoofdambte naar van het ministerie van Buiten landse Zaken, Moekarto Notowidigdo, ambassadeur in Washington, en mr. Zain, ambassadeur in Bonn. Advertentie een soep voor fijnproevers Vergadering in Lisse De vereniging „De Hyacint" hield gistermiddag in de Nagtegaal te Lisse een buitengewone algemene leden vergadering, door ziekte van de voor zitter Jac. Th de Vroomen gepresi deerd door de heer G. v. d. Marei uit Wassenaar, die in zijn openings woord o.m. memoreerde dat het geel ziek dit jaar veel minder was dan het vorige jaar Het overschot drukt min of meer de handel. De export was dit jaar groter dan verleden jaar. Een somber beeld geven de onder handelingen met Frankrijk: deze wer den niet met succes bekroond. Er is echter ook een zonnestraal te zien en wel in het feit, dat er na 40 jaar weer bollen naar Rusland zijn verzonden, al is dit dan nog maar een druppel in een emmer. De deur staat echter open. al is het maar op een kiertje. Hij brengt hulde aan degenen die hiervoor jaren op de bres hebben gestaan. Nadat de notulen, gelezen door de heer v. d. Laan. onveranderd waren goedgekeurd kwam punt 4 van de agenda in discussie: het advies over vaststelling van de definitieve omvang van het teeltrecht voor hyacinthen voor het jaar 19571958. Het P.V.S. heeft het teeltrecht voorlopig vastge steld op 90% van dat van het teeltjaar 19561957. Dit is gedaan om de orga nisaties in de gelegenheid te stellen hun mening over het definitieve percentage kenbaar te maken. In verband hiermede heeft het P.V.S. thans om het oordeel van de organisaties gevraagd vóór 1 september a.s. ZEER VROEG. Het bestuur betreurt het, dat reeds zo vroeg in het jaar een definitief ad vies over het teeltrecht moet worden gegeven. Een verzoek om uitstel houdt echter het gevaar in, dat de leden in het geheel niet meer tot een tijdige we teeltjaar 1 augustus begint. Daarom heeft het bestuur besloten te trachten met de leden tot een zo goed mogelijk advies te komen nog vóór de beslissing in het P.V.S. valt. In het bestuur zijn de meningen verdeeld, er zijn bestuurs leden voor 100%, voor 95% en voor 90%. De heer Jac. van Reisen noemde drie factoren om zijn mening, het areaal te houden zoals het nu is. te staven n.l. het buitengewone gewas dit jaar, de ab normale winter en voorjaar en de das, die Frankrijk ons heeft aangedaan. Na de stemming bleek dat er 188 stemmen waren voor 95% en 217 voor 100%. RONDVRAAG. Bij de rondvraag vroeg de heer Hoog of het wel juist is dat niethyacinten- kwekers in de algemene vergadering van de P.V.S. over de prijzen van de hyacinten mede beslissen. We moeten de prijs van de kleine maten verhogen en die van de grote bollen verlagen om de 18/19 beter te kunnen verkopen. De heer D. Lcfeber vindt de bedrijf s- onkosten zeer hoog. Voor verschil lende landen zijn afzonderlijke prijs afspraken gemaakt. Hij vraagt of dit ook geldt voor de hyacinten, waarop de voorzitter antwoordt dat dit alleen betrekking heeft op de tulpen en narcissen. De heer Overdevest be toogt, dat we de prijzen van de hya cinten zó moeten vaststellen, dat we in het buitenland meer hyacinten kunnen verkopen. Consulaat te Londen wordt consulaat-generaal Bij K.b. is het consulaat der Neder landen te Londen verheven tot consu laat-generaal. Bij hetzelfde besluit is N. Brat. consul uitspraak kunnen komen, waarbij de der Nederlanden te Londen, bij bevorde- overweging een rol speelt, dat het nieu-ring benoemd tot consul-generaal der Als er iemand is die de uitvinder van de naaimachine dankbaar is, dan is hei wel de inlandse hoofd man van Bankana, een dorpje op 145 km van Leopoldstad in de Bel gische Kongo. De man heeft nl. niet minder dan zeven vrouwen, maar geen van zijn gades pleegt het da gelijks verstelwerk te doen. zodat hij verplicht ii'as zijn eigen kostuum en die van zijn vrouwen en talrijke kindertjes van verval te redden. Kortgeleden heeft hij hiervoor de beschikking gekregen over een wel iswaar niet gloednieuwe, maar goed werkende naaimachine, waarmee hij. glunderend, wel op de foto wil de. Schilderij gestolen uit Prinsenhof te Delft Ter waarde van f 1500 (Van onze Haagse redactie) Uit het stedelijk museum „Het Prin senhof" te Delft is enige tijd geleden een schilderij gestolen ter waarde van ongeveer f. 1500. Het doek heeft de af metingen 30 by 50 centimeter en stelt Prins Willem van Oranje in krijgstenue voor. Het werk is vervaardigd door een onbekende schilder uit de 16de eeuw. Antiquairs in ons land zijn door de Delftse politie in kennis gesteld van aeze diefstal. Soekarno verklaart geen communist te zijn President Soekarno heeft met grote nadruk verklaard, dat hij geen com munist is. In een toespraak tot een massavergadering in Ambon zeide hy nog steeds dezelfde man te zijn als dertig jaar geleden, toen hy de strijd voor de onafhankelijkheid van Indo nesië begon. Soekarno maakt naar bekend een reis langs de eilanden in Oost- Indonesië. Het is zijn eerste bezoek hier sinds negen maanden geleden de opstandige bewegingen in de bui tengewesten ontstonden. Het socialistische blad „Pedoman" schrijft, dat Soekarno kan verklaren geen communist te zijn, „doch de wer kelijkheid toont aan. dat hij de com munistische politiek steunt". De bevolking van Ambon verwelkom de het staatshoofd met spandoeken, waarop de herbenoeming van overste Soemoeal als hoogste militaire com mandant in dit gebied werd geëist. Op zijn reis door de Zuid-Molukken en de Indonesische provincie „West- Irian" grenzende aan Ned. Nieuw- Guinea wordt Soekarno vergezeld door de Russische ambassadeur hoofden van missies van een aantal Oosteuropese, Aziatische en Afrikaanse landen. In een hoofdartikel zei het onafhan kelijke blad „Times of Indonesia" het te betreuren, dat zich geen westelijke diplomaten onder het gezelschap be vinden. Trompetterkorps der artillerie in oprichting (Van onze Haagse redactie) Van de zijde van de artillerie is men op het ogenblik bezig een groot trom petterkorps van ongeveer 50 man te vormen, dat gekleed zal zijn in cere monieel tenue, dat wordt ontworpen door de heer F. J. H. T. Smits, hoofd commies by het departement van Oor log. Dit uniform is ontleend aan de veld-artillerie van omstreeks 1900, een onderdeel dat toen gekleed ging in een donkerblauw uniform met zwarte kraag en een broek,die „aan het been is ge sneden", zoals de term luidt. Palar op Schiphol: kinderziekten overwinnen Met de Djakarta-machine arriveerde gisteravond op Schiphol de Indonesische ambassadeur in Ottawa de heer Palar, op weg naar zijn standplaats Ottawa. Het bericht, dat overste Ventje Soe moeal, die twee maanden geleden de autonome provincie Noord-Celebes uit riep. gisteren in Djakarta was aange komen, verbaasde de heer Palar geens zins. „Het is juist een van de resultaten van de besprekingen, welke de regerings commissie van vier personen, waarvan ik de woordvoerder was, op Celebes heeft gevoerd. Er is geen separatische beweging op Celebes en de leiders daar ontkennen dit dan ook ten stelligste. Wel zijn er moeilijkheden met de centrale regering ontstaan; men heeft grieven tegen Djakarta, die eerlijk en vaak zeer scherp tegenover de commissie zijn gezegd. Maar tijdens de conferenties op Celebes is de atmosfeer veel verbe terd en talryke misverstanden zjjn op gehelderd. Drie weken heeft de rege ringscommissie daar vertoefd, daarna is zij naar Djakarta teruggekeerd om rap port uit de brengen". Gevraagd naar de toestand, zoals die thans bestaat tussen Java en de buiten gewesten, antwoordde de heer Palar, dat die gebieden zonder tw-fel sterke ver wijten hebben gericht aan de centrale regering. „Men zou in dit verband kun nen spreken van vriendschappelijke rebellie zonder schieten", aldus de Indo nesische ambassadeur in Ottawa. „Ons land moet door moeilijke situaties gaan en de kinderziekten overwinnen, maar het kind zal niet doodgaan", zo besloot de heer Palar. Over de resultaten van de jongste verkiezingen wenste de Indo nesische ambassadeur geen oordeel uit te spreken. Nieuwe Indonesische zaakgelastigde in ons land Woensdag is de nieuwe tijdelijk zaak gelastigde van Indonesië in Den Haag, de heer Max Maramis, in ons land aan gekomen. Hij heeft donderdag een be leefdheidsbezoek gebracht aan de direc teur van het protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken. jhr. mr. W. E. van Panhuys en werd daarbij vergezeld Meesterlijk sportcombinaties kopen moderne jongelui in hun speciale Junior-afdeling bij P&C, waar reeds thans de nieuwe najaarscollectie, geheel afgestemd op de laatste internationale mode, klaarhangttegen de beken de lage P&C-prijzenl wollen tweeds jeugdige dessins fraaie multi-colours 14 jaar de grote mode voor mo derne jongelui 14 jaar in de nieuwste vigoureux kleuren medium grey en anthraciet ijzersterke schoolkwaliteit 14 jaar zuiver wollen kamaaren 14 jaar Wereldmodecreaties PORTUGESE MILITAIREN DOOR ZOCHTEN DORP OP INDONESISCH TIMOR. Vier gewapende Portugese militairen in gezelschap van een groep dorpelin gen die waren gewapend met zwaarden en dolken, zijn de vorige week de grens tussen het Portugese en Indonesische deel van het eiland Timor overgetrok ken, aldus vandaag in Djakarta ontvan gen berichten. De militairen begaven zich naar het dorp Patimalaka aan de Indonesische kant van de grens, waar zij huizen doorzochten en de bewoners ondervroegen. Daarna keerden de mili tairen en de burgers naar Portugees Timor terug. door de wnd. zaakgelastigde, de heer Loebis. Vandaag had hij, eveneens met de heer Loebis. in het ministerie van Bui tenlandse Zaken een ontmoeting met minister mr. J. M. A. H. Luns. waarbij hij zijn introductiebrief overhandigde. Voorts is hij ontvangen door de secre taris-generaal. mr. S. J. baron van Tuyll van Serooskerken en mr. N. S. Blom, regeringscommissaris voor Indo nesische aangelegenheden. De 24-jarige mevrouw Maureen Koster—Santer- son staat aan het roer van de Nederlandse kustvaar der „Trude K", die met een lading zout onderweg weg is van IJmuiden naar Zweden. Zy heeft officieel als stuur, jnan" gemon sterd en is daarmee de eerste Nederlandse gedi plomeerde stuurvrouwe Bevelvoerder op het schip is haar echtgenoot, kapi tein Sietse Koster. Mevrouw Koster-Santer- son is Engelse van ge- men kwam. En dat zou wel uitwijzen, dat het toch niets werd! Het pakte an ders uit. De kapiteins- vróuwe legde met glans de proef af ten overstaan van de Scheepvaart-inspectie te IJmuiden. Zo kon het gebeuren, dat de waterschout te K" door bijzondere om standigheden plotseling zonder stuurman. De ma chinist zou wel zolang in vallen, maar moest daar voor een klein examen afleggen om de vereiste dispensatie te krijgen. Me vrouw Koster-Santerson ging mee naar het examen en al gauw werd het dui delijk, dat zy vaak het IJmuiden, de heer'w G antwoord nog beter wist Meyboom. er eergisteren dan de machinist. getuige van was. hoe me- De echtgenote van de vrouw Maureen Koster- kapitein kreeg toen de Santerson een contract raad zelf maar de open- tekende als eerste gedi- boorte. Drie jaar geleden gevallen plaats zolang in plomeerde Nederlandse trouwde zij met kapitein te nemen. Zij dacht eerst, stuurvrouwe en zich daar- KoSter en van die tijd af dat er een grapje van ge- mee onder de bevelen stel- maakt zy de reizen aan maakt werd. Maar toen de van haar echtgenoot het goed bleek te gaan. kapitein Sietse Koster van wilde zij verder. Zij be- J- -- sloot een cursus stuur man kleine handelsvaart te gaan volgen. De cursus duurt drie jaar. Maar in 18 maanden was mevrouw KosterSanterson door de leerstof heen. Het exa- boord mee. Niet zonder interesse. Voor alles wat er aan boord gebeurde, toonde fcij belangstelling. En steeds was zij weet gierig naar het hoe en het waarom. Goed anderhalf jaar ge leden raakte de „Trude de „Trude K". Maar toen zy het contract tekende merkte zij lachend op, dat als de kapitein haar niet zou bevallen, zij onmiddel lijk zou overstappen op een ander schip. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Beverwijk G. W. IJ- 2>erman te Blokzijl Bedankt voor a<e benoeming tot hulppred. te Dedemsvaart B. J. v. Tent. kand. te Amsterdam Be roepen te Woerden A. den Hertogb te Amersfoort Benoemd tot voorg. Ver. v. Vrijz. te 's-Grarvenaandje H. E. Sberrimga te Dremipt. GEREF. KERKEN Beroepen te Sdhamnegoutum H. J. Kof- frte, kand. te Ede te Wleringen D. J. Smurmand kand .te Oosrberbeak. Beroepen te Opperdoes G, J. Heerslnk. kand. te Aallten. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Ridderkerk H. van Gilst te DirksJand. Inwijding synagoge liberaal Joodse gemeente ANNA FRANK ZAAL. De eerste synagoge van de Liberaal Joodse Gemeente in Amsterdam te vens de eerste in ons land aan de Lai- ressestraat is gisteravond door rabbijn J. Soetendorp ingewijd. De dienst werd ojn. bijgewoond door de gezant van Is raël, de heer Cidor. de consul, de heer R. G. Ginthon, wethouder mr. R. van den Bergh, en Rabbijn dr W. van der Zijl, een der voorzitters van de World Union for Progressive Judaism uit Lon den. De Libarele Joodse Gemeente werd 25 jaar geleden gesticht. De synagoge is gevestigd in het daartoe verbouwde par terre-gedeelte van een woonhuis dat verder leslokalen en de dienstwoning van de rabbijn bevat. Een zaal voor lezingen en bijeenkom sten is gewijd aan de nagedachtenis van Anne Frank, haar vader, de heer Otto Frank, oud-bestuurslid van de Gemeen te. woonde de inwijding bij. Na afloop daarvan spijkerde hij op de deurpost van de Anna Frankzaal de z.g. „Mezoe- sa". Tijdens de dienst werden de in de i oorlogsjaren omgekomen bestuurs- en gemeenteleden herdacht. Rabbijn Soetendorp had tot tekst- woord van zijn predikatie gekozen Ge-tó nesis 28 vers 16: „Toen Jacob uit zijn^ slaap ontwaakte, zeide hy waarlijk de Here is aan deze plaats, en ik heb het niet geweten". Mgr. ALFRINK ONTHULDE RAMEN TE CULEMBURG. Mrg. dr. B. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, heeft gistermorgen in de aula van het Nederlands schriftelijk studie centrum, welk centrum in het Klooster der paters Augustijnen te Culemburg is ondergebracht, een drietal glas-in-lood ramen onthuld. Docenten en cursisten hebben hiermede de nagedachtenis van kardinaal De Jong blijvend willen eri n.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3