De kip met gouden eieren dreigt thans van de leg te geraken Misschien lieeft de Rus Zorin nog niet zijn laatste woord gesproken WEERBERICHT Algemene loonronden werken als spoorslag voor alle bedrijven Geringschattende rede duurde vijftig minutenmaar dinsdag Mr. F. M. A. Schokking benoemd tot Dijkgraaf van Rijnland zal er weer worden vergaderd Schev. - Hoüa.id - Sport U.Y.S. i Franse boeren willen staken Twin-pioneer van ..Kroonduif"' in de Geelvinkbaai verongelukt 96ste jaargang VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1957 No. 29227 LEIDSCH DAGBLAD Directeur:f J. W. Benny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Jaarbeursvoorzitter dr. van der Wal: Verbeter efficiency en concurreer beter (Speciale berichtgeving) „Waar voor ons geld" en „loon naar werken" zijn spreekwoorden, die als alle spreekwoorden eenvoudige volkswaarheden bevatten, doch die men te gemakkelijk uit het oog dreigt te verliezen, door de gecom pliceerdheid van de vraagstukken, waar men zich op dood staart", zo zeide gistermiddag dr. G. van der Wal, de onlangs in functie getreden nieuwe voorzitter van de Raad van Beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs, op een persbijeenkomst te Utrecht- De opvolger van mr. Fockema Andreae. die duidelijk stelde dat hij het als voorzitter van de Jaarbeurs niet zijn taak achtte politiek te bedrijven of daarover te polemiseren, riep in de herinnering terug, dat de jaarmarkten door de eeuwen heen behoefte hebben gehad aan gezond geld, reden waarom dat vaak in de geschiedenis apart op de munt voor de jaarmarkten werd geslagen, opdat het vertrouwen in het geld gedurende de jaarmarkten gerechtvaardigd kon zijn. dreae, uit het bankwezen, doch uit het zakenleven - hij was het, die in de na oorlogse jaren het Bijenkorf-concern weer op poten zette, welk werk een af sluiting vond bij de opening van de re volutionair gebouwde Rotterdamse Bij enkorf - vroeg zich vervolgens af. waar om dit op zichzelf redelijke systeem toch tal van bedrijven in moeilijke puz zels brengt. „Omdat", zo beantwoordde dr. Van der Wal zelf zijn vraag, „bij volledige werkgelegenheid een aanpas sing aan stijgende loonkosten niet meer bereikt kan worden door verdere uitbreiding van de omzet wegens gebrek aan mensen. De algemene loonsverhogingen zfjn immers afgestemd op de stijging van de gemiddelde produktiviteit van het ge hele bedrijfsleven van ongeveer 3 per jaar. In tal van bedrijven wordt dit echter niet gerealiseerd, zodat daar een belangrijke stijging der kosten als een achteruitgang van het rendement wordt ervaren. Vooral bij een volledige werkgelegen heid luistert dit nauw, zo zei dr. Van der Wal, omdat het in die situatie niet mogelijk is nog verbetering van resulta ten te verkrijgen door betere benutting van het produktie-apparaat door mid del van vermeerdering van arbeids krachten. Bij volledige werkgelegenheid zal stijging der arbeidsproduktiviteit juist gezocht moeten worden in diepte investeringen. Niet in verbreding van de produktie dus, maar in verbetering van het produktie-apparaat. Aan deze wens, herhaaldelijk uitgesproken door de mi nister van Economische Zaken, is ech ter blijkbaar in tè grote mate gevolg gegeven en men roept de investeringen thans ook een vermanend halt toe. Vertrouwen in de gulden Al zijn Munt en Jaarbeurs beide in Utrecht gevestigd, de gulden wordt niet meer apart voor de beurs geslagen, zo liet dr. Van der Wal er op volgen, doch het vertrouwen in de gulden berust op ons aller werk zaamheid in de meest letterlijke zin des woords. Ons geld kan slechts ge zond blijven, als wij voor dat geld niet alleen wadr, maar ook werk kunnen krijgen. Dit is, zo onder streepte dr. Van der Wal, de wezen lijke kern van het vraagstuk van lo nen en prijzen en van vertrouwen in ons geld. Jllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Jaarbeursdirecteur Niet insluimeren door gezapigheid (Speciale berichtgeving). „Temidden van de politieke stor men om ons heen waait de bries van de Euromarkt, waaraan het Nederlandse bedrijfsleven voorlopig de weerkundige klassificatie hecht: variërend van koel tot verkoelend", zo zei gistermiddag de Jaarbeurs directeur mr H. A. R. Schuit, op de te Utrecht gehouden persbijeen komst ter inleiding van de a.s. na- jaarsbeurs, nadat hij een uitvoerig overzicht had gegeven van al dat gene, wat de beurs van 3 tot en met 12 september zal brengen. De heer Schuit was er echter van overtuigd, dat de Euromarkt in enigerlei, hopelijk voor ons land in gunstige vorm binnen af zienbare tijd verwezenlijkt zal wor den. Het zal er eerst dan recht op aankomen, dat de Nederlandse industrie gewapend zal zfjn om de concurrentie met de landen, waar de industrialisatie van zo veel oudere datum is dan bij ons, te kunnen weerstaan. En dit zal slechts mogelijk zijn door ons nóg meer te werpen op de verho ging van de kwaliteit en het merkartikel. Men mag niet te snel tevreden zijn met de hoogte van die kwaliteit en men dient zich vooral te laten leiden door hetgeen in het buitenland op dit gebied reeds tot stand is ge bracht. Onze industrie mag niet insluimeren door de gezapigheid, veroorzaakt door de welgevulde orderportefeuilles uit de jaren, die achter ons liggen. IIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIItllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil De Jaarbeurs-voorzitter zeide ver volgens dat de arbeidsvrede in ons land in feite berust op het overleg, dat in de top-organen van het ge organiseerde bedrijfsleven wordt be reikt, en dat men het daar over eens is, dat men in ons land „loon naar werk" en „waar voor zijn geld" moet kunnen krijgen. Hierop berust, zo liet spreker erop volgen, het com promis van de algemene loonron den bij stijgende arbeidsproductivi teit met prijsstabilisatie. Loonronden afgestemd op drie procent Dr. Van der Wal, voortgekomen, niet zoals zijn voorganger mr. Fockema An- Koel weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Half- tot zwaarbewolkt met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust tydelijk vrij krachtige wind, in hoofdzaak tussen west en noord west. Weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 31 AUGUSTUS Zon op: 5.51 uur; onder: 19.32 uur. Maan op: 13.40 uur; onder: 22.28 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.11 en 19.39 uur. Laagwater te 3.02 en 15.18 uur. Dit nummer bestaat uit IA pagina's Slot op pag. 2 Antwoord op vragen over huurblokkering In de regeringsuitzending van heden avond 19.10 uur over de zender Hilver sum II, zal de directeur van het Groot boek Woningverbetering, de heer H. J. Lakenman, vragen beantwoorden over de huurblokkering. 'Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hartekreet van zakenman- in hart en nieren De economische taal van te genwoordig is voor hen, die za ken doen, vaak onverstaanbaar geworden. Fraai klinkende, mooie volzinnen helpen ons niet. Men heeft dan ook een simpele vertaling hard nodig van al de in onze dagen zo ge compliceerd gemaakte zaken en dingen. Men moet in heldere taal kunnen horen wat men heeft te doen, waar men voor staat, kortom: hoe het gaat. Uitroepen als „de tering naar de nering zetten" en „de beta lingsbalans is uit haar even wicht", kunnen de zakenman niet dienen. Eenvoudige, verstaanbare taal, dat heeft men thans van node. Zo luide de hartekreet van een zakenman-in-hart-en-nieren dr G. van der Wal, Jaarbeurs-voor zitter, gisteren geuit tijdens zijn rede te Utrecht. Een charmante foto van H.K.H. Prinses Beatrix .genomen aan de koffietafel in de Landbouwhuis- houdschool De Whemekamp" in Markelo. waaraan H.M. de Konin gin en de Prinses gisteren een be zoek brachten. Bij Kon. besluit is mr. F. M. A. Schokking, oud-burgemeester van 's Gravenzande, Hazerswoude. Alphen- aan-den-Rijn en 's-Gravenhage en thans wonende te Wassenaar, als op volger van mr. J. Slagter benoemd tot dijkgraaf van het Hoogheemraad schap van "".ynland. Mr. F. M. A. SCHOKKING (Van onze correspondent in Londen) In een bittere, smalende rede van vijftig minuten heeft Zorin gisteren nogmaals de door het Westen ingediende voorstellen tot geleidelijke ontwape ning van de hand gewezen. Met één zin sloeg hij de laatste hoop van het Westen de bodem in: „Deze voorstellen bevatten niets van werkelijke waarde". Noble, de Britse vertegenwoordiger, vroeg of dit het definitieve Sovjet- russische antwoord was, doch Zorin verwaardigde zich niet op die vraag te antwoorden. En zo ging de vergadering uiteen tot a.s. dinsdag. Wat er dan te bespreken zal zijn, weet niemand, want het Westen heeft aan zijn plan niets meer toe te voegen en het hangt dus van Sovjet-Rusland af of men tot „zaken doen" zal kunnen komen. 71 zf li iteruit" en zag slechts één winstpunt: ver- iVlOCll Herinnerde Hdll lenging van de proefverbodsperiode van 10 tot 24 maanden. In elk geval achtte Zorin het hele plan onrealistisch en daarom voor Rusland onaanvaardbaar. Het voorzag niet in een verplichte ver laging der defensiebegrotingen, stelde geen omschrijving vast voor het begrip „gewapende aanval", zodat elk land werd vrijgelaten zijn eigen rechter te zijn en maakte geen melding van de opheffing van overzeese bases of de te rugtrekking van in den vreemde gesta tioneerde troepen. Het heeft de Westerse vertegenwoor digers verbaasd, dat Zorin niet eens de tyd genomen heeft hun voorstellen te bestuderen, alvorens hy ze als „onaan vaardbaar" verwierp hoewel Zorin wei gerde te antwoorden op de vraag of dit zün laatste woorden waren, lichtte een woordvoerder van de Russische delegatie later toe, dat Zorin slechts zyn voor lopige zienswijze kenbaar had gemaakt en niet zijn uiteindelijk oordeel. Moch, de Franse vertegenwoordiger, trachtte zün mede-commissieleden een hart onder de riem te schuiven door er aan te herinneren dat Gromyko in 1954 een Frans plan verworpen had, om het drie maanden later als basis voor onder handelingen te aanvaarden! Zo blijft dus de hoop, al' is zjj schraal gedrag van Gromyko De Westerse voorstellen zijn reeds eerder bij gedeelten bekend gemaakt en omvatten een verbod voor het houden van proeven met kernwapens gedurende twee jaar en de instelling van een lucht- inspectiezone boven óf Amerika, Cana da, Rusland en Europa, óf het Noord poolgebied en Europa. Zorin echter noemde deze voorstellen „een stap ach- Mr. F. M. A. Schokking werd te Dordrecht geboren op 5 mei 1908. als zoon van de vroegere Leidse predikant, oud-minister van Justitie, oud-burge meester van Katwijk en oud-lid van de Raad van State, thans wijlen mr. dr. J. Schokking. Hij doorliep de lagere school en het Gymnasium te Leiden en studeerde rechten aan de Leidse Univer siteit van 1927—1932. Vervolgens was mr. Schokking ambtenaar aan het De partement van Economische Zaken en Landbouw, waarop in 1938 zijn benoe ming volgde tot burgemeester van de gemeente 's-Gravenzande, uit welke functie hij in 1942 in de bezettingstijd ontslagen werd. In 1942 volgde zijn be noeming tot waarnemend burgemeester van Hazerswoude, uit welke functie hij wederom door de bezetter ontslagen werd. In 1945 werd hij na de Bevrijding wederom benoemd tot burgemeester van 's Gravenzande en in 1946 tot burgemees ter van Alphen-aan-den-Rijn. In die gemeente ontplooide hij grote bestuurs- gaven en energie, waarbij mr. Schok king voor een ieder een gewillig oor had. Zeer in het bijzonder stond hij op de bres voor de ontwikkeling van Alphen als industriële gemeente, terwijl hij tevens grote belangstelling had voor het verenigingsleven. Ook interesseerde hij zich voor middenstands- en verkeers problemen. Op 2 december 1949 volgde de installatie van mr Schokking tot burgemeester der gemeente 's Graven- hage. uit welke functie hij. ingevolge de tegen hem ingebrachte beschuldigingen inzake zijn houding jegens een Joodse onderduiker gedurende zijn burgemees terschap van Hazerswoude in de bezet tingstijd vrijwillig ontslag nam. on danks het feit dat noch de regering, noeen speciaal daartoe ingesteld Driemanschap na een diepgaand onder zoek aanleiding vond. enigerlei maat regel tegen hem te treffen. Dit ontslag werd mr. Schokking bij K. b. van 24 juli 1956 met ingang van 1 augustus 1956 eervol verleend met dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten als zodanig bewezen. Engels proefterrein voor ballistisch projectiel Bij Hatfield ten noorden van Londen wordt een proefterrein voor een ballis tisch projectiel ingericht, zo is in Lon den meegedeeld. Het is een terrein van de „De Havilland" vliegtuigfabrieken. Er zijn twee torens gebouwd, die een grote stalen brug dragen. Het projectiel, dat de minister van Defensie onlangs „meer gevorderd dan de Amerikaanse projecten" noemde, zal een reikwijdte Paarden op hol: koetsier gedood Gistermiddag is de 51-jarige koetsier besteller L. J. Bol uit de Minstreelstraat te Den Haag, van de bok van zijn met paarden bespannen wagen gevallen en overreden. De koetsier wilde met de wagen van het emplacement van een vervoerbedrijf af de Schenkweg oprijden. De wagen raakte daarbij echter het afsluithek, tengevolge waarvan de paarden op hol sloegen. Bij zijn pogingen om de paar den in bedwang te houden, viel hij van de bok en kwam onder de wagen te recht. Hij kreeg de wielen over zijn hoofd en overleed ter plaatse. De paarden kwamen verderop tot stilstand, toen de disselboom van de be stelwagen door de ruit drong van een winkel op de hoek van de Schenkweg en de Pietev Bothstraat. De paarden man keerden niets. hebben van meer dan 3200 km. Verwacht wordt, dat het projectiel in 1960 zal wor den gelanceerd Australië. op de raketbaan in Nieuwe Britse proeven met kernwapens De Australische minister van Bevoor rading. Howard Beale, heeft medege deeld dat Groot-Brittannië begin sep tember a.s. met een nieuwe reeks proef nemingen met kernwapens op het proef terrein van Maralinga, in Australië, zal beginnen. Minister Beale zei, dat de kracht van de wapens in de orde van kilotonnen ligt (één kiloton is gelijk aan een ontplof fingskracht van 1.000 ton TNT). Volgens andere berichten is de kracht van alle tot ontploffing te brengen wa pens minder dan 20 kiloton, de kracht van de atoombom van Hirosjima. De nieuwe reeks proeven zal door de Britse regering worden geleid in samen werking met de Australische regering. Minister Beale deelde mee, dat waar nemers uit andere landen van het Britse Gemenebest en uit landen, die door een bondgenootschap met Groot-Brittannië zün verbonden, de proeven zullen kun nen gadeslaan. Advertentie 50 jaar L.F.C. L.F.C. Sportpark, Haagweg. BEZOEKT ZONDAG A.S. DE ERE-WEDSTRIJD (met volledige competitie-elftal) Aanvang 2.30 uur. Alle rangen f 1.—. Jongens 50 ct. Kassa geopend 1 uur. Communistische cel in Egypte ontdekt De Egyptische autoriteiten hebben een ondergrondse communistische organi satie ontdekt en achttien leden hiervan gearresteerd, aldus meldt het Egyptische blad „Al Ahram". Het blad bericht, dat zich onder de gearresteerde personen een journalist en verscheidene vrouwen bevinden. Een communistische cel had clande stien vlugschriften van propagandisti sche strekking verspreid, aldus het blad. De gearresteerden behoorden tot een geheime organisatie, die de naam „com munistische partij van Egypte" droeg. Deze organisatie stelde zich ten doel het huidige sociale regime in Egypte omver te werpen, aldus „Al Ahram". De achttien communisten zijn drie maanden geleden gearresteerd. Bij on derzoek trof men „grote hoeveelheden belastend materiaal" aan. De openbare aanklager heeft besloten dat de communisten voor een militaire rechtbank terecht moeten staan. „Al Ahram" meldt, dat er aanvan kelijk veertig mensen zijn gearresteerd, van wie er na onderzoek achttien zijn vastgehouden om terecht te staan. Het blad, de aanklacht citerend, schrijft voorts, dat de beklaagden „het gebruik van geweld en van terroristische en an dere onwettige methoden" hebben toe gegeven. De prijsbeheersing voor industrie- produkten, die dinsdag j.l. door de Franse regering is afgekondigd, is geba seerd op het prijspeil, dat op 31 juli jJ. gold. Aanvankelijk was bekendgemaakt, dat de prijzen bevroren zouden worden op het peil van 15 augustus jJ., maar, naar regeringsfunctionarissen gisteren te Parijs bekend maakten, waren in au gustus zoveel ondernemingen wegens vakantie gesloten, dat het moeilijk is te bepalen, welke prijzen er op 15 augustus golden. Overigens zijn de Franse boeren he lemaal niet enthousiast over de prijs politiek van de regering. Zij hebben be sloten de regering hun medewerking te weigeren. Zij zouden een tarwe-, bloem en broodstaking voorbereiden en een melkstaking overwegen. De bakkers zou den aan de staking deelnemen. Dit is na een bijeenkomst van het bestuur van het Algemene Landbouwverbond door de voorzitter van het verbond, Pierre Martin, medegedeeld. Hij zei, dat de boeren dit jaar een verlies van 130.000 miljoen frank zouden lijden door ver minderde inkomsten en verhoogde kos- Vliegers Weekhout en Gottschalk gedood Naar het ANP verneemt van de zijde van de KLM is tijdens een instructie- vlucht volgens een zo juist uit Biak ontvangen bericht, een Twin-pioneer van de Nederlands Nieuw Guinea Luchtvaartmaatschappij „Kroonduif" de J.Z.-PPX in de Straat van Japfln, een deel van de Geelvinkbaai, verongelukt. Aange nomen moet worden, dat de beide vliegers J. Weekhout en B. Gottschalk het ongeluk niet hebben overleefd. Over de toedracht van het ongeluk is nog niets naders bekend. Over de beide vliegers deelt de KLM in Den Haag het volgende mede: Johannes Weekhout is geboren 5 mei 1923 in Den Haag, was gehuwd en had twee kinderen. Hij was sedert november 1956 bij de KLM en kreeg een opleiding Een etmaal praten en nog geen succes! Bij de behandeling van een compro mis-wetsontwerp betreffende de burger rechten van de Amerikaanse negers heeft een felle tegenstander van het voorstel, de züidelijke Democraat Thur mond, de Senaat de gehele nacht van woensdag op donderdag in vergadering gehouden door het voorlezen van „een geschiedenis van Angelsaksische jury's". Na zestiien uur was zijn stem nog maar nauwelijks hoorbaar, maar de hardnek kige tegenstander van de voorgestelde wet zette door. Hij wist evenwel, dat zijn „filibusteren", zoals dit soort ob- voor vlieger by de „Kroonduif", de doch teronderneming van de KLM in Ned. Nieuw Guinea. De heer Weekhout was tevoren luitenant-ter-zee tweede klasse van de Marine Luchtvaartdienst. Benjamin Gottschalk werd geboren te Semarang op 24 april, was gehuwd en had drie kinderen. Ook hy kreeg bij de KLM een opleiding voor vlieger bij de „Kroonduif". Tevoren was hij sergeant majoor vlieger by de Marine Luchtvaart dienst. structieve spraakzaamheid genoemd pleegt te worden, geen succes zou heb ben, want de Republikeinse leider in de Senaat, Knowland. had verklaard, dat de Senaat bijeen zou blyven tot het wetsontwerp werd goedgekeurd. Het vroeg heel wat geduld, want eerst na 24 uur en 19 minuten het woord gevoerd te hebben, moest Thurmond volkomen Hy had het record, dat met 22 uur 26 minuten in 1953 door de democratische Wayne Morse gevestigd was. glansrijk gebroken. Zonder resultaat overigens, want meteen daarna keurde de Senaat het compromis-wetsontwerp goed.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1