Prins Bernliard lieden in Marine Opkomst Centrum te Voorschoten De Zeeuwen op Schouwen-Duiveland oriënteren zich thans op Rotterdam Inspectiebezoek duurde 3 uur Besprekingen en rondleiding Verkenning van de delta (II) Grevelingendam zal het verkeer de omiveg via Brabant besparen Kerkelijk L even 96ste jaargang Woensdag 28 augustus 1957 Derde blad no. 29225 In zijn functie van inspecteur-generaal der Koninklijke Marine heeft Prins Bernhard hedenmorgen een werkbezoek gebracht aan het Marine Opkomst Cen trum te Voorschoten. De Prins heeft na de begroeting en inspectie een onderhoud gehad met de commandant van het M.O.C. en enkele diensthoofden, waarna hij een rondgang maakte door het Centrum. Het bezoek werd besloten met een lunch bij de commandant. Te ongeveer twee uur vertrok de Prins weer. Prins Bernliard arriveerde even voor half elf aan de poort van het Marine Opkomst Centrum, waar hij begroet werd door de commandant van het MO.C., de kapitein ter zee R. M. Crom- melin, de 1ste officier de kap. lt. ter zee F. Steinmetz. de Officier van de wacht, de lt. t. zee 2e klasse oudste ca tegorie J. G. Nottrot en de Chef d'Equi- page, opperschipper C. J. Ongenae. De Prins inspecteerde daarop de gewapen de wacht, waarbij was ingedeeld de Mariniers Kapel met als directeur de le luitenant der Mariniers H. C. van Lyn- schooten. Als officier van de gewapende wacht fungeerde de lt. t. zee van vak diensten J. H. van Beek. Inspectie Direct hierop begaf de Prins zich in gezelschap van de commandant naar het bureau van de commandant, ter wijl op het grasgazon de troepen zich gereed maakten voor de grote parade. Nadat de Prins hier aangekomen was werden allereerst de officieren aan hem voorgesteld onder wie de hoofden van de afdeling selectie, het keuringscen trum. de afdeling opkomst en de com mandant van het marine detachement Den Haag. een onderdeel van het M.O.C. Terwijl de Mariniers Kapel marsmuziek ten gehore bracht inspec teerde de Prins de equipage, het bur gerpersoneel en de juist vandaag opge komen recruten, die nog in burger wa ren. Bespreking Het hoge gezelschap trok zich daarna terug in het bureau van de comman dant voor een bespreking, waarbij de diensthoofden aanwezig waren. Hier werd voornamelijk gesproken over de gang van zaken in het M.O.C. en over de vernieuwingen, die zijn aangebracht sinds het laatste bezoek van Prins Bern hard, kort na de oorlog. Het officiële bezoek werd besloten met een rondgang door de verschil* lende gebouwen, waarbij de Prins zich uitvoerig liet voorlichten over de ver schillende takken van dienst. Speciale belangstelling toonde hy voor de test zaal waar verschillende apparaten zjjn opgesteld, waarmee o.m. het reactie vermogen van de recruten wordt ge test. De Prins maakte met verschei dene i personeelsleden een praatje. Tenslotte vertoefde de Prins enige tijd in de longroom, waarna hij de maaltijd gebruikte met de commandant. Tegen 2 uur vertrok de Prins, die gekleed was in het uniform van vice-admiraal, weer. Z.K.H. werd vergezeld door de adju dant van H. M. de Koningin, tevens chef van de staf van de inspecteur-ge neraal der Koninklijke Marine, de ka pitein-luitenant ter zee P. J. S. de Jong en door zijn adjudant, luitenant ter zee der 1ste klasse W. van Rossum. Koningin ontving federalisten H.M. de Koningin heeft vanochtend om half twaalf in Huis ten Bosch een delegatie ontvangen van het tiende con gres van Wereldfederalisten. De delegatie bestond uit een vijftigtal afgevaardigden Uit België, Canada, Denemarken, Frank rijk, Duitsland, Engeland, Israël, Italië, Japan, Nederland, Nigeria. Noorwegen, Spanje, Zweden, Zwitserland en de V. S. Van de delegatie maakten o.m. deel uit de erepresident van de „World associa tion of World federalists", Lord Boyd Orr, de president dezer organisatie, de Noor Gen.-maj. H. RisserLarsen, de voorzitter van de Unie van parlementa riërs voor Wereldfederalisme, de Engels mans sir Clement Davies, en de bekende Franse priester Abbé Pierre. De „Van Ewijk" nam Duits jacht aan boord HAVEN VAN DEN HELDER BINNENGELOPEN Hr. Ms. fregat „Van Ewyck" heeft gisteren op de Noordzee, 5 myl ten zuiden van het lichtschip „South Good win", vier opvarenden van een Duits jacht gered. Gebleken is, dat de „Van Ewyck" niet alleen de opvarenden, doch ook het jacht zelf heeft gered. Een telegram van de commandant van het fregat, luitenant ter zeer eer ste klasse L. C. Phaff, aan zyn basis meldde laooniek „jacht aan boord ge nomen". Het jacht is op de Noordzee omgesla gen. De opvarenden en het scheepje zelf zullen door de „Van Ewijck" naar Den Helder worden gebracht. Het scheepje was de „Hein Muck" uit Oldenburg. De opvarenden waren de da mes Sigrid Bodry uit Stuttgart en Renate Horst—Schierholz uit Bunde en de heren Roman Atynski uit Wenen en Franz Hubert Servais uit Oldenburg. Hun toe stand is goed. De „Van Ewijck" heeft over gebrek aan avonturen op deze reis niet te kla gen. Enkele dagen geleden nog was het fregat „in het nieuws" omdat de com mandant en een deel van de bemanning aan land gingen met de sloep, omsloe gen en later niet aan boord konden terug keren vanwege de storm. Het schip is geruime tijd uit de vaart geweest en maakt nu een z.g. beproevingsreis. De „Van Ewijck" is vanochtend vroeg de haven van Den Helder binnengelopen. Inbrekers sloegen hun slag in Den Haag (Van onze Haagse redactie) Inbrekers hebben 's nachts hun slag geslagen in een tandtechnisch laborato rium aan de Heeswyklaan te Den Haag. Zij kwamen binnen door een raam dat via een bovenlicht werd geopend. De buit bestond uit 90 houders van kunst tanden ter waarde van f.275.Tevens werd ingebroken in een dagwinkel in radio's en gehoorsapparaten. eveneens aan de Heeswijklaan. Ontvreemd wer den daar een aantal goederen, o.a. ge hoorapparaten en een platenspeler ter waarde van f.900. Verkoop röntgenapparaten is thans gestaakt De verkoop van Duitse röntgenappa raten voor het passen van schoenen van het type „Schucoskop p.t.b. 537" is in ons land gestaakt. De Nederlandse firma, die zich in ons land met de verkoop belastte, heeft in middels van de Duitse fabrikant bericht ontvangen dat het keuringscertificaat op de door hem vervaardigde apparaten door het fysisch-technisch Bondsinsti- tuut in West-Duitsland is ingetrokken. Op grond hiervan heeft de firma de verkoop van de apparaten gestaakt en zich bereid verklaard de apparaten, die op proef by een aantal schoenwinkeliers staan, terug te nemen. De betrokken firma heeft, na inge wonnen juridisch advies, gemeend zich van de Duitse fabrikant te moeten dis tantiëren. Expeditiechef verduisterde tienduizend gulden Een 33-jarige expeditiechef van een elektrotechnische firma aan de Keizers gracht te Amsterdam, die tegenover de politie volledig bekend heeft het afgelo pen jaar meer dan f. 10.000 te hebben verduisterd ten nadele van zijn firma, is voor de officier van Justitie geleid. De chauffeurs droegen de gelden van remboursementen aan de expeditiechef af, die deze bedragen op zijn beurt met de kassier moest afrekenen. De man eigende zich echter de gelden toe en zui verde de tekorten aan met gelden, die hij opnieuw ontving. De knoeierijen werden tijdens zijn vakantie bij een controle ontdekt; na zijn thuiskomst is hij gearresteerd. Van het geld is niets meer over. De man had er behoorlijk van geleefd en het verder aangewend voor de verbouwing ven Ejjn huis, Impasse in bespreking Japanse herstelbetaling •i)e informele besprekingen tussen In donesië en Japan, die in Djakarta wor den gehouden over de Japanse herstel betalingen, zouden in een impasse zijn geraakt. Het struikelblok wordt gevormd door de vaststelling van het bedrag, dat Japan „in zuivere" herstelbetalingen aan Indonesië zal verstrekken. Indone sië zou 400 miljoen Amerikaanse dollars als directe betaling eisen en Japan zou slechts bereid zijn de helft van deze som te betalen. De partyen zouden wel overeenstem ming hebben bereikt over een bedrag van 800 miljoen dollar als herstelbeta lingen, met inbegrip van „economische samenwerking" door Japan met Indo nesië. Volgens het Indonesische pers bureau „Pia" echter zou Japan niet verder willen gaan dan de betaling van 200 miljoen dollar zonder meer. P.K.I.-winst op West-Java MASJOEMI BLEEF GROOTSTE PARTIJ. Volgens vandaag in Djakarta ont vangen voorlopige uitslagen hebben de communisten in West-Java hun stem- menaantal met ruim 200.000 vergroot in de jongst provinciale verkiezingen. Zij verkregen 1,06 miljoen stemmen tegen 800.000 in de verkiezingen voor de Wetgevende vergadering van twee jaar geleden. De Masjoemi heeft ech ter haar positie als grootste partij in West-Java weten te handhaven met 1,5 miljoen stemmen. De P.N.I. ver kreeg IJ. miljoen stemmen en de N.O.O. 0,5 miljoen. De voorzitter van de P.N.I. in Mid- den-Java, Hadisoebeno, heeft aangekon digd, dat hij zyn functie zal neerleg gen. daar hij zich zelf verantwoordelijk stelt voor de nederlaag van zijn party in de verkiezingen. De P.K.I. behaalde hier de overwinning. Z.K.H. Prins Bernhard toont grote belangstelling voor een demonstra tie van een der tests. Tweede van links de commandant van het M.O.- C., kapt. ter zee R. M. Crommelin; eerste en vierde van links de heren P. S. J. de Jong en W. van Rossum. (Poto LXI./Vaai Vliet) M I t 1 T ~W niPftf mof fV-ioofif /maf (Van een speciale verslaggevc» Zeeland en Zuid-Holland zullen door twee dammen met elkaar worden verbonden in het kader van het deltaplan. De ene is de grote dijk door het Brouwershavensche Gat, die ongeveer acht kilometer lang zal worden, maar pas na 1968 aan de orde komt, wanneer alle secun daire werken zullen zijn voltooid. De andere verbinding tussen de twee provincies wordt meer naar het oosten in de Grevelingen gelegd. Deze moet gereed zijn voordat men met de afsluiting van het Brouwer- havensche Gat begint, omdat anders te grote stroomsnelheden iirhet Zijpe zouden optreden. Dit is de waterstaatkundige motivering van de Grevelingendam, die ongeveer tussen Bruinisse op het (Zeeuwse) Schouwen-Duiveland en Nieuwe Tonge op het (Zuidhollandse) Flakkee komt te liggen. Maar de bevolking van Schouwen-Duiveland ziet verlangend uit naar de spoedige totstandkoming van de dam, omdat deze - wanneer er dan ook een brug over het Haringvliet is - de afstand naar Rotterdam aanmerkelijk zal bekorten. Maar wanneer? De brede zeearm Krammer-Gr e- velingen-Brouwershavensche Gat is een nog nooit overwonnen barrière voor het verkeer tussen het zuide lijkste der Zuidhollandse en het noordelijkste der Zeeuwse eilanden. Al het verkeer moet thans via Bra bant over twee ponten met daartus sen een omiveg van 26 kilometer over het vasteland. Daarbij komt dan nog de vertraging van het wachten: de pont over het Volkerak (vaartijd 20 minuten), geëxploiteerd door een Rotterdamse rederij, ver trekt om de anderhalf uur Bij het smalle Zijpe gaat de RTM-boot vlugger heen en weer, maar hier is het verkeer veel drukker, zodat lan ge wachttijden evenmin uitzonde ring zijn. Al bij al heeft men uren nodig om van de ene kant van de Grevelingen naar de andere te ko men, terwijl de toekomstige dam een kaarsrechte weg van zes kilo meter biedt. De vraag is slechts: wanneer zal men van Schouwen-Duiveland in enkele mi nuten op Goeree-Overflakkee kunnen zyn. hoe lang zal het nog duren voor de dam er ligt? „Het streven is nar op gerciöht de Gire- Een lange rij vrachtwagens, per sonenauto's en motorfietsen vormt het stereotiepe beeld bij de aanleg steigers der veerponten in 't delta gebied. Deze foto werd genomen in Hellevoet sluis. De auto's, die men hier ziet konden mee op de eerst volgende boot naar Middelharnis. de nog langere, gestadig aangroei ende rest van de file moest weer een uur (en de staart twee uur) wachten op de volgende pont. velingenidam ongeveer gelijktydig met of wellicht een paar jaar eerder dan de Haringvliet-afslui'ting te voltooien", heeft minister Algera in zyn antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer verklaard. Dat wil dus zeggen: omstreeks 1968. of misschien een paar jaar daarvoor. Op die paar jaar rekent men al op Schouwen-Duiveland. „Ons eiland komt het eerst vast aan Holland, over een jaar of zes. verze kerde ons met stelligheid mr. F. Th. Dyckmeester, burgemeester van Zierik- zee. ..En dat betekent, dat de afstand van deze stad tot Rotterdam (thans, via Brabant, ruim 100 km tot onge veer 60 kilometer wordt teruggebracht. Als u dan nog weet. dat de bevolking van Schouwen-Duiveland reeds nu veel meer contact met Rotterdam heeft (met zyn graan- en aard'appelibeurzen) dan met de provinciale hoofdstad Middel burg. dan begrijpt u wel dat de Greve lingendam in een grote behoefte zal voorzien". Toerisme Burgemeester Dyckmeester hoopt, dat Schouwen-Duiveland industrie zal aan trekken wanneer de dam er ligt. aan sluitend op een weg door Flakkee en de geprojecteerde brug over het Haring vliet. De enige industrie, die er nu op het eiland is, is een fabriek van bak kerijgrondstoffen. De slechte verbindin gen maken nieuwe vestigingen niet aan trekkelijk: het transport wordt -te duur. Ook het toerisme biedt veel perspectief. De prachtige duinstreek aan de west kust van Schouwen (Burgh. Haamstede. Renesse) trekt nu al steeds meer va kantiegangers. Voor .dagjesmensen' zijn echter de verbindingen te slecht. Maar wanneer de dam er eenmaal ligt zal er geen houden meer aan zyn, voor spellen de hotelhouders. Ook het stadje Zierikzee met zyn goed bewaarde middeleeuwse pracht. drie 14e eeuwse stadspoorten, een 15e eeuws stadhuis (nu in de steigers voor restau ratie), zijn 18e eeuwse vismarkt en zijn talloze oude huisgevels zal van het toerisme kunnen profiteren. Na de ramp van 1953 is er vijf miljoen gulden ge ïnvesteerd in herstel, verbetering en uit breiding en dankzij een Zweeds ge schenk beschikt Zierikzee thans over het modernste ziekenhuis van het ge hele land. Het meest spectaculaire aspect van Schouwen-Duiveland is overigens de reorganisatie van de landbouw. Nadat de ramp van vier jaar geleden het eiland in een woesteny had herscha pen, zyn de Wageningse ingenieurs gekomen voor herverkaveling, waar door de t kaart van het eiland totaal wordt veranderd. Niet alleen worden de landbouwpercelen opnieuw inge deeld. maar er komen ook nieuwe we gen en men heeft zelfs getracht on gunstig gelegen dorpen te laten uit sterven iets, wat overigens niet is gelukt, want de boeren kwamen terug Veranderde mens Maar niet alleen het land, ook de mens is veranderd in dit gebied, waar men zich Zeeuw voelt, maar toch meer op „Holland" is georiënteerd een ten dens die nog veel sterker zal worden, waneern die Grevelingendam zal zijn gebouwd. De evacuatie na februari 1953 heeft de meeste van de 23.000 Schouwe- naren en Duivelanders voor het eerst uit hun isolement gehaald en met an dere toestanden doen kennis maken. Zij verlangen nu betere huizen en meer comfort, zodat bijvoorbeeld bij het huisvestingsbureau van Zierikzee nog een lijst van 300 aanvragen ligt, hoe wel daar im de afgelopen jaren 150 nieuwe woningen zijn gebouw en er nog 80 in aanbouw zyn. Dat is een lange lijst voor een stadje van rond 7000 zie len, waar de bevolking zoals in ge heel Zeeland - niet of nauwelijks groeit. De geforceerde kennismaking met toestanden buiten het eigen eiland, gevoilg van de waters-nood die Schou- wen-Duivelaind zo bijzonder zwaar trof, zal de aanpassing aan het veel intensievere contact met „Holland" na de totstandkoming van de Grcve- lingendaim vlotter kunnen doen ver lopen dan door vele sociologen wordt gevreesd. Voor Zierikzee althans is de „zestig kilometer van Rotterdam' geen schrikbeeld. Integendeel: men heeft grote verwachtingen van de nieuwe weg naar het noorden en men rekent vast op de daim in een jaar oef zes.M NED. HERV. KERK Bedankt voor Oude- en Nijehome toez.) G. M. Spelberg te Warga. Bedankt voor de benoeming tot vicaris te Dedemavaart B. J. van Temt, kand. te Amsterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te LetmiuüJdm en te Mairnner- woUde (Fr.) H. J. Koftfan©, kand. te Ede te Vleuten-die Meem D. J. Sujurmond, kand. te Oosterbeek. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Opperdoes J. W. die Bruin te Zwaagwes-teinde. - Bedankt voor Nleuw- poort H, J. van. dier Ent te Werkendam. Abbé Pierre wekt op tot naastenliefde In de St.-Servaaskerk te Maastricht er waren naar schatting ruim 2000 toehoorders heeft Abbé Pierre uit Parijs een oproep gericht tot alle men sen. vooral de jongeren, om de naasten liefde daadwerkelijk te beoefenen en de armsten te helpen. Na gesproken te hebben over de „wetenschappelijke ex plosies" van deze tijd, behandelde Abbé Pierre „de explosies op psychologisch terrein". Hij spoorde vooral de jonge mensen aan zich geheel te geven om de mensheid te helpen, niet twee of drie weken, doch tenminste gedurende twee jaar. Niet alleen in de kerk, doch ook bui ten in het openbare leven moeten we de liefde uitdragen. Tot besluit vroeg Abbé Pierre zijn gehoor voldoende liefde te bezitten en echt christen te zijn. Vanochtend werd Abbé Pierre in Den Haag door H M. de Koningin in audiën tie ontvangen. Echtgenote burgemeester Van Asten verdronken Een auto, bestuurd door burgemeester A. J. B. Ploegmakers van Asten (N.Br.) is gistermiddag bü sluis negen in de Zuidwillemsvaart gereden. Mevrouw Ploegmakers kwam door verdrinking om het leven. De burgemeester, zyn zoon en zijn dochter konden zichzelf uit de auto bevrijden. Een 81-jarige man de rusten de landbouwer P. Engelen, die als lif ter meereed, kon eveneens op het droge gebracht worden maar verkeert in le vensgevaar; hij is opgenomen in het ziekenhuis te Helmond. De oorzaak van het ongeval ls vermoedelijk een gebro ken stuurstang. Burgemeester Ploegma kers was op weg naar den Bosch. Restauratie Haagse St. Jacobstoren voltooid (Van onze Haagse redactie) De bekende Haagse SL-Jacobstoren is thans gerestaureerd. Het omvangrijke werk duurde zes jaren. In 1951 begon men met de gietyzeren spits af te bre ken. In totaal werden honderden ku bieke meters hout afgevoerd en ruim 1200 m3 puin. Nadat de steigers enige weken geleden verdwenen, is men vandaag aangevan gen de laatste resten van de schutting rond de voet van de toren te verwy- deren. tot grote opluchting van de Hage naars! die jarenlang hiertegen aan geke ken hebben. In plaats van de oude spits kwam een nieuwe, in renaissancestyl. Het carillon werd uitgebreid. De hoogste toren, die in het hartje van de stad staat, is nu 98 meter hoog. Herdenking 125 jaar Textielnijverheid Belangstellenden in de Twents-Gel- derse textielindustrie zullen, ter gele genheid van het feit dat 125 jaar ge leden de .grondslag werd gelegd voor een hernieuwde bloei van de textiel nijverheid in het oostxn van ons land. op dondrdag 12 september een herdenkingsbijeenkomst houden in het Concertgebouw te Hengelo, waar prof. dr. B. H. Slicher van Bath zal spreken over „Twente aan de voor avond van 1832". Na deze bijeenkomst zal de ambassa deur van Groot-Brittannië, sir Paul Mason, dn het pand Burgemeester Jan- senplein 23 een door de Ensc'hedese beeldhouwer Jan van Eyl ontworpen gedenkplaat onthuMen. welke de namen zal vermelden van Willem de Clercq, Charles de Maere en Thomas Ainsworth. die door hun denkbeelden tot de ver nieuwing van de textielnijverheid heb ben bijgedragen. Vervolgens ds er een ontvangst ten sta'cühu'ize door B. en W. der gemeente Hengelo. Tijdens een maaltyd. aangeboden door het bestuur van het Nederlands Kacoeninstituut. zal dr. W. T. Kroese spreken over „Nu eens over heden en toekomst". De Stichting Textielgeschiiedenis heeft voor deze herdenking de uitgifte van een gedenkboek voorbereid, getiteld „Van smiet- tot snelspoel, de opkomst van de Twents-Gelderse textielindustrie in het begin van de negentiende eeuw". Dr. A. Blonk en dr. J. A. P. G. Boot zullen de tekst ervan schreven. GENERALE SYNODE DER GEREF KERKEN. De dinsdag te Assen voortgezette zit ting van de generale synode der Geref. Kerken heeft de arbeid voor het agen dum verdeeld over een zevental com missies. De synode werd vervolgens toegespro ken door ds. A. G. Barkev Wolf van Antwerpen namens de Belgische Zen dingskerk en door reverend J. F. H. van der Bom uit Sydney namens de Reformed Church of Australia. De avonduren van dinsdag waren be stemd voor de vergadering der verschil lende commissies. Ook vandaag werd grotendeels in commissie vergaderd. Zoals ieder jaar wordt ook In 1957 in het Olympisch Stadion te Berlijn een groots potitiesportfeest gehou den. Het jeest. dat op 8 september is vastgesteld .zal ook dit jaar on- getwijfeld spannende momenten kennen, getuige deze foto van een zevental trainende politiemannen tijdens een halsbrekende stunt op een motorrijwiel.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5