BEGROTING-1958 BIEDT SOMBER BEELD Voor bedrag van ruim twee en half miljoen gulden moet nu nog dekking gevonden worden LEIDENS MILJOENENNOTA Wethouder D. van der Kwaak: „Gemeenten worden door het Rijk steeds in het onzekere gelaten!" Regering dringt bij gemeenten aan hun tekorten op te heffen Ook voor 1957 nog een ongedekt tekort van bijna twee miljoen Begroting staat geheel in het teken der bestedingsbeperking RECHTZAKEN 96ste jaargang Woensdag 28 augustus 1957 Tweerde blad no. 29225 De Leidse gemeentebegroting voor het jaar 1958, die onder druk der bestedingsbeperking is tot stand gekomen, vertoont een somber beeld. Ondanks de zuinige en doordachte opzet, waarvan B. en W. bij de samenstelling van deze begroting zijn uitgegaan, moet in de komende maanden nog dekking worden gezocht voor een bedrag van ruim twee en een half miljoen gulden. Een bedrag, dat vergeleken bij de vorige begro ting, een stijging vertoont van f. 550.000. De wethouder van Financiën, de heer D. van der Kwaak, die deze begroting voor de elfde maal van een toelichting voor zag, verklaarde ons tijdens een onderhoud, dat de ge meenten momenteel door het Rijk in financieel opzicht „Met de huizen- en scholenbouw lopen de gemeentebesturen als over een scheermes Bij de huidige verhouding Rijk en gemeenten zijn de gemeenten geheel afhan kelijk geworden van de inzichten van het Rijk, nog erger: het Rijk wijst de gemeenten toe, wat het missen kan. Hierbij spelen veel subjectieve maatstaven een rol. Nu het Rijk, aldus de wethouder, in een impasse is geraakt, moeten de gemeen ten maar de eerste schokken opvangen. Indien zulks echter lang aanhoudt, ontstaat een grote krater in de gemeentelijke huishouding. Zo lopen, om maar eens een voorbeeld te noemen, vele gemeentebestuurders met de huizen- en scholenbouw reeds over een scherp geslepen scheermes. Kan dit alles nog wel voortgang vinden? Geduld, inspanning, begrip De heer Van der Kwaaks persoon lijke visie is, dat er nog heel wat moet gebeuren om uit de moeilijke financiële situatie te geraken. Vol gens hem gaan de gemeenten een in het onzekere worden gelaten. Nog steeds en het duurt reeds vele jaren wachten wij op een financiële regeling, waarbij de verhouding tussen het Rijk en de gemeenten wordt geregeld. De rijksoverheid, aldus Leidens „minister van Financiën", dirigeert in de laatste maanden ontzettend veel, doch alles in ongunstige zin voor de gemeenten. Reeds vier jaar geleden heb ik als wethouder gewezen op het gevaar, dat de gemeenten bijkantoren van het Rijk worden. Thans constateert dit ook de burgemeester van Rotterdam. Met hem, aldus de wethouder, ben ik het eens, dat van een eigen gemeentelijk beleid nauwelijks meer sprake is. Begroting is een kind van haar tijd Verder denkt spreker aan de hoog noodzakelijke voorzieningen der ge meente. Hoe moet het daarmede gaan? Met de behandeling- van de gemeente begroting in het zicht, achtte de heer Van der Kwaak het niet oirbaar daar over verder uit te weiden. Op 20 sep tember komt zij in de afdelingen, om dan op 13 november in openbare be handeling te worden genomen. De heer Van der Kwaak maakte ons duidelijk, dat net niet anders kon of deze begroting was een kind van haar tijd. Vele vraagtekens vergezellen haar. Wat zal straks de regering doen en wat kan de gemeente nog verwachten? Wel ke drastische bezuinigingen zelfs voor de openbare behandeling zullen nog plaats vinden? Een sprankeitje hoop Voor alles, aldus wethouder Van der Kwaak, is de wacht op een nieuwe financiële regeling voor de gemeenten. Wat Leiden betreft heeft hij nog wel een sprankeitje hoop, dat onze ge meente een subjectieve verhoging ten deel zal vallen. Onder de huidige om standigheden heeft het College bij de samenstelling van deze begroting ge daan, wat het kon doen: zij is zeer kri tisch opgesteld. Een tekort van 2V2 miljoen geeft de situatie duidelijk weer, waarin Leiden is komen te verkeren. Een tekort, dat in hoofdzaak is ont staan door de per rijkscirculaire opge legde loon- en salarisvoorzieningèn. Voorts komt bij de moeilijke begrotings positie nog de financiële kwestie om de hoek kijken En juist op dit punt doen zich precaire situaties voor. Zo zijn er thans reeds gemeenten, die voor de verstrekking van kasgeld meer dan 6% rente betalen. In tegenstelling hiermede zijn de gemeenten voor vast geld aan een rente van maximaal 4 1/4 procent gebonden. In Leiden nog geen lege kas Terwijl er reeds gemeenten zijn, wel ke dagelijks met een lege kas te wor stelen hebben men heeft zelfs moei te met het uitbetalen van de lonen en salarissen is dit in Leiden geluk kig nog niet het geval. Doch dit is dan ook het enig lichtpuntje in een overi gens duistere financiële affaire. Het is de vethouder opgevallen, dat terwijl gemeentebestuurders met zeer grote zorgen te kampen hebben, een grote groep van de bevolking nog niet gelooft in de situatie, waarin ons land momenteel in financieel opzicht ver keert. Indien dit geloof (ongeloof) zich doorzet zullen z.i. de gevolgen funest zijn. De 69ste Utrechtse Jaarbeurs DEELNEMERS UIT LEIDEN EN OMGEVING. Het bedrijfsleven in Leiden en naaste omgeving is op de 69ste jaarbeurs te Utrecht als volgt vertegenwoordigd: Handelsonderneming T. van Aalten, Voorhout; Groeneveldts Aardewerk, Voorschoten; N.V. Al-reka, Voorschoten; J. Blokland en Co., Wassenaar; C. A. Ruigrok-Industrie N.V., Katwijk aan den Rijn; Chemische Fabriek „Eureka", Lei- muiden; Gemovers, Bodegraven; W. H. F. Gietelink, Leiden; De Gouden Spin, Leiden; Hendix, Waddinxveen; Hol landse Ver. voor toegepaste Kunst, Valkenburg, Z.-H.; N.V. Internat. Kunst stoffen Industrie, Voorschoten; N. V. Imenexco, Leiden; Fabriek van Alumi- niumprodukten Koco, Voorschoten; Meerpoels Naaimachine Import, Lei den; N.V. Mulder, Waddinxveen; N.V. Speelgoederen en Hou'twarenfabrieken G. Okkerse, Waddinxveen; Potterie Zaal berg, Leiderdorp; Potterie Ravelli, Val kenburg, Z.-H.; Royal Typewriters (Hol land), Leiden; Kon. Zeep-, Eau-de-Co- logne- en Parfumerieënfabriek v.h. San ders en Co., Leiden; Sport-Speelgoedfa- briek W. A. Sliedrecht, Waddinxveen; N. V. Kunstaardewerkfabriek Velsen, Sassenheim; Vreekens Piano- en Orgel- handel, Bodegraven; N.V. Zilverfabriek, Voorschoten. tijd tegemoet, welke tientallen jaren in het verleden niet zo moeilijk is geioeest. Een mening, welke „oude rotten in het financiële vakvolko men onderschrijven. Wij gaan, aldus de wethouder, een tijd van lange adem tegemoet. Moge in dit opzicht het woord van Vondel worden be waarheid: „dikwijls keert de tijd ten lange leste, door zijn verandering de zaken nog ten beste". Hiervoor zijn, aldus de wethouder, echter noodzakelijk geduld, inspan ning en begrip voor de situatie, waarin wij verkeren. Het jaar 1958 zal zich voor ons kenmerken als een jaar, waarin wij meer dan ooit be grip moeten hebben voor de realiteit Een jaar ook, waarin wij niet met oogkleppen op moeten lopen. Totzover de toelichting van Leidens wethouder van Financiën. Over de in houd en aspecten van deze begroting schrijven wij elders op deze pagina. Door een vermindering van de uilgaven Het is onmogelijk, aldus B. en W. in hun geleidebrief, een bespreking over de gemeentebegroting voor 1958 te houden, zonder reeds aanstonds te stoten op de budgettaire en financieringsmoeilijkheden, waarin de Nederlandse gemeenten thans verkeren. zijn, dan nog zou het vraagteken niet zijn opgelost. Immers het Rijk heeft zich genoodzaakt gezien maatregelen te nemen om te bereiken, dat de uitke ringen uit het gemeentefonds worden bevroren. Stijging rentevoet kost veel geld In dit verband gaan zij nog eens uit voerig in op de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten, waar toe het rapport van de Commissie-Oud tot grondslag dient. Nadat. B. en W. er op gewezen hebben, dat bij Koninklijke Boodschap aan de Tweede Kamer een ontwerp van wet is aangeboden, waarin wordt voorgesteld de bestaande regeling nog voor 1958 te handhaven, zet het College uiteen, dat men algemeen van oordeel is, dat een verlenging van de be staande regeling zonder de mogelijkheid van toekenning van subjectieve verho gingen, al is het dan ook maar voor een jaar, vele gemeenten in grote moeilijk heden zal brengen. Voor het College staat het thans reeds vast, dat ook voor 1959 de budgettaire zorgen, waarmede de gemeenten te kampen hebben, niet zullen zijn weggenomen. Het behoeft voorts geen betoog, dat de stijging van de rentevoet op de kapi taalmarkt ook van invloed is op de kos ten van het gemeentelijk Financierings fonds. In verband hiermede moest het algemene percentage voor dc renteom slag met 1/4 worden verhoogd. Alleen hierdoor wordt de gemeentebegroting extra met circa f. 288.000 belast. De steeds stijgende rentevoet op de geldmarkt heeft het voorts noodzakelijk gemaakt de raming wegens rente van kasgeld met f. 30.000 te verhogen. Het zal van de markt afhangen, of het mo gelijk is met deze raming te volstaan. De vraag kan worden gesteld, of de omstandigheid, dat de investeringen thans tot het allernoodzakelijkste moe ten worden beperkt, van invloed is op de raming wegens rente en afschrijving voor 1958. B. ën W. moeten daarop ant woorden, dat dit niet het geval is, om dat deze, lasten in het algemeen in de begroting eerst worden opgenomen, wanneer de uitgaven hebben plaats ge had. Van een vermindering van het nadelige saldo uit dien hoofde kan der halve niet tot een noemenswaard bedrag sprake zijn. Financiële verhouding Rijk-Gemeenten Een voor de hand liggende vraag is voorts, of het begrotingsbeeld voor 1958 gunstiger voor de gemeente zou zijn, als de nieuwe wet, regelende de financiële verhouding tussen het Rijk en de ge meenten, voor dat jaar reeds in werking zou zijn getreden. B. en W. hebben in dit verband de nodige becijferingen over 1955 gemaakt, waaruit gebleken is, dat de uitkomsten op basis van het rapport- Oud aanmerkelijk gunstiger zouden zijn geweest. Dit is trouwens met vele ge meenten het geval. Moeten B. en W. derhalve aan de ene kant betreuren, dat de wet voor 1958 nog niet tot stand is gekomen, aan de andere kant willen zij de ogen niet slui ten voor de omstandigheid, dat de on gedekte saldi van de gemeenten voor 1958 niet het gevolg zijn van het ont breken van een ideale regeling omtrent de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten, doch van het ontbre ken van de middelen in het gemeente fonds. Ook al zouden deze middelen er Tekorten opheffen Dit komt er in de praktijk op neer, dat de Regering er naar streeft de gemeenten te dwingen haar tekorten op te heffen door een vermindering van de uitgaven. Dat zij haar heil thans niet ziet in een drastische ver hoging van de gemeentelijke inkom sten ligt, volgens het Leidse College Geen nieuws over investeringen De moeilijkheden met betrekking tot de ainvesteringen zijn voor de gemeente Leiden nog lang niet opgeheven, zelfs niet verminderd. B. en W. hebben niets toe te voegen aan de nota, die vorige maand over deze kwestie is verschenen, en die kort daarop uitvoerig is bespro ken in de raad. Vooral de overheid wordt thans ge confronteerd met de belangrijke inves teringsmoeilijkheden, en het zou veel ernstiger zijn, wanneer deze in het ge hele maatschappelijke leven tot uit drukking zou komen, aldus B. en W. in de geleidebrief bij de gemeentebegro ting. Uit de laatste ontwikkeling is in tussen reeds gebleken, dat ook het be drijfsleven zijn moeilijkheden bij de financiering ondervindt, aldus B. en W. Niet bij pakken neerzitten „Het zal," zo schrijven B. en W. aan het einde van de geleidebrief, „ons moeite kosten op de plaats rust te moeten maken. Wij zien nog zovele vraagstukken, welke om een oplossing vragen, doch weten, dat wij nationaal-economisch eerst naar het, thans verbroken, evenwicht terug moeten, alvorens wij er aan kunnen denken onze weg voort te zetten. Wij hebben enkele jaren geleden reeds geschreven, dat de ontwikke ling na de oorlog in vele opzichten een revolutionair karakter draagt. Wij geloven, dat daaraan nog geen einde is gekomen. Niettemin kan het nuttig zijn enige tijd stil te staan, een stilstand, die in dit geval geen achteruitgang behoeft te be tekenen, doch slechts een gelegen heid moet zijn om ons opnieuw te oriënteren. Ondertussen hopen wij, dat het de Regering zal mogen ge lukken, met de medewerking van onze gehele samenleving, de juiste weg uit het labyrinth van moeilijk heden te vinden. Niettemin voelen wij, hoe zorgvol de omstandigheden ook zijn, dat wij niet bij de pakken neer kunnen gaan zitten. Naar onze mening moet het mogelijk zijn, dat wanneer wij een juist begrip tonen voor hetgeen thans van óns wordt gevraagd, een oplossing wordt ge vonden. Wij willen daarom als onze uitdrukkelijke opvatting uitspreken, dat wij de Regering onze steun niet zullen onthouden." Het is de wens van B. en W. om, in eendrachtige samenwerking met de raad, het komende begrotings jaar te beëindigen in omstandig heden, welke aanmerkelijk gun stiger zijn dan die, waarmede het moest worden begonnen. van B. en W., wel voor de hand, om dat deze slechts uitgaven voor de de biteuren der gemeente betekenen en dus alleen maar verplaatsing van uit gaven tengevolge hebben. Dekking (loor middel van geldlening of aanspraak saldi-reserve? Moest bjj de aanbieding van dc begroting voor het jaar 1957 nog dekking gevonden worden voor een bedrag van f. 2.150 000, bij de aanbieding van de begroting 1958, resteert op de begroting van het thans lopende jaar nog een bedrag van f. 1.974.552. mijn niet te verwezenlijken. Op langere termijn zou dit slechts mogelijk zijn door een bijzonder forse ingreep. Teneinde dit bedrag weg te werken is tot de minister van Binnenlandse Za ken het verzoek gericht om verhoging van de uitkomst per inwoner van de algemene uitkering, bedoeld in artikel 4 der wet van 15 juli 1929. Hoewel over diit verzoek nog geen beschikking is af gekomen, hebben B. en W. het gevoel, dat de wel bijzonder sterk gewijzigde omstandigheden aanleiding zullen zijn, dat de regering dit verzoek met andere ogen zal bezien dan zulks voorheen het geval was. Voor B. en W. heeft 't thans weinig zin zich te verdiepen in de vraag of dit billijk is. Een verhoging kan nu eenmaal net worden afgedwongen. Mochten er ten aanzien van het dienstjaar 1957 geen voorzieningen worden getroffen tot vermindering van het ongedekte tekort, dan is er geen andere mogelijkheid dan een be schikking over de saldireserve en, voorzover die niet toereikend is, een dekking door middel van geldlening. Na een opsomming te hebben gege ven van alle ministeriële circulaires, welke op dit vraagstuk betrekking heb ben, menen B. en W. hieruit de con clusie te moeten trekken, dat de rege ring er bewust naar streeft, te voorko men, dat de gemeenten voor de geste gen loon- en salariskosten compensatie wordt verleend in de vorm van een ver hoging van het percentage der uitke ring en uit het gemeentefonds, en dat zij verwacht, dat de gemeenten er in zullen slagen, de tekorten op de begro tingen op te heffen door een beperking van de uitgaven. Dit is, volgens B. e> W., een opgave, dlie, ook ails men de na tuurlijke groei van de gemeenten bui ten beschouwing zou laten, op korte -ter- B. en W. besluiten de bespreking over de begroting voor 1957 met de opmerking, dat de gemeenten zich, althans voorlopig, zullen moeten in stellen op een lager niveau. De wegen, welke tolt dit doel leiden, zijn niet op korte termjjn te 'banen. Eerst wan neer het tijdperk van de looncompen- saties zal zijn beëindigd, zal het de gemeenten mogelijk zijn een duidelijk halt toe te roepen aan de stijging van haar uitgaven. Het vollege hoopt, dat de regering de weg zal vinden o<m het loon- en prijspeil in de toekomst te handhaven. Eindcijfer begroting f 28.397.895.- De thans door B. en W. inge diende begroting voor het jaar 1958 sluit met een eindcijfer van in totaal f 28.397.895. In dit cijfer is voor de post onvoorziene uitga ven een bedrag van f 297.349 op genomen. Wethouder D. van der Kwaak: geduld, inspanning en begrip (Foto L.D./Vaixx VM-et) Kan het ongedekte saldo verlaagd worden Zoals reeds opgemerkt, zal in de begroting voor het jaar 1958 nog dek king moeten worden gevonden voor een bedrag van f. 2.525.000. Ten opzichte van het thans voor 1957 geraamde tekort van plm. f. 1.975.000, houdt zulks een stijging met f. 550.000 in. Bij de beoordeling van dit bedrag dient er rekening mede te worden gehouden, dat in 1957 de gevolgen van de looncompensatie, in verband met de huurverhoginggelden van 1 augustus af, terwijl de leeftijdsionen van mannelijke ambtenaren op weekloon ook eerst met ingang van die datum zijn herzien. Deze lasten drukken evenwel in 1958 over een geheel jaar, zodat alleen uit dien hoofde een verzwaring van lasten tot een bedrag van circa f. 135.000 moet worden verwacht. Stij S'"g uitgaven niet te vermi ij den Daarnaast doen zich de gevolgen van de salaris- en loonstijgingen ook op de bedragen der subsidies gevoelen. Voorts moet rekening gehouden wor den met de rente- en afschrijvings last, welke voor 1958 ontstaat als ge volg van de investeringen, welke heb ben plaats gevonden. Een stijging van vele uitgaven, als gevoilg van de na tuurlijke uitbreiding der stad, kan ook niet worden voorkomen. Het behoeft geen betoog, aldus B. en W. in hun geleidebrief op deze begro ting, dat met de maatregelen van de regering tot een beperking van de be stedingen in het geheel van de begro ting volledig is rekening gehouden, ook komt dit bij alle pos-ten individueel net tot uitdrukking. Dit kan trouwens niet, om-dat aan de consequenties van een salaris- en loonsverhoging eenvou dig niet kan worden ontkomen. De vraag, welke voor de hand ligt, moet luiden, of er mogelijkheden zijn het ongedekte saldo voor 1958 te ver lagen. Een belangrijke vermindering van het ongedekte saldo kan slechts worden be reikt door een principiële wijziging van de uitkeringen krachtens de financiële verhouding tussen het Rijk en 'de ge meenten. Daarnaast komt in aanmerking een verhoging van 'het basisbedrag van de algemene uitkering uit het gemeente fonds. Een door B. en W. hiertoe gedaan verzoek is nog in behandeling. Verhoging gas- en elektriciteitstarieven Ook moet worden gedacht aan een nieuwe verhoging van de tarieven van gas en elektriciteit. In verband hiermede wijzen B. en W. er op, dat het batig saldo van de Gas fabriek circa f. 36-000.lager moest worden geraamd dan in 1957, niettegen staande uit de reserve voor egalisatie van de kolenprijzen f. 50.000.moest worden geput. Voorts is de winst van de Elektriciteitsfabriek bijna f. 272.000.— lager geraamd dan vorig jaar, hoewel uit het nivelleringsfonds thans f. 500.000 is geput. Ondanks het feit, dat derhalve -tot een bedrag van f550.000.uit de fondsen van de fabrieken is geput, kon n-iet worden voorkomen, dat de batige saldi in vergelijking met de ramingen voor 1957 met f. 308.000zijn vermin derd. Aan deze vermindering is ook niet vreemd de stijging van de prijs van het kraa'kgas met circa 8V2 per eenheid in vergelijking m-et vorig jaar, zomede aan de stijging van de brandstoffen- prijs voor de Elektriciteitsfabriek met circa 15 per ton. Voorts dient ook de stijging van de kapitaals-lasten voor de Gasfabriek met rond f. 144.000— en voor de Elektriciteitsfabriek met rond f227.000.vertmeld te worden. Verpleegprijs Endegeest moet omhoog Aangezien B. en W. gemeend heb ben te moeten afzien van hun aan vankelijke besluit het nadelige saldo van de psychiatrische inrichtingen „Endegeest c.a." ad f55.000.ten laste van de in vorige jaren gevormde re serve te brengen, zal de verpleegprijs voor 1958 alsnog moeten worden ver hoogd. Een daartoe strekkend voorstel zal de raad tijdig bereiken. De belangrijke stijging van de perso neelslasten is aanleiding, dat het nade lige saldo van het Openbaar Slachthuis circa f. 25.000.hoger is dan voor 1957 was geraa-m-d. Wat het Grondbedrijf betreft meiiken B. en W. op, dat, naar gelang de mo dernisering van de boekhouding vordert, een beter inzicht in de bostprijzen wordt verkregen. Ons streven moet er op zijn gericht te bereiken, dat het plafond, dat tot nu toe als prijs voor de grond per woning is opgelegd, te doorbreken. Als dan zal een vermindering van het na delige salld-o kunnen worden verkregen. De vermindering van het nadelige saldo van de Reinigingsdienst met f53 000.is een gevolg van de omstan digheid, dat thans in de begroting een bedrag van f. 200.000.wegens op brengst van reinigingsrechten is ge raamd. Dat in feite de kosten dus toch nog f. 147.000.hoger zijn, wordt goed deels verklaard door de stijging van de loon- en salarislasten, zomede die van de kosten van vuilafvoer naar Nieuw koop; de laatste zijn thans tot het aan zienlijke bedrag van f. 125068.ge stegen. Nog meer tariefsverhogingen Het kan wel niet anders, of de stij ging van kosten doet de vraag rijzen, of een verhoging van de tarieven van de leveringen en diensten van ver schillende bedrijven moet worden overwogen. Het is -echter bekend, dat tariefswijzigingen in het jongste ver leden niet zo gemakkelijk de goedkeu ring hebben verkregen als in verband met de budgettaire positie van de ge meente mocht worden verwacht. Dit neemt evenwel niet weg, dat B. en W. het als hun plicht achten dit vraag stuk met grote aandacht te bezien, vooral als zou mogen blijken, dat het klimaat voor een wijziging gun stig zou moeten worden geacht. Met het oog op de gewijzigde omstan digheden kon n-iet worden voorkomen, dat in het komende jaar voor de Dienst voor Sociale Zaken f212.000 meer -moet wordfen uitgetrokken. INSTALLATIE HOOFD ULO-SCHOOL ASSERSTRAAT De heer A. D. Dool zal maandagavond worden geïnstalleerd als hoofd van de Geref. ULO-school aan de Asserstraat. Acht weken gevangenisstraf voor Leidse werkster Overeenkomstig de eis veroordeelde de Haagse Rechtbank een 27-jarige werkster uit Leiden tot acht weken ge vangenisstraf. De werkster zou een spaarbankboekje van een arts uit Lei den hebben ontvreemd en hiervan met behulp van een valse handtekening gel den hebben opgenomen. Dit gebeurde in 1955. De werkster heeft steeds hardnek kig ontkend, hoewel schriftkundigen van oordeel waren dat zij de handteke ning dezelfde naam als haar man had gezet. Ook was verdachte in de ge legenheid geweest het boekje weg te nemen, want zij maakte in een pension de kamer van de arts schoon. CONCERT STADHUISPLEIN De Leidse Mondaccordeon Orkestver eniging „Crescendo" geeft morgenavond een concert op het Stadhuisplein. Het programma is als volgt: De Opmars, C. J. N. Cori; Mignonette (ouverture) J. Bauman, (solist A. H. Pesant)Jo Joda Wals, A. F. de Kort; Elly concert ouver ture, R. Wassenaar, Bew. W. v. Strien; Luna Walzer, Paul Lincke, bew. W. v. Strien; Petit-Henri, Kessels. arr. A. F. de Kort; Accordeonnistenmars, arr. R. Wassenaar; Petit Valse de Concert, A. F. de Kort; „Accordia" ouverture, A. F. de Kort; Julia Wals, A. F. de Kort; De avondvierdaagsche trekt voorbij, A. F. de Kort; De Tilburger, arr. A. F. de Kort. EERSTEJAARSDAG LEIDSE STUDENTENFACULTEITEN De vergadering van de Leidse Studen tenfaculteiten houdt op 3 september een eerste jaarsdag, 's Morgens zal er een bijeenkomst in de Pieterskerk zijn, waar de rector magnificus van de Leidse Uni versiteit prof. dr. P. A. H. de Boer en de praeses van de faculteiten zullen spre ken. 's Middags is er een rondleiding door de instituten en laboratoria.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3