Londen slechts matig bezorgd over bewapening van Syrië door Rusland Propagandistische infiltratie in de nabuurlanden is gevaarlijk! Tuynwonder in Wondertuyn Warmond j Met een enkel woord STUDIE VAN N.V.V. OVER VERDELINGSVRAAGSTUKKEN Agenda WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1957 Amerika tracht betekenis te peilen Engeland heeft zich officieel achter de berichten geschaard, dat Rusland honderden tanks en tientallen vliegtuigen naar Syrië heeft gezonden, die nog door meer zullen worden gevolgd. Gezegd wordt, dat er ook verscheidene honderden „raadgevers" het land zijn binnengekomen of op weg erheen zijn, om Syrië bij te staan bij de behan deling van die wapenen. Henderson niet naar Egypte of Syrië Men is overtuigd van de juistheid van de berichten, dat Rusland totnutoe 200 T-34 tanks en een 70-tal Mig-straal jagers, waaronder de Mig-17 van nieuw model heeft geleverd. Onder de Russische bevoorrading Kroesjtsjef deed nieuwe aanval op Malenkof Malenkof, die kortgeleden uit de Russische regering en de communis tische partijleiding werd verwijderd, heeft weer een nieuwe aanval te ver duren gehad van Kroesjtsjef, die hem ervan beschuldigde geheel onder in vloed te hebben gestaan van Larenti Beria. het terechtgestelde voormalige hoofd van politie. Kroesjtsjef heeft dit gezegd in een onlangs uitgesproken redevoering, waar Radio Moskou eerst nu geweg van maakte. Deze rede is ook opgenomen in het jongste nummer van „Kommunist", het officiële orgaan van het centrale comité van de communistische partij. Kroesjtsjef beschuldigde Malenkof, toen hij opnieuw sprak over „grove en ern stige" fouten door Stalin begaan. Ma lenkof had Stalin niet alleen niet ge remd. maar zeer handig Stalins zwak heden en gewoonten in de laatste jaren van diens leven uitgebuit. In vele ge vallen had hij Stalin aangezet tot da den. die een strenge veroordeling ver dienden. In deze redevoering waarschuwde Kroesjtsjef ook, dat de pers het voor naamste ideologische wapen van de partij is. Daarom moeten de kranten in handen van de betrouwbaarste communisten blijven. De redactie van een aantal letterkundige en kunstbla den is de laatste tüd tekort gescho ten, doordat zij hun beginselen lieten schieten. Ook waarschuwde hij tegen schrijvers, die alleen zoeken naar de „slechte en negatieve" zjjde van de vorderingen in de Sovjet-Unie en hjj verwierp de kunst, die „zoete plaat jes" produceert. Die kunst is een be lediging van het volk, dat geen vals heid accepteert. zouden zich ook 200 gepantserde leger auto's voor soldatenvervoer, 200 veld kanonnen, w.o. gemotoriseerde, en een aantal lucht-afweer-kanonnen, motor torpedoboten en dergelijke bevinden. Die voorraden zfjn geleverd, in ver band met een overeenkomst, vroeger in dit jaar voor een bedrag van ongeveer 530 miljoen gulden gesloten. Men verwacht nog meer materiaal als gevolg van het jongste bezoek van de Syrische minister van Defensie, Khalid al Azin aan Moskou. Volgens de reeds genoemde bronnen zou de nieuwe overeenkomst betrekking hebben op een nieuw bedrag, groot on geveer 360 miljoen gulden. Daarvoor zou den nog 120 Russische straaljagers wor den geleverd, w.o. de laatste Mig-19 ja gers en enkele Ujoesjien-straal-bommen- werpers. Er vallen ook verscheidene vliegvelden onder die overeenkomsten. Zes daarvan zullen binnenkort worden aangelegd, al dus de bronnen. In regerings-kringen toont men zich echter maar matig bezorgd over het militaire effect van die bevoorrading ten opzichte van de algemene strategische positie in het Midden-Oosten. Uit bronnen van de regering wordt vernomen, dat noch Engeland noch de Ver. Staten bereid zijn om „Syrië nu maar af te schrijven". In Londen is men van mening, dat het werkelijke gevaar niet zozeer gelegen is in de bevoorrading met wapenen van Syrië door Rusland, maar in de bedrei ging van propagandistische infiltratie in de Arabische nabuur-landen. Verder bestaat het gevaar van nieuwe incidenten aan de Israëlisch-Syrische grens. Minister Dulles heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de Ver enigde Staten trachten de betekenis te bepalen van de jongste ontwikkelingen in Syrië. Hy zei, dat Lord Henderson, de deskundige van het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken voor kwes ties betreffende het Midden-Oosten die in Istanboel „buitengewoon nuttige" besprekingen heeft gevoerd met de heer sers van Turkije, Jordanië en Irak waarschijnlijk over enkele dagen naar Libanon zal gaan om het overleg over de toestand in Syrië voort te zetten. Dulles betwijfelde het of Henderson naar Egypte of Syrië zal gaan. Henderson is na zijn onderhandelingen in Istanboel naar Ankara gevlogen, waar hij zijn besprekingen met de Turkse premier Menderes zal voortzetten. Dit overleg loopt over de manier, waarop men zou kunnen verhinderen, dat Syrië nog verder binnen de invloedssfeer van Rusland wordt getrokken. De Amerikaanse Marine heeft bekend gemaakt, dat eenheden van de Zesde Vloot waarvan de kern bestaat uit twee kruisers en twee vliegkampschepen in de Middellandse Zee zich thans voorbereiden op oefeningen in Navo-ver- band. Deze korte officiële verklaring werd in Washington uitgegeven, toen journalisten commentaar vroegen op be richten uit Parys, volgens welke het be zoek, dat sommige schepen van de Zesde Vloot aan Franse Middellandse Zeeha vens zouden brengen, was afgelast. Advertentie (Five Flies Chalêt) B Oranje Nassaulaan 11 B 200 meter voorbij Tolhek Res. K 1711 - 855 I B Vergaderingen, recepties, promoties, J modeshows en tentoonstellingen. I Vergadering bedrijfschap slagersbedrijf Het bestuur van het Bedrijfschap voor het Slagersbedrijf kwam gister morgen te Den Haag in openbare ver gadering bijeen. Op voorstel van het dagelijks be stuur werd een werkgroep ingesteld, die zal bestuderen op welke wijze de jon geren voor het slagersvak aan te trek ken en hoe men de leerlingen in het be drijf het beste zal kunnen behouden, zo dat zij tenminste de volledige leerlin gentijd in het bedrijf doorbrengen. Het personeelsverloop werd in deze be drijfstak zeer sterk genoemd. De voorzitter, de heer C. Burger, heeft vervolgens de gedachte geopperd om een branche-consulent aan te stellen. De voorschot-heffingsverordening 1957 werd hierna vastgesteld. De ontwerp-verordeningen prijsvor ming slagersbedrijven 1957 en verbod cadeaustelsel 1957 werden aangehouden. Terzake van de eerste verordening werd van het bestuur een bespreking gevoerd met de minister van Economische Za ken, waarbij een compromis-oplossing werd bereikt ten aanzien van een der bezwaren van het schap. Voorts werd de wenselijkheid en noodzakelijkheid besproken van pro paganda voor het gebruik van vlees. De moeilijkheid is echter daarvoor de benodigde fondsen bijeen te brengen. Zo is gedacht te komen tot het vrij willig afstaan van een gedeelte van de opbrengst der beenderen; de zaak wordt nader bekeken. Tenslotte is aandacht gewijd aan het vetvraagstuk. Het is van groot belang of de slagers het vet en de nevenproduk- ten op behoorlijke wijze kunnen afzet ten. Zulks beïnvloedt de prijs, die de consument voor het vlees heeft te be talen. De Nederlandse huisvrouw blijkt geen grote belangstelling voor het vet te hebben, aldus de voorzitter. Er zijn onderzoekingen gedaan. Men heeft in Formosa wil stopzetting steun aan Indonesië „Soekarno voert land naar het communisme" De minister van Buitenlandse Za ken van nationalistisch China, George Yeh, drong er gisteren bjj de V.S. op aan, alle economische steun aan In donesië stop te zetten. „President Soekarno voert Indone sië definitief naar een communistisch bewind", zei Yeh. (De V.S. hebben aan Indonesië onge veer 33 miljoen dollar economische steun verstrekt gedurende de laatste zes jaren en nog een 15 miljoen uitge trokken voor steun aan dit door poli tieke twisten verscheurde land). Compromis ever Amerika's burgerrechten aanvaard Het Amerikaanse Huós van Afgevaar digden heeft dinsdag met 279 tegen 97 stemmen de nieuwe tekst goedgekeurd van het weftsonüwerp voor de burger rechten. Deze tekst is een compromis tussen die. welke reeds door de Senaat is goed*- gekeurd en die, waaraan het Huis van Afgevaardigden een maand geleden zijn goedkeuring heeft gehecht. De nieuwe tekst zou in het bijzonder de processen voor jury's beperken tot gevallen van schending van de burger rechten. In dit nieuwe ontwerp zou ook voor zien zijn in de Instelling van een com missie voor de burgerrechten en zou de minister van Justitie het recht worden gegeven iedereen te vervolgen die schuldig is aan schending van de bur gerrechten, zelfs indien het slachtoffer geen aanklacht indient. Het wetsont werp stuitte in het Huis van Afgevaar digden op verzet van de afgevaardigden van de zuidelijke staten. Het moet nu nog worden goedgekeurd door de Se naat. Verfilming „Jenny" te Duivendrecht begonnen (Speciale berichtgeving) In de Cinetonestudio's te Duiven drecht is men. gisteren met de eerste opnamen van een nieuwe Nederlandse kleuren-speelfilm Jenny begonnen. Een moderne versie van de* 21 jaar geleden uitgebrachte Duitse film „Acht meisjes in een boot". Het draaiboek is een Ne derlands-Duits produkt gelijk ook het geval was met „Ciske de rat". Het voor deel daarvan is, dat het financiële suc ces veel meer ls verzekerd, dan bij een tot Nederland beperkte roulatie moge lijk is. „Jenny" zal - gelijk gemeld - worden uitgebracht door N.V. Standaardfilms. die hiermee zijn eerste schrede op het pad der filmproduktie zet. De opname tijd van de film schat men op 30 dagen. Men hoopt dat „Jen ny" in november-december reeds in roulatie zal kunnen worden gebracht. De kosten van deze nieuwe Nederland se produktie schat men rond de vier tot vijfhonderdduizend gulden. ons land contact opgenomen met enige fabrikanten teneinde na te gaan of men kan komen tot de vervaardiging van margarine uit plantaardige produk- ten met een groot percentage vet. Zulks zou een oplossing voor het vetprobleem van de slagerij kunnen zyn. Men heeft beslist niet gedacht een eigen fabriek te beginnen. De zaak is in onderzoek. BINNENLAND B. en W. van Nijmegen menen, dat im deze stad een R.K. rnrixtelbaire teohnl- eohe school moet worden opgericht. Bin nenkort wordt te Nijmegen een tweede nijverheids- en ambachtsschool geopend nabij de Gofflert. De Nederlandse oud-minister mi. J. W. Beyen. regeringscommissaris voor Duit se aangelegenheden heeft gisteren in het Bonn een onderhoud gehad met de Mi nister van Buitenlandse Zaken van de Duitse oBrudsrepubWek dir. von Brenato over de voortzetting van de Duits-Neder landse omderhandelingen. Naar verluidt zullen de besprekingen i september wor den voortgezet. Gisteren is nabij het gevaarlijke kruispunt burgemeester Elsenweg-Lange Broekweg te Naaldwijk een 71-Jarige wiel rijder uit Naaldwijk toen hij de rijbaan wilde oversteken door een hem achterop komende personenauto, bestuurd door iemand uit Oura^ao aangereden. Hij werd tegen de weg geslingerd en overleed enige minuten later ter plaatse. Gistermorgen werd in het Beatrix- kanaal te Eindhoven een lijk drijvende aangetroffen. Bij onderzoek bleek dit het stoffelijk overschot te zijn van een 78- jarige man, die vermoedelijk maandag avond door de duisternis misleid te water geraakt is. Gisteravond is door blikseminslag een grote landbouwsohuur van de heer O. Engelken te Zuldveld bij Laaide (Gr.) door brand totaal verwoest. Voorts wer den een varken, een groot aantal oogst- prodiukten en landbouwvoertuigen, een prooi der vlammen. Ondanks aandrang van enkele groe pen oesterkwekers zal de door het pro- du ktschap voor vis en vlsprodukten ln overleg met de oester organisaties vastge stelde datum voor de feestelijke opening van het oesterseizoen 1957/58 op 5 sep tember blijven bepaald, de uitvoer der oesters begint op 6 september. Op 3 september 1957 zal gelijk ge meld de KLM de eerste vlucht uitvoeren van de geregelde luohDverbindlng Amster damHouston. Op de met deze vlucht te verzenden correspondentie waarop duide lijk en !n het oog vullend is aangegeven: „Per eerste vlucht Amsterdam-Houston" zal te Amsterdam c.s. een afdank van een bijzondere stempel worden geplaatst. Het opplakken van z.g. kraaizegels ls toege staan, doch niet verplicht. Aan de postadministratie van de USA ls verzocht die stukken bij aankomst op het kantoor van bestemming van een afdruk van d>e dagtekendngstempel te doen voor zien. De Koninklijke Nationale bond voor reddingswezen en eerste hulp bij ongeluk ken „Het Oranje Kruis" zal op zaterdag 21 september ln het Bouwcentrum te Rotterdam de algemene bondsvergadering houden. BUITENLAND Oud-premier Pierre Mendès-France van Frankrijk heeft in Burgenstock, Zwit serland, een onderhoud gehad met presi dent Bourguiiba van Tunesië, die daar met vakantie verblijft. De Franse polliticus ls voor een bezoek aan Tunesië uitgenodigd. Het Nederlandse fregat Van Ewjjck heeft dinsdag vijf mijl ten zuiden van het lichtschip Scouth Goodwin op de Noord zee vier opvarenden van een zinkend Duits jacht opgepikt. De Goodwin Sands zijn banken voor de oostkust van Zuld- Engeland.) VOortaan zullen Iedere zaterdag en zondag op vijf grote pleinen van Moskou volksfeesten worden georganiseerd, aldus meldt het blad „Sovjet-cultuur". De Mos- kovieten zullen er kunnen dansen en zin gen. Er zullen films in de openlucht wor den vertoond en kunstenaars, waaronder musici, zullen er optreden. Op 17 en 18 augustus werd reeds een geslaagde proef gehouden, aldus het blad. In de Sovjet-Republiek Kazakhstan gaan de autoriteiten krachtig optreden tegen hen, d'ie verkeersongevallen veroor zaken. In de hoofdstad Alma Ata ls een chauffeur gefusilleerd, dtte ter dood ver oordeeld was omdat hij in dronkenschap een voetganger had doodgereden. Een an dere bestuurder, die met zijn vrachtauto in een sloot reed waardoor drie personen werden gedood en vier gewond, is tot 25 Jaar gevangenisstraf veroordeeld. Griekenland heeft een Brits voorstel tot het beleggen van een internationale conferentie over Cyprus verworpen. De Griekse ministerraad heeft znch namelijk uitgesproken tegen deelneming aan een internationale conferentie waaraan geen overeenkomst ls voorafgegaan over de toe passing van het beginsel van zelfbeschik king voor de Cyprische bevolking. Radio-Peking maakt bekend dat de plaatsvervangend minister van Onderwijs van communistisch-China, Ling Han ta. ervan beschuldigd is dat hij een „rechtse bourgols" is en dat hij een „tegen de par tij gerichte activiteit heeft ontwikkeld op verschillende bijeenkomsten, die kortge leden in Peking zijn gehouden in het ka der van de „campagne tegen rechtse ai- hij er tevens va nbeschuldigd dat hij een wijkingen". Vcügens Radio-Peking wordt „slechte invloed'" op zijn zoon heeft uit geoefend wie men verwijt „rook 'n roei partijtjes" georganiseerd te hebben. In Zuid-Afrika is thans bekend ge maakt dat met grote zekerheid mag wor den aangenomen dat de Noorse tanker Thorsov enige tijd geleden in de Kaapse kustwateren een onbekende duikboot heeft geramd. In het rapport van de dui ker. die een onderzoek heeft ingesteld naar de schade, die de tanker opliep, wordt varmeid dat het schip getroffen was door een bewegend voorwerp. Zuid- afrikaanse scheepvaart experts bevestigden, nat de schade naar alle waarschijnlijkheid veroorzaakt ls door een botsing met een onder waiter varendie duikboot. Uit de ver klaringen van de opvarenden van het Noorse schip blijkt, dat zich na de botsing een grote olievlek over het water ver spreidde Een onderwijzer uit het dorp Aroea in Oeganda, dicht bij de grens van Bel gisch Kongo, die per ongeluk te MahagJ in Belgisoh Kongo een fietser had aange reden. die hierbij omkwam, is door een woedende menigte achtervolgd en met lansen gedood, aldus heeft de politie te Kampala ln Oeganda meegedeeld. Van de vier metgezellen van de onderwijzer wer den enkele door lanssteken gewond. Het bureau van de Imam van Oman in Cairo heeft meegedeeld ,dat Britse straaljagers nog steeds dorpen ln Oman met raketwapens bestoken. Er zijn veel doden en gewonden gevallen in de steden Berin en Tanoeuf. Het bureau zegt dat deze verliezen .hoewel ze zwaar zijn, de nationalisten van Oman niet ontmoedi gen. Dezen zetten hun strijd voor de on afhankelijkheid voort, aldus het bureau. De Franse strijdkrachten hebben 31 opstandelingen gedood en twee gevangen genomen bij een gevecht ln de bergen na bij Soek-Abras ln Oost-Algerije, De Fran sen hielden nabij de grens met Tunesië twee konvooien der opstandelingen aan. waarvan het ene wapens en het andere tien ton tarwe vervoerde. In West-Algerije trof de politie zes mohammedanen aan, wier keel was afgesneden. De 27-jarige heer H. F. Hoevers. landmeetkundig amhtenaar bij het kadaster te Zutphen. passeerde gistermiddag in gezelschap van zijn i een tweedaags verblijf in die stad verloofde, mej. W. J. Wamelink uitaangeboden en werd apart over de Arnhem, als 500.000ste bezoeker de j tentoonstelling rondgeleid. controle van de tentoonstelling V.l.n.r. mr. D. A. Delprat, voor- ..Het Atoomop Schiphol. Het paar I zjtfer van het dagelijks bestuur; de krleign/l'!.naaLSecretaris, mr. A. A. Land; de heer Hoevers en mej. Wamelink. Wenkend perspectief (Van onze Haagse redactie) Onder de titel „Wenkend perspectief" heeft het N.V.V. een verdelings studie het licht doen zien, die aansluit op het vijf jaar geleden gepubliceerde „Welvaartsplan", waarin de produktie werd behandeld. In deze studie men legt de nadruk op het woord studie worden de uitgangspunten naar voren gebracht, die het NVV wenselijk acht voor een planning van de verdeling van zowel inkomens als vermogens. Verzelfstandiging Twee hoofdzaken Op twee hoofdzaken wil men in deze studie de nadruk leggen - aldus de heer W. Hessel, directeur van het Wetenschappelijk Bureau van het NVV op een gistermiddag als toe lichting op dit 382 bladzijden tellen de boekwerk gegeven persconferen tie: 1. de noodzaak en de techniek van de planning of programmering van de verdelingspolitieke maatregelen. 2. de rechtvaardigheids- en doel matigheidscriteria die bij het pe riodiek opstellen van verdelingspro gramma's aangelegd dienen te wor den. In het laatste hoofdstuk wordt samen vattend de vraag gesteld: „Welke pers: pectieven biedt het geheel voor heV aandeel van de loontrekkers ln het na tionale inkomen?" Uit de studie blijkt, dat het N.V.V. positief zij het met reserve staat tegenover de in ons maatschappelijk bestel geïncorporeerde vrijheden van ruil, beroepskeuze, consumptie, sparen, vermogensvorming en ondernemen en in samenhang daarmede tegenover de gemeenschappelijke noemers van al deze tellers het particulier eigendoms recht. Een en ander vormt de basis van het vrjje ruilverkeer, waaruit pri maire verdeling resulteert. Tekort aan spelregels Volgens de studie distantieert het N.V.V. zich van het bestaande maat schappelijke bestel, waar de primaire verdeling niet alleen door foute, maar ook door een tekort aan spelregels (men leze hier tekort aan overheidsinvloed) onaanvaardbare inkomstenverschillen oplevert. Verder distantiteert het N.V.V. zich van het maatschappelijke bestel waar de niet- of halfproduktieve groepen te kort komen, ruimer: de secundaire ver deling tekort is gekomen. Wat deze groepen betreft, wordt ge dacht aan de weduwen en wezen, de tijdelijk uitgeschakelde huisvrouwen, die een gezinsverzorgster behoeven en de ouden van dagen. De inkomensoverheveling, die het N.V.V. zich voor de toekomst voor ogen Stelt, gaat uit van een sterkere inte gratie van sociale verzekering en be- lastingpolitiek. Financiering der sociale verzekering uit de algemene middelen wordt een dergelijk stuk integratie ge noemd. Wat de primaire verdeling be treft wordt in de studie uitgegaan van de vrijheid van economische activiteit, van welke aard ook: consumeren, on dernemen, sparen of een beroep kiezen. Bjj dit alles wordt gesteld, dat vol gens het N.V.V. het inkomen een ze kere evenredigheid dient te vertonen met de voor verwerving gebrachte of fers van allerlei aard. Op die basis berust het pleidooi van hef N.V.V. voor een zo groot mogelijke coördinatie in de loonvorming. De voorgestelde prijs-, huur- en pachtpolitiek berust op de zelfde basis. Wanneer dit geheel van voorgestane maatregelen is uitgevoerd, vindt volgens het N.V.V. het vraagstuk van de bezitsvorming zijn natuurlijke oplossing. WOENSDAG Oafé Royal (Doezastaraat)Voorlichting over leermiddelen voor verkeersonderwij s 2g uur nam. Oegstgeest: Duiven voordestraat: Openluchtsamenikomst Baiptistengemeente. 8 uur nam. DONDERDAG Hoge woerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen., 7.30 uur nam. Stadhuisplein. Concert Crescendo 8 uur nam. Voorschoten (de Grote Vink) Contaot-avond Vespacfinxb Lelden. 8 uur nam. VRIJDAG Het Gulden Vlies: Aandeelhoudersverg. N.V. Leidsche Bouwmij. 4 uur nam. Station N.S.: Bezoek Ned. Chr. Relsver. naar Taptoe Delft. 6.45 uur nam. Speeltuin „Oude Doorbraak": Kermis feest. 812 uur nam. Verlengde Willem de Zwijgerlaan. Eerste paal voor woningbouw „Ons Belang". 4 uur nam. ZATERDAG Stationsweg 12. Aandeelhoudersvergade ring N.V, Leidsohe Duim waiter Maatschap pij 11.30 uur voorm. Speeltuin „Oude Doorbraak": Kermis feest 26 en 7>12 uur nam. ZONDAG Hoge woerd 175: Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Het Gulden Vlies. Receptie Aannemers bedrijf H. Korswagen en Zoon. 35 uur nam. DINSDAG Stadszaal (grote zaal): Opera Itallana. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10— 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur; de wereld van het poppenspel" (Tot. 1 okt.) Rijksmuseum voor Volkenkunde Ten toonstelling Japanse prenten Op werk dagen 105 uur op zondag I5 uur (Tot 1 oktober) De Lakenhal „Tijdgenoten van Ver eter". Werkd. 105 uur ;zondags 15 u.. donderdag bovendien 7.309.30 uur (20 Juli 23 september) BIOSCOPEN Casino: „Nattigheid"', 14 Jaar. Dagelijks 7 en 9.15 uur. „Trouwe kameradien" a.l Dagelijks 2.30 uur. Lido: „Schandaal In Sorrento". Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.16 uur. Lnxor: „Kltty in de grote wereld" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. In hoofdstuk 13 wordt een pleidooi voor de „verzelfstandiging" van de on derneming geformuleerd, ."in zeker op zicht is dit de sluitsteen van het in de verdelingsstudie opgetrokken gebouw. De vraagstukken, welke hier aan de orde komen, zijn de positie van de werknemers, de aandeelhouders, de lei ding, de consument en de rol van de fiscus, de verhouding overheid-onderne- ming. Vraagstukken van medezeggen schap, publieke controle, vennootschaps recht. winstverdeling, fiscale investe ringsaftrek. consumentenorganisatie houden hier weer rechtstreeks mee ver band. Uitgangspunt zij daarbij, zo heet het in de studie, de toenemende samen werking en organisatorische verbindingen tussen de ondernemingen. De concurrentie heeft met de onder neming geleidelijk aan een ander beeld gekregen. Zowel op de arbeidsmarkt als op de afzetmarkt zien wij de concurren tie zich Ontwikkelen naar een georgani seerde door spelregels begrensde rivali teit. Ook de kartel- en prijspolitiek ko men in de studie aan de orde, zoals eigenljjk zovele andere onderwerpen, die nog nader een onderwerp van stu die zullen gaan vormen in de toe komst. Al met al heeft de wetenschappe lijke staf van het N.V.V. met dit werk een aanzienlijke bijdrage geleverd aan de in ons land aan de gang zijnde economische en politieke discussie over deze voor ledereen zo actuele onder werpen. Gunstige ontwikkeling luchthaven Schiphol In 1958 een miljoen passagiers De luchthaven Schiphol heeft zich In het eerste halfjaar 1957 ln verge lijking met de overeenkomstige pe riode van het vorig jaar gunstig ont wikkeld. Zowel het aantal vluchten, passagiers (aankomst en vertrek), de hoeveelheid goederen (inkomen en uitgaand) en de bagage (inkomenden uitgaand) is aanzienlijk toegenomen, in tegenstelling tot het aantal kilo grammen post, dat een kleine achter uitgang vertoont, veroorzaakt door het uitvallen an een speciale BEA-nacht- machine, die via Amsterdam de post naar Kopenhagen vervoerde. Het aantal bewegingen van vliegtui gen in het economisch verkeer (gere geld en ongeregeld verkeer. Europa, in tercontinentaal en binnenland) bedroeg in de eerste zes maanden van dit jaar 19186 tegen 17789 over het eerste half jaar 1956, een vooruitgang van 8%. Ook het aantal bewegingen (starts en lan dingen) in het niet-economisch verkeer zoals sport- en particuliere vluchten, oefen- en proefvluchten, is aanzienlijk toegenomen. In genoemde periode kwamen aan en vertrokken van Schiphol 334.005 passa giers van en 'naar Europese landen en 85.630 in het intercontinentale verkeer. In 1956 werden in Schiphol ongeveer 840.000 passagiers afgehandeld en men neemt aan, dat dit cijfer dit jaar een flink stuk boven de 900.0000 zal lig gen. Gezien de stijgende lijnen van het luchtvervoer mag men in 1958 op Schiphol een afhandeling van één miljoen passagiers verwachten. Bouw Boulevardcentrum Zandvoort begint in 1958 De Zandvoortse gemeenteraad heeft gisteravond besloten Ihet schetsplan voor de stichting van een Boulevard centrum goed te keuren en over te gaan tot verkoop van 26.000 m2. grond aan de stichting „Recreatie-oord Zand voort". Deze stichting start met een grond- kapitaal van 10 miljoen gulden en heeft het plan om met de werkzaamheden in februari van het volgend jaar te be ginnen. Het plan voorziet in de stichting van een hoofdgebouw van 16 verdiepingen, waarin gevestigd zuilen worden een ho tel. winkels, een café-restaurant en flats. Voorts is een plaats gereserveerd voor een congresgebouw of vermaak- centrum en voor een bioscoop. Trianon: „Geen plaats voor wilde «sieren" a.l. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zon dag 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uut. Hex: „De wraak der Geuzen". 14 Jaar. Da gelijks 7.15 en 9.15 uur. „Zet Je zorgen opzij" a.l. Dagelijks 2.30 uur. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 3-1 augustus 8 uur waar genomen door: Apotheek Kok Rapenburg 9, tel. 24807; Apotheek „Tot hulp der Menschheid". Hooigracht 48. tel. 2H060 en Apotheek Oegstgeest. Wllihelmlnapark 8. Oegstgeest ,tel. 26274. Bij geen gehoor by Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) •o c w" g|s3 "5 s Stockholm zwaar bew. z 3 15 06lO zwaar bew. zzw 2 16 Kopenhagen licht bew. zw 4 17 0 Aberdeen regenbul nw 5 15 3 Londen zwaar bew. nnw 4 19 1 Amsterdam regenbul windstil 18 4 Luxemburg regen w 2 11 5 Parijs zwaar bew. w 1 16 14 Bordeaux mist w 1 22 0.4 Grenoble zwaar bew. windstil 22 11 Nice half bew. nnw 10 23 0 Berlijn nevel zzw 1 18 4 Frankfort mist wzw 2 14 8 München regenbui wzw 5 15 13 Zürich zwaar - ^w. w 2 15 5 Genève half bew. wzw 7 19 0 Locarno nevel windstil 15 2 Wenen onbewolkt z 2 21 1 Innsbruck nevel zo 2 13 4 Rome licht bew. zzo 2 27 0 Ajaccio onbewolkt ono 3 24 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2