Parijse modehuizen geven hun winter-geheimen prijs Associatie met de mode van 1925 en met het Verre Oosten Von Brentano weigert een Russisch voetbalelftal visa te verstrekken Juist gisteren moest hel overleg in Moskou neer op gang komen DINSDAG 27 AUGUSTUS 1957 De Parijse modehulzen hebben hard gewerkt aan de nieuwe modellen voor de komende herfst en winter. Alles is achter gesloten deu ren gedaan, zodat het een volkomen verrassing was hoe de herfst- en wintercollecties er uit zouden zien. Thans hébben de modehuizen hun streng bewaakte geheimen prijs gegeven en weten de dames dus waar zij aan toe zijn. Opvallend is dat deze nieuwe mode herinnert aan de mode van 1925 en aan de kleding, die de vrouwen in het Verre Oosten dragen. Een van de markantste trékken zijn de variaties op de rok, welke juist op de knie of even er onder eindigt. Over het algemeen was de getoonde kleding stemmig: brede schouders en een vrije ongedwongen vorm, die geaccentueerd werd door het gébruik van zachte stoffen. De garnering bestaat voornamelijk uit strikken en knopen, die beide overvloedig en in alle maten gebruikt worden. De stoffen die gebruikt zijn waren voorna melijk harige angorawol, kasjmierwol en jersey voor de kleding, die overdag wordt gedragen. Voor de avondkleding maakte men meestal ge bruik van fluweel, brokaat, taft en goud- en zilvergaas. Bont werd in alle soorten vrij veel gebruikt. De modellen van de hoeden waren in hoofd zaak geinspireerd op bonnets, tulbanden en klokhoeden, die het kapsel voor het meren deel bedekken. De meest gébruikte kleuren waren zwart en wit, zowel voor de kleding van overdag als 's avonds en verder trof men blauw, groen, bruin en cremig beige aan, die voor de avond kleding een diepe héldere schaduwtint kregen. De foto's geven enkele voorbeelden van de ideeën van de Parijse modekoningen. Geheel links ziet men een mantelpakje van wollen crêpe. De rok van dit pakje, dat van Indisch blauwe stof is gemaakt, is onderaan op bij zondere wijze gedrapeerd door de ontwerper Pierre Cardin. De tweede foto toont een cocktailjurk naar het ontwerp van Maggy Rouff, die hieraan de naam „Soir de Paris" gaf. Deze nachtblauwe satijnen japon heeft eveneens een bijzondere vorm van de rok, terwijl aan de achterzijde het lijfje laag decolleté heeft, dat opgehouden wordt door twee schouderbandjes. ,/Brise-Glace" is de naam van het aardige ensemble, dat men op de derde foto van links ziet. Het is samengesteld uit een niet getail leerd winter-mantelpakje en een lange stola, beide van wollen pied-de-poule, kastanjebruin en zwart gekleurd. Het geheel wordt bekroond door een zwarte bontmuts. Ook dit ontwerp is 'van Maggy Rouff. Voor toekomstige bruidjes heeft Nina Ricci een trouwjapon van witte jersey ontworpen, die geheel gedrapeerd is. De lange sluier wordt op het hoofd bijeengehouden door een boe ket van witte camelia's. Onder deze bruidsjapon ziet men links een 7/8 ste jas van geribde zwart wollen stof. Twee stukjes wit vossebont accentueren deze creatie van Jacques Heim, die hieraan de naam „Helsinki" gaf. De avondjurk, daarnaast, is een ontwerp van Lanvin Castillo, die hieraan de naam „On dansera" gaf. De jurk werd uitgevoerd in mi- mosageel nylongaas, terwijl het lijfje en de strikken op de heupen werden geborduurd met gouddraad en diamanten. Geheel onderaan links ziet men een symfo nie in grijs „Odalisque" genaamd. Het is een avondjurk van zacht grijs gaas met daarover heen een tweedjas. Met een diamant en een tulband van dezelfde stof valt deze combinatie in de extra luxe klasse. Pierre Balmain werd geinspireerd door de mantels van de Tibetaanse monniken toen hij de mantel „Horison" ontwierp (foto onderaan rechts). Opvallend aan deze pauwblauwe jas is de enorme kraag, die de indruk van een cape geeft en overgaat in de mouwen. Westduitse sportkringen protesteren (Van onze correspondent m West-Duitsland) Men kan niet bepaald zeggen, dat het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken in Bonn zich bijzonder inspant om de Sovjet-Unie wat vriende lijker jegens West-Duitsland te stemmen, hoewel men er in Bonn zijn teleur stelling niet over heeft kunnen verbergen dat de onderhandelingen tussen de Sovjet-Unie en de Westduitse delegatie in Moskou niet vlotter zijn verlopen en hoewel men hier nog altijd van de communistische bewindhebbers in de Sovjet-Unie verwacht, dat zij ettelijke tienduizenden Volksduitsers toestemming zuilen geven uit Rusland naar de Bondsrepubliek terug te keren. De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken Von Brentano heeft namelijk geweigerd een Russisch voetbalelftal uit Moskou een visum voor de Bondsrepubliek te laten ver strekken. Verleden week dinsdag had men op een kabinetszitting onder Bondskanselier Adenauer ook al be paald, dat twee groepen Hongaarse sportmensen, die uit Boedapest wil- ded overkomen om hun prestaties ln de Bondsrepubliek te laten zien, geen visum mochten krqgen. De Moskouse voetballers hadden in Hamburg tegen een Hamburgs elftal willen spelen. Het idee van deze wed strijd was van de Russische ambassa deur in West-Duitsland Smirnof uit gegaan. Hij had dit plan geopperd, toen hij een paar maanden geleden in Ham burg was. De Hamburgse voetbalbond had daarop een officiële uitnodiging naar Moskou gestuurd. Minister Von Brentano heeft de burgemeester van Hamburg, dr. Sieveking, nu echter schriftelijk laten weten, dat de Russi sche voetballers geen visum voor West- Duitsland kunnen krijgen. Daarom zal de wedstrijd, die door ca. 80.000 toe schouwers had zullen worden bijge woond, niet kunnen doorgaan. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Bonn staat, naar het mededeelt, op het standpunt, dat uitwisseling van sport prestaties met landen als de Sovjet- Unie alleen mogelijk is. wanneer nor male betrekkingen tussen Bonn en Mos kou zouden bestaan. Hoe die „normale" betrekkingen er moeten uitzien, is echter niet zeer duidelijk. Sedert ongeveer anderhalf jaar bestaat immers al een Westduit se ambassade ln Rusland en houdt de Sovjet-Unie er een ambassade in West-Duitsland op na, al wil dat natuurlijk niet zeggen, dat Bonn en Moskou poeslief tegen elkaar zijn. Verontwaardiging Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Bonn meent, dat ex vooral onder de vluchtelingen en de verdrevenen uit het Oosten, die zich thans in de Bonds republiek ophouden, grote verontwaar diging zou kunnen ontstaan, wanneer men Russische voetballers West-Duits land binnen liet Ook in verband met de Russische weigering de ca. 80.000 Volksduitsers te laten repatriëren, zou de komst van een Moskou voetbalelftal misschien een onaangename indruk kunnen maken. Daar staat echter tegen over, dat deze afwijzende houding van West-Duitsland kwaad bloed bij de Russen zal zetten. Protesten De Russische pers zal onmiddellijk hard aan het schetteren gaan. Giste ren heeft dr. Lahr, de leider van de Westduitse delegatie, juist in Moskou een nieuwe Westduitse nota moeten overhandigen. Kan men dan ver wachten, dat de tussen thans toe schietelijker zullen zijn? Eén van de vooi naams te Westduitse bladen, de ..Frankfurter Allgemeine Zeitung" schrijft juist vandaag, dat Bonn tegenwoordig het zwarte schaap in Moskou is en dat de Sovjetrussische pers voortdurend tegen Adenauer felle aanvallen doet. Het Westduitse minis terie vreest evenwel, dat de Russische voetballers hun komst naar West-Duits land voor communistische propagan distische doeleinden zouden misbruiken. De voorzitter van de „Deutscher Sportbund" de fabrikant Willi Daume, uit Dortmund, heeft tegen het stand punt van minister Von Brentano ge protesteerd. „Men kan de vrijheid niet verdedigen door haar beperkingen op te leggen", zo verklaarde hij. De vice- burgemeester van Hamburg, Edgar En gelhard, tot wiens ressort de sportaan- gelegenheden in zijn stad behoren, zei. dat hij aan die woorden van de„Sport- bund-voorzitter niet veel meer toe te voegen had. Hij kon niet begrijpen waarom minister \fon Brentano kon geloven dat een voetbalwedstrijd tussen Hamburg en Moskou een slechte pro pagandistische uitwerking op de Bonds dagverkiezingen zou kunnen hebben. De ca. 80.000 toeschouwers, die de wedstrijd hadden willen zien, zouden aan alles anders dan juist aan politiek hebben gedacht. Uit allerlei sportkringen in heel de Bondsrepubliek zijin stemmen opgeste gen, die er heftig tegen protesteren, dat; men de Russische voetballers geen vi sum heeft willen geven.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 6