Leiden lioudt vast aan Merenplan bebouwing Begin volgend jaar van het Stationsplein Duitse beker voor stadgenoot Demmenie K e 1* k e I i j k Leven HOOFDTERREIN VAN ALPHIA ONBESPEELBAAR VERKLAARD 96ste Jaargang Dinsdag 27 augustus 1957 Tweede blad no. 29224 Advertentie Tijdens het gisteren in de Leidse raad behandelde voorstel, dat voorziet in de aankoop van 11/2 miljoen kubieke meter zand, afkomstig uit het Zweiland, kwam ook het merenplan nog even ter sprake. De heer Van Iterson (Prot. Chr.), die dit voorstel uiteraard toejuichte: Leiden kan voor het ophogen van zijn terrein niet buiten zand, vroeg terloops of nu de tijd niet aangebroken is, dat het Leidse merenplan wordt geliquideerd. Wat kost, aldus de heer Van Iterson, niet elk jaar het merenplan? Wethouder Jongeleen maakte de heer Van Iterson duidelijk, dat Leiden er nog niet aan denkt het merenplan los te laten. Inderdaad wordt de aange kochte grond de rente van het geïnvesteerde kapitaal duurder, doch dit is nog maar een fractie van de prijs, welke er komt op elke kubieke meter zand, die straks uit het merenplan gewonnen wordt. Binnenkort, aldus de wet houder, zal dit de raad uit een voorstel duidelijk worden. B. en W. dringen bij Ged. Staten van Zuid-Holland op een beslissing aan. Het was de heer Huurman (Prot. Chr.), die bij de behandeling van dit voorstel de suggestie deed om in laatste instantie over te gaan tot het ophogen van het terrein in de Maredijkpolder. In deze polder ligt immers de Leidse Ijsbaan. Alvorens men hiertoe overgaat, zal Lei den een terrein voor een nieuwe ijsbaan moeten aanwijzen. Voorts wenste de heer Huurman te weten of maatregelen zijn getroffen om een eventuele zandverstui ving in de richting van het Stationsplein te voorkomen. T.o.v. dit laatste stelde wethouder Jongeleen hem gerust. Spreker meent te weten, dat hierin in het contract met de aannemersfirma is voorzien. De aanleg van een nieuwe ijsbaan is reeds in het College ter sprake geweest. Indien hier toe inderdaad de wenselijkheid bestaat, zal naar een mogelijkheid worden om gezien. Conform wordt dan tot zand- aankoop besloten. ROOKKANALEN IN SCHOOL HAVERSTRAAT Het voorstel om een bedrag van f 7355. beschikbaar te stellen voor het aanbren gen van schoorsteenkanalen in het schoolgebouw Haverstraat/Gortestraat, ontlokte bij enkele raadsleden critiek. In hun argumentaties tot dit voorstel maak ten B. en W. de raad bekend, dat de nieuwe kachels op de bestaande schoor steenkanalen zijn aangesloten. In het stookseizoen 1956/57 heeft dit tot ernstige hinder geleid. De trek bleek onvoldoende te zijn, waardoor, naast andere bezwaren, roetafzetting plaats vond, die eenmaal zelfs een ontploffing tengevolge had en voor het overige de hygiëne in het schoolgebouw niet bevor derde, doordat de pijpen en kanalen regelmatig moesten worden gereinigd en het daarbij niet te voorkomen was, dat zich roet door de lokalen verspreidde. Een afdoende verbetering kan alleen worden verkregen door het aanbrengen van een zestal nieuwe dubbele schoor steenkanalen. Daarmee is een bedrag van f.7355.gemoeid. De heer Drijber (V.V.D.), die over dit voorstel het allereerst in discussie trad, oordeelde het niet juist, dat het advies bureau, waarvan de gemeente zich be dient, en de technische dienst van Ge meentewerken, zulks in eerste instantie niet hebben opgemerkt. De heren Ha- gens, Van Iterson en Ten Broek, leden van de Commissie van Openbare Wer ken, oordeelden het niet juist, dat deze Commissie in dit voorstel niet is gekend. De heer Hagens voelde er zelfs voor om het voorstel aan te houden. Wethouder Van Schaik, die toegaf dat deze gang van zaken ook het College enigszins teleurstelt, leefde in de ver onderstelling, dat een en ander tevoren was onderzocht. Aangezien het slechts een zaak van ondergeschikt belang be trof, was de Commissie van Openbare Werken niet in het voorstel gekend. Voor de toekomst zal het College zeker uit deze gang van zaken lering trekken. Spreker voelt er niet voor om het voor stel aan te houden, aangezien dit ver traging met zich mede brengt. Na deze toelichting wordt het voorstel z.h.st. aan genomen. INBRAAK THOR'BECKESTRAAT Tijdens afwezigheid van de bewoners is ingebroken in een perceel aan de Thorbeckestraat. Toen de inventaris bij thuiskomst opgemaakt kon worden, bleek o.m. ontvreemd te zijn een 12-de- lige cassette, dertig pakjes sigaretten en 40 sigaren, een groot aantal kleding stukken en blikjes levensmiddelen. Hiervoor in de plaats werden enkele af gedragen kledingstukken achtergelaten. De dief (ven) moetOen) geruime tijd in de woning zijn geweest, want het per ceel werd grondig doorzocht, terwijl men zich de tijd gunde om zioh te goed te doen aan 'drank en etenswaren. Onderzeek lawaai bromfietsen/motoren Het Wegenverkeersreglement bevat de bepaling, dat rijdende motorrijtuigen binnen een straal van zeven meter geen geluid mogen produceren, dat in sterkte 85 decibel te boven gaat (de decibel is een eenheid van geluidssterkte). Er is geen enkele bepaling ter beteugeling van het lawaai voor bromfietsen. Zoals be kend zal echter nog dit jaar worden voor geschreven, dat alle bromfietsen een knalpot moeten hebben. Naar de K.N.A.C. meedeelt, is deze maatregel slechts een voorlopige. Ook indien een knalpot aan wezig is, kan het lawaai van bromfietsen nog zeer hinderlijk zijn. Door de tech nisch fysische dienst te Delft (een in stelling van de organisatie voor toege past natuurwetenschappelijk onderzoek en de technische hogeschool wordt op het ogenblik onderzocht, op welke wijze de geluidshinder van bromfietsen en ook van motorrijwielen meer afdoende kan worden beperkt en welke maatstaven moeten worden aangelegd bij het uitvaar digen van verdere wettelijke voorschrif ten. 1000 slachtoffers van A-griep in Indonesië Het Indonesische Ministerie voor Gezondheidszorg heeft vandaag me degedeeld, dat van april tot medio augustus duizend Indonesiërs zijn over leden aan Aziatische griep. Er zyn in deze periode 1.500.000 gevallen ge constateerd. Volgens deze mededeling maakt deze ziekte nog steeds slachtoffers in het district Tapanoeli in Npord-Sumatra en op de kleine Soenda-Eilanden. HUISVESTING JEUGDWERK Hoewel de heer Questroo (Prot. Chr.) akkoord kan gaan met het voorstel een bedrag van f. 10.000— beschikbaar te stellen voor een fonds, waaruit bijdragen worden verstrekt voor de verbetering van jeugdverblijven, zou hij gaarne worden ingelicht, welke instantie dit geld gaat beheren. Wethouder Van Schaik stelde hem gerust: binnenkort zal een stichting worden gevormd, waarin vermoedelijk ook de Commissie Sport- en Jeugdzaken zal worden gekend. BEGIN VOLGEND JAAR BEBOU WING STATIONSPLEIN Bij de bespreking van het voorstel een herziening voor te bereiden van het wederopbouwplan LeidenStati onsplein, deelde wethouder Jongeleen mede, dat vermoedelijk begin volgend jaar zal worden begonnen met de bouw van een complex woningen aan het Stationsplein. ALLE VOORSTELLEN AANGENOMEN Alle door ons reeds gepubliceerde voor stellen werden vervolgens aangenomen. Bij het voorstel een wijziging aan te brengen in de Verordening „Markt- en Staangeld", wenste de C.P.N .-fractie ge rekend te worden tegen te hebben ge stemd tegen de verhoging van staangeld op de kerstboom- en 3 oktobermarkt. In deze zitting maakte de heer Drijber V.V.D.) bij de behandeling van het voorstel, dat voorziet in de opheffing van de Zuidsingelschool (A), nog enkele op merkingen over de aanduiding „oplei dingsschool voor H.B.S. en Gymnasium". Vooreen school, welke deze aanduiding niet draagt, schuilt hierin z.i. een zekere discriminatie. Wethouder Van Schaik zou een en ander nog eens onderzoeken. Na afhandeling van de voorstellen ontstond nog een discussie over een in gezonden stuk, waarin enkele huurders van woningen bij de raad in beroep ko men tegeneen niet door de W.B.V. Tuin- stadswijk ingeloste belofte over de plaat sing van een schuur bij hun woning. Hierbij ging het over de vraag of dit schrijven in handen van B. en W. moet worden gesteld ter afdoening of om pre advies aan de raad. De heer Huurman was van mening, dat dit schrijven niet in pre-advies moet worden genomen, aangezien dit een gevaarlijk precedent schept. Huurders moeten zich z.i. tot het bestuur van de Woningbouwvereniging wenden. Hier staat het gezag van de W.B.V. op het spel. De raad was het in meerderheid met dit standpunt eens en ging met 17 tegen 9 stemmen (tegen de heren Piena, Meester. Goslings. Lardee en de dames BraggaarDeDoes en van Nienes (allen P. v d. A.>, wethouder Jongeleen, mevr Vijlbrief en de heer Van Weizen (C.P.N.) akkoord met het voorstel om dit schrijven in handen van B. en W. te stellen ter afdoening. Minister over berichtgeving Neutron-ramp Dat door deze samenloop van om standigheden de bevolking van Ned. Nieuw-Guinea op de dag van de ramp eerder en tevens meer bijzonderheden omtrent de tragische gebeurtenis moest vernemen dan via de eigen pu bliciteitsmedia. wordt ook door de mi nister betreurd. Vertraging betreurd In verband met de berichtgeving over de ramp met de Neutron by Nieuw Guinea heeft het lid van de Tweede Kamer, de heer Vrolyk, een aantal schriftelijke vragen gesteld over de berichtgeving in en uit Nieuw Guinea over dit ongeluk en over het verzenden van perstelegrammen uit Nieuw Guinea in het algemeen. De minister van Zaken Overzee heeft in antwoord hierop o.a. meegedeeld, dat gebleken is, dat de K.L.M. in de vroege morgen geen gebruik heeft kunnen maken van de rechtstreekse radio-verbinding met Nederland, aan gezien die op dat tijdstip niet in de lucht was. Genoemde maatschappij heeft om deze reden haar telegram aan de directie verzonden via het vaste luchtverbindingsnet. dat over verschillende buitenlandse stations loopt. Niet bekend is op welke wijze één of meer buitenlandse radiozenders de be schikking hebben verkregen over bijzon derheden betreffende de ramp, die op dat moment zelfs de autoriteiten te Hollandia niet bekend waren. Het eerste wereldomroepbericht over de ,Neutron"-ramp in de uitzending, ge richt op Ned. Nieuw-Guinea, bereikte dit gebiedsdeel op 16 juli des avonds om 19 uur 15 (plaatselijke tijd). Het is juist, dat een tweetal perstele grammen in verband met de ramp, door de correspondenten op Ned. Nieuw Gui nea ten behoeve van de Nederlandse pers ter verzending aangeboden, zijn aangehouden. Dit is geschied krachtens het reglement voor de telegraafdienst, aangezien gemeend werd. dat de publi- katie van de daarin voorkomende mede delingen met het oog op het aangevan gen onderzoek naar de oorzaken van de ramp op dat ogenblik ongewenst zou zijn. Beide telegrammen zijn de gou verneur van Ned. Nieuw Guinea ter be oordeling voorgelegd, hetgeen in het ene geval geleid heeft tot een vertraging in de afzending van 8 uur. In het andere geval is geen vertraging van betekenis ontstaan. Het is niet juist, aldus de minister, dat in het algemeen perstelegrammen uit Ned. Nieuw Guinea slechts verzon den mogen worden na goedkeuring door de procureur-generaal. Nog veel meer dan hier te lande worden stadsparken in Duitsland versierd door massaU kleur-effec- ten. De stad Essen heeft een Wissel- beker uitgeloofd voor een perk- dahlia. die voor dit doel de beste kwaliteiten bezit. Werd deze beker m 1955 door een Duitse kweker ge wonnen. in 1956 streefde de firma j. G. Ballego en Zonen alhier alle Duitse kwekers voorbij met de oranje-kleurige variëteit „Lilianne Ballego'\ De voorzitter van de Duitse Dah lia Vereniging Landrat a'D H. G. Moes. heeft heden deze wisselbeker overhandigd in het bijzijn o.a. van de heer J. F. Ch. Dix. voorzitter van de Nederlandsche Dahlia Vereeni- ging en de heer P. Dekker, hoofd redacteur van het Weekblad van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Onze foto brengt het moment in beeld waarop de heer Moes (links) de heer Ballego de beker overhan digt. (Jflotio LXX/Vam VMieib). Zo zijn onze manieren Indonesisch minister trok zijn revolver (Van onze correspondent in Djakarta) Op het drukke kruispunt Djalan Thamrin en Djalan Iman Bondjol te Djakarta vond een lichte aanrijding plaats tussen twee auto's. Uit de eerste wagen stapte een verbolgen heer, die een revolver trok en daarmee weliswaar niet ging schieten, doch het toch als wapen hanteerde om de voorruit van de andere auto, die later bleek toe te behoren aan de Bataafse Petroleum Maatschappij, ^e versplinteren. Mensen plegen al te hoop te lopen voor minder en dus waren de twee auto's spoedig omringd door vele voor bijgangers. waarbij het aan gratis ad viezen niet ontbrak. Een van die adviseurs raadde aan de politie er bij te roepen, doch dat vond de heer met de revolver niet nodig. Hij nam de chauffeur van de andere auto mee naar zijn woning, waarbij bleek dat de verbolgen man met het schiet tuigde minister ..voor de aanwen ding van de volkspotentie", de heer Hanafi. was! Daar. in zijn woning, heeft de minister de andere automobi list ondervraagd „of hij soms de bedoe ling had gehad hem te saboteren" Dat staat zo in de krant, waarin wij dit incident vermeld vonden! Toen de chauffeur duidelijk had ge maakt. dat dit niet in zijn bedoeling had gelegen, maar het een aanrijding Advertentie) SCH00LARTI KELEN Haarlernmerstraat169 NED. HERV. KERK Beroepen door de G-enenaHe Synodie (als legerpreddikamt) Joh. den Braak, v'ic. te Maasland. Aangenomen het beroep der Generale Synode (als legerprediikamti) H. J. Eggiiwk. laatstelijk Geref. predikant te Loenen aan de Vecht. Beroepen te Oranjestad op Aruba A. H. C. Jacobs te Put/tershoek. diie dilt beroep ook aannam. Benoemd tot geestelijk verzorger van de rijkskampen en -internaten voor so ciale jeugdzorg F .J. Dun te Hummelo. Bedankt voor St. Maartensdijk J. Bakker te Glessen'd am -Neder-Ha rdinxveld GEREF. KERKEN Beroepen te Edmonton Ailberta, Cana da) G. J. Hoytema te Gldwton (voorheen te Monster, met verlof In Nederland). Doopsgez. Broederschap Aangenomen naar Dordireoht-Breda H. D. Woeling-a te Hol'lum op Ameland. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Ede G. J. Buys te Papen- dreoht en K. G. van Smeden te Utrecht- Noord. Aangenomen naar Zwijndreoht E. Venema te Maassluis. Revolutionaire feiten moedig onder ogen zien LUTHERSE WERELDFEDERATIE GESLOTEN Honderdduizend mensen hebben zon dag de sluitingsplechtigheid van de der de assemblee der Lutherse Wereldfede ratie in Saint. Paul (Minnesota) bijge woond. De Hongaarse bisschop Lajoss Ordass, die acht jaar in zijn land gevangen gezeten heeft, verklaarde in een toe spraak: „Wij aanvaarden dat onze Schepper en verdediger het recht heeft ons te leiden op de weg van zijn keus. Alleen onder Zijn opperste leiding kun nen wij hopen bevrijd te worden van de machten die ons in slavernij zouden willen houden". Zaterdag werd een verklaring uitge geven waarin wordt gezegd, dat de kerk ..de geweldige revolutionaire feiten van deze tijd moedig onder ogen moet zien". De Noor Bjarne Hareide maakte be kend. dat er plannen bestaan voor het maken van een speciale studie van de gemengde huwelijken tussen Luthera nen en rooms-katholieken. Deze studie zal vijf jaar in beslag nemen. Hij verklaarde dat enige Lutherse ge meenten de commissie voor opvoeding hadden heegedeeld, dat 80 percent van hun ledenverlies rechtstreeks het gevolg is van gemengde huwelijken. GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN BEGONNEN. In de Zuiderkerk te Assen is heden morgen de gewone Generale Synode van de Geref. Kerken begonnen. Zij werd geopend namens de roepende kerk van ASsen door haar oudste predikant, ds. D. Scheele. Aan de Synode ging gisteravond een bidstond vooraf in de Noorderkerk, waarin voorging ds. C. van den Woude van Leeuwarden, praeses van de vorige Synode, die sprak over 1 Cor. 1:30 en handelde over „De zelfwaardering van Christus' kerk". zonder meer was. „loste de minister het incident op door te beloven dat hij de schade zou vergoeden". Ter verontschuldiging van de mi nister voert bedoeld blad aan, dat deze ernstig gehukt ging onder het verlies van zijn jongste kind. dat de vorige dag was gestorven. Daardoor had hij zich niet duidelijk gereali seerd wat hij deed. toen zijn wagen door een andere auto werd geraakt.... Bevrijdingsweek voor Nieuw-Guinea Het linkse „Indonesische Volkscon gres" heeft er bij de regering op aan gedrongen een „Bevrijdingsweek voor Nieuw-Guinea" te organiseren, voordat de algemene vergadering der V. N. zal beginnen met de debatten over de Indo nesische aanspraken op dit gebiedsdeel. Het congres stelde voorts voor de Ne derlanders tot „aanvallers" te verklaren, indien zij geen gevolg geven aan een eventuele uitspraak van de V.N. Het congres is geopend met een rede van president Soekarno, die er de na druk op legde, dat „leiderschap" nodig is om een krachtige onafhankelijke een heidsrepubliek te creëren „van Sabang tot Merauke". Advertentie ZWARTWIT FOTO'S: AGFA ISOPAN films! DE GEREF. BOND IN DE NED. HERV. KERK In de Ned. Herv. Kerk zijn op het ogen blik 62 predikantsplaatsen vacant, die behoren tot de modaliteit van de Ge reformeerde Bond. Zeventien daarvan moeten niet vervulbaar worden geacht, zodat er reëel 45 vacatures zijn, welk aantal zich de laatste jaren slechts zeer langzaam beweegt in dalende lyn. HERDENKING MGR. HERMUS. Gisteren is in de aula der R.-K. Uni versiteit te Nijmegen ter gelegenheid van de wereldmissietentoonstelling Amate te Nijmegen een herdenking gehouden van mgr. Hermus, de grondlegger van de nationale missie-actie in Nederland. Mgr. Mutsaers deelde mee dat de Paus de deken van Nijmegen, C. J. A. N. Dijck, voorzitter van het plaatselijke comité van de wereldmissietentoonstel ling, heeft benoemd tot geheim kamer heer. Aalsmeer baadt in zee van feëeriek licht (Speciale berichtgeving) Deze week heeft Aalsmeer de feestver lichting ontstoken, een feestverlichting, die werd aangelegd langs een route van 30 kilometer door het dorp van bloemen en water. Het maakt een feëerieke indruk en het was dan ook niet zonder trots, dat de burgemeester van Aalsmeer gisteravond de pers door zijn gemeente voerde. In tegenstelling tot elke andere illuminatie is deze te Aalsmeer aangelegd door de bevolking zelf, waarbij men de bloemen en de tuinen heeft geaccen tueerd die voor de huizen en de gigan tische broeikassen liggen uitgestrekt. Over al deze bloemen en tuinen schijnen de meest vreemdsoortige lichtbronnen. Lampen zijn weggewerkt in bloempotten en soms zelf in oude emmers. Het resul taat is verbluffend en doet iedereen ge nieten van zoveel schoonheid. De route langs de verlichting is door de VVV te Aalsmeer met duidelijk zichtbare pijlen aangegeven. Geheime zender „Texas" lamgelegd (Speciale berichtgeving) De poli'tie te Enschede heeft een eind gemaakt aan de activiteit van een 17-jarige leerling-bankwerker, die met de geheime zender „Texas" in de lucht was. De jongen gebruikte de zolder van de ouderlijke woning als studio. Toen de politiemannen het zolderluik open den. was de jongen juist bezig de zaak op te ruimen. Het laatste wat eventuele luisteraars van „Texas" hebben gehoord, waren de vrolijke klanken van het be kende liedje „O wat ben ik blij". Tegen de jongen werd proces-verbaal opge maakt en de hele installatie met een radiotoestel en een 17-tal platen werd in beslag genomen. Twee jaar geleden kwam „Texas" voor het eerst in de ether. De laatste weken werd de zender vaker gehoord dan in de afgelopen maanden het geval was geweest. Nog geen verhoging draadomroepabonnement De centrale directie van PTT deelt mede dat het niet in het voornemen ligt over te gaan tot een verhoging van de abonnementsprijs van de draadomroep. Mocht, geheel los hiervan, besloten wor den tot een verhoging van de luister bijdrage, dan zal deze gelijkelijk gelden voor toestelbezitters en draadomroep- abonné's. RECHTZAKEN Betonwerker krijgt l'/ï jaar Wegens zware mishandeling De Haagse Rechtbank heeft van morgen een 27-jarige Haagse beton werker wegens het plegen van zware mishandeling, de dood tengevolge heb bende, veroordeeld tot een gevange nisstraf van anderhalf jaar met af trek van voorarrest. Tijdens een vechtpartij op de avond van 10 maart jl. had zijn zwager, een 29-jarige chauffeur met een dolkmes in de borst gestoken. Deze liep hierop weg, maar zakte na ongeveer 80 meter te hebben gelopen, tengevolge van bloed verlies in elkaar en stierf. De Officier van Justitie had tegen de betonwerker wegens doodslag een gevangenisstraf van vier jaar met af trek van voorarrest gevorderd. Twee clubs in moeilijkheden Drainage volgens KNVB nog onvoldoende het terrein, waarbij men de eveneens verzakte draineerpijpen liet liggen. De heer Bremenkamp bleek gisteren over een en ander zeer verbaasd en betreurde het eveneens, dat deze her stellingen niet beter waren aangepakt. Gistermiddag heeft de hoofdconsul van de Koninklijke Nederlandse Voet bal-Bond. de heer Bremenkamp, in aanwezigheid van de voorzitter en secretaris van de voetbalvereniging „Alphia". de heren C. P. Mulder en P Bouthoorn, het hoofdterrein van deze vereniging voor het spelen van wedstrijden voor de op 14 september a.s. aan te vangen competitle's afge keurd. Reeds het vorig seizoen deden zich met dit veld grote moeilijkheden voor. doordat de drainage, die op meerdere plaatsen verzakt was. het water niet konden afvoeren. Wij schreven daar over destijds uitvoerig, waarop een on derzoek is ingesteld en liet gemeente bestuur een bedrag beschikbaar stelde voor verbetering. Deze werkzaamheden strekten zich helaas niet verder uit dan het ophogen van de verzakkingen in Intussen zit de vereniging „Alphia" niet de moeilijkheid, waar de komen de competitie de wedstrijden van het eerste elftal gespeeld zullen moeten worden net moet als een onmoge lijkheid gezien worden, dit terrein nog voor het a.s. seizoen bespeelbaar te mak- Daarvoor zouden te ingrij pende rheteringen noodzakelijk zijn, aldus de heer Bremenkamp. De vereniging „NSA" spelende in de zaterdagmiddagcompetitie van de af deling Leiden van de K.N.V.B. die eveneens voor haar wedstrijden gebruik maakte van het hoofdterrein van Al phia, is door deze afkeuring zonder veld gekomen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3