hT' Garry Davis „even" in Oldenzaal Mariuevoorlichtingsdienst in gebreke Geen tussenweg: naar cliaos of een wondervolle, nieuwe wereld Met een enkel woord Teeltrecht tulpen en narcissen „Syrië staat open voor iedereen ook voor Amerikaan Henderson" Agenda DINSDAG 27 AUGUSTUS 1957 Weer de donkere nacht in. Blijft geloven in het wereldburgerschap (Speciale berichtgeving) Garry Davis, 36 jaar, die in 1948 zij n Amerikaans paspoort in het openbaar verscheurde en zich tot „wereldburger nummer één proclameerde, was gister avond in Oldenzaal. Even maar. HU arriveerde met de Harz-express om half acht en ging terug om 10.03 uur. In die korte tUd slaagde hU er niet in de hindernis te nemen, die met een gewo on paspoort zo gemakkelyk is. Maar dat had Davis niet. Hij bezat is Berlijn een middelpunt, in zekere zin wel een „Fremden"-pas, verstrekt door de Westduitse Bondsrepubliek, maar die is niet voldoende om naar Nederland te komen. Daar hoort een visum bij. En dan kan op die „Fremden"-pas, die aan sta- temlozen wordt verstrekt, als beroep worden vermeld, dat de eigenaai „coör dinator voor de wereldregering" is, Dat was niet indrukwekkend genoeg voor deze eenzame reiziger om de denkbeel dige, maar toch zo keiharde grenslijn te passeren. En zo stapte Davis in een hel verlichte coupé, groette vriendelijk naar de mensen, die hem moesten doen terug keren en reed de donkere nacht in. Op de brigade van de Koninklijke Marechaussee te Oldenzaal vanwaar een vruchteloos contact werd opgenomen met Den Haag spraken wij met Davis, die eenmaal aan de stuurknuppel van een bommenwerper zat en Duitsland beter uit de lucht kent dan uit het ven ster van een trein. Hij lacht graag en wie zou denken, dat hij „getikt" is, zou zijn oordeel even opschorten, als men hem laat uitspreken. „Dacht u dat ik dit alles zou verdragen, als ik niet in mijn ideaal geloofde?" zei hij. „Ik sta zo op mijn wereldrechten, dat ik niet de moed durf op te brengen te geloven dat zij daarmee bedoelde hij „Den Haag" me zullen weigeren binnen te laten". Maar het vonnis was inmiddels telefo nisch geveld. Garry Davis zou niet het Internationale Congres van de Wereld federalisten te Den Haag bijwonen, dat gisteren is begonnen. Het is hem in Oldenzaal vergaan, zoals in de eerste tien januaridagen van dit jaar. toen hü, zoals hij zei, als „gast" van de Nederlandse regering in de gevangenis vertoefde. Ook in Duitsland schijnt hij, naar hy zegt, vele vrienden te hebben. Zes keer heeft hij in oktober '56 in India met zijn jongste wereldreis was begonnen, ge probeerd naar de Westduitse Bondsre publiek te komen. De zesde keer lukte dat. Hij arriveerde door op 22 december 1956 en wilde naar Berlijn gaan. Aan de zone-grens was het echter weer mis. In de verscheurde, voormalige Duitse hoofdstad wilde hij het hoofdkwartier van zijn „wereldregering" vestigen. „Om geografische en politieke redenen heeft deze stad geen wettelijke status,' zei Davis, „dus is het „wereld"-stad". Veel is er niet van zijn ideaal terecht gekomen. De Duitse regering borg hem in Hannover tien dagen op, maar gaf hem toch een „Premden"-pas, zodat hij zich daar tot oktober vrij kan bewegen. Daar wil hij uit de honderdduizenden statenlozen een afvaardiging formeren naar de V.N., die zegt Davis nu weinig kunnen doen. omdat ze naties vertegenwoordigen, maar geen mensen. „Toen ik tien dagen in Amsterdam in de gevangenis zat, was uw nationale rege ring niet in staat de rechten te bescher men van my als individu. Daarom zal ik blUven vechten voor een wereldregering en het wereldburger schap voor ieder mens. Dan zal dat wel mogeiyk run, overal waar je bent", zei Davis. „We spreken over broederschap, onderling begrip en samenwerking, maar als we die mooie dingen geen „lift" geven, dan lossen we de grote proble men nooit op". Het werd even stil op de brigade, waar hy met de grootste hoffelykheid werd Van Leeuwenhoekstraat in Den Haag stond blank Onweer en slagregens (Van onze Haagse redactie) Een slagregen, die zich gisteravond tussen tien uur en half elf boven Den Haag uitstortte en die gepaard ging met fikse onweersslagen, is er opnieuw de oorzaak van geweest dat de Van Leeu wenhoekstraat blank kwam te staan en het water in tal van woningen onder de vloeren door naar binnen kwam. De gedupeerde bewoners van deze straat, alarmeerden de brandweer. Twee autospuiten, een gereedschapswagen en twee kleine motorspuiten waren spoedig in de opnieuw belaagde Van Leeuwen hoekstraat. Uit twee straatkolken werd het water weggepompt en door middel van slangen afgevoerd naar de Trek- vliet. Ook op de Rijswijkseweg in de naby- heid van de Van Leeuwenhoekstraat la gen grote watermassa's. Passerende au to's en trams veroorzaakten ware fon teinen. De politie zorgde ervoor dat nieuws gierigen niet konden doordringen tot de Van Leeuwenhoekstraat en van enig verkeer door deze straat was geen (sprake. Pas om drie uur vannacht kon de laatste brandweerwagen inrukken. ontvangen, en Garry verbrak die stilte door te verzoeken hem namens de Ne derlandse regering een kopje koffie te serveren". Maar men was hem al vóór geweest: de koffie stond al te trekken. Tien minuten later stapte hij in de trein, waarvan de locomotief haastig de stoom wegroffelde in de donkere nacht. Gebrek aan ernst In antwoord op schriftelyke vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Vrolyk, heeft de Staatssecretaris van marine meegedeeld, dat op 8 augustus 1957 op een vraag van journalistieke zyde door het hoofd van de Marinevoorlichtingsdienst na drukkelijk is ontkend, dat een technisch hoofdambtenaar reeds geruime tijd niet van verlof zou zyn teruggekeerd. Genoemd hoofd deed deze mededeling echter te goeder trouw, nadat hy naar aanleiding van de hem gestelde vraag inlichtingen had ingewonnen by de Ma rine-inlichtingendienst en een bevoegd officier van die dienst hem zeer positief had medegedeeld, dat geen technisch hoofdambtenaar werd vermist, daarbij verzwygend, dat dit wel met een lager ambtenaar het geval was. Er bestond voor het hoofd van de Marinevoorlich tingsdienst geen enkele aanleiding aan de juistheid en volledigheid van die in lichting te twyfelen. Op 9 augustus 1957 heeft het hoofd van de Marinevoorlichtingsdienst, nadat hem de juiste situatie duidelyk was ge worden, onverwyld en eigener beweging de betrokken journalistieke instantie telefonisch omtrent de feitelijke situatie ingelicht. Hoewel het voor de hand had gele gen by dit gesprek uitleg ten aanzien van de mededelingen van de vorige dag te geven, bleef deze uitleg achterwege. De Staatssecretaris betreurt de onvol ledige voorlichting welke in deze aange legenheid aan de betrokken journalist werd gegeven als gevolg van het gebrek aan ernst, waarmede de officier van de Marinevoorlichtingsdienst deze zaak heeft behandeld. Van zyn ontstemming over het voor gevallene heeft hij te bestemder plaatse op duidelyke wijze doen biyken. Congres Wereld federalisten LordBoyd Orr: Wereldregering oplossing De NobelprUswlnner Lord Boyd Orr, ere-voorzltter van het congres van de „World Association of World Federalists" te Den Haag heeft in een toespraak verklaard dat slechts een wereldregering het gebruik van de H.-bom zal kunnen verhinderen. Hy sprak dan ook de verwachting uit dat dit congres de wereld een boodschap van hoop zou mogen brengen.. „Ik heb het gevoel, zo zeide hy o.a. dat wij reeds halfweg zyn naar ons doel en het de mensen in de gehele wereld meer en meer duidelijk wordt dat wij naar de een of andere vorm van een wereldregering heen moeten om de vrede te verzekeren". Spreker legde er de nadruk op dat slecht 1/10 deel van de 40.000 miljoen pond welke thans aan de vervaardiging van H-bommen wordt uitgegeven vol doende zou zyn om al de ellende, armoe en ziekte waaronder 2/3 van de wereld bevolking thans nog gebukt gaat, uit de weg te helpen. Engeland is bezig de idee Twee Tsjechen in gestolen vliegtuig naar Oostenrijk Twee Tsjechoslowaakse burgers zyn gisteren met een vliegtuig naar Oosten rijk uitgeweken. De mannen hadden het toestel gestolen en waren ermee over de grens gevlogen. Na hun landing op het vliegveld Seyring hebben zij de Oostenrykse autoriteiten om politiek asiel verzocht. R.-k. protestmars in rode staat van India (Kerala) Duizenden rooms-katholieken uit ver scheidene delen van de Indiase staat Kerala, waar de communisten aan het bewind zijn, trokken maandag door de straten van de hoofdstad Trivandrum om te demonstreren tegen een wetsont werp van de regering, dat beoogt alle scholen onder staatstoezicht te brengen. De rooms-katholieken, die een derde van de bevolking van Kerala uitmaken, beschouwen het wetsontwerp als een bedreiging van hun scholen. Op de 9.000 lagere scholen zyn 6000 particulieren, van wie de helft rooms-katholiek. De communistische party heeft de r.-k. bisschoppen, priesters en leken in India beschuldigd van het organiseren van een haatcampagne, omkoperij en moord om te verhinderen, dat de scholen door de regering worden overgenomen.. Op een bijeenkomst na de mars zyn twee resoluties goedgekeurd, waarin intrekking van het „aanstotelyke" wets ontwerp wordt geeist en de bevolking van India gewaarschuwd wordt voor „de kanker, die in ons democratisch stelsel is geslopen". BINNENLAND Vanochtend is aan die gevolgen van een hem op lö aiugoistus overkomen on geluk de 68-jarige heer J. Plaatsman uit Ooet op Texel overdeden. Op die dag werd hij op zijn fiets door een groepje Jeug dige wielrijders aangereden, verloor het bewustzijn en is niet meer by kennis ge komen. Een hevige brand is vanmorgen om htulf zes uitgebroken in de grasdrogerij van de firma Stoker aan de Nieuwe Weg naar Oostelijk Flevoland te Kampen. De brand is ontstaan ln het gedeelte, waar ruim 300 ton lucerne meel opgeslagen was. die een waande heeft van 25 cent per kg. deze hoeveelheid ging geheel verloren. Er was echter zeer grote waterschade In Nieuw Roden werd gisteravond omstreeks half zeven het 9-jarig zoontje Albert van de familie Pater, doordat hij zonder uit te kijken plotseling de straat overstak, aangereden door een personen auto uit Roden. Het Jongetje was vrijwel op slag dood. De Nederlandse regeringscommissa ris voor Duitse aangelegenheden, oud-mi nister Beyen, die gisteren ln Bonn met de Duitse delegatieleider, prof. dr. E. Kauf- mann. overleg heeft gepleegd over de voortzetting dier Duits-Nederlandse on derhandelingen, heeft vandaag een onder houd met de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken ,dr von Brentano. 72 Antilliaanse Jongens en meisjes tussen de 14 en 25 Jaar arriveerden giste ren op Schiphol en stapten uit het KLM- chartervliegtuig, komende van Oura<?ao. Zaterdag Jf. ia een eerste groep van dieze Antilliaanse Jongeren ln ons land gearri veerd. Morgen komt het laatste gedeelte van hen, die in de komende Jaren in ons land een of andere opleiding zullen vol gen. In het oude stadje Buren bij Tiel is gistermiddag een tentoonstelling geopend ale betrekking heeft op de persoon van Philips Willem van Nassau, Graaf van Buren, en diens tijd. Ter inleiding hield de Rijksarchivaris ln Gelderland ,mr. A. P. Sahilfgaarde, een lezing over de oudste zoon van Willem de Zwijger. Vrijdagavond zal de première van het openluchtspel „Prins Philips Willem" door de bevolking van Buren worden opgevoerd. De ANWB herinnert automobilisten aan de bijzondere verkeersmaatregelen die a.s. zondag. 1 september, zullen worden getroffen ter gelegenheid van het bloe mencorso te Zundert. De belangrijkste maatregel is dat in verband met de ver- waohten verkeersdrukte de rijksweg Bre da-Antwerpen zal worden afgesloten. Alle doorgaand verkeer tussen Breda en Ant werpen zal vla Roosendaal en de grens post Essen moeten rijden. De ANWB raadit het rechtstreeks verkeer naar en van Brussel aan de oostelijke route, vla de grenspost Strijbeek, te kiezen. De Vereniging van Leraren aan Rijke- hoger burgerscholen zal deze zomer haar 40-Jarig bestaan vieren in de Jaarvergade ring, die morgen zal worden gehouden in het conferentieoord „De Pietersberg" te Oo9 terbeek. By K.b. zijn met ingang van 16 sep tember 1957 benoemd tot gewoon hoog leraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen: le om onderwys te geven in de algemene ziektekunde en de ziektekundige ontleed kunde: dT. A. Arends, arts, 2e om onder wijs te geven ln de bijzondere ziektekunde en de gerechtelijke geneeskunde; dr. H. N. Hadders. arts. beiden thans weten schappelijk hoofdambtenaar (prosector) bij de pathologische anatomie aan deze universiteit. Morgen ziillen, als gast van het re giment Van Heuitz. oLroa 200 oud-volon tairs van de voormalige Instructiecom pagnie der vestingartillerie ln Schoon hoven een reünie houden. De 17-Jarige J. van Dieden te Mete ren (G.) is gisteren met zijn bromfiets in botsing gekomen met een autobusje. Hij werd zo ernstig gewond dat hy overleed. In de loop van deze maand zal wederom, cmder auspiolen van het stu diefonds Nieuw-Guinea ,een vijftal Pa poea-Jongens voor verdere studie naar Ne derland vertrekken .De reis- en verbiyf- kosten zullen deels door het Gouverne ment van Ned. Nieuw-Guinea worden ge dragen .terwijl de familie van de Jongens heeft toegezegd zich te zullen inspannen mede een bijdrage te leveren in deze kos ten. De laatste twee opvarenden van de „Van Ewljck". die nog in het ziekenhuis van Jersey werden verpleegd, hebben dit gisteren kunnen verlaten. BUITENLAND B(j Osterwald in Bentheim (West- Duitsland) heeft zich zondag met grote kracht aardgas een weg naar de aardop pervlakte gebaand. Huizenhoge fonteinen van water, zand en modder .gemengd met aardolie, werden Ln de lucht gespoten. Reeds zaterdag waren er aanwijzingen, dat er aardgas zou gaan ontsnappen, zodat alle voorzorgsmaatregelen loonden worden genomen. Deskundigen van de mijnbouw- kundige dienst te Meppen zijn van oor deel, dat de uitbarstingen nog wekenlang kunnen duren, indien de gasdruk niet wordt verminderd door het doen van bo ringen tengevolge waarvan gas langs een andere weg kan ontsnappen of door aard gas en aardoliebronnen in de omgeving zo intensief mogelijk te doen werken. Een Amerikaanse soldaat, die op wacht stond bij een oliebuisleiding bij Intsjon in Zuid-Korea. heeft drie waar schuwingsschoten gelost, waarbij door het terugkaatsen van een kogel een Koreaan se burger is gedood, aldus heeft het Ame rikaanse leger in Korea maandag gemeld. De omgekomen Koreaan behoorde tot een groep burgers, die ondanks een waarschu wing van de schildwacht op die oMebuis- lelding waren geklommen. De 83-jarige Franse ballonvaarder Georges Cormier is in Bretagne bij zyn 530ste opstijging om het leven gekomen doordat de ballon tegen de grond sloeg. In Stuttgart is zondag op 79-Jarige leeftijd overleden de Duitse kunsthistori cus prof. dr. Hans Hildebrandt. Hij is de eerste geweest, die moderne abstraote kunst doceerde aan een hogeschool in Duitsland. Ook maakte hij het Duitse publiek bekend met de eerste werken uit de zogenaamde blauwe periode van de toen nog onbekende Picasso Op de stranden bij Genua zafl voort aan by het redden van drenkelingen ge bruik worden gemaakt van honden, die er toe afgericht zijn om mensen, die ln nood verkeren, een reddingsgordel te brengen In de komende herfst zufllen de grootste NAVO-manoeuvres tot op heden gehouden worden, met schynaanvallen met atoomwapens op Engeland en ver schillende punten in West- en Zuid-Euro pa. Los van deze manoeuvres, waaraan 188 Amerikaanse oorlogsschepen en 506 Ame rikaanse vliegtuigen zullen deelnemen, wordt ln Europa een aantal oefeningen gehouden, w.o. een ^invasie" van Noord- ItaMë en een landing by de Dardaneüen. Het kleine Poolse schip ..Wagbunda". diait op 26 augustus ua.t Wroclaw (het voormalige Breslau) vertrokken is, zal naar Parijs varen uitsluitend '.ia de bin nenwateren van Duitsland. Neder land, België en Frankrijk, aldus deelt het Poolse persbureau mee. Aan boord van het scheepje bevinden zich 30 stu denten. Dit is de eerste maal in de ge schiedenis van de Poolse scheepvaart dat een dergelyke tocht wordt ondernomen. Jemen heeft by Engeland geprotes teerd tegen enkele aanvailGen. die Britse troepen op Jemenltisch gebied zouden hebben gedaan. Er was daarbij van vlieg tuigen en zware wapens gebruik gemaakt. Aan de kamt van Jemen waren talryke doden gevallen. Engeland zegt dat er al leen is opgetreden tegen Jemenieten die het proteotoraa/t Aden waren binnenge komen. Het Poolse passagiersschip Batory is maandag uit Gdynia vertrokken om een geregelde dienst op Canada te openen, zo meldt het Poolse pers-bureau PAP. De Ba tory maakt de eerste transatlantische reis 9ind's zes Jaar. De vaart op New York werd op het hoogtepunt van de „koude oorlog" in 1951 gestaakt. Op uitnodiging van de regering der Sovjet-Unie zal de Pakistaanse minister van Landbouw, Deldar Ahmed, zich 1 sep tember naar de Sovjet-Unie begeven voor een bezoek van tien degen. Hij zal de Russische landbouwmethoden bestuderen. Deldar Ahmed gaat daarna naar Tsjeoho- Slowakye. waar hij fabrieken voor de ver vaardiging van landbouwmachines zal be zichtigen. President Eisenhower 1® maandag te gen de Aziatische griep ingeemt. Hem was dit geadviseerd, omdat hij contact had gehad met ten minste twee personen, die aan deze ziekte leden, en omdat er hij personen, die aan hart -of longkwalen hebben geleden, gemakkelijker complica ties zouden kunnen optreden, al® zy Azia tische griep krygen. Volgens Radllo-Boedapest zal Russisch in het komende jaar weer verplicht leer vak worden op de Hongaarse universitei ten en middelbare soholen. Zoals bekend was het Russisch een verplicht leervak ln Hongarije vóór het uitbreken van de oktoberrevolutie. Op verzoek van de stu denten. die aan de opstand deelnamen, was hierin later verandering gebracht. De Amerikaanse regering heeft de Sovjet-Unie toestemming gegeven om met twee van haar nieuwste passagiersvlieg tuigen met straalaandrijving in septem ber leden van de Russische delegatie bij de Verenigde Naties naar New York te vervoeren. Dit zullen de eerste Russische burgervkegtuigen zyn die ln de Verenigde Staten landen. In Gander (New Found- landzuilen Amerikaanse piloten aan boord komen om de toestellen naar hun bestemming te loodsen, deelt het State Department mede. In Genève zijn gisteren economische, financiële en culturele besprekingen tus sen Frankrijk en Egypte begonnen. Dit is het eerste rechtstreekse contact tussen deze landen na de Suezenisis. Verwacht wordt dat de onderhandelingen een week zullen duren. Het Westduttse verbond der chemi- i sche Industrie heeft berekend, dat in 1956 per hoofd van de bevolking het verbruik van zeep en wasmiddelen in België het 1 grootste is geweest met 14.5 kg, gevolgd door Nederland met 13.7 kg, Zwitserland met 13.4 kg, Australië en de Verenigde Staten met elk 12.6 kg, gevoflgd door Frankrijk, Engeland, Denemarken, Cana da, Argentinië, Nieuw-Zeeland. Noorwegen en West-Dultsiland. van een wereldregering te accepteren, zo verklaarde hij en hij haalde een uit spraak van Churchill aan volgens welke er geen hoop voor de wereld is zonder wereldregering. In dit verband herin nerde hij er nog aan dat 160 Engelse parlementsleden een groep hebben ge vormd die deze idee propageert. Lord Orr betoogde verder dat slechts de uit banning van de oorlog zelf de wereld kan redden en dit slechts kan geschieden door de instelling van een wereld regering en een sterke internationale politiemacht. Het doel van dit congres is. zo zeide hij tenslotte, de wereldbe volking voor een alternatief te plaatsen: een chaos, een wildernis of wel een wondervolle nieuwe wereld. Een tussen weg bestaat niet. Talryke andere spre kers voerden eveneens het woord. BEIDE GEHANDHAAFD OP 100 Ter vaststelling van het advies voor het teeltrecht voor 19571958 waren de leden van de groep tulpenkwekers van de Koninikly'ke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur (aangesloten by de vereniging De Tulp) en van de gToep narcissenkwekers, aangesloten by de vereniging De Narcis, gistermiddag ln buitengewone vergaderingen te Haarlem byeengekomen. Het Prod-uktsdhap voor Siergewassen had het teeltrecht voorlopig vastgesteld op 90 van dat van het teeltjaar 1956 1957. Dit is gedaan met de bedoeling om de organisaties in de gelegenheid te stellen hun mening over het definitieve percentage kenbaar te maken. In het bestuur van De Tulp waren de menin gen vrywel gelijk verdeeld. Zes bestuurs leden waren voor handhaving van het teeltrecht op 100 en zeven gaven de voorkeur aan een inkrimping tot 95 De ledenvergadering beschikte reeds eerder in de kringvergaderingen te ad viseren het percentage op 100 te stel len; 920 leden waren voor 100 en 615 voor 95 Het bestuur van De Narcis had voor gesteld het percentage te bepalen op 95 de ledenvergadering besliste voor bepaling op 100 97 leden stemden voor 100 en 45 voor 95 De leden van de vereniging De Hyacint verga deren donderdag as. te Lisse over het zelfde onderwerp. Syrische minister van Buitenlandse Zaken: Koewatli presideerde iveer kabinetszitting De Syrische minister van Buiten landse Zaken Saiah el Bitar heeft verklaard, dat de Syrische regering de deskundige van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken Henderson niet voor een bezoek heeft uitgenodigd, maar dat Syrië openstaat voor allen, die een onderzoek willen instellen. Wu hopen, zo zei hij, dat het be zoek van Henderson aan enkele Ara bische landen de Amerikaanse rege ring een beter beeld zal verschaffen van de gevoelens van de bevolking in dit gebied. De Syrische president, Sjoekri el Koe watli heeft gisteren weer een kabinets zitting gepresideerd, waarop om onbe kende redenen ook de nieuwbenoemde stafchef Afif Bikri aanwezig was. Mi nister van Oorlog Khaled al Azem deelde voor de zitting mee. dat er be langrijke buitenlandse en binnenlandse problemen besproken zouden worden. Volgens een blad in Damascus stond er een aantal benoemingen op admi nistratieve sleutelposten op de agenda. Het blad schreef ook. dat binnenkort negen hoge politie-officieren met pen sioen zouden worden gezonden. Sovjetrussische regeringsfunctionaris sen en diplomaten hebben gisteren een ontvangst bijgewoond in de Syrische ambassade in Moskou ter ere van de Syrische minister van Landbouw, die een bezoek aan Moskou brengt. Het persbureau voor het Midden- Oosten heeft uit Beiroet gemeld, dat de koningen van Saoedi-Arabië. Irak en Jordanië de toestand in Syrië zul len bespreken met de president van Libanon, wanneer zij op 10 oktober te Beiroet zullen aankomen voor bywo- ning van het tweede Arabische sport toernooi. Misschien wordt in de zeer nabije toekomst en bekeuring of arrestatie m Stockholm een charmante aange legenheid. nu 29 jongedames in op leiding zijn voor een loopbaan bij de Zweedse hoofdstedelijke politie. maar pijnloos of zachtzinnig zal het er in gevat van wederspannigheid beslist niet toegaan. Mocht U me nen. dat dit nog wel zal meevallen, bekijkt V dan eens deze foto. waar op ziet hoe een van de lieftalliga cursisten .Margareta Btolim, de jiu- jitsu-instructeur in een vervaarlijke been-klem heeft, zeer tot plezier van de overige dames. Enfin, een gewaarschuwd man telt voor twee. Van der Werf park. Concert Nieuw Leven 8 vuur naim. WOENSDAG Café Royal (Doezastiraait)Vooriicfhting over leermiddelen voor verkeersondierwys. 29 uur nam. Oegstgeest: Duivenvoordiestraat Openluchtsameorkomst Baptistengemeenite 8 uur nam. DONDERDAG Hoge woerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen, 7.30. uur nam. VRIJDAG Het Gulden Vlies: Aandeelhoudersverg. N.V. Leidsche Bouwmy. 4 uur nam. Station N.S.: Bezoek Ned. Chr. Relsver. naar Taptoe Delft. 6.45 uur nam. Verlengde Willem de Zwygerlaan. Eerste paal voor woningbouw „Ons Belang". 4 uur nam. ZATERDAG Stationsweg 12. Aandeelhoudersvergade ring N.V. Leidsohe Duin water Maatschap- py 11.30 uur voorm. ZONDAG Hoge woerd 175Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2—4 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur: de wereld van het poppenspel" (Tot 1 okt Ryksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling Japanse prenten Op werk dagen 105 uur. op zondag 15 uur (Tot 1 oktober) De Lakenhal' Ty dg e noten van Ver ster". Werkd. 105 uur .zondags 15 u.. donderdag bovendien 7.309.SÖ uur (20 Juli 23 september) BIOSCOPEN Casino: „Nattigheid", 14 Jaar. Dagelijks 7 en 9.15 uur. „Trouwe kameraden'' a.l Dageiyks 2.30 uur. Lido: „Schandaal In Sorrento". Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.16 uur. Lnxor: „Kltty lin de grote wereld" aJ. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Geen plaats voor wilde dieren" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag 2.15, 4.30. 7 en 9.16 uur. Rex: „De wraak der Geuzen". 14 Jaar. Da. geiyks 7.15 en 9.15 uur. „Zet Je zorgen opzy" a.l. Dageiyks 2.30 uur. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 31 augustiue 8 uur waar genomen door: Apotheek Kok Rapenburg 9. tel. 24807; Apotheek „Tot hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 2U060 en Apotheek Oegstgeest, Wilhelminspark 8. Oegstgeest ,tel. 26274. By zeen gehoor bU üw halsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Volgens dit persbureau Is het voor nemen van de drie Arabische vorsten naar Beiroet te gaan officieel in de hoofdstad van Libanon bekendge maakt. De Jordaanse ambassade te Madrid heeft medgedeeld, dat koning Hoessein gisteravond,, voor een verblijf in Span je, dat vermoedelijk een week zal du ren, in de Spaanse hoofdstad zal aan komen. Het bezoek van de koning draagt een strikt particulier karakter. Russische oorlogsschepen in Middellandse Zee Volgens een Spaans persbureau zyn zondagnacht twee Russische oorlogs schepen, de kruiser Miehei Koetoesof en een torpedoboot jager, de straat van Gi braltar gepasseerd. De schepen, die zon der licht voeren, kwamen van de At lantische Oceaan. Zy varen nu, aldus het Spaanse persbureau, langs de Afri kaanse kust en bevinden zich in de na bijheid van schepen van de Amerikaan se Zesde Vloot, die op het ogenblik op manoeuvre zyn. Geen uitbreiding schade Haringvliet Na nauwkeurige inspectie is geble ken, dat de schade aan de ringdyk in het Haringvliet niet veel groter is ge worden, dan zondag werd geconsta teerd. De met klei, stortsteen en zand in aanbouw zynde kromming in de dyk .aan de zyde van Hellevoetsluis blykt over een afstand van pl.m. 200 meter verdwenen te zyn. Dit nog on beschermde dykdeel voor het „Rade van Scheelhoek" zal zo spoedig moge- lyk worden hersteld. Het op de Ringdyk aangebrachte as- faltdek heeft betrekkelyk weinig gele den. Een stuk van 60 meter (pl.m. 1000 vierkante meter), dat de vorige week gemaakt werd, is danig beschadigd en behoeft ten dele herstel, 'ten dele ver nieuwing. Aan materieel, dat in de luwte van o'e ringdyk en in de werkhaven van Hel levoetsluis lag. is niets verloren gegaan. Dit was de derde keer, dat tydens een stormaohtig weekeinde het werk van ongeveer een week teloor is gegaan. Het reeds langer liggende asfaltdek op het dijkd'eel van 3500 meter heefit het stormgeweld goed doorstaan. Tydens de storm van gisternacht is te Hellevoetsluis een meter verhoging boven het vloedpeil van 233 centimeter plus N.AP. gemeten. De provinciale Zuidhollandse waar schuwingsdienst voor gevaarlyk hoog water behoefde in de afgelopen nacht niet in werking te worden gesteld. Vier botersmokkelaars te Maastricht in arrest In Maastricht zyn vier botersmokke laars aangehouden, die bezig waren met de voorbereiding van een nieuwe smok- kelpartij van ongeveer 3000 kilo boter naar België. zy zyn in verzekerde bewaring gesteld. Zij worden ervan verdacht in de afge lopen weken 's nachts enkele grote partijen Nederlandse boteir per auto over de grens gesmokkeld te hebben, telkenmale via andere grensposten bij Maastricht. De smokkelauto, die dan met grote snelheid reed en geen gevolg gaf aan het stopsein van de douane, is reeds door ambtenaren van de Centrale Velddienst beschoten. Bij iedere rit werden er naar schatting 2000 tot 3000 kg boter naar België gesmokkeld. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) *3 4 v K 5 2 3 t 6 S t Ces Stockholm regenbui ono 3 18 2 Oslo zwaar bew. windstil 17 Kopenhagen zwaar bew. zw 8 16 13 Aberdeen zwaar bew. w 6 16 2 Londen mist windstil 18 0 Amsterdam half bew. zw 2 17 6 Luxemburg geh. bew zzw 2 15 3 Parijs regen z 4 19 0.3 Bordeaux onbewolkt zzw 2 22 0 Grenoble onbewolkt windstil Nice licht bew. n 5 25 0 Beriyn licht bew. zw 3 17 8 Frankfort zwaar bew. zzw 4 19 2 MUnchen zwaar bew. z 1 16 0 Zürioh zwaar bew. windstil 18 0 Genève nevel wnw 3 20 0 Locarno zwaar bew. no 2 26 0 Wenen half bew. w 2 17 0.2 Innsbruck zwaar bew. windstil 23 1 Rome nevel windstil 29 0 AJaccio onbewolkt ono 2 26 0 Mallorca licht bew. nnw 2 26 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2