Russen zouden voorsprong hebben met intercontinentale raketten Duits fabrikant pleegt fraude met röntgenapparaten voor sclioeiizaken WEERBERICHT Poging om sterkere positie in te nemen bij de oniivapeningsbespreking in Britse hoofdstad Sterke Amerikaanse twijfel Straling driemaal zo sterk als in keuringsrapport aangegeven! Gomoelka hield Kroesjtsjef in oktober als gijzelaar gevangen 96ste jaargang DINSDAG 27 AUGUSTUS 1957 No. 2922 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hootdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.059 per week Witte Singel 1. Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Opzienbarend bericht van Radio-Moskou De Russen zouden enkele dagen geieden met succes een intercontinentale ballistische raket beproefd heb ben, welke op een nog nimmer bereikte hoogte vloog en een enorme afstand aflegde. ,,De resultaten tonen aan, dat het mogelijk is raketten te zenden naar welke plaats ter wereld ook", aldus een triomfantelijk Tass- bericht, dat gisteravond door Radio-Moskou werd om geroepen. (Een ballistische raket kan, in tegenstelling tot het geleide projectiel, alleen in het begin van haar vlucht door radar van de grond af worden bestuurd). Intussen toonden verscheidene leden van de Amerikaanse Congrescommissie voor de strijdkrachten en atoomenergie zich zeer sceptisch toen zij het Russische nieuws vernamen. De Senatoren Saltonstall en Bush zeiden, dat men de Russische beweringen niet zonder meer kan geloven. Ook Senator Stuart Symington, de vroegere Amerikaanse minister voor de Luchtmacht, zei, dat de Russische verkla ring „niet controleerbaar" is. Hoge ambtenaren van het ministerie van Defensie zeiden o.m.: „Als het alleen maar een proef-raket is, wat, gehoord de beschrijving van „Tass" best mogelijk zou kunnen zijn, dan kan het wapen heel goed niet verder ontwikkeld zijn dan in de Verenigde Staten het geval is". Men vestigde er de aandacht op, dat in het Russische bericht gesproken wordt over de „mogelijkheid" raketten te zenden naar welke plaats ter wereld ook. Diplomatieke Westelijke waarnemers te Moskou gaven als hun oordeel, dat de Russische aankondiging kennelijk bedoeld is ter beïnvloeding van de ontwapenings besprekingen, die in Londen worden gehouden. Men verwacht, dat de Russische onderhandelaars het standpunt zullen innemen, dat de Sovjet-Unie thans meer te bieden heeft in een ontwapeningsoverleg dan de Westelijke wereld. De eerste Amerikaanse proef met een interconti nentale ballistische raket de Atlas is in juni j.l. mislukt doordat het projectiel kort na de start ontplofte. Er is er nu weer een in aanbouw (de Titan), die mogelijk dit jaar nog zal worden beproefd. Ook Engeland werkt aan een ballistische raket. Volgens de Daily Express moet de Russische voorsprong te danken zijn aan het feit, dat de Russen vaste brandstoffen gebruiken, terwijl de Ame rikanen en Britten vloeibare gebruiken, die een veel ingewikkelder constructie noodzakelijk maken. Twijfel in Londen Het Westen zou enige jaren achterop zijn De Engelse „News Chronicle" is van oordeel, dat Sovjet-Rusland voortaan in een veel sterkere onderhandelingspositie is geplaatst, omdat het Westen nog min stens vijf jaar zyn defensie moet baseren op bemande vliegtuigen, terwijl de Rus sen elk punt ter wereld, als zij dat wil len, kunnen aanvallen met geweldige geleide projectielen, die zo snel zijn, dat hun komst zelfs niet door radar kan wor den aangekondigd. (Het Engelse blad gaar hierbij, nogal voorbarig, uit van het standpunt, dat de Russen inderdaad reeds over zulke pro jectielen beschikken, waartegenover dan de Amerikaanse deskundigen en politici zie boven van oordeel zijn, dat het nog slechts een proefraket betreft. Red. L.D.) In 1955 zei de toenmalige staatssecre taris voor de Amerikaanse luchtmacht, de huidige Senator Jackson, dat spoedige ontwikkeling van een ballistisch projec tiel var kritiek belang was voor de vei ligheid van de Verenigde Staten. „Wie de raket het eerst heeft zal de zogenaam de atoom-impasse doorbreken", merkte deze Senator bij die gelegenheid op. „Een voorraad atoomwapens heeft alleen be tekenis wanneer men ook beschikt over een betere manier om ze in de strijd te brengen dan de methoden waarover de vijand beschikt". In de Russische verklaring werd ver der nog gezegd, dat de regering van de Sovjet-Unie zich door de negatieve hou ding van de Westerse landen, in de al lereerste plaats Amerika, gedwongen had Actie in Arabische wijk van Algiers Franse troepen hebben gistermiddag in de Arabische wijk van Algiers, de casbah, een gebouw omsingeld waar zich de generale staf van het Nationale Be- vrydingsfront van Algiers zou moeten ophouden. De opstandelingen in het ge bouw poogden verzet te bieden en maakten o.m. gebruik van kleine tijd bommen. Er ontstond een hevige schiet partij. Hierbij werden aan Franse zijde twee man gedood en zes min of meer ernstig gewond. Naar verluidt zijn de drie bij de actie gesneuvelde opstande lingen medewerkers van de opstandelin genleider in het gebied van Algiers, Yacef Zaadi. In Rijsel in Noord-Frankrijk zijn maandag twee Noordafrikanen levend verbrand, nadat een aantal landgenoten het hotel waar zij logeerden, binnen was gedrongen, benzine op- de vloer had gegooid en de zaak in brand had gestoken. Het hotel werd volko men verwoest, aldus deelt de politie van het stadje mee. In Clermont Ferrand (midden-Frankrijk) is zondagavond een Noordafrikaan doodgeschoten in een bar waarvan hij de eigenaar was. Een klant werd gewond. Advertentie SOLEX bromiietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Nu en dan buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan buien, plaatselijk met on weer. Overwegend matige westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 28 AUGUSTUS. Zon op: 5.46 uur; onder: 19.39 uur. Maan op: 9.56 uur; onder: 20.40 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.52 en 17.20 u. Laagwater te 0.51 en 13.09 uur. gezien zelf maatregelen te treffen ter verzekering van de veiligheid van Rus land. Voorts werd o.m. gezegd, dat „het Westen de ontwapeningsovereenkomsten dwarsboomt". Vooraanstaande bladen als de Lon- dense „Times" en de (socialistische) „Daily Herald" brengen het bericht van Radio-Moskou in verband met de ont wapeningsbesprekingen in Londen. Ook de militaire medewerker van de rechtse „Daily Telegraph" trekt de juist heid der desbetreffende „Tass"-berichten in twijfel. Hij schrijft onder meer: „Het is alge meen bekend, dat aan geslaagde proef nemingen met bestuurbare interconti nentale raketten het lanceren van kunst matige aardsatellieten vooraf dient te gaan. Volgens de geleerden, die werken aan het vervaardigen van dit soort wapens, kunnen deze niet voor 1960 gereed zijn. Het is dus zeer onwaarschijnlijk dat de Russen erin geslaagd zouden zijn de talloze technische problemen, die samen hangen met vervaardiging en lanceren van de ballistische raket, op te lossen. Met name gaat het er hier om de terug keer van het projectiel in de dampkring der aarde, bij dergelijke reusachtige snel heden, te bewerkstelligen". Duschak uit ziekenhuis Kogel nog niet uit kaak? Franz Duschak. de 24-jarige Schin- veldse dragline-machinist, die de vorige week dinsdagavond gewond werd door een pistoolschot van de Duitse douanier Lösch is gistermiddag uit het ziekenhuis te Bardenberg in Duitsland ontslagen. Gisteravond laat is hij thuis bij zijn va der aangekomen. Hij deelde mede dat hij nog geduren de 3'/2 uur door de Duitse politie is on dervraagd. De behandelende geneesheer van het ziekenhuis in Bardenberg had Duschak een brief meegegeven voor de arts in Schinveld. Burgemeester Adams van Schinveld is Duschak vanmorgen thuis gaan ophalen en heeft hem naar dr. Breukers in Schinveld gebracht. Vermoedelijk is de kogel nog niet uit de kaak verwijderd. Naar aanleiding van het uitblijven van officiële reacties inzake het grens incident te Schinveld deelde mr. Ros- singh. substituut-officier van Justitie te Maastricht ons mede dat het politie onderzoek in Duitsland nog geruime tijd zal duren. Daarna komt het gerechtelijk onderzoek op Bondsniveau waarna de verschillende ministeries worden inge schakeld. Zowel Bonn als Den Haag zullen dus moeten wachten op alle ge gevens van het onderzoek, waarbij ver schillende instanties betrokken zijn. K.L.M.-diensten op de V. S. goedgekeurd President Eisenhower heeft ver nieuwing van de tijdelijke vergunning van de K.L.M. om diensten tussen Amsterdam en New York en de Ne derlandse Antillen en Florida te on derhouden, goedgekeurd, zo heeft de Amerikaanse Raad voor de Burger luchtvaart in Washington bekend ge maakt. De Raad heeft voorts toestemming gegeven voor twee nieuwe diensten van de K.L.M., van Amsterdam naar Houston (Texas) en van de Ned. An tillen naar New-York. Vele aanklachten bij Justitie Prins Bernhard. bracht gister avond een bezoek aan de Pakis taanse kruiser Baburdie voor een vierdaags bezoek aan Rotter dam gemeerd ligt in de Parkhaven. Aan boord werd door de Pakistaan se ambassadeur, de Begum Ra'ana Liaquat AH Khan, een diner aan geboden. Na de begroeting v.l.n.r. Prins Bernhard in het uniform van vice- admiraal der Kon. Marine, de Be gum Liaquat Ali Khan en rechts de commandant. Captain S. M. Ahsan. De voormalige Nederlandse importeur van röntgenapparaten voor het passen van schoenen heeft bij de Nederlandse en Duitse justitie een aanklacht ingediend tegen de Duitse fabrikant van deze toestellen op grond van ver meend bedrog, het in gevaar brengen van de volksgezondheid in ons land, het misbruik maken van een officieel keuringsrapport en valsheid in geschrifte. De fabrikant heeft via de importeur toestellen in Nederland doen plaatsen, waarvan de straling-dosis soms driemaai zo groot is als in het door het fysisch- technisch bondsinstïtuut te Braunschweig afgegeven keuringsrapport is aan gegeven. geplaatst. Deze apparaten droegen steeds het merkteken P.T.B. 537, welk nummer correspondeert met een uitvoerig keuringsrapport van het fysisch-technisch bondsinstituut te BraunschweigHet instituut had het eerste vervaardigde toestel ge keurd en een certificaat van geen bezwaar" afgegeven voor het ge bruik van deze apparaten in niet- medische bedrijven. Het certificaat Importeur stelde zelf onderzoek in De apparaten van de betrokken Duitse fabrikant werden geëxpor teerd naar Nederland, Zwitserland, Italië, Oostenrijk, België, Finland en Luxemburgterwijl ook in Duitsland enkele duizenden toestellen werden was van kracht voor alle toestellen conform het eerste vervaardigd. De Nederlandse importeur werd ech ter op onregelmatigheden opmerkzaam gemaakt door publikaties, die vorig jaar in de Nederlandse dagbladpers versche nen. Hierin werden deze apparaten door röntgenologen in het algemeen als ge vaarlijk bestempeld. De importeur heeft toen zelf allerlei metingen verricht en vroeg de Duitse fabrikant om de fouten te herstellen om te voorkomen, dat de apparaten in Nederland verboden zou den worden. De fabrikant bleek daartoe echter niet bereid, waarop het contact tussen importeur en fabrikant werd ver broken. Slechts één goed Intussen is gebleken, dat de fabrikant slechts één toestel had gebouwd volgens de eisen, die door het Duitse fysisch- technische instituut worden gesteld en die in bet keuringsrapport worden om schreven. De andere toestellen, waarvan er enkele honderden in Nederland zyn geplaatst, vertonen aanzienlijke afwij kingen met betrekking tot het afscherm materiaal. Niet alleen is in vele gevallen geconstateerd, dat het afschermateriaal niet van de in het keuringsrapport ver eiste dikte is, maar ook blijken tal van Hfe -A 7 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. afschermmaterialen, die volgens het keuringsarpport aanwezig moeten zijn, te ontbreken. Dit werd geconstateerd na demontage van een groot aantal toestellen. Het in stituut te Braunschweig heeft inmiddels het keuringscertificaat ingetrokken en de Nederlandse arbeidsinspectie van deze ernstige onregelmatigheden op de hoogte gesteld. Morele verplichting De Duitse fabrikant, vond - na het verbreken van het contact met de im porteur - een groothandel in schoen- fournituren in Nederland, die zich thans belast met de verkoop van deze appara ten. De vroegere importeur meent even wel morele en zakelijke verplichtingen te hebben tegenover de schoenwinkeliers die hjj in de loop der jaren een rönt- genapparaat heeft verkocht. Hij heeft zich bereid verklaard de toestellen zo te wijzigen, dat het stralingsgevaar wordt uitgesloten. In opdracht van de Duitse fabrikant heeft de nieuwe importeur echter de be zitters van een „Schucoskopapparaat" erop gewezen, dat deze veranderingen niet noodzakelijk zijn en heeft een uit treksel van het keuringscertificaat laten drukken, dat hij nu als veiligheidsattest op de toestellen heeft laten aanbrengen. De vertaling van dit uittreksel, waar onder hij eveneens de naam van het hoofd van het fysisch-technisch bonds instituut heeft geplaatst, is evenwel van dien aard, dat de schoenwinkeliers een volkomen onjuiste voorstelling van za ken wordt gegeven. De Nederlandse vertaling, waarin wordt gesteld, dat „het toestel op basis van controle-onderzoek betreffende de internationale veiligheidsvoorschriften geen enkele gevaar oplevert, noch voor Korporaal gedood door helikopter Gistermiddag omstreeks kwart over een is te Rijswijk onder de Gelderse gemeente M au rik de 28-jarige beroeps- korporaal le klasse L. L. Breuer uit Amsterdam in aanraking gekomen met de staartrotor van een helikopter. Tij dens het vervoer naar het ziekenhuis is het slachtoffer aan zijn verwondingen bezweken. Het ongeluk gebeurde tijdens de tien daagse oefening van de genieschool uit Soesterberg. Bij deze oefening worden twee helikopters gebruikt voor luchtver- kenning. Het was de bedoeling dat kor poraal Breuer, die chauffeur was, ook met een helikopter de lucht in zou gaan, zodat hij zich een indruk kon vormen van de camouflage van zijn auto. Toen hij zich naar het toestel begaf is hij door een tot nu toe niet verklaarde oor zaak met het hoofd in aanraking geko men met de staartrotor van een van de toestellen. Onmiddellijk werd hij met het tweede toestel naar het militair hos pitaal „Oog in Al" te Utrecht vervoerd, maar toen de machine daar in de tuin aan de grond was gezet bleek het slachtoffer reeds overleden. pen dat bovendien zonder medeweten en in strijd met de betrokken bepalingen is overgenomen uit het keuringsrapport van het fysisch-technisch instituut in Duitsland. Het betrokken instituut in Duitsland heeft naar aanleiding hiervan bij de Duitse justitie een aanklacht wegens valsheid in geschrifte ingediend. Ongeveer honderdvijftig mannen uit Hekelingen op het eiland Pul ten zijn hier koortsachtig bezig met hel dichten van een 4 meter groot gat. dat het opgestuwde water van het spui onder druk van de storm achtige wind heeft geslagen in een damwand in de Schuddebeursdijk. I aangebracht voor het bouwen van een schutstuis. Het water, dat aan- j i ankelijk met grote kracht door het gat stroomde, heeft de polder ..Schuddebeurs" geheel blank gezet en het gemaal de ..volharding" bui ten werking gesteld. Twee andere gemalen draaien op het ogenblik op volle toeren om het overtollige water le lozen. De foto toont de leden van het dijkleger. in de weer met zandzak ken e.d. In de loop van de middag is gisteren het gat gedicht. Wat iedereen in Polen vast gelooft Kremlin-leiders ivoren gedwongen Poolse revolutie-eisengedwee in te willigen In Polen doet het verhaal de ronde, dat de Poolse leiders, onder leiding van Gomoelka, in oktober van het vorig jaar de eerste secretaris van de Russische communistische partij, Kroesjtsjef, als gijzelaar gevangen hebben gehouden ten einde de nieuwe „Titoïstische" koers, die thans in Polen gevaren wordt, van hem af te dwingen. Indien Russische strijdkrachten gedurende deze Poolse „oktober revolutie" zouden hebben ingegrepen, zou Kroesjtsjef zijn doodgeschoten. Dit ver tellen twee Franse parlementsleden, Lipkofski en July, in een artikel, dat gisteren gepubliceerd werd in het conservatieve blad „Paris-Presse". Volgens sommige zegs lieden in Polen zou Gomoelka partysecretaris Kroesjtsjef met een revolver hebben bedreigd. Enkele uren na dit voorval namen Kroesjtsjef en de andere Russische leiders de voorwaarden aan, die de Poolse leiders stelden om meer zelfstandig- nationaal te kunnen leven. De beide Franse parlementsleden schrijven, dat ieder een, met wie zy in Polen hebben gesproken, hun een dergeiyk verhaal verteld heeft. Zelfs als deze „legende van oktober" historisch niet juist zou zijn, is het toch een politiek feit, dat het gehele Poolse volk gelooft, dat het verhaal waar is, aldus het artikel in „Paris-Presse".

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1