Vliegende zuidwester storm raasde langs de kust en over ons land Koewatli en Nasser zijn he? eens geworden over een federale unie WEERBERICHT Onba mihartig a ugustus-i ceekei n d Jordaniërs in Syrië gearresteerd wegens „spionage en poging tot moord" Gezin van elf personen op het nippertje uit fel brandend huis 96ste Jaargang MAANDAG 26 AUGUSTUS 1957 No. 29222 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: i J. w. Benny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN W1^HS1^trl»t^n4VG^ncüe2°i507 Hoofdredacteur J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; t.2.55 per maand; f.0 59 per week Telefoon Directie en Administratie. 25041, Windkracht 12 Regen stroomde met bakken uit de hemel Dit weekeinde is beheerst door een diepe depressie, gepaard gaande met een vliegende zuidwester storm (windkracht 12) en hevige windstoten. Talloze zware slagregens, waardoor het water meermalen met bakken uit de hemel stortte, deden menigeen op de vlucht slaan en vooral in de badplaatsen moesten velen snel een veilige beschutting zoeken. Plaatselijke onweders gingen soms vergezeld van hagelbuien. De tempe raturen bleven laag voor de tijd van het jaar en liepen niet hoger op, dan tot 16 a 18 graden. Tijdens windstoten en buien daalde de temperatuur bovendien telkens. In Amsterdam viel door het noodweer de elektrische stroom uit, in Den Haag liepen huizen onder water en op vele plaatsen hebben de kampeerders het kwaad te verduren gehad, omdat hun tenten dikwijls scheurden. Kortom: het was een uitzonderlijk onbarmhartig augustus-weekeinde, waar aan men een trieste herinnering zal behouden. Geen Radio-muziek Duizenden abonnees van de PTT- draadomroep hebben gisterochtend de radio-uitzendingen gemist, om dat 's ochtends om tien minuten voor zes te Amsterdam de elektri sche stroomvoorziening even was uitgevallen. Van de overal in de stad verspreid liggende versterkerrekken voor de draadomroep waren er circa 30 uitgevallen, die een voor een weer met de hand moesten worden inge schakeld. In deze voedingsstations bevinden zich n.l. nul-spanningsau tomaten als beveiliging. De hevige storm en regen waren in de nacht van zaterdag op zondag de oorzaak van, 'dat er bij de elek trische centrale van het G.E.B. aan de Hemweg een lek ontstond. Het binnenstromende water veroorzaak te kortsluiting, waardoor de stroom enkele ogenblikken uitviel. Een der gevolgen was, dat alle elektrische klokken in Amsterdam op tien mi nuten voor zes bleven stilstaan. Hilversum zonder stroom Gistermiddag van half twee tot ruim half drie heeft de helft van de gemeen te Hilversum zonder elektrische stroom gezeten, omdat een der twee voedings stations, dat bij de Noorderbegraaf plaats, uitviel. Van de radiostudio's waren er op dat moment drie in de lucht, namelijk de AVRO, de Wereldomroep en de KRO. De beide eerste lagen in de ongestoorde wijk, de KRO verdween een halve mi nuut uit de ether, maar werd daarna verder gevoed door het automatisch in geschakelde nood aggregaat, dat gedu rende een kwartier dienst moest doen. Daarna hadden technici van het GEB de studio overgeschakeld op ongestoorde voedingsstations. De stagnatie werd veroorzaakt door een storing in een kabel van 50.000 volt. Hierdoor vielen de elektrische pompen van een waterleidingbedrijf uit, zodat moest worden overgeschakeld op stoom pompen. Vluchtende kampeerders Op Texel zijn verscheidene kampeer - tenten gisteren door de storm vernield. De eerste gedupeerden kwamen 's mor gens om 6 uur reeds veilig onderdak zoeken bij de beheerder van het kam peerterrein te De Koog. Diverse kam peerders moesten hun vakantie ontijdig afbreken. De zee tussen Texel en Den Helder was zo wild, dat het vlaggeschip van de veerdienst tussen Texel en Den Helder „De Dageraad" met een defecte schroef de haven van Oude Schild bin nenliep en uit de vaart moest worden genomen. Er waren zeer veel zeezieken aan boord. Schepen in nood Ook verschillende schepen zijn danig in moeilijkheden geraakt. Zo seinde het Turkse 2337 metende s.s. ,,Neviye" gis teravond dat het voor de Nederlandse kust, drie mijl west van Hoek van Hol land, met de storm te kampen had. Schepen voeren uit voor hulpverlening, maar enige tijd later is het schip vlot de Nieuwe Waterweg opgevaren. Het Duitse vrachtschip „Gerard El- fring" vroeg ter hoogte van het weer- schip „Texel" hulp wegens machine- schade. Het schip is met behulp van de sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen te Terschelling binnengevaren. Het Noorse vrachtschip Hoy anger", metende 4612 brt., dat voor ae rede van Vlissingen lag, is gisteren van haar an kers geslagen en heeft deze verspeeld. Zonder dat zij assistentie behoefde, is zij naar Antwerpen teruggekeerd. Gisterochtend is het 7134 brt. ton me- Iets hogere middag temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien. Matige tijdelijk zwakke wind, in hoofdzaak tussen west en zuid. Iets hogere middagtemperaturen. (Op gemaakt te 11.15 uur). 27 AUGUSTUS Zon op: 5.45 uur; onder: 19 41 uur. Maan op: 8.33 uur onder: 20.11 uur. Hoogv ater te Katwijk te 4.07 en 16 35 u. Laagwater te 0.06 en 12.26 uur, Dit nummer bestaat uit 12 pagina's, tende s.s. „Maria Theresia" van de re derij Vegas Corp" te Monrovia, dat in de Waalhaven te Rotterdam aan de boeien lag, door de sterke westenwind losgeslagen. Het schip dreef naar de zuidelijke kant van pier zes en maakte van twee binnenschepen de trossen ka pot. Zelf verspeelde de Liberiaan zes trossen en een staaldraad. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Er moesten evenwel vijf sleepboten aan te pas komen om het schip weer op zijn plaats te krijgen. De Engelse veerboten van Harwich naar Hoek van Holland hebben gisteren veel overlast van de storm ondervonden en kwamen met zes tot negen uur ver traging aan. De Britse boot Amster dam" (5092 ton) was door de zware zeeën zo zwaar beschadigd, dat zij een dag uit de dienst moet worden genomen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜIIIIIIIIIM Gat in damwand geslagen Polder Schuddebeurs onder water Door het opgestuwde water van het Spui is omstreeks vijf uur van morgen een gat in een damwand in de Schuddebeursdijk in Hekelingen (op het eiland Putten) geslagen. Hierdoor is de polder Schudde beurs geheel onder water gelopen. Het achter deze dijk gelegen wa tergemaal, de „Volharding" is door dit water buiten werking gesteld. Vanmorgen vroeg zijn de sluizen van de polder „Brabant" en „Nieuw Schuddebeurs" opengezet. De stoomgemalen „De leeuw van Put ten" uit Snijkenisse en de „Bier- sum" uit Biert draaien thans op volle toeren om het overtollige wa ter te lozen. Verschillende perce len land, waarop landbouwgewas sen staan, zijn ook onder water ge lopen. De gehele bevolking van He kelingen is opgeroepen het water te bestrijden. Met zandzakken, die vanuit Hekelingen worden aange voerd, wordt getracht het gat te dempen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIllllllll Geen grote schade in het Haringvliet De schade aan de in het Haring vliet in aanbouw zijnde ringdijk door de storm van de afgelopen 24 uur blijkt nogal mee te vallen. On geveer 200 meter van de Noorde lijke dijk, welk stuk nog bestond uit een kleikade en storting, is. overi gens voor de vijfde maal in dit tot 8 meter diepe water, weggeslagen. Van de dijk, voor zover deze onder een asfaltdek lag, is een stuk van 20 meter vernield. Het zou van morgen bij laag water eerst moge lijk zijn eventuele verdere schade op te nemen. Zoals men weet wordt de ringdijk in het Haringvliet gebouwd om een bouwput te vormen voor een slui- zencomplex in de toekomstige af sluitdijk van deze zee-arm. Bouwland onder water Vanmorgen vroeg omstreeks zes uur is in de Biesbosch door de wind en ge tijwerking 200 ha bouwland en 100 ha weiland onder water gelopen. De stand van het water was 2.65 boven NAP, nor maal is 1.30 boven NAP. De boerderijen in dit land. dat wel meer onder deze omstandigheden onder water loopt omdat dit land tot vloed- kom dient, staan droog, omdat zij hoger liggen. Op 40 ha van het bouwland staat graan, dat nog geoogst moet worden en 13 ha is beplant met bieten. Enorme drukte Scheveningen Gistermiddag is het enorm druk ge weest op de Schevening.se Boulevard. Duizenden auto's uit binnen- en buiten land - één lange file vormend - reden langs de kust op en neer, af en toe ver keersopstoppingen veroorzakend, zodat de politie moest ingrijpen. Het was de felle zuidwesterstorm - af en toe met orkaankracht - die geweldige massa's water en schuim over de hoofden van de buitenhaven te Scheveningen wierp. Honderden auto's stonden langs de kant te genieten van een groots spel van de elementen. Wel bijzonder druk was het omstreeks drie uur, bij het tweede hoog water. Op de omringende duinen rond de ingang van de buitenhaven en het sein huis stond een duizenkoppige menigte saamgepakt om het binnenlopen van enige loggers gade te slaan. Vol interes se keek men naar de fenomenale staal tjes zeemanskunst: de loggers kwamen veilig in de haven en konden daarna, nog hevig schommelend, de nauwe sleuf door om het wat rustiger water van de binnenhaven te bereiken. Jongetje in ballon gestikt (Speciale berichtgeving) De vierjarige Hammy Schoften in Giethoorn-Noord is tijdens het spelen met een luchtballon gestikt Het jon getje slikte op een gegeven ogenblik de ballon in, waardoor de luchtpijp ver stopt raakte Op weg naar het zieken huis is het kind overleden Zaterdagochtend is de Pakistaan- sa kruiser ..Rabur" voor een vier daags onofficieel bezoek aan Nederland in de Parkhaven te Rot-1 dam. terdam afgemeerd. De foto geefi een beeld van de Pakistaanse oor logsbodem in de haven van Rotter- Toen enige tijd geleden een der nieuwe DC 7C's, dje Zuiderzee gedoopt is. een proefvlucht naar München maakte, was de KLM op het idee gekomen, 'n aantal Volen- damse kinderen deze proeftocht me- de KLM in Den Haag gekomen om de te laten maken. Uit dankbaarheid de pres.-dir. Ir. I. A. Aler te verras voor dit gebaar was de heer De sen met een pak paling. Boer uit Volendam met zijn vier Een der kinderen biedt de heer kinderen naar het hoofdkantoor van Aler de paling aan. President Koewatli van Syrië is gisteren uit de Egyptische hoofdstad Cairo naar Damascus teruggekeerd. Hij werd in de afgelopen dagen in Alexandrië voor een maagkwaal behandeld. In Cairo had hij besprekingen met president Nasser, met de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Hassoena, en met de Jemeni- tische gezant Aboe Talem. Bij zijn aankomst in zijn eigen hoofdstad verklaarde Koewatli, dat Syrië en Egypte elke druk zouden weerstaan; hij sprak een bericht van Radio-Moskou -egen, dat Koning Saoed van Arabië Nasser en hemzelf zou hebben uitgenodigd vooi een bespreking in de Saoedische hoofdstad Riad. Toen hem gevraagd werd, of hij met Nasser een federale unie van hun beide landen had besproken, zei Koewatli dat men het hier inderdaad over eens geworden was en dat „alles zijn normale loop neemt". Koning Hoessein van Jordanië en Koning FeisaI van Irak hebben zaterdag te Istamboel in Turkije tweemaal geconfereerd met de Turkse president Bayar en de premier van Turkije, Menderes. Zij bespraken de gespannen toestand in het Mid den-Oosten. Intussen pleegde de Amerikaanse deskundige voor vraagstukken inzake het Midden-Oosten, Loy Henderson, overleg met de Amerikaanse ambas sadeur in Turkije, Fletcher Warren. Koning Hoessein is gisteren na zijn bespre kingen naar Spanje vertrokken voor een particulier bezoek van twee weken. Generaal Bizri ziet vooral gevaar in het „Zionisme" Volgens een Libanees blad brengt het Syrische leger veldartillerie en lucht doelgeschut naar de grens met Libanon. Ook worden er in de buurt van de grens loopgraven aangelegd. Het blad meldt verder, dat Syrië soortgelijke maatrege len neemt aan zijn grenzen met Irak, Turkije en Jordanië. Syrische autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat er drie Jordaniërs zijn ge arresteerd. Volgens een militaire woord voerder zouden zij door officiële Jor daanse persoonlijkheden zijn opgestookt om „bepaalde vooraanstaande figuren in Syrië te vermoorden". De woordvoerder verklaarde, dat de drie Jordaniërs die ook opdracht zouden hebben gehan om ,te spioneren en ondermijnende actie te voeren", getracht hebben om het kan toor van het Syrische blad „Alef Baa" Toechatsjefski c.s. gerehabiliteerd Herziening zuivering van dertiger jaren Volgens Westelijke waarnemers Is In Moskou een herziening op komst van de processen, welke Stalin in de dertiger jaren liet opvoeren, en waarvan o-m. maarschalk Mikhail Toechatsjefski en zeven andere bekende generaals het slachtoffer werden. Zaterdag werden zij reeds voor een d-e&l gerehabiliteerd in het jeugdblad „Konsomolskaja Prawda", die Toechat- tsjefski een van de helden van de Rus sische revolutie noemde. Na Stalins dood is blijkbaar mate riaal vrijgekomen, waaruit de onschuld van de generaal blijkt. In de memoires van leden van de Duitse inlichtingendienst is reeds her haalde malen betoogd, dat het proces tegen Toechatsjefski es het gevolg was van de valse inlichtingen, die de Nazi's Stalin deden toekomen met het doel de leiding van het Russische leger uit de weg te laten ruimen Stalin nam deze inlichtingen aan en liet de beste mensen van het rode leger wegzuiveren, op deze wijze Hitier goed in de kaart spelend. Het schijnt, dat nu vooral maar schalk Zjoekof, die zelf na de oorlog bij Stalin in ongenade viel, uit is op rehabilitatie van deze generaals. in Damascus in brand te steken. ,,Alef Baa" is het blad, dat kortgeleden krach tige aanvallen heeft gedaan op Koning Hoessein van Jordanië en diens rege ring. De nieuwe Syrische opperbevelhebber, generaal Bizri heeft verklaard, dat niet het communisme, maar het Zionisme de integriteit van Syrië in gevaar brengt. Hij zei verder dat de politiek van Syrië erop gericht is om het land zowel bui ten hét communistische als het kapita listische kamp te houden. Volgens Bizri is het Syrische leger niet tussenbeide gekomen in regerings zaken, zoals beweerd is. Het leger ont vangt bevelen van de constitutionele regering, die dit Jand regeert, aldus Biz ri. Syrische delegatie morgen naar de Sovjet-Unie Een Syrische economische delegatie, welke naar Moskou zal gaan voor het vaststellen van gedetailleerde overeen komsten inzake Sovjetrussische hulp aan Syrië, zal vertrekken. Zaterdag werd bekendgemaakt, dat de Sovjet- Unie uitrusting e.d. voor ontwikkelings projecten zou leveren tegen langlopende kredieten, waarvoor 2% rente bere kend zou worden. De bedoelde projecten omvatten een netwerk van spoorlijnen, een dam in de Tigris, artesische putten en nieuwe industrieën, onder andere een kunstmestfabriek. Vromv sprong nit raam; spaargeld gered (Speciale berichtgeving) In een dichtbevolkte buurt van Rotterdam-zuid zijn in de nacht van zaterdag op zondag een vader, mo der en negen kinderen op het nippertje ontkomen aan de vlammen, die bezit van hun woning hadden genomen. Het gehele gezin lag op de zolderverdieping te slapen, toen de vrouw wakker werd door een sterke rook ontwikkeling. Het bleek, dat in het benedengedeelte van het uit één verdieping bestaande huisje een hevige brand woedde. Het was niet meer mogelijk om via de trap naar beneden *e gaan. Hoestend en met tranende ogen liepen de ouders en him kinderen (het jongste kind is tien jaar) radeloos over de zolder, welke in een dichte rook was gehuld. Vooral de vader, die aan chronische bronchitis lijdt, had het bijzonder be nauwd. Tastend en struikelend vond men de weg naar het zolderraam, dat kon worden opengeschoven. De vrouw bedacht zich geen moment en sprong pardoes uit het venster, bo ven op enkele fietsen, welke tegen de gevel stonden. Zij is met een auto van de GG en GD naar het ziekenhuis ge bracht om te worden onderzocht. De man en de kinderen slaagden erin zich via het dak in veiligheid te brengen. Nauwelijks was de laatste bewoner er uit of het gehele pandje was een laaien de vuurzee. Met vijf stralen heeft de brandweer het vuur bestreden, waarbij men erin slaagde uitbreiding van de brand, welke ernstig dreigde, te voorko men. Over de oorzaak van de brand is men het nog niet eens. Vermoed wordt ech ter, dat de slang van het gasstel is los geschoten, waarop een ketel met was goed stond. Zoals elke week in de nacht van zaterdag op zondag was de ketel op een laag pitje gezet met de bedoeling 's morgens te kunnen gaan wassen. Tijdens een nader onderzoek, dat in de loop van zondag is ingesteld, heeft men f. 2400 spaargeld geheel onbescha digd in het totaal uitgebrande huis te rug gevonden. Sloep van de „Van Ewijck" bij St. Heiier omgeslagen Alle inzittenden gered Zaterdagmiddag is een motorsloep van het Nederlandse fregat der Kon. Marine „Van Ewijck" bjj St. Heiier het Kanaaleiland Jersey omgeslagen. De elf inzittenden zijn gered. De ma troos H. Joosten liep een ernstige shock op en de hofmeester P Bakker een lichte. Zij zijn opgenomen In het ziekenhuis van St.-Helier en buiten ge vaar- Wegens de storm, die in het Kanaal heerst, konden luitenant ter zee der eer ste klas L. C. Phaff, drie andere offi- oieren en 31 bemanningsleden van de „Van Ewijck" die op ongeveer een mijl afstand van de Kust voor anker ligt, hun schip niet bereiken. Zij brachten de naoht door in het politiebureau van St.-Helier, waar zij ook de vorige nacht reeds verbleven.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1