SPANNENDE DAGEN VOOR HET DIJKLEGER IN HARINGVLIET Minister Suurhoff beperkt zijn bestedingen met ruim 1 miljoen Deining en golven belagen het grootse werk van dijkenbouwers Amerikaanse deskundige voov het Midden-Oosten morgen in Turkije WEERBERICHT 96ste jaargang ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1957 No. 29221 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: j. w aeimj DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witta stogel l' LeWen aUo no 670f5, Hoofdredacteur J. Brouwer f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Nog 300 meter en ive zijn safe Regering vraagt 1,3 miljoen voor poliobestrijding De regering wil voor de bestrijding van de kinderverlamming dit jaar een bedrag uittrekken van 1.309.600 gulden Verreweg het grootste deel van dit be drag is bestemd voor de aankoop van vaccin in het buitenland: 1.100.000 gulden. De overige 209.600 gulden zijn nodig voor de uitvoering van de ac tie: aanschaffingen, salarissen van personeel en dergelijke. Er zal bijv. bij de geneeskundige hoofdinspectie van de Volksgezond heid een arts in de rang van hoofd inspecteur worden aangesteld, die be- j last zal worden met de centrale lei ding van de uitvoering van het polio vaccinatieprogramma. De nodige gelden zijn bij de Tweede Kamer aangevraagd in een wetsont werp tot wijziging van de begroting van sociale zaI^^-, en volksgezondheid voor 1957. Prinses Margriet drie weken incognito op Texel Prinses Margriet is er in geslaagd vrijwel onopgemerkt, drie weken va kantie door te brengen in een meis- jeskamn bii de Koog op Te-vel. Wel werd zij op 2 augustus op de veerboot door enkele passagiers herkend, doch al spoedig deed op het eiland het ge rucht de ronde, dat men zich vergist moest hebben en het een dubbelgang ster was geweest, die die dag samen j met een vriendin in Texel van boord stapte. De Prinses droeg zelf haar bagage en nam op de voorbank van een heel een voudig auto'tje naast de chauffeur plaats, die daar op de aankomst van de veerboot had staan wachten. Gisteren, drie weken later, aanvaard de zij weer in gezelschap van haar vriendin de terugtocht. Toen men haar bij de aankomst van de veerboot in Den Helder in een aldaar wachtende hofauto zag stappen kreeg men pas ze kerheid. Moeder en zoontje in auto verdronken De 35-jarige mevrouw G. G. Buigel- Mulder is gistermiddag omstreeks drie uur met haar auto, waarin ook haar 3- jarig zoontje zat, in het Roswinkeler kanaal gereden. Beiden zijn verdronken. Mevr. Bui gel was op weg naar het land om thee te brengen aan haar man en het personeel. Zii moest voor een haar tegemoet komende wielrijder op de smalle weg uitwijken en kwam daarbij vermoedelijk in de rulle zandberm te recht en slipte. Bij haar poging om weer op het wegdek te komen heeft zij waar schijnlijk teveel naar links uitgehaald, waardoor de wagen over de weg heen het kanaal in schoot. Hoewel haar man en anderen snel ter plaatse waren, slaagden zij er niet in de vrouw en het kind uit de gezonken auto te bevrijden. Aantal wijkverpleegsters teruggebracht T.b.c.-bestrijding krijgt 2 ton minder Minister Suurhoff heeft de Tweede Kamer een nota overge legd, waarin hij mededeelt hoe hij de bestedingen van het Departe ment van Sociale Zaken en Volks gezondheid voor dit jaar heeft benerkt. Het totale bedrag van de beperkingen van dit departement bedraagt 1.018.600 gulden. Be begrotingspost, die het meest is besnoeid, is, die voor de subsidies aan de plaatselijke verenigingen voor ge zondheidszorg. Het aantal in de be groting 1957 opgenomen wijkverpleeg sters van gemiddeld 2800, zal tot ge middeld 2700 worden teruggebracht, hetgeen een besparing van 275.000 gulden oplevert. Bij de subsidiëring van de sociale lasten zal, voor zover dit in een aantal gevallen nog niet geschiedde, rekening worden gehouden met de toepassing van In Algerije woedt „slag om de grenzen" Franse politieke en militaire leiders hebben gisteren besloten langs de Al gerijnse grenzen nieuwe maatregelen te treffen ter voorkoming van wapensmok kelarij en aanvallen uit het buitenland. De leiders waren te Oran bijeen. Zij maakten plannen om wat de minister met standplaats Algiers, Lacoste, ge noemd heeft „de slag van de grenzen" te winnen. Aan de bespreking werd ver der deelgenomen door de Franse minis ter van defensie, Morice, de stafchef van het Franse leger, generaal Ely, en de bevelhebber van de Franse strijd krachten in Algerië, generaal Salan. In de eerste drie weken van augustus zijn in Parijs 326 Algerijnen gearres teerd, 67 van hen wegens „politieke misdrijven" de rest voor gewone over tredingen. In de eerste helft van deze maand zijn volgens niet-officiële ra mingen meer dan 60 mensen gedood en 140 gewond bij gewelddaden onder de 350.000 Noord-Afrikanen, die in Frank rijk wonen. Dat is bijna net zoveel als in de gehele maand juli. Te Boeguirat in het departement In het gebied van Oran zijn twee op- daanse religieuze leider sjeik Ben Tek- koek en diens zoon vermoord. De sjeik was 73 jaar en leider van de Zamoeja Senoessia sekte. In het gebied van Oran zyn twee op standelingenleiders aangehouden. Het zijn de militaire en de politieke leider van het Nationale Bevrijdingsfront in Oran. Hun namen zijn niet bekend ge maakt. I de z.g. coördinatietabel, hetgeen 50.000 gulden oplevert. De tuberculosebestrijding zal het dit I jaar met 198.600 gulden minder moeten doen. Het voor de aanschaffing van Röntgenapparatuur opgestelde program ma zal worden beperkt besparing 120.000 gulden het subsidie aan de Kon. Ned. Centr. Ver. tot bestrijding der tbc zal worden verlaagd - besparing 40.000 gulden en het aantal te subsi diëren huisbezoeksters bij de plaatselijke verenigingen voor t.b.c.-bestrijding zal met tien worden verminderd bespa ring 38.600 gulden. De posten inzake de bestrijding van de kinderverlamming zullen met 180.000 gulden worden ver minderd. Nu de epidemie van 1956 een duide lijker beeld betreffende de noodzaak van rijkssteun ten behoeve van de polio bestrijding is verkregen, is het mogelijk gebleken ervan uitgaande dat de ont wikkeling in 1957 niet ongunstiger zal zijn dan thans wordt aangenomen het onderdeel „subsidiëring in de perso neelskosten van het verplegend perso neel" van de erkende centrale te verla gen met 80.000 eulden en het onderdeel „aanschaffing apparatuur" met 100.000 gulden. Andere beperkingsposten zijn: sub sidiëring van verschillende vormen van verpleegstersopleidingen 75000 gul den, subsidies bevordering kinderhy- giëne 24.000 gulden, subsidiëring van het sociaal plan voor de ontwikke lingsgebieden 75.000 gulden, subsidies ten behoeve van de verpleging van astmatische kinderen 65.000 gulden, subsidies en kosten verband houdende met de bestrijding van geslachtsziek ten 25.000 gulden, beperking voorge nomen uitbreiding aantal schoolart sen 35.000 gulden en subsidies voor geestelijke volksgezondheid 16.000 gul den. Verwijten in Londen „Terwijl de Russen in de V.N.-com- missic voor ontwapening te Londen aandringen op een spoedige overeen komst, worden in de Sovjet-Unie proe ven met kernwapens genomen", aldus verklaarde de Britse afgevaardigde Ormsby-Core gisteren. Hij wees na drukkelijk de beschuldiging van de Rus sische afgevaardigde, Zorin van de hand, dat het Westen niet bereid is ook maar het minste te doen om tot beëin diging van de wedloop op het gebied van de kernwapens te komen. Zorin had woensdag een hevige aan val gedaan op de Westelijke houding inzake beëindiging van de proeven met kernwapens. De Brit betoogde, dat volgens het Westen, staking van de produktie van splijtbaar materiaal voor militaire doe len de enige doelmatige maatregel is om tot ontwapening op dit terrein te komen. De Russen zijn ertegen gekant, dat opschorting van de kernproeven wordt verbonden aan staking van de produktie van splijtbaar materieel voor militaire doelen, aan maatregelen tot beperking van de conventionele bewape ning en aan een inspectiestelsel tegen een verrassingsaanval. De Russen wil len één bepaalde maatregel nemen (on voorwaardelijke beëindiging van de kemproeven), die in het geheel geen echte ontwapeningsmaatregel is, zo zei hij. Zorin vroeg de Westelijke vertegen woordigers waarin hun nieuwe voorstel len verschillen van de vorige. De Ame rikaanse afgevaardigde. Stassen, wees erop, dat het Westen thans opschorting van de kernproeven voor de tijd van 2 jaar in plaats van tien maanden voor stelt. Op de vraag van Zorin of over eenstemming in principe over staking van de produktie van splijtbaar mate riaal noodzakelijk is voordat de op schorting van kracht wordt, antwoordde Stassen bevestigend. (Van onze Haagse redactie) De dijkenbouwers in het Haringvliet beleven spannende dagen! De ringdijk om de bouwput is gevorderd tot het kritieke punt: de noord zijde, waar de zee haar grootste kracht ontwikkeld tegen het zand, het rijshout, de steen en het asfalt, die het mogelijk moeten maken midden in het vrije water sluizen te gaan bouwen als eerste onderdeel van de eerste grote dam. Eigenlijk had het dijkgedeelte aan de zeezijde al voltooid moeten zijn, want de beste tijd van het jaar is voorbij. De windkracht neemt toe en reeds is enkele malen vrij belangrijke schade aan het nog onvoldoende verdedigde dijkgedeelte toegebracht. gerekte eilandje midden in het Haring vliet, tussen de duinen van Rockanje en het haventje van Goeree. Het aantal draglines zal nog worden opgevoerd en de asfaltbedrijven zullen de volgende week dag en nacht gaan draaien om zo snel mogelijk over het kritieke punt heen te zijn. Alleen in de weekeinden staat alles stil. van vrijdag middag om een uur of 3 tot de maan dagochtend. En elke zaterdag en zondag houden de ingenieurs hun hart vast, want juist die weekeinden pleegt het Met man en maclit De vier aannemers (verenigd in de N.V. Haringvliet, aan wie dit werk voor f. 18 miljoen is gegund) werken met man en macht om zo snel mogelijk zand aan te brengen aan de noordkant van de dijk, die vervolgens wordt versterkt met een „beslag" van rijshout en steen om tenslotte met asfalt te worden afgedekt. Ingenieurs van de Rijkswaterstaat geven technische aanwijzingen, en iedereen bestudeert de voorspellingen van de Bilt. „Drie weken mooi weer en we zijn er", zei ir. L. W. Lievense van de Deltadienst Noord, toen hij ons gistermiddag te midden van draglines en zandspuiters uitlègde wat er nog gebeuren moest in de kwetsbaarste bocht. „Nog een twee k driehonder meter en we zijn safe". Voor de getijstromen is men niet bang meer, maar de zeedeining en door de wind opgejaagde golven kunnen brok ken maken. Vorige zondag heeft ir. Lie vense de onverwachte kracht der onbe rekenbare zee nog aan den lijve onder vonden. Toen hij een foto wilde maken van het wegslaan van asfalt op een juist gereed gekomen stukje dijk, kwam plot seling een golf, die hem tot aan de hals in het water zette. De laatste dagen, bij redelijk mooi weer, kwam het water steeds tot ongeveer vier meter boven NAP. de hoogte van de buitenkant van de dijk. Daarom moet de kap (8 meter plus NAP) er zo snel mogelijk op. „We stellen als eis, dat de gehele wand der bouwput aan de zee zijde vóór 1 oktober op 8 meter plus is", aldus ir. Lievense, „zodat de herfststormen geen kwaad kunnen doen". i EREESïl? 175* TEL.23337 Zonder dat he gros van de Neder landers er veel van merkt werkt het Nederlandse dijkleger met grote voortvarendheid aan de verwezen lijking van het Deltaplan, een van de stoutmoedigste ondernemingen in de toch al rijke historie van de Nederlandse Indaanwinning. In het Haringvliet tekenen de contouren van de grote bouwput zich al duidelijk af. Deze lucht opname laat duidelijk de gigan tische afmetingen van het project zien, dat nu snel zijn voltooiing na dert. Wind en water bedreigen ech ter thans het werk. De spanning in het Haringvliet viert hoogtij. „Nog een twee a driehonderd meter en we zijn safe (Luchtfoto A.N.P.) weer niet zo best te zfijv zoals elke Ne derlander uit ervaring weet.. Het is al een paar maal gebeurd, dat een klei- leemdam wegsloeg en de schade be draagt wel eens circa vier ton per week. Tegenvallers zijn echter onvermijdelijk bij dit eerste werk in een der grote armen van de zee, dat intussen gestadig vordert en waarvoor men bewondering krijgt wanneer men in de „Haringvliet- taxi" (een tien minuten dienst over het voltooide dijkgedeelte om tijdverlies door heen en weer lopen de voorkomen) over het asfalt rijdt. Hier is men bezig de zee te overwinnen op een plek. waar deining en de golven vrij spel hebben, om er een kilometer lang sluitcncom- plex te leggen, dat het water kan tegen houden en doorlaten a! naar de mens beschikt. Kordon veiligheidspolitie om ambassade in Damascus vervangen door wachtposten Vertraging Dat het werk nog niet zover gevor derd is als men had gehoopt, heeft twee oorzaken. In de eerste plaats hadden de vier aannemers meer tijd nodig om op elkaar ingespeeld te geraken en dus goed op gang te komen dan was gedacht. En in de tweede plaats heeft 't weer van de afgelopen weken het werk vertraagd. Al met al is men nu een week of zeven op het schema ten achter. Dit is geenszins onoverkomelijk voor een werk van 13 maanden (5 maart 1958 moet de ringdijk opgeleverd zijn), maar het weer moet nu wel een beetje medewerken wil men voor de herfst de bocht, die het zwaarst kan worden aangevallen door de zee, op de vereiste sterkte en hoogte hebben. Ongeveer 550 man zijn nu met vier grote drijvende kranen. 12 zandzuigers, 3 baggermolens, een stuk of 20 draglines en 3 asfaltinstallaties bezig op het lang- Loy Henderson, deskundige van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken voor kwesties aangaande het Midden-Oosten wordt morgen in Turkije verwacht. Daarna zal hij andere landen in het Midden-Oosten bezoeken, aldus een officiële mededeling van genoemd ministerie. Henderson, die plaatsvervangend onderminister van staat is, zal een onderzoek instellen naar de „ontwikkelingen in het gebied en de reacties op die ontwikke lingen aldaar". Zijn bezoek werd „bespoedigd" door de toestand in Syrië, aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken. Henderson was Amerikaans waarnemer op de bijeenkomst van lander van het Verdrag van Bagdad, welke in de lente werd ge houden. Henderson is ambassadeur in India en Perzië geweest. Hjj was in Tehe ran tijdens de Brits-Perzische oliecrisis toen de regering van Mossadeq de Britse olie-eigendommen nationaliseerde. Hij heeft de reputatie de speciale vertegen woordiger van het State Department te zijn voor moeilijke gevallen, die het Mid den-Oosten betreffen. Washington verzoekt Israël niet te interveniëren Maemillan confereert met Amerikaanse gezant Koud en veel wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met nu en dan buien. Krachtige af en toe harde tot stormachtige wind tussen z.w. en west. Koud weer. (Opgemaakt te 11.15 uur). 25 AUGUSTUS Zon op: 5.42 uur; onder: 19.46 uur. Maan op: 5.44 uur; onder; 19.17 uur (Nieuwe Maan). Hoogwater te Katwijk aan Zee te 2.40 en 15.10 uur. Laagwater te 10.55 en 23.10 uur. (26/8: hoogwater 3.23 en 15.52 uur; laagwater te 11.41 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's, en een Bijvoegsel. Syrië heeft gisteren het kordon vei ligheidspolitie. dat een wakend oog hield op de Amerikaanse ambassade in Damascus, teruggetrokken en er drie wachtposten voor in de plaats gesteld, die niet langende bezoekers van de am bassade lastig vallen. Aldus deelde een Amerikaanse woordvoerder mee. Woens dag j.l. hadden de V.S. tegen de omsin geling geprotesteerd. De Amerikaanse zaakgelastigde in Je ruzalem. William Baxter, heeft in een onderhoud in het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken namens zijn regering te kennen gegeven, „dat de Ver. Staten hopen, dat Israël zich niet geroepen zal achten om in te grijpen" in de Syrische evolutie. Diplomaten in Jeruzalem zijn van mening, dat de nieuwe buitenlandse po litiek van Syrië Israël in een moeilijke en gevaarlijke, situatie brengt. Zij wij zen er overigens op dat de machtheb bers in Syrië op het ogenblik allerminst gebaat zullen zijn bij moeilijkheden met omliggende staten en knopen daaraan de veronderstelling vast dat Israël de eerste tijd niet bevreesd hoeft te zijn voor Syrische activiteiten in zijn rich ting. Onmiddellijk na zijn terugkeer van een onderbroken vakantie heeft de En gelse eerste minister gisteren de Ameri kaanse gezant - Walworth Harbour, die waarneemt voor de afwezige ambassa deur Whitney - in zijn ambtswoning in Downing Street ontboden en de ont wikkelingen in Syrië met hem bespro ken. Tijdens de afwezigheid van minis ter Selwyn Lloyd heeft Maemillan de leiding van het ..Foreign Office" overge nomen. Over de resultaten van het onderhoud is nog weinig bekend geworden. De con ferentie van Harbour en Maemillan is voorafgegaan door een reeks van con sultaties op lager niveau, en meermalen is in die voorbereidende besprekingen het Verdrag van Bagdad ter sprake ge komen. De tendens van de Engels-Amerikaan se besprekingen is tot dusver geweest, dat er van interventie, op welke wijze dan ook, geen sprake kan zijn zolang de nieuwe Syrische politiek geen vaste vorm heeft aangenomen. Temeer daar interventie op dit moment Syrië wel licht dichter naar de zijde van Sovjet- Rusland zou dwingen. De seminole-lndianen in de Ame rikaanse staat Florida hebben ge- siemd over een wet, die hun voor het eerst in ongeveer 100 jaar een vorm van zelfbestuur zal geven. De oudste inwoner van het reservaat, de 94-jarige Sam Huff, die weigert de kleding van de blanken te dragen - met uitzondering van schoenen - en Billy Osceola, hei opperhoofd van het reservaat, die wel blanken- kleding draagt, wierpen samen hun stembiljet in de stembus te Dania. Een juwelier voor f 58.000 opgelicht Met valse cheques betaald CVan onze correspondent) Een Amsterdamse juwelier, de heer H Schipper, zit op het ogenblik met de handen in het haar. Hij is namelijk het slachtoffer geworden van een op lichter, die diamanten ter waarde van 58.000 gulden met valse traveller- cheques heeft betaald. In het begin van deze week kwam een man, die vloeiend Engels sprak en zich voor Amerikaan uitgaf, bij de heer Schipper om diamanten te kopen. De juwelier toonde de „klant" een groot aantal edelstenen maar deze kon nog geen keus maken en zei, dat hij terug zou komen. Dit gebeurde inderdaad de volgende dag. Woensdag werd de koop gesloten en na vrij langdurige onder handelingen betaalde de Amerikaan het bedrag van 58.000 gulden in dollar-tra- vellercheques. Dit gebeurt heel vaak en het is bijzonder moeilijk voor een za kenman om onmiddellijk de cheques te verifieren. De heer Schipper accepteer de dan ook deze betaalmiddelen en de „klant" ging met de diamanten de deur uit. De volgende dag (donderdagmiddag) bood de juwelier de cheques aan zyn bank aan. De kassier zag ogenblikkelijk dat deze vals waren en toonde verval singen. die reeds met een gewone loep te zien waren, aan de heer Schipper. De beetgenomen juwelier schakelde on middellijk dat centrale recherche in en deze, op haar beurt, waarschuwde de Interpol. Thans is gebleken, dat men hier zeer waarschijnlijk met een inter nationale oplichter heeft te doen, want nog kort geleden werd een dergelijke truc door een man met hetzelfde signa lement in België toegepast. Vanmorgen had de Amsterdamse po litie van de oplichter nog geen spoor kunnen ontdekken.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1