Koningin bracht een werkbezoek aan Schouwen en Duiveland Met een enkel woord Kabinet keurt inter-Indonesische R.T.C. - in Djakarta - goed A ge n rla DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1957 Briiinisse, Nieuwer kerk. Haamstede en Zierikzee met een bezoek vereerd Voor een werkbezoek aan enkele gemeenten op het eiland Schouwen en Duiveland, dat tijdens de watersnood zo zwaar getroffen werd, is Koningin Juliana met gevolg vanmorgen omstree ks elf uur bij de grens van de provincie Zeeland aangekomen. Zij werd hier be groet door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de districtscom mandant der Rijkspolitie, de heer W. H. van Ballegoyen de Jong. Na de begroeting begaf het gezel schap zich naar Anna Jacoba en ging aan boord van de Rijkspolitieboot 18. Vervolgens werd koers gezet naar Brui- nisse, waar bij het naderen van de ha ven het Koninklijke gezelschap een groet werd gebracht door enkele van de on geveer 40 in de haven van Bruinisse ge legen gepavoiseerde vissersschepen, die de RP 18 tegemoet voeren. Aan de wal werd Koningin Juliana o.a. verwelkomd door de burgemeester van Bruinisse, de heer H. K. Michaëlis. waarop de oudste inwoonster van Brui nisse, de 97-jarige weduwe Van Gilst— Okkerse, die in de oude Schouwen-Dui- velandse klederdracht gekleed was de Koningin bloemen aanbood. Daarna werd het na de stormramp door Zwit serland geschonken wijkgebouw van het Groene Kruis bezichtigd. Om ongeveer twaalf uur werd Ko ningin Juliana bij aankomst in Nieu- werkerk door de burgemeester, de heer A. A. van Eeten, begroet. Daarna werd gereden langs de na de stormramp ge bouwde nieuwe woningen, waarvan een groot aantal door Denemarken en Noor wegen werd geschonken. De Koningin bezichtigde een der gemeentewoningen, n.l. de woning van de 75-jarige mejuf frouw Krina Lemson. Het 9-jarig ach ternichtje, van de bewoonster, Elly de Braai, bood de Koningin bloemen aan. Vervolgens arriveerde het gezelschap bij „Het Dorpshuis", waar een ontvangst gegeven werd door de echtgenote van de burgemeester, mevrouw E. van Eeten —De Vries en de echtgenote van de Commissaris der Koningin, mevrouw S. C .de Casembrootbaronesse van der Feltz. In de grote zaal van „Het Dorps huis" werden de echtgenoten van de bur gemeesters van de gemeenten van Schouwen—Duiveland aan de Koningin voorgesteld, met wie zij de lunch ge bruikte. Na de lunch vertrok het gezelschap uit Nieuwerkerk naar Haamstede, waar de burgemeester jhr. R. J. H. S. Röell, de Koningin verwelkomde. Vervolgens begaf men zich naar het in duinen ge legen kamp voor de jeugd van Katen- drecht, waar de algemeen leider en kampcommandant, T. Verhage, het ge zelschap ontving. Voorafgegaan door het muziekkorps „Witte van Haamstede" begaf de Ko ningin zich te voet met de 144 kinderen, die hier met hun 5 leiders en 7 leidsters hun vakantie doorbrengen, naar de in gang van het kamp. waar de bestuurs leden van de Katendrechtse vereniging voor sociaal-cultureel vormingswerk (waarbij 600 van de 900 gezinnen uit Katendrecht zijn aangesloten) aan Ko ningin Juliana werden voorgesteld. Eén der kinderen uit Katendrecht, de 7- jarige Fientje van de Weezen. bood daarop de Koningin bloemen aan. Vervolgens voerden de meisjes een to neelimprovisatie op, gevolgd door een opvoering van de jongens, waarna een poppenkast-voorstelling werd gegeven. Tijdens de hierop volgende tocht naar Zierikzee werd gestopt bij „Rusthuis Duinoord" een tehuis voor bejaarden, bij aankomst van de Koningin begon het Beatrix-klokje, dat op het dak van dit tehuis is aangebracht, te luiden. Prinses Beatrix heeft tijdens haar schooljaren dikwijls in Haamstede met haar klas genoten de vakantie doorgebracht. Tijdens het oponthoud bij het rust huis bood de 96-jarige opa K. J Verton Koningin Juliana een geschenk aan. Bij het vertrek van de Koningin luidde het Beatrixklokje weer ten afscheid. Bij aankomst in Zierikzee werd ten huize van burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester de thee gebruikt. Kort daarna vertrok het gezelschap met de RP 18 uit Zierikzee naar Anna Jacoba, van waar de Koningin per auto naar Soest- dijk terugkeerde. Advies aan minister: Ziekenfondspremie 4.4% (Van onze Haagse redactie) De minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, heeft van de zie kenfondsraad het advies ontvangen de premie voor de ziekenfondsverzekering voor het volgend jaar te verhogen van 4.2 tot 4.4%. De volgende stap van mi nister Suurhoff zal zijn een advies te vragen aan de SER, die de motiveringen van de Ziekenfondsraad zal bestuderen. In deze raad hebben de vertegenwoor digers van het bedrijfsleven zich op het standpunt gesteld, dat de Ziekenfonds premie 4.3% moet gaan bedragen. Zij vormen met dit advies echter een min derheid. Lahr weer naar Moskou De leider van de Westduitse delegatie, die besprekingen in Moskou voert, zou heden met nieuwe instructies weer naar Moskou gaan. In politieke kringen te Bonn is ge zegd, dat de Westduitse regering de on derhandelingen in Moskou wil voortzet ten overeenkomstig de aanvankelijk opgestelde agenda. Deze stelde vast, dat de repatriëring van Duitsers en de com merciële en consulaire kwesties gelijk tijdig besproken zullen worden. Het Oostberlijnse blad „Berliner Zei- tung" schrijft, dat de Sovjet-Unie West- Duitsland een handelsovereenkomst heeft voorgesteld voor een goederenruil ter waarde van zeven miljard mark. Dit voorstel was reeds in het begin van de Duits-Russische onderhandelingen ge daan. Duitse politie schoot draglinemach inist Duscliak lieer; vervoer tegen ilokterswil Kaak verbrijzeld De door een Duitse douanebeambte aangeschoten 25-jarige draglinemachi nist Duschak uit Schinveld - waarover wij gisteren schreven - bevindt zich thans in een ziekenhuis in Bardcnberg (Duitsland). Over de toedracht lopen de lezingen uiteen. Duschak zou met een wagentje en een vriend in een oud personenwa- gentje een paar café's hebben bezocht. Zij trokken eerst naar Heerlingsbosch, een gehucht in de hei. dat in smokke laarskringen bekendheid geniet, en ver volgens naar het Duitse dorpje Stahe. waar sommige wegen deels Duits, deels Nederlands gebied zijn. Terwijl Du- schaks vriend in het wagentje achter bleef. ging Duschaks een Duits café binnen, vanwaar hij een of twee flesjes bier zou hebben meegenomen. Naar verluidt zou een Duitse douane beambte hem vanuit kreupelhout op Nederlands grondgebied hebben be sprongen. Tijdens een worsteling moet de douanebeambte een waarschuwings schot hebben gelost en daarna een tweede schot hebben afgevuurd, dat Duschaks kaak verbrijzelde. Deze werd zwaar gewond het Duitse café binnen gedragen. Twee doktoren uit het Duitse grens- dorpje Gangelt werden gewaarschuwd, van wie een tevens de burgemeester van het dorpje is. Ook dokter L. van de Maas uit Brunssum werd gewaarschuwd en was spoedig ter plaatse. Deze eiste van de drie Duitse douane beambten. dat Duschak, wiens toestand hij zorgwekkend achtte, met een ambu lance wagen naar een Nederlands zie kenhuis zou worden overgebracht en dat de Ned. Rijkspolitie erbij zou wor den gehaald. Inwilliging van beide verlangens werd door de Duitse douanebeambten ge weigerd. Toen dokter Van de Maas voor de motor met zijspan ging staan, waar mee de douanebeambten de getroffene wilden vervoeren, om deze volgens hem niet verantwoorde wijze van transport te verhinderen, zou hem door een der beambten zijn toegevoegd: „Als je niet uit de weg gaat, rijden we over je voe ten". Via Geilenkirchen is Duschak daarop overgebracht naar het ziekenhuis in Bardenberg. De beambten hebben de vriend van Duschak ongemoeid gelaten. Naar wij nader vernemen is vast ko men te staan, dat Duschak op Neder lands gebied werd aangeschoten, nadat hij het café op Duits gebied gelegen had verlaten. Hij zou niet in het bezit zijn geweest van een geldig paspoort, omdat hji in het grensgebied werkzaam is. Nadat hij was aangeschoten hebben de douanebeambten Duschak terugge bracht naar het café op Duits gebied, waar hem door een Duits geneesheer de eerste hulp werd verleend. De Duitse douane stelt zich op het standpunt dat zij - daar zij het schot heeft gelost - ook verantwoordelijk was voor de behandeling van het slachtof fer. Duschaks toestand is niet levensge vaarlijk. BINNENLAND Op de grootste Internationale jaar- b&urs van Zweden, de St. Eriks Massan die van 31 augustus tot 15 september in Stockholm wordit gehouden, zal Nederland dit jaao- met een paviljoen van 560 vier kante meter expositieruimte aanwezig zijn In het Waterlookuimdii'g Laboratorium de Voorst bij Kraggenburg, Noordoostpol der 13 een zwarte ooievaar gesignaleerd. Dit is de derde zwarte ooievaar, die in en kele weken tijds in ons land is opgemerkt- De jaarlijkse „Wapenschouw" van da R K. Nederlandse Federatie van diocesane bonden van muziekgezelschappen zal dit jaar op 23 en 24 november te Valkenburg v.orden gehouden. Er zullen 18 korpsen uit de verschillende bonden in het land kunnen deelnemen, waarvan 8 Limburgse verenigingen. De grote schuur van de hoeve „Ma dura" van de heer J. van Maldegem. in de polder Eierland op Texel .is gistermiddag door ombekende oorzaak tot de grond toe afgebrand. Vier lammeren konden worden gered, doch de gehele inventaris w.o. 130 tón hooi, een auto en diverse grot* landbouwwerktuigen ging verloren. Zow&> ae schuur ais de inventaris waren verze kerd. De schade wordt geschat op ruim een ton. De 28-Jarige Togolamder Andreas Go- ka-Comlan, die op 20 februari de Neder landse onderwijzeres aan een Internatio nale school te Fontalnebleau M. C. van .Sveyn heeft doodgestoken, is ontoereken baar verklaard. Hij moet de rest van zijn leven doorbrengen ln een inrichting voor geestelijk gestoorden. B yhet verlaten van zijn schip, de Binnenvaart 27", ln de Merwehaven te Rotterdam is "s nachtt. de 30-jarige ma troos A. C. Tobi uit Amsterdam in het water gevallen en verdronken. De rivier politie is er inmiddels in geslaagd het overschot op te dreggen. Het Griekse ministerie ran Buiten landse Zaken heeft bekendgemaakt, dat Grieken voortaan voor reizen naar N e- d e r la n d geen paspoort meer nodig bebben. Aan boord van het Liberiaanse vracht schip „Tiryns" op weg van Antwerpen naar Seven Islands is gistermiddag de 16- jarlge Griekse dekjongen Hrysomallls tij dens het dichtgooien van de luiken ln een open ruim gevallen. Hij werd zwaar gewond aan het hoofd en de ogen. Na aankomst op de rede van VTisslngen werd hij overgerbacht naar het St Jozelzieken- huis. Zijn toestand is zorgwekkend. Het Liberiaanse sohdp heeft inmiddels zijn rel® voortgezet. Van 2<1 tot en met 30 augustus houdt et Utteratures modernes" te Heidelberg de „Federation Internationale des Langue- haar zevende congres. Het congres zal werden gepresideerd door prof. dr. R. W. Zamdvoort. hoogleraar ln de Engelse taai en letterkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Gi3ter.iivond is te Rotterdam bij het achteruitrijden een auto in de Konings haven gereden. Drie voorbijgangers die het ongeluk zagen gebeuren sprongen direct gekleed te water om de bestuurder dile ze hadden zien zitten, te redden. Het mocht hun echter niet gelukken het portier te openen. Pas toen een takelwagen was ee- arriveerd, kon met de auto ook de be stuurder worden opgehaald .Deze enige Inzittende, de 23-jarige P. J. de Jong uit de Haspelstraat, bleek inmiddels te zijn overleden. Op de komende na j aars beurs van 3 tot en met 12 september in Utrecht zul len vier instituten temidden van de ef ficiency-afdeling tn de Bernhardfhal een expositie inrichten .waarbij gewezen zal v orden op de voordelen die door een be tere bedrijfsvoering in industrie, ambacht en detailhandel worden verkregen. BUITENLAND De politie van Rome heeft, na over leg met buitenlandse ambassades en con sul taten .verordend dat toeristen die „in ongevoeglyke kleding" op straat verschij nen. het verzoek gedaan zal worden zich beter te kleden, en dat zij, zo zij daar niet op ingaan .bekeurd zullen worden wegens „onbetamelijk gedrag in het open baar" Een Italiaans gezelschap van 35 per sonen .met een voorraad kleding van twee ton, gaat eind dezer maand met vier spe ciale Russische vliegtuigen een reis naar Kief. Leningrad en Moskou maken om daar de Italiaanse mode te tonen; de tien voornaamste Italiaanse modehuizen ne men hieraan deel. De Britse douane heeft een actie ondernomen tegen de „British European Airways" vanwege heit verkopen van mep» dan toegestane hoeveelheid onbelaste si garetten aan de passagiers in haar toe stellen: de maatschappij poogt een mil dere toepassing van de desbetreffend? voorschriften te verkrijgen. In Leeds heeft gisteravond een arts met een geleend zakmes de arm geampu teerd van een arbeider, die op een steiger 1 15 meter boven de grond tussen een ma chine beklemd was geraakt. Zestien Hongaarse „contra-revolu - taonaren" uit Zsjk in het district Zalai i zijn tot gevangenisstraffen veroordeeld j variërend van anderhalf tot vijftien jaar. Dit bericht ötaait ln provinciale Hongaar- I se bladen, die gisteren in Wenen zijn out- vangen. Naar de Indiase radio bekendmaakt, heeft India bij de Veiligheidsraad gepro i testeerd tegen het plan van Pakistan om1 bij Mongla ln het Pakistaanse deel van Kasjmir een stuwdam te bonwen. India vindit dit een schending van de resolutie betreffende Kasjmir, die de Veiligheids- raad in januari 1948 heeft aanvaard. Een commissie van de Opperste Sov- Jet „parlement"van de republiek Rus land heeft een wetsontwerp opgesteld, dat voorziet in verbanning van of verplichte arbeid •."oor mensen, die tot werken ln 1 staat zijn maar een onmaatschappelijk en parasitair leven leiden, aldus meldt hec persbureau Taes. Franse wijnhandelaars hebben 1957 al ails een slecht wijnjaar genoteerd. Even- j als het vorige jaar zijn langdurige nacht- j vorst en een tekort aan zonneschijn er drt oorzaak van. dat de oogst niet 'best za' 1 zijn. Johaiin en Anna Rohrer, een echt- i paar te Wenen hebben gisteren het felt j herdacht dat zij zeventig Jaar geleden zijn gehuwd. Hij is 94 Jaar, zij 98. Van j hun dertien kinderen zijn er negen nog ln leven. Op uitnodiging van de Westduitse minister van Economische Zaken aai zijn collega van de Unie van Zuid-Afnka, di van Rhijn, een bezoek van zeven dagen aan West-Duitsland brengen. De Zuidof- I rikaanse minister van Economische Zaken zal tijdens zijn bezoek aan West-Duats!anr. j dat van 2 tot 9 oktober a.s. zal plaats vinden. de industriële bedrijven in het Rijn-Roergebied bezichtigen. Alfred Stern .zijn echtgenote Martha Dodd-Stern en hun zoon zijn gisteren met onbekende bestemming uit hun hotel te Praag vertrokken. Stern en zijn vrouw, dochter van een vooroorlogse Amerikaan se diplomaat in Duitsland .zijn de vorige week, op een bijeenkomst van de com- missie tegen ainti-Amerlkcanse aoUvitelt van het Huis agenten van de Russisch* spionagedienst" genoemd. De storm „Agenes" heeft gisteroch tend in de Zuidikoreaanse havenstad Poe- i ean voor bijna twee miljoen gulden scha- de aangericht. De permanente raad van de NAVO zal maandag in bijzondere vergadering bil- een komen om nieuwe Westelijke ontwa pendngsvoorste'll'en voor het gedurende 2 I Jaar opschorten van kernproeven te be-1 spreken. De vergadering was belegd door Frankrijk. Engeland, de Verenigde Staten en Canada. Met de Sovjet-Unie vormen 1 deze vier landen de ontwapenlngssubcom- missie der Verenigde Naties, die in Lon- j den vergadert. Naar aanleiding van betogingen, die j dinsdag zijn gehouden tegen de premie.- van Ghana, dr. Kwame Nkroemah, wor- den alle toegangswegen tot het parlements gebouw in Aoora door de politk bewaakt j Jn het gebouw zelf worden de bezoekers gefouillerd op wapens en springstoffen voordat zij op de publieke tribune worden toegelaten In West-Duiteland zijn gisteren vijf personen overleden door het eten van ver giftigde paddestoelen, negen werden ziek, van wie vier er ernstig aan toe zijn. In Hd'ldesheini werd een gezin van zeven per sonen ziek. De moeder overleed. In de af gelopen vier .dagen zijn reeds acht mensen door dezelfde oorzaak gestorven. Van officiële zijde is medegedeeld, dat de Arabische landen de kwestie-Oman ook in die Algemene Vergadering deT V.N. I die 17 september begint, ter sprake zullen brengen. Zij slaagden er dinsdag niet ln de kwestie op die agenda van de Veilig heidsraad geplaatst te krijgen. De minister van Defensie in Kenia, John Cusaok. heeft bekendgemaakt, dat i pollitieversterkiingein zijn gezonden naar 1 een interneringskamp van leden van de 1 Mau Mau. waar zaterdagavond twee Afri- i kaanse bewakers door geïnterneerden zijn doodgeslagen .Twee blonken en verschei dene Afrikaanse leden van het personeel van het kamp alsook achttien geïnterneer den laepen verwondingen op. In de Indiase staat Kerala, waar de communisten aan het bewind zijn, is een schoolstrijd ontbrand naar aanleiding ran een wetsontwerp ran de communistische regering ,dot nationalisatie van scholer beoogt De Indiase communistische partij heeft haar laden opgeroepen, zondag in het gehele land betogingen en vergaderin gen te organiseren met het oog op een R.K. protestmars naar Trl-vadium. de hoofdstad van Kerala. Op de negendui zend lagere scholen in Kerala zijn zes- duizend particuliere scholen waarvan d* helft Rooms-katholieke. Vaclav Fiüpec, een Pater Saleslaan, is door een rechtbank te Olomouc ln Tsje cho-Slowakije tot negen Jaar gevangenis straf veroordeeld. Hij zou een „illegale" organisatie hebben geleid, die vertakkin gen had in geheel Moraivië. Deze organi satie ontving instructies van het Vaticaan en werd gesteund door de Amerikaanse in- i ichitimg endlienst. De ordie der Saiesianen is in 1950 in Tsjecho-Slowakije verboden. De Amerikaanse oudheidkundige Obaales ArthuT Muses, die tot 13 maan den voorwaardelijke gevangenisstraf en 18.938 Egyptische ponden boete was ver oordeeld. heeft woensdag bij de rechtbank ln Gizeh (voorstad van Cairo) zijn boete betaald. Muses was zoals bekend tegen de uitspraak van de rechtbank in beroep ge gaan. Dit beroep zal op 7 oktober in be handeling komen. In het Bern 1 na massief aan de Ita- Maans-Zwiteeree grens zijn de lijken van vier Alpenisten gevonden. Allen Duitsers uit Beieren. In New York zijn in totaal veertien Jongens van onder de twintig jaar in staat van besohuldiging gesteld wegens het plegen van een "tweetal moorden op kameraden van andere benden. Enkele uren later kwamen burgemeester Wagner en 132 ambtenaren en leiders van burger lijke ein godsdienstige Jeugdorganisaties bijeen om de methoden te bespreken ter bestrijding van de jeugdcriminaliteit in New York. Tct dusver worden 20 recente moorden ln deze wereldstad aan Jeugdige terroristen toegeschreven. Dr .Albert Seh weiteer heeft woensdag een bezoek gebracht aan het klooster van Garaison. hoog in de Pyreneeën, waar hij gedurende de eerste wereldoorlog lange tijd heeft doorgebracht .Op het station van Tarbes werd hij afgehaald door de directeur van de psychiatrische inrichting van Lannemezan. waar hij de lunch ge bruikte, voor hij naar Garaison ging. La ter m de middag bezichtigde hij de in richting, die een van de modernste van Frankrijk is. In die a-vond keerde hij naar Bordeaux terug. Het parlement van Zuid-Rhodesia heeft woensdag met vijftien tegen acht stemmen een wijziging in de kieswet goed stemrecht wordt toegekend. Er komt een gemeenschappelijke kiezerslijst voor alle rassen in Zuvd-Rhodesia. Een Italiaanse boer heeft bij Pachl- no. op de zuidoostelijke pu-nt van Sicilië een grote antieke vaas gevonden, die ruim zeshonderd voor het merendeel zilveren munten uit de erste helft van de derde eeuw voor onze jaartelling bevatte. De meeste munten waren afkomstig uit de Griekse stad Corin-the. Soekarno en Hatta deelnemers? Gemengde gevoelens in de buitengewesten Het Indonesische Kabinet heeft ingestemd met het voorstel van de Natio nale Raad tot het houden van een inter-Indonesische conferentie als een poging om de betrekkingen tussen de centrale regering en de opstandige buiten gewesten te normaliseren. Dit voorstel werd door president Soekarno in zijn functie van voorzitter van de Nationale Raad. aan het Kabinet voorgelegd. In een door de regering uitgegeven communiqué wordt medegedeeld, dat deze „Ronde Tafelconferentie" in Dja karta zal worden gehouden, in het ge bouw waarin 12 jaar geleden de onaf hankelijkheid van Indonesië werd afge kondigd. Zij zal onder leiding staan van premier Djoeanda. Het kabinet zal de deelnemers aan deze R.T.C. uitnodigen, nl. vertegenwoordigers van de centrale regering en vertegenwoordigers van de burgerlijke en militaire besturen van de buitengewesten met hun adviseurs, en andere prominente leiders „die naar het oordeel der regering geschikt zijn om aan de conferentie deel te nemen". Dit nieuwe plan van de regering is in de hoofdplaatsen van de buitengewes ten met gemengde gevoelens ontvangen. In Padang. de hoofdstad van Midden- Sumatra. wees majoor Sof jan Ibrahim, lid van de Bantengraad, welke daar het gezag uitoefent, Djakarta als conferen tieplaats van de hand. omdat „de hoofd stad vol spanningen, controversen en in triges is"! Weliswaar juichte hij het idee van een dergelijke conferentie toe, doch hij herinnerde eraan, dat reeds den, welker besluiten evenwel nooit wer den' uitgevoerd. Z.i. behoren de besluiten eerder tal van conferenties zijn gehou- van zulke conferenties gezamenlijk te worden uitgevoerd. In Palembang, de hoofdstad van Zuid- Sumatra, waarschuwde de islamitische leider Rasjid Siddik. dat de conferentie van geen enkele betekenis zal zijn, als bij het uitnodigen van de vertegen woordigers van de buitengewesten de zelfde procedure wordt gevolgd als bij de vorming van de Nationale Raad, toen president Soekarno alleen maar die mensen koos, die hij graag mocht. Majoor Somba, de militaire gouver neur van de provincie Celebes, juichte de conferentie toe als een poging tot het In het kader van de 15de Heide week werd gistermiddag te Ede een ■root bloemencorso gehouden. Een van de vele deelnemers had tot motief gekozen „Zwaluw", waarheen is uw vlucht?" Gesprek Dullesvan Royen Over kwestie Nieuw-Guinea? De Nederlandse ambassadeur te Was hington, dr. J. H. van Royen. heeft gis teren een onderhoud gehad met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles. Het onder houd duurde een half uur. Naar verluidt heeft de Nederlandse ambassadeur daar bi: gesproken over de agenda van de VN-assemblce, o.a. betreffende Nieuw- Guinea. Men meent te weten dat Dulles zich met betrekking tot laatstgenoemd pro bleem op generlei uitspraak heeft wil len vastleggen. Wel zou Dulles aan dr. Van Royen meegedeeld hebben, dat hij het waar schijnlijk acht dat Syrië zal proberen, zijn klacht over het „complot" der V.S. volgende maand in de vergadering der V.N. te brengen. Het bezoek van dr. Van Royen be tekende de eerste ontmoeting van de Nederlandse ambassadeur met Dulles sinds zes maanden, daar dr. Van Royen eerst ziek geweest is en vervolgens zijn vakantie in Europa heeft doorgebracht. Hij is maandag pas teruggekeerd. DONDERDAG Hogewoerd 175; Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uw nam. Zoeterwoudsesiingel (nabij Sportterrein.) Concert R.K. Harmonie 8 uw naim. VRIJDAG PredikerDs. J. A. Smiinlk 8 uur nam. Station N.S.: Excursie Ned. Chr. Reis- ver. naar Den Helder. 8 uur voorm. ZATERDAG Garen-markt: Excursie Ver. „Oud-Leiden' naar molengebied Kinderdijk. 1 uur nam vinden van een oplossing voor de tal loze binnenlandse problemen. Volgens gezaghebbende kringen ln Djakarta zullen zowel president Soe karno ais oud-vice-president Hatta door het Kabinet worden uitgenodigd om als Indonesië's twee grootste leiders aan de conferentie deel te nemen. Volgens bepaalde kringen zal de con ferentie nog voor 12 september worden gehouden, omdat Hatta op die datum naar Peking zal vertrekken. (vestibule). Inschrijving voor haring en wittebrood op 3 oktober. 610 uur nam. Schuttersveld: Circus Jos Mullens. 3 uur (matinee) en 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. Schuttersveld: Circus Jos Mullens. 3 uur (matinee) en 8 uur nam. MAANDAG Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Oegstgeest (Witte Huis). Buiten gewone algemene vergadering van aan deelhouders N.V. „Witte Huis". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling ..De mens ln miniatuur; de wereld van het poppenspel' (Tot 1 okt Rijksmuseum voor Volkenkunde Ten toonstelling Japanse prenten Op werk dagen 105 uur op zondag 1—5 uur (Tot 1 oktober) De Lakenhal- „Tijdgenoten van Ver ster" Werkd. 105 uur ;zondags 15 u„ donderdag bovendien 7 309.30 uur (20 Juli 23 september) BIOSCOPEN Luxor Kitty ln de grote wereld", a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur Lido Daar ls de dokter", a.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino „Je komt er wel uit", 14 Jr. Dagelijks 7 en 9.15 uur. „Trouwe kame raden", a.l. Dagelijks 2.30 uur. Rex „De onschuldige verrader". 14 Jr. Werkdagen: 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 4.45 7.15 en 9 15 uur. ,,A en C als waaghalzen", a.l. Dagelijks: 2.30 uur. Donderdagcyclus „De twee wezen". Trianon „Schwarzwaldmelodle", a.l. Werkdagen 2.30 7 en 9.15 uur Zondag: 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Douza Dou- zasrtraat 31, teil. 21313; Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523: Apotheek Oegstgeest;, Wllhelminapark 8. Oegstgeest. BU geen gehoor by üw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Vrouw in rode mantel hekent moord Beugen Gepleegd in woede-aanval Gisteren heeft de te Amsterdam ge arresteerde „vrouw met de rode mantel" de 32-jarige Riek Jansen tegenover de Eindhovense politie bekend, de vorige week te Beugel begane moord op de 79- jarige weduwe Van Vonderen-Jiiissen te hebben gepleegd. De bekentenis kwam tijdens het eer ste verhoor dat de politie haar na haar overbrenging uit Amsterdam afnam. Gezien de geestelijke gesteldheid van de vrouw, die enige maanden geleden uit een psychiatrische inrichting was ontsnapt en sindsdien was „ondergedo ken" was de politie niet geneigd met de bekentenis zonder meer genoegen te ne men. De vrouw heeft echter zoveel bij zonderheden over de moord verteld, die alleen haar bekend kunnen zijn. dat de politie aanneemt dat haar bekentenis op waarheid berust. De politie zal ech ter alle door de verdachte genoemde feiten en omstandigheden nauwkeurig onderzoeken. Volgens de verdachte heeft zij de moord in een plotselinge woede-aanval gepleegd. Zij was op bezoek bij de onde dame. die de schoonmoeder van haar zuster was en tijdens dit bezoek ont stond een woordenwisseling. Deze liep zo hoog, dat de bezoekster een voorwerp pakte en er in wilde drift op los sloeg. De verdachte verblijft thans in op dracht van de officier van Justitie in de Rijks Psychiatrische Inrichting te Woensei. Rechtbank behandelt de verdrinking in de Iller Een officier en twee onderofficieren van het Westduitse leger staan thans te Kempten terecht op de beschuldiging door onachtzaamheid de dood van vijf tien militairen veroorzaakt te hebben. De vijftien mannen kwamen op 3 juni j.l. door verdrinking om het leven toen een peloton van 29 man der valschermtroe pen de rivier de Iller trachtte over te steken. Slechts een klein gedeelte van de grote meniete. die zich voor het gebouw van de districtsraad had verzameld, kreeg toegang tot de rechtzaal. Er wa ren toegangsbewijzen „zwart" verkocht voor wel twintig mark (ongeveer twin tig gulden) per stuk. De drie beschuldigden zijn luitenant Alfred Sommer (36 jaar), en de serge ants .Tosef Schaf fier (331 en Dieter Ju- litz (26). Zij worden ook verantwoorde- liik gesteld voor de verwondingen en ziekte die drie andere militairen hebben opgelopen. Luitenant Sommer verklaarde dat hij ziin rekruten zodanig had geoefend, dat zii zichzelf niet door overmatige ijver in gevaar zouden brengen. Hij was niet bij de oefening aanwezig geweest. Sergeant Schaffler. die de rivier niet overstak maar de oefening van een brug af gadesloeg, zei er geen idee van te hebhpn gehad hoe diep de rivier daar tpr Diantse was en hoe sterk de stroom. Hii wist ook niet dat sommige van ziin manden niet konden zwemmen. Toen hij zag dat sergeant -Tulitz. die het peloton door de rivier leidde zich niet overeind kon houden, had hii geroepen dat ze afmaal terug moesten gaan. Sergeant .Tulitz verklaarde bevel tot het. doorwaden van de rivier gegeven te hebhen omdat de weersomstandigheden zo gunstig waren. De "Rpcht.hank verdaagde de zitting om zich van de omstandigheden on de plaats var. het ongeluk op de hoogte te gaan stellen. Werkelassifieatie bij leger en luchtmacht (Van onze Haagse redactie) Het ligt in de bedoeling per 1 januari 1958 bij een aantal onderdelen van Land macht en Luchtmacht, voornamelijk bij de werkplaatsen in de rayons Utrecht en Soes'terberg, een eerste proef te ne men met de invoering van een systeem voor werkelassifieatie met prestatiebelo ning. In de loop van 1958 zullen ook de andere handarbeiders in diverse Rijks overheidsdiensten van dit nieuwe systeem gaan profiteren. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) •o c S max. temp. gisteren bó "3 u "i 3 is Stockholm licht bew. zzw 2 21 0.6 Oslo onbewolkt windstil 20 0 Kopenhagen onbewolkt wzw 8 19 0 Aberdeen zwaar bew. wzw 3 17 1 Londen licht bew. windstil 20 8 Amsterdam half bew. windstil 18 0.2 Luxemburg onbewolkt windstil 16 2 Parijs licht bew. windstil 21 0.1 Bordeaux mist n 2 27 0 Grenoble half bew. windstil 23 0 Nice licht bew. nnw 4 25 0 Berlijn zwaar bew. wnw 4 17 4 München zwaar bew. w 4, 18 7 Zürich zwaar bew. windstil 21 3 Genève zwaar bew. windstil 24 0 Locarno licht bew. windstil 24 0 Wenen ge-h. bew. nw 4 22 0 Innsbruck regen no 2 20 9 Rome mist windstil 27 0 AJaccio onbewolkt ono 4 25 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2