Amerika neemt jegens de Syrische crisis afwachtende houding aan Vakverbonden protesteren tegen de te royale huurverhoging nieuwbouw WEERBERICHT Londen beklaagt zich over de radeloosheidvan Washington - Gebrek aan Westerse eenheid Men kan het huurpeil niet los zien van loon- en prijspolitiek Impassestemming, die woningbouw bedreigde, thans wel overwonnen WESTEN STELT VOOR: TWEE JAAR GEEN KERNPROEVEN Controle-eis blijft gehandhaafd 96ste jaargang DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1957 No. 29219 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: i J. W. Benny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.255 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Washington) De Verenigde Staten zullen een afwachtende houding aannemen ten aanzien van de crisis in Syrië. Dit is gisteren duidelijk gebleken uit de opmerkingen van president Eisenhower tijdens een persconferentie. Hij zei, dat de ontwikkeling in dat land klaarblijkelijk een rookgordijn is waarachter mensen met linkse sympathieën trachten hun macht op te bouwen. Het is een goed bedekte poging of samenzwering om voor de Sovjet-Unie de macht in het land over te nemen. Hij achtte op het ogenblik overigens geen termen aanwezig, die een actie rechtvaardi gen. De Verenigde Staten zijn tengevolge van de zeer strenge censuur niet nauwkeurig op de hoogte hoe sterk de Russische indringing thans is gevorderd: de ambassade mag niet alle inlichtingen verzenden, die zij kan bemachtigen. De indruk is, dat de Verenigde Staten zich voorlopig zullen ont houden van alle drastische maatregelen, zoals demonstraties van de Zesde Vloot, waarover in Londen geruchten de ronde deden, welke echter in Washington werden ontkend. Een gezamenlijke politiek had de leem te kunnen vullen die de Eisenhower- leer gelaten heeft, maar Frankrijk, Amerika en Engeland zijn het niet eens over de gedragslijn die gevolgd moet worden. Gezaghebbende kringen in Lon den hebben te kennen gegeven, dat de tijd nu is aangebroken voor een com promis. dat een eind maakt aan de be staande misverstanden en ingegeven is door de noodzaak van het ogenblik. reid in ruil voor de van Soedan ontvan gen produkten lndustrie-produkten en uitrusting voor onderzoek te leveren. Ook wil de Sovjet-Unie Soedanese des kundigen opleiden. (De in Soedan verbouwde katoen gaat gewoonlijk naar Westeuropese landen, maar het grootste deel van de oogst van dit jaar is nog niet verkocht wegens de hoge prijs). De Sovjet-Unie zal Afghanistan militair materieel ter waarde van 230 miljoen gulden leveren, aldus werd gis teren van welingelichte zijde te Kaboel vernomen. In ruil voor de wapens zal Afghanistan grondstoffen leveren, zoals katoen en wol en misschien ook aard olie. Afghanistan heeft in de Sovjet-Unie vliegtuigen, vechtwagens. stukken ge schut en voertuigen besteld. Een deel is reeds geleverd. Hiertoe behoren o.m. jachtvliegtuigen, die op het vliegveld Nazare Sjarif zijn gestationeerd. Dulles probeert het met subtiele methode De militaire voorzieningen van de „Eisenhower-leer" zijn, aldus de overheersende indruk in Washing ton, niet van toepassing op de Syri sche situatie, daar zij slechts be trekking hebben op openlijke com munistische agressie, maar niet op een interne omwenteling. Wat zal de volgende fase van de Syrische poli tiek zijn: anti-Westerse neutraliteit of openlijke collaboratie met de Sovjet-Unie? Volgens bevoegde waarnemers in Washington is het nog te vroeg deze vraag te beant woorden. Intussen is de Amerikaanse diplo matie begonnen met uitwisseling van standpunten met andere - het Westen gunstig gezinde - Arabische landen. Washington hoopt klaarblij kelijk, dat het door deze, meer sub tiele methode mogelijk zal zijn Syrië te isoleren van de andere Arabische landen, ivaardoor de huidige ongun stige situatie weer in betere banen kan worden geleid. Of deze poging zal slagen, hangt in grote mate af van Egypte. Volgens onofficiële berichten uit diplomatie ke kringen te Washington is presi dent Nasser verontrust over de laat ste ontwikkeling in Syrië. „Flirten" met Moskou kan naar zijn mening door de beugel, maar een hartelijke omhelzing zou naar zijn inzicht blijkbaar te ver gaan De Londense „Times" klaagde giste ren in zijn hoofdartikel, dat de Ver. Staten „opnieuw radeloos schijnen" en niet weten wat gedaan moet worden om het hoofd te bieden aan de ontwikkelin gen in Syrië. Diplomaten in Londen zijn eveneens teleurgesteld. De officiële woordvoerders zeggen slechts dat de kwestie bestudeerd wordt, maar de cri sis in Syrië is even ernstig als de Suez- crisis. want Syrië beheerst de olieleidin gen uit Irak en de oostelijke flank van de NAVO. „In voorbije maanden heeft minister Dulles als zijn mening verkondigd, dat Syrië geen communistische vazalstaat is. De heer Lincoln White, officieel woord voerder van het State Department, ont week een rechtstreeks antwoord op een in dit verband gestelde vraag", schrijft de „Times". In diplomatieke kring te Londen is men teleurgesteld over de kennelijke ontoereikendheid van de Eisenhower- leer. In Whitehall is men bovendien ge neigd de ontwikkelingen toe te schrij ven aan het ontbreken van een geza menlijke politiek voor het Midden- Oosten. Terwijl de Britse ambassadeur Sir Harold Gaccia in Washington gisteren opnieuw met Dulles over Syrië confe reerde, werd een conferentie voorbereid van landen uit het Verdrag van Bag dad. Deze organisatie, alsmede de NAVO. zijn door de geslaagde Russi sche infiltratie in de flank bloot geko men aan een Russisch optreden, en er heerst grote bezorgdheid over de met één slag verloren gegane strategische positie. Zelfs wordt in sommige hoofdsteden de vrees gekoesterd dat het Bagdad- pact in levensgevaar is, en de als waar nemer tot deze organisatie toegetreden Amerikaanse regering zal zonder twijfel aanwezig zijn wanneer Engelse. Turkse, Perzische. Iraakse en Pakistaanse rege ringsleiders en stafchefs bijeenkomen voor de spoedbesprekingen die men thans voorbereidt. Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht en morgenochtend plaatse lijk mist. overigens wisselende bewol- kingen op de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk zwakke, later matige naar zuidelijke richtingen draaiende wind. Iets hogere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 23 augustus Zon op: 5.38 uur; onder: 19.50 uur. Maan op: 2.59 uur; onder: 18.15 uur. Hoogwater te Katwijk aan Ze' te 0.59 en 13.34 uur. Laagwater te 9.08 en 21.34 uur. Dit nummer bestaat tüIt S pagina's. Zoals in Praag. De Ver. Staten hebben gisteren bij Syrië een protest ingediend tegen de plaatsing van een afdeling veiligheids politie rondom de Amerikaanse ambas sade in Damascus, van welk feit ook president Eisenhower op zijn wekelijkse persconferentie had gewaagd. Een rege ringswoordvoerder zei, dat deze, omsin geling van de vorige week stamde, toen drie leden van de ambassadestaf uit het land waren gezet. Het werk van de am bassade werd er ernstig door belem merd. Syrië had op het protest geant woord met de mededeling dat de maat regel diende ter bescherming van het Amerikaanse personeel, maar de Ame rikaanse zaakgelastigde in Damascus heeft deze uitleg verworpen. De politie fouilleerde Syrische ambassade-em- ployé's voor zij het gebouw betraden en ook moesten bezoekers van de ambassa de zich legimiteren. De woordvoerder vergeleek de situatie met vroegere soortgelijke gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije en andere landen. De Libanon bezorgd Libanese dagbladen schreven gisteren naar aanleiding van een verzoek van de Libanese regering aan het parlement om speciale volmachten, dat de regering zeer bezorgd is over de binnenlandse toestand, in het bijzonder in verband met de gebeurlenisen in Syrië. Enkele controleposten aan de Syrische grens ziin versterkt. Hoge officieren van het leger en de politie voerden bespre kingen met ministers. De Sovjet-Unie heeft gisteren in een nota aan de regering van Soedan meegedeeld, dat zij bereid is Soedanese produkten. zoals katoen, te kopen om het land „te helpen zich te bevrijden van imperialistische invloed". De handel tussen beide landen dient, aldus de Sovjetrussische nota. te worden gedre ven ten voordele van de twee landen en zonder politieke of militaire voorwaar den. De Sovjet-Unie verklaarde zich be- Waarschuwende brief aan Ministerraad De drie Nederlandse vakverbonden, het NVV, de KAB en het CNV achten de ontstemming, welke volgens hen alom in den lande is ontstaan over de huurverhogingen van de nieuwe woningen, alles zins gerechtvaardigd. Dit hebben de drie vakverbonden gisteren mede gedeeld in een gezamenlijk schrijven aan de ministerraad. De Neder landse vakbeweging deelt de ministerraad mede, dat de in tal van gemeenten aan bewoners van nieuwbouw per 1 augustus jl. aangezegde huurverhoging bij de betrokkenen grote beroering heeft gewekt. de daarmee verbandhoudende looncom- pensatie aan hun leden hebben gegeven, steeds te goeder trouw van zijn uitge gaan. dat van een betekenende verho ging van de huren van andere dan in artikel drie der huurwet genoemde wo ningen geen sprake zou zijn. De besturen achtten dit laatste ook daarom vanzelfsprekend, omdat zij by de besprekingen, welke in een vroeger stadium met de regering hebben plaats gehad over de looncompensatie in het geheel niet de indruk hebben kunnen krijgen, dat het voornemen bestond om ook voor de onderwerpelijke woningen op ruime schaal tot huurverhoging over te gaan. Steeds verkeerde indruk gewekt! De drie vakverbonden achten de ontstemming verklaarbaar, omdat de hier omtrent te hunner beschik king staande gegevens de overtui ging bevestigd hebben, dat de on derhavige verhoging zowel wat de percentages als het aantal der daar bij betrokken woningen betreft, in derdaad ver uitgaan boven hetgeen voor de totstandkoming van de huurwet van de zijde van de rege ring in uitzicht was gesteld. Er mocht immers, aldus de vakver bonden volkomen te goeder trouw wor den aangenomen, dat voor de andere dan in artikel 3 der huurwet genoemde cate gorieën woningen slechts op zeer be perkte schaal en in geringe mate tot huurverhoging zou worden overgegaan. De vakverbonden merken hierbij op, dat deze opvatting overigens stellig niet al leen bij de betrokken huurders leefde, maar uit de feiten is gebleken, dat ook de gemeentebesturen en de woningbouw verenigingen steeds dit standpunt heb ben ingenomen. Andere indruk In het schrijven aan de ministerraad zeggen de besturen van dc drie vakver bonden, dat ook zij er by de voorlich ting, die zij in de voorliggende maanden met betrekking tot de huurverhoging en Verwarring De nadien by de mondelinge behan deling van de huurwet in de Tweede Kamer der Staten Generaal door de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid gemaakte opmerking, dat in de voorgestelde looncompensatie voor de huurders van nieuwe woningen een stukje bestedingsverruiming gelegen zou zijn, hebben zij voorts ook niet an ders kunnen verstaan, dan dat de rege ring er al evenzeer van uitging, dat ten aanzien van het merendeel der wonin gen, tot stand gekomen met rijksbijdra gen, de huurverhoging niet of slechts tot zeer geringe percentages zou gelden. Daar komt bovendien nog bij. aldus de drie vakverbonden, dat de in de cir culaire van de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid vervatte richtlijnen blijkbaar door de gemeente besturen op zeer uiteenlopende wyze zijn geïnterpreteerd en derhalve een verschillende toepassing hebben gevon den. Ook het feit, dat in een aantal geval len door gemeentebesturen de indruk is gewekt, dat deze huurverhogingen reeds een definitief karakter zouden hebben, terwyl de minister nadien in antwoord op schriftelijke vragen van een lid der Tweede Kamer heeft verklaard, dat deze richtlijnen niet kunnen worden be schouwd een wettelijk besluit te zijn, heeft, aldus de drie vakverbonden, de verwarring nog doen toenemen en de reeds bestaande ontstemming en onze kerheid over de aangezegde huurverho gingen zo mogelijk nog vergroot. Strikt noodzakelijk De drie vakverbonden dringen er bij de ministerraad met klem op aan te be vorderen dat de onderhavige huurver hogingen gelijk ook in de motie-Hel- lema duidelijk is uitgesproken worden beperkt tot hetgeen strikt noodzakelijk is om de in bepaalde gevallen mogelijke verstoring in de verhouding van de huren van oude en nieuwe woningen te voorkomen. Gisterochtend is de veestapel van de oude boerderij „De dank baarheid" op Schiphol overgebracht naar het op de luchthaven gebouw de nieuwe modelbedrijf, dat op 29 augustus a.s. officieel in gebruik cal worden genomen. Op de foto ziet men de koeien op weg naar hun nieuwe omgeving. De vakverbonden hopen, dat het na dere overleg, dat de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid voorne mens is te plegen met de desbetreffende commissie uit de Tweede Kamer, de mogelijkheid zal bieden om tot een be vredigende oplossing van deze aange legenheid te geraken. In het schryven wordt er tenslotte op gewezen, dat deze aangelegenheid niet alleen facetten heeft, welke meer direct het vraagstuk van de volkshuisvesting raken. Zonder de betekenis daarvan ook maar enigermate te willen verklei nen, wijzen de drie vakverbonden de mi nisterraad erop, dat het vraagstuk van het Nederlandse huurpeil in het alge meen en van de nieuwgebouwde wonin gen in het bijzonder onmogelijk los kan worden gezien van de loon- en prijspoli tiek welke in de na-oorlogse jaren hier te lande wordt gevoerd. Honderden van Woerden's uil hel gehele land zijn gisteren naar Woerden gekomen om deel Ie nemen aan de „Van Woerdendag". De officiële opening vond plaats door het oplaten van een zwerm baltonnetjes op de Kaasmarkt, waartoe de 88-jarige mevrouw van Woerden uit Den Haag het sein gaf door de marktklok te luiden. Huizentekort nog steeds schrikbarend Enkele provincies naderen het evenwicht De Centrale Directie van de Volks huisvesting en de Bouwnijverheid komt in het thans verschenen jaar verslag over 1956 tot de conclusie, dat de impassestemming, die twee jaar geleden de woningbouw ernstig bedreigde, geheel is overwonnen, al thans te zijn teruggedrongen. Het landelijk ongecorrigeerd tekort van 258.000 woningen heeft, hoeveel zorg het ook mag geven, niet opnieuw tot een algemene stemming van moe deloosheid geleid. En toch, ondanks alle nieuwe ini tiatieven op het gebied van de woning bouw, het blijft voorlopig een gevecht tegen een overmacht. Een krachtige verhoging van de produktie zal nodig zijn, wil het enorme tekort werkelijk „binnen afzienbare tijd" worden ingelo pen. Dit wordt wel heel duidelijk geïl lustreerd door het feit, dat zelfs bij een jaarproduktie van 68.000 woningen niet meer dan 10.000 wordt ingelopen op dat tekort van circa 258.000 woningen. Uit de reeds bekende, maar in het verslag nogmaals genoemde cijfers valt eveneens te constateren, dat het tekort Belangrijke concessie aan Rusland (Van onze Londense correspondent) De Westelijke mogendheden hebben gisteren een ernstige poging gedaan om de ontwapeningsonderhandelingen in Londen uit de huidige impasse te halen door Rusland een flinke stap tegemoet te treden. Zij boden gistermiddag aan de kernproeven voor twee jaar op te schorten. Tot op heden was het Westen niet genegen die proeven langer dan tien maanden stop te zetten, terwijl de Sovjet-Unie aandrong op een periode van twee a drie jaar. derd zijn als tevoren. Wel is men de Sovjet-Unie in de duur van de sta king der kernproeven tegemoet ge komen, maar niet in de kwestie of deze voorwaardelijk of onvoorwaar delijk moet zijn. Immers. Sovjet-Rusland heeft van het eerste begin een onvoorwaardelijke stopzetting van de kernproeven geëist, terwijl Amerika en de andere westelijke mogendheden vasthouden aan bepaalde voorwaarden, die in feite een controle van het staken der proeven betekenen. Het Westen wil genoemde concessies alleen doen als, 1. de produktie van kernwapens wordt stopgezet en 2. Rus land akkoord gaat met de vorming van luchtinspectiezones, zoals deze onlangs tijdens de ontwapeningsconferentie be sproken zyn. Deze voorwaarde houdt een luchtinspectie in of van geheel Amerika en de Sovjet-Unie of van het Noordpoolgebied, tezamen met inspec tie van een zone. die het grootste deel van Europa en een groot deel van Rus land omvat. De Russische afgevaardigde naar de besprekingen in de subcommissie der Ver. Naties te Londen. Zorin, draalde niet met een antwoord. Hij zei. dat zyn land het aanbod tot stopzetten van kernproeven alleen kan aanvaarden, in dien het wordt losgemaakt van ge noemde twee voorwaarden. Hij zal het voorstel evenwel ter bestudering aan zjjn regering voorleggen. De door het Westen voorgestelde pe riode van twee jaar zou in twee stadia moeten verlopen. In het eerste jaar dient een controlesysteem georganiseerd te worden en pas ais gebleken is. dat dit systeem in de praktijk bevredigend werkt, zou besloten kunnen worden het verbod tot het doen van kernproeven met nog een jaar te verlengen. Maar Zorin eist: „onvoorwaardelijk" Hoewel in diplomatieke kringen in Londen het Westelijk voorstel als een belangrijke concessie wordt be schouwd en president Eisenhower in Washington sprak van „een grote stap in de richting van overeen stemming inzake ontwapening"zijn waarnemers in de Britse hoofdstad van mening, dat de partijen eigen lijk nog even ver van elkaar verwij- in Noord-Holland. Zuid-Holland en Utrecht nog slechts heel weinig is inge lopen en nog altijd schrikbarend hoog is. In Groningen. Friesland. Drente en Zeeland echter was niet alleen de afne ming van het tekort relatief belangrijk, maar wordt zelfs het evenwichtniveau snel benaderd. Wanneer alle cijfers be kend zijn en geanalyseerd zal de vraag in overweging genomen moeten worden of het voor bepaalde gebieden geen voorkeur zou verdienen over te gaan naar normale toestanden als vrije huur- bepaling en vrije vestiging. Voorts wordt in het jaarverslag de vinger gelegd op een ander soort pro bleem n.l. dat van de stedebouwkundige vormgeving. Dat dringt zich hoe langer hoe meer op de voorgrond nu Neder land in 12 jaar tijds zijn vooroorlogse woningvoorraad met 25 procent heeft uitgebreid. En indien dit bouwtempo blijft gehandhaafd zal in een tijdsver loop van zeven jaar nogmaals een der gelijke uitbreiding plaats hebben. Dit heeft grote consequenties opgeroepen voor structuur en aanzicht van stad en land. Zij vragen een architectonische en een stedebouwkundige visie als nim mer tevoren van architecten, stede bouwkundigen en bestuurderen. Commandant Zeemacht Ned. Antillen By K.B. is met ingang van 4 septem ber 1957 tijdelijk bevorderd tot Comman deur Hr. Ms. adjudant in buitengewone dienst de kapitein-ter-zee H. A. W. Goossens, voor de duur, dat hy zal zyn belast met de functie van Commandant der Zeemacht in de Ned. Antillen, als mede voor de duur van de periode, gele gen tussen hogergenoemde datum èn het tijdstip van aanvaarding van bovenom schreven functie.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1