PROBEER HU NESCAFÉ f.t.28 Opening Leidse Bedrijfstechnische school aan Medusastraat Dokter C. R. Zijerveld treedt af als directeur van de G.G. en G.D. Wereldwonder in wonderwereld j Warmond (Five Flies Chalêt) g DE STADSTRAM GAAT WEER OM DE ZES MINUTEN RIJDEN Reeds voor de aanvang van de lessen is gebouw geheel bezet 96ste jaargang Woensdag 21 augustus 1957 Tweede blad no. 29215 Tijdelijk Junior-bus van f. 1,43 voor Wordt gemeentelijk inspecteur op het gebied van de volksgezondheid De huidige formatie van het medisch personeel van de Gemeentelijke Ge neeskundige- en Gezondheidsdienst is zodanig, dat de directeur aan het be studeren van belangrijke vraagstukken op het gebied van de volksgezondheid niet toekomt. Dit heeft tot gevolg, dat het gemeentebestuur verstoken blijft van adviezen aangaande noodzakelijk geachte voorzieningen, hetgeen er weer toe V:dt, dat die voorzieningen niet tijdig worden getroffen. Het medisch personeel van de dienst bestaat uit een directeur, belast met de leiding van de dienst, een arts in alge- I mene dienst, een bedrijfsarts en drie schoolartsen. De dagelijkse werkzaamheden eisen dit personeel volledig op, met het bo vengeschetste gevolg. Uitbreiding van het medisch pesoneel zonder meer kan niet de oplossing brengen, die nodig is om uit de impasse te geraken. Dit zou alleen te bereiken zijn, indien de direc teur voor kortere of langere tijd van zijn functie wordt ontheven om zich aan speciale vraagstukken te wijden. Een an der zou dan voor die tijd met de leiding van de dienst moeten worden belast. Aangezien het naar de mening van B. en W. evenwel niet mogelijk is, dat in een tijdelijke leiding van de dienst op behoorlijke wijze zal kunnen worden voorzien, komt het B. en W. vermits gelet op de leeftijd van de tegenwoor dige directeur toch reeds over vijf jaar tot benoeming van een nieuwe di recteur zal moeten worden overgegaan, gewenst voor om de tegenwoordige func tionaris blijvend van zijn functie te ont heffen, opdat hij zich aan speciale vraag stukken op het gebied van de gezond heidszorg kan wijden. ER KOMT EEN NIEUWE DIRECTEUR Aan dokter Zijerveld zal daartoe ontslag uit zijn functie moeten wor den verleend, waarna hij dan als ad viseur van het gemeentebestuur met betrekking tot die speciale vraagstuk ken weer in dienst van de gemeente kan worden genomen. Een en ander impliceert, dat tot benoeming van een nieuwe directeur zal moeten worden overgegaan. B. en W. willen hierbij wel duidelijk tot uitdrukking brengen, dat zij deze oplossing, waarbij verschillende zaken, de gezondheidszorg rakende, niet door de directeur van de dienst, doch door een speciale adviseur, die buiten de or ganisatie van de dienst staat, zullen worden voorbereid, slechts in de be staande omstandigheden voorstaan en dat het geenszins in hun bedoeling ligt om de door deze oplossing verkregen stand van zaken als een blijvende te zien. T.z.t. zullen B. en W„ zo nodig, andere, definitieve maatregelen voor- CONCERT VAN DER WERFPARK De R.-K. Harmoniekapel geeft mor genavond om 8 uur met medewerking van tamboers en bazuinen in het Van der Werfpark een concert. JUBILEUM H. DE WINKEL Maandag zal de heer H. de Winkel het feit gedenken, dat hij voor 25 jaar als winkelbediende in dienst trad bij de firma H. Janse, gevestigd Haarlemmer straat 129. Ter gelegenheid van dit zil veren jubileum wordt er deze dag van 3 tot 5 uur ten huize van de heer De Winkel, eveneens Haarlemmerstraat 129 een receptie gehouden. Het ligt in de bedoeling van de jubilaris om het be drijf, met ingang van dezelfde datum, over te nemen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Wlilhélmtoa ,cLr vam J. Kranenburg en J. C. S. Troarwee; Franolsous Henüriikius, zn van P. J. Kortekaias en M. J. Kret; Oorne- lda M-amla, dir van P .C. de Mooij en T. M. Meeuwenoordi; Alljda, dr van P. J. Steen voorden en A. Stouten; Brurno Lecxnardus Hendrilkius ,zn van C. A. van der Hoorn en P A. Heemskerk; Hulbertje Maria, dr van 13. Kulj't en M. van den Oever; Bernard, an van P. de MöoiJ en A. C. Ras. OVERLEDEN C. Webbers. 86 Jaar. weduwe van J. Plat- teel1; G. Beijk, 63 Jaar, man; J. van der Voort. 67 Jaar, echtgenote van A. J. Tljs- sen; W. H. Warners, 72 Jaar, man; H. M. Zandbergen, 70 Jaar, vrouw. FAMILIEBERICHTEN, ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: MeijBannenberg, z., Cu rasao; VinoKroonstuiver, z., Zand- voort; DijkstraBurggraaf, d., Amers foort. Overleden: H. C. Hollinga, vr., 71 j.; Den Haag; H. Renger, m., 77 j., Den Haag; A. M. RuychaverVan Tilburg, vr., 82 j., Bennekom; H. RondayKet ting, vr. 59 j., Den Haag; M. Corbet Blokziel, vr., 85 j., Rotterdam; C. G. WeiterSchippers, vr., 79 j., Rotter dam; A. Bodegom, m., 43 j., Aerden- hout; W. J. Hanekuijk, m., 64 j., Zeist; M. Oltmans, vr., 50 j., Amsterdam; W. H. Kingma, m., 72 j., Den Helder; D. van Lankeren Matthes, m., 59 j., Velp; J. de Vries, vr., 65 j., Amsterdam. Dokter C. L. andere functie. Zij erveld krijgt stellen. Het spreekt vanzelf, dat voor een juist coördinatie van het werk van de adviseur met dat van de Gemeente lijke Geneeskundige- en Gezondheids dienst zal worden zorg gedragen. De beloning van de adviseur kan, bui ten verband met de Bezoldigingsregeling 1954. worden bepaald op het bedrag, hetwelk hij thans geniet aan salaris en toelagen. De wijze van indienstneming van de adviseur en de voorwaarden, waaronder zij zal plaats vinden, ware aan het College over te laten. De directeur van de Gemeentelijke Ge neeskundige- en Gezondheidsdienst kan zich met de hierboven ontvouwde op lossing verenigen. Aangezien ook de Commissie voor de Geneeskundige- en Gezondheidsdienst, de Commissie voor de Personeelszaken en de Commissie voor de Financiën tegen de door B. en W. voorgestane oplossing geen bedenking hebben, geven zij de raad in overweging om in bovenstaande geest een beslissing te nemen. RECHTZAKEN Stal Leidse werkster postspaarbankboekje? „Als ik het toch niet gedaan heb, kan ik het toch ook niet zeggen", herhaalde een 27jarige werkster uit Leiden voor de Haagse Rechtbank steeds maar weer, ook toen de Officier van Justitie acht weken gevangenisstraaf tegen haar had geëist wegens diefstal en valsheid in geschrifte. Het bleek hier een geval uit 1955. Een thans 35-jarige ai'ts uit Leiden miste toen uit haar kamer in een pension aan de Herengracht haar postspaarbank boekje. Later bleek, dat hier door een onbekende dader (es) eenmaal f.45 en eenmaal f.50 van was opgenomen, ter wijl de re?u was ondertekend met een valse handtekening van de arts. De verdachte, wier man eenzelfde naam draagt als de arts, was werkster in het pension. Zij moest o.a. de kamer van de arts schoonmaken en zij had het boekje dikwijls gezien en ook vaak op geborgen, want de arts sprong er nogal nonchalant mee om. Zo had ze het boekje eens uit een stapel oude couranten ge haald en op het bureau gelegd. De werkster had echter van het begin af aan ontkend iets van het geval te weten. Ze legde schriftproeven af en zo wel de schriftkundige prof. Bötcher als de heer Waltman waren tot de overtui ging gekomen, dat de werkster de hand tekening had gezet. Zij was nog niet eerder veroordeeld. De Officier van Justitie vond dat de verleiding wel erg groot is als men een bepaalde naam draagt en men vindt een boekje op die naam. Het meisje had bovendien alle gelegenheid, want ze vond het boekje eenvoudig op haar weg. On danks de ontkeritenis koesterde de Offi cier van Justitie geen twijfel. Met een voorwaardelijke straf zou het meisje de idee krijgen, dat zij eigenlijk is vrijge sproken. De raadsman, mr. Tj. D. Schaper, merkte op, dat de mensen op het post agentschap, waar het geld was gehaald, hadden gezegd dat de werkster het niet was geweest. Men mag ondanks de rap porten toch niet uitsluiten dat een an der zo de handtekening kon nabootsen. Voor de diefstal is slechts een indirect bewijs, gebaseerd op de handtekeningen. Het zijn vermoedens, omdat het meisje op de kamer is geweest. Pleiter vond het nog de vraag of er van valsheid in geschrifte gesproken zou kunnen wor den, omdat de namen gelijkluidend zijn. Hij vroeg vrijspraak en bepleitte subsi diair clementie, omdat de verdachte een zwakke gezondheid heeft. Uitspraak 27 augustus a.s. Advertentie I Oranje Nassaulaan 11, 200 meter I voorbij Tolhek. Res.: K 1711-855 I Vergaderingen, recepties, promoties, J I modeshows en tentoonstellingen. Winterdienstregeling N.Z.H. V.M. Noord-Oegstgeest nu in buslijn opgenomen De winterdienstregeling van de N.Z.H.V.M. gaat dit jaar reeds op zondag 1 september in. Dit in ver band met de reorganisatie, welke zal worden doorgevoerd. Twee zeer bejaarde tramlijntjes zullen verdwijnen. In afwachting van de totale ophef fing van de lokaaldienst van Voorburg naar en van Scheveningen en overname door de Haagse Tramweg Maatschappij zal de ..blauwe tram" niet meer verder gaan dan de Carel van Bylandtlaan, vandaar naar Scheveningen heeft de Haagse tram dus voortaan het monopo lie. Maar met meer weemoed beziet de directie zaterdag 31 augustus de begrafenis van de oudste tramlijn in Nederland n.l. die van Amsterdam naar Zandvoort. Ook de Haarlemse burgerij betreurt het heengaan van dit klassieke lijntje. De droefenis zal vertolkt worden door een mannen koor, dat om 8 uur 's avonds in de Tempelier straat een speciaal voor deze gelegenheid geschreven Re quiem zal uitvoeren, en door een be kend Haarlemmer, die een lijkrede zal uitspreken. Een officiële „laatste rit" zal echter niet gemaakt worden, daar man en macht gemobiliseerd zijn bij de voorbe reidingen voor de busdienst, die vanaf de volgende dag tussen Amsterdam en de badplaats gereden zal worden. Het oude trammateriaal zal voor de sloop verkocht worden. Dit afscheid heeft echter voor Leiden een prettige consequentie. In Haarlem komt er namelijk personeel vrij, dat in de Sleutelstad ingezet kan worden, zo dat het stadstrammetje van de Hoge Rijndijk naar Oegstgeest «eer een 6- minutendienst kan gaan rijden, nier mede wordt dan voldaan aan een drin gende wens van de Leidenaars en hun gemeentebestuur, die duidelijk hebben laten weten, dat zij met de kortgeleden doorgevoerde mindere frequentie alles behalve content waren. N.-Oegstgeest uit isolement De winterdienst. brengt ook voor Oegstgeest een belangrijke wijziging. Op dringend verzoek van het college van bui-ge meester en we th ouders wordt namelijk in de dienst Leiden-Noordwij- kerhout-Sancta Maria de halte Leidse Buurt opgeheven. De vertrek- en aan komsttijden worden in het algemeen ge wijzigd met behoud van de 30 minuten- dienst en 's avonds van de 40 minuten- dienst. Deze wijziging is nodig geworden, om dat dus niet meer gereden zal worden via de Leidse Buurt, maar langs de rou te Warmonderweg - Marelaan - Prinses Marijkestraat - Hofdijck - Wyttenbach- weg, waardoor het noordelijk deel van de bebouwing van de gemeente Oegst geest uit zijn isolement wordt verlost. Weinig verandering Voor het overige brengt deze winter dienst voor reizigers van en naar Lei den geen veranderingen van enige be tekenis. Op de tramlijn, die de Sleutel stad met de Residentie verbindt, komen enkele zeer vroege en weinig rendabele diensten te vervallen, terwijl op de bus lijn Leiden-Haarlem enkele kleine wij zigingen zijn aangebracht in de vertrek tijden in verband met het in beide rich tingen rijden over de Randweg in Lisse. Zoals bekend heeft het besluit daar toe nogal wat stof doen opwaaien en nog is de protesterende stem van de Lissese middenstand niet verstomd, maar de directie van de NZHVM gaf gisteren tijdens de persconferentie, waar bij deze gegevens werden verstrekt, wel te verstaan, dat het vrij onwaarschijn lijk geacht moet worden, dat in deze route nog wijziging komt, daar Lisse zich nu eenmaal sterk in oostelijke rich ting uitbreidt en niet naar het westen, zodat een handhaving van het genomen besluit beslist als een voordeel voor de reizigers moet worden beschouwd. Personeelsmoeilijkheden „De een z'n dood is de ander z'n brood". Bij het ingaan van de nu gel dende zomerdienst-regeling moest de directeur van de NZHVM, de heer Jur- rissen, een klaagzang aanheffen over het gebrek aan personeel, waardoor de dienst op enkele lijnen sterk moest wor den ingekrompen. Maar gisteren kon dezelfde spreker vertellen, dat deze moeilijkheden gedeeltelijk waren opge lost door debestedingsbeperking. Door deze door minister Hofstra op gelegde bezuiniging zijn sommige be drijven, met name de wegenbouw, met een overschot aan personeel komen te zitten. Zo kon het mogelijk worden, dat 20 vakbekwame chauffeurs van de NV Ned. Wegensproei Mij te Uithoorn bij de NZH werden gedetacheerd. De moei lijkheden van een personeelstekort wer den echter ook voor een deel opgelost, doordat het personeel van de groep Haarlem zich geheel vrijwillig bereid verklaarde meer dan 48 uur per week dienst te doen. Zó kon men - door enkele voor de NZH gelukkige factoren - de problemen, welke bestonden, uit de weg ruimen en kan een regelmatig vervoer ook in de toekomst aan de reizigers worden gega randeerd, temeer daar ook de vernieu wing van het materiaal steeds verder doorgang vindt. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Klooster-ter Aipel (fcoez.) H. Bosnia te Wei-drum c.a. te Annlhem (aL» zleöcenihuilspred.) dr. H. C. Funike, kond. al daar te Leerbroek J. Baklker te Oiessen- dam -Nederhardln xveldAangenomen naar Apeldoornhet Loo (alls predikant ■voor de Vrijz. Heirv.l G. B. W. A. Thoden v. Vel zen,, voorg. agd. Ver. van Vrdjz. Hlerv. aldaar naar S#TOfld© H. W. Abbdmlk. karud. te Utrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Leek (Grom.) A. F. Goeden- dorp te Den Bung op TexeH Aangeno men naar Wapenveld Y. Stienstra, kand te 't Zamidit (Grom.) .die bedankte voor Enaumatil. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Woerden G. J. Buy6 te Pa- pendtrecht en M. Vüietstra te Eemdljk te Opperdoes J. W. de Bruin te Zwaag- weetelnde en S .van Zwol! te Kampen. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Franeker rnej. da. C E. OfferhaoiE te Haren (Gmon.) DE NED. HERV. KERK EN DE DIENSTWEIGERING. De Commissie voor de Geestelijke Verzorging van Dienstweigeraars, in het begin van dit jaar door de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk ingesteld, die ressorteert onder de Raad voor Her derlijke zorg, is thans met de prakti sche uitvoering van haar opdracht aan gevangen. Zij heeft zich met een schrij ven tot de kerkeraden gericht om dezen te verzoeken haar te berichten, wan neer zich een erkende dienstweigeraar in de gemeente bevindt. Van haar kant zal de commissie de kerkeraden ervan in kennis stellen als een erkende ge wetensbezwaarde in de gemeente is, of wordt tewerkgesteld. Met de instelling van deze commissie heeft de Synode tot uitdrukking willen brengen, dat de kerk, evenals tegenover de militairen, een verantwoordelijkheid en een taak heeft tegenover dienstwei geraars en deze pastoraal heeft by te staan. De kerk in Oost-Duitsland BEPROEVINGEN KUNNEN ZEGENINGEN ZIJN. De 77-jarige lutherse bisschop van Berlijn, Otto Dibelius, wiens diocees voor het grootste deel in het communis tische Oost-Duitsland ligt, heeft op de bijeenkomst van de Lutherse Wereld federatie in Minnaepolis (Ver. Staten) gewezen op de strijd die er in Europa en elders gaande is tussen het christelijke geloof en de „materialistische wereld opvatting". Ook sprak hij zijn dank uit voor de grote materiële en geestelijke steun, die de kerken in de Ver Staten aan de door oorlog getroffen volken overal ter wereld hebben verleend. Friedrich Wilhelm Krummacher. de bisschop van Pommeren in Oost-Duits land, heeft op het congres verklaard, dat beproeving, onderdrukking en zelfs bloedige vervolging voor de kerk zege ningen kunnen zijn. Bisschop Krummacher zei, dat in lan den, die door het communisme geregeerd worden, de kerk wellicht van gedaante zou moeten veranderen en zelfs vrije en actieve gemeenten moet instellen, die bereid zijn te getuigen en desnoods te strijden. ..Wy strijden nimmer vooreen verloren zaak. ook al zou de huidige gedaante van de kerk veranderd moeten worden". Geen accijnsverhoging op petroleum en benzine De Indonesische regering heeft van daag bekend gemaakt terug te zijn gekomen van haar oorspronkelijke plan tot accijnsverhoging voor petro leum en benzine, zulks met het oog op de weerslag, welke zulk een verho ging op economisch gebied zou hebben. Tegelijkertijd werd echter bekend ge maakt, dat de accijns op bier zal worden verhoogd tot twee roepiah per liter, en die op suiker tot Rp. 1,27 per kilogram. STUDIECONGRES VOOR GRAFICI. De zomerstudieconferentie, die onder auspiciën der Vereniging van jonge en aanstaande patroons in de grafische be drijven en de Amsterdamse grafische school, tot en met vrijdag in de hoofd stad wordt gehouden is gistermiddag door de voorzitter der vereniging, de heer G. J. Portielje, geopend. Spreker wees op het belang van een goede opleiding voor grafici en vestigde de aandacht op het succes van de twee jarige cursus, voortgezette vakstudie, de grafische colleges en de avondcur sussen. De bisschop besloot met de woorden: „Wij die leven in landen onder commu nistisch bewind, hebben de plicht als ook de vrijheid om nuchter de vraag onder ogen te zien of het traditionele parochiale stelsel van de volkskerk wel of niet moet worden vervangen door nieuwe vormen van vrije en actieve ge meenten, die bereid zijn te getuigen en zo nodig te streden". Vroeger te weinig aandacht aan technische ontwikkeling eenvoudig begaafde jongens Dat Leiden met de in de Medusastraat ingerichte bedrijfstech nische school voor eenvoudig begaafde jongens een gelukkig initiatief heeft genomen, moge blijken uit het feit, dat het schoolgebouw reeds voor de aanvang van het eerste cursusjaar geheel met leerlingen het zijn er ruim 110 - is bezet. De toeloop tot deze school is zelfs zo groot, dat voor bepaalde lessen (algemeen vormend onderwijs) een onderkomen moest worden gezocht in twee lokalen van het houten hulpgebouw aan de Madoerastraat. Tijdig zullen dan ook voorzie ningen worden getroffen om de nieuwe leerlingenstroom het volgend jaar op te vangen. Zinrijk experiment In tegenwoordigheid van vele autori teiten, met name uit de kring van het onderwijs en de industrie, is de school gistermiddag geopend. Een speciaal woord van welkom richtte de burge meester. jhr. mr. F. H. van Kinschot, tot de inspecteur-generaal van het onder wijs, mr. ir. M. Goote, om daarna in het kort te wijzen op de grote betekenis van deze school, waarover wij gisteren reeds uitvoerig schreven. Woorden van dank richtte spreker tot allen, die aan de verbouw en inrichting van het gebouw hun krachten hadden gegeven en tot zulk een gelukkig resultaat waren ge komen. Zeer erkentelijk was de burge meester ook over de steun, welke van de Rijksoverheid werd ontvangen. De wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik, die een belangrijk aandeel had in de totstandkoming van deze school, schonk vervolgens aandacht aan de motieven, welke aan deze school stichting ten grondslag lagen en waar voor de plannen reeds in 1952 werden opgezet. Spreker, die zeker niet ontevre den is over de grote groep leerlingen, die in Leiden het technisch onderwijs volgt, gaf dan een inzicht van het aan tal leerlingen, dat momenteel in het rayon Leiden technisch-onderwijs ont vangt. Bezochten in september 1947 in totaal 580 jongens een lagere technische dagschool, thans zijn dit er ruim 2200, waaronder begrepen de leerlingen, die een technische school in Alphen a. d. Rijn en Katwijk bezoeken. Allerwege, aldus spreker, valt een sterke drang naar het technisch onderwijs te consta teren, hetgeen van belang moet worden geacht met het oog op de industrialisa tie van ons land. IN LEIDEN MOET ER OOK M.T.S. KOMEN Nu er in deze omgeving zulk een grote belangstelling bestaat voor het volgen van lager technisch onderwüs, wil het de wethouder voorkomen, dat er in Leiden zeker plaats is voor een M.T.S. Aan de hand van enkele cijfers, kwam spreker tot de conclusie, dat 10 tot 15% van de leerlingen, die de lagere school verlaten, voor de thans te openen school in aanmerking komen. Met het creëren van dit schooltype, aldus de wethouder, doen wij niet alleen in maatschappelijk opzicht, doch vooral uit menselijke over wegingen, prachtig werk. De heer Van Schaik, die de inspec teur-generaal van het onderwijs, mr. ir. Goote, hartelijk dankte voor de mede werking, welke hij van hem bij de ver wezenlijking van de plannen mocht ontvangen, sprak de wens uit, dat het onderwijs van deze school van beslissen de invloed zou zijn op het leven van de toekomstige leerlingen, die denken met hun handen en veelal een groot con centratievermogen weten op te brengen. SCHONKEN ER TE WEINIG AANDACHT AAN Mr. ir. Goote, die vervolgens de offi ciële opening verrichtte, kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat de maatschappij in het verleden te weinig aandacht schonk aan de technische ontwikkeling van de eenvoudig be gaafde jongens. Het onderwijs in deze school, aldus spreker, dient er op gericht te zijn om de aanvoudig begaafde jongens, die recht hebben op het onderwijs, dat voor hen geschikt is, de hand te reiken. Het accent zal daarbij moeten vallen op het aanpassen van dit onderwijs aan de intelligentie der leerlingen. Moed en ondernemingszin zijn daarvoor nodig. Naast een pedagogisch inzicht, wordt van de leraar een grote liefde voor de aan zijn zorgen toevertrouwde leerling gevraagd. Bovendien moet het school programma langzaam worden opge bouwd, waarbij het steeds een zoeken moet zijn naar de beste wegen. De inspecteur-generaal van het onderwijs, mr. Ir. M. Goote, toont grote belangstelling voor de tech nische apparatuur van de school. Op de foto links de directeur, de heer F. C. Mabesoone en de burge meester, geheel rechts wethouder J. C. van Schaik- (Foto L.D./Vam, Wet) De inspecteur-generaal, die een en ander een zinrijk experiment noemde, kon zich niet aan de gedachte onttrek ken, dat de resultaten van het onderwijs op deze school nog wel eens verrassend konden zijn. Hij hoopte, dat het de leerkrachten gegeven mocht zijn om met dit onderwijs een bijdrage te leveren tot een goede levensvulling van de aan hun zorgen toevertrouwde leerlingen, die zich na hun studie thuis zullen voelen in de maatschappij. Nadat mr. ir. Goote de school voor geopend had verklaard, richtte de bur gemeester zich tot de directeur van de school, de heer F. C. Mabesoone, en diens staf. Spreker, die er van overtuigd was, dat het onderwijs op deze school grote toewijding vraagt, had de indruk, dat voor dit onderwijs grote kansen zijn weggelegd. De heer Mabesoone. die hierna zijn teak aanvaardde, achtte het vandaag een belangrijke dag in de geschiedenis van het technisch onderwijs in ons land. Van nu aan zal de blik gericht zijn op een groep leerlingen, aan wie in het verleden weinig aandacht werd ge schonken. Spreker, die reeds vele con tacten met ouders van toekomstige leer lingen heeft gehad, wees er op, dat deze ouders zeer ingenomen waren met het onderwijs, waartoe de school thans een mogelijkheid biedt. Bovendien was het hem uit gesprekken opgevallen, dat ook de leerlingen zich met enthousiasme willen werpen op het onderwijs. De heer Mabesoone, die zich er terdege van be wust is, dat het werk in de school niet eenvoudig is, doch daarom juist zo aan trekkelijk, ziet zyn taak niet alleen als een opdracht binnen de schoolmuren. Het contact met de gezinnen, waaruit de leerlingen voortkomen, kan niet ge mist worden. Bovendien zal in de toe komst ook aandacht besteed moeten worden aan de nazorg en kan ook een contact met het bedrijfsleven niet wor den gemist. Tenslotte weidde spreker uit over het leerplan, dat een sterk individueel karakter iedere klas is berekend op ten hoogste zestien leerlingen zal dragen en met name gericht is op de handvaardigheid. Nadat wethouder Van Schaik nog had medegedeeld, dat er over enige tijd ge legenheid zal zijn om de school in be drijf te zien, namen de aanwezigen met grote belangstelling kennis van de dege lijke en keurige inrichting van de school, waarbij ook bijzondere zorg is besteed aan de technische uitrusting der lokalen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3