TURKIJE ERNSTIG ONGERUST coopvaert BOSCH Hier is Ook in Washington en in Londen bezorgdheid over Midden-Oosten Spoorwegongevallenraad is met zelfstandig onderzoek begonnen Met een enkel woord I Dronken man wilde op zijn vrouw inrijden na negen glazen bier Agenda WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1957 Ingesloten door communistische landen In Turkije maakt men zich ernstig ongerust Na de machtsovername door linkse officieren in Syrië is Turkije aan drie zijden door communistische of communistisch gezinde landen ingesloten, namelijk Bulgarije, Rusland en Syrië Er doen berichten de ronde, dat Rusland van plan is een marine- basis te bouwen ergens op de vijftig kilometer lange kuststrook tussen de Syrische haven Latakia en de Turkse grens. Volgens het Franse blad „France-Soir" zal de Sovjet-Unie voor 1960 in Syrië acht vlieg velden aanleggen en na dat jaar nog acht. Uit „goede bron" verneemt het blad verder, dat Rusland spoedig aan 120 vliegvelden in Syrië zal beginnen. Voorts circuleren er berichten, dat Rusland al voor honderd miljoen dollars aan wapens naar Syrië verscheept heeft. De Russische scheepvaart door de Dardanellen is de laatste jar endriemaal zo groot geworden en de meeste waarnemers zijn van oordeel, dat het vooral scheepsladingen wapens waren, omdat de schepen meestal leeg terug keerden. Het is dus wel te begrijpen, dat men in Turkije de toekomst met bezorgdheid tegemoet ziet En daar komt de Griekse cam pagne om Cyprus nog bij, van waaruit de zeetoegangen naar Turkije beheerst kunnen worden. De Turkse bezorgdheid groeit met de dag. Overleg in Caïro Maar ook in Washington is men ongerust over de gang van zaken in Syrië. President Eisenhower zou zijn ernstige "bezorgdheid hebben uitge sproken en op hoog niveau zijn be sprekingen tussen Engeland en Amerika begonnen. Eisenhower had maandagavond een onderhoud met zijn minister van Buitenlandse Za ken, John Foster Dulles, en later had deze weer een gesprek met Sir Harold Caccia, de Britse ambassa deur in Washington, waarbij uitvoe rig de toestand in het Midden-Oos ten werd bekeken en vooral in Syrië, ivaar een communist benoemd is tot stafchef van het leger. Ook in Lon den u ordt op het moment door het ministerie van Buitenlandse Zaken nauw contact onderhouden met re geringen, die belang hebben bij de situatie in Syrië. De Syrische regering trekt zich echter weinig aan van deze bedrijvigheid op hoog politiek niveau en huldigt het Geen herziening van wisselkoers D. mark De Westduitse regering heeft gisteren bekend gemaakt, dat alle geruchten over een opwaartse herziening van de wissel koers van de Duitse mark van alle grond ontbloot zijn. Deze weigering van de Westduitse regering over te gaan tot een opwaartse herwaardering van de Duitse mark heeft, naar Agence France Presse meldt, onmiddellijk geleid tot een normalisatie van de koersen voor het pond sterling en de gulden op de termijnmarkten in de Bondsrepubliek. In bevoegde kringen te Frankfort is men algemeen van opinie, dat de Duitse deviezentermyn- markt spoedig kalmer zal worden na de belangrijkste koersbeweging van de laatste dagen. In beurskringen te Frank fort meent men ook. dat de koers van de frank zich geleidelijk zal stabiliseren. Men is verder van mening, dat Frank rijk er waarschijnlijk in de komende maanden in zal slagen de omvang van zijn export te vergroten en het even wicht van zijn betalingsbalans te her stellen. Terwijl men tot nu toe in Duitse bank- en beurskringen dacht, dat de door de Franse regering genomen maat regelen onvoldoende waren, is men thans van mening, dat een nieuwe herziening van de frank niet nodig zal zijn, mits de Franse regering erin slaagt een ein de te maken aan de stijging van de binnenlandse prijzen. Het echtpaar Stsrn-Dodd is de onschuld zelve Alfred Stern heeft in Praag in een verklaring aan de pers gezegd, dat de beschuldiging, dat hü en zijn vrouw Martha Dodd Russische agenten zijn geweest, ten doel heeft, „de spionage- hysterie in de Verenigde Staten te sti muleren". De beschuldiging tegen Stern en zijn vrouw (dochter van een overleden Ame rikaanse ambassadeur in Duitsland) is door de filmregisseur Boris Morros voor een commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden geuit. Stern zegt, dat hij in 1944 korte tijd met Morros heeft samengewerkt in een kleine muziekuitgeverij. Hij heeft Mor ros sinds 1945 niet meer gezien en be ticht hem ervan publiciteit te zoeken. „Wij geloven dat dit individu de spio- nagehysterie in de Verenigde Ctaten sti muleert, zodat oorlogsbegrotingen kun nen worden aangenomen, ontwapenings conferenties kunnen worden getorpe deerd en de vreedzame samenleving kan worden uitgesteld". Stern deelt mede, dat hij en zijn ge zin twee maanden geleden in Mexico afstand hebben gedaan van het Ameri kaanse staatsburgerschap en de Para- guayse nationaliteit hebben aangenomen omdat de Amerikaanse regering „grote invloed uitoefent in Mexico". (Men zou bijna in tranen uitbarsten over de onschuld van het echtpaar Stern, maar er is toch nog een vraag, die men wel graag beantwoord zou willen zien: waarom heeft het echtpaar Stern Ame rika verlaten, tot tweemaal toe een an dere nationaliteit aangenomen en waar om is het tenslotte overhaast naar Praag, achter het ijzeren gordijn, ge vlucht, toen Morros met zijn onthullin gen voor de dag kwam? Red. L.D.). MODEL JAN VAN RIEBEECKS VLAGGENSCHIP NAAR ZUID-AFRIKA De Zuidafrikaanse minister van O., K. en W., Viljoen, zal maandag op het vliegveld van Johannesburg een zilveren model in ontvangst nemen van de „Dromedaris", het vlaggenschip van Jan van Riebeeck. Het model is in 1952 tijdens de Van Riebeeckherdenking in Zuid-Afrika door regering en volk van Nederland aange boden aan het Zuidafrikaanse volk. Het model zal van Nederland naar Johan nesburg worden overgebracht met het Zuidafrikaanse verkeersvliegtuig „Dro medaris". standpunt, dat de aanval de beste ver dediging ls. Dus werd de Syrische ver tegenwoordiger bij de Verenigde Naties opgedragen de aandacht van de Vei ligheidsraad te vestigen op „de samen zwering van leden van de Amerikaanse ambassade tegen het huidige regime in Syrië". Volgens Syrië zou de vrede in het Midden-Oosten gevaar lopen als dergelijke samenzweringen voortduren. Intussen gaan de speculaties door of president Koewatli na zijn Egyptische reis naar de Syrische hoofdstad zal te rugkeren. Een pro-communistisch blad in Damascus wist al te vertellen, dat de president reeds tevoren wegens gezond heidsredenen ontslag had genomen, maar volgens een rechts Libanees blad is een eventueel ontslag van Koewatli een gevolg van de spanning tussen hem en linkse officieren. Deze laatste hadden besluiten, die Koewatli weigerde te on dertekenen toch gepubliceerd, alsof zij reeds goedgekeurd waren. Hierop zou Koewatli in woede zyn ontstoken, had zijn ontslag aangeboden en was meteen naar Cairo gevlogen om Nassers steun tegen de eigenzinnige officieren te ver werven. Volgens datzelfde blad zou ook de waarnemend president El Koedsi ge weigerd hebben te tekenen en was maandag naar een plaatsje in de Liba non gevlucht. In Damascus denkt men aan de mo gelijkheid van een conferentie tussen Nasser, Koewatli en Koning Saoed, waarvan men goede resultaten verwacht. De secretaris-generaal van de Arabische Liga, Hassoena, is met groto spoed naar Cairo ontboden, waar zoals men weet, Koewatli zich momenteel nog bevindt. In de Jordaanse hoofdstad verluidt uit officiële bron, dat zRn aanwezigheid daar in verband staat met de Syrische crisis, die Nasser niet aangenaam zou zijn. Immers, deze spant zich in. on danks zijn lonken naar Moskou, een be middelaarspositie in te nemen, waarvan de besprekingen met Engeland en Frankrijk een bevestiging zouden kun nen vormen. 231 miljoen minder goud en deviezen Onder invloed van valuta-onrust De uit de weekstaat van de Ned. Bank blijkende afgifte van goud en deviezen heeft betrekking op trans acties, gedaan in de periode van za terdag 10 augustus tot en met vrijdag 16 augustus. Deze afgifte heeft sterk onder invloed gestaan van de onrust op de valutamarkt, die voortsproot uit de koerswijziging van de Franse frank en de geruchten betreffende vermeen de voornemens tot wijziging in de naaste toekomst van de pariteit, of van de koersspreiding ten opzichte van de pariteit, van enkele andere buitenlandse valuta's, aldus de mede deling van de Nederlandsche Bank. De met spanning verbeide verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 19 augustus bevat enkele markante mu taties. De netto deziezenreserve is met ruim f 141 miljoen verminderd tot f 474 miljoen en ook de goudvoorraad is ge daald, n.l. met f 90 miljoen tot f 2.887 miljoen. De Centrale Bank heeft zelf hierop reeds een korte toelichting ge geven. Ook het percentage goud en de viezen, dat onder aan de bankstaat wordt vermeld, is behoorlijk ingekrom pen n.l. van 67,70% tot 64.66%, een zeer laag cijfer. Tevredenstellend acht men het. dat de convertibele valuta, die bij de deviezenreserve is opgenomen, met f 13 miljoen is verminderd tot f 143.8 miljoen. Deze mutatie is niet groot in vergelijking met de totale veranderingen op de goud- en deviezenvoorraad. reeds meer dan 50 jaar de bougie voor iedere motorl Imp. N.V. Willam van Rijn Haarlemmerweg 475 Adam Tel 8621 1 -(7 lijnen) Telex 12282 DOUWE EGBERTS Een nieuwe melange van de fijnste J lr in handige tabakszak! Vier instanties speuren naar de oorsaak van de treinbotsing nabij Woensel (Speciale berechtgeving) De Spoorwegongevallenraad is gistermorgen met een zelfstandig onder zoek naar de oorzaken van de treinramp by Woensel begonnen. Zoals wjj reeds hebben gemeld, staat deze raad onder voorzitterschap van mr. H. R. Zaayer. Ook twee ingenieurs van de Rijksverkeersinspectie zyn met onderzoekingen bezig. Deze instantie staat rechtstreeks onder de minister van Verkeer en Waterstaat. Maandag, heeft op het baanvak Eind hoven—Best een treinstel onder aus piciën van de verkeersinspectie een proefrit gemaakt, die ten doel had na te gaan hoe het uitzicht is geweest van de machinist van de trein uit Eindho ven. toen hy Woensel naderde. Hierbij bleek, dat dit uitzicht door het seinhuis en door de portalen van de hoogspan ning wordt belemmerd. Tengevolge hier van heeft de machinist de trein uit de richting Best pas zeer laat opgemerkt een omstandigheid, die overigens de botsing niet veroorzaakt, maar hoogstens verergerd kan hebben. Ook de politie heeft processen-verbaal over de ramp opgenomen, die als grondslag zullen dienen voor een eventuele strafrechter lijke vervolging door de Justitie. De Justitie kan tot vervolging overgaan, indien er mensen schuldig worden be vonden aan dood door schuld of het toebrengen van zwaar lichamelijk let sel, al of niet de dood tengevolge heb bende. In dit verband is het denkbaar dat ook de Ned. Spoorwegen hiervoor worden aangesproken indien de Justitie blykens de resultaten van het onder zoek daartoe termen aanwezig acht. Een en ander hangt af van de schuldvraag. Het blijkt dus, dat er thans vier in stanties ijverig op zoek zijn naar de oor zaken van de botsing. De enquête-com missie van de Ned. Spoorwegen is na melijk onmiddellijk na de botsing reeds met een gemeenschappelijk onderzoek begonnen. Deze commissie bestaat uit drie leden. Het zijn de chef van de dienst van Exploitatie, de chef van de dienst van Seinwezen en de chef van de dienst van Weg en Werken. Als voor- BINNENLAND Gisteren is de 15.000e bezoeker op de Ruytertenfoonstemng te VTlssimgen ge weest. Het was de 11-jarige Banna de Graauw uiit Zeist, wie door de burgemees ter van Vl'issingen, mr. B. Kolff. als aan denken een boekwerk vam P. van der Lee- de werd overhandigd..Beste va er Michiel". Bij K.b. is dr. J. P. Kruyt, gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht tevens benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsge leerdheid aan deze universiteit om onder wijs te geven in de sooiologle. Gistermiddag is brand uitgebroken in de kapitale boerderij van de weduwe de Dreu aan de Rulgendljk te Driewegen (Z). De schuur was vol met oogstproduk- ten. De brand greep zeer snel in. De schuur en de daaraan vastgebouwde wo ning gingen in vlammen op. De schade overtreft de f 200.000.De boerderij was verzekerd. Bij het uitbreken van de brand speelden kinderen in de schuur. De Rijks politie heeft in onderzoek of de oorzaak van de brand in deze richting moet wor den gezocht. De ambassadeur van India in ons land. de heer B. K. Kapur, is benoemd tot Boge Commissaris van zijn land in de nieuwe staat Ghana. Ghana onderhoudt alleen diplomatieke betrekkingen met Gr.- Brlttanruiè en India. De Sovjet-Unie heeft enige order* van bescheiden omvang op Nederlandse siergewassen gedaan. Dit bescheiden begin is, naar de directie van het Produktsohap siergewassen hoopt, het sein van herleving van leveranties naar de USSR. Voor 1014 was Rusland een der belangrijkste afne mers van siergewassen, vooral ook van bloem/bollen. Op de Nieuwe Remweg bij de Spaaren- dammerdtyk is gistermiddag de 31-jarige lieer SaTgentiml uit Amsterdam, vermoede lijk doordat hij slipte ,met zijn motorrij wiel in aanrijding gekomen met een mili taire vrachtauto. Ernstig gewond werd hij naar het WiHhelminagasthuis overgebracht, waar hij later is overleden. Een 26-jarige duopassagier is met onbekend letsel In hei Wühelmlnagasrtihuls opgenomen. Bet Koninklijk Genootschap voor Landbouwkundige ingenieurs hebben een landbouwwetenschappelijke cursus geor ganiseerd over ae toepassing van atoom- kernenergie in de landbouw. Deze cursus zal van 4 tot en met 6 september worden gehouden in de collegezaal voor schei kunde van de landbouwhogeschool te Wa- geningen. Het Noorderdierenpark te Emmen heeft een tweede Jonge in uitgeputte toe stand verkerende zwarte ooievaar in zijn bezit gekregen. Ook donderdag j.l. had men een aan de zeekust te Gronangen aan getroffen verzwakte zwarte ooievaar naar het dierenpark gebraoht. waar de vogel na liefderijke verpleging thans weer geheel op krachten is gekomen. Op de Nieuwe Ooeter Begraafplaats te Amsterdam ls gistermiddag onder zeer grote belangstelling van de zijde van het spoorwegpersoneel de 61-jange hoofdcon ducteur J. Hamstra, die bij het spoorweg ongeluk te Woensel ernstig werd gewond en enkele dagen daarna in het ziekenhuis te Eindhoven is overleden, ter aarde be- seid. Tien hoofdconduoteurs en conduc teurs escorteerden de lijkwagen, toen deze het kerkhof opreed, en vormden ln de aula de dodenwacht. Op het kruispunt Groene Kruisweg- Rijsdijk te Rotterdam is gistermorgen de 59-jarige E. Groeneveld van de Rijsdijk met haar flets tegen die derde wagon van een tramtrein van de RTM gereden. De vrouw maakte een ernstige val en werd naar het Westerzlekenbuie gebracht, daar bleek dat zfj was overleden. In het tram metje had men niets van het voorgevallene waargenomen. De bestuurder reed dan ook gewoon verder. Gistermorgen is te Rotterdam een 1*1 jarige Jongen, die met een vriendje op de flets aan het racen was. met grote vaart tegen een personenauto gereden. De knop van een van de portieren drong zo diep in het linkerdij been vam de Jongen, dat hij in de lucht bleef bengelen, terwijl hij bij zijn volle bewustzijn was. moest de kruk van de auto worden gezaagd om de knaap te kunnen bevrijden. Twee landbouwers uit Fleringen, ge meente Tu'bbergen. de heren Koopmans en Hendriks hebben in ernstige mate voed selvergiftiging gekregen na het eten van soep. die twee dagen tevoren bereid was. Hun huidskleur werd donker. Zij kregen hevige pijnen en werden naar het zieken huis te Almölo overgebracht. Gietermorgen was bij belden het levensgevaar weer ge weken. Volgens de door het Centraal Bureaj voor de Statistiek samengestelde voorlopi ge gegevens bedroeg de waarde van de in voer in juli f 1.371 miljoen (v.m. f 1.299). terwijl voor een waarde van f 1.026 miljoen (v.m. f900) werd uitgevoerd. „Verzonken klokken" van Marten Toonder, een film over een hart-operatie vervaardigd door de universitaire film ',e Utrecht ls door de minister van O.K. en Wgezonden naar de Biënnale dl Venezia 1057, die van 25 augustus tot 8 september gehouden zal worden. Op dit festival zal bulten mededinging een enigszins herziene versie van van Gasterend „Stranding" worden vertoornd. Maandagavond heeft een gerechtshof ln Aurich (Oost Friesland) een Nederland se zeeman uit Amersfoort wegens roof van 470 mark uit het station Einden-West ver oordeeld tot een Jaar en drie maanden ge- 'angenisstraf. De Beweging van Europese Federa- liisten B.E.F. organiseert op 2 september a.s. ln hotel ..Atlanta" te Rotterdam een nationale conferentie over „de Nederland se ondernemer en de Europese integratie". De 38-Jarlge Nederlandse, ln Oslo wonende, duiker Jan Vonk is gisteren om het leven gekomen toen hij bezig was met lassen aan een duikboot, die op een diep te van 12 meter op de zeebodem bij Nar vik, ln het noorden van Noorwegen, ligt. De ANWB heeft thans de 100.00ste kredietbrief van dit Jaar uitgereikt. Dit betekent, dat de toeristenbond thans voor een bedrag van ruim 45 miljoen gulden garant ls voor bijzondere onkosten, welke kunnen ontstaan, wanneer ANWB-leden in het buitenland ernstige pech met hun auto of motorrijwiel krijgen of hij een on geval betrokken geraken BUITENLAND Tot dusver hebben in het huidige va kantieseizoen bijna 1500 Poolse toeristen volgens het Oostenrijkse blad „Die Welt- presse" om politiek asiel in Oostenrijk ver zocht. Het 2.176 ton metende Noorse vracht schip Mare dat met stukgoederen voor Haifa (Israël) geladen is. heeft gisteren toestemming gekregen het Suezkanaal ln te varen. Het schip is tier dagen door de Egyptische autoriteiten in Suèz opgehou den. Op de onder Liberiaanse vlag varende Griekse tankiboot "World Splendour" heeft zich gisteren in de buurt van Ceuta (Ma rokko) een ontploffing voorgedaan. De op varenden zijn. op vier vermisten na., aan boord gebraoht van de Franse tankboot ..Kobad" en de Britse torpedobootjager „Delight" .Ook een Russisch schip was ter plaatse, dat een dokter op de World Splen dour liet overstappen om een gewonde te helpen. De brand, die aan boord was uit gebroken .is Intussen geblust. De kapitein en enige bemanningsleden zyn nog aan boord van het sohlp. Volgens berichten van hedenochtend ls Dr. Wladimir Kotelnlkof. die ais hoofd van de afdeling radio en elektronica van de So-vjetrussisohe Academie van Weten schappen een Russische delegatie naar een tentoonstelling en een congres betreffend* de elektronica te San FTanolsoo leidt, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat de Sovet-unle tengevolge van een ge brek aan ingenieurs nog niet de raketten kan vervaardigen, welke nodig zijn voor het lanceren van een kunstmaan. Het te kort aan ingenieurs noemde hy voorname- Ujk een gevolg van de snelle groei van de Russische elektronische Industrie. De Nederlandse ambassadeur ln India heeft premier Nehroe een geschenk van dr. W. Drees overhandigd ais herinnering aan het bezoek dat de Indiase premier vorige maand aan Nederland heeft gebracht. Het ie een grote kaart van Azië, die in 1690 ia vervaardigd. Een militair, die een bank ln Belo Horizon te (Brazilië) verliet, waar hy een fllnik bedrag had opgenomen, werd aan gesproken door twee personen diie hem strak aankeken. De man raakte onder hyp nose en gaf gewillig zijn portefeuille af. Toen hy by zijn positieven kwam, was het te laait. Door een Instorting ln een gang van een zwavelmyn bij Caltanlsetta op Sicilië zyn dinsdag aoht mijnwerkers omgekomen. De instorting was het gevolg van een gas ontploffing. Zes personen, onder wie de directeur van die mijn, werden gewond naar de opper vlakte gebracht. Gary Daivis, „wereldburger nummer één'", verklaarde toen hij gisteren de ge vangenis van Hannover veriiet, dat hij een internationale politieke partij zal oprich ten die streven moet naar wereldvereni- glng. Davis heeft in Hannover 20 dagen gevangen gezeten wegens grensoverschrij ding zonder geldüge papieren. President Nasser van Egypte zal. volg gevend aan een uitnodiging van de Griekse regering, in november een officieel bezoek aan Griekenland brengen. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken. Von Brenato .zal op 5 sep tember te Nordhorn voor zijn partij, de C.D.U., een spreekbeurt vervullen. Het ls de bedoeling dat hij zich die dag voorts op verschillende plaatsen ln de graafschap Bentheim van de situatie der tractaatlan- deryen aan de Duits-Nederlandse grens op de hoogte zal stellen. Hij zal spreken met Duitse boeren, van wie grenelanderijen in Nederlandse handen zijn overgegaan en met de leiders van hun belangengemeen schap. Twee Duitse en twee Italiaanse alpi nisten, die zondagavond op de Marmol ada de hoogste berg van de Dolomieten, door een sneeuwstorm weTden overvallen zijn gisteren behouden teruggekeerd .Zij had- donderd; den ln een berghut beschutting gevonden. I Juli i zitter fungeert de chef van de dienst van Exploitatie, ir. J. Lohmann. Het gemeenschappeiyk onderzoek van de Ned. Spoorwegen dient mede om de strafvoorstellen, die aan de directie zul len worden gedaan, te bepalen. Iedere spoorman, die by de botsing betrokken is geweest, wordt door de commissie ver hoord en zyn verklaringen worden schriftelyk vastgelegd. Nadat de ver hoorde met zyn eigen verklaring ak koord is gegaan, krygt hy nog 48 uur gelegenheid om wyzigingen aan te bren gen. Vervolgens doet de commissie op grond van de stukken voorstellen voor disciplinaire straffen aan de directie. De directie kan van de voorstellen afwyken en andere straffen opleggen. Indien de gestraften met de strafmaat niet ak koord gaan. kunnen zy hun zaak voor leggen aan een scheidsgerecht. Dit be staat uit drie man, waarvan er een door de gestrafte wordt aangewezen en een door de N.S. De voorzitter is een onafhankelijke figuur, die niet uit spoorwegkringen afkomstig is. De direc tie heeft zich totnutoe altyd by de uit spraken van het scheidsgerecht neerge legd. Over de gewonden van de botsing tus sen de twee treinen by Woensel verne men wij nader, dat de toestand van de machinist van trein 609, die uit Amster dam kwam. zich ernstiger laat aanzien dan in het begin werd gedacht. Deze machinist, de heer Eugster zag de bot sing op het laatste moment aankomen, holde toen naar achteren en wierp zich plat op de bodem van de trein. „Rare schaats gereden President: „Hier geldt geen enkel excuus „Dit is toch geen optreden van man nen tegenover vrouwen. U hebt die avond een heel rare schaats gereden", aldus sprak de president van het Ge rechtshof te Amsterdam tot een 27-ja rige verkoper uit Amsterdam, die we gens het dronken besturen van een scoo ter en zware mishandeling van zyn echtgenote door de Utrechtse politierech ter was veroordeeld tot twee maanden onvoorwaardelyke gevangenisstraf en zes maanden ontzegging van zjjn rijbe voegdheid. „Er geldt geen enkel excuus voor" gaf verdachte toe. Deze mening deelde de procureur-generaal mr. W. B. J. Aber- son, die zei dat de man zich als een bruut en een wildeman heeft gedragen. Hy vroeg bevestiging van het vonnis van de politierechter. De verdachte was op 1 juli van het vorige jaar met zyn echtgenote naar het café van zyn broer in Vinkeveen gegaan. Na het een en ander te hebben gedronken wilde hy met zyn echtgenote de terugreis op de scooter aanvaarden, doch de vrouw wilde niet met de man terug, omdat hy zich zeer vreemd ge droeg. Ze wilde met de bus terug, doch de verkoper reed haar achterop en duwde haar met zyn voertuig van de Groenlandsekade. De vrouw vluchtte voor haar man het erf van een huis op en riep luid: „Help me. want hy wil me dood ryden". De dronken man achter volgde haar, greep haar bij de pols en zei: „Als je niet mee gaat. breek ik je pols". De in het huis wonende 71-jarige J. Kremer kwam de vrouw te hulp, evenals zyn hulshoudster. Deze laatste werd ook aangereden en ook de man werd door de verkoper beetgepakt. De bejaarde man werd door de broer van de dronken man ontzet. De verkoper reed daarna alleen naar Amsterdam, waar hem een ernstig ongeluk over kwam. Hij sloeg nl. met zyn scooter op het Olympiaplein over de kop, tenge- WOENSDAG Akkerhof-Boshof. Openloichtsamenkomst uitgaande vam de Baptisten Gemeente. 8 uut nam. DONDERDAG Hogewoerd 175; Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. Schuttersveld: Circus Jo6 Mullens. 8 uur nam. VRIJDAG Sohuttersveld: Circus Joe Mullens. 8 uur nam. Station NB.: Excursie Ned. Ohr. Rels- ver. naar Den Helder. 8 uur voonm. ZATERDAG GarenmarkitExcursie Ver. „Oud-Leiden' naar molengebied Kinderdijk. 1 uur nam. Stadszaal (vestibule). Inschrijving voor haring en wittebrood op 3 oktober. 610 uur nam. Schuttersveld: Circus Jos Mullens. 3 uur (matinee) en 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. Schuttersveld: Circus Jos Mullens. 3 uur (matinee) en 8 uur nam. MAANDAG Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Oegstgeest (Witte Huls). Buiten gewone algemene vergadering van aan deelhouders N.V. „Witte Huis". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10— 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur; de wereld vam het poppenspel" (Tot 1 okt Ryksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur. op zondag 15 uur 'Tot 1 oktober) De Lakenhal- „Tydgenoten van Ver- ster" Werkd. 105 uur .zondags 15 u., bovendien 7.309.30 uur (20 september). volge waarvan hU 9 weken in een zieken huis moest worden verpleegd. „Uw vrouw had volkomen gelijk, dat ze niet met u terug wilde gaan. Anders was ze met u in het ziekenhuis terecht gekomen. U had te veel opt dat is de reden", zo sprak de president van het Hof. Verdachte ontkende aanvankelijk te veel te hebben -gedronken doch zijn broer had verklaard dat hy 9 glazen bier naar binnen had geslagen. De 71-jarige bewoner Kremer en zijn huishoudster gaven uitvoerige verkla ringen van het gebeurde. „Hy stompte zijn vrouw in haar gezicht en draaide haar arm om", riep de heer Kremer ver ontwaardigd uit. Het leek de president aan geen twy- fel onderhevig, dat verdachte dronken was geweest. Hij las uit het rapport voor. dat de man vroeger „een verwend jongetje" was geweest en dat hij al eerder met de Justitie in aanraking was geweest. De raadsman, mr. J. H. Smeets, vroeg op grond van persoonlyke omstan digheden van verdachte een voorwaar delijke straf. Het Hof zal dinsdag 3 sep tember a.s. arrest wyzen. BIOSCOPEN Luxor Kitty in de grote wereld", a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Lido „Daar ls de dokter", a.l. Werk dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino „Je komt er wel uit", 14 Jr. Dagelijks 7 en 9.15 uur. „Trouwe kame raden", a.l. Dageiyks 2.30 uur. Rex „De onschuldige verrader". 14 Jr. Werkdagen: 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 4.45, 7.15 en 9.15 uur. ,.A en C als waaghalzen", a.l. Dagelyks: 2.30 uur. Donderdagcyclus „De twee wezen". Trianon „Schwarzwaldmelodie", a.l. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Douza, Dou- zastraat 3'1, tefll. 21313; Apotheek Nieoiwe Ryn, Nieuwe Ry«n 18, tel. 20523: Apotheek Oegistgeest, Wiihelmdnapank 8, Oegstgeest. tel. 26274. By geen gehoor by Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a Is bi) 1 ,•8 a a-js 3 CN Stockholm onbewolkt wzw 8 21 0 Oslo onbewolkt wzw 4 23 0 Kopenhagen geh. bew. wzw 7 21 0 Aberdeen regenbul w 4 21 0 Londen zwaar bew. windstil 23 2 Amsterdam geh. bew. w 2 19 2 Luxemburg geh. bew. wzw 4 15 2 Parijs zwaar bew. wzw 4 20 0 Bordeaux mist windstil 25 0 Grenoble licht bew. windstil 23 0 Nice licht bew. nnw 5 26 0 Berlijn zwaar bew. zw 2 21 1 Frankfort motregen zzw 5 17 0.5 Mlinchen geh. bew. zw 2 19 0.5 Zürich geh. bew. windstil 21 0.1 Genève licht bew. windstil 22 0 Locarno half bew. windstil 28 0 Wenen onbewolkt wnw 3 22 0 Inssbruck geh. bew. windstil 19 0.3 Rome licht bew. no 2 25 0 AJacclo onbewolkt on o 2 28 0 Mal lore a onbewolkt windstil 29 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2