Daderes moord Beugen in hoofdstad in arrest Parijs wil met Algerijnse plannen de Ver. Naties een slag vóór zijn WEERBERICHT OMAN NIET OP DE AGENDA VAN DE VEILIGHEIDSRAAD Amerikaanse majoor steeg tot 35 km hoogte en landde veilig In woning van vroegere relatie Premier Bourgès-Maunoury is het niet geheel eens met de denkbeelden van Lacoste 96ste jaargang WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1957 No. 29218 LEIDSCH Üt DAGBLAD Directeur:J. W. Hennj DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Slnsel l' Lelden Glro n0 67055 Hoofdredacteur 0. Brouwer f.,50 per twartaal; t.2.55 per maand; I.OJ» per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent te Parijs) Voor de tweede maal in zijn vakantie is president Coty vandaag van het kasteel Vizille bij Grenoble per vliegtuig naar Parijs gekomen om op het Elysée een zitting van de ministerraad te presideren. Deze zou zijn gewijd aan de bespreking van de plannen voor het nieuwe sta tuut van Algerije, waarover thans al zo lang is gedokterd. Met de mogelijke behandeling van de Algerijnse kwestie door de Ver. Naties in het vooruitzicht, wil Frankrijk thans trachten de openbare mening een slag voor te blijven door het publiceren van zijn plannen. Helaas bestaat hierover binnen de regering en zeker nog meer binnen de Nationale Vergadering weinig oE geen overeenstemming. Het is duidelijk, dat een dergelijke constructie, die niet op twee, maar op nog wel meer gedachten hinkt en waar binnen dus eigenlijk de Fransen, on danks de bevestiging van één nationa liteit worden onderscheiden naar geloof en ras, bij voorbaat tot mislukken ge doemd schijnt. Een van de belangrijkste tegenstanders van het plan-Lacoste is dan ook minister-president Bourgès- Maunoury zelf, die van oordeel is. dat het statuut van Lacoste niet reëel ge noeg is. Bourgès-Maunoury wil aan de „kantons" werkelijke autonomie geven, omdat hy terecht van oordeel is, dat men alleen daarmee de Algerijnen aan zich zou kunnen binden. Ook over de tailkwesties heeft de premier andere en gezondere opvattingen dan zijn minister voor Algerije. Bij dit alles komt dan nog, dat zo lang ook de Algerijnse nationalisten on derling verdeeld zijn, er tegenover de Fransen in feite geen volwaardige ge sprekspartners staan, die zich erop kun nen beroepen het vertrouwen van het Hinkend op twee (en meer) gedachten Lacoste, de socialistische minister voor Algerije, die sterke proconsul-neigingen heeft en die zeer beïnvloed schijnt door wat men de Franse kolonisten in Alge rije noemt, heeft een plan opgesteld, dat in grote trekken neerkomt op de volgende punten: 1. Algerije is een onverbrekelijk deel van Frankrijk; de bevolking heeft dus de Franse nationaliteit en er is geen achteruitzetting van gekleurden; 2. de competentie van de republiek, dus van de Franse regering en het Franse parlement, strekt zich in Alge rije uit tot de betrekkingen met het buitenland, de landsverdediging, justi tie, financiën, economie, enz.: 3. in Algerije zal, naar Zwitsers voor beeld, een soort intern federalisme wor den ingesteld en ieder „kanton", dat weer een eigen volksvertegenwoordiging zal krijgen, -,al een eigen begroting op stellen, zelf sociale kwesties kunnen re gelen; 4. Algerije krijgt een Algerijnse assem blee, gevormd door een deel van de le den van de kantonale volksvertegen woordigingen en een federale raad, die wordt gepresideerd door een vertegen woordiger van Frankrijk; 5. tenslotte wordt er een hof van ar bitrage ingesteld, voor de helft uit Al gerijnen en voor de helft uit Franse ko lonisten bestaande. Financiën tussen Rijk en gemeente De Tweede Kamer kan een wets voorstel, waarin de financiële ver houding tussen Rijk en gemeente wordt geregeld, niet later dan om streeks de jaarwisseling tegemoet zien. De ministers van Financiën en Bin nenlandse Zaken, die dit opmerken in een Memorie van Antwoord, delen voorts mede, dat bij de opstelling van het de finitieve wetsontwerp is uitgegaan van het standpunt, dat het rapport van de commissie-Oud in hoofdzaken kan wor den gevolgd. Dat wil dus o.m. zeggen, dat de toevoer van de algemene midde len naar de gemeenten zal dienen te geschieden in de vorm van een alge mene uitkering. Het is de bedoeling van de regering de mogelijkheid te openen om de uit keringen over 1958 het jaar, waar in conform het advies van de com missie-Oud op zichzelf geen subjec tieve verhogingen zullen worden toe gekend zo nodig te corrigeren. Het is dus niet de bedoeling de mogelijk heid tot verhoging voor 1958 eens en vooral uit te sluiten. Luit.-generaal Schaper voorzitter Ver. chefs van staven Op voordracht van de Verenigde chefs van staven heeft de minister voor Defensie besloten luitenant-generaal H. Schaper, Chef van de Luchtmachtstaf, met ingang van 1 januari 1958 te be noemen tot voorzitter van het Comité Verenigde Chefs van Staven, als opvol ger van generaal B. R. P. F. Hasselman. Advertentie RALEIGH rijwielen H. Walenkamp Zn HA ARLEMMERSTR. 1 Zonnige perioden De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke, tijdelijk overwegend matige wind tussen west en noordwest. Ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 22 augustus Zon op: 5.37 uur; onder. 19.52 uur. Maan op: 1.45 uur; onder: 17.37 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.23 uur Laagwater te 7.50 en 20.26 uur. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Amerika onthield zich van stemming Amerikaanse vertegenwoordiger: „Twijfel over identiteit van werkelijke partijen Slechts vier van de elf leden van de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties hebben zich gisteren uitgesproken voor plaatsing van de kwestie-Oman op de agenda van de Raad. Voor aanneming van het voorstel, dat Irak als enige vertegenwoordiger van de Arabische staten in de Veiligheidsraad had gelanceerd, waren minimaal zeven stemmen vereist. De kwestie-Oman zal dus niet in de Verenigde Naties besproken worden. Een felle jacht op vluchtende Imam Tegen stemdenGroot-Brittannië, Australië, Columbia, Cuba en Frankryk. Vóór stemden uiteraard Irak, als woord voerder van de Arabische staten, die het verzoek van plaatsing van de kwestie op de agenda hadden gedaan en Rus land, dat de gebeurtenissen op het Ara bische schiereiland niet afzonderlijk kan beschouwen. Het was een aaneenscha keling van agressieve maatregelen van het Verenigd Koninkrijk in dat gebied. In september 1955 bezetten Britse troe pen de Boeraimi-oase, die aan Saoedi- Arabië behoorde. Nadat bekend was ge maakt dat erin Aman belangrijke olie bronnen waren ontdekt, trokken solda ten van Muskate onder Britse officieren Oman binnen, aldus de Russische ver tegenwoordiger Sobolef. Zweden voor Voorts gaf de Philippijnen zyn steun aan het voorstel het zag geen ander alternatief en ook Zweden, dat zich niet kon verenigen met het Britse stand punt, dat hier sprake was van een bin nenlandse aangelegenheid. „Inmenging door een derde mogendheid", zei de Zweed Jarring. In Britse kringen was men verrast door deze Zweedse houding, maar nog meer teleurgesteld was men in het standpunt, dat door de Verenigde Sta ten werd ingenomen. Amerika onthield zich van stemming. De Amerikaanse ver tegenwoordiger Lodge gaf te kennen, dat de feiten ingewikkeld en niet geheel duidelijk waren.terwyl er bovendien twij fel bestaat over de identiteit van de werkelijke partijen. Maar nu er een einde aan het wapengeweld is gekomen, hoopte Lodge, dat de betrokkenen van de betrekkelijke rust in het gebied ge bruik zullen maken voor het regelen van hun geschillen. Levend of dood Intusen wordt in het besproken sul tanaat de jacht voortgezet op de vluch tende Imam van Oman en zijn heers zuchtige broeder Talib, alsmede sheik Soeleiman, die de kust van de Golf van Oman zouden trachten te bereiken. De sultan heeft een beloning uitgeloofd voor het dood of levend uitleveren van elk der drie mannen. Drie Britse fregatten zijn naar de kust van de Golf van Oman gestoomd. Eén der schepen heeft een man aan boord genomen, die de vluchtelingen die van aanzien weinig bekend zijn zou kunnen identificeren. Een Brits vlieg tuig heeft vlugschriften verspreid in het Met het vijftig meter hoge buizen systeem, dat op het ogenblik wordt gebouwd op het terrein van de gro te Sliell-raffinaderij in Hamburg, kunnen zoals fotograaf Jack Hees met medewerking van zijn vrouw liet zien, aardige optische grapjes worden uitgehaald. Het enorme bouwwerk, dat weldra voltooid zal zijn, heeft uiteraard met bloemen- vazenzoals hier gesuggereerd, niets van doen. Het zal dienen als water-koeltoren. Prijs van f. 50.000 op no. 21803 In de 536e Staatsloterij, vierde klasse, derde lijst is een prijs van f. 50.000 ge vallen op no. 21803. gebied tussen Rostak en de kust, die een waarschuwing van de sultan inhouden gericht tegen hen, die de vluchtelingen helpen. Eén van de kustvaartuigen van de sultan is naar het kustgebied van Soe- waik vertrokken om als val te dienen, in de veronderstelling, dat de drie vluch telingen geen bepaald vluchtplan heb ben en een voorbijvarend Arabisch kust vaartuig zouden kunnen verzoeken hen mee te nemen. Ballonvlucht voor studie ruimtevaart Wonderlijk mooi uitzicht op de aarde De lacht was inktzwart tot donkerpaars Dr. David Simons, een majoor-arts van de Amerikaanse luchtmacht, die in een kleine aluminium gondel aan een geweldige plastieken ballon ruim een etmaal op zeer grote hoogte heeft doorgebracht, is gisteren veilig geland in Ellendale in de Amerikaanse staat Noord-Dakota. Dit geschiedde tegen half zes. Hy was maandagochtend om half tien opgestegen in Crosby in de staat Minnesota. De bedoeling van de tocht was gegevens te verkrijgen omtrent de vraagstukken be treffende de ruimtevaart. ">r. Simons (vader van vier kinderen) is hoofd van de afdeling ruimtebiologie van het vliegmedisch laboratorium der Amerikaanse luchtmacht. De majoor bereikte een hoogte van 118.000 voet. d.i. circa 35 km. Het wereldhoogtereeord stond tot dusver op naam van een kapitein van de Ameri kaanse luchtmacht, dit in juni j.l. een hoogte van 96.000 voet bereikte. De tijd, die dr. Simons in de lucht gebleven is, betekent eveneens een nieuw record. Dr. Simons voelde zich gedurende de gehele reis goed en genoot van het uitzicht. De ronde vorm -'an de aarde kon hij zeer goed waarnemen. De kleur van de lucht varieerde van inktzwart tot donkerpaars. Ook had hij een prachtig uitzicht op het noorderlicht gehad. Later vluchten met vier of vijf man in de gondel Op verschillende hoogten had dr. Si mons bij de daling moeilijkheden on dervonden. doordat sterke windstoten de ballon deden schudden. Volgens des kundigen is het aan de bekwaamheid, waarmee de majoor de ballast heeft uit geworpen. te danken, dat het experi ment zonder ongelukken is afgelopen. De daling nam negen uur in beslag. Majoor Simons, die slaperig maar zeer voldaan was, noemde de terugkeer op de aarde het ogenblik, dat hem het meest getroffen had. Hij vertrok later met een hefschroefvliegtuig naar onbe kende bestemming. De ballon werd van de gondel losgemaakt en losgelaten. Hij steeg tot ongeveer 500 meter en kwam toen drie kilometer verder weer op de grond terecht, waar hij door souvenir jagers in stukken werd gesneden. Een volgende stap in de reeks proeven betreffende de omstandigheden op grote hoogten zal zijn. dat niet één man. maar vier of vijf mannen in een gondel aan een ballon zo hoog mogelijk zullen stijgen. Gisteren gaven enige dames, ge- kleed in oude Gelderse klederdracht een demonstratie met het oude spin newiel na de op de markt te Ede gehouden schapenmarkt. De nuchtere zakelijkheid van de machine moet het - blijkens deze foto - toch wel heel erg afleggen tegen de romantiek van het oude (helaas) uitstervende ambacht Generaal Taylor weer in ons land Generaal Maxwell D. Taylor die eens als bevelvoerend generaal van de 101ste Amerikaanse luchtlandings divisie een grote rol heeft gespeeld by de bevrijding van ons land brengt momenteel als chef van de Amerikaanse legerstaf, in gezelschap van zijn echtgenote en zyn zoon, een bezoek aan Nederland. Vandaag zal deze hooggeplaatste Ame rikaanse militair besprekingen voeren met generaal B. R. P. F. Hasselman, chef van de generale staf. Ambassadeur Phi lip Young zal hem 's middags een lunch aanbieden, waaraan o.m. ook zal worden aangezeten door de staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg en die van Marine, vice-admiraal b.d. H. C. W. Moorman en chefs van staven. Vanmiddag maakte generaal Taylor per helikopter een vlucht over de ge bieden, waar hy in de tweede wereld oorlog heeft gestreden. De tocht eindigt op het vliegveld Welschap bij Eindho ven, vanwaar de generaal omstreeks kwart voor zes naar Brussel zal ver trekken. (Speciale berichtgeving) Gisteravond heeft de Amsterdamse centrale recherche samen met de Rijkspolitie de vermoedelijke daderes van de moord in Beugen (N.B.), de 36-jarige geesteszieke Riek jansen in een perceel aan de Brouwers gracht te Amsterdam aangehouden. Dagenlang hebben de recherche- apparaten in het gehele land naar deze vrouw, die wordt verdacht van een beestachtige moord op de 79-jarige weduwe Van Vonderen, ge zocht. Gisteren werd bekend, dat de gezochte in Amsterdam zou zijn. In de psychopatische inrichting, waar zij destijds werd verpleegd, had zij na melijk verschillende Amsterdamse rela ties opgedaan, die nu allen door de po litie bezocht werden. Ook in café's in de binnenstad poogden de rechercheurs een spoor van haar te ontdekken. Toen viel het de politie op, dat een van de oude bekenden van de vrouw plotseling grote belangste'ling toonde voor een huis aan de Brouwersgracht. Ook hier werd toen maar eens een on derzoek ingesteld. Bij de eerste keer bellen werd niet opengedaan. De buren wisten echter te melden, dat de bewoner van het pand, een fabrieksarbeider, zyn avondeten altijd bij zijn familie in de buurt gebruikte. Een aantal politie mensen bleef achter en twee anderen begaven zich naar de Jordaan, waar de man zich volgens de verklaringen zou bevinden. De achtergebleven agenten zagen toen achter een der ramen van het bewuste huis een vrouwengezicht. Vrijwel onmiddellijk daarna keerde de fabrieksarbeider terug in zyn woning. Een van de rechercheurs maakte alarm en vroeg versterking. Omstreeks acht uur gisteravond gingen de rechercheurs tenslotte de woning binnen. In de deur stond de gezochte Riek Jansen. „Ik ga niet terug naar Grave (de psychopatische inrichting)", was het enige wat deze vrouw zei, nadat men haar kalmerend had toegesproken. Zij ging vervolgens zeer gewillig mee naar het hoofdbu reau van politie. In de loop van de avond echter heeft zy een zelfmoord poging ondernomen, die echter zonder resultaat bleef. Zij is thans onder voortdurende bewaking en men heeft een psychiater van de Amsterdamse geneeskundige dienst gehaald om de vrouw te behandelen. Vanmorgen is zij op transport ge steld naar Eindhoven, waar men het onderzoek naar het misdrijf verder ter hand zal nemen. De vrouw had bij haar aanhouding geen geld by zich. Een man, die in de woning waar zij is gearresteerd, werd aangetroffen, is door de politie verhoord, doch niet aangehouden. Aanvankelijk meende de politie in Beugen, dat uit de woning van de ver moorde weduwe een geldkistje en twee portemonnaies waren verdwenen. Enkele dagen na de moord werd echter bij een grondiger onderzoek in de woning een linnen zak, verstopt achter een nuttig gebruiksvoorwerp in een nachtkastje ge vonden, waarin een bedrag van circa f.900 zat. De familie neemt aan, dat dit nagenoeg al het geld was, dat de we duwe, die de volgende dag op reis zou zijn gegaan, in huis had. Het was nl. be kend. dat zy al haar geld altijd mee nam in een linnen zak. zoals de vrouwen vroeger onder haar rok droegen. Ook het geldkistje, waarin nog een paar dub beltjes zaten, is elders, eveneens op een wat vreemde plaats verstopt, in de woning gevonden. President Coty onderbreekt weer vakantie numeriek verre in de meerderheid zijnde Algerijnse deel van de bevolking te be zitten. Een deel van de nationalistische leiders, zoals o.a. Ben Bella, zit boven dien al enige maanden in een Paryse gevangenis, nadat het door een huzaren stukje van de Franse luchtmacht was ontvoerd. Staat van beleg in Siam afgekondigd Hedenochtend is in Bangkok, de hoofdstad van Siam, de staat van beleg afgekondigd. Drie ministers, onder wie maarschalk Sarit Thanarat, de minister van Defensie, zijn afgetreden. De andere afgetreden ministers zijn de onder minister van Defensie luitenant-gene raal Thanom Kltikasjorn en de onder minister van Binnenlandse Zaken, luite nant-generaal Frapas Sjaroesathien. Waarom de ministers zijn afgetreden is nog niet precies bekend. Maarschalk Sarit Thanarat verklaarde zijn functie te hebben neergelegd niet alleen omdat premier Phiboel Songgram aan officiële personen verboden had zich met handelszaken in te laten, „maar ook om een andere reden".

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1