Dr. E. L. Kramer opende de vijfde Amerikaanse industrie in Leiden Raad van Zoeterwoude voor liet eerst na 3 maanden hijeen STADSNIEUWS Wassenaar zal zijn inkomsten belangrijk moeten verhogen DINSDAG 20 AUGUSTUS 1957 Vanmorgen heeft de directeur-ge neraal van de Industrialisatie en Ener gievoorziening, dr. E. L. Kramer, de nieuwe fabriek van de Reed Roller Bit Company (Nederland) N. V. aan de Rooseveltstraat te Leiden geopend. Hij sprak er in zijn openingstoespraak zijn vreugde over uit, dat wederom een Amerikaans bedryf op het punt staat in een Nederlandse dochtersonderneming met zijn werkzaamheden te starten. Dr. Kramer vestigde aandacht op ves tiging v. dochterondernemingen in Ned. door vele andere Amerikaanse maat schappijen en verklaarde dat het in de praktijk is gebleken, dat Nederland in derdaad kan wijzen op een aantal be langrijke. voor de buitenlandse onder nemer bijzonder aantrekkelijke algemene vestigingsfactoren. Met name, aldus dr. Kramer, is de vooraanstaande positie, die Nederland als oliecentrum inneemt, van belang. De produkten van dit Leidse bedrijf, dat zich als eerste in Nederland uit sluitend met de vervaardiging van olie- boorbeitels bezig houdt, zullen een nieuwe vergroting betekenen van het Nederlandse produktiepotentieel, dat een evenwichtige ontwikkeling van de industriële structuur in ons land mede gunstig kan beïnvloeden, en zijn verder van groot belang voor de Neder landse export. Doordat daarbij een zeer groot percentage van dit artikel ge ëxporteerd wordt, kan de plaats van de Nederlandse industrie op de bestaande afzetmarkten er door vei'stevigd wor den en kunnen nieuwe afzetgebieden wellicht voor Nederland worden ge opend. Dr. Kramer wenste tenslotte de doch- teronderneming van de Reed Roller Bil Company een goede toekomst en ver richtte de officiële openingshandeling. Hij drukte n.l. op een knop, waardoor de eerste „Leidse" olieboorbeitel in de meest letterlijke zin van het woord uit •de lucht kwam vallen. De heer R. G. Hamaker, president van de Reed Roller Bit Company, die na een korte inleiding van de algemeen directeur van het nieuwe Leidse bedrijf, de heer F. L. Tyler, het woord voerde, toonde zich dankbaar voor de bijzonder grote belangstelling en ging in het kort de geschiedenis van de in 1916 te Houston opgerichte maatschappij na. Op haar terrein is de Reed Roller Bit Com pany thans de grootste producent in de Ver. Staten en naar alle waarschijnlijk heid ook in de gehele wereld. Het in Leiden gevestigde bedrijf is de eerste dochteronderneming van Reed buiten de V.S., zo verklaarde de heer Hamaker. De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, gaf in zijn toespraak te kennen, dat het gemeentebestuur verheugd is de vijfde Amerikaanse in dustrie in deze stad als geopend te kun nen beschouwen en daar bovendien trots VOORSCHOTEN DIEFSTAL OPGEHELDERD In het begin der vorige week werd een vijftal ijzeren U-foalken ontvreemd van het landgoed Duivenvoorde. Na ij'verig speuren werden de balken ontdekt bij een opkoper en zaterdag konden de da ders van de diefstal in Den Haag ge grepen worden; het waren twee inwo ners van Den Haag. Na de arrestatie bleek, dat de politie een goede vangst had gedaan, omdat het tweetal ook inbraken en ontvreem dingen gepleegd had in Den Haag, Wassenaar en Katwijk. POSTDUIVENWEDVLUCHT De Postduivenvereniging „De Zwa luw" hield een wedvlucht met jonge duiven vanaf Pont St. Maxcense, af stand ongeveer 340.12 km. In concours 143 duiven, gelost 9.30 uur met westen wind. Het is weer een zware vlucht voor onze jonge garde geweest. De eerste du-if werd geconstateerd 16.00.08 uur en bereikte een snelheid van 871.42 meter per minuut. Laatst aankomende duif 17.15.59 uur, snelheid 729.63 meter per minuut. De prijzen werden als volgt be haald: F. Hendriks 1, 2, 6, 7; P. van Klaveren 3, 5; P. N. van Wissen 4, 8, 9; D. Kloosterman 10. Eerste kampioen jonge duiven K. I. Waasdorp met 558.2 punten; tweede kampioen jonge duiven P. N. van Wis sen met 554.5 punten; derde kampioen jonge duiven F. Hendriks met 548.7 p. Uitbreiding van taken Stichting Gezondheidszorg In Nederland wordt iedere man en iedeie vrouw gemiddeld ouder dan overal elders ter wereld, in Nederland heeft elke zuigeling de beste levenskans en in Nederland is de sterftekans als gevolg van tuberculose het laagst. Hiervoor moet toch wel een bijzondere reden aanwezig zijn, want Nederland heeft niet het beste klimaat ter wereld. De voeding en de geneeskundige bij stand zijn daarbij voorname factoren. Een derde voorname factor werd nog eens naar voren gebracht door de voor zitter van de Stichting Gezondheidszorg te Voorschoten, dr. M. van der Stoel, ter gelegenheid van haar laatstgehouden vergadering, nl. de eendrachtige samen werking op het terrein van de gezond heidszorg, voortgekomen uit de zelf werkzaamheid van de bevolking. Niet van staatswege maar van onderen op is in ons land meer dan een halve eeuw geleden de grondslag gelegd voor het feit, dat wij ons tot de gezondste men sen ter wereld mogen rekenen, want in elke stad vrijwel elk dorp heeft men toen een kruisvereniging gesticht met het doel in onderlinge samenwerking de verpleging van zieken, de bestrijding van ziekten en de bevordering van de gezondheid ter hand te nemen. Tot de huidige dag is er in wezen op het terrein van het kruiswerk niets veranderd, zij het, dat door de vooruit gang in de techniek en de wetenschap zodanige uitbreiding van taken heeft plaatsgevonden, dat de financiële bij dragen der leden op basis van vrijwil ligheid niet meer voldoende zijn om het werk te bekostigen en daarom van over heidswege een jaarlijkse subsidie nodig op is. De burgemeester wijdde voorts enige aandacht aan de industriële ge schiedenis van de stad Leiden, waarin ongetwijfeld ook de Reed Roller Bit Company tot ontplooiing zal kunnen komen. VLAGGEMAST Namens het personeel werd even later door de heer A. de Graaf een vlagge- mast aangeboden, die symbolisch over handigd werd in miniatuur. De mast is in vrije tijd door het personeel zelf ver vaardigd. Na dit officiële gedeelte volg de een rondgang door de met tal van bloemstukken versierde fabriek, welke is ontworpen en gebouwd door de aanne- mings-maatschappij „Panagro" met esthetische medewerking van architect Jean M. Bodt. De fabriekshal is dertig meter breed en zeventig meter lang en heeft een dakconstructie bestaande uit golfschaaldaken van gewapend beton volgens door de technische staf van „Panagro" ontworpen systeem. Voor warmte-isolatie is het dak voorzien van een drie cm. dikke kurklaag. Het gehele gebouw is gefundeerd op betonnen palen van ongeveer zes meter lengte en maximaal twintig ton draagvermogen. Met de bouw van het fraaie complex is men in december 1955 begonnen, terwyl men er in januari 1957 mee eindigde. WASSENAAR Boomzaagwedstrijd Op het gemeentelijk terrein aan de Berkheistraat, waar de spellebazen druk bezig zijn mét het opzetten van hun tenten voor het lunapark, werd gister avond volgens programma de boomzaag wedstrijd gehouden. Door het bestuur van de Oranjevereniging was een knots van een stam gerekwireerd, waarop de deelnemende paren hun krachten kon den beproeven. zy begonnen allen met evenveel animo, maar na enige zaag- streken was al dadelijk te zien wie het 't verst zou brengen. Dat waren W. en C. Ruijgrok, die de stam in 2 min. 25 sec. klein kregen. Het volgende paar, H. en L. Ruijgrok, zat hun met 4 sec. meer dicht op de hielen. De uitslag was voorts Kiebert en Vogels 2.44, v. d. Barselaar en Karremans 3.31, G. v. d. Holst en Remmerswaal 3.34, N. v. Leeuwen en E. Beijer 5.38. De vice-voorzitter, de heer W. J .Hoogeveen, reikte na afloop de prijzen uit. Er was die avond op het Plein ook gelegenheid tot dansen, georganiseerd door de Oranjevereniging van de Was- senaarse Middenstands Actie. Voor beide gebeurtenissen was belangstelling. AUTO KANTELDE. Op de Storm van 's-Gravesandeweg slipte en kantelde een personenauto, on der toezicht bestuurd door J. A. van Versem alhier. De inzittende 24-jarige L. C. San Giorgi alhier liep een sny- wond aan zyn hoofd op en de auto werd ernstig beschadigd. Sloop Steenbrug liiehl raad lang bezig Straatnamen werden vastgesteld Onder voorzitterschap van de burge meester vergaderde gisteravond de raad van Zoeterwoude. Afwezig rriet kennisgeving de heer J. Ci Wesselingh. Voor het aanbrengen van lavetwas machines. lavetcentrifuges en geisers in de woningen van de R.-K. Woningbouw vereniging zal deze vereniging een geld lening sluiten van f. 25.000. Aan de ge meente werd gevraagd de betaling van rente en aflossing van deze lening te garanderen. Aangezien thans aan alle voorschriften van de regering met be trekking tot het sluiten van geldlenin gen wordt voldaan, stelden B. en W. voor hiertoe te besluiten. Met algemene stem men werd aldus besloten. Het werkcomité inentingen tegen De voorzitter heeft geen bezwaar als deze kwestie wordt aangehouden, om dat Ged. Staten hier toch het beslis sende woord hebben. Met algemene stemmen wordt dan besloten deze zaak aan te houden tot een volgende vergadering. Met algemene stemmen werd besloten een gedeelte van de Vrouwenweg en de Miening weer van de provincie in eigendom en onderhoud terug te nemen, zodra de gehele provinciale weg nr. 17 in gebruik is genomen. Aan J. A. van Veen alhier wordt een schadevergoeding toegekend van f. 50, omdat in zyn tuin een gedeelte van de riolering wordt gelegd. STRAATNAMEN In het gebied tussen Schenkelweg en Korte Miening moeten enige namen aan straten worden gegeven: B. en W. stel- Atoomwapens voor Malakka Op Malakka zal de omvang der Britse troepen iets verminderd worden, doch zij zullen over atoomwapens kunnen be schikken, waardoor hun vuurkracht zal toenemen, aldus heeft de Britse minis ter van Defensie. Duncan Sandys, die op het ogenblik in Australië besprekin gen over de verdediging van Z.O. Azië voert, vandaag op een persconferentie in Canberra medegedeeld. De straal- bommenwerpers. die op Malakka gesta tioneerd zyn, zyn reeds verbouwd en ge schikt gemaakt voor het vervoer van atoomwapens. Minister Sandys wilde niet zeggen wat voor kernwapens in Malakka en andere delen van Z.O. Azië beschikbaar zullen zijn, maar wel zei hij, dat Engeland een flinke voorraad atoomwapens aanlegt en nu ook in staat is waters tof wapens in voorraad te maken. Jacht op vluchtende imam van Oman begonnen Een legerpatrouille van het sultanaat Muskate zit de vluchtende imam van Oman en zijn broeder Talib, alsmede sjeik Soeleiman, die de kust van de Golf van Oman trachten te bereiken, op de hielen, aldus heeft de bevelheb ber van het leger van Muskate, kolonel Waterfield, vandaag medegedeeld. De imam was de leider van de jong ste opstand tegen de Sultan van Mus kate. Zijn broer Talib en sjeik Soelei man bin Himyar, „heer van de groene bergen", waren zijn voornaamste mede werkers. Volgens Waterfield zouden de leiders van de opstand ïn de buurt van het dorp Rostak, ongeveer 50 km. ten noor den van Nizwa, zijn. Zij reizen met korte tussenpozen voor maaltijden. Naar Waterfield verder mededeelde, worden de drie mannen vergezeld door de zoon van sjeik Soeleiman. Hi Yar. „Alles wordt in het werk gesteld om hen te pakken te krijgen", aldus kolonel Waterfield. Dr. Schweitzer in Europa Dr. Albert Schweitzer is uit Lamba- rene in Bordeaux aangekomen. Hy blijft drie maanden in Europa en zal Zwit serland en Engeland bezoeken. P. N. van Velzen wordt een schadeloos stelling toegekend van f. 5000 voor het slopen van de bestaande schuur. De grond onder deze schuur komt dan in eigendom bij de gemeente, terwijl Van Velzen van de gemeente andere grond achter zijn woning krijgt om daarop een nieuwe schuur te bouwen. poliomyelitis vroeg een garantie te den voor de straat vanaf de Nieuwe- verlenen voor het tekort voor de in entingen van de kinderen geboren in 1955. Echter is ook besloten om de kinderen geboren in de jaren 1951 t.m. 1954 en 1956 te laten inenten. Ook hiervoor werd een garantie gevraagd. De eerste garantie werd verleend, doch de laatste niet. Hiermede zou naar raming een bedrag gemoeid zijn van ongeveer f. 6750. Het bestuur van de Vebo heeft ge vraagd een hogere garantie te stellen wegsbrug tot aan de Dorpsstraat te noe men „Hoofdstraat", de straat vanaf de Schenkelweg naar de hiervoor genoemde Leeuwen worden herkozen. Hoofdstraat te noemen Schenkelstraat, de straat tussen de Dokter Kortmann- straat en de hiervoor genoemde Hoofd straat te noemen „Ringstraat" en de straat vanaf de Hoofdstraat naar de Zuidbuurtseweg (achter Bakker van der Meer) te noemen de „Kruisstraat". Met de Schenkelstraat kon de raad zich verenigen. De Hoofdstraat wordt - - -genaamd „Jan van Banningstraat", naar dan vorige fcren. ^°^°1ri^1 **et Y°?rs^f I een oude aartspriester, die vroeger in hpernttn® 19V7 Wffpraamip hidm*11 ad Zoeterwoude woonde. De straat parallel begroting 1957 geraamde bedrag ad i0Dpndp mp(. dp dower Kortmannstraat uXTpiet jaar 1958 za, hatL^SfSSïïSSSi subsidia van 'f 250 toepend In de subsidie voor de Kruisverenigingen be-heten de Eloutstraat (in verband met kosten van onderhoud van de Geerweg. dragen 50% van de ontvangen contribu- het gesIacht Elout van Soeterwoude) en i By besluit van 27 november 1956 werd ties Aan het Diaconessenhuis te Leiden de straat langs de Korte Miening zal de rang van opzichter C ingevoerd, ter- werd een garantie verleend voor een j heten de Korte Miening, die loopt vanaf I wijl de gemeentewerklieden allen in een ?°or haar ie sluiten geldlening, groot de dokter Kortmannstraat tot aan de hogere vakgroep geplaatst werden. De f. 12.000.000 voor een te bouwen nieuw Zujdbuurtseweg. waardoor de Kruis- 1 financiële gevolgen hiervan werden ver- Diaconessenhuis. Zoeterwoude stelt zich I strflaf vprvaif werkt in de 32e wijziging van de ge- HERBENOEMING De leden van de waterleidingcommis sie mevr. A. E. M. NeuwahlSanders, en de heren J. van Vliet en C. J. van Ook de aftredende leden van de woonruimte-adviescommissie de heren P. Koning, H. J. van Mil, J. H. van der Ploeg, A. M. Schinkel en H. J. M. Sie- verding worden herkozen. De bezoldigingsverordening wordt ge wijzigd in dien zin, dat voor de werk lieden de leeftijdsbezoldiging wordt op genomen. Aan het gemeente-personeel wordt een looncompensatie toegekend in ver band met de huurverhoging per 1 augus tus 1957. Aan de Geerpolder wordt weer een Ben Groenier hoofd hoorspelkern N.R.U. De toneelspeler Ben Groenier (51 jaar), directeur van de Arnhemse To neelschool, is met ingang van 9 sep tember a.s. benoemd tot hoofd van de hoorspelkern van de Nederlandse Ra dio Unie. Hij zal deze functie met het directeurschap van de Toneelschool te Arnhem combineren. Ben Groenier heeft als acteur bij ver- schillendeg rote gezelschappen gewerkt en vele belangrijke rollen gespeeld. In zijn nieuwe functie bij de NRU, die hoofdzakelijk van organisatorische aard is, volgt hij Constant van Kerckhoven op, die binnenkort met pensioen gaat, doch nog enige tijd in functie zal blij ven om zijn opvolger in te werken. Hogere straf voor valse munter in hoger beroep Het Gerechthof te Amsterdam heeft vanochtend een 35-jarige laborant uit Amsterdam wegens het namaken en uitgeven van valse bankbiljetten van f 10. in hoger beroep veroordeeld tot vier jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. Deze straf komt overeen met de straf, die hem in eerste instantie door de Amsterdamse Rechtbank was opge legd en is een half jaar meer dan de Procureur-Generaal in hoger beroep 14 dagen geleden tegen de verdachte eiste. De laborant had in de periode van oktober 1953 tot november 1955 op ge raffineerde wijze ongeveer 10.000 bank biljetten van f. 10.— met de afbeelding van de Molen van Ruysdael nagemaakt en er circa 2000 in circulatie gebracht of laten brengen. Een medeplichtige vrouw, een zuster van de dame met wie de laborant samenwoonde in Amster dam. liep tegen de lamp by het uitge ven van een biljet in Muiderberg. na dat de falsificatie door een minieme onnauwkeurigheid reeds was bemerkt en het publiek was gewaarschuwd. De medeplichtige vrouw en haar echtgenoot alsmede de vriendin van de laborant (met wie hij inmiddels in het Huis van Bewaring is gehuwd) werden gearres teerd en wegens het uitgeven van de valse biljetten veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De laborant had zich zelf bij depolitie aangegeven. Hij was in hoger beroep gekomen om dat hij meende een te hoge straf te heb ben gekregen in vergelijking met de medeplichtigen in deze zaak. Het Hof verwierp het argument van de raadsman, mr. A. C. van Empel, als zou de dagvaarding nietig zijn en het Hof veroordeelde de laborant wegens het namaken van bankbiljetten en deze als echt en onvervalst uit te geven of te doen uitgeven. De Ned. Bank had het intrekken van deze serie bankbiljetten bespoedigd als gevolg van deze falsificaties. garant voor haar aandeel in verhouding tot het aantal verpleegdagen over voor gaande jaren. straat vervalt. - - meente-begrotmg 1956. De minister van VERKEERSMAATREGELEN i Binnenlandse Zaken heeft echter be- j zwaar tegen de datum van ingang n.l. I De Schenkelstraat wordt afgesloten 1 januari 1956. Wel kan worden genoe- SLOOP STEENBRUG voor aiie vervoer met motorrijtuigen. Op I gen genomen met de ingangsdatum 1 Dokter Kortmann heeft nogmaals zyn de Leiderdorpsebrug wordt een door- j juli 1956. B. en W. stelden nu voor de bezwaren ingediend tegen het amoveren gaansverbod ingesteld voor het verkeer laatste datum als datum van ingang te van de Steenbrug. Alle bezwaren zijn j komende van Zoeterwoude en gaande bepalen, reeds vroeger in de raad behandeld en j naar Leiderdorp. Voorts wordt het Waertje gesloten hebben toen geen aanleiding gegeven tot een oplossing, waardoor aan deze bezwaren kon worden tegemoetgekomen. B. en W. stelden dan ook voor het be sluit tot amovering van de brug te handhaven. De heer Van der Ploeg meende, dat deze zaak niet goed is voorbereid. Er is met 2 personen overeenstemming be reikt en met 1 niet. Alle belanghebben den zijn niet in de gelegenheid gesteld hun bezwaren in te dienen. Spreker is er daarom voor deze zaak terug te zen den naar de commissie van openbare werken en naar B. en W. Voorts wilde spreker door een deskundige laten on derzoeken hoe de toestand van deze brug nu feitelijk is. Verder zou spreker graag weten wat het maken van een nieuwe brug kost. waarbij rekening kan worden gehouden met de afneming van het verkeer ter plaatse als straks de nieuwe provinciale weg 17 geheel klaar is. De voorzitter antwoordde hierop, dat in 1951 is gepubliceerd, dat het voorne men tot amovering bestond en dat bezwaren hiertegen konden worden in gediend. Drie personen hebben bezwaren ingediend. Deze bezwaren zijn doorgezon den naar Ged Staten, die uiteindelijk vergunning tot het al of niet amoveren van de brug moeten geven. verklaard voor alle verkeer met motor- j rijtuigen, terwijl een wachtverbod wordt ingevoerd voor de gehele Schenkelweg, j de gehele Rijnegommersstraat en een gedeelte van de Dorpsstraat. Na een zeer korte geheime zitting wordt met algemene stemmen besloten aan P. J. Tijssen alhier te verkopen een perceel grond in de Kruisbuurt en gele gen aan de Oude Rijn voor de som van f. 6.600. Voor de ontsluiting van het gebied tussen Schenkelweg en Korte Miening wordt van H. J. J. van der Meer aange- kocht een gedeelte van zijn tuin voor I f. 2.287.50 inclusief de schadeloosstelling I voor vruchtbomen en de schuur en aan Bij de rondvraag zei de heer Van der Geest, dat het bij de mensen niet voldoende bekend is, dat er in de Loethe een speelweide Is ingericht. Spreker had het beter gevonden als hieraan wat meer bekendheid was gegeven. Mevr. NeuwahlSanders merkte op, dat het nu bijna drie maanden gele den is, dat er een raadsvergadering is gehouden. Spreekster achtte het voor het nodige contact gewenst deze ter mijn niet zo groot te nemen. De voorzitter antwoordde, dat juist op verzoek van enige raadsleden de ver gadering ongeveer een maand is ver zet. Spreker had de vergadering aan vankelijk eerder vast willen stellen. Kerkelijk Leven EERSTE HONGAARSE THEOLOGANT WORDT TOT PRIESTER GEWIJD. Donderdag zal de eerste naar Neder land gevluchte Hongaarse theologische student tot priester worden gewijd. Dit zal geschieden tijdens een plechtigheid, waarbij mgr.W. Mutsaer'ts, bisschop van 's-Hertogenbosch, in de St. Servaaskerk te Maastricht aan 16 theologanten, on der wie de Hongaarse pater H. Matya- sovich S.J., uit Boedapest, de wijding van het priesterschap zal toedienen. Pater Matyasovich zal zondag 25 aug. zijn eerste mis opdragen in de kapel van het ziekenhuis St.-Annadal te Maastricht. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Papendreoht (toez.) T. Poot te Haaften. Voor Sliedrecht J. Wie man te Oudewater. Aangenomen naar Zuidwolde (Dr.) (toez.) W. Lee gsm a te Vriescheloo (Gron.) GEREF. KERKEN Aangenomen naar Baarn (vac. J. C. Seegers) D. Krijger, evang. pred. te 's-Gra- venhage-W. Naar Boechout (België) W. J. Meister te Middelburg. GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. Aangenomen naar Buitenpost W. Vis, kand. te Bovenknijpe, die bedankte voor Appingedam-Garrelsweer en voor Goes. JUBILEUM FOTO PIJL. Gisteren herdacht de heer A. A. Pijl het feit, dat hij vóór 25 jaar in Schie- broek (Rotterdam-Noord) een foto- atelier begon. In 1936 vestigde hij zich in Leiden aan de Stationsweg, waar hij in de oorlogsjaren weg gebombardeerd werd. In 1944 opende de heer Pijl een zaak in de Haarlemmerstraat. Velen kwamen de jubilaris gisteren in de met tal van bloemen versierde winkel ge lukwensen. AJAX II KLOPTE OLYMPIA Wederom is Ajax II erin geslaagd om tegen Olympia uit Gouda de overwin ning te behalen. Olympia bracht 80 runs op het sco- ringbord. Bowlingcyfers Ajax: Spoor 1 voor 30, Spiering 1 voor 4, de Cler 1 voor 2, de Groot 5 voor 20,'Bogaards 2 voor 7. De innings voor Ajax begon met twee fikse regenbuien, waardoor op een spek gladde mat gebat moest worden. Bij de thee stond Ajax op 80 voor 6. (De Groot 30, Spoor 21). De thee in de gezellige clubtent van Olympia bleek de Ajaxieden geen goed gedaan te hebben. De Groot was met zijn 30 runs zo te vreden, dat hy na de thee op de eerste bel uitging. De Cler wist net op tyd, goed gesteund door Zuidema, de winning hit te slaan, waardoor het totaal van Ajax op 86 kwam. Opmerkelyk was ditmaal het goede fielden van Ajax Captain Oudshoorn, zojuist uit de V.S. teruggekeerd, deed twee prachtige vangen. BEURSOVERZICHT Olies flauw Amsterdam, 20 augustus. By de opening van de markt kiwam vraag naar Staatsfondsen door berich ten betreffende de waarde van de gul den. De koersen zetten hoog in. De staf- fellening opende op 81 (tegen gisteren 79), terwyi de overige obligaties alle circa 1 punt hoger waren. Toen aan de vraag was volwaan, daalden de koersen later geleidelijk, op vermoedens, dat de weekstaat van de Ned. Bank vandaag weer een belangryke achteruitgang zal te zien geven, t.a.v. de deviezen. Hier mede worden in verband gebracht de financiële gebeurtenissen In Frankryk, alsmede de aankopen van Duitse bonds en aandelen. Tegen het slot boekte de staffellening 1 winst, terwyl de ove rige waarden een tot meer boven, gisteren bleven. Zoals verwacht, was de markt in in ternationale waarden aan de lage kant en vooral voor Kon. Olies flauw, tenge volge van de stemming in New York, waar een tweestryd gaande is tussen de regering, welke de inflatie wenst tegen te gaan, en de Federal Reserve Board, welke in de huidige pryzenstygingen in de V.S., een economisch gevaar ziet voor het land en uitbreidingsprogram- ma's van een groot aantal ondernemin gen worden uitgesteld. Ook door de si tuatie in 'het Midden-Oosten kelderden de oliewaarden in Wallstreet van 1 tot 7 dollar. Kon. Olie noteerde om de f. 205, circa pariteit Amerika, maar byna f. 6 (30 punten oude omrekening) lager dan gisteren. Philips min 4 en Unilevers, die na 436 tot 440 aantrokken, eveneens mm 4. Aku's min 2 KLM circa f. 1 lager. Van de Scheepvaartfondsen wa ren KPM en My. Nederland circa 3 pun ten bened'en gisteren, de overige waar den ca. 1 lager. Op de cultuurmarkt was Amsterdam Rubber min 1, Deli My. min 1% en HVA onveranderd WISSELKOERSEN Amsterdam, 20 augustus Londen 10.63%10.64%, New York 3.82%— 3 83%, Montreal 4.05H—*-06A, Parys 91.1091.20, Brussel 7.657.65%, Frank furt 91.13—91.18; Zürich 87.52%—87.57% Zürich (vt. fr.) 89.37%—89.42%; Stock holm 73.80%—73.85%, Kopenhagen 55.02 55.07; Oslo 53.25%—53.30%Milaan 61.2401.29; Wenen 14.72—14.78. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 20 augustus. Vette varkens- markt. Aangevoerd 239 vette varkens. No tering per kg. levend gewicht: zware var kens f 1.671.72, lichte varkens f 1.78— 1,84, zeugen f 1.501.57. Handel vlot. Op overzichteiyke wijze herinnerde de voorzitter eraan, hoe door de samen bundeling van krachten enkele jaren geleden het mooie Gezondheidscentrum door de drie kruisverenigingen kon wor den gesticht, dank zij de buitengewone medewerking van het Gemeentebestuur. Daardoor is het mogeiyk gebleken ook specialistische hulp op velerlei terrein in ons dorp te verkrijgen Spr. kon de verheugende mededeling doen, dat na langdurig overleg een oogarts 2 x per week zitting zal gaan houden in de per soon van dr. Hoeksema, terwyl nog be sprekingen gaande zij over specialis tische hulp door een neus-, oor- en keel arts. De voorzitter deelde mede, dat de kruisverenigingen een nieuwe taak ter BODEGRAVEN, 20 augustus. 119 partijen. Ie soort f2.272 f 2.17—2.26 Aanvoer rtijen. Ie soort f2.272.32, 2e soort -2.26 extra soort f2.332 r5. Han del flauw. ROTTERDAM. 20 augustus. Veemarkt. Aanvoer in totaal 3183. Weektotaal 4960. Vette koeien en ossen 350, gebrulksvee 1106, vette kalveren 588, graskalveren 160, nuchtere kalveren 210, varkens 83. biggen 150, paarden 87. veulens 92, schapen of lammeren 319, bokken of gelten 38. Prijs per kg.: vette koeien le kw. 300 320 2e kw. 260290, 3e kw. 250260, vet te kalveren 250—270, 220—240. 180—200. slachtpaarden 250, 230, 210. Prlj6 per stuk: graskalveren 500, 400, 300, nuchtere kalveren 80. 68. 58. biggen 58, 48. 42. veulens 485. 435. 325, schapen 90, 80. 70, lammeren 75. 65. 55. kalf koelen 1190, 990, 800, melkkoeien 1190, 990, 800, vare koeien 850, 750. 650, vaarzen 870. 777, 570, pinken 620 520 400. hand gaan nemen, nl. deelname aan de voorbereidingen voor de polio-inentin gen, welke in september zullen aanvan gen by kinderen, geboren in 1955. De voorzitter kon met vreugde gewag maken van het feit, dat het aantal leden ongeveer gelyke tred houdt met de groei der bevolking. s Bezuinigingen over 1957 worden opgeslokt door salarisverhogingen en prijsstijgingen Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben hun goedkeuring onthouden aan de gemeentebegroting van Wassenaar, op grond van het feit dat voor f 640.000 geput moest worden uit de saldi-reserve. Zy hebben B. en W. verzocht maatregelen te nemen het tekort te verminderen. Het college van B. en W. heeft aan dit verzoek gevolg gegeven en voorge steld bezuiningen aan te brengen tot een totaal van f 191.147.77. Dit bedrag wordt verkregen door vermindering van de uitgaven voor bevolkingsregisters, huisnummers, politie, brandweer, be scherming bevolking, onderwys, gemeen tewerken en door besparingen in ver band met de bestedingsbeperking op de diverse begrotingen. Indien de bestedingsbeperking voor onbepaalde tyd leidt tot uitstel van nieuwe investeringen zal de bezuiniging ook in 1958 doorwerken. Voor dat jaar hebben B. en W. verdere voorstellen tot bezuinigingen gedaan tot een bedrag van f33.038.75, voornamelijk verkregen door de vermindering van subsidies, het intrekken van enkele subsidies, ver vroegde inschakeling van de nachtver lichting en de beperking van de tekor ten van de badhuizen door verhoging van de tarieven. TEKORT BLIJFT De bezuinigingen voor 1957 worden teniet gedaan door de salarisverhogin gen en de hogere materiaalpryzen. zo dat het begrotingstekort uiteindeiyk f 650.891,80 zal bedragen. Het Ryk draagt hierin niet by, zodat de voor genomen bezuinigingen geen verbete ring zullen brengen. Daar er voorlopig niet gerekend kan worden op een hogere uitkering door het Ryk, moet de gemeente zelf zyn in komsten zien te verhogen. B. en W. zyn van oordeel dat dat zal moeten geschie den door de volgende besluiten. VERHOGINGEN De straatbelasting zal worden ver hoogd van 2% tot 5% van de belastbare opbrengst van bebouwde eigendommen. De slacht- en keurlonen zullen verhoogd worden (met ongeveer 25%), evenals de hondenbelasting. De reinigingsbelasting zal opnieuw worden ingevoerd, diverse leges zullen worden verhoogd. Het ta rief voor de eerste hulpverlening, het schoolgeld voor spraakgebrekkigen en de precariorechten zullen eveneens wor den verhoogd. De waterleidingtarieven zullen behoudens goedkeuring door de mi nister van Ec. Zaken verhoogd wor den. In totaal zal dit een bedrag van f 188.000 opbrengen. De tijdstippen van inwerkingtreding zyn verschillend. De commissie van financiën heeft over het algemeen geen bezwaar tegen de voorgestelde bezuinigingen. Eén lid maakt bezwaar tegen enkele bezuiningen op onderwysgebied. B. en W. vertrou wen dat Ged. Staten de begroting na het invoeren van de bezuinigingen, alsnog zullen goedkeuren. Beurs van Amsterdam Dinsdag 20 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 82 82 Grootboek obl. 3% 77 Ned. '47 3% (3) 79 80 A Ned. '51 3% 84 L 83 L Ned. '53 3% 82% Ned. '56 3% 82% 83 Ned. '48 3% 83% 75 Ned. '54 314 77% 77% Ned. '55 I 3% 77% 77% Ned. '55 II 3%79 79% Ned. '37 3 78% 78 Dollarlng '47 3 93 93 Investeringscert. 3 87 A 87% Ned 62-64 3 85% 85tf Cert. NWS 53 Indië '37A 3 84% 84% Grootboek '46 3 85 ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B. 41% 41% Nat. Handelsbank 96% 95 Ned. Handelmy160% 158 A'dam Rubber 71% 69% Deli Myen (Ver.) eva. 82A 80% H.V.A. 117% 118 Java Cult41% 41 Senembah59% 59% Vorstenlanden 25% 25% A.K.U189% 186 v. Berkel's Patent (v) 206 Calvé Delft cert. 368% 367 Kon. Pap. v. Gelder 196 194 Hoogovens cert302 300 Miiller en Co. N.B. 368% 358% Ned. Kabelfabr292 286 Philips 280 276% Philips pref140 140 Unilever 444y4 438% Wilton Feyenoord 249% 242 Biliton 3de rubr. 250 246 Dordtse Petr. gew. 1009 976 Kon. Petr. (f.20.—211.70 206.90 idem (50 k f.20.—210.80 205.20 Holl. Amerikalijn 175% 170 Java China Paket 161% 160 K1.M126.40 124.95 Kon N Stoomb 149% 148% Kon Paket My 150 147 Stoomvaartmij. Ned 179% 177 Van Ommeren cert. 249% 250% Kon Rott. Lloyd 168% 166% Ned Scheepv Unie 161% 160% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 80 82 Den Haag 1937 1 3.. 95% Leiden 1947 86B R'dam '37 I-III 3% 84 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 102 Premieleningen A'dam '53 3 88% A'dam '51 2% 85% A'dam '56 12% 75% A'dam '56 II 2% 86 Eindhoven '54 2% 75 Enschede '54 2% 75 Den Haag '52 I 2% 87% idem II 2% 86% R'dam '52 I 2% 87 idem n 2% 87% Utrecht '52 2% 88 ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Amst. Bank 202% H.B.U. eert199% Rott. Bank 167% Twentsche Bank 162 Industriële Ondernemingen Albert Heyn 273 B Borneo Sum. H.My. 60% Ned. G. en Sp. Fabr. 187% L Kon. Ned. Grofsm. 104% Internatio83 Rott. Droogdok My. 572 Tieleman en Dros 14% Ned. My. Walv.vrt. 59% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 10% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 33% Intern Nickel 89 Anaconda 60% Bethlehem Steel 47% Cities Service 69% General Motors 45% Kennecott101% Republic Steel54% Shell OU 87% Union Pacific 30% Un. States Steel 68% 100% 85% 75% 87 85% 83% 87 200 198% 165 160 60 184% 104% 81 570 13% 57% 10% 33A 87% 56% 47A 67% 44 99 54% 85 30% 67% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen WK. 19/8 Edelmet. Kon. AA 57% 57% Pref. w.a. idem 68% 325 B Holl Constructie 340 B Ing bur v Bouwnyv 122 Int. Kunststof! Ind 41% 43 Leidsche Wolsplnn. 229 224 L Sikkens Lakfabr '53 410 Ver Touwfabrieken 166 164% Wernlnk's Betonm. 77 L 77 L Van wyk Textiel 83% 83 G

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4