„Toonkunst" heeft met financiële moeilijkheden te kampen Eerste bedrijfsteclinische school voor eenvoudig begaafden geopend Bestuur wenst muziekschool in stichting onder te brengen Demmenie Zandzuigen in het Zweiland Aan Medusastraat wordt principe gehuldigd: „Al doende leert men" 56ste jaargang Dinsdag 20 augustus 1957 Tweede blad no. 29217 De Maatschappij voor Toonkunst be vindt zich met haar muziekschool der halve in een zeer moeilijke positie. Ener zijds zal zij zich belangrijk hogere uit gaven terzake van de salariëring van het personeel moeten getroosten, wil het eenmaal bereikte niveau van het mu ziekonderwijs behouden blijven, ander zijds kan zij door eigen inspanning niet de daarvoor nodige middelen opbrengen. Onder deze omstandigheden heeft het bestuur geen andere uitweg gezien dan het doen van een beroep op de ge meente om de helpende hand te bieden, In een uitvoerig overzicht heeft het de moeilijkheden geschetst, waarin de muziekschool zich bevindt en de weg naar een afdoende verbetering aan gewezen. Die verbetering zal z.i. al leen kunnen worden bereikt door de muziekschool aan het beheer door de Maatschappij voor Toonkunst te ont trekken en onder te brengen in een gemeentelijke stichting, een figuur, die in meer gemeenten is gekozen. Dan alleen zou naar de mening van het bestuur het voortbestaan der school gewaarborgd zijn. Deze ingrijpende maatregel zou voor de gemeente zo ver strekkende finan ciële consequenties hebben, dat B. en IV. het niet gewenst achten daartoe thans een voorstel te doen. VERHOGING SUBSIDIE Wel zijn B. en W. van oordeel, dat de salariëring der leraren zodanig is, dat deze met onmiddellijke ingang dringend verbetering behoeft. Op grond van het belang, dat Leiden bij het voortbestaan van de muziekschool heeft, achten B. en W. het verantwoord, dat de gemeente door subsidieverhoging haar deel bij draagt om deze verbetering mogelijk te maken. Door een verhoging van de sa larissen met gemiddeld 25% waarbij het dus aan het beleid van het bestuur wordt overgelaten de salarissen van de ene groep leraren wat meer op te trek ken dan die van de andere groep zul len althans de ernstigste bezwaren tegen de huidige regeling kunnen worden weg genomen. Met inbegrip van de hogere sociale lasten betekent deze verhoging voor de Maatschappij voor Toonkunst een hogere uitgave van naar raming f25000.per jaar. Het ligt, naar het oordeel van B. en W., niet op de weg der gemeente dit gehele bedrag voor haar rekening te nemen. De school telt n.l. een zeer groot aantal zgn. buitenleerlingen: ongeveer 400 van de in totaal 900 leerlingen komen uit gemeenten, ge legen in de omgeving van Leiden. Het is billijk, dat ook deze gemeenten gaan bijdragen, althans in elk geval die ge meenten, waar tenminste vijf leerlin gen van de muziekschool wonen. Uitgaande van deze gedachte en reke ning houdende met het bedrag van f6700.dat reeds op de gemeentebe groting voor 1957 is uitgetrokken, is, wanneer de salarisverbetering op 1 sep tember a.s. ingaat, voor 1957 een aan vullend subsidie van f 4275.nodig. Voor het volgend jaar zal uiteraard een belangrijk hoger gemeentelijk subsidie nodig zijn. B. en W. ramen dit op in totaal f21.500.—. Teneinde enigermate aan de finan ciële moeilijkheden tegemoet te komen stellen B. en W. de raad voor om het voor het jaar 1957 aan de Maatschappij voor Toonkunst te Leiden ten behoeve van haar muziekschool toegekende sub sidie van f 6700.te verhogen met f4275.—. Huisvesting jeugdwerk Zoals bekend stelde de raad het vorig jaar een bedrag van f 3.625 be schikbaar voor het verbeteren van in ggmeentegebouwen gevestigde jeugd- verblijven. B. en W. zegden toen te vens toe, dat de raad nog nadere voor stellen zouden bereiken omtrent de wijze, waarop steun kan worden ge boden voor het verbeteren van jeugd- verblüven in particuliere gebouwen. Deze steun, zou naar de mening van B. en W., het beste kunnen worden gegeven door uit een te vormen lenin gen- en schenkingenfonds aan de jeugdzorginstellingen en jeugdorgani saties bijdragen te verlenen voor de verbetering van hun jeugdverbljjven. In verband met het sociale karakter van het jeugdzorgwerk zouden B. en W. de bijdragen aan jeugdzorginstellingen voor de helft willen zien toegekend in de vorm van een schenking, en voor de an dere helft in de vorm van een rentedra gende lening, terwijl aan jeugdorgani saties slechts rentedragende leningen kunnen worden verstrekt. Aangezien le dental en leiding van laatstgenoemde or ganisaties veelal sterk wisselen, verdient het aanbeveling de financiële regelin gen met de plaatselijke overkoepelende organen te treffen. Met het oog op de financiële positie van de gemeente achten B. en W. het voorshands niet gewenst de grootte van het fonds hoger te stellen dan f 10.000, ofschoon dit bedrag zeker niet toerei kend is om alle gewenste verbeteringen aan de jeugdverblijven tot stand te brengen. Het lijkt B. en W. voorts wense lijk de bedragen voorlopig niet aan een bepaald maximum te binden. Ten aanzien van het beheer van het thans te vormen fonds hebben B. en W. hun standpunt nog niet definitief be paald. Zij zullen in dit opzicht echter naar een eenvoudige en doelmatige op streven. Chr. Kleuterschool Antonie Duycklaan B. en W. stellen de raad voor om medewerking te verlenen tot de bouw van een Chr. Kleuterschool aan de Antonie Duycklaan. Deze school is thans tijdelijk gevestigd in een bovenzaal van de school voor ge woon lager onderwijs aan de Adriaan Pauwstraat, welke huisvesting geheel onvoldoende is. Naar raming en behou dens nadere beoordeling ingevolge ar tikel 55, 5e lid, der Kleuteronderwijswet, zal met deze stichting, met inbegrip van de eerste inrichting en de grondkosten. een bedrag van rond f 150.000 gemoeid zijn. De huidige bestedings- en investe ringsbeperking staat de verwezenlijking van de plannen van het schoolbestuur vooreerst in de weg. In verband hier mede zullen B. en W. de raad eerst te zyner tijd een voorstel doen om het nodige krediet beschikbaar te stellen. OPHEFFING ZUIDSINGELSCHOOL (A) Het aantal leerlingen van de openbare scholen voor g.l.o. aan de Zuidsingel (A en B) beweegt zich de laatste jaren in dalende lijn; per 1 juli 1957 was het aantal leerlingen van school A zelfs tot beneden de 100 teruggelopen, terwijl de verwachting gewettigd is, dat het aantal leerlingen nog verder zal verminderen, aangezien het oude stadsdeel, waarin de school is gelegen, meer en meer ontvolkt raakt. Tengevolge van deze daling kan voor 1958 slechts worden gerekend op ver goeding door het Rijk van de salarissen van 3 leerkrachten van school A (thans zijn er vier), waardoor bij deze school nog meer klassen gecombineerd zouden moeten worden. Teneinde aan deze uit onderwijskundig oogpunt ongewenste combinaties van klassen, welke ook bij school B bestaan, te ontkomen, achten B. en W. samenvoeging van beide scho len gewenst. Dit zou naar de mening van het college het beste kunnen geschieden door opheffing van school A, waarvan de kinderen zonder bezwaar kunnen overgaan naar de in hetzelfde gebouw gevestigde school B. Hierdoor zal het aantal leerlingen van school B zodanig stijgen, dat op vergoeding kan worden gerekend voor 6 leerkrachten, zodat geen klassen meer samengevoegd behoe ven te worden. Voorstellen aan Leidse raad Gemeente heeft daarvoor thans geen geld Evenals muziekscholen in andere gemeenten heeft ook de muziek' school van de Maatschappij voor Toonkunst, alhier, met ernstige finan ciële moeilijkheden te kampen. Dit vloeit voor een belangrijk deel voort uit de lage bezoldiging van de leraren, waarmede deze niet langer ge noegen kunnen nemen. Een andere grief van de leraren is, dat een bevredigende rechtspositieregeling, met name een pensioenregeling, ontbreekt. De Maatschappij voor Toonkunst beschikt niet over de mid delen om aan de redelijke verlangens der leraren te voldoen. Wel ge niet zij subsidie van rijk, provincie en gemeente, maar deze subsidies zijn thans reeds ternauwernood voldoende en geven in het geheel geen armslag om enige verbetering op het gebied van de salariëring en de rechtspositie tot stand te brengen. De muziekschool heeft, naast de overheidssubsidies, geen andere inkomsten dan de lesgelden. Deze zijn zo hoog opgevoerd, dat een verdere verhoging praktisch uitge sloten moet worden geacht. BEDRIJFSTECHNISCHE SCHOOL GAAT MEER KOSTEN Bfj raadsbesluit van 3 september 1956 werd het krediet, dat was beschikbaar gesteld voor de verbouwing van het schoolgebouw aan de Java-Medusastraat tot bedrfjf stechnische school, met f. 20.500.verhoogd. Het Ministerie van Onderwijs, K. en W., c.q. de Rijksgebouwendienst heeft sedertdien opnieuw nadere eisen gesteld. De elektrische installatie moest worden verbeterd, en in het lokaal schilderen diende, mede op aanwijzing van de arbeidsinspectie, ter beveiliging van de leerlingen de spuitcabine van een af scheiding te worden voorzien. De kosten van deze voorzieningen worden geraamd op f. 4430. Voorts zijn bij de verbouwing gebreken aan dak en ramen aan het licht gekomen. De kosten van reparatie worden geraamd op f. 2700. De stijging van de lonen vraagt bovendien een extra bedrag van f. 2500. De spanenafzuiginstallatie in het lokaal timmeren, waarvan de kosten, geraamd op f. 3000, zijn opgenomen in het krediet voor eerste inrichting, be schouwt het Ministerie als een bouw kundige voorziening. Van genoemd kre diet zal in verband daarmede f. 3000 moeten worden overgeschreven naar het krediet voor de verbouwing. Aangezien de installatie f. 250 duurder is dan was begroot, moet laatstbedoeld krediet bovendien nog met dit bedrag worden verhoogd. Als gevolg van een en ander zal voor de verbouwing een extra krediet nodig zijn van f. 9880. De begroting voor eerste inrichting is destijds in overeenstemming met de Rijksinspectie van het Nijverheidsonder wijs opgesteld overeenkomstig de richt lijnen en normen van het Ministerie. De stijging der prijzen sinds het opstellen van deze begroting, maakt het nodig verschillende van de daarin genoemde bedragen te verhogen. Voorts moet de begroting, op verlangen van het Minis terie. met enkele posten worden aange vuld. Aangezien de nadere voorzieningen strekken tot verbetering van de outil lage van het gebouw, ten goede komen aan het te geven onderwijs en de Minister bereid is deze kosten nagenoeg geheel in aanmerking te nemen bij de berekening van de Rijkssubsidie van 70%, hebben B. en W. gemeend aan de nadere eisen te moeten voldoen, zij het, dat zij ernstig bezwaar hebben tegen het feit, dat de Rijksinstanties menen steeds weer nieuwe eisen te kunnen stellen. RESTAURATIE HOUTZAAG MOLEN HAARLEMMERWEG. De gebroeders Mulder, eigenaren van de houtzaagmolen „De Herder", gelegen aan de Haarlemmerweg, hebben het College verzocht te bevorderen, dat een gemeentelijke bijdrage wordt verleend in de kosten van restauratie van de molen. Deze fraaie, achtkantige, met riet bedekte baliemolen geeft, met de er dichtbij staande wipmolentjes van de polder Maredijk en de Kikkerpolder, aan het landschap ter plaatse een bijzondere bekoring. De molen is van een hechte constructie en nog volledig intact. Hoe wel hij niet meer dienst doet als hout zaagmolen het zagen geschiedt thans elektrisch kan in noodgevallen direct op windkracht worden overgeschakeld. VOOR UW DRUKWERK Haarlemmerstraat 219 Telef. 30900 Om de molen in zodanige staat te hou den, zijn daaraan sedert 1952 belangrijke bedragen voor onderhoud besteed. Thans behoeft de molen restaura tie, bestaande uit het vernieuwen van de rieten bedekking, schilderwerken en verschillende herstellingen. Hier mede zal een bedrag van f8.500.— ge moeid zijn. Van reeds uitgevoerde werken heeft een deel betrekking op de restauratie van de molen als maalwerktuig. De kos ten daarvan hebben bedragen f 2.000.—. De minister van Onderwijs, K. en W. heeft zich bereid verklaard in de totale kosten van de restauratie, ad f 10.500.—, een rijkssubsidie te verlenen van 45%. tot een maximum van f 4.725.terwijl verwacht kan worden, dat de bijdrage uit de provinciale kas 15%, of maximaal f 1.575.— zal bedragen. Met de Monumentencommissie achten B. en W. het verlenen van een tegemoet koming van de gemeente in de kosten van restauratie verantwoord. Zij ware te bepalen op 20% van f 10.500.—, tot een maximum van f 2.100. LEERMIDDELEN VERKEERS- ONDERWIJS Mede in verband met het feit, dat het verkeersonderwijs naar alle waar schijnlijkheid binnenkort een verplicht leervak gaat worden op de lagere scholen, hebben B. en W. nagegaan, aan welke openbare lagere scholen leermiddelen voor dit vak ontbreken. Bovendien zijn van enkele besturen van bijzondere scholen verzoeken ont vangen tot aanschaffing van leermidde len voor dit onderwijs. Op grond van de ontvangen inlichtin gen stellen B. en W. de raad voor: I. voor de aanschaffing van leermiddelen voor het verkeersonderwijs aan de open bare school voor v.g.l.o. aan de Oude Vest en aan de openbare scholen voor g.l.o. aan de Timorstraat, de Aalmarkt, de Lorentzkade, de Maresingel en de Kernstraat, een krediet beschikbaar te stellen van f 2.600.—; II. medewerking voor het aanschaffen van leermiddelen voor het verkeersonderwijs te verlenen aan het bestuur van: a. de Eerste Leid- sche Schoolvereen., alhier, ten behoeve van de school voor g.l.o. aan het Noord einde 1; b. de Stichting Roomsch-Ka- tholieke Scholen te Leiden, alhier, ten behoeve van de school voor v.g.l.o. aan de Boommarkt 1 en van de scholen voor g.l.o. aan de Os- en Paardenlaan 2, de Pelikaanstraat 20. de Haarlemmerstraat 240 en de Potgieterlaan 7; c. de Gerefor meerde Schoolvereniging, alhier, ten be hoeve van de scholen voor g.l.o. aan de Driftstraat 49 en de Lusthof laan 4; en d. de Vereniging voor Christelijk Onder wijs, alhier, ten behoeve van de scholen voor g.l.o. aan de Pasteurstraat 2, de Hoge Morsweg 12 en de Van Vollenho- venkade 1; BENOEMINGEN EN ONTSLAG In de a.s. maandagmiddag te houden raadzitting komen ook weer enkele be noemingen aan de orde, t.w. I. met in gang van 1 september 1957, tot weder - opzeggens, doch uiterlijk voor de duur van de cursus 19571958. te benoemen aan de gemeentelijke Hogere Burger school voor Meisjes met 6-jarige cursus en afdeling Middelbare Meisjesschool: a. de heer B. U. Felderhof, tot leraar in de natuurkunde; b. de heer D. de Hart, tot leraar in de wis- en natuurkunde; c. mevr. E. S. F. de Jong-Feteris, tot le rares in de Ned. taal en letterkunde; d. de heer A. Menalda tot leraar in de wis- Voor het ophogen van Leidse terreinen Zoals bekend hebben B. en W. de raad onlangs medegedeeld, dat zü van de N.V. Aannemingsmaatschappij Dikkerboom en Sybrandy te Oudehaske, een aanbieding hebben ontvangen voor het leveren van 1.150.000 m3 zand, afkomstig uit het Zweiland (Warmond), zulks in verband met het ophogen van bouwterreinen, gelegen in de Bos- en Gasthuispolder, de Maredjjksepolder en de Stadspolder. De in het Zweiland te maken zandput zal worden opgevuld met diepspecie uit de Ringvaart van de Haarlemmermeerpolder, daar het Hoogheemraadschap van Rijnland voornemens is een gedeelte van deze vaart te doen uitdiepen, welke werkzaamheden eveneens door genoemde maatschappij zullen worden verricht. Aangezien blijkens nadere inlichtin gen Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland toen nog niet de opdracht aan de aannemersmaatschappij hadden ver leend, hebben B. en W. hun voorstel in de vergadering van 17 juni j.l. voors hands teruggenomen. Intussen heeft ge noemd College de desbetreffende op dracht aan de aannemingsmaatschappij verstrekt. In verband hiermede menen B. en W. deze zaak, met intrekking van bovenvermeld voorstel, opnieuw bij de raad aanhangig te moeten maken. Het zand wordt aangeboden voor de prijs van f. 2.28 en f. 2.35 per m3, af hankelijk van de ligging der terreinen. Met inbegrip van de domeinrechten, zal de gemiddelde prijs f. 2.45 per m3 be dragen. Deze aanbieding is voor de ge meente zeer voordelig en dient naar de mening van B. en W. zo snel mogelijk te worden aanvaard, mede gelet op de dringende behoefte aan zand, nodig voor het ophogen van de bedoelde terreinen. In totaal is een bedrag nodig van naar raming f. 3.200.000. Indien de zandlevering binnen korte tijd kan aanvangen, kunnen allereerst de terreinen van de plannen zuidwest V en IX met dat zand worden opgehoogd. Voor het bouwrijp maken van die ter reinen heeft de raad reeds kredieten beschikbaar gesteld. In deze kredieten is voor zandophoging begrepen een bedrag van f. 600.000.resp. f. 150.000, tezamen f. 750.000. Het voor de zandlevering thans beschikbaar te stellen krediet kan dus met laatstgenoemd bedrag worden verminderd en worden bepaald op f. 3.200.000 f. 750.000 f. 2.450.000. kunde; e. mej. D. T. F. M. Savelkoul tot lerèi^es in de wiskunde; mevr. A. V. A. J. Spijker-Bouuaert. tot lerares in de Franse taal en letterkunde; g. mevr. N. A. J. Strack-Hageman, tot lerares in de Duitse taal en letterkunde; h. dr. J. B. Ubbink, tot leraar in de natuurkunde; 1. mr. J. Th. Vermeulen, tot leraar in de staatswetenschappen; j. mej. R. C. Vo gel, tot lerares in het tekenen; k. mej. J. G. M. Vriens, tot lerares in de aard rijkskunde en 1. mej. M. Ch. Wemelsfel der tot lerares in de wiskunde. II. te benoemen aan de gemeentelijke Hogere Burgerschool voor Meisjes met 6-j mi ge cursus en afdeling Middelbare Meisjes school: a. voor hét tijdvak van 1 maart tot 1 septemlber 1957, mevr. E. S. F. de Jong-Feteris, tot lerares in de Ned. taal en letterkunde; b. voor het tijdvak van 1 augustus tot 1 september 1957, de heer B. U. Felderhof, tot leraar in de natuur kunde; mej. D. T. F. M. Savelkoul. tot lerares in de wiskunde; mevr. A. V. A. J. Spijker-Bouuaert. tot lerares in de Franse taal en letterkunde en mej. M. Ch. Wemelsfelder. tot lerares in de wis kunde; de heer J. R. Zweer us voor de duur van de cursus 1957-1958 te benoe men tot tijdelijk leraar in de wiskunde aan het Gymnasium. Ter voorziening in een vacature in het College van Regenten en Regentessen van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis, ontstaan door het overlijden van mevr. M. W. S. Blok-Aberson, stellen B. en W. de raad voor uit het volgende dubbeltal, een re gent te benoemen: 1. de heer L. Molijn, 2. de heer E. H. Moens. Eervol ontslag wensen B. en W. te verlenen aan de heer H. Th. Bronner. uit zijn betrekking van onderwijzer aan Advertentie Nationale primeur voor Leiden Leiden heeft een nationale primeur Vanmiddag heeft de inspecteur-generaal van het Onderwijs, mr. ir. M. Goote, de eerste en voorlopig de enige bedrijf stechnische school voor eenvoudig begaafde jongens geopend in het gebouw van de voor malige lagere school aan de Medusastraat. Wie deze school in zijn oude staat heeft gekend, kan zijn ogen nauwe lijks geloven, wanneer hij dit ge- houw binnenstapt. De dienst van Gemeentewerken onder leiding van ir. Th. K. J. Koch heeft het inte rieur een complete metamorfose doen ondergaan, waarbij bijzonder geraffineerd, is gewerkt met kleuren, zodat het geheel nog meer ruimte en licht suggereert dan ivaar het oude gebouw in werkelijkheid over be schikt. Bovendien is deze school voortreffelijk geoutilleerd met een Het timmerlokaal in de nieuwe school. (Foto L.D./Vam Vliet) macht aan moderne instrumenten, waarvan er sommige speciaal voor dit onderwijs zijn ontivorpen. Alles bij elkaar kan de directeur, de heer F. C. Mabezone de leider van een team van acht leerkrachten begin september zijn circa 110 leerlingen met rechtvaardige trots ontvangen. Maar was is nu eigenlijk het bijzondere aan deze school. Waarom is Leiden ook zo trots op deze nieuwe aanwinst van het onderwijs? Het lager technisch onderwijs heeft in onze stad en directe omgeving de laatste jaren een grote vlucht genomen. In tien jaar tijds is het aantal leerlin gen van de Ambachtsscholen die nu reeds kampen met een groot ruimte gebrek verviervoudigd. En deze groei zal in de komende jaren zeker nog doorgaan. Het gevolg is, dat Leiden een aantrekkelijke plaats is voor industrie en om zich daar te vestigen. Juist van daag is de vijfde Amerikaanse industrie in de Sleutelstad geopend. GROOT PERCENTAGE Maar nog steeds ontvangt een zeer groot percentage van de leerlingen, die na de leerplichtige leeftijd de lagere school heeft verlaten, geen voortgezet onderwijs. Veelal komt dat. omdat er geen onderwijs te vinden is, dat aanpast aan hun capaciteiten. Vele jongens, die door gebrek aan interesse of om andere redenen de lagere school niet volbren gen of slechts met enorme pijn en moei te doorworstelen, gaan zo het leger der ongeschoolden versterken en dikwijls behoren zij later tot de ontevredenen der maatschappij. Vaak ligt hier echter de oorzaak bij het onderwijs, dat enkel rekening houdt met de gemiddelde aan leg. Men schat hun aantal op tien tot vijftien procent. En onder hen bevinden zich velen die wel interesse hebben in de handenarbeid. Door hen vanuit deze gezichtshoek te naderen moet het mo gelijk zijn hen een passend onderwijs te bezorgen. Het grote principe van de nu geopende school aan de Medusastraat zou men kunnen samenvatten in het gezegde: „Al doende leert men". EXPERIMENT Met instemming van het ministerie van O. K. en W. en de organisaties van werkgevers en werknemers, heeft men in Leiden nu het experiment gewaagd. Er is een concept leerplan opgesteld dat het eerste jaar de jongens de be ginselen van houtbewerking, metaalbe werking, schilderen en metselen bij brengt met een daarbij aangepast alge meen vormend onderwijs. Na dat eerste jaar wordt in overleg met de leerkrach ten een vak gekozen, waarin men zich ook het derde jaar verder bekwaamt. Mogelijk zal er in de toekomst nog een vierde leerjaar bijkomen. Gezien het ex perimentele stadium, waarin deze school zich nu nog bevindt, is het niet uitgeslo ten, dat in de verdere toekomst het aan tal vakken nog een uitbreiding zal on dergaan. De school wil zich aanpassen aan het kind en het kind zal dus uiteindelijk be palen, waar men terechtkomt. Voor waarde is dan ook. dat het onderwijs zeer sterk individualistisch zal zijn om een gelegenheid te scheppen, waaraan hjj op grond van zijn capaciteiten, be hoefte heeft. Tot deze school kunnen worden toegelaten niet alleen de jon gens, die de zesde klas van de lagere school hebben doorlopen en om de een of andere reden niet tot de lagere tech nische school zijn toegelaten, maar ook die jongens, die ergens in de lagere school zijn gestrand en voor zü de zesde klas hebben bereikt, 12 jaar zqn gewor den. Reeds voor men met het eerste leerjaar begonen is. is duidelijk geble ken, dat deze school met de toenemende industrialisatie van ons vaderland, in een grote behoefte voorziet. de openbare lagere school aan de Ha- verstraat en aan de heer M. Dubbelde- man uit zijn betrekking van onderwij zer aan de openbare lagere school aan de Duivenbodestraat. WAT VERDER TER TAFEL KOMT Voorts zullen de volgende voorstellen in deze zitting aan de orde worden ge steld: het beschikbaarstellen van een bedrag van f. 11.000 voor de aanschaf fing van de apparatuur voor het ver vaardigen van micro-fotografische re- produktie op de afdeling Bevolking en van inrichting van de nodige lokaliteit, idem van een bedrag van f. 16.700 voor het aanbrengen van een oliestookin richting in de Chr. Ulo-school aan het Noordeinde 3 en de Chr. VGLO-school Noordeinde 40, idem van een bedrag van f. 7355 voor het aanbrengen van een zestal nieuwe dubbele schoorsteen kanalen in het schoolgebouw Haver- straat/Gortestraat, idem, van een bedrag van f. 6.550 voor de verbetering van de verwarming en de toiletten en voor het herstellen en sausen van wanden en plafonds in het schoolgebouw Pieterkerk hof 4A. in gebruik bij de afdeling imbe cielen van de openbare school voor bui ten gewoon lager onderwijs: het aan brengen van een wijziging in een met de N.S. aangegane overeenkomst inzake de verbindingsspoorweg naar het Slacht huis en de S.L.F.; de onteigening van enkele gronden gelegen in de Meerbur gerpolder, het brengen van een wijzi ging in de verordening markt- en staangeld; het aangaan van een over eenkomst met de N.S. betreffende het maken, hebben etc. van kabels en bui zen in Spoorweggrondenhet goed keuren van de rekening over het jaar 1955 van het Weeshuis aan de Hooe- landse Kerkgracht, idem over het jaar 1956 van de Armenraad en het College van Vrouwenkraammoeders en het vast stellen van de begroting 1958 van dit College; het voorlopig vaststellen van de rekening over het dienstjaar 1955; met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage overeen te komen, dat het krediet in rekening-courant inee- volge de overeenkomst, met de Bank ge sloten op 19 april 1952 tot 1 september 1957 wordt verhoogd tot f. 5.000.000: in principe te besluiten tot aanschaffing van filmstrookprojectoren en schermen t.b.v. enkele hervormde scholen voor g.i.o. en b.l.o. (de huidige bestedings beperking staat deze aanschaffing voorshands in de weg). CORRESPONDENTIE IJ. de J. te L. Leiden, Utrecht, Amersfoort. Apeldoorn, Deventer, Hol ten, Goor, Hengelo, Enschede 191 km. AANRIJDING IN DE LELIESTRAAT Gisteravond omstreeks half acht is een 13-jarige jongen wonende in de Lelie straat in deze straat aangereden door een zestien-jarige bromfietser. Het jong ste kind, dat met enkele jongens aan het spelen was, stak plotseling de weg over en brak ten gevolge van de aanrij ding zijn linkerbeen. De E.H.D. zorgde voor transport naar het Acad. Zieken huis. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Paul Robert, zn van A. J. van Ee en G. Methorst; Jolanda erddna, dir van B. L. de Rooy en G. Mens; Egbertrus Henricus, an van A. A. Trouwborst en M. G. M. Be- melmans; Herman Rhijn, zn van W. van der Plas en L. C. van Rhijn; Paul zn van S. G. Terluin en H. G. J. Tionmers; Johan nes Adrinaan an van J. van der Linden en M. M. FUippo; Joanne ,dr toti A. D. J. van Aalderen en A. Jesserun; Sikke ,an van L. Schotanus en A. Glazemaker; Cornelia, dr van H. de Mooij en M. A. Glasbergen: Frans Joh an, zn van J. M. J. Werter en J. W. M. Oaspens- Altoertus Petrus Theodoras zn van F. W. E. van Beek en A. M. T. van Leijden; Thijmen. zn van A. J. Luyken en S .Blom; Johanna Hubertina Agnes Ber- nardlna, dr van W. M. Vreeburg en J. A. C. Frissen; Johannes eGrardus, an van J. va nider Niet en J. G. van der Ven; Aalt, zn van A. Bosma en A. van Bruggen; Ro- bertus ,zn van J. Boom en C. Beekman; Cornelia Emarentla dr van P. G. van Diest en J. T. Halvemaan: Maria Johanna, dr v. G. van Tol en M. Verbaan; George Frans zn van G. F. Vletis en H. M. Bek; Peter Philip, zn van W. A. Mayer en A. M. van en J. Lens; Gerardus Cornells, zn van J. Santen: Jannetje, dr van J. L. Zwanenberg L. Zwanenberg en J. Lens. GETROUWD P. J. Huisman en H. N. Hoek; A Gaas beek en J. E. va nder Steen; H C. van Wleringen en W. J. C. Prins; H. Boeff en C. van Winkel. OVERLEDEN S. Hermans, 6"1 laar, man; C. C. Karre- man, 72 Jaar, echtgenote van D. J. Dub- belaar; T. van Leijden, 65 Jaar, man; E. J. M. de Hey, 47 Jaar. echtgenote van W. J van Kempen; P. van Schagen. 76 Jaar m. A. van Poelgeest, 52 Jaar, echtgenote vari M. van der Zwam; G. Gemser. 69 Jaar «•?- duwe van G. Lagerman; F. J. F. M. Proot 62 Jaar, man; K. W. Drenth. 80 Jaar. wed van A. Anneeze; M. M. Haane, 2 Jaar. dr. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Petromella J. M., dr van P. W Weljers en C. M. F. Sl'kiklng.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3