MAGGI Koninginnesoep Met een enkel woord Aambeien? HEMOTABS Agenda DINSDAG 20 AUGUSTUS 1957 President-directeu r A Ier Straaltijdperk komt vliegensvlug Verdere verdubbeling van liet aantal passagiers door goedkope tarieven In het NCRV-klankbeeld, dat gisteravond geheel aan de burger- en militaire luchtvaart was gewijd, heeft de president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, enkele prognoses uitgesproken ten aanzien van het tijdperk der straalver- keersvliegtuigen, welke over enkele jaren in gebruik worden genomen. De heer Aler constateerde, dat hoe gemakkelijker en hoe sneller de mens zichzelf of zijn goederen over de wereld kan verplaatsen, hoe groter zijn mogelijkheden worden voor meer welvaart en voor steeds intensievere uitwisseling op velerlei gebied. De luchtvaart heeft hiertoe al een Interessante bijdrage mogen leveren. Toch hebben wij, aldus de heer Aler, het gevoel nog maar aan het begin te staan van een aanzienlijk groter ont wikkeling. Het straalverkeersvliegtuig, dat bijna twee keer zo snel is als de huidige grote machines, twee keer zo zwaar is en twee keer zo hoog vliegt, zal over nauwelijks drie jaar reeds nieuwe, haast ongekende mogelijkheden geven. De verst verwijderde punten op aarde zullen niet meer binnen dagen, maar binnen uren bereikbaar worden voor steeds meer miljoenen. De tarieven zullen het zonder twijfel voor nieuwe categorieën mogelijk maken zich per vliegtuig te laten vervoeren. De introductie van een extra goedkope klasse, die in het volgend jaar wordt verwacht, mag als een zeer belangrijke stap in deze richting worden gezien. Als de luchtvaart zich onbelemmerd kan ontplooien, voorziet de heer Aler Vervolg van pag. 1 ROKEN DUURDER De sigaren daarentegen zyn voor wat de kleine soorten betjeft met 20 en de grote soorten met 14% accijns belast, terwijl op dez eartikelen geen omzetbe lasting wordt geheven. Het ministerie van Economische Zaken daarentegen wil de fiscale druk verdelen over de siga ren-, kerftabak- en sigarettenindustrie. Voor de sigaretten voorziet dit plan in een meeropbrengst aan belasting van plm. 40 miljoen gulden op jaarbasis. Dit wil men bereiken door een verhoging van de omzetbelasting met 1% gecombineerd met een prijsverhoging van 10 ct. per pakje. In de kringen van de groothandel In tabaksfabrikaten en ook van de zijde der industrie acht men een prijsstijging van 10 ct. per pakje te groot en verwacht men zelfs hierdoor een verminderde vraag, temeer ook, waar, volgens de kleinhandel, de nood zaak van de bestedingsbeperking meer en meer begint door te dringen bij de consument. Daling van de omzet heeft voor 's Rijks schatkist onmiddellijk ernstige gevolgen. Een daling van slechts 1% van deze omzet betekent volgens de industrie reeds een mindere belastingopbrengst van rond 5 miljoen gulden. De industrie, zo ver nemen wij, heeft inmiddels de regering geadviseerd over deze prijsverhoging. Zij meent dat een prijsverhoging van 10 ct. per pakje in dit stadium niet te reali seren is. De industrie meent te moeten volstaan met een prijsverhoging van 5 ct. per pakje, temeer waar de eind 1958 doorgewerkte verhoogde tabaks- prijzen volgens haar ook een prijsver hoging noodzakelijk maakt. In het uitvoerige advies van de in dustrie aan de regering wordt berekend, dat bij een huidige prijsverhoging van 5 ct. per pakje gecombineerd met een tariefsverhoging van 1 procent der om zetbelasting, het uiteindelijk bedrag dat door de sigarettenindustrie beschikbaar komt, gesteld kan worden op rond 40 miljoen gulden. De overige 22 miljoen zou dan volgens haar moeten worden opgebracht door de sigaren- en kerfta bakindustrie. waardoor men uiteindelijk het gewenste bedrag van 62 miljoen gul den uit de gehele bedrijfstak verkrijgt. Wanneer onverhoopt aan het eind van het jaar 1958 de tabaksprijzen op de wereldmarkt een prijsverhoging van 5 cent per pakje noodzakelijk maken, zou hieruit een merrdere belastingop brengst van 50 miljoen voortvloeien. Mochten de tabaksprijzen dalen, dan wordt het in de kringen van de in dustrie niet uitgesloten geacht, dat zij een tijdelijke tariefsverhoging bij ge lijkblijvende kleinhandelsprijzen voor eigen rekening neemt. Sultan van Oman stuurt protest naar de V.N. De sultan van Muskate en Oman heeft gisteren bij de Ver. Naties in New York geprotesteerd tegen het verzoek van elf Arabische landen om de Veilig heidsraad de kwestie van de ..Britse ge wapende agressie" in Oman te laten be spreken. Het bestrijden van de opstandige Imam van Oman is een „zuiver binnen landse aangelegenheid", die de Ver. Naties niet aangaat, aldus een telegram, dat de Sultan. Said bin Taimoer, heeft gezonden aan de voorzitter van de Vei ligheidsraad, dr. Francisca Urrutia. De minister van Buitenlandse Zaken van Oman en Maskat, Neil Innes, ver klaarde gisteren op een persconferentie in Manamah. dat de overeenkomst van Sib <1913), die de betrekkingen tussen de Sultan en stamhoofden in het bin nenland van Oman en Muskate regelt, „niet onder bedreiging van vuurwapens" gepubliceerd zal worden. Het is een zui ver interne kwestie, zo zei hij. De vertegenwoordiger van de opstan dige Imam van Oman in Cairo heeft een lezing van het verdrag van Sib gepu bliceerd, waaruit moet blijken, dat het binnenland van Oman een onafhanke lijke staat is, waarover de sultan niets te zeggen heeft. Amerikaanse ballon naar grote hoogte opgestegen Een arts van de Amerikaanse lucht macht, majoor Simons, is gisteren in de staat Minnesota opgestegen met een grote luchtballon, om een onderzoek in te stellen naar de reacties van het menselijk lichaam op omstandigheden op grote hoogte en naar kosmische stra lingen. Majoor Simons, die hoopte een hoogte van 31.000 meter te bereiken, be vond zich 3% uur na de opstijging naar schatting reeds op een hoogte van 32.000 meter. Hij wil 24 uur in de lucht blijven. De ballonvaarder bevindt zich in een cilKder, die een middellijn heetf van 90 centimeter en een hoogte van 2,1 meter. De ballon heeft een inhoud van 85.000 kubieke meter en een middellijn van 61 meta'. voor periodes van vijf tot zeven jaar een verdere verdubbeling van het aan tal passagiers. Het afgelopen jaar waren er dit in het geregelde verkeer omstreeks 80 miljoen. In 1960, als DC8 en Boeing straalverkeerstoestellen, waarvan er thans reeds 275 door de grote luchtvaartmaatschappijen zijn besteld, hun intrede doen, mag men verwachten, dat er meer dan 140 mil joen passagiers zullen zijn. Vliegtuigfabrikanten, luchtvaartmaat schappijen, luchthavendirecties en Rijks luchtvaartdiensten bereiden zich voor op het komende straaltijdperk, dat vliegens vlug nadert. Veel moet er nog gebeuren, maar veel meer nog staat er te gebeu ren. Het eerste vooral voor de honderd duizenden in de wereld die hun werkkring in de luchtvaart hebben, het laatste voor een steeds groter deel van de 2.500 miljoen aardbewoners, voor wie het vliegtuig een nuttig en veelal onmis baar vervoermiddel is geworden. Onregelmatigheden bij Indonesische verkiezing Het provinciale verkiezingscomité van Oost-Java heeft bekend gemaakt, dat zich bij de jongste gemeenteraads verkiezingen in Soerabaja onregelma tigheden hebben voorgedaan. Het is mogelyk. dat nieuwe verkiezingen zul len worden gehouden. Ook wat betreft de verkiezingen in Bandoeng en Malang, waar de commu nisten eveneens successen boekten, zijn gelijk gemeld beschuldigingen geuit dat de verkiezingsvoorschriften niet zouden zijn nageleefd. Belediging van dr. Hatta COMMUNISTISCH JOURNALIST STAAT TERECHT De hoofdredacteur van het commu nistische dagblad „Harian Rakjat" heeft vandaag voor het Landgerecht te Dja karta terecht gestaan wegens het publi ceren van een artikel, waarin de goede naam van oud-vice-president dr. Hatta werd aangetast. Een jaar geleden schreef dit blad, dat Hatta in een cor ruptieschandaal zou zijn betrokken. Na voorlezing van de dagvaarding werd de zitting op verzoek van beklaagde uitgesteld tot 27 augustus. Communisten maken gebruik van bijgeloof in Vietnam In de zuidwestelijke provincies van Vietnam zijn de laatste tijd tientallen moorden gepleegd door bijgelovige dor pelingen. die geloven dat zij de bevelen van de ..koning der demonen" gehoorza men en die denken als beloning voor de moorden onzichtbaar te zullen worden. De autoriteiten in de provincies Chau- doc. Rachgia en Longxuven hebben een comité ter bestrijding van het bijgeloof opgericht om de dorpelingen ervan te overtuigen, dat de bevelen van de „ko ning der demonen" in werkelijkheid af komstig zijn van agenten der Hoa-Hao- opstandelingen, die hun bevelen om on rust te zaaien uit het communistische Noord-Vietnam krijgen! In de betrokken gebieden worden moordbevelen verspreid, die door de „koning der demonen" persoonlijk zijn getekend en die aangeven hoeveel moor den men moet plegen om onzichtbaar te worden, zo hebben de autoriteiten in Saigon bekendgemaakt. Engels vrachtschip vrij EIGENAREN BETALEN RUIM 1 MILJOEN ROEPIAH Het Engelse vrachtschip „Hongkong Trader", dat vijf maanden lang werd aangehouden op beschuldiging van smokkel en het vervoeren van een niet door de vereiste documenten gedekte lading kopra, Is thans weer door de In donesische regering vrjj gegeven. Volgens een woordvoerder van het parket van de procureur-generaal heb ben de Engelse eigenaren toegestemd in de betaling van een bedrag van 1,1 mil joen roepiah. Het vrijgeven van het schip betekent echter niet, dat van ver volging van de eigenaren wegens over treding van de Indonesische scheep vaartbepalingen zal worden afgezien. Het vasthouden van de „Hongkong Trader" door Indonesië was kortgeleden in het Britse Lagerhuis onderwerp van discussie. EEN LEKKERE SOEP VOOR WEINIG GELD Een crèmesoep, gebonden met bloem van de fijnste graansoorten. Andere voordelige Maggi soepen a 15 ct zijn: POULETSOEP OSSESTAARTSOEP TOMATENSOEP ASPERGESOEP RIJST-JULIENNE GROENTESOEP KERRYSOEP WINDSORSOEP BINNENLAND Tijdens het Wende Internationale con gres vaar wereldfederal/isten zal op don derdag 29 augustus iin het Kurhaus te Scheveamgen een openbare vergadering worden gehouden. In deze vergadering zullen spreken Abbe Pierre uit Parijs, de minister van Financiën vam Ghana. Gbe- dema, het Engelse parlementslid dement Damie-s, de Amerikaan Norman Cousing, de heer D. van der Meuten, oud-gezant van Nederland en het Tweede Kamerlid dr. A. Vondeling. Door de Stichting Litteraire toning: ..Amioitia" te Bilthoven zal wederom een iandeflijke Jeugdwedstrijd ln voordracht kunst worden georganiseerd, en wel te BLlthoven op 28 september a.s. In de jury zuilen ook dat jaar zitting nemen: mevr Hester Janssen Lemke en de heren Jac. van Elsaoker en M. F. Witte. Aan deze wed strijd kan ieder, die tenminste 16 Jaar en ten hoogste 22 jaar is deelnemen Bij HILppoly tusfhoetf is zondagmiddag een lyk gevonden, dat gekleed was in het uniform ran korporaal der mariniers. Hoe wel omtrent de idemititedit nog niets met zekerheid kon warden verklaard, vermoedt men dat het stoffelijk overschot ls van de 28-jarige korporaal der mariniers J. v. Berkel uit Schipluiden, die sedert 30 Juni LI. spoorloos uit Den Helder ls verdwenen. Ook een op het lijk aangetroffen polshar- loge en een ballpoint zouden hierop dui den. Het negentigjarige bestaan van het Ned. Roode Kruis werd voor PTT aanlei ding tot het uitgeven van vijf speciale ze gels met toeslagen ten bate van het Roode Ter gelegenheid van deze uitgifte wordt ln het Postmuseum te Den Haag een ten toonstelling gehouden van postzegels, die nationaal en internationaal voor het Ro- oe Kruis en ter gelegenheid van rampen werden uitgegeven. Met Ingang van 1 september a.s. ls tot burgemeester tan Naarden benoemd de heer N. J. C. Oramer, thans burge meester van Roden in Drente. Te SMatiga ls. 70 jaar oud, overleden Raden Ngaibei Soerohadi-Koesoemo, ex- Ud ran de Volksraad ln het vroegere Ne- derlands Oost-Indilë. Sosrohadlkoesoemo was de zoon van de Patih van Japara. Na zijn studie werd hij inspecteur van de paindlhuisdlenst. Hij was lid van de Pro vinciale Raad van Midden'-Java, lid van de Volksraad en van het college van ge delegeerden. Voorts was hij waarnemend gedeputeerd Grootmeester van de Vrij - mietselajrij. De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft mevrouw N. M. van de Wardt-Kikkert, af- dielingsgeneestoundige ln de rang van ge neesheer-specialist aan een provinciaal ziekenhuis een subsidie verleend voor het verrichten van een psychosenonderzoek in een besloten Nederlandse gemeenschap. Bedoeld onderzoek, dat ongeveer 200 patiënten omvat, wordt door dokter van de Wardt verricht aan de hand van Ar chiefmateriaal uit drie provinciate zie kenhuizen, waarin de patiënten uit de desbetreffende gemeenschap verpleegd zijn geweest. De 67ste algemene vergadering van de Nederlandse Heidemaatschappij wordt dit Jaar in de Twentse Schouwburg te En schede en wel op vrijdag 13 september gehouden. De N.V. Nederlandse Aardolie Maat schappij deelt mede, dat zij enige aard olie heeft aangetroffen in haar explora tie-bonng te Al'blasserdotn. Bij K.b. is met ingang van 15 sep tember a.8. benoemd tot commissaris der gemeen tepoflit ie in de rang van hoofd ambtenaar der derde klasse te Gouda, on der gelijktijdig ontslag als zodanig te Den Helder, de heer A. Hensums. Tot voor enige Jaren was de heer Hen sums korpschef der gemeentepolitie van Voorbuig. Vandaar is hjj in zijn huidige functie in Den Helder benoemd. Op 27 en 28 augustus zullen i-n Gro ningen de Nederlandse v01k6kundedagen ran het Nederlandse Volkskundig Genoot schap, gehouden werden. In een hotel in de Molenstraat te Den Haag ls Ingebroken. Uit het kantoor tje van het hotel werden drie geldkistjes gestolen met een gezamenlijk Inhoud van f 1500. De 9-jarige Arend Weumdleng, wonen de in de Verlengde Havenstraat te Bei- len. is gisteren verdronken in de haven aldaar. Het jongetje was 's middags om een uur weggegaan en werd "s avonds om streeks zes uur vermist. Een vriendje had hem om half drie nog zien spelen bij de hanen. Deze werd direct afgedreigd door de politie en. gisteravond om kwart voor tien vond men het lijkje achter een schip. De vice-president van Joego-Slavle, Svetozar Vukmanovio, die op het ogen blik een officieel bezoek aan Indonesië brengt, ls na een kort verblijf in D jog Ja karta, vandaag naar Bali vertrokken. Gisteravond wend hem door Sultan Ha- mengkoeboewono een diner aangeboden. BUITENLAND Een reddingsploeg van vijftig man heeft vergeefs een speurtocht gemaakt door de bergen rondom de Aohsensee in het westen van Oostenrijk, waar sedert 5 augustus de Nederlandse student Jakob Geerlings uit Bussum wordt vermist. De 23-Jarige student vertoefde met zijn moe der en zuster te Jenbach in Tirol. Op 5 augustus vertrok hij alleen voor een trek tocht van een week. Het laatste wat men van hem weet is. dat hij op 7 augustus wilde proberen de 2,100 meter hoge Stan- ser Joch te beklimmen. Sedertdien ont breekt elk spoor van hem. De eerste van de twee grote atoom- versnellers met groot vermogen van de Europese organisatie voor kernonderzoek, de OERN. is nu in Genève volledig in wer king. zo heeft de Nederlander prof. C. J. Bakker, directeur-generaal van de OERN bekendgemaakt. De synohio-cyclotron ls op twee na de grootste ter wereld. Britse militairen zijn maandag be gonnen de wegen tussen de Ierse Repu bliek en het Britse Ulster te versperren om een einde te maken aan de overvallen en aanslagen van het verboden Ierse Repu blikeinse leger in Ulster. Slechts enkele hoofdwegen, die zwaar bewaakt worden, blijven voor het verkeer open. De hoofdredacteur van het blad der j Oostduit se communistische partij ln Thu- ringen .Allied Hardt, ls naar het Westen u.tgeweken. Ook hebben de secretaris van de Oostduiitse Ohrlsten-Demooratisohe Unie ln het gebied van Bettstedt, Karl Poser, en een hoge functionaris van de Oosrtduitse landbouw academie, dr. Ru dolph Tismer, hun toevlucht in West- Duitslond gezocht. De Kawasaki-wenven bij Tokio heb ben bekendgemaakt dat in 1965 een tank boot van 40.000 ton, welke door atoom energie wordt voortgestuwd, van stapel zal lopen. De nvaohines zullen een vermo gen hebben van 26.000 pk. Een zware storm, ..Agnes" genaamd, die op de Phlülppijnen heeft gewoed, heeft tot dusver aan veertien mensen het leven gekost. Er zijn veel gewonden en daklozen. Met het oog op de aanzienlijke ver hoging van de benzineprijs in Frankrijk gaan de taociitarieven in Parijs voor ritten overdag met 22 procent en voor naohte- 1\)ke ritten met veertien procent omhoog. Talrijke automobilisten hebben zon dagnacht boven een weg buiten Florence een „lichtend voorwerp ter grootte van twee maal de volle maan en helderge- kleund" waargenomen. Het voorwerp be schreef een grote boog en verdween ach ter de bergruggen van de Apenijnen. Premier Nehroe van India heeft Hon gaarse diplomate® verteld, dat hij tegen een bespreking van het verslag van de V.N.-commissie voor Hongarije op de ko mende zitting van de Algemene Vergade ring is, zo meldt Radio-Boedapest. De pre mier verklaarde diiit in een gesprek met de Hongaarse onderminister van Buitenlandse Zaken, Karoly Szaika, die op het ogenblik een bezoek aan Nieuw Delhi brengt, en de Hongaarse gezant ln India, Taima6z. Voor het eerst sedert de gebeurtenis sen van oktober J.l. heeft een Frans schip de ruim 7000 ton metende „Grenoble" zijn anker in de haven van Alexamdrië uitge worpen. Het kwam zondagavond aan en zal vrijdag of zaterdag met 8000 balen Egyptische katoen naar Marseille en Duin kerken vertrekken. Voor de eerste maal ls maandag ln Groot-Brlittaunieen automobilist veroor deeld wegens te snel rijden. Nadat zijn overtreding door middel van radar was geconstateerd.. De Britse Koninklijk® Au- tomobielclub is tegen het gebruik van ra dar, omdat er veel kans is op vergissingen en ook omdat het in strijd zou zijn met de noodzakelijke geachte fair play". Radio-Moskou maakt melding van de redding van een parachutist .wiens val scherm. nadat het met dat van een an dere valschermspringer ln aanraking was geweest, zich sloot. De tweede parachutist die zag wat er met de parachute von zijn collega gebeurde greep het doek, waardoor hij verhinderde, dat de man met te grote snelheid naar de aarde viel. Beide mannen kwamen behouden neer. De stroom van vluchtelingen uit Joe- rakter van een massavlucht", aldus een uitspraak van de Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken Htemer In juni wa ren het er 1.500. in juli reeds 2.600 en ln augustus schijnen het er meer dan 3.500 te gaan worden .Helmer deelde mede dat Oostenrijk hulp van de V.N. wil vragen, daar Oostenrijk naet alle lasten alleen kan dragen. Eventueel zou men gedwongen zijn nog slechte ..politieke vluchtelingen" toe j te laten en alle anderen te weigeren Het Jacht van generaal Franco, de „Azor" heeft maandagavond ln de baal van San Sebastian een motorboot over varen, waarvan twee opvarenden verdron ken en twee worden vermist. Het Spaans® staatshoofd, dat maandag aan boord van zijn Jacht had gevist, was kont voor de aanvaring te San Sebastian aan land ge gaan. De opvarenden van de motorboot keerde terug van een tocht naar het el- land Santa Clara. Radio-Peking meldt dat ln de naas te toekomst 16.000 in de politieke weten schap gespecialiseerde redenaars op de scholen les gaan geven ln het Marxisme- Leninisme. Sinds verleden week maandag zijn, ln een week tij da, 24 islamieten ln Frankrijk gedood. Gisteren werd ln het bos van St. Germain, tussen Parijs en Versailles, het lijk aangetroffen van de 29-Jarlge Noord- afrikaan AiHi Boudchous. met een kogel Ln het hoofd. De zondag verl'iep in Frankrijk, betrekkelijk rustig, de eerste dog na een week van moorden, steekpartijen en an dere geveohten tussen Islamieten ra Frankrijk. Jordanië heeft om een spoedbljeen- komst van de Veiligheidsraad verzocht. Het beschuldigt Israël van agressie Ln het gebied van Jeruzalem. Dit ls officieel ln Amman meegedeeld. Eind van deze maand vertrekt de derde Amerikaanse auidpoolexpedlitie in drie Jaar tijds uiit de Ver. Staten. De ex peditie staat onder leiding van sehout-bij- nacht George Dutfek. Zij omvat 4.147 man, 10 schepen waarvan vier IJsbrekers en 31 vliegtuigen. In de Birmaanse provincie Kachln woedt een pokkenepidemie, die reeds aan 300 mensen het leven heeft gekast. De tandarts dr. OhedJdl Jagan, lei der van de linkse „Vooruitstrevende Volks partij", die bij de verkiezingen voor de wetgevende vergadering van Brite-Guya na de overwinning heeft behaald, en de Britse gouverneur Sir Patrick Renison zijn er gisteren niet in geslaagd, tot overeen stemming te komen over de vorming van een nieuwe regering. Met name bestaat er verschil van opvatting over de benoeming van de ministers. Dr. Jagan zal nog een onderhoud met de gouverneur hebben. Ontwapeningsoverleg Amerika bepleitte nieuwe concessies De Amerikaanse afgevaardigde op de ontwapeningsconferentie in Londen, Stassen, heeft de dag van gisteren be steed om Engeland en Frankrijk te winnen voor nieuwe concessies aan Rus land. Officieel is van deze concessies niets bekend, maar men neemt wel aan, dat Stassen de Russen meer wil aan bieden dan een proefschorsing der atoomproeven voor een tijd van 10 maanden, zoals eerder door het Wes ten is voorgesteld en voor het uitbreiden van Dulles' inspectiezone met de Ame- kaanse bases in Noord-Afrika. Vooral ten aanzien van de schorsing der proeven verschillen Engeland en Frankrijk met hun bondgenoot van me ning, Engeland, dat kortgeleden heel zijn defensieplan instelde op atoomwa pens. Frankrijk dat op het punt staat zijn eerste atoombom te maken. Maar volgens onafhankelijke waar nemers heeft het Westen behoefte aan een nieuw compromisvoorstel, namelijk voor het oog van de wereld. Rusland verkondigt in alle talen, dat het al op 30 april met een volledig voorstel kwam, terwijl het Westen nog steeds geen ge detailleerde plannen gereed heeft. En verder maken de Russen handig gebruik van de emoties ten aanzien van de proe ven met atoomwapens. De waarnemers zijn van oordeel, dat, als de besprekin gen nu zouden worden afgebroken, het Westen op het gebied van propaganda een nederlaag geleden zou hebben. De conferenties zullen vandaag wor den voortgezet. Mishandeling door Britse militairen (Speciale berichtgeving) Britse militairen hebben zaterdag avond te Hoek van Holland de 47-jarige garagehouder J. T. Rooney zeer ernstig gewond. De broer van de heer Rooney wilde met een taxi, waarin drie inwoners van 's-Gravenzande zaten, voor een café te Hoek van Holland wegrijden. Enige Britse militairen bleven het por tier openhouden. De chauffeur kreeg een klap, toen hy aanmerkingen maak te. Dit was voor de heer J. T. Rooney aanleiding tussen beide te komen. De taxi kon wegTijden, maar de Engelsen keerden zich tegen de garagehouder Deze weerde zich fel. waarbij een van de Britten zulk een klap kreog. dat hy tegen een muurtje viel. De heer Rooney liep in de richting van zyn huis om de politie te bellen, maar voordat hij erop verdacht was, had een Brit hem met een halve straattegel op het hoofd ge slagen. In zeer ernstige toestand is de heer Rooney naar het ziekenhuis over gebracht. De politie heeft een van de vechtersbazen aangehouden en aan de M.P. overgegeven. Geen verhoging Amerikaans invoerrecht op rijwielen De tariefcommissie heeft aan presi dent Eisenhower medegedeeld, dat er geen aanleiding bestaat om verandering te brengen in het invoertarief voor rijwielen. De commissie verwierp een aanvrage om het tarief te verhogen en verklaarde, dat de invoer van rijwielen in de V.S geen ernstige schade toebrengt aan Amerikaanse rijwielfabrikaten en dit ook niet dreigt te zullen doen. neem Hemotabs. de nieuwe behande. ling van binnen uit. Een simpel vrijwel smakeloos tabletje plus een glas water is alles wat U nodig hebt om pijn en ongerief van aambeien te verlichten. Hemotabs werken weldadig tegen Uw pijn en ongemak. Zalf en zetpillen zijn overbodig. Met hun werking van binnen uit, doen Hemotabs de zwellingen slin ken en bevorderen zo de genezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies herstellen, zo belangrijk voor volkomen herstel en langdurige vrijwaring van pijn. 'n Complete kuur f 1.47 Bij apothekers en drogisten. De regering van Oommunisitisdh Chi na heeft bekendgemaakt, dat de toewijzin- gen van katoen aan de bevolking met één tot twee meter per Jaar zullen worden J verminderd tot zes a zeven meter per persoon. Deze maatregel, die eind volgen- 1 de m-aand van krach/t wordt, treft de hele bevolking van 650 miljoen mensen, die allen katoenen kleding dragen. In april J.l. waren de toewijzingen oök al verlaagd, i zulks met het oog op de 6lechte katoen- oogst van vorig Jaar. DINSDAG Medusastraat 24: Opening BediJJfstech- nische School. 3 uur nam. WOENSDAG Akkerhof-Boshof. Openluchtsamenkomat uitgaande van de Baptisten Gemeente. 8 uur nam. Het Gulden Vlies. Aandeelhoudersver gadering N.V. Nationaal Veeim. Hl .30 urur voorm. DONDERDAG Hogewoerd 175; Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. Sohuttersveld: Circus Jos Mullens. 8 uur nam. VRIJDAG Schuttersveld: Circus Jos Mullens. 8 uur nam. Station NjS.: ExouireLe Ned. Ohr. Rels- ver. naar Den Helder. 8 uur voorm. ZATERDAG Garenmonkt: Excursie Ver. „Oud-Lelden' naar molengebied Kinderdijk. 1 uur nam. Stadszaal (vestibule): Inschrijving voor haring en wittebrood op 3 oktober. 610 uur nam. Schuttersveld: Circus Jos Mullens. 8 uur (matinee) en 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. Schuttersveld: Circus Jos Mullens. 3 uur (matinee) en 8 uur nam. MAANDAG Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Oegstgeest (Witte Huls). Buiten gewone algemene vergadering van aan deelhouders N.V. „Witte Huis". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten- \x>nstellLng „De mens Ln miniatuur-, de wereld van het poppenspel" (Tot 1 okt.) Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur, op zondag 15 uur. (Tot 1 oktober). Amerikaanse handel met Oost-Europa neemt toe De Amerikaanse minister van Handel, Sinclair Weeks, heeft in een rapport aan president Eisenhower en het Con gres medegedeeld, dat de Amerikaanse uitvoer naar Oost-Europa is toegeno men. In het eerste kwartaal van dit jaar hadden de Amerikaanse verschepingen naar Oost-Europa een waarde van 5.718.000 dollar, vergeleken met 2.425.000 dollar in het laatste kwartaal van 1956 en 3.183.000 dollar ln het eerste kwar taal van 1956. Deze stijging is volgens minister Weeks hoofdzakelijk het resultaat van een toenemende uitvoer naar Polen en van de hulpleveranties aan Hongarije. De uitvoer naar Polen maakte 42 uit van de totale Amerikaanse uitvoer naar Oost-Europa in het eerste kwartaal van dit jaar. Ook de Amerikaanse invoer uit Oost-Europa geeft een stijging te zien. In het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg de waarde van deze invoer 17.890.000 dollar, vergeleken met 17.344.000 dollar in het laatste kwartaal van 1956 en 14.696.000 in het eerste kwartaal van 1956. De invoer uit Polen alleen had een waarde van 10.435.000 dollar ln het eerste kwartaal van dit jaar., vergeleken met 6.3 miljoen dollar ln het eerste kwartaal van 1956. Naar minister Weeks verder mede deelde vertoonde de Amerikaanse uit voer naar Oost-Europa in het tweede kwartaal van het lopende jaar een ver dere toeneming: in dit tijdvak zijn ver gunningen verstrekt voor de uitvoer van goederen ter waarde van 19.435.000 dol lar. Dodentunnel bij Paderborn wordt uitgegraven Regionale autoriteiten hebben een eerste som van 50.000 mark uitgetrokken cm opheldering te brengen omtrent het lot van talrijke Nederlandse dwangar beiders, die in een schuilkelder in een berg bij Altenbeken in de buurt van Paderborn (Westfalen) door een Britse bomaanval op 22 februari 1945 om het lev en zyn gekomen. Een vijftons-bom sloeg destijds door de 17 meter dikke zoldering van de schuiltunnel en ontplofte met fatale gevolgen in het binnenste van de berg, waar zich buiten de Nederlanders waar schijnlijk ook Russische arbeiders, Duitse militairen, dorpelingen en vele reizigers bevonden. Een direct na de ramp geborgen zwaar gewonde Russische arbeider, die evenals de Nederlanders aan een spoorviaduct bij Altenbeken had gewerkt, heeft voor zijn dood verteld, dat ruim honderd schuilende mensen in de gang door het neerstortende berg- puin waren bedolven. Elf lijken werden Hedenochtend zyn arbeiders begonnen toentertijd geborgen, een nieuwe gang naar de plaats van de ramp in de bergwand te graven. Het werk, dat door het grote instortings gevaar van het verweerde kalkge- steentje zeer omzichtig moet geschieden, zal vermoedelijk verscheidene weken in beslag nemen. Krachtige koersdaling op Newyorkse effectenbeurs Tengevolge van koersdaling is gisteren op de Newyorkse effectenbeurs een waardevermindering van alle op deze beurs verhandelde fondsen opgetreden van 3,850.000.000 dollar geraamd. De koersverliezen variëren van een fractie van een dollar tot 7 dollar per fonds. De koersdaling wordt niet slechts toe» geschreven aan de gebeurtenissen in Sy rië, de positie van de Franse frank, en aan de vrees ten aanzien van de stabi liteit van het pond sterling, doch ook aan de kredietbeperkingen en de hoge rentevoet in de Verenigde Staten. OPSTELWINNARES RIEKJE BRAND NAAR DE ANTILLEN. Na haar tweeweeks verbluf ln Suri name, is het Nederlandse meisje, Riekje Brand, per KX.M. doorgereisd naar Cu rasao. Ook op de Antillen zal zij onge veer twee weken vertoeven en daarna via Noord-Amerika naar Nederland terugkeren. Zoals bekend, heeft dit 18- jarige meisje een opstellenprijsvraag, uitgeschreven door de Koninklijke Ver eniging „Oost en West" in Nederland ge wonnen, en werd haar deze reis door Oost en West in samenwerking met Sticusa en het Instituut voor de Tropen aangeboden. Prijs van f. 25.000 In de 536e Staatsloterij vierde klasse, tweede lyst ls een prijs van f. 25.000 op No. 1503 gevallen. Lakenhal: Tijdgenoten van Ver eter Werkd. 105 uur zondags 15 u„ donderdag bovendien 7.36—9.30 uur (20 Juli 23 september). BIOSCOPEN LHïrOFiT Kltty hi de grote wereld", a.l. Sn iTi2'30',,7,^ 915 uur' Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „Daar Ls de dokter", a.l. Werk dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2 30 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „Je komt er wel uit", 14 Ir Dagelijks 7 en 9.15 uur. „Trouwe kame raden a.l. Dagelijks 2.30 uur. Bex „De onschuldige verrader" 14 Ir Werkdagen; 7.15 en 9.15 uur. Zondag:' 4.45. 7.15 en 9.15 uur. ••A en C als waaghalzen", a.l. Dagelijks: 2.30 uur. Donderdagcyclus „De twee wezen". Trianon „Schwarzwaldmelodle". al Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lei-den en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Doussa Dou- zastraat 3'1. teU. 21313; Apotheek Nieuwe Rijn. Nieuwe Rjjm 16. tel. 26523: Apotheek tei^6^74B' Wnapank 8. Oegstgeest, BU .pen gehoor bU Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) M s s3 E Sï3 Oslo onbewolkt windstil 24 5 Kopenhagen motregen zw 7 22 0.1 Aberdeen zwaar bew. windstil 22 2 Londen zwaar bew. w 6 21 0 Amsterdam regen w 6 20 4 Luxemburg zwaar bew. wzw 5 17 1 Parijs geh. bew. w 5 22 0 Bordeaux mist windstil 21 0 Grenoble half bew. no 1 17 4 Nice onbewolkt nnw 7 26 0.1 Berlijn geh. bew. zzw 4 22 0 Frankfort zwaar bew. zw 4 20 0 München zwaar bew. w 3 16 5 Zurich geh. bew. windstil 15 2 Genéve onbewolkt ono 2 18 1 Locarno onbewolkt o 3 26 0 Wenen geh. bew. zw 4 18 3 tnnsbruck regen windstil 13 4 Rome half bew. nw 3 25 12 AJacclo onbewolkt ono 1 25 1 Mallorca regen nw 4 28 0.1

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2