ROKEN WORDT WEER DUURDER Ontwikkeling in Syrië is eerste uitdaging aan de „Eisenhower-leer" WEERBERICHT Vermoedelijk 10 cent per pakje HONGARIJE ZUCHT ONDER GOLF VAN ARRESTATIES Minister Bitar uit ernstige verwijten aan de Ver. Staten Foster Dulles pleitte voor veel meer liulp aan liet buitenland 96ste jaargang DINSDAG 20 AUGUSTUS 1957 No. 29217 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: i J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Voorbode van miljoenennota De prijzen van de rookartikelen zullen weer worden verhoogd. Hoeveel precies is momenteel nog niet bekend. Er schijnt tussen de ministers van Financiën en Economische Zaken over deze kwestie nog geen eenstemmigheid te bestaan. Minister Hofstra heeft een plan om de omzetbelasting op de sigaretten met 3 procent te verhogen, hetgeen volgens de tabaksfabrikanten zou moeten neerkomen op een prijsver hoging van 10 tot 20 cent per pakje, terwijl minister Zijlstra een ver hoging van de omzetbelasting met 1 procent wil combineren met een prijsverhoging van 10 ct. per pakje. De sigaren-, tabaks- en sigaretten- handel dringt er echter op aan de verhoging van de prijs tot 5 cent per pakje te beperken. Hoe hoog de prijs ook wordt opgetrokken, in ver band met de moeilijke financiële positie van 's Rijks schatkist acht de regering het noodzakelijk een meeropbrengst uit de rookartikelen te verkrijgen van rond 62 miljoen gulden per jaar. Grote onrust bij de tabaksindustrie Dit is bekend geworden van de Rijksbegroting, die minister Hofstra op de derde dinsdag van september zal indienen. Het schijnt echter niet de enige fiscale maatregel te zijn, die de minister van Financiën ter tafel wil brengen in het kader van een verdere bestedingsbeperking. Inmiddels hebben echter de nu bekend geworden plannen van de regering grote onrust verwekt in kringen van de sigaren-, tabaks- en sigarettenhandel. Men had ver wacht, dat nadat op 1 maart de prijzen van de sigaretten en tabaks artikelen met gemiddeld tien cent per pakje waren verhoogd, deze sec tor voorlopig gespaard zou worden van verdere fiscale acties. Hoewel de meeropbrengst van de prijsverhoging in maart de geschatte 44 miljoen gulden ten bate van 's Rijks schatkist ruim zal worden overschre den door een gestegen omzet van siga retten en andere tabaksartikelen, is dat nog niet voldoende. De ministeries van Financiën en Economische Zaken staan in nauw contact om aan een verdere meeropbrengst van 62 miljoen gulden per jaar te komen. Het Ministerie van Financiën heeft een plan om de omzetbelasting op de sigaretten met 3% te verhogen, waar door men hoopt de gewenste 62 miljoen gulden aan het eind van een periode van een jaar te verkrijgen. Hiertegen is van de zijde van de industrie ernstig verzet gerezen. Men acht het in deze kringen niet mogelijk dat de industrie of de Tandartsenconflict nadert het einde Bemiddelaars aangewezen (Van onze Haagse redactie) Het ziet er naar uit, dat op 1 septem ber het conflict tandartsen-Ziekenfond sen tot het verleden zal behoren. Op het Ministerie zijn gedurende de afgelopen dagen besprekingen gehouden onder lei ding van de Directeur-Generaal voor de Volksgezondheid, prof. Muntendam, be sprekingen die in een prettige sfeer verliepen en een voorbode zijn van de naderende vrede. Reeds zijn drie van de vijf arbiters gevonden voor het bemiddelen in het nu bijna vijf maanden durende conflict. De Ziekenfondsen hebben de heren H. J. Kuiper (directeur van de Sociale Verzekeringsbank) en J. Berger jr. (di recteur van het Gemeenschappelijk Ad ministratiekantoor) aan de tandartsen voorgedragen. De tandartsen willen de naam van hun bemiddelaar nog geheim houden. Weer twee bekentenissen in Cairo ingetrokken Gisteren is het proces te Cairo tegen dertien Egyptenaren, die van samenzwe ring tegen Nasser worden beschuldigd, voortgezet. Abdel Fattah Hassan, een vroegere Wafdistische minister, die eer der wegens ziekte niet aanwezig was geweest, verscheen gisteren weer voor zijn rechters, maar verklaarde niet schuldig te zyn aan het hem ten laste gelegde. In navolging van drie medebeklaag- den die de vorige week hun bekente nissen introkken omdat deze afgedwon gen zouden zijn, heeft maandag een vierde beklaagdde, kapitein Ahmed Ko- kab, zijn bekentenis herroepen. Majoor Mohammed Ibrahim was gis teren de vijfde, die zijn bekentenis in trok, maar Abdel Moetal el Daidi was de eerste beklaagde, die zjjn bekentenis handhaafde. Westelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen, maar morgen ook verspreid voorkomende opklaringen. Matige, aan de kust af en toe vrij krach tige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 21 augustus Zon op; 5.33 uur; onder: 19.56 uur. Maan op: 0.39 uur; onder: 16.52 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.07 en 23.44 uur. Laagwater te 6.23 en 18.01 uur. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. kleinhandel deze 3% gaat dragen. Een onderzoek dat het vorig jaar is ingesteld, heeft uitgewezen, dat door de gestegen grondstof prijzen met name die van de ruwe tabak, de industrie de prijzen van de tabaksartikelen en sigaretten moest verhogen. De regering heeft in maart j.l. deze noodzaak erkend en toestemming gegeven tot een prijsverhoging van ge middeld 10 cent per pakje. Inmiddels heeft deze grondstoffenprijsstijging zich, volgens de industrie, voortgezet. Het blijkt n.l., dat, nu de Amerikaanse ta- baksmarkten zijn geopend, de stijging nog met 40 a 50% is toegenomen. Ook in kringen van de kleinhandel heerst ongerustheid over dit plan. Men ziet bij een eventuele doorberekening van de 3% omzetbelasting door de in dustrie aan de kleinhandel de winst marges ernstig bedreigd. Deze winst marges van de kleinhandel maken reeds een onderwerp van studie uit en het Economisch Instituut voor de Midden stand heeft inmiddels een enquête in gesteld. Waar de tabakswet de detailist ver biedt boven de banderolleprijs te ver kopen, zou bjj ongewijzigde kleinhan delsprijzen de drie procent volledig voor rekening komen van de klein handel. Ook acht men het onjuist in het plan van het Ministerie van Fi nanciën uitsluitend de sigarettenroker de dupe te laten worden van de te 'nemen fiscale maatregelen. Reeds thans betaalt de sigarettenroker op elk pakje sigaretten 62% accijns en 5% omzetbelasting. Slot op pag. 2 Regering-Kadar laat al haar mogelijke tegenstanders in gevangenis opsluiten „Sedert de opstand van eind vorig jaar is het Hongaarse volk onderworpen aan een systematische terreur door een regiem dat met geweld aan het Hon gaarse volk is opgelegd en dat meedogenloos het gerechtvaardigde verlangen naar nationale onafhankelijkheid en de vrijheden onderdrukt", aldus de verklaring, uitgegeven door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ter gelegen heid van de viering van St. Stephansdag, een Hongaarse nationale en religieuze feestdag op 20 augustus. In de afgelopen weken zijn duizenden politieke arrestaties verricht en de ge vangenissen en interneringskampen in geheel Hongarije zitten vol gevangenen. Volgens het State Department (Buitenlandse Zaken) tracht het communistische regiem in Hongarije de aandacht van het volk te concentreren op de arrestatie van een aantal zogenaamde fascisten, om haar verklaring dat de opstand door ondemocratische elementen was aangesticht - een verklaring die door de speciale V.N.-commissie voor Hongarije is weerlegd - kracht bij te zetten. Weer netwerk van talloze spionnen en verklikkers In de afgelopen weken zijn mensen uit alle lagen van de bevolking - arbei ders. intellectuelen, studenten, geeste lijken en boeren - gearresteerd, die door de regering-Kadar beschouwd worden als mogelijke tegenstanders. Velen zijn zonder proces gevangen gezet en de pro cessen die gevoerd zijn. waren aanflui tingen van het recht en hebben de dood van veel patriotten tot gevolg gehad. De gehate politieke politie tracht met alle gruwelijke middelen waarover zij beschikt, haar netwerk van spionnen en verklikkers weer op te bouwen. Doch de geest van St. Stephan (die in 1001 tot koning van Hongarije werd ge kroond) is een blijvend element in het erfdeel van het Hongaarse volk en heeft dit volk bijna duizend jaar geschraagd. Hij zal dit volk blijven inspireren tot eenheid en liefde voor vrijheid en onaf hankelijkheid. aldus de verklaring van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken. Daar de politie voor een officiëe1 „hartje sdagvuur" - een Amster damse traditie op de derde maan dag in augustus - geen toestem ming had gegeven, moest de jeugd dus zelf voor fikkieszorgen. De jongens in de Commelinstraat stookten een vuurtje met oude meu belen. Later zorgde een stapel oude banden voor een enorm rookgordijn dat de gehele straat aan het gezicht onttrok Gistermorgen bracht veldmaar-Nederland, een bezoek aan de mi- Nieuwenhoven Helbach. comman- schalk Montgomery als plaatsver- nister van defensie ir. C. Staf. \clant van de Erewacht. Kapt. Die- vangend opperbevelhebber der i Tijdens de inspectie van de Ere tcrs. adj. van de minister en Veld- KJ AVO-strijdkrachten in Europa j wacht detachement 901 L.V.K. zietmaarschalk Montgomery, tijdens zijn inspectiereis door men op de foto v.l-n.r. Kapt. T.C.l De ontwikkeling in Syrië, die in Londen als de ernstigste sinds de Suezerisis wordt beschouwd, is aanleiding geweest tot spoedbesprekingen tussen Britse en Amerikaanse diplomaten. Diplomatieke waarnemers veronderstellen, dat de NAVO-landen, in het bijzonder Turkije, zullen worden uitgenodigd deel te nemen aan besprekingen over de staatsgreep in Syrië, die de eerste grote uitdaging is aan het adres van de „Eisenhower-doctrine" voor het Midden-Oosten. In diplo matieke kringen in Londen is men het erover eens, dat de huidige gang van zaken in Syrië een belangrijke overwinning voor de Russische politiek in het Midden- Oosten genoemd kan worden. De Syrische staatsgreep is vooral een bedreiging op de flank van de NAVO-partner Turkije en van de defensie-organisatie in de Middellandse Zee. Er werd gezegd, dat er een speciaal vliegtuig vanuit Cairo naar Jeddah in Saoedi-Arabië was gestuurd om de hooggeplaatste figuur op te halen en in Riad, de hoofdstad van Saoedi-Ara bië werd gezegd, dat Koning Saoed een diplomatenbij eenkomst had georgani seerd. waaraan o.m. de ambassadeurs van Saoedi-Arabië in Damascus en Bei roet zouden deelnemen. Een officiële bevestiging werd echter niet gegeven, aldus bericht United Press. „Onze politiek is positief neutraal" De Syrische minister van Buitenland se Zaken. Sajjid Salah el Bitar. heeft de Ver. Staten er maandag op een pers conferentie te Damascus van beschul digd te trachten de onafhankelijkheid van de landen in het Midden-Oosten te vernietigen en deze landen „stuk voor stuk over te geven aan het Zionisme en het imperialisme". De leer van Eisenho wer inzake het Midden-Oosten is voor de Arabische landen het grootste ge vaar. In de landen, die deze leer aanvaar den. zijn reactionairen begonnen met het onderdrukken van nationalistische elementen onder het mom van bestrij ding van het communisme, aldus minis ter Bitar. Amerika heeft getracht, zo ging de minister voort, de Syrische soevereini teit in gevaar te brengen door een soort economische blokkade. Grote hoeveelhe den Amerikaanse tarwe zijn tegen lage prijs aangeboden aan landen, die ge woonlijk Syrische tarwe kopen. Over het zogenaamde Amerikaanse komplot tegen de Syrische regering zei minister Bitar. dat er feiten en metho den aan de dag zijn getreden, die niet te verenigen zijn met de beginselen van het volkenrecht en die geheel en al in strijd zijn met de regels van de diplo matie. Syrië voert een politiek van positieve neutraliteit, wat wil zeggen, dat het met geen enkele mogendheid een politiek of diplomatiek verbond aangaat, Minister Bitar wees erop. dat Syrië zijn onpar tijdigheid had getoond door de Ameri kaanse regering geluk te wensen met haar houding in het geval van de „re cente aanval op ons broederland Egyp te". In antwoord op vragen zei de minister dat Libanon noch Saoedi-Arabië zijn goede diensten heeft aangeboden bij het oplossen van de moeilijkheden tussen de Ver. Staten en Syrië. Op de vraag of Syrië de diplomatieke betrekkingen met de Ver. Staten zal verbreken, zei minister Bitar. dat. dit geheel en al afhangt van de volgende stappen van de Amerikaanse regering. Koning Saoed naar Egypte? In Cairo deden maandagavond ge ruchten de ronde, dat Koning Saoed of een andere hooggeplaatste figuur uit Saoedi-Arabië op weg was naar Egyp te om daar met president Nasser en de Syrische president Koewatly de toestand in Syrië te bespreken. Soortgelijke ge ruchten hebben al de ronde gedaan sinds de komst van Koewatly in Cairo, maar het meest hardnekkig is gebleven het gerucht van een bijeenkomst van de „Arabische Grote Drie" (Nasser. Saoed en Koewatly). Russische handelsdelegatie in Istanboel Een grote Russische handels-delegatie is gisteren in Istanboel aangekomen. Volgens geruchten zal onderhandeld worden over een Russische lening aan Turkije voor industriële en economische ontwikkeling. Officieel is de delegatie gekomen ter bijwoning van de opening van de inter nationale beurs van Izmir, maar volgens berichten in de Turkse pers zal zij met de Turkse regering inleidende bespre kingen voeren over een mogelijke Rus sische lening. Welingelichte zegslieden verklaarden, dat tijdens besprekingen tussen een de legatie van Turkse bankiers en Russi sche financiële deskundigen, die gedu rende een maand in Moskou werden ge voerd, overeen werd gekomen een Rus sische financiële delegatie naar Istan boel te sturen voor de bespreking van een Russisch investeringsplan van 45 miljoen dollar. Een woordvoerder van de Russische ambassade in Ankara verklaarde, dat de Russische delegatie slechts belast is met de organisatie van de Russische af deling op de Izmir-beurs. Geen devaluatie van liet pond sterling Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Financiën heeft gisteren verklaard, dat het pond sterling niet zal worden gedevalueerd en dat er evenmin sprake van is het pond sterling vrfl te maken van enige binding aan de pari teit van de dollar of de marges voor de koers van het pond sterling te verrui men. De verklaring van de woordvoer der is een antwoord op de aanhoudende geruchten, welke op alle buitenlandse markten de ronde doen sedert de invoe ring van de nieuwe Franse valutavoor schriften. Eisenhower geeft het niet op Beknotting brengt veiligheid in gevaar John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren voor de Se naatscommissie voor de toewijzin gen gewaarschuwd, dat verminde ring van de door president Eisenho wer gevraagde gelden voor hulp aan het buitenland de Amerikaanse vei ligheid in gevaar zal brengen. Het Huis van Afgevaardigden heeft eind vorige week het bedrag, dat voor hulp aan het buitenland zal worden besteed, met 809.650.000 dol lar tot 3.191.810.000 dollar vermin derd. Wat het Huis heeft gedaan is niet zo maar bezuinigen, zo verklaarde Dulles. Het komt neer op een gevaarlijk af brokkelen van de veiligheidspolitiek, die tien jaar lang door de democratische en republikeinse leiders gesteund is. Als het congres niet langer bereid is het leiderschap van de president te vol gen. dan kan het gebeuren dat de vrije wereld niet meer het leiderschap van de Ver. Staten zal willen volgen. De Senaat kan dit gevaar nog afwen den. aldus Dulles. De waarschuwing van Dulles werd ge steund door de afgetreden voorzitter van de commissie van stafchefs, admi raal Radford, zijn opvolger, generaal Nathan Twining, en de aftredende ad ministrateur van de hulp aan het bui tenland. John Hollister. Zij zijn door de president opgeroepen om hem te helpen bij zijn pogingen om de bezuinigingen ongedaan te maken. Admiraal Radford verklaarde, dat de Amerikaanse strategie gebaseerd is op de strijdkrachten der bondgenoten en de Amerikaanse bases in het buitenland. Als deze strategie gewijzigd zou worden, zouden de kosten voor de Ver. Staten ontzettend hoog zijn en vrijwel elke jonge Amerikaan zou verscheidene jaren overzee dienst moeten doen, tenzij men zich als alternatief op het Amerikaanse vasteland, in een vesting-Amerika op sloot. Dulles wees er voorts op, dat de be zuinigingen o.a. de militaire hulp aan de NAVO-landen zouden schaden, en wel in de eerste plaats waar het de levering van nieuwe typen wapens betreft. Wat de door het Huis aanbevolen verminde ring van de defensiesteun aangaat, van 900.000.000 tot 621.000.000 dollar, wees de minister er op. dat er reeds meer dan 600 miljoen dollar nodig is om Zuid-Ko- rea. Nationalistisch-China. Vietnam. Pakistan en Turkije, die aan China of de Sovjet-Unie grenzen, in staat te stel len hun legers van in totaal 2.100.000 man op de been te houden.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1