Duitse t.v. neemt enorme vlucht dankzij uitstekende programma's Prof. dr. W. E. Heitler uit Züricli Soekarno sprak 2 uur buitengewoon hoogleraar MILITAIRE COLONNE UIT BUSSUM VERNIELDE WEG ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1957 Bezet Lorentz-leerstoel aan Leidse Universiteit Bij K.B. is voor het tijdvak van 1 januari tot en met 20 juni 1958 be noemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der Wis- en Natuur kunde aan de Leidse Universiteit om onderwijs te geven in de theoretische natuurkunde: dr. W. E. Heitler, hoog- J. van der Linden nam afscheid van A.B In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd nam de heer J. v. d. Linden gistermiddag af scheid van directie en collega's van de Amsterdamsche Bank. Na afloop van de dagelijkse werk zaamheden, werd hij, vergezeld van zijn echtgenote, door de Directie ontvangen en temidden van alle beambten door een der directeuren, de heer E. H. Moens, toegesproken. De heer Moens sprak zijn grote waar dering uit voor de wijze, waarop de heer v. d. Linden zijn taak heeft ver vuld en meende, dat de training, die hij door het lopen van niet minder dan 14 „Vierdaagse marsen" heeft opgedaan, hieraan niet vreemd is geweest. Vele belangrijke stukken en een ontelbare hoeveelheid geld werden door hem van en naar de bank vervoerd. Het verheugde de heer Moens, dat hij namens het Departement van de Ned Maatschappij voor Nijverheid en Han del de zilveren draagmedaille met bij behorend waarderend getuigschrift mocht uitreiken. De,heer C. W. Oostveen, voorzitter van de personeelsvereniging en oud- procuratiehouder van de bank, hoopte, dat de heer Van der Linden en zijn echtgenote nog vele jaren van hun pen sioen mochten genieten. In verband met de wens een nieuwe fiets te kopen, ontving hij zowel van de directie als van de beambten een ge schenk onder couvert. De heer v. d. Linden dankte, mede namens zijn vrouw, allen voor het ge noten vertrouwen en de prettige samen werking. RECHTZAKEN Leids student werd lastig gevallen „DRONKEN MENSEN ZACHT BEHANDELEN" Conform de els van het O.M. heeft de politierechter te Rotterdam een 22- jarige straatmaker, een 22-jarige ma troos en een 31-jarige loswerkman. al len afkomstig uit Den Haag, wegens het plegen van openlijk geweld, veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf met aftrek en met bevel tot onmiddellijke gevan genneming. Op 6 augustus j.l. was dit Haagse drietal, dat onder invloed van onmatig biergebruik was, na een avond te Rot- terdam te hebben doorgebracht op weg nara 't Centraal Station. In de hal van het station werd men handtastelijk te- genover de beambte aan de controle en men trok hem o.a. de uniformpet over de oren. Daarna viel men in de timnel een 23-jarige Leidse student, wonende 1 te Rotterdam, lastig. Een van de drie mannen vroeg de student om een siga ret en toen de student dit weigerde, trachtte men hem het pakje sigaretten, dat hij in de hand droeg, te ontrukken. Er ontstond een handgemeen en een der mannen sloeg de student de bril van het gezicht. De beambte van de controle, die de vechtpartij zag. waarschuwde de politie. Met assistentie van enige marechaussees werd het drietal ingerekend en opgeslo ten. In zijn requisitoir gispte het O.M. het onbetamelijk optreden van het drietal, dat zich van het gebeurde niets meer kon herinneren, maar de raadsman, mr. G. D. Wicart, sprak in zijn pleidooi over baldadigheid en stelde vast. dat dronken mensen met zachtheid tegemoet getre den dienen te worden. Volgens pleiter had de mishandelde student meer tact kunnen tonen en er viel aan beide zij den gebrek aan goede omgangsvormen te constateren. Pleiter vroeg tenslotte voor zijn drie cliënten, die nimmer wa ren veroordeeld, en bereid waren de aangerichte schade begroot op f. 30 te vergoeden, een lagere straf. leraar aan de Universiteit van Zürich (Zwitserland). Prof. Heitler zal de Lorentz-leerstoel gaan bezetten. Deze leerstoel werd in 1953 ingesteld op een te Leiden gehou den congres ter gelegenheid van de 100e geboortedagen van prof. Lorentz en prof. Kamerlingh Onnes Deze leerstoel werd reeds achtereen volgens bezet door prof. dr. G. E. Uh- lenbeck van de Universiteit van Mi chigan Ann Arbor; prof. dr. J. A. Whee ler van het Palmer Physical Laboratory, Princeton New Yersey en prof. dr. E. P. Wigner eveneens uit Princeton. Prof. Heitler is op 2 januari 1904 ge boren. Van 19291933 was hij privaat docent aan de Universiteit van Göttin- gen, van 19331941 research-fellow aan de Universiteit van Bristol, van 1941 1946 hoogleraar en van 19461948 hoog leraar-directeur aan het Dublin Insti tute for avanced studies en sedert 1949 is hij hoogleraar in de theoretische na tuurkunde aan de Universiteit van Zürich. Prof. Heitler heeft een zeer groot aantal belangrijke publikaties op zijn naam staan. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen Bevallen: Van Geen-Van Hoogstraten, d., De Bilt; Ter Horst-Veenman, z., Pa ramaribo; Huizinga-Hejjnis, z., Rotter dam. Getrouwd: P. L. Ameling en L. Post humus, Singapore; E. Boot en H. A. J. Gerritsen, Amstelveen; Mr. A. Hoekema en S. S. E. Brissaud, Den Haag. Overleden: J. de Wit, m. 49 j., Am sterdam; J. M. Costerus-Kley, vr., 87 j., !Den Haag; H. van Bruggen, m., 60 j., Enschede; W. Huender jr., m., 83 j., Doorn; J. P. Pot-De Greve, vr. 77 p., Apeldoorn; A. Alta, m., 47 j., Amster dam; J. de Laat, m., Rotterdam; A. E. de Koning-Prinsse, vr., 86 j., Rotter dam; D. J. de Ridders, m., 69 j., Rot terdam; G. Hovens Greve, m., 42 J., Zaltbommel. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Lodewijk Jan, zn. van A. den Hertog en C J. Tamerus; Jeanime Frangoise Marie, dr. van F. Tleleman en N. A. van Felde; Jan, zn. van P. J. Keyser en E. van Soe pen; Cornelia Gijstbertha, de. van A. B. Hoek en J. VerlLnd; Nicolaas, zn. van H. Spaargaren en J. C. Hoogervorst; Gerrit Johannes, zn. van W. van Klaveren en L. van Duijvenbode; Hugo Mels, zn. van H. ;A. Touw en G. Ladan; Hannle, dr. van H. Oostendorp en M. Knol. GEHUWD K. J. de Jong en T. Rujjter. ONDERTROUWD F. Neuteboom en J. G. Groenendyk; M. jHogervorst en C. Spies; M. L. VerJlnd en J. de Haan; J. L. Grubben en M. J. H. Akkermans; H. J. Favler en A. de rGaaf; H. A. van Ingen Schenau en D. Sloos; J. C. M. Cchxeurs en M. E. T. van Iersel; W. van Kleeff en H. L. Arnoldus; W. Zwa nenburg en H. Schoneveld; A. van Haar lem en I. Planjer; A. Sanders en C. Meijers; F. T. de Swijger en W. Diersman. OVERLEDEN A. G. Punt. 71 jr. echtgenote van M. C. Rietveld; J. den Hartog, 3 Jr. zoon; F. van ®ekkum, 74 Jr. weduwe van J. C. van der Hoeven; J. Vellekoop. 52 jr. echtgenote van C. Kulk. Syrië op weg naar linkse dictatuur Volgens berichten, die gisteren in Jeruzalem zijn binnengekomen, zou er een links-militair dictatorschap in Syrië aan de macht zijn gekomen onder lei ding van de chef van de geheime dienst kolonel Eddin Serraj, die pro-Russisch gezind is. De berichten zeggen, dat de weg voor het dictatorschap donderdag geopend werd door het ontslag van de staf-chef van het leger, generaal Tewfik Nizamed- din, die zich verzet had tegen de snel toenemende invloed van de Russen over het Syrische leger. Kortgeleden probeerde hij Serraj kwijt te raken door hem de functie van mili tair attaché in Cairo toe te wijzen, maar die stap werd tegengegaan door de minister van Oorlog Khaled Azim, een bekend communist en Serraj bleef in het land. Berichten uit Arabische bron melden, dat Nizameddin vervangen is door kolo nel Afif Bizri, een aanhanger van links. Volgens Arabische kringen wijzen de ontvangen inlichtingen er op. dat de mlitaire kliek, die de ommezwaai van Syrië naar Moskou organiseerde, spoe dig het aftreden van president Koewatli zal eisen ten gunste van Khaled Azim, waarmee de bloedeloze communistische revolutie zou zijn voltooid. Voor f. 270.000 aan zegels te Eindhoven gestolen In de nacht van dinsdag op woens dag is een inbraak gepleegd in een woning van de heer P. de Vries aan de Glaslaan te Eindhoven. Daarbij is een bedrag van ongeveer f. 270.000. aian vakantiezegels van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid ontvreemd, van welk fonds de heer De Vries corres pondent is. Deze zegels waren 'bestemd om aan werkgevers te worden verkocht, die deze op hun beurt weer uitgeven aan bouw vakarbeiders by de loonuitlbetaling. De hee rDe Vries vertoeft momewtegl met vakantie in Italië. Buren bemerkten woensdagmorgen, dat de tuindeuren van zijn woning open stonden. Zij waar schuwden de politie, die constateerde, dat een inbraak was gepleegd Eerst na telefonisch contact met de bewoner in zijn vakantieverblijf kon nagegaan wor den, wat gestolen was. In een toespraak, welke twee uren duurde, heeft president Soekarno van morgen ter gelegenheid van de viering van de twaalfde onafhankelijkheidsdag de campagne voor een „nieuw-leven"- beweging ingezet. De president, die vanaf de trappen van het Merdeka-paleis de samenge stroomde bevolking toesprak, zeide o.m.: „Broeders en zusters, houdt dit voor ogen. Dit jaar is het jaar van beslissing. Zullen wij ten ondergaan of zullen wij blijven voortbestaan?" Soekarno zeide, dat tientallen miljoe nen inwoners van Indonesië nog geen behoorlijke levensstandaard hebben kun nen bereiken, en dat een vijfde deel van het grondgebied van de Indonesische Republiek nog steeds onder Nederlandse koloniale overheersing staat. (Dit was de enige opmerking die Soekarno maakte over Nieuw-Guinea). De president noemde de huidige pro blemen van Indonesië de problemen van een volk in overgangstijd. Er zijn drie basisproblemen, welke moeten worden opgelost: 1) hoe en waar krijgen wij het nodige kapitaal voor de ontwikkeling; 2) hoe krijgen wU de vakkennis en het technische en leidinggevende inzicht; 3) we moeten beslissen welke politieke systeem voor Indonesië het beste zal zijn. Wat betreft het vraagstuk van het voor de opbouw benodigde kapitaal zei de Soekarno; „Wij kunnen niet voor 100 opbouwen, zolang het harde feit bestaat, dat de overblijfselen van de RTC-overeenkomsten zich nog in Indo nesië blijven nestelen". Naast de voltooiing van de opzegging van deze overeenkomsten, moet worden getracht de belangstelling van 't volk in de produkitie van eportprodukten en in het gebruik van goederen van Indone sisch fabrikaat te doen herleven, terwijl de belangstelling voor de import moet worden tegengegaan en verminderd. De president betoogde met nadruk, dat wat Indonesië nodig heeft, niet het tegenwoordig in het land toegepaste systeem van liberalisme is, doch een ge leide democratie. De democratie moet met bepaalde beperkingen worden toe gepast. zoals vereenzelving met de staat, moraliteit en verantwoordelijkheid te genover God, omdat anders de democra tie zal vervallen in een anarchie van beuzelarij. Wat betreft de verschillende crises, welke Indonesië thans doormaakt, zeide de president dat er op het ogenblik geen schijntje van nationale waardigheid is overgebleven. De recente instelling van de Nationale Raad noemde president Soekarno een constitutionele en tijdelijke voorziening, in afwachting van het vaststellen van een definitief politiek stelsel dat de be langen van het volk zou waarborgen. Met betrekking tot de rebellie van de buitengewesten tegen de centrale rege ring. zei Soekarno: „De bewegingen te gen het centralisme, tegen de corruptie tegen de bureaucratie en andere bewe gingen hebben nu voorlopig genoeg stof doen opwaaien. Zij moeten nu gevolgd worden door positieve bewegingen. Zo niet, dan zullen zij hun doel voorbijstre ven en zullen hun provincialistische en separatistische nelgingen overslaan In een wezenlijk provincialisme en sepa- tisme". Een autonomie, welke de wet van de harmonie negeert, zal zeer beslist het eenzijn van land en volk teniet doen, aldus de president. Het iverkt als een sneeuwbal Meer Westduitse radiotoestellen naar ons land dan naar enig ander land ter wereld (Van onze correspondent in West-Duitsland) Meer dan driehonderdduizend mensen hebben nu al binnen een week een bezoek aan de imposante Westduitse radio- en televisietentoon- ling gebracht, die in de Jaarbeursgebouwen te Frankfort a. d. Main wordt gehouden. We hoorden er allerlei talen door elkaar spreken. Ook veel Neder landers liepen tussen de andere belangstellenden rond. Meer dan tweehonderd Westduitse firma's hebben hier de mooiste en beste produkten en hun nieuwste snufjes tentoongesteld. De West duitse radio-industrie draait op volle toeren. Het is toch wel merk waardig, dat dit land er zelfs flink van profiteert, dat het tijdens de door Hitier ontketende oorlog zo goed als geheel van de overige wereld is afgesloten geweest. Na de oorlog bleek, dat andere landen de Duitsers ver achter zich hadden gelaten. Maar van de experimen ten van die andere staten en van de ervaringen, die men daar had opgedaan, konden de Duitsers, die, zoals u weet, een flinke technische knobbel hebben, leren. En nu kunnen ze alweer in alle opzichten met heel de buitenwereld concurreren. uitzending bij een kennis, men neemt voor zichzelf ook op een televisietoestel te trakteren, en het duurt niet zo lang meer of het wordt thuis bezorgd. Dan komt nog de antenne op het dak en klaar is Kees. Elke avond om acht uur ziet men de jongste wereldgeschiedenis sen voor zich op het beeldscherm voor bijglijden. In 1955 waren hier nog niet eens 284.000 toestellen, bij de PTT aangemeld. In 1956 waren het er al bijna 400.000 meer, namelijk over de 681.000 en aan het einde van het eerste kwartaal van het lopende jaar reeds over de 835.000. Men is ervan overtuigd, dat nog voor dat dit jaar is afgelopen, ongeveer 1.300.000 toestellen in de huizen zullen staan. En dan zal het met rasse schre den eerst naar de twee en daarna naar de drie miljoen gaan. De televisie is een sneeuwbal geworden, die voortdurend verder rolt. Miniatuur Het kleinste televisietoestel, dat in Frankfort te zien is, heeft afmetingen van slechts 8.5, 11 en 6 centimeter. Het beeldscherm is niet groter dan de opper vlakte van een klein sigarettendoosje, dat men achterloos in een zijzak van Televisietelcfoon Verleden jaar werden in de Bonds republiek ca. 3.800.000 radiotoestel len en ongeveer 600.000 televisietoe stellen vervaardigd. Daarmee werd voor de eerste keer de respectabele waarde van een miljard mark over schreden. Wist U. dat Nederland nog altijd aan het hoofd staat van alle landen op de hele wereld, waarheen de Westduitse radio-industrie haar toe stellen exporteert? Wel is in 1956 een iets kleiner percentage van de totale uitvoer naar ons land gegaan dan in het jaar daarvoor, namelijk „maar" 18.6 procent in plaats van 20.4, maar aan Zwitserland, dat on middellijk op ons land volgt, werd verleden jaar slechts 7.2 procent ge leverd. Naar Nederland stuurde de Bonds republiek trouwens veel meer toestellen dan naar heel Azië of naar heel Noord en Zuid-Amerika. Naar ons land ging overigens ook 20 procent van de uit West-Duitsland geëxporteerde televisie toestellen, maar naar Italië was de export groter, en wel 28 procent. De televisie, in het Duits „Fernsehen" geheten, heeft hier een enorme vlucht genomen. Dat is voor een groot gedeelte te danken aan de doorgaans uitsteken de programma's, die elke namiddag en elke avond de lucht in gaan. Men ziet een mooie of buitengewoon interessante zyn colbertjasje steekt. En toch is het geen men erop te zien krijgt, scherp en duidelijk. Het oudste toestel, dat al op een be staan van 22 jaar mag terug blikken, heeft een ereplaats in de historische af deling van de expositie gekregen. Vanaf de eerste dag trok in het pavil joen van de Duitse branche van de Ne derlandse wereldfirma Philips een tele visie-telefoon voortdurend dichte drom men belangstellenden. Vooral het schone geslacht en de jeugd maken druk van de gelegenheid gebruik te telefoneren. Men neemt de hoorn van de haak en men ziet gedurende het gehele gesprek niet alleen zichzelf, maar ook de partner, die aan het andere einde van de lijn zit, duidelijk voor zijn neus op twee televisieschermen. Liever met deuren Wij kregen by het bezichtigen van de nieuwe televisiesnufjes de indruk, dat het grote publiek tegenwoordig meer belangstelling voor toestellen met ver schuifbare of met openklapbare deuren toont, omdat men het onplezierig vindt het scherm, wanneer er geen uitzen dingen plaats hebben, de hele tyd als een levenloos matglanzend oog voor zich te zien. Bovendien is een toestel, wan neer het scherm niet voortdurend open staat, gecamoufleerd. Mensen, die toe vallig het huis zijn binnengekomen, hoe ven er niet zo gauw achter te komen, dat daar een televisietoestel in de hoek van de kamer staat. Men voorkomt daardoor, dat zij zichzelf maar op een ongelegen ogenblik voor een avondje uitnodigen. Van uitzendingen gesproken: twee grote hallen op het tentoonstellingster rein zyn in studio's herschapen. Het publiek kan er 's middags en 's avonds in de waarste zin zelf „achter de scher men" kijken. Het kan zelfs meespelen ook, want de camera's glijden telkens weer over de rijen van de toeschouwers heen. en dikwijls mogen die mensen zelfs in eigen persoon op het podium komen. Het hoeft U dus niet te verwonderen, wanneer we U verraden, dat het er altijd stampvol is. Ook in de grootste zaal, die 8000 toeschouwers kan bevatten. Bo ven het zeer ruime podium hangt een reusachtig klankbord, dat veel van een vliegende schotel weg heeft. Op deze show kan alleen de West duitse industrie zijn wonderen tentoon stellen. Maar het ligt in de bedoeling van de eerstvolgende show, die in 1959 zal moeten plaats vinden, een Inter nationale expositie te maken. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrlcus G. M.. z. van J. P. M. van Velzen en G. J. M. Zonderop: Areke, d. van W. A. Verhoeks en P. van Dutjvenvoorde. Ondertrouwd: K. J. de Vos, 24 j. en M. C. Corts, 22 j. Getrouwd: J. de Koning en M. van der Zwan, J. D. Ouwehand en D. Kool moes. Overleden: N. C. Los, 88 J.. wed. van C. de Graaf. VOORSCHOTEN Medische dienst De dienst der doktoren wordt gedurende dit weekeinde voor spoedgevallen waargenomen door dokter H. Olthuis. Leidseweg 179. telef. 2527; voor wijkverpleegster: Gezond heidscentrum. telef. 2177. De heer D. Sluijs. onderwijzer aan de Openbare Uloschool te Voorschoten is geslaagd voor de akte Duits M.O.A. uph 2.60- 55; Ellen Pc/ulsen 701.20; Moulin Rouge 701.20. Diversen per bos: Clematis Du- Soekarno wekte tenslotte de bevol- "en?T" "°J ging op zijn idealisme te doen herlê- ven. Waarom zijn we nog steeds een volk van „inlanders"? zo zei hij. Het doel van de „nieuw-leven"-beweging is de tegenwoordige sombere situatie te boven te komen, aldus Soekarno. In het kader van deze beweging zullen de president, de leden van het kabinet en andere hoge autoriteiten maandagmorgen deelnemen aan het vegen van de vuile marktterreinen in de hoofdstad. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 17 augustus. Leidse coop, groente- en fruitveiling. Per 100 kg.: ap pelen 5670. pruimen 7177. andijvie 7 10. augurken 9107, pronkbonen 23 70. snijbonen 3653. stambonen 3952, stokbonen 4874. kroten 1213. rode kool 811. groene kool 1516, postelein 1320. rabarber 512. spinazie 1019, tomaten A 23—25, B 23—27 CC 20—23, uien Plcklers 1116. Per 10Ö stuks: me loenen 46151, B 1128. komkommers A 8—14. B 9. sla A 3.80—7.70. Per 100 bos: bospeen 2225. peterselie 26. sel derie 47. BOSKOOP, 16 augustus CoöP- Veren. „De Boskoopse Velling": Razen. gr. bloe mig 20 stuks: Duisburg 1.502.20; Mad. Butterfly 1.301.70; Rosalandia 7183; Mad. Bouché 1.302.20; Baccara 2.40 3.60; New York 1.402.00; Pechthold 1.40 2.00; Gem. rozen 80. Babyrozen 10stuks: Else Poulsen 5980; juweeltjes 5385; Wolfs Glorie 75; Gloria Mundi 68—1.10; Sweetheart 641.30; Ingar Ohlson 60 id. Mevr. Ie Coultre 2.80; Lelies 1.603.10 Sneeuwbestakken 4168; Hypericumtak- ken 3246; Gladiolen 36; Dahlia's 25 40; Margriet 28. Heestertakken met bes 1.00 Blauwe distels 4870. Diversen per stuk: Erikaplantjes wit 2433; Hang- plantjes 2631; Varens 30; Begonia's 20 31; Ster van Bethlehem 80. Kostbare vergissing Zware wagens en kanonnen in de sloot (Van onze correspondent) In nog geen half uur tyd heeft een militaire colonne uit Bussum gisteren de smalle en voor auto's verboden Googhweg langs het Naardermeer ern stig vernield en zijn vier zware wagens, enkele kanonnen een een stroom-agre- gaat, in sloot- of bermrand weggezakt. Deze mislukte „operatie" - men zou een alarmoefening uitvoeren - heeft zeer veel schade aangericht, die momenteel nog moeilijk is te schatten, doch zeker vele tienduizenden guldens zal bedragen. Het anders zo rustige landweggetje bood de aanblik, alsof er juist een oorlogje was gevoerd. De slechte kwaliteit van de weg is duidelijk aangegeven door verschillende borden, waaruit blijkt, dat slechts licht verkeer er gebruik van kan maken. Daar kwam nog bij. dat de grindweg als gevolg van de vele regen, drassig was. Dit heeft de colonne zware wagens van de 117de afdeling zware luchtdoel artillerie niet weerhouden en toen men eenmaal op de (later bleek verkeerde) weg reed. was terugkeer onmogelijk. Met kunst en vliegwerk konden de chauffeurs van de voorste zware voer tuigen. die kanonnen op „sleeptouw" hadden, het langzaam rijdend nog net redden, maar de bestuurders van de volgende wagens, die over een inmiddels door de voorgangers stukgereden weg moesten manoeuvreren, stonden voor een onmogelijke taak. Een van de ge vaarten, met daarachter een luchtdoel kanon, kapseisde en gleed weg in de moddersloot. De inzittende militairen konden er bijtijds afspringen. Ook een tien-tons wagen met aangekoppeld agregaat kon de weg niet meer houden en zakte in de wetering. Enige meters verder was het een ka non. dat weggleed. Weer verder zag men een dergelijk tafereel en een vierde drenkeling werd in de richting Uiter- meer slachtoffer van de verraderlijke veenlaag onder de weg. Polderbesturen en omwonende vee houders kwamen vanzelfsprekend direct in actie. Veel uitleg, om de militairen er van te overtuigen, dat de weg voor een dergelijk transport volkomen ongeschikt was. was niet nodig. Dat hadden zij in middels zelf wel gemerkt. Het wegdek is in ernstige mate vernield. Sporen van zelfs wel 30 cm diepte maken doorgaan praktisch onmogelijk etn op sommige punten zijn de sloten versmald doordat de weg er als het ware in geschoven werd. Het is geen eenvou dige zaak om de militaire kolossen weer op de begane grond te krijgen. Toch slaagde men er gisteren nog in om een vrachtauto met een kanon fe bergen, doch zware takelwagens konden weinig uitrichten. Vanmorgen werden de pogingen met man en macht herva waarbij men eerst een deel van dc ka nonnen demonteerde. Ook de Genie zal volop werk hebben om de weg. die voor de veehouders van veel belang is, op korte termyn te herstellen. HOOFDDORP. 16 augustus. Graanbeurs- noteringen. Tarwe f 2527. zomergerst f2325. wintergerst f2224. haver f21 2.50 gr. erwten f 2838, koolzaad f 38 —44, karwijzaad f 6168, kapucijners f 40 46. Alles per 100 kg. KATWIJK AAN DEN RIJN, 16 augus tus Groenteveiling: Waspeen A 1020, Idem B 25—33. idem fijn 1019,50; bloemkool A 5368, idem B 2538; kro ten (per kist) 902,40, idem (per 100 bos) 7.90—8,10; bospeen 1936; komkommers 415; prei 1617; sla 412; groene kool 1516; kervel 7,107 40; tomaten 16 22; snybonen 2958; prinsessenbonen 55- 61; peterselie 2.403.40; selderie 34,10; pronkbonen 40—41; andijvie 1014; aard appelen (per kist): bonken 4,30; grote 3.80. ROELOF ARENDSVEEN. 16 augustus Bloemenveiling; Dhalia's 1638; Asters 15—29; Montbretia 1518; Zinnia's 16— 23; Freesia's 2527; Gladiolen 2628; Troschrysanten Chatsworth 4648. per bos; Chrysanten Gift 1718^ Millersdale 1517; Migoli 1824; Summer Show 20 21; Delight full 1315; Ornlthogalum 7 10; Lelies 1213; Am. Anjers 616 p. st. 'ROELOFARENDSVEEN, 16 augustus Groenteveiling: Rabarber 8; tomaten A 24 —30. idem B 2533. Idem C 2022; krop sla I 714. idem II 36; snijbonen 25 42; kassnijbonen 4158; dubb. stmbonen 4359; witte pronkbonen 2029: aard appelen 911; augurken A 77. Idem B 65, idem C 60. Idem DA 45. Idem D 34. Idem E 15. idem OD 36 p. 100 kg. RIJNSBURG, 16 augustus. Bloemenvei ling Flora. Convilleis 210630, Dahlia's: Lipoma 215290. Gerry Hoek 345415, Pasese par tout 210325, Glorie van Heem stede 360425, Pompon gemengd 390 445, Gemengde asters enkel 120220, dub bel 185265, Gladiolen: Nieuw Europa 520810, Bonaires 255490, Memorial Day 360515, Sonny Boy 500780, Phil lips Memory 310380, Strauss 385510, Spie and Span 480610, Hopmans Glory 395490, Leeuwenhorst 285395 alles per 100, Zinnia 120155, Roze Asters 27.50 p. bos Ohryantegla 4365. Anjers 1015, Ornlthogalum 714 per stuk. RIJNSBURG, 16 augustus. Groentevei ling. Aardappelen 1517, prei 1820, uien 1214, herenbonen 5070 per kilo, sel derie 35. peterselie 35, kervel 5—6, bospeen 3540, radijs 810 per bos, bloemkool A 4565 B 2540. C 10—15 per stuk, sla 38 per krop. RIJNSBURG, 16 augustus V.V. Bloe- menlust; Goudsbloemen 1216; Gele Margrieten 1822; bonte Margrieten 20 24; enkele Asters 160220; Statlce 30 35: Statice bl. 2630; Asters gemengd 230 280: Leeuwen bekjes 1620; Floks 20 23; Gaillardia 180240; Scabiosa 200250; Afrikanen geel 2530; Idem oranje 30 35; Asters wit 200240; Dahlia groot 280 400; Pmpon 220280; Gladiolen: Mem Day 2834: Nw. Europa 6070; Leeuwen horst 3034; Rubens 2630; Maria Go- retle 2226; Knijnenburg 3540: Strauss 3036; Sonny Boy 3038; Alfred Nobel 3540: Bonaires 2628; Modern Times 3238: Sneeuwprlnses 2225; Beatrix 3844. TER AAR. 16 augustus. Groenteveiling. Snijbonen 0.370.59. Idem B 0.250.37. stokprinsessenbonen 0.68075. idem B 0.56. stamprinsessenbonen 0.560.70. ld. B 0.380.54. spekbonen 0.380.40. witte pronkers 0.150.27. tomaten A 0 270.32 idem B 0.240.32. Idem C 0 20—0.23. Idem' bonken 0.23. waspeen 0.220.24, Idem B 0.12. andijvie 0 11. rabarber 0.09—0.10. postelein 0.060.11, uien 0.140.15, put- Ieskool 0.16 kroten 0.12. groenekool 0.18 alles per kg., sla 0.050.12, bloemkool A 0.380.49. idem B 0.190.28. idem C 0.100.13. komkommers 0.130.16 alles per stuk. selderie 0.050.06. bospeen 0.34 oer bos. stoofsla 0.40 per kist. Appelen: Perzikrode zomerappelen 0.82. Zigeunerin nen 0.75 .idem rood 030 Early Victory 0.52, appelen val 0.180.24. Peren: suiker peren 0.240.34. Claps Favorite 0.59, pe ren val 0.080.21 alles per kg., meloenen 1.07 per stuk. Bloemen bos. Kritiek op Belgische t.v. In België gaan stemmen op voor televisie in „Europees verband" Nieuwe plannen voor bouw van zendernet (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische t.v.-critici hebben hun kritiek niet gespaard, toen be kend werd dat ook dit jaar de Franse en Vlaamse televisiezenders in verband met vakanties veertien dagen uit de ether zullen verdwijnen. In Parijs gaan de t.v.-uitzendingen gewoon door en te Brussel, waar men slechts een knop behoeft om te draaien om van het Vlaamse naar het Franse programma over te schakelen, had de t.v.-leiding hiermee i rekening moeten houden. Waarom gingen de Vlamingen en de Walen op hetzelfde moment veertien dagen met vakantie? De kijkers, die toch al heel wat kritiek hebben op de Belgische t.v.-uitzendingen, zijn nu nog een tikje bozer. opgevoerd worden, wat enorme kosten met zich meebrengt. De kredieten wer den besnoeid, en het leidinggevend per soneel is daarenboven niet talryk ge noeg. Het zijn enkele argumenten pro domo, waarmee de kijker geen rekening houdt of wil houden. Ook woede zijden Men dient anderzijds echter te er kennen, dat de Belgische t.v.-sectie in het afgelopen seizoen zich een grote inspanning heeft getroost om „voor elck wat wils" te brengen. Via de Franse t.v. kan men opmerkelijke toneelstukken zien, opgevoerd door de beste artiesten van de grote Brusselse theaters. En iedere avond relayeerde de Brussel zender het beste deel van het programma van de Parijse t.v. By de Vlaamse t.v. was de inspanning gericht op de Eurovisie, op relais met Engeland, Duitsland en iedere zater dag met Nederland. De Brusselse t.v. zond per week 30 tot 34 uur uit, wat ook al een prestatie is. In de kringen van de t.v.-producenten is men van oordeel, dat de Tour de France dit jaar helemaal geen com mercieel succes is geweest. De verkoop van apparaten steeg vorig jaar tijdens de Tour met ca. 2 procent. Dit jaar kon met het organiserend comité van het Parijse blad „l'Equipe" echter geen be hoorlijk contract worden afgesloten. De reportage van de ritten werden nu met een dag vertraging uitgezonden, terwijl vorig jaar iedere avond om 10 uur een reportage van een kwartier over de rit van de dag uit Parijs kon worden ge- relayeerd. Saaie en taaie films De Brusselse zenders brengen soms op dezelfde dag gedurende een of twee uren gezamenlijk een film, wat de kij ker echter gauw gaat vervelen. De t.v. brengt op het scherm immers films, die minstens vyf jaar oud zijn en vaak ook documentaires, waarvan beeld en klank tot op de draad versleten zijn. Het is logisch, dat de Belgische t.v.- kykers met de dag veeleisender worden. Wat zy een jaar geleden nog goed von den, wordt thans als minderwaardig be schouwd en des te meer, nu volgend jaar het kijkgeld 840 frank «niet min der dan 64 gulden) zal gaan bedragen. Na Italië, waar het kijkgeld ca. 73 gul den bedraagt, wordt België het duurste t.v.-land van West-Europa! In Engeland, waar men eveneens de keuze heeft tussen twee programma's betaalt de kijker twee pond. Belgische t.v.-critici hebben dan ook kwade din gen geschreven over de minister van Verkeer, de heer Anseele, die het kyk- geld van 840 frank niet overdreven vond, daar er twee programma's zyn en een lange zendtijd. Maar Parys zendt minimaal 40 uur per week uit...!! Weinig mogelijkheden De mensen van de Brussels Franseen Vlaamse t.v. vragen echter aandacht voor hun moeilijkheden. Zij beschikken slechts over twee reportagewagens en kg meloenen enlcele kleine studio's in het gebouw van Dahlia's 0.18 per het N.IR. Een groot toneelstuk of een show moet in een gehuurde filmstudio De meeste waarnemers zyn dan ook van oordeel, dat de t.v. op „Europese" leest moet worden geschoeid in de vorm van een soort permanente Eurovisie. Men zou dagelyks beelden uit geheel Europa moeten kunnen zien, terwyl een Europese show met de beste Duitse, Franse en Italiaanse artiesten de programma's heel wat aantrekkelijker zou kunnen maken. België en Nederland zouden het initia tief van een Europese radio en t.v.- pool kunnen lanceren, zo meent men. Nieuwe zenders Intussen werden op het departement van Verkeer te Brussel nieuwe plannen voor de bouw van een zendernet opge steld, waarbij uitgegaan werd van een systeem van vier hoofdzenders. Te Wa ver bij Brussel zouden, naast de aldaar reeds gevestigde radiozenders, twee t.v.- zenders van 135 km. worden gebouwd. De huidige zender te Luik zou worden versterkt tot 140 kw. en een nieuwe zen der zou worden gebouwd te Ruiselede in West-Vlaanderen, eveneens met een zendkracht van 140kw. De zender, die op het hoge torengebouw te Antwerpen staat zou niet worden versterkt, daar hij slechts de provincie Antwerpen behoeft te bestrijken. Met de vier hoofdzenders zouden zelfs de veraf gelegen gebieden Luxemburg en West-Vlaanderen kun nen worden bereikt. Tijdelijke verlaging broodprijs Met ingang van maandag één cent per 400 gram. In verband met de recente verlaging van de bloemprijs heeft de Nederlandse bakkerij haar leden geadviseerd de prij zen van het zuivere witbrood met één cent per 800 gram te verlagen. Voor Leiden, waar de broodprijzen steeds per 400 gram worden vastgesteld, zou dit betekenen dat de huidige brood prijs van 22 cent per 400 gram terugge bracht wordt naar 21% cent per 400 gram. De niet te berekenen prys van 21% cent, zou dan evenwel opnieuw aanlei ding zyn, dat men gedwongen was toch 22cent in rekening te brengen. Om de belangen van de consument zo goed mogelijk te dienen, hebben de Leidse bakkerijen dan ook gemeend, de witbrpodprijsniet met een cent. doch met één cent per 400 gram te moeten verlagen. Deze verlaging, ingaande a.s. maan dag is bij gelijke bloemprijzen en kos ten vastgesteld voor de tijd van 3 maan den. waarna ter compensatie van de te veel verlaagde prijs van een cent per 400 gram de witbroodprijs weer met één cent per 400 gram voor de tijd van 3 maanden wordt verhoogd.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7