Westduitse jeugd blijkt niet veel van het Hitler-regime af te weten Nederlandse beiaardschool leverde eerste afgestudeerde leerling af Veertien procent van onderen nog steeds voor de dictatuur Toelichting op beursbegrippen Liefde op het eerste gehoor Hoofdpijn? Grieperig? De stoomboot van Fulton luidde in 1807 een nieuw tijdperk in ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1957 (Van onze correspondent in West-Duitsland) Hebben de bewoners van West-Duitsland vertrouwen in hun eigen geld? Gelo ven zü dat een nieuwe grote oorlog onvermydelUk is? Hoe zal Duitslands hereniging volgens hun opvattingen tot stand kunnen komen: op vreedzame wfjze of zal er eerst nog met wapens om moeten worden gevochten? Waarom denken de Duitsers, dat zij de vorige oorlog hebben verloren? Hoe oordelen zü thans over Hitier en het nationaal-socialisme? Zou een dictator in Duitsland terug kunnen komen? Dat en nog veel meer zün allemaal vragen waarop wij graag een ant woord zouden willen horen. Men stelt er niet alleen in de Bondsrepubliek zelf, maar ook daarbuiten veel belang in. WU kunnen dat alles te weten komen, wan neer w'ü een boekje, getiteld „Deutschland ohne Feigenblatt" (Duitsland zonder vijgeblad) doorbladeren, waarin de schrüver Helnrich Satter op geestige en handige wijze gebruik heeft gemaakt van een groot aantal resultaten van het werk van een „instituut voor opinie-onderzoek" in Bielefeld. der: „omdat de Duitse wehrmacht had gefaald" en één: „door de bombarde menten". 'n Verstandige bol Men kan enigszins sceptisch tegenover de demoscopie staan (letterlijk betekent demoscopie: volksschouw, d.i. bekijken van de openbare mening. Red. L.D.), maar in ieder geval geeft deze toch wel een beeld van wat er in de hersens en de harten van tienduizenden mensen omgaat. Dit instituut in Bielefeld kan overigens op verdienstelijk werk terug blikken. Het heeft in 1953 het resultaat van de toenmalige Bondsdag-verkiezin gen met een afwijking van slechts 2.67 procent voorspeld en toen in 1955 ver kiezingen voor de landdag in de deel staat Rynland—Paltz werden gehouden, verschilden de cyfers maar 0.56 procent van het werkelijk resultaat. Men heeft geconstateerd, dat 36 pro cent van de volwassen mensen in West- Duitsland nog wel spaart, maar ze doen dat hoofdzakelijk met de bedoeling er op een gegeven ogenblik wat voor te kun nen kopen. De Duitsers hebben in de afgelopen veertig jaar tot twee keer toe bijzonder bittere ervaringen met hun valuta op gedaan. Geen wonder, dat ze cynisch zijn geworden. In de laatste tijden zijn veel prijzen de lucht in gegaan. Hoewel de Westduitse mark een van de ..hardste" valuta's van de wereld is geworden, ge looft toch 62 pet. van de bevolking, dat men over een jaar alweer minder voor een mark zal kunnen kopen dan thans. Zeer onvoldoende kennis Wat Duitslands hereniging betreft: 9 pet. van de mensen gelooft, dat die zeker tot stand zal komen, 61 pet. meent „eventueel, en 27 pet. zegt „neen". Het merkwaardige omtrent die opvattingen over de hereniging is, dat de getallen niet in verband met min of meer belang rijke politieke gebeurtenissen op en neer schommelen. De cijfers sedert 1951 zijn vrij stabiel gebleven. In redevoeringen van Westduitse po litici wordt telkens weer opnieuw met nadruk verzekerd, dat Duitslands her eniging alleen maar op vreedzame wijze mag geschieden. Men heeft het grote publiek gevraagd, of het dit mogelijk acht; 40 pet. zei „ja". Iets meer dan de helft., namelijk 51 pet. zei „neen", en 9 pet. gaf te kennen dat het zich daar over geen mening had gevormd. De jeugd blükt tegenwoordig bijzon der weinig over de tijd van Hitier en de laatste wereldoorlog af te weten. Van 100 jonge mensen, die men vroeg waar om Duitsland die oorlog had verloren, antwoordden 37: „omdat de overmacht van de vijand zo groot was geweest". 23 pet. zei. dat „het bewind tekort had geschoten", en 11. dat „het door verraad was gekomen"! Slechts 1 zei: „door de veldtocht tegen de Russen" en een an- EUROPA 'ZEGELS NEDERLAND io*-> i V* - /tot/, 25x 36mn Komptrforotl* Op 15 september van het vorige jaar werd in het kader van het streven naar Europese eenwording door elk van de landen van de EGKS een of meer post zegels uitgegeven met dezelfde voorstel ling, het in de steigers staande huis „Europa", als symbool van de Europese gedachte. Ook dit jaar en wel op 16 september zal een postzegel worden uitgegeven ge wijd aan de Europese integratie, dit maal niet naar een gemeenschappelijk ontwerp, doch door elk der deelnemende landen afzonderlijk, echter wel op de zelfde grondgedachte nJ. „Verenigd Europa": Bijdrage tot vrede en bron van welvaart". In Nederland ontwierp de kunstenaar Dick Elffers te Amsterdam daartoe een zegel, waarin het hoofdmotief bestaat uit een zespuntige ster. Bij elke punt staat een letter van het woord Ehropa. De ster, die gebouwd is in de vorm van een schoepenrad, symboliseert de acti viteit van de aangesloten landen. Een blad- en vruohtmotief in de rechterbo venhoek van het zegel, geeft de groei weer van de Europese gedachte. Het zegel wordt uitgegeven in twee waarden, 10 cent en 30 cent (zonder bij slag). De zegels zijn verkrijgbaar van 16 september tot 16 november 1957. Geldig voor frankering tot en met 31 decem ber 1958. Blijkbaar had geen enkele hunner van oudere mensen gehoord, dat er ook nog andere oorzaken konden zijn, die in de structuur van het derde rijk, in de na- tionaal-socialistische wereldbeschouwing en in het mateloze onrecht hadden ge legen, dat voortdurend door de nazi's werd begaan. De overige 2 jonge mensen hadden in het geheel geen antwoord op de vraag kunnen geven! Van die 100 hadden 35 geen enkele kenmerkende eigenschap van Hitier kunnen noemen en 39 wisten niets over het nationaal-socialisme te vertellen. Wat de ouderen zeggen Volwassenen kunnen natuurlijk voor hun fatsoen beweren, dat de toestanden onder het bruine bewind geen indruk op hen hebben gemaakt. Men stelde hun de vraag wat zij zouden doen, wanneer zij, net als in 1933, weer voor of tegen een man zoals Hitier konden stemmen. Tien pet. wilde daarop geen antwoord geven. 76 pet. zei dat ze tegen zouden stemmen, maar 14 pet. bleek nog altüd vóór zo'n man te zijn. Dit bij het laat ste onderzoek verkregen percentage is heus niet hoger dan de werkelüklieid. want een jaar tevoren had men bü een onderzoek dezelfde resultaten geregis treerd. Men meent zelfs aan te kunnen nemen, dat het aantal Duitsers, dat voor Hitler of een soortgelüke man is zelfs veel groter is omdat er ontelbaar veel mensen zün, die er, vooral niet tegen over vreemden, voor durven uit te komen. Maar 14 pet. wil toch al heel wat zeg gen: het zijn bijna 5.5 miljoen mensen, van de 38 miljoen volwassenen, die de Bondsrepubliek bevolken. Van de 76 tegenstanders hadden 30 voor altoos genoeg van een Hitleriaans stel sel. Zij wilden geen misdadigers en massamoordenaars meer kiezen. 22 voer den aan: „Omdat er dan direct oorlog zou komen" en „dat zou de ondergang van onze beschaving zijn". Veertien waren principieel tegen een dictatuur, 4 waren tegen Hitler's tiran nie en godsdienstvervolging geweest en 6 gaven geen bijzondere redenen op. Klein verschil Een deel van de Duitsers, die toega ven dat zij altijd voor Hitier zijn, be weren. dat het hen in het Derde Rijk persoonlijk beter is gegaan. Hitier, zo zeiden een paar, had veel positiefs ge presteerd, hij was een „verstandige bol geweest", en „hij had ons niets ge daan". Men zou die mensen kunnen vra gen of de personen, die thans aan het bewind zijn, hen dan wèl wat hadden aangedaan. Zij zouden misschien met hun mond vol tanden staan. Maar som mige neo-nazi's of ex-nazi's hadden op zo'n vraag ook al een antwoord klaar: „Hitier was hen beter bevallenin ieder geval beter dan Adenauer". Men kwam soms met het argument aandragen, dat Hitler alle Duitsers werk had verschaft. Dat is wel zo, maar Hitier liet de mannen onder de wapens komen of bü de arbeidsdienst werken, hü Het de oorlogsindustrie op volle toe ren draaien, hü bereidde zich op de af- schuwelijkste oorlog voor, die ooit op de wereld is gevoerd en liet miljoenen men sen in concentratiekampen verdwijnen. Het is Adenauer ook gelukt de werk- j loosheid de kop in te drukken en dat nog wel in een tijd. dat geen enkele I Duitser soldaat had moeten worden en zonder dat concentratiekampen waren 1 opgericht. Sommige pro-Hitleriaanse Duitsers beweren nog. dat „Duitsland zo'n sterke i man nodig heeft" en „dat Duitsland niet rüp is voor de democratie". Nog het een en ander over claims XXIV. In het vorig artikel gaven wü uitleg aan de hand van een zeer eenvoudig gehouden voorbeeld, over de betekenis van een claim. Niet altijd echter is de claimbereke ning zo eenvoudig. Meestentijds moet men met enige bij-omstandigheden re kening houden, die wat meer omslag in de berekening veroorzaken. Wordt een emissie aangekondigd kort nadat de dividendbelasting heeft plaats gevonden, dan zjjn de nieuwe aandelen wat het recht op het komende dividend betreft, gelijkwaardig aan de oude. Wordt even wel het kapitaal uitgebreid bijv. een half jaar na de jongste dividendbeta ling of tegen het einde van een boek jaar, dan wordt er dikwijls bepaald dat de nieuwe aandelen slechts recht heb ben op de helft of een ander deel van het dividend over het lopende boekjaar, of zelfs op helemaal geen dividend over dat jaar. Immers is het bü aandelen zó, dat het dividend steeds in de koers begrepen is, in tegenstelling met obliga ties. waarop elk half jaar de verschul digde rente wordt betaald, en de lopen de rente steeds apart, buiten de koers om, berekend wordt. In de koers der aandelen zit dus steeds een bepaald percentage dat als dividend is aan te merken. Wordt nu in het prospectus bepaald dat de nieuwe aandelen geen recht hebben op dividend over het lopende boekjaar of op slechts een gedeelte van dat dividend, dan dient men om een zuivere claimbereke ning te krijgen eerst het. veelal ge schatte, dividend of deel daarvan, van de koers der oude aandelen af te trek ken. Wordt het kapitaal niet, zoals in het vorig artikel gestelde voorbeeld, verdub beld, maar in een andere verhouding verhoogd, dan verandert ook het aantal benodigde claims. Bijvoorbeeld, een ven nootschap heeft een kapitaal van f3 miljoen en wenst uitbreiding daarvan met f 1 miljoen. De nieuwe aandelen worden aangeboden k f125 en heb ben recht op het halve dividend van het lopende jaar. De bestaande aande len noteren 200 Uit de verhouding tussen oud en nieuw aan te trekken ka pitaal blijkt, dat men met elke drie oude aandelen kan inschrijven op één nieuw aandeel, een emissie van één op drie zoals dat heet. Men heeft dus, om te kunnen inschrijven op één nieuw aandeel, drie claims nodig. Bezit men slechts één aandeel, dus ook één claim, dan kan men de ontbrekende claims bijkopen, of desgewenst de ene claim verkopen. Met bovenstaande gegevens gewapend, kan nu de volgende bereke ning worden opgezet: 3 oude aandelen van f 1000, koers 200 hebben onder aftrek van het halv (te schatten) dividend, zeg 5 eer waarde van 3 maal f 1950. is f 5850.- Centraal Zwitserland wordt op het ogenblik zwaar geteisterd door bergwater, dat met grote kracht door de dalen stroomt en aanzien lijke schade aanricht. - De stroom de foto laat zien. uit het Maderanerdal komt o.a. door het dorpje Amsteg nabij Go- schenen en sloeg een groot stuk van een woonhuis weg, zoals Het begon 5 jaar geleden op Damplein (Van onze correspondent) Vijf jaar geleden bleef een jonge man op het Amsterdamse Damplein staan. Hij keek en luisterde zoals anderen, maar wellicht aandachtiger en intenser. Carillonklanken dwarrelden over het Dampleinklaar en helder op een voorjaarsmorgen. De jongeman luisterde en opeens wist hij het: beiaardier toil ik ook worden. Het ivas geen bevlieging van de 22-jarige, die leerling van het Conser vatorium was en op dat moment zijn hart verpandde aan de beiaard, het torenklokkenspel, dat sinds eeuwen de man op de straat bekoort. Dezer dagen bewees de thans 27-jarige Gijsbert Brinks te Baarn. dat zijn besluit van vijf jaar geleden niet op losse gronden genomen werd. Hij daalde de 260 treden van de Lange Jan in Amersfoort af en kreeg aan de voet van deze eeuwenoude toren het diploma A van de Nederlandse Beiaardschool, waardoor hij zich mag noemen de eerste in Nederland op geleide beiaardier, de eerste Gooise beiaardier en de eerste voor het diplo ma A geslaagde examenkandidaat van deze school. Vrijetijdsbesteding ,Ja heus. zo is het begonnen", zei de heer Brinks ons. „ïk studeerde orgel aan het Conservatorium in Amsterdam en ik werd enthousiast door de klanken van het carillon". De liefde kwam op het eerste gehoor en er was een toeval lige omstandigheid, die gunstig was voor hem. Hij behaalde het staatsexa men orgel en nauwelijks had hij dit be geerde diploma in zijn zak of hp las. dat in Amersfoort een beiaardschool werd opgericht. Dat was in 1953, dat hij zich bij de beroemde beiaard Leen 't Hart meldde, de directeur van de nieuwe school. Gijsbert Brinks was één van de vier leerlingen, die de school telde. Daar wa ren de beiaardiers Karei Borghuis uit Oldenzaal, Henk Herzog. die het caril lon in de Jacobstoren in Den Haag be speelt en Jan van Alphen. de beiaardier van Culcmborg. alsmede een leerling, die later geëmigreerd is. Zijn medeleerlingen waren al in het vak en kwamen hun kennis en techniek bijschaven. Brinks deed de studie als vrijetijdsbesteding, na zijn orgellessen en zijn arbeid als dirigent van zangko ren in Baarn. Leusden en N ij kerk. Huis-carillon Hoe oefent een toekomstig beiaardier? Hij wordt zo maar niet op een carillon losgelaten. Een gehele stad zou getuige worden van mischien stuntelige pro beersels. Neen, dat oefenen deed de heer Brinks thuis. In zijn kamer staat een piano-achtig geval, althans wat de grootte betreft. Er steken houten staven uit: de toetsen, zoals een echt carillon dit heeft Op deze houten staven heeft de ad- spirant-beiaardier zijn pinken eelt be zorgd. Want. beiaardier zijn. betekent met de vuisten op de ..toetsen" hameren. Oefenklavier is de officiële benaming met de drie zich aan deze stukken bevindende claims wordt ingeschreven op een nieuw aandeel A 125 kos ten f1250.— van dit instrument, dat door de klok kengieter en beiaard-inrichter Petit en Fritse te Aarle Rixel werd ontworpen. Alleener zijn geen klokken ge monteerd. maar een xylofoon, die de klokklanken benadert. „Als een stuk er voor 90 procent „in zit". dan mag je naar de toren, de Lan ge Jan in Amersfoort om echte carillon te bespelen. Iedere vrijdag kreeg de heer Brinks les in het Dieventorentje te Amersfoort, een dertiende eeuws optrekje in de muurhuizen, waarin de beiaardschool is gevestigd, in de nabijheid van de wo ning van Johan van Oldenbarnevelt. maar ook ging hij iedere week de 260 treden van de toren op. Zestig meter boven de begane grond is een cabine, waar in de beiaardier zün werk doet. Boven deze cabine hangen de kleine klokken, onder hem ziin de zware klokken opgehangen. „Hoort U zelf het resultaat van Uw werk?", hebben we willen weten. „Niet helemaal", was het antwoord. „Het mechanisme maakt lawaai, daar boven uit hoor je de klanken van de klokken, van de een te veel en van de ander te weinig. De luisteraars op straat beneden horen het veel beter". Jasje uit deze vier aandelen, nu zonder claim, kosten tezamen f7100. 1 aandeel zonder claim kost dus f 7100 4, is f 1775.— 1 aandeel met claim kostte 195%, is f1950.— zodat de claim theoretisch waard is het verschil daar tussen, is f 175. Langs een andere weg komt men er ook: Een oud aandeel, mèt claim, k 200 minus het halve dividend, hier te schat ten op 5 heeft een waaide van f 1950.Een oud aandeel zónder claim, staat gelijk aan de inschrijvingsprijs van een nieuw aandeel, dus f 1500—, plus 3 claims (Men had in dit voor beeld immers drie claims nodig). Dus: f 1950.minus 1 claim f 1250. plus 3 claims, of f 1950.f 1250.— plus 4 claims. De vier claims kosten dus f 1950. minus f 1250.is f 700.en één claim is dan f 175.waard. In het algemeen kan men zonder ver dere pourparlers op grond van de tweede berekening de formule aanhouden, dat een claim de theoretische waarde heeft van: oude koers min nieuwe koers, ge^ deeld door 't aantal benodigde claims plus 1 (hier: 195 125 70 4, is 17.5 Bij de uitgifte van converteerbare obligaties, die zoals wij eerder zagen, dikwijls uitloopt op een geruisloze emis sie van aandelen, wordt ook een voor keursrecht aan de oude aandeelhouders verstrekt. Men zal thans begrijpen waarom. De waarde van de claim is dan weliswaar theoretisch te berekenen, maar de praktische waarde valt slechts te benaderen, omdat het conversierecht hier ook een rol speelt. Bij obligaties wordt praktisch verder alleen voorkeursrecht verstrekt bij con versie. Bij dalende rentestand stelt men, als dat met de leningsvoorwaarden in overeenstemming is te brengen, de oude stukken soms vervroegd aflosbaar. Te gelijkertijd zyn dan nieuwe lager ren tende stukken verkrijgbaar, waarbü de houders der eerstgenoemde papieren een troostprijsje krijgen in de vorm van voorkeursrecht, dat overigens meestal weinig om het lyf heeft. (De vorige artikelen in deze reeks verschenen in onze nummers van 18 en 19 januari, 11. 12 en 13 februari, 1, 9. 23 en 25 maart, 1. 5, 8 en 20 april, 18 mei, 7 en 12 juni, 8, 10, 13 en 27 juli en 7, 8 en 14 augustus. Bij het bespelen van het carillon gaat het jasje uit en het boordje los, want hetblijft altijd nog een moeilijk werk de klepels van 47 klokken te bedienen. „De opstelling van de klokken zoals in de Lange Jan te Amersfoort, is ideaal", vertrouwt de heer Brinks ons toe. die in de interessante geschiedenis van de ontwikkeling van het carillon duikt. Er zijn carillons van twee. drie en drie-en- half octaaf, maar in Amersfoort zijn er vier octaven. Het examen was niet ge makkelijk De heer Daniskas. directeur van het Conservatorium te Rotterdam was de voorzitter van de examen-com missie. die bestond uit Ferd. Timmer mans de oud-beiaardier van Rotterdam. Leen 't Hart. de beiaardier van de caril lons van Amersfoort. Delft. Leiden en Rotterdam. Chris Bos, beiaardier van de Utrechtse Dom en Sjef van Balkom uit Den Bosch. Klokkenminnaar Behalve het zware theoretische ge deelte moest de heer Brinks een half uur carillon bespelen. Zes originele bei- aardscomposities met verschillend ka rakter met het thema met variaties van Staf Wees. was onder meer een opgave. „Ja, inspiratie en concentratie heeft men wel. als je zo hoog boven de grond in de wijdte van de natuur kijkt", ver telt de heer Brinks. „En het is mis schien suggestie, maar hoe helderder het weer is. hoe helderder de klanken die uit de klokken komen. Bij vriesweer speelt het lekker, bij bedompt weer lijkt het of het geluid er door wordt gedrukt. En als er sneeuw op de klokken ligt dan moet er hard worden geslagen". Gijsbert Brinks bekent ons: „Ik ben klokkenminnaar geworden. Let U voort aan op, klokken zingen, zij hebben een taal. De brandklok kleppert, de kerk klokken beieren vreugde, maar hoor ze, als ze luiden voor een dode". Gysbert Brinks is beiaardier gewor den. hq zal klokken laten zingen en als bevoegd leraar nieuwe beiaardiers op mogen leiden. Hij is er blij om en hü heeft het nimmer betreurd, bekoord te zijn geworden door de carillonklanken in Amsterdam. Leen 't Hart, de oprichter van de bei aardschool, is ook blij. Hij leverde Güs- bert Brinks volleerd af cn kon aan de heer P. Bakker in Nükerk het B-diplo- ma uitreiken. Advertentie cooooooooooooo Aspirin heeft een krachtige werking tegen de in de zo mer zo vaak voorkomende hoofdpijn. Tegen griep is Aspirin het ideale middel, daar het de koorts doet dalen en de pijn in hoofd en ledematen, waardoor de griep als regel begeleid wordt, onderdrukt. Aspirin hoort in huis èn in Uw bagage. O O O O Gedeponeerd handelsmerk oooooooooooooo Tsjechische communisten hebben geen vat op jeugd Rude Pravo, het blad van de Tsje- choslowaakse communistische partij, schreef gisteren, dat het merendeel van de Tsjechoslowaakse jeugd politieke vraagstukken uit de weg gaat, geen be lang stelt in belangrijke sociale proble men en verantwoordelijkheid schuwt. De jeugdorganisatie met meer dan een miljoen leden heeft haar commu nistische karakter verloren en werd door vele jongeren beschouwd als „een loutere formaliteit". Rude Pravo voegt eraan toe, dat het moeilyk is voor de partij tot de jeugd door te dringen. Het blad klaagt dat er nog te veel kleinbur gerlijke gewoonten onder de jeugd zijn. Leiders van de jeugdorganisatie zeg gen, dat naar schatting slechts 5 van de 1.200.000 leden lid is van de commu nistische party. Anderhalve eeuw geleden voerde Clermont de Hudson op naar de stad Albany Toen in de namiddag van 17 augustus 1807 de stoomboot „Clermont" van Robert Fulton uit New York vertrok deed een nieuw tijdperk in de Amerikaanse geschiedenis zijn intrede. Met veertig mij aanvankelijk had voorgesteldDe moge lijkheid van het aandrij ven van schepen met stoom is nu aan geen twijfel meer onderhevig". Deze baanbrekende proef met het toepassen van passagiers aan boord voer stoom als drijfkracht luid- het schip de Hudson op naar de stad Albany, een afstand van 240 kilo meter. Het nieuws over deze gebeurtenis verspreidde zich snel en overal langs de een nieuw tijdperk in. Wel hadden reeds tal van uitvinders sommigen reeds twintig jaar en meer vóór Fulton een stoomboot gebouwd en zelfs had Fulton al vier de oevers stonden de jaar tevoren een stoom- mensen om, zoals een der berichtgevers het noemde, „te kijken naar een lomp vaartuig, dat er net uit zag als een houtzaagmo len uit het binnenland, die op een plat vaartuig was opgesteld en in brand gestoken was". Varende met een snel heid van 8 kilometer per uur kwam de ..Clermont" 32 uur later in Albany aan; de terugreis duurde twee uur korter. Korte tijd later schreef Fulton: „Mijn reis per stoomboot naar Albany en terug is vlotter verlopen dan ik boot op de Seine be proefd, maar de „Cler mont" toonde voor het eerst aan dat stoomboten niet alleen technisch uit voerbaar, maar ook winst gevend bruikbaar zyn. Stoomboten waren toen in de nog jonge Verenig- van de „Clermont" was er reeds een groot aantal stoomboten, waarvan vele door Fulton waren ge bouwd, die de rivieren in Amerika bevoeren. Enkele werden zo gebouwd dat ze zeewaardig waren en de Atlantische Oceaan konden oversteken. Robert Fulton werd In 1765 te Lancaster in Pennsylvanië geboren. Reeds op jeugdige leef tijd beoefende hü het vak van geweermaker en le verde hij geweren, die in de Amerikaanse Burger oorlog werden gebruikt. Tijdens zün verblyf in Frankrijk als waterbouw kundig ingenieur, maakte Fulton kennis met de Amerikaanse minister Ro bert R. Livingstone en ging met hem een belan de Staten van bijzonder gengemeenschap aan voor groot nut, omdat er grote behoefte bestond aan goede communicatiemid delen om de nationale eenheid in stand te hou- de bouw van de ..Cler mont", waardoor hij ver zekerd was van de finan ciële middelen om zijn plannen uit te voeren. den en de ontwikkeling De ingebouwde stoomma- van het land te bevorde ren. En slechts enkele jaren na de eerste reis chine was een produkt van Boukton en Watt in Engeland.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5