LEIDEN IS EEN STAD „MET TWEE GEZICHTEN" GEWORDEN In Heerjansdam bouwt men in vrije tijd twaalf woningen Preken over woningnood is niet voldoende Ds. J. A. Visserstraat V erkeersonge vallen in Leiden FILMS VAN DEZE WEEK: t>emmeni£. 96ste jaargang Zaterdag 17 augustus 1957 Tweede blad no. 29215 iwi n H R n f3 m m re Dominee kreeg een idee Op het terrein van de woningbouw kan men soms tot vruchtbare resultaten komen. In het vandaag verschenen nummer van „Hervormd Leiden" lezen wü daarover het volgende: „Men kan natuurlijk hevig jeremiëren over de wo ningnood en alle akelige gevolgen daar van, maar al dat gejammer helpt zo neinig: de huizen komen niet sneller de grond uit en de jonge paartjes stappen er geen seconde eerder door in het hu welijksbootje. De dominee van Heerjansdam had ook in de gaten gekregen, dat je jonge gemeenteleden echt geen hulp geeft door medelijden met hen te hebben: klagende dominees worden zomaar zeur pieten. HU kwam op een reuze idee. HET EI VAN COLUMBUS Hij hoorde op een verjaarsvisite een Jonge timmerman zegegen: ik wou dat ik zelf in mijn vrije tijd maar een huis mocht bouwen, dan wist ik tenminste, dat ik nog eens een keer kon trouwen. De dominee dacht: maar waarom zou dat niet kunnen? En hij zocht in zijn dorp naar twaalf jonge metselaars, tim merlieden, schilders en elektriciens en zei tegen hen: zouden jullie met zijn twaalven in je vrije tijd niet twaalf hui zen kunnen bouwen? Je weet niet in welk huis je komt, je bouwt eerst de twaalf huizen en daarna gaan we loten, wie welk huis krijgt. De harten van deze mannen werden Het aantal verKeersongevallen in Leiden in de week van 9 tot en met 15 augustus bedroeg totaal 37. Hiervan wa ren er 8 waarbij lichamelijk letsel te betreuren viel, bij 28 verkeersongevallen was er slechts materiële schade. Bij één ongeval was een dode te be treuren. Het aantal verkeersongevallen in 1957 bedraagt tot en met 15 augustus 1164. warm en hun handen gingen jeuken. De burgerlijke gemeente hielp aan grond en schoot het geld voor de bouw voor. Allerlei instanties, blij over dit initia tief, verleenden gratis of goedkoop hun medewerking. De burgemeester en do minee kregen alles althans op papier in een minimum van tijd voor el kaar en verleden jaar mei zetten 12 mannen de spa in de grond. Met elkaar gingen ze hun eigen hui zen bouwen. Overdag werkten ze bij hun baas en 's avonds van half zeven tot half tien zwoegden ze aan hun huis. Niet alleen in de zomer, ook in de winter ging het werk door. Bij elektrisch licht werd er ook in het donker gewerkt, want het mocht niet te lang duren. Het ei van Columbus was „gelegd": de wo ningnood los je niet op door te kletsen, maar door te doen! HOE HET GING De dominee zei: denk er aan mannen, je moet ook een vrije avond hebben. Tenslotte moet je meisje er niet tekort by komen en je hebt zelf ook rust nodig. Anders wordt het werk je tot een last. j Op zaterdagmiddag werd er gewerkt, maar de avond was voor het meisje. Eén van de twaalf, de oudste, werd tot „baas" aangesteld. Hij zorgde, dat de dingen ordelijk geschiedden. Ook deze twaalf mensen, met een gemeenschap pelijk ideaal zijn maar mensen en twee 1 jaar lang in regen, wind en kou al je j vrije tyd, zelfs de vakantieweek voor de bouwvakarbeiders, voor je ideaal over I hebben valt niet mee! Langzaam-aan-acties zijn ongeoor loofd, oliebollen bakken op oudejaars middag moet men aan zijn vrouw (er zijn ook gehuwden bij!) overlaten, lang schaften is er niet bij en lijntrekken is een woord, dat deze twaalf zwoegers niet kennen. Precies om acht uur komt het meisje, de vrouw of de moeder van één der bouwers met een grote ketel koffie. Een „sjekkie" wordt gedraaid, een paar minuten wordt er gepraat en dan wordt er weer gewerkt. Want vol- gend jaar mei willen ze allemaal onder de pannen zijn. GEMEENSCHAP Al werkend groeit de gemeenschap, een gemeenschap, die als de huizen klaar zijn, zal blijven voortduren. Allen weten immers, wat ze aan elkaar heb ben. Bovendien, als er straks iets aan de huizen mankeert, heeft ieder de men sen van het vak onmiddellijk bij de hand. Een kwastje verf, hier, een elek trische leiding daar, een kozijn ergens anders, een bladderende muur in een vierde huis? 't Komt voor de bakker! De buurman helpt! Van revolutiebouw is geen sprake. Zelfs een dominee, die zo maar eens komt kijken, ziet dat alles even solide is. Het hele dorp leeft mee. De gepen sioneerden zetten de lange juffers in de grond en maken overdag de steigers in gereedheid. De burgemeester en zijn vrouw zijn onbezoldigde opzichters, die er door hun gedurige belangstelling, bij de twaalf werkers het enthousiasme in houden. En als straks de straat klaar is, krijgt hij een naam: de „Ds. J. A. Visser straat". De dominee, die naar Aruba vertrokken is, wordt in dankbare her innering gehouden. Want hij was het, die het ei van Columbus ontdekte en legde! VOORBEELD TER NAVOLGING Dominees in Nederland, wilt u later ook een straat naar u genoemd hebben, preek dan niet alleen over de woning nood, maar neem eens een initiatief. In Weinig verandering in arbeidsmarkt Over de periode van 5 t/'m. 10 augustus onderging de arbeidsreserve geen wijzi ging. Een vergelijking met de stand van het overeenkomstige tijdstip in 1953, 1954, 1955 en 1956 wijst uit, dat t.a.v. 1953 en 1954 een voordelig verschil van resp. 710 en 285 en t.a.v. 1955 en 1956 een nadelig verschil van resp. 50 en 105 bestaat. Een analyse van de werkloosheid (ar beidsreserve» naar vorm van werkloos heid levert het volgende beeld op: wrfj- vingswerkloosheid 185, seizoenwerkloos heid nihil en overige vormen van werk loosheid, w.o. minder validen, 55. De vraag nam nog iets toe en bedroeg 740 geregistreerde aanvragen, waarvan het grootste aantal voor rekening van de textiel- en metaalindustrie komt. De vraag naar jeugdige arbeidskrachten, leeftijd 15 t/m. 18 jaar, bedroeg 110. Hoewel in vrijwel alle bedrijfstakken plaats voor jeugdigen is, doet zich de behoefte aan jeugdig personeel toch het sterkst gevoelen in de metaalsector. „Daar is de dokter!" Typisch Engelse humor Lido. Men ziet in de typisch Engels humoristische film „Doctor at large" (Daar is de dokter), na de voorgaande „Dokter in de chaos" en „Doctor at sea" vele oude getrouwen terug. Dr. Spar row is nu „in alle opzichten" een dok ter, maar dat wil nog geenszins zeggen, dat 't nu allemaal van een leien dakje gaat. De moeilijkheden zijn vele: in het ziekenhuis wil het niet vlotten en de Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten bleef constant en beliep op 10 aug. j.l. 95. De vraag vertoonde een lichte stijging, nl. van 300 tot 310. Bijna 40% van dit aantal had betrek trekking op jeugdigen. Maakt 't u prettig Lekker, fris en smakelijk. Ja. Wrigley P.K. is heer lijk. En kauwen is gezond. Kauw voor kalmte. Kauw voor concentratie. Doe 't. Kauw. Laat niet als dank. Dat was werkelijk een slagzin toen van de A.N.W.B. Herinnert u zich de rest nog? voor het aangenaam verpozen de eigenaar van het bos de schillen en de dozen". Behalve dat het niet aardig is tegenover Moeder Natuur, geven al die papiertjes, dop pen en blikjes een reuze rommel. Neem ze weer mee terug in uw tas en gooi ze thuis weg. iiiillililiiiiiilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminnD pedante Bingham krijgt de baan van inwonend chirurg. Sparrow daarentegen z'n ontslag, omdat hij per ongeluk de directeur beledigd heeft en dan begint de ellende. Eerst als assistent bij een gierige plattelandsdokter (wiens bekoorlijke vrouw al op de loer ligt!), dan als assis tent by de dokter, die z'n praktijk uit oefent in de hoge en rijke kringen, waar neurotische dames op buit uit zijn. Enfin: de verlokkingen zijn vele, maar dr. Sparrow, jong en charmant als hij is, weet er tegen op te roeien. Zo gaat 't van de een naar de ander, met de nodige verwikkelingen daartussen door, ook op het gebied van de liefde, tot een hernieuwde aanstelling in het zieken huis de jonge dokter de meeste zeker heid biedt en zijn ideaal, om tot chirurg opgeleid te worden, toch nog in vervul ling gaat. Het gaat geestig en satyrisch toe: de doktoren, maar ook de patiënten die persé van een ziekenfonds willen pro fiteren, ook als ze niet ziek zijn dat komt méér voor dan ge denkt! wor den danig in 't ootje genomen. Wie van de voorgaande films genoot, zal dit beslist ook doen van deze kleu renfilm met haar vondsten, die, zoals Bomans zegt, géén vondsten, maar trouvailles zijn! Vlot en levendig spel met Dirk Bo- garde op de voorgrond in verschillende situaties omgeven door schone jonge vrouwen, die het op hem voorzien heb ben. Hij krijgt tenslotte de aardigste, maar wat méér zegt, de degelijkste en dat is voor een dokter véél waard! Aan verwondingen overleden SLACHTOFFER VAN AANRIJDING PLANTAGE De 67-jarige mevr. J. Tijssen, die aan de Hoge Rijndijk woonde en vorige week op de hoek van de Plantage en de Veer- straat door een stadstram werd gegre pen en daarbij ernstig werd gewond, is gisteren in het Acad. Ziekenhuis aan haar verwondingen bezweken. MEJ. P. M. C. ZEEGERS WAARNEMEND DEURWAARDER Mej. P. M. C. Zeegers, kandidaat deurwaarder, hier ter stede werkzaam, is gisteren ter zitting van de Arrondisse- ments-Rechtbank te 's-Gravenhage, beëdigd als waarnemend-daiurwaarder dier Rechtbank ter standplaats Leiden. Haar deurwaarderswerkzaamheden gel den voor de duur van de vakantie van een der Leidse gerechtsdeurwaarders. De benoemde trad vandaag in functie. Mej. Zeegers is de tweede vrouwelijke waarnemende deurwaarder in Neder land. vele dorpen zouden vele gelukkige jonge gezinnen een fijn huis kunnen hebben, als de dominee maar eens een idee kreeg dat benen heeft. Er is dringend behoefte aan Nehemia's in Nederland! AVONDMUZIEK PIETERSKERK. De avondmuziek in de Pieterskerk wordt maandagavond verzorgd door Joop Brons, organist van de Kooikapel, met medewerking van Jan Brons, (Leeuwar den) cornet. Het programma luidt als volgt: 1. Praeludium en fuga in D dur, J. S. Bach; 2. Concerto (cornet), Corelli; 3. a. Vor deinen Trohn, b. Alle Menschen müssen Sterben, c. Wir danken Dir, Herr Jesu Christ, J. S. Bach; 4. Noël Suisse, L. C. d'Aquin; 5. Et incarnatus est (cornet), W. A. Mozart en 6. Choral 1, César Franck. Aan de uitgang wordt een collecte gehouden t.b.v. het orgelfonds. OEÜSTGEEST Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dokter Hugenholtz sr. en jr., Wilhelminapark 2, tel. 20390. KANTOORMACHINES Haarlemmerstraat 184 Te lef 21400 „Schwarzwaldmelodie" Gezellige ontspanningsfilm van Duitse makelij Trianon. Het Zwarte Woud is mooi. de liedjes van Gerhard Winkler zijn aardig en Geza von Bolvary is een re gisseur van naam. Het zal ons daarom niets verwonderen wanneer het in deze regenachtige vakantie-periode storm loopt voor de kassa van het Breestraat- theater. De rolprent, die deze week in Trianon draait, mag zeker tot de meer gezellige ontspanningsfilms, die het na oorlogse Duitsland weet te vervaardigen, gerekend worden en bovendien is zij in fraaie kleuren opgenomen. Wat de acteurs betreft Claus Biederstaedt is een jongeman, die het filmvak steeds beter leert verstaan, terwijl zijn tegen speler niemand minder dan de wel bekende Willy Fritsch het eveneens nog uitstekend doet. De vrouwelijke rol len worden weliswaar vrij zwak ge speeld, doch daar staat weer tegenover dat het altijd plezierig is nieuwe ge zichten op het witte doek te zien. En die van de meisjes uit het Schwarzwald zijn nog niet eens zo onaardig! Het verhaal waar het in deze film om gaat is gebaseerd op een oud thema: de twee gelieven krijgen elkaar pas na tal van moeilijkheden, die schijnbaar zo gemak kelijk opgelost kunnen worden. Desal niettemin blijft de vrolijkheid hoogtij vieren. Gelukkig maar, want gaat het in dit soort films niet alleen maar daarom? Wie de „Schwarzwaldmelodie" heeft horen en zien spelen zal daar vast geen spijt van hebben. Je komt er wel uit! Anderhalf uur kolder Casino In „Je komt er wel uit!" zorgt de bekende Engelse komiek Nor man Wisdom voor anderhalf uur kolder. Het is een echte vrolijke vakantie-film, waarin Norman, ditmaal als glazenwas ser op het landgoed „Banderville Park", WARMOND Medische dienst De dienst wordt dit week-einde waargenomen door dok ter Van Nes en dokter Walenkamp. WASSENAAR Medische dienst De dienst wordt zondag waargenomen door de artsen De Wit en Paulides. in de dolzinnigste situaties komt te ver keren. Het draait allemaal om de jeug dige sir Reginald een verwend kereltje, die in alles zy'n zin krijgt. Terwijl Nor man de glazen wast, wordt een plan beraamd om sir Reginald te ontvoeren, waarbij men eerst tracht te bewerken, dat Norman zyn baan kwijt raakt, zodat men dan van zijn ladders gebruik kan maken. Dank zy sabotage gelukt dit. Re ginald weet dit ontslag ongedaan te maken, doch dan moet Norman hem meenemen naar een nachtclub, hetgeen prompt geschiedt. In „Banderville Park" denkt men aan een ontvoering, waarvan ten onrechte Norman ook hem valt het moeilijk sir Reginald iets te weige ren wordt verdacht. Hij wordt gear resteerd, breekt uit en weer gepakt. Het schijnt dan. dat Norman gedoemd is 23 jaar uit te zitten, doch Reginald brengt op het laatste ogenblik redding. Norman is in zyn eer hersteld en trouwt het keukenmeisje van Banderville ParkRond dit verhaal, dat sterk humoristisch is uitgewerkt, spelen zich, zoals gezegd, de meest dolzinnige ver wikkelingen af. Anderhalf uur kolder Trouwe kameraden De jeugdfilm „Trouwe kameraden" blijft nog een week in het Casino theater. In de afgelopen week hebben reeds honderden kinderen genoten (en gegriezeld) van deze film. Vooral voor grotere kinderen een uitstekende va kantie-besteding. De onschuldige verrader Actie en spanning Rex brengt deze week twee films. Iedere middag hollen Abbott en Costello als waaghalzen over het witte doek rond. De naam en faam van dit Ame rikaanse komiekenduo is voldoende be kend om er nog iets aan te hoeven toe voegen. In de avondvoorstellingen draait „De onschuldige verrader", een kleur rijke Western vol actie en spanning. Hoofdpersoon uit het verhaal is een gids, die een familie door het door In dianen onveilig gemaakte land zal brengen. Onderweg wordt de colonne overvallen door de roodhuiden, een waar bloedbad wordt aangericht. De gids wordt aangewezen als de verrader, die de colonne aan de Indianen verra den zou hebben. Verlaten dus door zijn vrienden en gezocht door zijn vijanden en de Indianen, zwerft de eenzame door het wrede land, zijn eigen weg zoekend naar gerechtigheid. Hy vindt die ten slotte, zoals hij ook een liefhebbende vrouw treft, die het verdere leven met hem wil delen. Maar eer dat slotakkoord klinkt, heeft men zich geruime tyd kunnen vermaken met een Western van het goede soort. Kitty in de grote wereld Charmante comedie Luxor. Zij, die nog niet zo lang geleden deze film in de Sleutelstad hebben ge zien, zullen zich niet verwonderen, dat reeds zo snel een reprise volgt. Deze charmante comedie vormt vakantiekost bij uitnemendheid. Als een beminnelijke vlinder fladdert Romy Schneider door het vrolijke verhaaltje. In haar verove rende naïviteit maakt Kitty kennis met de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, die voor een belangrijke confe rentie in Genève vertoeft. Een fotograaf weet het tweetal te „schieten" terwijl de diplomaat met zijn vriendinnetje in een cafeetje onschuldig genieten van deze onverwachte kennismaking. De volgende dag is hun ontmoeting wereld nieuws en de vreemdste politieke ver wikkelingen worden gevreesd. De neef van de inmiddels weer volledig in de plooi teruggekeerde excellentie wordt gestuurd om dit varkentje te wassen en uiteraard worden de twee jonge men sen spoedig gestrikt in Amors netten. Vanzelfsprekend onder het goedkeurend oog van de excellente oom, die intussen nog een topbijeenkomst mist en daar door volkomen onwetend de conferentie voor mislukking behoedt. Een waarlijk kostelijk filmpje, waarin op goedmoe dige wijze de spot wordt gedreven met politiek in het algemeen en topconfe renties in het bijzonder. Eeuwen lang heelt Lelden in een keurslijf gezeten: de singels waren de begrenzing van de stad en de poorten zorgden ervoor dat ongewenste vreemdelin gen buiten de muren bleven. Wie het ivaagde buiten de ivallen te gaan wonen, moest er rekening mee houden, dat hij overvallen kon worden door rovers. In woelige tijden zocht men dan ook vaak bescherming binnen de veste. Binnen het enge gebied van de stad, speelde zich het gehele leven af: men woonde er, men ging er ter kerke, men had er zijn vertier, en men begroef er zijn doden. Er zijn sindsdien vele veranderingen aangebracht, ook in de oude binnenstad, doch wie van boven af neerziet op het centrum van Leiden ziet toch dui delijk de kentekenen van vroeger eeuwen. De Pieters kerk, de Hooglandse Kerk, Den Burcht, het Stadhuis, de Lodeivijkskerk, de kleine nauwe straatjes, de aar dige geveltjes: samen vormen zij de oude stad Leiden. Op onze foto, die genomen werd vanaf het in aan bouw zijnde laboratorium voor Zoölogie aan de Kai- serstraat, geeft een beeld van deze oude stad, met geheel links de Pieterskerk, geheel rechts de Hoog landse Kerk, en daar voor en omheen de smalle straten en afwisselende bebouwing. veel is er veranderd in de loop der eeuwen: Leiden werd groter en daar de tijden rustiger werdenkon men de enge begrenzing van de singels verlaten en naar alle kanten uit gaan breiden. Een van de nieuwe wijken is „Leiden-zuid-west", achter de Haagweg, en door de 5 Meibrug verbonden met de Zoeterwoudseweg. Onze tweede foto, eveneens genomen vanaf het nieuwe laboratorium, geeft een beeld van Leiden buiten de singels, met op de ach tergrond zeer vaag Leiden-zuid-west. Is het Leiden-buiten-de-singels al vrij eentonig van bouw, zoals op de foto te zien is, de nieuwste wijk „zuid-west" is dat nog meer. De enige variatie in deze wijk wordt gevonden in het verschil in hoogte van de bebouwing. Er is nog geen boom te zien, kerken zijn er (nog) niet, men ziet alleen huizen, huizen en nog eens huizen. Wij willen geen woord kwaad zeggen van deze nieuwe wijken, in tegendeel, wij zijn blij dat er zoveel nieuwe woningen zijn gebouwd. Een vergelij king met de oude binnenstad valt echter, naar onze smaak, uit in het nadeel van de nieuwe wijken, al zijn die stedebouwkundig misschien tienmaal beter. Op deze foto ziet men op de voorgrond de bomen van de Witte Singel. Leiden is een stad „met twee gezichten" geworden de oude binnenstad en de buitenwijken. Als men van een persoon zegt, dat hij twee gezichten heeft, is dat niet gunstig bedoeld. Voor de stad Leiden echter is het een loffelijke eigenschap: het betekent dat Leiden leeft en groeit! (Foto's LD /Van Vliet

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3