Hindemiths „Harmonie der Welt" werd een grote teleurstelling HALF EI Muziek correspondeert vaak niet met nat op het toneel gebeurt Agenda Met een enkel woord ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1957 RUIM een jaar geleden stelden wij, naar aanleiding van de opstand in Posen (Poznan), te dezer plaatse de vraag of men zich wel zonder restric tie verheugen kon over deze massale uiting van verzet. Op het eerste gezicht was er alleen maar reden voor erkente lijkheid jegens de moedigen, die de gevaren durfden trotseren, maar naar- naast bestond het risico, dat de ortho doxe Stalinisten de gelegenheid zouden aangrijpen om te betogen: ziet ge nu wel, zodra men het volk een vinger geeft, wenst het de gehele hand. Geluk kig is de ontwikkeling in Polen niet by Poznan blijven staan: in oktober voltrok zich een verandering, die de gematigde communist en echt-Poolse nationalist Gomoelka aan het bewind bracht en sindsdien is er een golf van vernieuwing over het land gegaan, kenmerkend voor de gewijzigde koers. Men ademt vryer, behoeft niet ieder woord op een goud schaaltje te wegen uit vrees voor de geheime politie en verheugt zich bovenal over de grotere zelfstandigheid ten op zichte van de Sovjet-Unie en haar dictatoriale methoden. UIT de recente stakingsactie van het vervoerspersoneel te Lodz en de wijze, waarop de overheid daar ter plaatse is opgetreden, blijkt intussen, dat anti-communisme nog geen democratie is. Een groot aantal politie- en militie mannen stond daar spoedig gereed om de ontevreden arbeiders naar het werk te jagen en ook het stellen van een ultimatum aan de stakers maakte hier in het Westen een vreemde indruk, waar men immers gewend is, dat arbeidscon flicten door onderling overleg uit de weg worden geruimd en niet onder ge wapende druk van handhavers der openbare orde. Deze gang van zaken heeft aangetoond, dat er nog een grote kloof gaapt tussen de democratische gewoonten en het in de persoon van Gomoelka vertegenwoordigde verzet te gen de misbruiken van zijn Stalinistische voorgangers. DWAAS zou het echter zyn de hui dige Poolse premier al te zwaar te vallen over de toegepaste midde len. Men kan immers zonder overdrijving zeggen, dat Gomoelka, sinds hij en zyn geestverwanten erin slaagden in oktober van het vorig jaar een soort „Titoïsti- sche" onwenteling tot stand te brengen, in feite met de rug tegen de muur staat bij zijn pogingen om zijn land vrij te houden van overwegende invloeden uit Moskou. Als gematigd, „progressief" communist staat hij voortdurend bloot aan de kuiperijen van zyn Stalinistische tegenstanders, van wie er nog steeds een aantal op belangrijke posten ge handhaafd moest worden. Dit laatste om het Kremlin niet al te zeer te ont stemmen en de broodnoodzakelyke economische betrekkingen met de Sov jet-Unie niet te vertroebelen. Een lang durige staking zou Gomoelka's vijanden een krachtig wapen in de hand hebben gegeven ^n zijn positie, die niet over matig soliede is, naar alle waarschijn lijkheid hebben verzwakt. IN dit geval gold dus: beter een half ei dan een lege dop. In Polen liggen de zaken dus zo, dat een (verre van echt-democratische, maar toch ook niet volbloed-communistische) figuur als Gomoelka zyn land en volk naar een nieuwe toekomst probeert te leiden, waarbij hij voor de voeten gelopen wordt door de uit hun vette banen gewipte Stalinisten èndoor een deel van de bevolking, die aanvankelijk in de wol ken was met grotere vrijheid zonder meer. maar nu toch langzamerhand óók wel eens een wat beter belegde boterham wenst. Deze combinatie van tegenstand, waarmee de premier rekening dient te houden, ziet er wèl wonderlijk uit: aan de ene kant dus de groep, die, door haar handlangersdiensten aan Moskou, in de ogen der bevolking de communistische terreur personifieerde, aan de andere kant de vroegere slachtoffers van het ongebreidelde Stalinisme, die in onvol doende mate begrijpen, dat men de hel niet van vandaag op morgen in een hemel kan herscheppen DAT Gomoelka voor een bijna onmo gelijke taak staat, blykt wel uit de grote tegenstellingen, welke er op allerlei terreinen aangewezen kunnen worden. Met weergaloze ijver hebben de Polen zich na de oorlog, waarin hun hoofdstad vrijwel geheel verwoest werd, geworpen op de herbouw van Warschau, symbool van het nationale bewustzijn. Voor tachtig procent is de door de nazi's met de grond gelijkgemaakte metropool thans herrezen, een prestatie, well - die van Rotterdam vele malen overtreft. Intussen besteedt de gemiddelde Pool tien. en in vele streken zelfs twintig procent van zyn inkomen aan sterke drank. Om het mateloze drinkgebruik enigszins tegen te gaan heeft de over heid bepaald, dat de wodka-winkels op betaaldag gesloten dienen te zijn Naast tomeloze vlyt een teugelloze be hoefte veel ellende in de drank te ver geten! Kardinaal wyszynski, de rooms-katholieke primaat van Po len, heeft korte tijd geleden lang durig in Rome vertoefd voor besprekin gen in het Vaticaan. In de Sejm het Poolse parlement is het de afgevaar digden toegestaan vrijelijk kritiek te oefenen en zelfs hun stem tegen 'n wets ontwerp uit te brengen. Deze twee fei ten tonen duidelijk aan hoezeer de ver houdingen in weinige maanden veran derd zijn. Maareen volk van 28 miljoen mensen kan nu eenmaal niet eten van grotere godsdienstvrijheid en meer kritiek in de Kamer. Het moet de maag vullen en wil vaker dan eenmaal in de vijf jaar een nieuw costuum of een andere japon aanschaffen. Aanvan kelijk verwachtte men. dat Gomoelka niet alleen een betere verstandhouding met de kerk en meer vrijheid voor het parlement zou bewerkstelligen, maar, als een soort tovenaar, op zeer korte ter mijn óók betere economische omstandig heden zou scheppen. Het volk ziet nu wel in, dat dit laatste tyd vraagt, maar lang niet iedereen heeft geduld genoeg om te wachten ZOLANG de overgrote meerderheid zich con amore achter hem blijft scharen, behoeft Gomoelka niet veel te vrezen. Even diep als de haat tegen de Duitsers is de afkeer tegen de Sovjetrussische communisten geworteld. Maar de Stalinisten hopen op het par tijcongres in december a.s. toch weer hun oude macht te herkrijgen en geen middel schuwen zij om Gomoelka's aan zien te ondermijnen. Wat Polen in deze overgangsperiode hard nodig heeft, is financiële steun uit het Westen. Geluk kig is Amerika reeds met enige honder den miljoenen dollars bijgesprongen, maar de nood blijft groot. Het zou niet verstandig zijn als het Westen hier een goede kans verzuimde Wereldpremière in Mïmchen „BALDI 79" - de bette, feilloze klapcamera voor De BALDI 29 is het succes van dit jaarl Het is een klapcamera in het popu laire 6x6 formaat. Gauthier sluiter met B, tijden van 1/25 tot 1/200 sec. Hoogwaardig BALDANAR 2.9 80 mm. objectief, ook voor fotograferen bij slech tere lichtverhoudingen. Dat kan alleen BALDA: Duits precisiewerk met volledige precisi fabrieksgarantie I Vraag Uw hondelaar demonstratie en folders. Hij heeft BALDA camera sl Zelden zal de eerste opvoering van een nieuwe moderne opera met zóveel vertrouwen tegemoet zijn gezien als die van „Die Harmonie der Welt" van Hindemith, en zelden zal de teleurstelling zó groot zijn geweest. Na „Mathis der Maler" 1937 te Zürich ten doop gehou den, toen Hindemith in Nazi-Duitsland voor „entartet" gold waarin de historische wereld van Mathias Grünewald, de schilder van het Isenheimer Altaar, tot dramatisch leven is gewekt, kon men grote verwachtingen hebben van wat Hindemith ook als tekstdichter zou weten te maken van de wereld van Johannes Kepler, de beroemde astronoom (1571 1630), wiens tragische leven verbonden is geweest met drie Habsburgse keizers, met Wallenstein en de verschrikkingen van de dertigjarige oorlog, met Reformatie en Contrareformatie, met Lutheranisme en Calvinisme, kortom met heel het tumultueuze Centraal-Europa in de overgang van Renaissance naar Barock. En inderdaad: het tekstboek van „Die Harmonie der Welt" is boeiend genoeg om een aantrekkelijk muzikaal-dramatisch schouwspel te doen verwachten, al lijkt het beschouwende element in monologen en samen spraken zich soms al te ver van muzikale mogelijkheden te verwijderen. Hindemith heeft een aantal episoden uit het leven van Kepler, tezamen een tijdsverloop van niet minder dan 28 jaren omvattende, gedramatiseerd in vijf bedrijven die uit veertien taferelen zijn opgebouwd, waarvan er sommige zich gelijktijdig afspelen. Daarbij zijn ook de voornaamste figuren uit zijn omgeving tot leven gekomen: zijn moe der, die zich met duivelskunsten inlaat en in een heksenproces wordt verwik keld, waarbij zij door haar oudste zoon Christoph wordt beschuldigd, de kleine Susanne, zyn dochtertje, dat weemoedige herinnering aan zijn gestorven vrouw by hem wekt, Wallenstein, die van Kepler's astrologisch inzicht gebruik wil maken om zijn eerzuchtige plannen te volvoeren, keizer Rudolf II, die de ze kerheid van zijn anthropocentrisch wereldbeeld ondermijnd ziet door de nieuwe theorieën van Kepler, en wat hem chaos toeschijnt niet durft aan vaarden. Pastor Hitzig, die hem op dog matische gronden van het Avondmaal uitsluit, als hij met zijn studenten ter kerke gaat, Earon Starhemberg, wiens pupil Susanne als enige het voor I Kepler opneemt en later zijn tweede j vrouw wordt, daar naast nog een aantal vrijgevonden figuren, zoals Tansur, een soort Mephisto, die als kermisjournalist vlugschriften aan de man brengt over j de heilloze gevolgen van de komeet van 1607, en die door Wallenstein als ronse- laar en ceremoniemeester in dienst wordt genomen, Ulrich Grüsser, Kepler's leerling, voor wie alleen roem en wel- i j stand tellen. En al deze figuren worden 1 i aan het slot van het werk in een grootse allegorie verenigd als zon, maan. aarde, j I Jupiter, Mars. Mercurius, Saturnus en i i Venus, omgeven door de zich elliptisch j voortbewegende tekens van de dieren- j riem, waarbij Hindemith de essentie van j Kepler's hoofdwerk, „Harmonice Mundi" (1619) parafraseert in klare hoogge- I I stemde taal. Leestekst of speeltekst? DIT alles laat zich, zoals gezegd, voortreffelijk lezen. Doch reeds bij de lectuur dringt zich de vraag op. i in hoeverre de auteur er in geslaagd is, aan deze bonte stof de vereiste drama- 1 I Scène uit „Die Harmonie der Welt": Wallenstein (Richard \Holm) en de ronselaar Tansur (Marcel Cordes). tische concentratie te geven. Het is eigenlijk meer een historisch platenboek dan een dramatische hande ling, wat men te zien krijgt. omdat de bindende kracht, die van Kepler zou moeten uitgaan, volkomen ontbreekt. Wy krijgen de geniale astronoom eigen lijk alleen in negatieve situaties te zien, door omstandigheden en mensen in zijn werk en zijn streven belemmerd, zorge lijk en angstig, niet opgewassen tegen het leven, waarin hij de harmonie zoekt die hy in de kosmos heeft ontdekt: ver van huis eenzaam stervend moet hy tot het besef komen: „Die grosse Harmonie, das ist der Tod. Absterben ist, sie zu bewirken, not. Im Leben hat sie keine Statte", met als laatste woorden op de lippen: „Vergeblich das wichtigste Wort am End, das man als Wahrheit tiefinnerst erkennt" Maar bovenal gaat men er onder het lezen aan twijfelen, of deze bespiege lingen van politieke, religieuze, filoso fische en arithmetische aard overrijke tekst eigenlijk wel componeerbaar is, of niet de in hoofdzaak intellectuele en abstracte inhoud de muziek gro tendeels buitensluit. Zeker, er worden hier en daar affecten tot uitdrukking gebracht, die zich door het medium der muziek tot grotere intensiteit laten brengen, zoals het kuise bruidslied van Susanne en haar hulpeloze angst om Kepler; maar deze elementen zijn zeldzaam, en bovendien schiet Hinde mith hier duidelijk aan dichterlijk ver mogen te kort, waardoor de lezer in- plaats van lyrische vervoering slechts droge alledaagsheden krijgt voorgezet. "Wel zyn er dramatische momenten in de tekst, die zich tot visuële uitbeel ding lenen, zoals het heksenproces, waaraan Kepler op het laatste ogen blik, als zyn moeder reeds bewusteloos is, een einde weet te maken, of de bijeenkomst van de katholieke keur vorsten te Regensburg, die keizer Ferdinand II dwingen, Wallenstein af te zetten, maar ook dit zyn slechts korte episoden, die men reeds lang vergeten is alvorens de langdurige, oratorium-achtige slotscène ten ein de is. De muziek Dat Hindemith zich tot de gedach- tenwereld van Kepler aangetrok ken heeft gevoeld behoeft niemand te verwonderen die zyn muziekthoreti- sche leerboeken kent, waarin hij de muzikale intervallen, afgeleid uit het fenomeen der z.g. natuurtonen, op de zelfde wiskunstige basis stelt als vlak en cubus, en daarmee de hoorbare en zichtbare wereld met elkaar vereenzel vigt. een gedachtengang, die een dei- grondslagen van de speculatieve filosofie der Middeleeuwen is geweest en die ook in latere eeuwen steeds weer de kunst theoretici heeft geboeid. Het zou my niet verwonderen, indien in de partituur van „Die Harmonie der Welt" eenzelfde i „getallenmystiek" werd ontdekt als in 1 de muziek van Bach. Dit zou dan de innerlijke motivering moeten zijn van de muzikale complicaties, waarin de tekst letterlijk is verstikt, want van alles wat in het libretto te lezen staat, is in de praktijk van Je uitvoering vrijwel niets te verstaan! Hindemith blijkt als opera-componist het elementaire theater-instinct te mis sen, dat b.v. Mozart en Verdi, Wagner I en Richard Strauss in de hoogste mate hebben bezeten: te weten waar de dra- matische situatie visueel duidelijk genoeg is, dat de verstaanbaarheid van de tekst an de muziek mag worden opgeofferd. I Iedere opera-componist weet uit erva ring, hoe weinig van een gezongen tekst tot het publiek doordringt, en daarom moet hy er steeds op bedacht zijn, dat de handeling reeds uit haar uiterlijke verschijningsvorm begrijpelijk dient te zijn. Dat men van de „Prügelszene" in Wagner's „Meistersinger" geen woord kan verstaan, is zonder twyfel een be zwaar, maar de onvoorbereide toeschou wer behoeft er geen ogenblik aan te twijfelen, dat daar een nachtelijke bu renruzie aan de gang is. Indien echter in „Die Harmonie der Welt" op een ge geven ogenblik Kepler een Latijnse dankhymne aan God zingt, terwijl zijn dochtertje klaagt, dat haar vader met zijn voor haar onbegrijpelijke astrono mische uitlegging haar het mannetje in de maan heeft ontnomen, en gelijktijdig bovendien zijn vrouw en zijn moeder twee tegenstrijdige By beheksten zingen, dan- is dit ensemble niet alleen ook onder de gunstigste acoustische omstan digheden van het eerste tot het laatste woord onverstaanbaar, maar de situatie geeft de onvoorbereide toeschouwer ook geen enkel aanknopingspunt om te kun nen begrijpen, wat er nu eigenlijk aan de hand is. Er komen in deze opera en sembles voor, waar zelfs zes teksten gelijktijdig worden gezongen, en dan nog teksten die niet over enkelvoudige affecten handelen (over liefde of haat, angst, of hoop. vreugde of smart), maar uit intellectuele beschouwingen bestaan, waarvan geen woord kan worden gemist. Daarbij komt dat Hindemith - in dit werk nog meer dan elders - toont, bij uitstek voor instrumenten te schrijven, niet voor stemmen, wat trouwens reeds uit zijn notatie blykt. Telkens krijgt men het gevoel of de componist zijn te zingen teksten achteraf heeft aangepast bij reeds eerder gevonden typerend-in- strumentale melodieën, thema's en mo tieven. zó onvocaal doet vaak de dictie aan. Bel canto komt in deze muziek dan ook vrijwel niet voor; overheersend is het recitatief (door Hindemith bij de grote dialoog tussen Kepler en Wallen- LEIDERDORP Medische dienst De dienst wordt it week-einde waargenomen door dok ter E. J. Hoefman, Hoofdstraat 40, tel. 30070. BINNENLAND Gistermiddag is nabij de onbewaakte overweg te Hulk (gemeente Berghout) een 29-Jarige mevrouw uit Hoorn door een Ëasserende trein aangereden en gedood. et slachtoffer had drie kinderen. Bij K.b. is met Ingang van de dag. waarop hij zijn ambt zal aanvaarden be noemd tot gewoon hoogleraar in de fa culteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de Nederlandse rechtsgeschie denis: mr. J. Ph. de Monté Verloren, thans belast met het geven van genoemd onder- onderwijs. In het Haags gemeentemuseum zal de tentoonstelling „Scheppende jeugd" van 21 augustus tot 2G september de aandacht vragen voor teken- en schilder werk van de opgroeiende jeugd uit 35 landen. De 24-jarige ongehuwde schilder H. Schepers uit Ulft, werkzaam aan een transformator bij de Koninklijke DRU. is gisterochtend in aanraking gekomen met een hoogspanningskabel, waarop een span ning van 10.000 volt stond. Hij was on- mlddelijk dood Gistermiddag is onder grote belang stelling de nieuwe burgemeester van Til burg. mr. C. J G. Becht ge'nstalleerdl Provinciale politie, inspecteurs van een verzekeringsinstantie en bouwkundi gen van het aannemingsbedrijf zijn gis teren een onderzoek begonnen naar het ongeval te Dresden in Ontario (Canada), waarbij zes Nederlandse bouwvakarbeiders om het leven kwamen. Donderdag deelde een functionaris van het bouwbedrijf mee, dat enkele dagen voor de fatale instor ting van de put een voorman had ge klaagd. dat de stutten niet veilig waren. De heer T. Elink Schuurman, de nieuwe ambassadeur van Nederland in Portugal, heeft gistermiddag zijn geloofs brieven aangeboden aan de president van de Portugese Republiek, generaal Cravei- ro Lopez De heer Schuurman vertegen woordigde Nederland reeds in Portugal als buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister voordat het gezantschap, in mei J.l. tot ambassade verheven werd. Er is gisteravond brand uitgebroken op de vijfde verdieping van het pakhuis „De Vrede", staande aan het Barndegat op de grens van Zaandam en Amsterdam. De oorzaak van deze brand is onbekend. Het vuur vond voedsel in ongeveer 2000 ton oud papier van een oud-papierhandel. De brandweer was gisteravond laat nog bezig met het blusslngswerk. Verwacht mocht worden, dat de schade zich tot de vijfde verdieping zal beperken. Het dak van het pand is echter in vlammen op gegaan. Het pakhuis is eigendom van de gebrs. Gort uit Nieuw-Vennep. i Bij K.b zijn voor het studiejaar 1957- 58 benoemd tot rector-magniflcus van de Rijksuniversiteiten te Utrecht en Gro ningen resp. prof. dr. L Seekles en prof. dr. P. H. L. van Os. BIJ herstelwerkzaamheden aan de weg te Halerbrug, bij Beilen, sprong of viel (dit is niet bekend) de 32-jarige ge huwde H. E. Drent uit Wildervank giste ren van een grlntstroolmachine. Tegelij kertijd passeerde een zware trekker met oplegger. Drent kwam onder de achter wielen van deze wagen terecht. Het slacht offer werd met zware verwondingen naar het ziekenhuis te Assen vervoerd, waar hij korte tijd na aankomst is overleden. BUITENLAND De regering te Washington heeft gisteren de Russische regering een voor stel gedaan tot uitwisseling van delega ties van deskundigen op het gebied van radio en televisie, bijv. in de loop van september, ter voorbereiding van onder handelingen voor een uitwisseling tussen belde landen van niet-gecensureerde ra dio- en televisieprogramma's. Dit voor stel is vervat in een memorandum, dat aan de Russische zaakgelastigde in Wash ington. StrJganof. is overhandigd. Lord Jowltt, die onder het Jongste Labourbewind voorzitter van het Hoger huis (Lord Chancellor) was. is in de af gelopen nacht in zijn woning te Bury St. Edmunds op 72-Jarlge leeftijd overleden. India en Pakistan hebben de secre taris-generaal der Ver. Naties, Ham markies van Londonderry heeft een ver- dering te verzoeken het punt ,,de apart heidspolitiek der Zuidafrikaanse regering" opnieuw in behandeling te nemen. Beide landen hebben verklaard dat zij er, niet in zijn geslaagd de Instemming der Zuid afrikaanse regering te verkrijgen voor het voeren van besprekingen over deze aan gelegenheid. Ter hoogte van Puerto Piazza aan de kust van de Dominicaanse republiek is gisteren een viermotorig toestel van de Braziliaanse „Varig-Airlines" in zee ge stort. Het toestel had geen passagiers aan boord Het aantal bemanningsleden van het vllegulg. een Super Consellation. be droeg tien. Eén man wordt vermist. De 77-Jarige grootmoeder van de markies van London-deiry heeft een ver klaring uitgegeven*, waarin zij de brief van haar kleinzoon in „The New Statesman- en de kritiek van Lord Altrincham „vul gair. dwaas en kinderachtig" noemt. Het wordt thans in kringen der Ver enigde Naties zeker geacht dat de Alge mene Vergadering 10 september as. in buitengewone zitting bijeen zal komen ter bespreking van het door de V.N.-commis sie van vijf over Hongarije uitgebrachte rapport. De twaalfde gewone zitting be gint dan op 17 september a.s. i Van ambtelijke zijde in Damascus j is het bericht van Radio-Cairo tegenge- j sproken, dat Syrische jagers donderdag een Amerikaans passagiersvliegtuig boven j Syrië tot landen hebben gedwongen. (De camerauitrusting aan boord was in be- I slag genomen. Het toestel had geen toe- j stemming gehad voor een vlucht over i Syrisch gebied). In Damascus is echter* verklaard, dat donderdag geen Ameri- kaans vliegtuig boven Syrië heeft gevlo- l een zonder toestemming. De Japanse premier. KlsjL. heeft gis- j teren op een bijeenkomst van een Se- I naatscommissie verklaard, dat Japan „onder geen enkele voorwaarde" zal toe- staan, dat zijn strijdkrachten met kern- j wapens worden uitgerust Zijn regering zal ook niet toestaan, dat de V.S. kern wapens naar Japan overbrengen. Een nieuw trelntype van de Londen- se ondergrondse gemaakt van een lichte aluminium alliage en met volledige rub ber-ophanging zal volgende maand proefritten met passagiers gaan maken op de Plccadilly-lijn. Binnenkort zullen nog 1 wee treinstellen arriveren en de pro- duktle-aflevering zal m 1959 beginnen, als standaardvervanging van de oude ver trouwde rode treinen De nieuwe onder grondse heeft een zilveren kleur. Hugh Galtskell, leider der Britse Labourpartlj. die een bezoek aan Joego slavië brengt, heeft gisteren op het eiland Brioni in de Adriatische Zee een onder houd met president Tito gehad. Tlto heeft op Brioni zijn zomerverblijf. Koning Leopold, die voorzitter van een Belgische nationale commissie voor de bestudering van de atoomwetenschap en haar economische en sociale gevolgen is. zal binnenkort een particulier bezoek aan de V.S. brengen, aldus meldt het Witte Huis te Washington Hij zal problemen bestuderen welke verband houden met vreedzaam gebruik der kernenergie. On Cuba zijn achttien personen aan gehouden op beschuldiging van het ver vaardigen en plaatsen van bommen Het zijn merendeels jonge mensen die van hun ondrachtgever- drie tot vijf pesos ont vingen voor elke geplaatste bom. Het weerbureau in Kansas City meldt dat de Verenigde Staten in de eerste helft van dit Jaar door het recordaantal van 702 tornado's zijn getroffen, die aan 130 mensen het leven hebben gekost. De verliezen van de Italiaanse be volking in de tweede wereldoorlog bedra gen 310.000 doden en 135 000 vermisten, zo heeft het centrale instituut voor de statltstiek in Rome bekendgemaakt. De verliezen bij de strijdkrachten bedroegen 292.000 man. onder de burgerbevolking vielen 153.000 doden en vermisten» van wie 47.000 vrouwen. ZATERDAG Oud-Hortuszicht: Jongedierendag LPKV ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. j Oud-Hor tuszicht: Jongedierendag LPKV MAANDAG. I Pieterskerk: Avondmuziek 8.30 u. nam. Oegstgeest: Willem de Zwijgerkerk. Baptisten Gemeente. Spr. de heer H. Schouten jr. Onderwerp: „Alleen door het Bloed". 8 uur nam. Medusastraat 24: Opening Bedrijfstech- nische School. 3 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens In miniatuur; de wereld van het poppenspel" (Tot 1 okt.) Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur. op zondag 15 uur. (Tot 1 oktober) De Lakenhal- „Tijdgenoten van Ver ster". Werkd. 105 uur zondags 15 u.. donderdag bovendien 7.309.30 uur (20 Juli 23 september) BIOSCOPEN Luxor „Kitty in de grote wereld", a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Lido „Daar is de dokter", a.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „Je komt er wel uit", 14 Jr. Dagelijks 7 en 9.15 uur. „Trouwe kame raden", a.l. Dagelijks 2.30 uur. Rex „De onschuldige verrader". 14 Jr. Werkdagen; 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 4.45. 7.15 en 9 15 uur. „A en C als waaghalzen", a.l. Dagelijks: 2.30 uur. Donderdagcyclus „De twee wezen". Trianon „Schwarzwaldmelodie", a.l. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Zaterdag 17 augustus zijn geopend des middags, 's avonds en 's nachts voor het klaarmaken van spoedreceptenApotheek Douza, Douzastraat 31. tel. 21313; Apo theek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523: Apotheek Oegstgeest, Wilhelmlna- park 8. Oegstgeest, tel. 26274. Zondag 18 augustus is van 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend: Apotheek Nieuwe Rijn. De zondagsdienst der huisartsen te Lel den wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagochtend 8 uur waargenomen door de doktoren de Bruyne, Pieterse. Postel. Teeuwen en Langezaal. Te Oegstgeest door de doktoren F. W. N. Hugenholtz (tel. 20390) en J. B. Hugen- holtz (tel. 32277). BI) geen gehoor OIJ Uw huisarts ol specialist, bel op dokters telefoon 22222. stein in het vierde bedrijf nadrukkelijk als „Gesprach" aangeduid), wanneer tenminste niet het orkest de melodische leiding heeft, en zelfs dan kunnen de zangstemmen zich zelden vrij ont plooien, omdat ze overal door orkest klanken worden achtervolgd. Dit geeft aan het gehele werk een vermoeiende onrust, deze orchestrale overladenheid. die de vocalisten dwingt tot, voortdurend forceren ten koste van de fijnere nuan ces, die het volgen van de tekst boven dien hadden kunnen vergemakkelijken. Het ergste is echter, dat Hindemith's muziek vaak in het geheel niet schijnt te corresponderen met wat er op hét toneel gebeurt. Zij is ook hier weer zó vitaal en robuust, zó levendig en agressief, dat zy met verbijsterende naieviteit alle tragiek en melancholie van de tekst wegspeelt. De aromanti- sche muzikale instelling van Hinde mith is wel heel moeilyk in overeen stemming te brengen met de gevoels sfeer die aan de handeling eigen is, wanneer het om het menselijk lot en niet om kosmische abstracties te doen is. Deze muziek is weer op haar best in de strenge vormen (thema met va riaties, passacaglia, mars, polonaise), in bewerkingen van authentieke ze ven tiend'eeuwse melodieën (Kepler's treurlied op zijn gestorven vrouw, het krijgslied van de opstandige keurvors ten); maar daartegenover staan tal loze plaatsen, waar houtblazers opge wekte unisono-motiefjes laten rond huppelen en zich niet van hun stuk laten brengen door barse snauwen van het koper. - zonder enig begrijpelijk verband met de dramatische situatie. Het is een beklemmend gevoel, dat hier een meester der muziek aan het woord is, zoals er in onze tijd wellicht geen tweede leeft (of het moest Stra- winsky zijn), die zóveel onovertrefbare vakmanschap, zóveel toegewijde ernst heeft besteed aan een kunstwerk, dat met volstrekte innnerljjke zekerheid schijnt te zijn opgebouwd, dat de mens bevrijding uit de angst voor het aardse leven wil brengen, doch hem in werkelijkheid slechts met dodelijke verveling vervult!. De opvoering Aan de opvoering kan dit negatieve resultaat slechts ten dele hebben gele gen. Zeker, de vocale bezetting was niet ideaal, en de vertolker van de hoofdrol, de anders zo voortreffelijke Josef Metternich, heeft (op de avond van de première althans) zijn partij in een volkomen ongenuanceerd forte ge zongen. een fout waarin de meeste zan gers vervielen, - wellicht gedwongen door het alles overheersende orkest, dat in de open orkestbak van het Prinz Re genten Theater toch al luidruchtig klinkt en dat zich onder de dirigerende componist uiterst geanimeerd gedroeg. Maar als geheel maakte het ensemble van de Bayerische Staatsoper toch zeker een voortreffelijke indruk, met, de alt, Hertha Topper (Kepler's moeder) dit maal als uitblinkster. Buitengewoon g'eslaagd was de ensce nering van Rudolf Hartman, die aan de handeling zoveel mogelijk de spanning gaf. welke de componist was schuldig gebleven, en daarbij droegen de sugges tieve decors van Helmut Jürgens zeer veel bij. Zo is het in visueel opzicht zeer zeker een modelvoorstelling gewor den van een problematisch werk, waar aan innerlijke grootheid niet. ontzegd kan worden, doch dat mij alleen in de herinnering zal blijven óm de visuële indrukken, die het heeft verschaft, al heeft de lectuur van de tekst mij Kep ler's wereld nader gebracht dan mijn schoolkennis reikte. Het publiek, dat voor de aanvang Hindemith met een stormachtige ova tie had begroet, toonde zich na de verschillende bedryyen steeds sterker gedeprimeerd, en het slotapplaus had dan ook iets kunstmatigs, alsof men het zich met nadruk bewust wilde maken, getuige te zijn geweest van een „wereldpremière" waaraan de naam van de grootst thans levende Duitse componist verbonden was. Prof. dr. EDUARD REESER „Groene Draeck" op de Zeeuwse wateren „De Groene Draeck" het Jacht ran Prinses Beatm, maakte sisteren een tocht over de Zeeuwse wateren. Ook Ko ningin Juliana heeft gedeeltelijk deze tocht meegemaakt. Te ongeveer kwart over acht meerde men in de vluchthaven te Zijpe, waar de Koningin van boord ging. In een ge reedstaande auto werd daarna naar de veerpont Krammer gereden en werd de auto naar Anna Jacoba polder overge zet. Prinses Beatrix bleef aan boord. Het jacht is te ongeveer half negen weer vertrokken. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Dslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice 3erlljn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome AJaccio Mallorca S B jü 4, ït wind m/s. x 2 c - C tc 1\ è3 c« onbewolkt n 2 23 0 zwaar bew. windstil 20 0 mist windstil 19 0 regen windstil 16 1 geh. bew. wzw 4 17 1 zwaar bew. w 6 16 17 geh. bew. w 5 13 13 zwaar bew. wzw 2 14 0.6 half bew. windstil 21 0 onbewolkt windstil 20 0 half bew. nnw 5 31 0 zwaar bew. zzw 2 21 0 zwaar bew. zw 5 15 0.5 zv/aar bew. zw 5 17 1 zwaar bew. zzo 1 17 1 onbewolkt windstil 19 0 onbewolkt o 4 25 0 licht bew. w 8 20 1 zwaar bew. windstil 15 6 onbewolkt z 2 28 0 licht bew. zw 1 20 0 geh. bew. windstil 30 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2