TZhcVl Hoedenmode biedt moderne vrouw in het nieuwe seizoen ruime keus GLORIE DUURT NIET EEUWIG.... BOUILLON ZATERDAG 17 AUGUSTUS WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltjespiegeltje aan de wand Puntmuts, cloche, badmutsmodel, turban tamboerijn en baret zijn favoriete vormen Achterover gedragen In vijftig jaar niet zoveel ijs in de Atlantische Oceaan als nu IJspatrouilledienst bewijst zijn waarde ONS MENU VAN DE WEEK Worden Nederlandse mannen het meest verwend! ZWITSERLAND of geklede toilet dat hij begeleidt en vooral overdag wordt hij achterover gedragen (6). Naarmate de uren van de dag verstrijken, wordt de tamboe rijn kleiner en vaak blijft er niet veel meer van over dan een allerchar- Parijs, augustus. New York, Londen, Rome en Florence, en als laatste het hoog- torende Parijs hebben de afgelopen weken hun amendementen op de bestaande modewetten ingediend. Ze zijn gelukkig niet met revolutionaire nieuwe wetsvoorstellen gekomen en laten het, op her zieningen na, min of meer bij het oude. Of beter: ze gaan geleidelijk door in de richting die ze al eerder waren ingeslagen. U kunt dus alvast gerust zijn totdat het ogenblik van uitbreiding en vernieuwing der najaarsgarderobe daar is en ge, binnenkort, de eerste afbeeldingen van de nieuwste modellen onder ogen krijgt. Publikatie van die mo dellen is op dit ogenblik nog niet toegestaan, maar, waar voor velen de vernieuwing van de seizoensgarderobe met de hoed begint en vaak ook eindigt geven we u vandaag alvast een overzichtje van wat er op dat gebied nieuw en modieus is. Ge hebt dit jaar een ruime keus. Baret, cloche en badmutsmodel, tam boerijn, puntmuts en turban zijn de meest favoriete vormen. Ze worden, in tegenstelling tot wat de afgelopen sei zoenen bon ton was, achterover ge dragen en zijn, met uitzondering van de tamboerijn, doorgaans zo groot en omvangrijk, dat ze het gehele kapsel omvatten. Vele modellen vooral onder de baret ten en de cloches, zijn asymmetrisch doordat ze rechts ver over oor en wang zijn gewerkt, terwijl ze slaap en gehoororgaan aan de linkerkant vrij laten. De horizontaal boven het hoofd gedragen hoed is geheel in de verdruk king geraakt, maar daarvoor in de plaats gaven de Franse modekoningen ons een echte winterhoed, een die niet afwaait en die warm is. Randen zijn afwezig of miniem. Voor garneringen geldt hetzelfde. De meest gebruikte grondstoffen zijn wollen weefsels (die van mantel of japon waarbij het hoofddeksel aanvulling is!), jersey, bont en leer, taupé en kleine veertjes, en voor de meer geklede modellen zijde, satijn 'en tule. De kleuren zijn uitermate herfstachtig en geven U de keus uit donkere, sombere en onnoem bare tinten, brons- en mosgroen, gra naat en herfstrood, alle nuances blauw en, als lichtste mogelijkheid, gebro ken wit en beige in zijn lichtste en zijn donkerste schakeringen. Een elf tal schetsen geeft U een indruk van de vormmogelijkheden, die de Parijse hoedenmakers voor het komende sei zoen hebben uitgedacht. Puntmuts De puntmuts komt in verschillende collecties voor. Albouy voorzag een dergelijke hoofdbekroning van een „ronde" punt en legde er bovendien iets van de gedrapeerde turban in; hij maakte het model van zwarte wollen jersey en wit vilt (1). Ook Jean Des- sès was de puntmuts goed gezind en koos dit hoofddeksel ter aanvulling van het merendeel van zijn toiletten. Ook bij hem waren de modellen niet zuiver puntig (2) en als grondstof koos hij afwisselend wollen stof, bont, vilt en zelfs tule. Het exotische model ontbreekt in geen collectie en is doorgaans voor de latere uren van de dag bestemd. Bij Manguin, die de inspiratie voor haar modellen in het oude Egypte zocht, werd het exotische model een „pruik" op zijn Egyptisch (3). Het gaat hier in principe om een tamboerijn met franje, gemaakt van grove zwarte wol. Lanvin liet model 4 bij geklede toiletten paraderen, welk model niets anders is dan een bolronde, vrij grote, maar lichte muts van geplooide tule. Baret De baret is een van de hoofdmotie ven in de collecties van de Franse modistes. Hij is er dan ook in alle soorten en vormen, gemaakt van vilt, wollen stof, bont, kleine veertjes, flu weel, satijn of andere zijde. Heel vaak is het model asymmetrisch en geeft het abusievelijk de indruk schuin te worden gedragen: rechts namelijk be dekt het oor en wang. terwijl het die anatomische delen aan de linkerkant vrijlaat (5). Zoals het model van De- nise Chabaud. hierbij weergegeven, omvatten ze alle kruin en achterhoofd. De tamboerijn is een ander, en niet minder populair leitmotiv in de Fran se hoedencollecties. Hij is dóódsimpel en klassiek en wordt van elke denk bare grondstof gemaakt. Heel dikwijls is hij van dezelfde stof als het (Van onze correspondent in Canada) Montreal. Ijsbergen bij honderden. Dat is het nieuws, dat we hier in Canada's grootste zeehaven ontvangen uit de oceaan, terwijl we gebukt gaan onder de zomerhitte. Schepen, die gewoonlijk in juni al de kortere zomerroute via de Straat van Belle Isle nemen, varen nu nog zuidelijk van Newfoundland. In vijftig jaar is er niet zoveel ijs geweest in het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan. En de oorzaak? Volgens sommigen: de warmte! De ramp met de Titanic in 1912 was een gevoelige les Als er ooit een jaar is geweest, waar in de Internationale IJspatrouilledienst zijn deugdelijkheid kon bewijzen, dan is het nu. Toen de commandant van de dienst onlangs van een tocht terug keerde, had hij meer dan 800 ijsbergen waargenomen in een gebied ten zuiden en ten oosten van Newfoundland. Er was er één bij van 200 meter lengte, die 75 meter boven de zeespiegel uit stak. In een halve eeuw zijn er niet zulke massa's ijs van de gletsjers op Groenland afgebroken, die met de koude Labradorstroom naar het zuiden worden meegevoerd. De „Witte inva sie" verscheen deze keer bijzonder vroeg en men is er nog steeds niet van af. De bergen smelten dit jaar in de warme Golfstroom ter hoogte van de Newfoundland-bank slechts heel lang zaam, opdat het ijs ongewoon „hard" is. Aan boord van de Prins Willem III van de Oranjelijn in Rotterdam spra ken we met kapitein Jacob Bonne uit Terschelling, die het maar raadzamer had gevonden om zelfs in augustus de gebruikelijke winterroute te vol gen. DE WERELD VAN HET NIEUWS Dagelijkseoplagevd dagbladen per 1000inw Australië 405 China18 B Sovjet-Unie 245 Op de Oceaan had hij met kapitein Klein van de Prins Willem Friso ge sproken, die op thuisreis was naar Rotterdam en die had hem verteld, dat de Straat van Belle Isle „wel be vaarbaar was". „Nou, toen wist ik het wel", zei hij. „Die route is een uur of tien, elf korter, maar als je daar 's avonds voor komt en je moet gaan liggen wachten tot het dag wordt of je moet „dead slow" gaan varen, dan kun je beter op volle kracht om de zuid gaan. We hebben nu veel mist gehad, maar ijs hebben we niet ge zien". Overigens noemde kapitein Bonne, die al heel wat reizen op Canada ach ter de rug heeft, de toestand heel abnormaal. „Anders gaan we in juni door de Straat van Belle Isle", zo ver telde hij, „maar nu is ze pas open. En dan nog is het oppassen geblazen". Nu heeft de „loerende dood" heel wat van zijn gevaar verloren. „Op je radarscherm zie je een ijsberg soms al op 15 mijl afstand", zei hij, „en zeker op zeven of acht mijl. Bovendien krijg je je berichten uit St. John's en Hali fax en dus kun je de ijsbergen op de kaart zetten, ook al is het dan meestal een gegist bestek. Ijsbergen zijn trou wens niet zo erg, het zijn de „growlers", die je hoofdpijn bezorgen. Dat zijn van die dingen, die bijna helemaal onder water zitten en die dus niet op je radar komen. En wanneer je daarop stuit, dan geloof ik wel dat je een gaatje in de steven hebt", zei hij lachend. Dat de scheepvaart op de drukbeva ren routes tussen Europa en Noord- Amerika zij het soms met vertra ging doorgaat, komt voor een groot deel door de werkzaamheden van de Internationale IJspatrouilledienst, die werd opgericht nadat de Titanic in 1912 op een ijsberg liep en 1517 men sen met zich meesleurde in de golven. Dag en nacht zijn schepen en vliegtui gen van deze dienst in de weer om ijsbergen op te sporen en hun aanwe zigheid door te geven aan de schepen. In de lange geschiedenis van de dienst is het nog niet voorgekomen, dat er zoveel te rapporteren waren als dit jaar. Volgens sommige geleerden is het een gevolg van het langzaam warmer worden van dit noordelijk deel van de aardbol. Er zijn inderdaad vele teke nen, die er op wijzen, dat er in dit deel van de wereld minder strenge winters in het verschiet liggen. Voor iedere „oude" Canadees schijnt dat overigens wel vast te staan, want hij lacht om de zachte winters van tegenwoordig, hoe koud die dan naar onze begrippen ook mogen zijn. Dat warmer worden zou er dan de oorzaak van zijn, dat er meer ijsbergen afbrokkelen van de ijs kap op Groenland, de bakermat van die drijvende gevaarten, die negentien den van hun verraderlijkheid verbor gen houden onder water. dergelijke hoed kan worden verwacht, omvat ook dit model het gehele hoofd. Daarentegen stelt het zich dit seizoen gewoonlijk tevreden met een minimum aan rand. Het model dat Madeleine de Rauch ter bekroning van haar na jaarstoiletten koos. heeft een vrij hoge, welhaast vierkante bol en is langs de rechterwang ver omlaag ge bouwd. terwijl een smalle rand boven het linkeroor omhoog is geslagen (9). Wollen stof, vilt, bont en kleine veer tjes waren afwisselend de grondstof voor deze moderne cloche-interpreta- tie. Ook het badmutsmodel, dat vaak regelrecht uit de twintiger jaren af komstig lijkt, laat zich dit seizoen als dernier cri niet onbetuigd. Patou is mantst chignonkapje (8) of een klein dingske dat boven op het voorhoofd de basis is voor een elegante pony- pluim (7), een roos of een bijoux. Cloche De cloche laat zich eveneens in di verse vormen zien, en zoals van een niet de enige die het ten tonele brengt (10). Jacques Griffe volgt hem op de hielen en maakt er onder andere een variatie op. die het midden houdt tus sen badmuts en pruik, aangezien zijn bolronde kapjes, die geen haar laten zien, geheel uit kleine veertjes werden gemaakt (11). J. V. De paprika, die alweer geruime tijd verkrijgbaar is, is een vruchtgroente die in ons land nog niet zo heel erg bekend is. De onrijpe vrucht is groen, de rijpe rood. De scherpsmakende soorten worden gedroogd tot specerij (paprikapoeder) en van de niet scherpe kan men allerlei heerlqke gerechten bereiden (bijv. op verschillende wijze gevulde paprika's, paprikaragoüt en paprikasaus), maar ze kan ook als onderdeel van gerechten heel goed dienst doen (bijv. rijst met paprika, enz.). Daar het C-vitaminegehalte bijzonder hoog Is, is het te wensen, dat deze ge zonde vrucht ook in ons land spoedig zal inburgeren. ZONDAG gevulde paprika's, verse braadworst, bloemkool, aard appelen, vruchensla met slagroom. MAANDAG bloemkoolsoep, roerei met tomaten, gebakken aardappelen. DINSDAG gehakt, andijvie, aardappelen, meloen. WOENSDAG gebakken champignons, prinsessenbonen, aardappelpuree, custardvla met bessen compote. DONDERDAG gebakken lever, snijbonen, aardappelen, druiven. VRIJDAG kaasbouillon met el, haringsla. ZATERDAG kerrierijst met sla en tomaten, yoghurt. Recept: Gevulde paprika's. 4 gewassen rode paprika's in de lengte doorsnijden, het steeltje en in houd verwijderen. De helften in een platte vuurvaste schotel leggen, met zout en peper bestrooien en met room boter en iets water 10 minuten smo ren. In iedere helft dobbelsteentjes kaas leggen en een ei erop breken. Wat zout erover strooien en de papri ka's in de oven zetten, totdat de eieren gestold zijn. Recept: Kaasbouillon met el. Per persoon: 1 ei. 1/3 kopje room. 1 flinke eetlepel geraspte kaas, wat gehakte peterselie. 2 dl. bouillon. In een soepterrine de eieren met de room. de kaas en de gehakte peterse lie tot een soepele losse massa klop pen en hierop, onder voortdurend roe ren de hete bouillon gieten. De soep met de garde nog even luchtig opkloppen en daarna opdie nen. Advertentie Nederlandse vrouwen zorgen bijzonder goed voor de man. De verwennerij be gint al in de keuken, in de pannen! Vooral de laatste tijd komen daar bij zonder lekkere maaltijden vandaan. Moeder heeft iets nieuws ontdekt Knorr bouillon. Knorr bouillon tabletten uit Zwitserland! Smaakverfijners voor alles en nog wat: soep, sausen, groenten, ragouts, hachee, puree en ga zo maar door. Van één zo'n Knorr tablet tovert ook met kokend water een hele liter bouillon. Door de Knorr koks bereid van kostelijk vlees en geurig verse groenten; licht gezouten en gekruid, precies zoals u alles wenst! Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan, met 17 praktische vlug-klaar recepten. U kunt het zó aanvragen: sluit een post zegel van 10 ct. met uw naam en adres, in een gefrankeerde envelop en adres seer: Knorr, Postbus 1700, Amsterdam. U ontvangt het Knorr boekje dan thuis. TOT op hoge leeftijd je le venskracht behouden, is niet een ieder gegeven. Wel is de gemiddelde levens- trap tegenwoordig een stuk lan ger dan vroeger, maar dit wil niet zeggen, dat zij niet voor ieder van ons plotseling kan af breken, alle hygiënische voorzor gen ten spijt. Een ongeluk ligt bijv. in een klein hoekje en wie kennis neemt van het schrikbarend aantal verkeersongevallen, beseft iedere dag opnieuw, dat hij ter nauwernood aan de dood ont snapt is. TOCH komt het er op aan om in een tijd, waarin wij telkens weer met verkeers ellende, vlieg- spoor- en berg- rampen tot wanhopig wor- dens toe! geconfronteerd worden het fd koel te houden en te zorgen .oor onze lichame lijke, zowel als geestelijke ge zondheid. Zij zijn te benijden, die onder alle omstandigheden hun ge moedsrust" bewaren, al kan men zich afvragen, of zulke lieden wel een diep gemoeds leven" hebben. De sport is een uitnemend hulpmiddel voor het bereiken van geestelijk even wicht: als zodanig is zij meer en meer onontbeerlijk in een .labiele eeuw als de 20ste. Wie „sport" in welke vorm dan ook bedrijft, heeft grote kans zich staande te houden op de bewogen levenszee, waarop een mens van „hot naar haar" gedreven wordt. IK kan daarom de uitblinkers benijden, die ieder op hun speciaal gebied elkander de loef afsteken: Abe Lenstra, Kees Rijvers (voetbal), Arie van Vliet en Jan Derksen (wielrennen), Henk Visser (verspringen), Theo Saat (stadgenoot en hardloper), Karamoy en van Dalsum (ten nis), Ada den Haan, Jans Kos ter en Mary Kok (zwemmen), of Kees Broekman (schaatsenrij den), of Bep van Klaveren, Luc van Dam en Nick Moos (bok sen). De eerlijkheid gebiedt me te zeggen, dat ik niet zélf aan al deze mooie namen kom, maar daarvoor een collega in de arm nam, die met grote welwillend heid zijn grondige wetenschap aan mij overspuide. Het zijn allen mensen aan wier lichamelijk welzijn niet te twijfelen valt en omdat een „gezonde geest slechts in een gezond lichaam" kan huizen een oeroude wijsheid overigens! zal het dus met hun mentale gezondheid ook wel prima in orde zijn! ZD ALS men ..wondermensen" op het gebied van de mu ziek' kent, zijn er ook „won dermensen" op dat van de sport. Wat zij in jonge jaren la ter wordt dat wel anders! presteren grenst dikwijls aan het ongelofelijke en het is een voudig verbijsterend te moeten constateren, dat de ene mens met zijn lichaam zoveel schitte rende capriolen uithaalt en de ander daar nooit aan te pas kan komen, omdat hij onverschillig stond tegenover iedere lichame lijke training, of daar het nut nooit van heeft ingezien.... Soms is het meelijwekkend te volgen, hoe na de lichamelijke opgang de lichamelijke neergang onherroepelijk volgt: een afta keling, die bij zulke matadors te pijnlijker treft. Maar zó is nu eenmaal 's le vens loopzangers verliezen hun stem, spieren boeten in kracht in. NU is hij nog Jong, deze schaatsenheld op de zo- mer-ijsbaan in de Sun Valley (Idaho). Maar onbetwistbaar komt de tijd. dat hij benauwd in een stoeltje aan de kant naar ande ren zit te turen en zich erover verbaast, dat hij éénmaal zulke koene sprongen wist te maken. Misschien is hij dan allang een uitgeblust mannetje, dat niets meer van zijn formidabele lenigheid overhield. Dan zal het misschien hard zijn aan glorie die niet eeuwig duren kan, terug te denken. Ofschoonde training van eertijds zal waarschijnlijk de oorzaak zijn, dat hij geen arm zalig slachtoffer van een gees telijke depressie wordt. Daarom alleen al, heeft de sport voor 100 procent bestaans recht! FANTASIO van kostelijk vlees voor krachtiger soepl 35 cf per dubbel tablet

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 13