Achter de Franse wandel en handel: per jaar 10 miljard flessen wijn! In economie en politiekvan cle wieg tot 't graf, steeds fluistert de wijnrank zijn woordje mee Van „ordinaire" tot champagne Park Middellieim dankt bestaan aan het bal van de burgemeestér De grote liefde van Marianne (I) (Van onze reisredacteur) Savennières. In de koele ouderwetse kamer van het wat vervallen kasteeltje Chamboureau er stond nog een spinnewiel en een spinet en twee vrouwen zaten er stil te handwerken zette Michel Soulez voorzichtig de stoffige fles op de notehouten tafel. In zijn wijngaard, die langzaam naar de Loire glooide, de mooiste en meest nutteloze rivier van Europa, die met luie gratie langs zandbanken, kastelen, kleine steden en zonnige dorpjes naar de Atlantische Oceaan glijdt, had ik in hem mijn eerste Franse „vigneron" welk een sierlijk woord voor wijnboer ontmoet. Een blonde, magere man, tegen de veertig, met seigneuraal gemak zijn stoffige werkkleren. en zijn hoffelijk heid dragend, een droge zwijgzaamheid met een snelle glimlach bij onverwachte invallen. Maar ook de lichte spanning van een man, die iedere ochtend éérst naar het weer moet kijken: zon, regen, wind, hagel, mist, vorst? Voor de man en zijn wijn is ieder weer verkeerd, behalve het zon nige. Men kan er echter niets aan veranderen. Zo streken de handen van Soulez met berusting over zijn wijnraken, de norse, zwarte, die de vorst van 1956 had gedood, de groene, onder wier bladeren geen vruchten scholen, omdat de lentevorst er dit jaar in gebeten had. „Vorig jaar een ramp", zei Soulez. „Dit jaar een kleine oogst". Hij haalde zijn schouders op: „In een goed jaar kunnen we er wel van leven. De Euromarkt is onze hoop". Hij zei het alsof het eigenlijk een laatste hoop gold. Maar toen hij later die fles ont kurkte, trokken zijn vermoeide schouders zich weer recht. Want hier ging het immers om. Al het werk, alle benauwde zorgen, de vele tegenslagen, de weinige meevallers komen uit in één ding, voor de wijnboer een schepping: zijn wijn. In de stille kelder, ver van licht, vibratie, hitte en kou, rust de wijn uit van zijn onstui mige geboorte en vormt zich tot rijpe meerderjarigheid. Franse arbeider tot champagne by hei grootst en feestelijkst moment of ge degradeerd tot bedenkelijk animeuse, de wijn begeleidt de Fransman van wieg tot graf, bij geluk en verdriet, bij arbeid en oorlog. In cijfers Overdreven? Dan voor U. nuchtere Nederlander, de wyn in cijfers. Frank- Als bleek goud vloeide de droge witte Anjou in het glas en toen ik proefde, keek Soulez alsof mijn lekenoordeel een vonnis moest vellen. De wijn was ver rukkelijk, maar was méér dan dat. Hij was het sprekend evenbeeld van de man, die hem mee-geschapen had. Even blond, even licht: nerveus. Uit de fles, net zo stoffig als de kleren van zijn „vigneron", kwam hij tevoorschijn zo recht als een degen, zijn geur vol van dezelfde onverwachte glimlach en spitse invallen, een boeiende enkeling, een karakter,een seigneur zonder overbodigheden als Soulez zelf. De verbazing over die erkenning is later op mijn reis bij de honderden wijnen, die ik in de stilte van schemerige kelders of onder de geweldige zomerzon van Frankrijk proefde, weggevallen. Want altijd lag in de wijn het karakter van de streek en zijn wijnboeren. Verrukkelijk, neen, veel meer dan dat De cognac is een goudzoeker, rijk dommen pottend gelijk de knoestige, zuinige Charentais. de Bordeaux heeft de kalme lichtheid van het landschap en het geduld van de perfectionisten die er wonen, in de oceanen „vin or dinaire" van de Midi breekt de enige overvloed van een zonnige armoe los, in de Beaujolais ligt het lachen, niet diep maar zorgeloos, dat in die streek bij zonsopgang begint en pas laat na zonsondergang ophoudt. In de breed geschouderde Bourgogne, die wat naar de aarde még smaken, komt de gulle potige Bourgondische boer naar voren, voor wie kleinheid en kinderachtigheid de grootste zonden zijn. Aantrekkelijke eigenschappen Evenzeer vindt men in de flessen, waarvan het etiket fraaier is dan de wijn. de minder aantrekkelijke eigen schappen van hun makers. Daar is de vakbekwaam, „mondgerecht" gemaakte Standaard-kwaliteit. confectiesmaak voor confectiemens. uit op confectie- geluk. Zijn „bestseller"-trekjes treden ook aan de dag in echtgenote, secre taresse, auto en kantoor-interieur van de rijke handelaar, die hem fabriceert. En soms is daar ook de zure minder waardigheid van de geldjager, die er gens in zijn donkere kelder zit te knoeien met een produkt, dat toch al tijd door de zon en de aarde en het zweet van veel werk is gemaakt. Achter dat fraai etiket schuilt een sujet, dat tegelijk vervalser, oplichter en dief is. Schenk mij uw wijn en ik zal zeggen wie gij zijt: maker, kenner, domoor, leider, slachtoffer, knoeier of eerlijk man. Men zou in de verleiding komen het Franse karakter te gaan lezen uit Frankrijks miljarden flessen. Welk een dag voor de aspirine-fabrikanten en levensspecialisten. Gargantua zou het kunnen. Nochtans heeft men hem niet nodig om vast te stellen, dat de wyn van mede-beslissende betekenis is in het karakter van Fransman en Frankrijk en niet zomaar een aardigheidje of een dagelijkse kleine luxe is. Want van „Coup de Rouge" voor de dorst van de rijk produceert jaarlijks zestig miljoen hectoliter en Algerije schenkt daar nog eens 18 miljoen hectoliter bij. Dat zijn tien miljard flessen of 3500 flinke zwembaden vol. Zestig miljoen hecto liter lopen er door de Franse keelga ten. de gemiddelde Fransman spen deert 14 procent van zijn budget aan wijn en gedistilleerd, en is daarmee onbetwistbaar wereldkampioen alcohol gebruiker. Per jaar drinkt iedere Fransman, man of vrouw, van nul tot honderd Jaar oud. 150 liter wijn. zo zeggen de statistieken waarheidsge trouw. Er zijn anderhalf miljoen wijn boeren in Frankrijk, zij het dan dat 10 procent van hen 90 procent van de produktie levert, de rest verbouwt voor eigen gebruik en komt slechts in over vloedige jaren de markt voor de ande ren bederven. Maar er wordt in 63 Franse departementen wijn verbouwd en de Franse politicus, die dat even vergeet, kan terstond datgene gaan doen. waar hy de meeste hekel aan heeft: praten voor een lege zaal. De wyn in de nationale economie? HU is Frankrijks affaire nummer één! Eén op iedere zeven Fransen betrekt zijn inkomen direct of indirect, geheel of gedeelteiyk, uit de wijn en haar ne ven-industrie. Op handelsniveau gaat er jaarlijks vijf miljard gulden om, de staat vangt er één miljard van, 3,5 ER ZULLEN ongetwijfeld weinig mensen te vinden zyn, die niet overtuigd zijn van de be langrijke rol, die kleine, zo op 't oog min of meer toevallig lijkende gebeurtenissen kunnen spelen in het leven der mensen. Zo kennen we kleine voorvallen uit de geschiedenis, die hoe onbe duidend zij op zichzelf beschouwd ook waren, een lawine van gebeur tenissen met zich mee brachten. Denken we in dit verband maar aan het oude gezegde: „Als de neus van Cleopatra korter geweest zou zijn, zou het aangezicht van de we reld anders geworden zijn." Ja dat kan, dat iets, wat bijkom stig lijkt, onder zekere omstandig heden, van zó groot belang bijkt te WOORD VAN BEZINNING niet in een opzienbarende gebeurte nis, de wending lag van hun leven naar de weg van een of andere beroemdheid, maar dat zij het keer punt van hun leven zagen in een voorval of besluit, waarvan de reik wijdte hen op dat ogenblik nog niet bekend was. Later zagen zij hierin de sleutel tot het verstaan van hun gehele levensloop. Hoe weet ook niet ieder mens, die zijn, dat het aan de geschiedenis van gehele volkeren een wending weet te geven. In de 17de eeuw werd de wereld geschokt door het optreden van Cromwell. Het luidde een revolutie in: Het Engelse Koningshuis was verloren. Het geslacht van Cromwell leek voor altijd machtig te zijn. Maar een kleine afwijking in de ingewanden maakte hem ziek en veroorzaakte zijn dood. En ziedaar: zyn familie vernederd en de dy nastie hersteld in haar waardigheid. Ook uit de levensbeschrijving van andere grote mannen blykt die macht van het kleine. Gevraagd wat de oorzaak was dat hun leven in een bepaalde richting werd ge stuwd antwoordden zij dikwijls, dat Wijnreis Meestentüds zyn het span nende politieke verwikkelingen, revoluties of gewapende con flicten in het buitenland, die de reportages van onze reisredac teur gelden. Vandaag snijdt hy (lees: ontkurkt hij) een goed moediger onderwerp aan: Frank rijk en zyn wyn. Goedmoediger, maar daarom ook minder be langwekkend? Wij geloven het niet. Als een rode (en soms een witte) draad loopt de wijn door de geschiedenis van de Europese civilisatie, wier kraamkamer im mers in de zonnige gebieden om de Middellandse Zee te vinden was, toen en nu wijnstreken bij uitstek. Het is nu bovendien vakantietyd. En ook daarom nodigt onze reisredacteur u uit voor een tocht door Frankryks wijngaarden: de Vallei van de Loire, de door de zon geschroei de Charente, het arme paradijs van de Midi, de verweerde mo numenten van het verleden in het Rhónedal, de royale Bour gogne, het land van de schui mende champagne. Hy vertelt u in zijn serie artikelen niet al leen over de wijn zelf, van de „ordinaire" uit het zuiden tot de „hoge fles" van de Medoc of de Cote de Nuits, maar even zeer over dekwestie van het alcoholisme en de enorme poli tieke en economische proble men, die met de wynbouw ver knoopt zijn. De lach van de Beaujolais: zo de wijn is, zijn x'n boeren procent van de Franse export bestaat uit wyn en gedistilleerd, van de 560 miljoen gulden aan deviezen komt 2/3 uit de dollar- en sterling-zones. Wyn en gedistilleerd staan bovenaan de ranglijst van Frankryks exportproduk- ten. Politieke hoofdpijn In een land, waar groepsbelangen zich gaarne in de landspolitiek men gen, schept de wijn ook politieke hoofd pijn. In 1907, toen er grote wijnover schotten waren, stonden de boeren in de Midi op, die geen voldoende mini mumprijzen meer kregen, en er vielen vele doden. Enkele jaren geleden, toen hetzelfde verschijnsel zich voordeed bleef de Franse regering verlegen dra len voor de barricades van de razende boeren in het zuiden. Mendès-France werd mede beentje gelicht door de machtige kongsi's van de fabrikanten van aperitief en gedistilleerd. Inmid dels zijn vorst en ziektes, plus premies voor „arrachages", het ontwortelen van slechte wijngaarden en de verbouw van andere produkten, het overschotpro bleem op komen lossen. Dit jaar zal slechts 2 miljoen hectoliter de pijnlyke weg van zondoorstoofde druif via wyn. alcohol en benzine tot uitlaatgas af moeten leggen. De wijn speelde mee in de Franse overwegingen om tot de Euromarkt toe te treden; de klassewijn-gebieden wil den wel, die van de „ordinaire" vrezen de concurrentie van de goedkope Ita liaanse wynen. En de boeren in de Midi hopen in stilte, dat Algerije teloor mag gaan. Die mededinger met zyn 18 miljoen hectoliter kunnen zy missen als kiespyn A propos, de Euromarkt zou de wyn- prijs in Nederland met een zeventig cent per fles kunnen verlagen. Reden voor U, waarde metgezel, om op onze „Tour vinicole de France" met meer dan louter academische belangstelling rond te kyken. op zijn leven terugziet van die ogenblikken, die in al hun gewoon heid toch bepalend waren voor zijn verdere weg. Dat kan zijn een ont moeting met een ander mens, een punt in ons leven, dat wy beleefden als duizenden anderen, maar waar het begin lag van een ontwikkeling in ons verdere bestaan, en dat daarom zich niet meer weg laat denken. Zo zien we achteraf de macht van het kleine. Uit het ver leden zullen wij echter leren voor het heden: Als gewone dingen later blijken van grote invloed en gewicht voor ons geweest te zyn, hoe zorgzaam hebben wij dan niet om te gaan met het heden en de kleine dingen waar elke dag vol van is! Of wy dat altyd doen? Wij ont vluchten vaak het heden. Wy mis kennen de waarde ervan, gaan voor bij aan de mogelijkheden, die het In zich heeft. Onze aandacht gaat meer naar het ongewone, het grootse. Wy jagen naar avontuur, een leven met verrassende wendin gen, terwijl het eigenlijke avontuur van ons bestaan, door ons niet er kend en niet opgemerkt, zich onder onze ogen voltrekt! Evenwel is dat onze roeping: Te leven het leven, dat God ons heeft toevertrouwd en te geloven, dat Hij dit kleine leven wil gebruiken om de macht van Zyn Rijk te open baren. Is er bij ons de bereidheid Hem zo te dienen, niet in het grote en heroïsche, wat wij zouden willen, maar zoals Hij het wil, in ons be staan van elke dag? Dan wordt de vraag: Wat heeft een ander mens aan ons gehad? Zoals een ontmoeting met iemand in het verleden van ons leven, voor ons misschien beslissend werd, zal ook onze ontmoeting met anderen, beslissend voor hen kunnen zijn, ten goede of ten kwade. Die wetenschap zal ons behoedzaam maken. Welk een macht hebben wij misschien uitgeoefend met ons woord! Een enkel woord kan immers een wereld ontsluiten, verwachtingen wekken. Maar evengoed kan één woord by een ander een wereld in duigen doen vallen. Onze verantwoordelijk heid is daarom getrouw te zyn in het beheren van het kleine, dat ons gegeven. E. G. BOESENKOOL, Herv. Predikant Aarlanderveen. Fraai kunstcentrum bij Antwerpen Iedere twee jaar ivordt daar belangrijke expositie van beeldhouwwerken gehouden (Van onze Brusselse correspondent) Niet ver van de grote autosnelweg BrusselBoomAntwerpen ligt het byzon- der mooie park Middelheim, dat aan de stad Antwerpen toebehoort. Daar wordt thans iedere twee jaar een grote tentoonstelling van beeldhouwwerken georga niseerd. De vierde biennale, welke er momenteel wordt gehouden, is geheel gewijd aan de beeldhouwkunst van Centraal-Europa. Duitsland is er vertegen woordigd met 156 beeldhouwwerken, Zwitserland met 37 en Oostenrijk met 31. Deze openluchttentoonstelling met de fraaie, hoge bomen als ideale achtergrond, geeft een algemeen beeld van de voornaamste Duitssprekende beeldhouwers van de vorige eeuw tot op heden. De burgemeester van Antwerpen, dr. Lode Craeybeckx, spant zich byzonder in voor de ontwikkeling van dit kunstcentrum. Hij zorgt er namelyk voor, dat de opbrengst van het grote „bal van de burge meester", een evenement in het mondaine winterseizoen van de Antwerpse society, wordt besteed voor de aankoop van beeldhouwwerken, die op de biënnales worden geëxposeerd. Die beelden blijven dan eigendom van Park Mid delheim, wat op den duur zal leiden tot een permanent overzicht van de Europese beeldhouwkunst. Naast het werk van de Duitse expressionisten Wilhelm Lehmbruck en Ernst Barlach, zyn er talryke wer ken van jongere Duitse „vernieuwers", byv. Priska von Martin, Jakel, Wim- mer en Szekessy. Een van de mooie werken in witte kalksteen is de figu- rengroep van Dieter Kerchner. Van de Duitser Ewald Matare, die in 1887 is geboren en een grote invloed uitoefen de op de jonge generatie, is er een Christusbeeld: dit beeldhouwwerk is opgevat in de geest van de oude Rijn landse beeldhouwkunst, maar modern gestileerd. Men ziet het metalen lichaam van de Christus, vry recht lijnig gehouden, aan een gewone bak stenen muur hangen. Het kruis ont breekt dus. De jonge Zwitsers staan kennelyk onder invloed van Parijs, en sommigen zoals Giacometti, zijn zelfs in de Franse hoofdstad gevestigd. Nagenoeg allen behoren tot de school der ab- stracten. Ofschoon Wenen zeer tal ryke opdrachten geeft aan beeldhou wers, die wegens deze vooruitstrevende houding van het stadsbestuur in groten getale in de Donaustad zyn komen wonen, heeft men toch niet de indruk, dat Oostenrijk bijzondere verdiensten op het gebied van de beeldhouwkunst mag worden aangerekend. Teveel van het goede Een gevaar van retrospectieve ten toonstellingen is vanzelfsprekend de tendenz om teveel werken te tonen en aldus teveel te willen bewyzen. De be zoeker heeft echter niets aan dat soort volledigheid. Van die perfectionistische bekommernis om „historisch" volledig verantwoord te zyn, is ook het comité van de biënnales van Park Middelheim het „slachtoffer". Men toont te Mid- Dieter Kerchner (Duitsland), Figurengrcep (1956), kalksteen, 55 cm hoog delheim namelijk 224 beelden, wat veel te veel is. Met minder dan de helft ervan zou de tentoonstelling be ter zijn geslaagd. Dit belet overigens niet, dat de Antwerpse bevorderaars van dit kunstcentrum aan him stad en aan kunstminnend Europa een grote dienst bewyzen. A. G. SAMOY. 5e Jaargang No. 33 Zaterdag 17 augustus 1957

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11