Eisenhower ten zeerste verbolgen over beknotting buitenlandse hulp WEERBERICHT „Gevaarlijke vertraging van modernisering strijdkrachten der vrije wereld", zegt hij OPNIEUW VERHOGING VAN DISCONTO DOOR NED. RANK VERPLEEGSTERSSCHORTEN Zorin zorgt voor verwikkelingen bij de ontwapeningsbesprekingen 96ste jaargang VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1957 No. 29214 LEIDSCH DAGBLAD Directeur:J. W. Henny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Nieuwe tegenslag in serie nederlagen President Eisenhower heeft gisteren in een verklaring zijn bezorgdheid geuit over een nieuwe beknotting van de hulp aan het buitenland, zoals woensdag avond is voorgesteld door een subcommissie van het Huis van Afgevaardigden. Deze subcommissie had, kort nadat de president gewaarschuwd had, dat hjj het Congres in speciale zitting zal laten bijeenkomen als er te weinig geld voor de hulp beschikbaar is, een vermindering van 809 miljoen dollar aanbevolen. Gis teren deed de president, in zjjn tweede verklaring, een beroep op de commissie- voor-de-toewjjzingen deze bezuiniging ongedaan te maken. Hjj waarschuwde, dat vermindering van de buitenlandse hulp een gevaarlijke vertraging van de moder nisering van de strijdkrachten der vrije wereld tot gevolg zal hebben. Voorts protesteerde de president tegen beknotting van de financiële en technische hulp aan de bondgenoten van de Ver. Naties. De commissie voor de toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden heeft echter, ondanks dit beroep, de door de sub commissie aanbevolen beknotting goedgekeurd. Tenslotte aanvaardde ook het Huis de beknotte begroting, die nu door de Senaat behandeld zal worden. land is met 200.000.000 dollar vermin derd. Eisenhower had voorgesteld de vermindering ongedaan te maken. Het nieuwe fonds zal nu over 300.000.000 dollar kunnen beschikken, tenzij de Se naat dit bedrag nog wijzigt; het Huis verwierp een voorstel, om het bedrag voor de Amerikaanse tech nische hulpverlening aan het buiten land met 26.900.000 dollar te verhogen. Het Huis en de Senaat hebben reeds in het algemeen het program voor hulp aan het buitenland (tot een bedrag van 3.367 miljoen dollar in het belastingjaar, dat op 1 juli begon), goedgekeurd, doch nu moeten de gelden nog toegekend worden, waarbij weer het gevaar van beknotting bestaat, getuige de aanbeve ling van de subcommissie van het Huis, die nu door de commissie voor de toe wijzingen is overgenomen. President dupe van niet-herkiesbaarheid Het Huis aanvaardde het verlaagde ontwerp met 252 tegen 130 stemmen. Door deze aanvaarding door het Huis van Afgevaardigden van het wetsont werp in deze vorm zijn de volgende drie voorstellen van Eisenhower verworpen een voorstel van de president om de gelden voor de economische hulpverle ning niet met 165.000.000 doch met 36.000.000 dollar te verminderen; het bedrag voor het stichten van een nieuw fonds voor de Amerikaanse eco nomische hulpverlening aan het buiten- K.L.M. via Noordpool naar Tokio? Van de zjjde van het Japanse mi nisterie van Verkeer werd gisteren me degedeeld, dat Japanse en Nederlandse luchtvaartdelegaties besprekingen voe ren over een Nederlands voorstel om vergunning te verkrijgen om van Am sterdam uit over de Noordpool naar To kio te vliegen. Een zegsman van het Japanse ministe rie verklaarde, dat de luchtvaartover eenkomst tussen de regeringen van beide landen van februari 1953 dateert en dat in verband met het Nederlands verzoek om een lijn tussen Amsterdam en Tokio via de Noordpool en terug te openen, dit verdrag herzien zou moeten worden. Van Japanse zijde werd voorts medegedeeld, dat het Nederlandse voorstel tot nu toe nog niet de goed keuring van de Japanse delegatie heeft kunnen wegdragen. Redenen hiervoor werden niet opgegeven. De onderhande lingen, die van Nederlandse zijde o.m. worden gevoerd door prof. mr. D. Goed huis, burgerluchtvaartattaché van Ne derland o.m. te Londen, duren voort. Van de zjjde van de KLM in Den Haag deelde men aan het ANP mede, dat inderdaad gevraagd is ook om via de poolroute naar Tokio en terug te mogen vliegen. Zolang de onderhande lingen gaande zijn, wenste men van KLM-zijde zich van verdere commen taar te onthouden. Weer handgranaten geworpen in Djakarta Djakarta werd gisteren opnieuw op geschrikt door de ontploffingen van twee handgranaten. Een werd geworpen naar het hoofdkwartier van de Indo nesische communistische partij en de andere naar het huis van kolonel Dahlan Djamlbek, een hoge officier van de generale staf van het leger. Er waren geen slachtoffers. De secretaris-generaal van de communistische partij, Aidi't, had het hoofdkwartier een halfuur te voren verlaten. Dit w-as de tweede keer, dat het hoofdkwartier van de P.K.I. het doel wit van dergelijke ontploffingen was. Vorige week werd ook een handgra naat gegooid naar het huis van de Masjoemiileider Prawoto M-agkoesas- mito. Advertentie RALEIGH rijwielen H. Walenkamp Zn HAARLEMMERSTR. 1 Tijdelijke opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk nog plaatselijk enkele buien, daarna opklaringen, maar morgen in de loop van de dag waarschijnlijk hier en daar weer enige regen. Dezelfde middagtemperaturen of iets hogere. Overwegend matige zuidwestelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur-. 17 AUGUSTUS. Zon op: 5.29 uur; onder: 20.03 urn-. Maan op: 22.24 uur; onder: 12.54 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.58 en 19.22 u. Laagwater te 2.53 en 15.03 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. door het feit, dat hjj als eerste presi dent valt onder de nieuwe bepaling van de Amerikaanse grondwet, die een derde ambtstermijn uitsluit, zodat hij niet meer herkiesbaar is. Soekarno kondigt aan: Clementie voor 25.000 gevangenen President Soekarno zal morgen, op de onafhankelijkheidsdag, clementie af kondigen voor ruim 25.000 gevange nen. zo is te Djakarta bekend ge maakt. Van deze gevangenen zullen 5.259 onmiddellijk op vriie voeten worden gesteld. Van de overigen wor den de straffen verminderd Op deze onafhankelijkheidsdag zal naar gemeld de „beweging vah nieuw leven" ten doop worden gehou den. van welke Soekarno hoopt dat ze een „geestelijke revolutie" onder de Indonesiërs teweeg zal brengen. Het bedrag van 3.367 miljoen dollar is reeds 500 miljoen minder dan presi dent Eisenhower aanvankelijk nodig achtte. De commissie voor de toewijzin gen wil nu echter slechts 2.5 miljard dollar beschikbaar stellen, rekening hou dend met het feit dat van vorig jaar nog 667.050.000 dollar over is voor hulp aan het buitenland. In Congreskringen verklaarde men, dat het voor president Eisenhower een grote politieke nederlaag zou zijn als het Huis en de Senaat de nieuwe ver mindering van het bedrag voor hulp aan het buitenland goedkeuren. Volgens waarnemers is Eisenhower in de vier-en-een half jaar dat hij presi dent is, nog niet zo boos geweest als nu. Hij schynt vastbesloten te zijn het Con gres in speciale zitting bijeen te roepen als de beknotting niet ongedaan wordt gemaakt. De tegenslag van donderdag is de jongste van een hele serie nederlagen, die Eisenhower in het Congres heeft geleden. Men begint zich af te vragen, in hoeverre zijn invloed ondermijnd is Ter bescherming van de gulden Wantrouwen in guldeti houdt verhand met interne factoren Ned. Staatshuishouding De Nederlandsche Bank heeft haar rentetarieven met ingang van 16 augustus 1957 als volgt samengesteld: Wisseldisconto 5%, Promessendisconto 5% Rente voor voorschotten in Rekening-courant (voor particulieren) 6'/2 Beleningen (voor anderen) 5% Onder „particulieren" zijn te verstaan alle natuurlijke en rechtspersonen, be halve: de Staat der Nederlanden, de ingevolge de wet Toezicht Kredietwezen in het register der kredietinstellingen ingeschreven handelsbanken, centrale krediet instellingen, landbouwkredietbanken en algemene spaarbanken, zomede de leden van de verenigingen, d!e aangesloten zijn bij de Nederlandse Organisatie van het Effectenbedrijf en de leden van de Vereniging van Valutamakelaars en Discon tohandelaren. De jongste verhoging van de rentetarieven der Nederlandsche Bank is niet als een verrassing gekomen voor geldkringen in de hoofdstad. De laatste weekstaat van de Nederlandsche Bank gaf reeds een aanzienlijke vermindering te zien van de goud- en deviezenreserve. Volgens deze krin gen is de daling in de goud- en deviezenreserve inmiddels voortgezet en rekent men op een verder deviezenverlies op de komende bankstaatdie dinsdag a.s. zal worden gepubliceerd. Onze financiële medewerker schrijft: Onverwacht komen deze maatregelen zeker niet. Ook voor de gulden is de spanning op de valutamarkt de laatste dagen snel toegenomen. De Ned. Bank tracht nu de ontwik keling op de valutamarkt in de hand te houden door alleen voor zakelijke transacties dollars en marken af te geven en niet meer om in het buiten land een tegoed te kweken, waarmede I wordt beoogd de speculatieve transacties I in die valuta te voorkomen. I Daar men op de Amsterdamse beurs vrij dollar en markenfondsen kan kopen, richt de speculatie zich uiteraard op deze fondsen, waarin gisteren dan ook, wat de marken-obligaties betreft, een scherpe koersstijging is ontstaan. Hier biedt dus de ene Nederlander tegen de andere op en wordt op een devaluatie van de gulden vooruitgelopen. Duidelijk is dat de regering en Ned. Bank alles in het werk stellen om die devaluatie te voorkomen, waartoe ook vermoedelijk niet zal worden overge gaan zonder dat met de regeringen van andere landen Engeland, België en de Ver. Staten overleg wordt gepleegd. Dat het kwaad met deze maatregelen van de Ned. Bank bezworen is, kan helaas niet worden gezegd, omdat de oorzaken van het wantrouwen in de gulden dieper schuilen en met interne factoren van de Ned. Staatshuishou ding verband houden. Wij hebben hierop de laatste weken telkens de aandacht gevestigd en in ons wekelijks overzicht (dat wjj voor ditmaal reeds vandaag plaatsen) wordt de situatie, waarin Nederland thans verkeert, nog eens onder de loep genomen. (Men zie ook elders). Onder grote publieke belang stelling is gisteren in Hilversum het huwelijk voltrokken tussen mej. Elly Strassburger en de heer Harry E. S. Belli. - Hoe druk het bij het Raadhuis in de Radioslad wel was, Iaat deze foto, die bij de aankomst van het bruidspaar gemaakt werd, duidelijk zien. Proces ïe Cairo Ook derde beklaagde herroept bekentenis Evenals zjjn twee voorgangers heeft gisteren ook de derde beklaagde in het samenzweerdersproces te Cairo zijn be kentenissen herroepen. Drie dagen had hij voedsel of water gekregen, zo verklaarde majoor Amin Pawzi, en toen was hem door de amb tenaren van de inlichtingendienst ge zegd. dat, als hij nu een voor hem op gemaakte bekentenis zou ondertekenen, hij beschouwd zou worden als een ge tuige a charge in plaats van een be klaagde. Voor dit aanbod was de majoor toen bezweken. Op verzoek van de verdediging werd hierna het proces tot maandag opge schort. Dit is nu de derde achtereenvolgende dag, dat zo'n verklaring over afgeperste bekentenissen wordt gedaan. Dinsdag liet een ambtenaar van het ministerie van Voorlichting de striemen op zjjn voeten zien die hij had overgehouden van de zweepslagen en woensdag ver- tolde een luitenant-kolonel, dat hjj in dertig dagen geen drinken had gehad en toen gekweld door dorst ertoe geko men was een valse bekentenis te onder tekenen. De leden van het Antilliaanse contingent padvinders, die de Jam boree in Engeland hebben bij gewoond, zijn gisteren door H.M. de Koningin in de tuin van het Paleis Soestdijk ontvangen. - We zien de Koningin hier, terwijl zij een van de padvinders begroet. WITTE PRACHT SORTERING Reeds vanaf 2.85 NATUURLIJK BIJ. HAARLEMMERSTR. 172—174—179 HERENSTRAAT 9 Midzabonnen voor onze cliënten. Naar schatting met 20 procent Sterke vermeerdering van aantal personenauto's in ons land Inloop achterstand in snel tempo Volgens berekeningen van de KNAC bedroeg het totaal aantal motorrijtuigen in Nederland (exclusief de bromfietsen) op 1 juli j.l. 713.050. Dit was ongeveer 16.4 meer dan een jaar tevoren. In dezelfde periode nam het aantal personen auto's naar deze schatting met 20 toe. De afgelopen jaren hebben steeds het beeld te zien gegeven, dat het aantal personenauto's percentsgewijs sneller toe nam dan het totaal aantal motorrijtuigen. Het Nederlandse personenwagenpark groeit percentsgewijs zelfs belangrijk sterker dan in het algemeen in West-Europa het geval is. Bij de geringere autodichtheid, welke Nederland ten opzichte van de meeste andere Europese landen heeft, betekent dit, dat de achterstand thans in snel tempo wordt ingelopen. Het aantal personenauto's was vol gens deze berekening op 1 juli 378.400 (dus 20% meer dan op 1 juli 1956). Het aantal vracht- en bestelauto's was 128.000 (18% meer dan een jaar tevo ren), het aantal autobussen 7900 (11.2% meer), het aantal motorrijwielen en scooters 176.900 (10.8% meer). Het aan- De Westelijke afgevaardigden hebben Zorin diende deze nadrukkelijke voor de Russische vertegenwoordiger, Zorin, gisteren tijdens de ontwapeningsbespre kingen te Londen meegedeeld, dat zij bereid blijven in te stemmen met een vermindering van de strijdkrachten van de V.S. en de Sovjet-Unie tot 2.500.000 man en van die van Engeland en Frank rijk tot 750.000 man zonder hieraan de voorwaarde te verbinden voor de oplos sing van internationale problemen. Een dergelijke inkrimping zou deel moeten uitmaken van een gedeeltelijke ontwapeningsovereenkomst. Verdere be perkingen zouden echter afhankelijk moeten zijn van vorderingen bij de op lossing van internationale problemen. Zorin had dinsdag j.l. ervoor gepleit geen politieke voorwaarde te verbinden aan vermindering der strijdkrachten. De Russische afgevaardigde heeft nu echter vierkant verklaard, dat er geen sprake kan zijn van een begin van een ontwapeningsovereenkomst, zonder dat sommige buitenlandse troepen uit Duits land zouden worden teruggetrokken en zonder dat een begin wordt gemaakt met het opheffen van overzeese bases elders. waarde in tjjdens een lange rede, die praktisch een einde maakt aan alle hoop op een overeenstemming ,al zullen de besprekingen dinsdag a.s. worden voort gezet. Algerijnse rebellen bereid te praten Een lid van de oorlogsraad van het Nationale Bevrydingsfront in Algerije, Saad Dahlab, schrijft in het orgaan van deze organisatie, dat de opstandelingen bereid zijn met Frankrijk over de vrede te praten. De Franse onderhandelaars moeten echter optreden namens de ge hele regering en niet uit naam van een bepaalde minister. Intussen gaan echter de gevechten in Algerije onverminderd voort. Gisteren is van Franse militaire zijde meegedeeld, dat twaalf opstandelingen zijn gesneu veld in twee gevechten met Franse vei ligheidstroepen nabij Bone, in Oost- Algerije. Aan Franse zijde werd drie man gewond. tal bromfietsen bereikte volgens KNAC- schatting tegen half 1957 een totaal van 760.000 (20% meer dan half 1956). Deze cijfers wijzen o.a. op het versnel de tempo van aanschaffing van auto bussen. Van half 1954 op half 1955 steeg hun aantal met 6%, van half 1955 op half 1956 met 10% en van half 1956 op half 1957 met 11.2%. Verder ziet men de scooters steeds meer veld winnen. Van half 1954 op half 1955 kwamen er volgens C.B.S.-gegevens 17.000 nieuwe motorrijwielen bij, maar in dezelfde periode vielen er 10.000 af. Eveneens in dezelfde periode werden 8300 nieuwe scooters op de weg gebracht, terwijl er volgens het C.B.S. praktisch nog géén oude scooters van de weg ver- I dwenen. Van half 1955 op half 1956 was I de verschuiving belangrijk meer specta culair: 15.000 nieuwe motorrijwielen er bij, 12.000 versleten motorrijwielen er af, 12.800 nieuwe scooters er bij, praktisch geen scooters er af. Tevens is er een verschuiving van lichte naar zwaardere motorrijwielen en van lichte naar zwaardere scooters. Bij de personenauto's gaat de ontwik keling juist in omgekeerde richting. In 1951 was het aantal lichtere personen auto's (onder de 1000 kg) ongeveer 48% van het totaal, thans is dit ruim 60%. Laatstgenoemde verschuiving verloopt in de provincie Limburg het snelst. Nieuwe koers van de Indonesische roepiah De officiële koers van de roepiah is nog steeds 11,40 Rp. tegen een Ameri kaanse dollar, maar door de nieuwe re geringsbepalingen inzake deviezen is een nieuwe situatie ontstaan welke neer komt op een devaluatie van de roepiah. Importeurs en exporteurs houden zich bij hun transacties aan de koers van 24 roepiah tegen 1 dollar.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1