maggi CROEMTeSOEP - sïïse Sleutelstad terug in le klasse! Waterpolo-nieuws Erades c.s. versloegen NZC in beslissende strijd met 4—2 Koersen te Nootdorp Nationale tenniskampioenschappen Van Meegeren bijna ge wip l cloor fel vechtende Wim Maris Bestedingsbeperking leidt tot minder overspannen arbeidsmarkt Om de Trofeo Italia Zware nederlaag van Nederland tegen Rusland: 9-1 Wat samenwerking vermag L.F.C. werd trotse bezitter van fraai clubgebouw en kantine 96ste jaargang Donderdag 15 augustus 1957 Derde blad no. 29213 Advertentie PER ZILVERZAKJE Er waren gisteravond nog ongeveer twee minuten te spelen in de tweede helft van SleutelstadNZC, de beslissende wedstrijd om een plaats in de eerste klasse van de KNZB. Stand: 32 voor de Leidse ploeg, welke echter met 6 tegen 7 moest spelen. De kans dus voor NZC om de gelijkmaker te scoren. Toen gebeurde het: een hard schot werd door Dick Binnekamp goed gestopt. Via Van Rooyen ging de bal naar Wim van Zijl, die op de helft van het veld in vrije positie als enige voor lag. Van Zijl waagde een schot, de bal draaide echter half van z'n hand af, beschreef een vreemde boog en' zonder dat de volkomen verblufte keeper een hand uitstak, verdween de bal via de paal in het doel! 4—2 voor Sleutelstad! Het hierbovenbeschreven doelpunt gaf dus de doorslag ten gunste van Sleutel stad en daarmee de winst aan het beste zevental. De Leidse ploeg had ongetwij feld betere kansen gehad dan de tegenstanders. De verdediging met de gerou tineerde Piet Erades als uitblinker wist de aanvallen van de onophoudelijk zwemmende Nijmeegse voorhoede steeds de baas te blijven en te onderbreken. De hierop volgende aanvallen op het NZC-doel misten echter steeds de goede afwer king. Dan weer was het fout plaatsen dat NZC in staat stelde om in te grijpen ofwel was het schot te onzuiver om doel te treffen. De eerste aanval was voor NZC, maar leverde geen succes op, want het schot dat hieruit volgde ging naast. Hierop volgden over en weer aanvallen, waarbij Wim van Zijl een goed schot juist op de paal zag belanden. Nadat een NZC- aanval was vastgelopen door een over treding tegen de 2-meter regel kwam de bal bij Aat Kapaan, die zuiver afspeelde naar Nico Brouwer. Met een prachtige omhaal liet deze toen de supporters juichen 10. Nadat aan beide zijden weer verscheidene pogingen waren on dernomen was het weer Nico Brouwer die wist te scoren. De bal was over hem heen geplaatst op ongeveer 3 meter van het doel. De keeper zwom uit, ging niet ver genoeg door, terwijl z'n mid- achter er op rekende, dat hij die bal zou ophalen. Zo kwam Brouwer in het bezit van de bal en had weinig moeite er 2—0 van te maken. Na de hervatting maakte Dick Bin nekamp een gevaarlijk schot op keurige wijze onschadelijk. In het verdere ver loop wist Sleutelstad een meerderheid te verkrijgen. De kansen gingen echter verloren door slecht schieten of door schieten door minder gunstig opgestelde spelers. Bij een van de tegenaanvallen van NZC werd een overtreding begaan. Snel wist een der aanvallers zich vrij te maken, kreeg de vrije worp toegespeeld en de stand was 2—1. Verandering in het spelbeeld kwam er echter niet en Sleutelstad bleef in de meerderheid. Vlak voor rust kwam de kans op een derde doelpunt toen na een door Erades keurig onderbroken aanval de Leidse ploeg met 4 aanvallen tegen 3 verdedi gers lag, maar ook dit keer liep het op niets uit. Na rust werd er zo mogelijk nog fel ler op de bal gezeten, zelfs te fel. Na enige tijd moesten dan ook twee tegen standers de kant opzoeken. Twee maal achter elkaar trok Sleutelstad weer met een man meer in de aanval. Door fout plaatsen ging de eerste kans echter ver loren, de tweede keer schoot Wim van Zijl naast. Een doelpunt kwam er wel, maar aan de andere kant. Een vrije worp werd door de midvoor ineens door getikt 2—2. Sleutelstad liet het er ech ter niet bij zitten. Bij een aanval werd Nico Brouwer weer te zwaar afgedekt. Wim van Rooyen had zich net op tijd vrii weten te maken, kreeg de bal voor zich op nog geen 4 meter van het doel. Resoluut werd hij toen onder water ge stopt, terwijl de bal op het water lag. Geen andere straf was toen mogelijk dan een strafworp, die hij beheerst be nutte 32. Na de hervatting werd Nico van Berkel het water uitgestuurd, wat oi. een te zware straf was. Toen kwam het in de aanhef genoemde vierde Leidse J De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen luiden: Ypenburg-prljs: 1. Venna Axkit (J. v. Dooyeweerd) (1.37.1) 2. Urchin Hanover, J- Vol an n O. Toto w. 3.80, pl. 2.3.30, 7.60, gek. 9.30, cov. 7.40. Valkenburg-prijs. 1. Saskia Scott (P. Slerdsma) (1.33.2), 2. Ronny Zora, 3. Tllda O. Toto w. 8.pl. 3.10, 2.gek.: 19.90. cov. 3.10. 2e serie: 1. Trekdulf S (J. L. Olsthoorn) (1.30.5), 2. Sllvana Hanover, 3. Rlna V. Joto w. 6.80, pl. 2.60, 1.90, gek. 9.10, cov. 3.80. Finale: 1. Uncle Sam (J. Zuyderduyn) 128.6) ,2 .Rlna V, 3. Tilda O. Toto w. 6.90, pl. 2.70, 2.20 3.70. gek. 38.10, cov. 10.80. hSchiphol-prij6: 1. Sam Spencer (J. v. Dooyeweerd) (1.28.8). 2. Pleter D. 3. Qulta «prma. Toto w. 4.30 ,pl. 1.80, 1.50, gek. 10.90, cov. 2.80. Totale omzet f29.985.50. Het zevental van De Sleutelstad, dat gisteravond naar de Iste klasse van de K.N.Z.B. promoveerde. doelpunt. Verandering kwam er verder niet meer in de stand en zo was Sleu telstad eerste klasser. In het 11-jarig bestaan van de Sleu telstad is dit de tweede maal dat men in de eerste klasse doordringt. In het seizoen '53 promoveerde men na het kampioenschap der tweede klasse be- Blackpool te sterk Sparta voor Sparta, versterkt met doelman Pieters Graafland (Ajax) heeft gisteravond in een vriendschappelijke wedstrijd een 32 nederlaag geleden tegen de Engelse eerste divisieclub Blackpool. De 25.000 toeschouwers hadden vooral belangstel ling voor de prestatie van de 42-jarige Stanley Matthews. De beroemde inter national kon zich evenwel slechts weinig keren onderscheiden, want hij werd voortdurend fel bewaakt door achter speler Schop en linkshalf De Koning. Nochtans had Matthews een belangrijk aandeel in het tweede doelpunt van Blackpool. Bij de rust hadden de Brit ten een 31 voorsprong. Wim van der Gijp opende de score na 19 minuten, daarna zorgden Taylor, Mudie en de gevaarlijke linksbuiten Perry (.de beste speler van Blackpool) voor de doelpun ten van Blackpool. Zes minuten na de hervatting bepaalde rechtsbuiten Van Ede de eindstand op 2—3. In de slotfase was Sparta aanmerkelijk sterker. haald te hebben voor de eerste maal naar deze afdeling. Na twee seizoenen volgde echter weer degradatie en zo speelde men vorig jaar weer in de tweede klasse. Met veel succes, want on geslagen werd het kampioenschap be haald. De promotie bleek echter een te zware opgaaf. Dit jaar is de Sleutelstad er weer in geslaagd kampioen te wor den met als kroon op het vele werk dat verzet moest worden, het behalen van het eerste klasseschap! De opstelling van het zevental luidt: Dick Binnekamp in het doel, dat hij al verdedigt sinds hij in 1950 lid werd. Midachter Wim van Rooyen, die al 10 jaar in het eerste zevental speelt, eerst als keeper, later als midachter. Nico van Berkel speelt ook al 10 jaar in dit eerste als rechtsachter. Linksachter ligt Piet Erades, die met z'n 34 jaar de nestor is in dit gezel schap. Van de oprichting af speelt hij al mee, na eerst ongeveer 10 jaar in de Watervrienden gespeeld te hebben. In de voorhoede zijn opgesteld: Wim van Zijl, die met onderbreking van een jaar van 1950 af meespeelt. Aat Kapaan, de benjamin speelt ondanks z'n 18 ja ren toch al drie in het eerste. Nico Brouwer werd op 13-jarige leeftijd al opgesteld in de Gouwe I. De laatste twee seizoenen bezet hij nu de midvoor- plaats in Sleutelstad I. Peter Bekkering was gisteravond verhinderd. Wereldkampioenschap schaken dames Voor toernooi om het wereldkampioen schap schaken voor landenteams (da mes), dat van 2 tot en met 21 september in de kantine van de Danlon-fabrieken te Emmen zal worden gehouden, hebben zich reeds 21 landen aangemeld, t.w. Bulgarije, Tsjecho-Slowakije, Denemar ken, West-Duitsland, Oost-Duitsland, Engeland, Finland, Frankrijk, Noorwe gen, Ierland, Luxemburg, Zuid-Slavië, Nederland, Schotland, Amerika, Rusland. Hongarije, Polen, Mongolië, Roemenië en Chili. Leidse Hengelcompetitie De stand luidt als volgt: 1. De Bliek 20 punten 64 stuks; 2. De Sportvisser 17 pnt. 62 stuks; 3. DVS 13 punten 58 stuks; 4. Hengelsport 13 pnt. 49 stuks; 5. S. en G. 11 pnt. 53 stuks; 6. D.V.V. 10 pnt. 45 stuks; 7. De Ruisvoorn 10 pnt. 40 stuks; 8. Zaalberg 10 pnt. 39 stuks; 9. De Voorn 9 pnt. 27 stuks; 10. De Forel 7 pnt. 26 stuks; 11. Vios 6 pnt. 29 stuks; 12. De Leede 6 pnt. 24 stuks; 13. Onder Ons 5 pnt. 30 stuks; 14. Bra sem 3 pnt. 17 stuks. Uit deze stand blijkt wel, dat vooral de strijd om de „Leidsch Dagblad-wis selbeker" voor het hoogste aantal bij zonder spannend zal worden. Zondag a.s. worden de laatste wed strijden gevist in de Vliet, waarna om circa 11 uur de prijsuitreiking plaats vindt in „Uitspanning Zomerlust", Vlietweg, Zoeterwoude. Gisteren zijn in de derde ronde heren enkelspel van de nationale tenniskam pioenschappen op de Mets-banen te Scheveningen twee geplaatste spelers uitgeschakeld: Hans van de Weg en Ab Kloezen. Eerstgenoemde leed een nederlaag tegen Van Gasselt 8—6, 75, 60 en Ab Kloezen werd versla gen door Hans Biesheuvel 63, 46, 4—6, 75, 63. Er verdween nog een „seeded" van de uitslagenlijst. Het was mevr. Peters, die in twee sets 64, 75 van mevr. A. de Jager ver loor. Om zich te handhaven heeft Van Meegeren, die als vierde geplaatst werd, een langdurige strijd tegen Wim Maris moeten leveren. Hij won de eerste twee UVS begint met oefenprogramma Zondag a.s. speelt UVS thuis aan de Wassenaarse weg tegen VSV, de le divisieclub uit Velsen. Een week later, zondag 25 aug. wordt eveneens thuis gespeeld en wel tegen de Volewijckers uit Amsterdam, ook een club uit de le divisie, terwijl om 1 uur (als voor wedstrijd) de reserves voor het be taald voetbal tegen elkaar spelen. De derde oefenwedstrijd vindt op 1 sep tember a.s. tegen Enschedese Boys plaats op het LFC-terrein. Gezien UVS er in geslaagd Is voor deze oefenwedstrijden sterke tegenstan ders naar Leiden te halen, zullen de nieuwe aanwinsten volop de gelegenheid krijgen te tonen wat ze waard zijn. De nieuwe spelers, die inmiddels reeds de training bij UVS volgen zijn: H. J. Matheeuwissen, voorheen NAC (Breda), die op de linkervleugel zowel binnen- als buiten opgesteld kan worden, A. Hak voorheen rechtsachter in de Haagse vierde klasser ADS, terwijl Freek Filippo in Leiden zeker geen onbekende is. Ver der koestert UVS nogal hoge verwach tingen van Jimmy Supusepa uit „Woer den", een Ambonees, die op de rech tervleugel, hetzij binnen of buiten, een kracht van betekenis belooft te worden. Tenslotte zullen twee nieuwe doelver- dedigers bij UVS een woordje gaan mee spreken: Th. J. Michielsen, ex-Quick (Nijmegen) en M. Buist van „Stanfries" uit Appelscha. sets met 63 63. doch toen raakte Wim Maris op dreef. Met ettelijke dropshots verraste hij zijn tegenstander en de derde en vierde set won hij met 6—3 64. In de beslissende set raakte Maris vermoeid, vele ballen belandden in het net of achter de baseline, terwijl het spel van zijn tegenstander beter werd. Met 6—2 kwam deze op naam van Van Meegeren te staan en daarmee plaatste deze zich tevens in de kwart eindstrijden. De belangrijkste uitslagen luiden: Heren enkelspel, derde ronde: Dehnert sl. W. A. Dominicus 26 61 61 64; Van Gasselt sl. Van de Weg 86 75 60; Goris sl. Bitter 26 64 60 64; Van Meegeren sl. W. Maris 63 63 3—6 46 62; Karamoy sl. Van der Ree 62 64 60; Biesheuvel sl. Kloe zen 6—3 4—6 4—6 7—5 6—3: Van Dal- sum sl. Kramer 61 86 64: Van Eysden sl. Breukink 61 62 6—3. Dames enkelspel, derde ronde: mevr. F. de Soet sl. mej. L. H. Fikenscher 75 6—0; mej. J. Marinkelle sl. mej. M. Rollin Couquerque 64 64; mej. J. Wienese sl. mej. T. Sauter 61 61; mevr. F. Rouwenhorst sl. mej. H. Ruinen 75 60; mej. C. Grosveld sl. mevr. T. Lubbers 26 63 60; mevr. A. de Jager sl. mevr. M. Peters 64 75; mej. F. Marinelle sl. mevr. E. Scholten 61 36 97; mevr. B. Thung sl. mej. J. van der Duim 6—2 6—3. Blijkens het maandelijks overzicht van de stand van de arbeidsmarkt van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid steeg in de loop van de maand juli het aantal werkloze mannen van 22.403 met 2903 jeugdigen beneden 19 jaar en 3648 ouderen tot 28.954. terwijl de bezetting van de aan vullende werken afnam van 31.484 met 5531 tot 37.015. Vorig jaar bedroeg de arbeidsreserve eind juli 26.063, te weten 18.485 werklozen en 7578 man op aanvullende werken. De stijging van het aantal ingeschre- len. Onder invloed van de bestedings ven jeugdigen is een in juli en augus tus jaarlijks terugkerend verschijnsel en houdt verband met het einde van het schooljaar. In juli pleegt echter het aantal ingeschreven ouderen 'te da- Roeikampioenschappen dames te Duisburg Een en dertig ploegen uit twaalf lan den zullen deelnemen aan de wedstrij den om de Europese roeititels (dames), die van 23 t.m. 25 augustus a.s. nabij Duisburg worden gehouden. De inschrijving is als volgt: Skiff: België, Hongarije, Roemenië, Denemarken, Oostenrijk, Duitsland en Rusland. Dubbeltwee: Nederland (mej. A. T. J. ter Braake en mej. E. A. Veenstra, „De Hunze" Groningen), Tsjechoslowakije, Hongarije, Roemenië, Duitsland en Rus land. Vier met stuurvrouwe: Frankrijk, Po len, Roemenië, Denemarken, Groot- Brittannië, Duitsland en Rusland. Dubbelvier: Frankrijk, Nederland („De Vliet" Leiden, de dames A. v. d. Kooy, boeg, T. van der Berg, M. Godijn, A. van Hoéken, slag, en A. Kuipers, stuur vrouwe), Hongarije, Polen, Roemenië, Duitsland en Rusland. Achten: Roemenië, Duitsland, Groot- Brittannië en Rusland. Sportsplinters Op 69-jarige leeftijd is gisteren de heer G. J. Bosch, lid van het dagelijks bestuur van de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging, na een lang durige ziekte in het Elisabethziekenhuis te Leiden overleden. - De cricketwedstrijd tussen „Gym khana" uit India en het Nederlandse team Flamingo's, die woensdag te Oster- ley (Engeland) zou worden gespeeld, is wegens de regen uitgesteld tot donder dag. - Op Houtrust is een vriendschappe lijke wedstrijd gespeeld tussen Scheve- ningen-Holland Sport en ADO, welke met 54 voor ADO is gewonnen. - De Nederlandse schermster Jacque line Sloos heeft tijdens internationale floretwedstrijden voor dames te Dubrov- nik (Z.-Slavië) een fraaie prestatie ge leverd. In de finale-poule eindigde zij achter de Poolse kampioene mej. Julito als tweede. De Tsjechische atleet Jiri Skoba, verbeterde tijdens de landenatletiek- wedstrij d GriekenlandTsj echoslowakij e welk in Athene werd gehouden, het Europees record kogelstoten. Hij kwam met een worp van 18.05 meter als eerste Europeaan over de 18.- meter. Na de goede wedstrijd tegen Zuid- slavië heeft het Nederlandse water- polo-'zevental op de tweede dag van het toernooi om de Trofeo Italia zeer teleurgesteld. Onze landgenoten ver loren met forse cijfers van Rusland (19), dat in alle opzichten superieur was en vooral fysiek krachtiger speelde. De Nederlandse ploeg kon slechts ge durende drie minuten een evenwichtige strijd forceren, toen scoorde Mschwe- Te Rotterdam werd gisteravond een wedstrijd gespeeld tussen Sparta en Blackpool. - De grote attractie voor het publiek was de beroemde Stanley Matthews, die men op de foto in duel ziet met twee Rotterdamse spelers. nieradse het eerste Russische doelpunt. De gevolgen waren funest. Het spelpeil der Nederlanders daalde naar een niveau, dat ver beneden dat van het openingsduel bleef en speciaal doelman Kniest, Hans Muller en Fred van Dorp speelden ditmaal zwak. De achterhoede van de oranjeploeg werd voortdurend verrast door de snelle en zuivere aan vallen van de Russen, die zelfs in de perioden van numerieke minderheid een aanmerkelijk overwicht demonstreerden. De Russische doelpunten werden ge scoord door Mschwenieradse (3 x), Pro- konov (2 x), Kurenkoj (2 x) en Breus (2 x). Van Dorp zorgde bij de stand 02 voor het Nederlandse doelpunt. Hongarije won met moeite in een slechte wedstrijd van Italië (4—2), na dat de stand geruime tijd 22 was ge- beperking en de krapte op de kapitaal markt is dat dit jaar niet het geval. Deze invloeden waren tot dusverre slechts waar te nemen in de water-, spoor- en wegenbouw en in de utili teitsbouw, terwijl de bedrijfstakken, die opdrachten voor genoemde bedrijfstak ken uitvoeren, zoals de betonwarenin- dustrie en sommigen metaalbedrijven, eveneens enige terugslag ondervonden. Thans beginnen deze invloeden echter ook merkbaar te worden in enkele an dere bedrijfstakken, zoals de kleding en textielindustrie. Het niveau van de openstaande aan vragen, gecorrigeerd voor het seizoen, ligt thans ongeveer 20.000 lager dan aan het begin van dit jaar. De niet- bekende werkelijke behoefte aan per soneel is vermoedelijk nog sterker ge daald. Die verminderde vraag beïn vloedde uiteraard de werkloosheid. Deze invloed werd belangrijk getemperd door het grote tekort, dat er begin van dit jaar allerwege bestond, maar kon er niet geheel door worden opgevan gen. Het niveau van de geregistreerde arbeidsreserve is onder invloed van be- stedingsbèperking en kapitaalschaarste tot-nu-toe naar schatting ten hoogste tot 15.000 gestegen, hetgeen een terug keer naar een minder overspannen arbeidsmarkt, een van de oogmerken van de bestedingsbeperking, betekent. De geregistreerde vraag naar manne lijk personeel steeg van 64.151 tot 65.074, de vraag naar jeugdigen nam toe met 3000 (v. j. 6000), die naar ouderen nam af met 2000 (v. j. een stijging van 1000). Het aantal als werkloos ingeschreven vrouwen steeg voornamelijk door in schrijving van meisjes, die de school hebben verlaten, van 2422 tot 3312. De geregistreerde vraag naar vrouwe lijk personeel daalde van 39.254 tot 38.800. Franske (14 jaar) speelde in Oranjeteam In het stadion De Vliert te Den Bosch heeft de nieuwe bondscoach van de KNVB, Elek Schwartz, gis teravond voor de eerste keer een oefenbjjeenkomst van de kandida ten voor het Nederlands elftal ge leid. Van de veertien geselecteerde spelers waren er elf aanwezig, van wie de licht geblesseerde Van der Hart bovendien nog de oefeningen van een bankje langs de kant volgde. Toen Schwartz een oefenpart(j wilde laten spelen, kwam hjj dus één man te kort, maar tot grote hilariteit van officials en spelers nodigde hij de 14-jarige Franske Smulders uit om als rechtsbuiten de Oranjeploeg te completeren. Voor Franske, die zich niet on betuigd liet en enkele kogels af vuurde op Frans de Munck, een dag om nooit te vergeten H(j was overigens de enige toe schouwer in De Vliert, want publiek werd streng geweerd. Roel Wiersma had Franske het stadion „binnen gepraat". De training was ditmaal zeer licht, aangezien de meeste zuidelijke spelers vandaag in vriendschappelijke wedstrijden uit komen. weest. Zuidslavië versloeg het zwakke Roemenië in een eenzijdige wedstrijd met 91 (rust 50). De stand na de tweede dag luidt: 1. Hongarije 2. Zuidslavië 3. Rusland 4. Italië 5. Nederland 6. Roemenië 16— 2 12— 3 15— 4 5—10 3—12 1—21 (Van een onzer verslaggevers) 10 april 1957 trof LFC een zware slag: die avond namelijk ging het clubgebouw in vlammen op! Gisteravond, dus vier maanden later slechts, kon dank zij de voortreffelijke medewerking van Gemeentebestuur, Sport stichting en niet té vergeten het vele uren zwoegen van leden ook werkers van zusterverenigingen droegen vele steentjes bijl de voorzit ter van de Kanaries, de heer F. van Waveren, bij monde van wethouder Van Schaik, die namens B. en W. het nieuwe gebouwencomplex overdroeg zich weer de trotse bezitter noemen van een werkelijk uitzonderlijk fraaie kantine en kleedgebouw! De heer Van Waveren, die de grote schare genodigden - wij zagen o.a. afge vaardigden van de Afd. Leiden (mr. De Jonghj, Sportstichting (de heer J. C. F. Coers) en van de zusterverenigingen UVS, ASC, Lugdunum, Docos, Rooden- burg, LDWS. de heer Brinkman na mens KNVB en talloze anderen - een hartelijk welkom toeriep, memoreerde in zijn openingswoord de ramp die LFC 10 april 1957 trof. Bijzonder getroffen wa ren echter de Kanaries door de blijken van medeleven, die van alle kanten bin nenkwamen en niet alleen tot woorden beperkt bleven. Een welgemeend dank woord sprak de heer Van Waveren ver volgens tot alle medewerkers aan de op bouw en wel in het bijzonder tot het ge meentebestuur en Sportstichting. Voor alle medewerkers had de voorzitter van LFC een „gedenkschrift" als herinne ring in petto. Hierna was het woord aan wethouder Van Schaik. die het gebouwencomplex officieel overdroeg aan LFC en de voor treffelijke „werkgeest" van de geelzwar ten ten voorbeeld stelde. Na het officiële gedeelte volgde een rondgang door de twee nieuwe gebouwen en een gezellig samenzijn in de nieuwe kantine. Wilt U onze mening?: Af in alle op zichten, een lust voor het oog!

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7