In i960 Amerikaans atoom-smaldeel Idee van vele miljoenen Marine zal de aanval „naar de vijand'' moeten kunnen dragen DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1957 Wanneer de plannen van de Amerikaanse marinestaf zonder veel vertraging ten uitvoer kunnen worden gelegd, dan zal de Amerikaanse Marine tegen 1960 een geheel smaldeel bezitten dat door atoomkracht aangedreven wordt. Naast 19 atoom-onderzeeërs de huidige Nau tilus en Seawolf inbegrepen zullen dan een kruiser, een vliegdek- schip en ondersteunende kleine eenheden beschikbaar zijn, georga niseerd op de basis der moderne zee-strategie (de onderzeeërs met kruisers samenwerkend in zogenaamde „Hunter-killer" groepen). Mobieler basis De Amerikaanse Marine beschikt momenteel over 980 bovenwater-vaar tuigen, 11.780 vliegtuigen en een onbe kend aantal onderzeeërs. Zij is 's werelds grootste, en op haar volgt de Russische Marine met haar zeer sterk onderzee bootwapen (450 onderzeeërs, vele van het ontwerp dat kort voor het eind van de tweede wereldoorlog in Duitsland ge perfectioneerd werd doch niet in actie kon worden gebracht). De Amerikaanse marinestaf fundeert zijn strategie op de overweging dat de Marine een mobieler basis biedt, en dat in geval van een „derde wereldoorlog" de basis te land bij de eerste slagwisse ling uitgeschakeld zullen zijn. De vijftien vliegdekschepen uit de voorste linie waarover de U.S. Navy thans beschikt, kunnen, samen met de kruisers die voor Succes voor Hans Henkemans (Van onze Weense correspondent!) Salzburg In de volbezette grote zaal van het „Mozarteum" heeft Hans Hen kemans met de „Cameratta Academica" onder leiding van prof. Baumgartner het pianoconcert in b-dur van Mozart gespeeld. Zyn licht en parelende aan slag, het speelse tempo en de gevoelige interpretatie droegen zozeer het stempel van Mozarts geest, dat de toehoorders geestdriftig op een „bis" aandrongen, wat een uitzondering is. Henkemans gaf zich gewonnen en herhaalde het tweede gedeelte op dezelfde ongedwongen en natuurlijke manier, waarmee hij zijn gehoor opnieuw vervoerde. FAMILIEBERICHTEN Ontleend aan andere bladen Bevallen: VerschoorKalff, d., Loe- nersloot; Willemsde Muinck de Keizer, z., Den Haag; SnyderCramer, z., Ver. Staten; De BruynBramekamp, d., Rotterdam; FühringPenning, d„ Rot terdam; Kegge—Trimpe Burger, d., Rhoon; Italianerde Josselin de Jong, z., Londen. Getrouwd: ir. D. W. Scholte Uning en M. Eveleens, Aalsmeer. Overleden: S. Vriesemade Jong, vr. 83 jaar, Bussum; J. F. Ristjouw, m., 55 jaar, Amsterdam; J. A. SusanBarn- stijn, vr., 39 jaar, Amsterdam; jhr. dr. D. L. Rutgers van Rozenburg, m 87 jaar, Soest; A. Schroot, vr., Den Haag; ir. J. C. van der Linde van Sprankhui zen, m., 33 jaar, Soerabaja; H. C. E. BuijsGooszen, vr., 71 jaar, Schevenin- gen; G. W. Hermans, m., 57 jaar, Am sterdam; A. F. Jeronimus, m., 53 jaar, Den Haag; C. J. KaperBijleveld, vr., Den Haag; S. Plooster, m., 86 jaar, Apeldoorn. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 15 augustus. Leidse coöp. groente- en fruitveiling. Per 100 kg.: an dijvie 712, pronkbonen 3541, snijbo nen 47, stambonen 3150, stokbonen 45 58, kroten 816, groene kool 1617, pos telein 1115 prei 5, rabarber 56, spina zie 1318 tomaten A 2027. B 2026, C 1621, uien 1213. Per 100 stuks: meloe nen 109136 perziken 637, bloemkool A 1035, B 11, komkommers A 811, B 10, sla A 3.108.40 B 4.10. Per 100 bos: bospeen 1028, peterselie 2, selderie 35. BARNEVELD, 15 augustus. Coöperatie ve Veluwse Eierveillng Baxneveld-Ëde. Aanvoer 900.000 stuks. Handel kalm. No tering: eieren van 4248 gr. f6.57 tot f 9.32, 48—53 gr. f9.61 tot f 11.46, 53—60 gr. f 11.75 tot f 13.74, 60—63 gr. f 13.50 tot f 13.60, 62—67 gr. f 13.72 tot f 14.22, alles per 100 stuks. Eierveillng S.B.E. Aanvoer 481.120 stuks. Handel kalm. Notering eieren van 3538 gr. f6.19 tot f6.52, 48—52 gr. f9.29 tot f 11.06 5460 gr. f 11.81 tot f 13.03, 60— 63 gr. f 13 tot f 13.47. 63—69 gr. f 13.64 tot f 14.55 alles per 100 stuks. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer 1.900.000 stuks. Handel kalm. Prijzen: klppe-eleren f 13.50 tot f 14.25, algemene prijs f 13.85 per 100 stuks. Kiloprijs f2.23 basis 62 gr. Henne-eieren f 9 tot f 12.50 algemene prijs f 10.85 per 100 stuks. Kiloprijs f 2.17 basis 50 gr. Prijsnotering Gelders-Overijsselse Ver eniging van Eierhandelaren. Grote eieren f 13.75 tot f 14.25, gewicht 6268 gram kleine eieren f 11 tot f 13, gewicht 5158 gr., henne-eieren f 9 tot f 10 .gewioht 39 49 Jr. BOSKOOP, 14 augustus. Coöp. veren. ,,De Boskoopse veiling". Rozen gr.bloemig 20 stuks: Mad. Butterfly 801.40, Duis burg 1.101.70, Rosalandia 76. New York 2.20, Baccara 4.00, Better Times 901.30, Vierlanden 1.301.60, Mad. Jules Bouché 1.50, Gemengde rozen 6082. BabyTozen 10 stuks: Nimph 2.305.40, Sweetheart 1.001.40, Juweeltjes 4570, Else Poul- sen 5180, ld. eenbloemig 12, Pinocchio 60—90, Wolfs Glorie 50—80, Byou 70— 1.00, Gloria Mundi 631.10, Ellen Poul- sen 72, Ingar Ohlson 70, Pechthold 20 stuks 2.20. Diversen per bos: Heestertak- ken met bes 1.001.80, Lljsterbestakken 54, Gladiolen in soorten 2952, Margriet 1721, Montbretia 16, Flox 15, Dahlia's in soorten 1927, Liatrix 2239, Herfst- asters 14, Gips 34, Clematis Durandii 1.00—1.70, ld. Prins Hendrik 3.90 Hvpe- ricumtakken 6090, Blauwe Distels 25 49, Sneeuwbestakken 6272, Asparagus- takken 4975, Asters 15, Lelies per tak 26, id .per kelk 1517, Viburnumtakken met bes, per tak 2536, Ertkaplantjes, witte bloem, per stuk 3537. GOUDA, 15 augustus Kaasmarkt: Aanvoer 149 partijen. Notering: eerste kwaliteit f2.29 tot f2.34; tweede kwali teit f2.22 tot f2.28; extra kwaliteit f2.35 tot f2.66. Handel kalm. RIJNSBURG, 14 augustus. Bloemen- lust. Mem. Day 2228. Rubens 2225, Nw. Europa 6070, Gold Dust 2024, Sonny Boy 2835, Sneeuwprinses 1518, Strauss 2024 Leeuwenhorst 2226, Bo- naires 2528, Knijnenburg 2835, Bea trix 3540. Alfred Nobel 28—35, Prins of Holland 3035, Red Fox 2024, Modern Times 2832, Bloemfontein 2528 Has san 3035, Pactolus 2630, Card. Spel- man 2630, Picardie 2530 Dahlia Pom pon 180220, Grote Dahlia 250400, Mar grietje 1418. Goudsbloemen 1012, Sta- tice 2228, Asters enkel 130180, wit 120 150, Afrikanen oranje 2530, geel 20 25, Asters gemengd 160210. het lanceren van geleide projectielen zijn en worden uitgerust, kunnen als een for midabele, in groepen splitsbare „task- force" de aanval „naar de vijand dragen". Het einddoel van de Amerikaanse mari nestaf is in verband hiermede de wereld zeeën te beheersen. De marinestaf heeft zijn standpunt ingenomen met de overweging dat de Verenigde Staten, wanneer de Sovjet- Unie de zeeën beheerst, niet in staat zul len zijn een tegenaanval te lanceren. De door de Marine gepropageerde moderne strategie legt de nadruk op de beheer sing van de zee, hetgeen een volkomen nieuwe instelling en organisatie eist. Het idee is er een van baanbrekende allure. Het axioma dat „wie de lucht be heerst, het slagveld beheerst", heeft voor de Amerikaanse Marine reeds lang af gedaan. Het congres zal echter van het marine- standpunt overtuigd moeten worden. Een atoom-onderzeeër kost tegenwoordig 45 miljoen dollar, en een vliegdekschip met atoom-voortstuwing kost 310 miljoen dollar. I Admiraal Radford is nogal optimistisch Admiraal Radford, de aftredende voorzitter van het college van Ameri kaanse stafchefs, heeft verklaard, dat het oorlogsgevaar gedurende de laatste vier jaar verminderd is. Hy gaf te ken nen, dat er voor onbepaalde tyd geen ernstige vrees voor een oorlog behoeft te bestaan indien de Verenigde Staten het huidige bewapeningsniveau hand haven. KONINGIN ONTVING PADVINDERS DELEGATIES. Omstreeks kwart over elf arriveerden vanmorgen twee autobussen aan het paleis Soestdyk resp. met een dertigtal padvinders uit Suriname, die in Am sterdam zijn ondergebracht en 46 pad vinders uit Aruba en Curasao, die in Wassenaar onderdak hebben gekregen. Deze padvinders waren gisteren terug gekeerd van hun bezoek aan de jam boree in Engeland. Om half twaalf werd het gezelschap door de Koningin, die zich geruime tijd met de padvinders onderhield, ont vangen. Hedenochtend is, zoals reeds op pagina 1 gemeld, in het zuidelijk deel van de haven van Kopenha gen na een botsing met een zeven tig meier hoge fabrieksschoorsteen een Russisch vliegtuig neergestort, dat uit Riga naar de Deense hoofd stad onderweg was: alle 23 inzit tenden kwamen om het leven. Deze telefoto geeft een beeld van een van de wrakstukken, die men zojuist uit het water heeft opgevist. Hoge boeten voor Vacupan-arts te Rotterdam Instrumentarium verbeurd verklaard (Speciale berichtgeving) De Rotterdamse kantonrechter heeft bü verstek een 43-jarige arts veroor deeld tot twee maal f. 750 boete subs, twee maal 30 dagen hechtenis wegens overtreding van de wet op de tand heelkundige inrichtingen. Voorts heeft de kantonrechter de eis van het O.M. tot verbeurdverklaring van het in beslag genomen instrumentarium in gewilligd. De arts had enige tijd geleden folders laten verspreiden, o.a. te Leiden, waarin de aandacht werd gevestigd op de te Rotterdam bestaande Vacupan-vereni- ging die kunstgebitten leverde. Volgens de folder kon men zich daar om nadere inlichtingen wenden. Enkele gegadigden schreven om inlichtingen en kregen ver volgens bezoek van een vertegenwoordi ger met wie zij een afspraak maakten en aan wie zij soms een klein voorschot gaven op de behandeling, die zij zouden ondergaan. Daarna gingen zij naar Rot terdam en werden in verschillende pan den in de Claes de Vrieselaan in be handeling genomen, o.a. door de arts, die de extractie van tanden en kiezen ver zorgde, ofschoon hij geen opgave had gedaan aan de inspectie van de Volks gezondheid omtrent het bestaan van zijn inrichting en evenmin vergunning van deze dienst had gekregen. Ook het reclame maken of propaganda voeren voor zijn inrichting was hem volgens art. 4 van voornoemde wet verboden. De Officier verklaarde dat de arts voortvluchtig is en waarschijnlijk in Duitsland vertoeft. Hij had vorig jaar voor dezelfde feiten terecht gestaan maar, aldus het O.M., het vonnis was nog niet onherroepelijk geworden. Ware zulks zo geweest dan zou de Officier hechtenisstraf hebben gevraagd. Bij ge brek aan wettelijke recidive eiste hü thans wederom een geldboete van twee maal f. 1000 subs, twee maal 40 dagen hechtenis en verbeurdverklaring van het instrumentarium, o.a. zeven stoelen en boorinstallaties. Daarna hebben nog een tandtechnicus en een tandtechnicus-assistente terecht gestaan die beiden met de arts samen werkten. Wegens het niet verschijnen van enkele getuigen heeft de kanton rechter de behandeling van deze zaken onbevoegd uitoefenen van de tand- heelkunst (Art. 436 W. van S.) een week aangehouden. VOORSCHOTEN De burgemeester van Voorschoten zal vrijdag 16 augustus geen spreekuur houden. WASSENAAR ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN Door onvoorzichtig oversteken van de oversteekplaats voor wielrijders in de Papeweg werd de 73-jarige W. Donders alhier door een personenauto, bestuurd door een inwoner van Rotterdam aan gereden. Hij liep een hersenschudding, een hoofdwond en een linkerschouder fractuur op. Hij werd vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Gevallen. Bij het veranderen van richting slipte op de Wittenburgerweg over een hoopje zand de bromfiets be stuurd door de 57-jarige H. Ozenburg uit Den Haag. Hij kwam te vallen en werd met een gekneusde linker schou der vervoerd naar het r.-k. ziekenhuis te Den Haag. Interamerikaans economisch overleg in Buenos Aires Vandaag is te Buenos Aires een inter- amerikaanse economische conferentie begonnen, waaraan wordt deelgenomen door afgevaardigden uit 20 landen. De voornaamste punten van de agenda zijn oprichting van een interamerikaanse ge meenschappelijke markt en het houden van een economische conferentie voor het Westelijke halfrond. Elf landen heb ben waarnemers gezonden. De Vere nigde Staten hebben 40 afgevaardigden en adviseurs naar de conferentie ge zonden. Waarnemers achten de taak van de afgevaardigden, gezien de ervaringen in het verleden, verre van gemakkelijk en zij verwachten, dat de op richting van de Europese gemeen schappelijke markt slechts oppervlakkig ter sprake zal komen. Enkele landen zijn van mening, dat de levensstandaard in de economisch minder ontwikkelde landen, wanneer de tarief muren zouden verdwijnen, nog lager zou worden, zeker in het begin van de gemeenschappelijke markt. Eily Strassburger te Hilversum getrouwd (Speciale berichtgeving) Circus-directrice Elly Strassburger wordt in de burgeriyke stand van Hil-' versum sedert vanmorgen tien minu ten over half twaalf officieel mevrouw E. BelliStrassburger genoemd. Zy hebben het niet geheim kunnen houden, Harry Edwin Stefan Belli en zyn charmante bruid Wilhelmina Sofia Eleonora, dochter van een oud circus geslacht. Toen ze in een glanzend zwarte auto voor Hilversums Raad huis verschenen, hadden honderden langs de galery en de vyver post gevat om van dit circus-huweiyk getuige te zyn. Burgemeester J. J. G. Boot „trouwt" niet zoveel, maar voor Elly en haar di recteur-echtgenoot, had hy zyn toga aangetrokken. Na een warmgestemde toespraak kon de burgemeester als eer ste het bruidspaar feliciteren, gevolgd door vele anderen. Vanmiddag waren op de receptie in het Palace Hotel de „groten" uit de circuswereld, artiesten en allen, die met het circusleven te maken hebben, aan wezig. Nehroe wil vrede met zijn buurman Pakistan Bij de herdenking van het feit, dat India tien jaar geleden onafhankeiyk werd. heeft premier Nehroe in Nieuw Delhi verklaard, dat zyn land met Pa kistan in vrede wil leven. Maar dit bete kent niet, dat India geintimideerd kan worden door middel van bedreigingen, aldus Nehroe. Hij voegde hieraan toe, dat India zyn rechten op kalme doch vasüberaden wyze zal verdedigen. Tenslotte zal In- dia's positie in de wereld afhangen van hetgeen door het land op binnenlands gebied bereikt is, aldus Nehroe. In de afgelopen tien jaar heeft India het hoofd geboden aan vele problemen en de hieraan verbonden moeilykheden overwonnen. „Wy zullen groter vraag stukken onder de ogen moeten zien en grotere ontberingen moeten verdragen. Dit is by elke stryd om de economische emancipatie van een volk onvermyde- iyk, aldus de premier. Vervolgens bracht hy hulde aan de „martelaren" van de opstand van 1857 en verklaarde hy dat het zonder twijfel juist 'is dat de strijd voor de onafhankelykheid honderd jaar geleden begon. Tenslotte prees Nehroe de wijze waar op de Britten zich uit India hebben teruggetrokken. Nog 21 gewonden in ziekenhuizen Van de personen, die by het treinon geluk by Woensel ernstig werden ge wond, worden er thans in het Binnen- ziekenhuis te Eindhoven nog 18 ver pleegd, en in het Diaconessenzieken- huis 2. Een militair, die aanvankelyk in het Binnenziekenhuis was opgenomen, is overgebracht naar een militair lazaret. Spionage in Oest-Duitsiand De Oostduitse autoriteiten zullen een nog strengere controle gaan uitoefenen op reizen van partyfunctionarissen en ambtenaren naar West-Duitsland. om dat aan het licht gekomen is dat vier secretaressen van ministeries en over heidsdiensten in Oost-Berlijn spionage voor het Westen hebben gepleegd. Dit heeft partysecretaris Walter Ulbricht gisteren verklaard in een artikel in het communistische partyblad „Neuer Weg". De vier secretaressen, die gearres teerd zyn, zouden doorslagen van docu menten en besluiten inzake de bouw- nyverheid en investeringen in Oost- Duitsland aan Westelyke geheime dien sten verraden hebben. N.O.-leider wil de communisten uitsluiten De leider van de parlementaire frac tie van de Nahdatoel Oelama, H. Ach- sien, heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat de communisten moeten worden uitgestoten van de voorge stelde R.T.C. tussen de regering en de verschillende buitengewesten. Vol gens hem is zulk een conferentie een nationale aangelegenheid, en ieder een weet dat de communistische ideo logie een internationaal karakter heeft, aldus Achsien. Achsien meende verder, dat Soekarno en oud-vicepresident Hatta als gewone burgers tot deelneming aan de confe rentie moeten worden uitgenodigd. Tenslotte stelde hy voor, dat de con ferentie ook het houden van algemene verkiezingen voor een president zou moeten bespreken. Als kandidaten voor het presidentschap noemde hy Soekar no, Hatta en sultan Hamengkoeboewono van Djocjakarta. Achsien zeide erop te vertrouwen, dat alle problemen, waarvoor Indonesië zich thans ziet gesteld, kunnen worden opgelost, als de samenwerking tussen de Masjoemi, Nahdatoel Oelama en de nationalistische P.N.I. kan worden her steld. 150 Orgelbouwers uit achttien landen bijeen Ongeveer 150 orgelbouwers uit 18 lan den zowel uit de westelyke als uit de oostelijke wereld zullen in de eerste week van september het internationale orgelbouwers-congres bywonen, dat wordt gehouden in het Kon. Instituut voor de Tropen te Amsterdam. Doel van dit congres is o.m. te komen tot de op richting van een „International Society of Organ Builders". Alle westeuropese landen zyn op het congres vertegenwoordigd, terwyl bo vendien orgelbouwers verwacht worden uit Hongarye, Polen, Oost-Duitslan,J, de Ver. Staten en Canada. De officiële opening van het congres heeft plaats op dinsdagmiddag 3 sep tember in het Amsterdamse stadhuis. Het congres wordt op donderdag avond 5 september besloten met een buitengewoon concert in het Concert gebouw, waarby het onlangs gerestau reerde en uitgebreide Concertgebouw- orgel voor het eerst in zyn geheel te horen zal zijn. Radiohandelaren verliezen kart geding De zeven radiohandelaren uit Amster dam-west, die, beducht voor de con currentie van een eveneens in dit stadsdeel gevestigde firma tegen deze een kort geding aanhangig hadden gemaakt, hebben dit verloren. Hun concurrent, die geen vestigingsver gunning heeft, verkoopt Duitse radio toestellen tegen een veel lagere prys, dan de officiële. In zijn uitspraak overwoog de presi dent, mr. J. Meihuizen, dat de vesti gingswetten beogen het publiek tegen beunhazerij te beschermen en niet ten doel hebben de belangen van de geves tigde bedryfsgenoten te dienen. De stel ling, dat door het uitoefenen van het gewraakte bedryf zonder de vereiste ver gunning schade wordt toegebracht aan eisers (de zeven handelaren), die aan de schuld van de gedaagde (Holst) te wyten is, gaat niet op. Voorts kan geenszins worden aanvaard, dat optre den van beunhazen daargelaten of daarvan hier sprake is als zodanig schade toebrengt aan de concurrentie in de omgeving zoals eisers betogen. In de overwegingen van het vonnis werd voorts gezegd, dat eisers enigszins in het vage hebben gelaten of hun vor dering steunt op de stelling, dat gedaag de onrechtmatig heeft gehandeld door misbruik te maken van contractbreuk van anderen n.l. de verkoop van Duitse radiotoestellen tegen veel lagere pryzen dan de officiële. Hiervan is niets gebleken of aannemelyk gemaakt. Er was volgens de president geen spra ke van een spoedeisend karakter omdat gedaagde het bedryf sedert medio november j.l. op deze wyze uitoefent. De gevraagde voorziening: stopzetting van de verkoop tot gedaagde een ver gunning heeft, werd geweigerd, en de eisers veroordeeld tot de kosten van het geding (f. 107.50). 60 Zomerhuisjes in Holten staan leeg (Speciale berichtgeving) In het kampeercentrum Twenhaars- veld te Holten staan nu al de hele zomer alle zomerhuisjes, ongeveer 60, leeg. En dat terwyl men in Holten de grootste zorgen heeft om de vele vreemdelingen onderdak te verlenen. De N. V. Buka, een dochteronderne ming van de Levensverzekering-maat schappij Nilmy, is eigenaresse van het kampeercentrum. Deze heeft het kamp, waarin vele 10-tallen zomerhuisjes staan, voor enkele jaren verhuurd aan het Departement voor Maatschappelyk Werk dat er gerepatrieerden in wil huisves ten. De hele zomer is het kamp onbe woond gebleven. De laatste bewoners, Hongaarse vluchtelingen, vertrokken in mei. Het leegstaan van het kamp zou wachten op de beantwoording van de (intern gestelde) vraag, of de huisjes ook gedurende de wintermaanden be woonbaar zouden zyn. Eerst onlangs, nadat het kamp de hele zomer verlaten was geweest, en dat terwijl de huur doorging, is men biykbaar tot de con clusie gekomen, dat de zomerhuisjes voor bewoning gedurende de wintertijd ge schikt zyn. Onbekend is nog, wanneer de gerepa trieerden verwacht kunnen worden. NEDERLANDSE KUNST-EXPOSITIE IN SAN FRANCISCO. Er wordt op het ogenblik te San Fran cisco een tentoonstelling gehouden van hedendaagse schilder-, beeldhouw- en tekenkunst uit Nederland in het San Francisco Museum of Art. Karei Appel, Gerrit Benner, Corneille en Jacob Nanninga bevinden zich onder de schilders, die uitgekozen zijn door een comité van drie Nederlandse museum directeuren, om de stromingen van na de tweede wereld-oorlog te vertegen woordigen. Onder de beeldhouwers zyn Toon Kelder, Carel Visser en André Volten. De 68 stukken van deze tentoonstel ling zijn gekozen door het comité, dat bestond uit de heren jhr. W. J. H. B. Sandberg, directeur van het Stedeiyk Museum in Amsterdam, dr. E. L. L. de Wilde, directeur van het Abbe Museum in Eindhoven en mr. A. M. Hammacher, directeur van het Kröller-Müller Mu seum in Otterlo. STADSNIEUWS MEDISCHE ADVENT-ZENDING Men schrijft ons: De Advent-Kerk, die in 1898 in Nederland werd opgericht, vormt een onderdeel van de Kerkge meenschap der Zevende-Dags Adven tisten. Ten einde de noodhjdende bevolking in verschillende landen en zendingsge- bieden te helpen, heeft de Advent-Kerk een uitgebreid medisch zendings- en weldadigheidswerk georganiseerd. Ten behoeve van dit medische werk is een tydschrift uitgegeven, waarmede in de komende weken in Leiden gecolper- teerd zal worden. De totale opbrengst is geheel ten bate van de medische Advent-Zending. Ter voorkoming van vergissingen zy opgemerkt, dat op de frontpagina van het fraai gekleurde tydschrift o.a. gedrukt staat: „Steunt het menslievend werk der Medische Advent-Zending". Generaal mr Kruis naar de K L.M. (Van onze Haagse redactie) Generaal mr. H. J. Kruis zal per 1 ok tober a.s. als adviseur van de directie vervoer bij de KLM in dienst treden en zijn functie by de American Express neerleggen. BEURSO VERZICHT Aandelenmarkt verdeeld; Staatsfondsen flauw Amsterdam, 15 augustus 1957 Het zag er op de ochtendbeurs naar uit, dat het Damrak een eigen koers zou gaan varen, los van Amerika, dat met een flauwe marktstemming was afge komen. Kon. Olies werden verhandeld op f. 216.60, hetgeen f. 1,boven pari teit New York betekende. Philips deden 294 en Unilevers 456, alle boven pari teit. De grootste handel vond niet in effecten, maar in valuta's plaats. Zo kwam de effectendollar op een hoogte van 3.91 om daarna weer in te zakken tot 386. De Ned. Bank kwam met een maatregel, die uiteindelyk een bescher ming van de gulden inhield. Direct hier. op veranderde het beurssentiment in een draaimolen, waarbij men by het uitstappen niet meer wist waar men stond. Kon. Olies daalden tot f. 215. Uni levers tot 449 en Philips tot 289. Plotse ling deden ook de geruchten de ronde, dat de Ned. Bank een groot bedrag aan dollars zou hebben afgegeven om de dispariteit tussen dollar en gulden tegen te gaan. Op de officiële beurs in de middag schommelden Olies rond de f. 215,30 en verloren circa f. 2,70, mede in verband met de zwakke stemming voor Oliewaar den in Wallstreet. Voor arbitrage was hier niets te doen. Unilevers openden vast op 459, 3 punten boven gisteren op middenkoersvraag, doch konden deze top niet houden en zakten tot 454. om op circa 456 te sluiten. Philips rond de 290, verloren ten gevolge van de marktpo sitie aldaar circa 3 punten. Hiertegen over staken aandelen AKU's trots af met een winst van 3 punten op 190. KLM rustig en een tikje lager. Scheepvaartwaarden bleven gevraagd. De internationale actie om het varen onder een goedkope vlag tegen te gaan. is hier ongetwijfeld een stimulans voor de aandelen. Scheepvaartunies en van Ommeren 3 punten beter, de overige waarden een half tot anderhalve punt hoger. De cultuurmarkt was iets lager. Deli My verloren ruim 2%, Amsterdam Rub ber en HVA 1. De staatsfondsen waren flauw, speciaal voor het kortlopende papier, dat ruim 1% lager was dan gis teren. Ook de Staffels leden weer circa 3/4% verlies en kwamen op 80 1/4. De affaire was belangryk minder dan gis teren. WISSELKOERSEN Amsterdam. 15 augustus. Londen 10.63%—10.64V4! New York 3.82%— 3.83%; Montreal 4.04ft4.04ft; Parys 1.0810—1.0820Brussel 7.63—7.631 Frankfurt 91.13—91.18; Zürich 87.52— 87.57; Zürich (vr. francs) 89 37%— 89.42%Stockholm 73.87%—73.92%Ko penhagen 55.00%55.05%; Oslo 53.25% —53.30%; Milaan 61.23%—61.28%We nen 14.72—14.73. Beurs van Amsterdam Donderdag 15 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 86 851 Grootboek obl. 3% 77 Ned. '47 3% (3) 81 797/s Ned. '51 3% 86% Ned. '53 3% 841/4 83% Ned. '56 3% 84ft Ned. '48 3% 78% 83% Ned. '54 3% 79% 79% Ned. '55 I 3% 79ft 79 Ned. '55 n 3%81V4 81V8 Ned. '37 3 80% 79% Dollarlng '47 3 95% 95% Investeringscert. 3 89% 87% Ned. 62-64 3 87ft 86ft Cert. NWS 54%L 53f§ Indië '37A 3 84% 84ft Grootboek '46 3 ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind.B. 43% 43y4 Nat. Handelsbank 102% 98 Ned. Handelmij168 159% A'dam Rubber 72% 71% Deli Myen (Ver.) eva. 84% 82% H.V.A118% 116 Java Cult43 42 Senembah 61 60% Vorstenlanden 28% 27y4 A.K.U187% 193% v. Berkel's Patent (v) 202B 207 Calvé Delft cert. 368 368 Kon. Pap. v. Gelder 197 199 Hoogovens cert305 304 Müller en Co. N3.367 369% Ned. Kabelfabr285 291 Philips 294 289% Philips pref147 148 Unilever 457 454% Wilton Feyenoord 240 240 Biliton 3de rubr. 250 250 Dordtse Petr. gew. 1040 1026% Kon. Petr. (f.20.—218.60 215.60 idem (50 k f.20.—218 214.85 Holl. Amerikaiyn 176 176 Java China Paket 164 162 K.L.M129.90 128.50 Kon. N. Stoomb. 150% 152 Kon. Paket My150 152 Stoomvaartmy. Ned. 182 181 Van Ommeren cert. 246% 250% Kon. Rott. Lloyd 171 171 Ned. Scheepv. Unie 160% 163% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam'47 (3%) 3 84% 83% Den Haag 1937 1 3.. 95% Leiden 1947 86B R'dam '37 I-HI 3% 87 84 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 102 Premieleningen A'dam '53 3 90 A'dam '51 2% 85 A'dam '56 12% 77 A'dam '56 n 2% 87% Eindhoven '54 2% 79 Enschede '54 2% 77 Den Haag '52 I 2% 87ft idem II 2% 86% R'dam '52 I 2% 88% idem II 2% 87% Utrecht '52 2% 88 ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Amst. Bank 206 H.B.U eert198% Rott. Bank 166 Twentsche Bank 166 Industriële Ondernemingen Albert Heyn 270 Borneo Sum. HMy. 62% Ned. G. en Sp. Fabr. 190 Kon. Ned. Grofsm. 104 Internatio84 Rott Droogdok My. 573 Tieleman en Dros 14y4 Ned. Mij. Walv.vrt. 59% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 13 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 34 Intern. Nickel 92% Anaconda 63% Bethlehem Steel 49 Cities Service 70 General Motors 44% Kennecott103 Republic Steel55% Shell Oil 87% Union Pacific 30 J/4 Un. States Steel 102% 84% 75% 86% 77 L 87% 205 200% 167% 164 62% 190 104% 85% 570 14 59% 34ft 89% 62% 48% 69% 45% 102% 55% 86% 30% 68% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VX. 14/8 Edelmet. Kon. AA 57 L 57% Pref. w.a. idem 70 69 Electrolas B 320 325 B Holl Constructie 340 B Ing bur v Bouwnyv 122 Int Kunststoff Ind 40% 41 Leidsche Wolsplnn 224 B 229 Sikkens Lakfabr '53 408 405 Ver Touwfabrieken 168% 170 Wernink's Betonm 78% 78% 823/4 Van wyk Textiel 83%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5