Oranjeboom Prof. dr. F. M. Th. de Liagre Böhl wordt morgen 75 jaar Duits-Russische besprekingen zijn gisteren in Moskou hervat Prins Charles naar kostschool 96ste jaargang Donderdag 15 augustus 1957 Tweede blad no. 29213 Advertentie De sultan van Oman en Musdate en zijn minister van Buitenlandse Zaken, de Engelsman Neil Innes, waren kennelijk in een goede stem ming toen zij vernamen, dat de ge zamenlijke troepen van de sultan en de Britse lucht- en landstrijd krachten de rivaal van de sultan, de Imam van Oman, op de vlucht hadden gedreven. - Op de foto ziet men de sultan en de minister in een van de koele gangen van het paleis te Muscate. Geleerde van internationale reputatie Prof. dr. F. M. Th. de Liagre Böhl, oud-hoogleraar van de Leidse Univer- siteit en een geleerde van internatio nale reputatie, wordt mogen 75 jaar. Prof. De Liagre Böhl, die hedenavond uit Jeruzalem, waar hij een internatio- nale conferentie van archeologen bij- 1 woonde, in de Sleutelstad terugkeert, werd in Wenen geboren, waar zijn vader theologisch hoogleraar was. In Wenen doorliep hij het bekende Schottengym- nasium, dat in 1146 door enkele Schot ten als kloosterschool werd opgericht. In 1902 liet hij zich als student in de theologie aan de Weense universiteit in schrijven, maar daar zijn vader het daaropvolgende jaar overleed, vertrok het gezin naar Den Haag, waarna men in 1908 naar Leiden verhuisde. Na de Weense universiteit bezocht hij die van Bonn, Berlijn en Leipzig, aan welke laatste hij zijn beide 'theologische examens aflegde en tevens Oosterse let teren studeerde. In Berlijn had hij zich reeds bekwaamd in het Babylonisch- Assyrisch, onder leiding van de be roemde geleerde Delitzch. In 1908 volgde zyn promotie in de Oosterse letteren aan de universiteit 'te Leipzig op een proefschrift getiteld ,Die Sprache der Amarnabriefe". In 1909 studeerde dr. Böhl in Parijs,, in 1911 promoveerde hij tot doctor inde theologie aan de universiteit van Bonn. VAN 1913 TOT 1927 HOOGLERAAR IN GRONINGEN. In 1911 vervulde hij een licentiaat in de theologie aan deze universiteit en in 1912 trad hjj op als privaat-docent aan Concerten Leidsehe Kunstkring „Voor Allen'' De Leidsehe Kunstkring „Voor Allen" organiseert het komend seizoen weder om een vijftal concerten. Geëngageerd zijn het duo Krebbers-Weisz (sonaten- avond voor viool-piano), de Canadese zangeres Lois Marshall, de pianist Jan Smeterlin (Chopin-avond), de Hon gaarse violiste Johanna Martzy en de Nederlandse pianist Cor de Groot. VICTORIA REGIA WEDEROM IN BLOEI Heden- en morgenavond zal de Vic toria Regia wederom in bloei staan. Beide avonden is de Hortus van 9 tot 11 uur geopend. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Maria Johanna, dr. van A. F. van Er- kel en G. S. Ligtvoet; Johannes Gerardus, zn. van J. T. Kramp en E. Kerkllngh; Arnoldus Anton, zn. van A. A. Rietveld en M. A. C. G. Blijleven; Monique Elisa beth, dr. van J. B. A. Mars en M. C. Vleeschouwer; Johannes Hermanus Adria- nus. zn. van G. Boogaard en M. Tegelaar: Wijnand. zn. van J. Rijsdam en C. J. ter Wee; Gerrit. zn. van G. Wassenbur» en A. de Jongh; Maria, dr. van H. Brakho- ven en M. Schlagwein; Johanna Christina Maria, dr. van T. J. M. van Geijlswijk en B. T. Berg; Adriana Cornelia Maria, dr. van A. J. Bouman en C. A. de Bruin; Bri- gitta Jolanda. dr. van H. Bauer en M. C. Kluivers. OVERLEDEN. J. Kogels. 80 jr. vrouw; A. J. Duk, 41 Jr.,, man; H. Kleerebezem, 3 weken, zoon; G. J. Bosch, 69 jr„ man. Lord Altrincham had alweer commentaar Koningin Elizabeth van Engeland heeft Prins Charles de Britse troonopvolger, die in november 9 jaar wordt laten inschrijven als leerling van een jongenskostschool. Het is dezelfde school, die ook door zijn vader, Prins Philip werd bezocht n.l. Cheam, in Headley, een dorpje negentig kilometer ten westen van Londen. In sommige kringen wordt deze be slissing gezien als een overwinning van Prins Philip, die er altijd op uit is zijn zoon met bredere lagen van het volk in contact te brengen dan in hofkringen mogelijk is. Tot nu toe was het in En geland altijd de gewoonte, dat toekom stige koningen door privé-onderwijzers worden opgeleid. Maar anderen menen, dat het Hof nog niet ver genoeg gaat. Lord Altrincham, de man die kortgele den door zijn kritiek op Koningin Elizabeth de Engelse pers in rep en roer bracht, stond alweer met commentaar gereed. „Zeer betreurenswaardig" noem de hij de keus van de Koningin. Vol gens hem had de Prins naar een staats school gemoeten, dan zou hij nog meer gelegenheid hebben gehad om zich on der bredere lagen van de bevolking te mengen. Bovendien zou dat voor ande ren een voorbeeld geweest zijn om ook de staatsscholen door hun kinderen te laten bezoeken en niet de particuliere scholen „uit snobistische overwegingen". Het schoolgeld voor Cheam be draagt f 950.per kwartaal, daar de Sterke stijging notering exportcertificaten In Djakarta is vandaag de notering voor de exportcertificaten, welke kort geleden werden ingevoerd, plotseling sterk gestegen. Zij liepen met 'tien roe- piahcent op tot Rp 2,25, hetgeen neer komt op een notering voor de Ameri kaanse dollar van Rp 25,65 voor im porteurs, en van Rp 20,52 voor expor teurs. Deze laatsten moeten namelijk bij verkoop van deze certificaten, 20% van de opbrengst aan de Staat afstaan. De officiële notering voor de Amerikaanse dollar is Rp 11,40. Het indonesische deviezeninstituut heeft woensdag de dollarsnotering voor buitenlandse wissels, reischèques en kre dietbrieven vastgesteld op Rp 19,15, ken nelijk op basis van een notering voor exportcertificaten van Rp 2,10. Zilveren jubileum H. Barendse Vandaag herdenkt de heer H. Barendse, werkzaam in de afdeling draaierij van de N.V. Kon. Ned. Grofsmederij, het feit. dat hij voor 25 jaar bij deze N.V. in dienst trad. De Jubilaris, vergezeld van zijn echt genote en vader, werd hedenochtend in de vergaderzaal van de N.V. door de directie ontvangen. De directeur, ir. M. C. de Jong, wees er in zijn toespraak op, dat de heer Barendse in de loop der jaren in verschillende afdelingen van het bedrijf werkzaam was en dat hij zich snel wist aan te passen aan de groeiende technische ontwikkeling. Het is voor de bedrijfsleiding, aldus de directeur, een genoegen te kunnen samenwerken met en zich gesteund te weten door mensen als de jubilaris, die in een lange reeks jaren hun nauwe verbondenheid met het bedrijf bewezen hebben. Spreker hoopte, dat het de jubilaris gegeven mocht zijn zijn taak in de draaierij nog lange tijd voort te zetten. Als bewijs van waardering overhan digde ir. De Jong een enveloppe met inhoud, het vererend getuigschrift van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, I met de daarbij behorende zilveren draaginsigne, alsmede een blauw herin- 1 neringsbord. Achtereenvolgens spraken de heren A. Katz, bedrijfsleider en P. Barendse. lid i van de ondernemingsraad, nog woorden j van gelukwens en waardering. Namens i de collega's en het toezichthoudend per- j soneel bood de heer Barendse zijn i naamgenoot een geschenk aan. Na een j dankwoord van de jubilaris werd de koffie rondgediend en bleef men nog I enige tijd gezellig bijeen. LEIDSE UNIVERSITEIT Bij K.b. is aan dr. B. W. Schaper, wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de Leidse Universiteit, opdracht ver leend om van 1 september a.s. tot een nader te bepalen datum in de faculteit der letteren en wijsbegeerte dezer Uni versiteit onderwijs te geven in de alge mene geschiedenis. I De autotocht voor ouden van da- I gen uit het Haagwegkwartier, waaraan ditmaal 115 personen deelnemen, wordt woensdag 4 september gehouden. particuliere scholen geen staatssub sidie ontvangen. Het is een van de oudste kostscholen van Engeland en telt momenteel negentig leerlingen. Het leerprogramma omvat Engels, Frans, Latijn, Grieks, rekenen, wis kunde, geschiedenis, aardrijkskunde en bijbelse geschiedenis cn uiteraard worden er verschillende takken van sport, met name voetbal, hockey en rugby, beoefend. Het gebouw is gelegen in een prach tig landelijke omgeving. De meeste leer lingen gaan later over naar bekende „private schools", als Eton en Winches ter, die hen voorbereiden op de univer siteit. Oman (nog) niet in de Veiligheidsraad De Arabische staten zagen gisteren hun voorgenomen beroep op de Veilig heidsraad vertraagd, daar Irak, hun vertegenwoordiger in de Raad, het of ficiële verzoek tot behandeling (nog) niet wilde indienen, aldus is te New York van welingelichte zjjde verno men. Deze vertegenwoordiger wacht op instructies uit Bagdad. Op verzoek van de sultan van Mus- kate hebben Britse troepen gisteren het fort Tanoef in centraal Oman in de lucht laten vliegen. Hiervoor is geen reden opgegeven. Men meent te weten, dat Tanoef de zetel is van sjeik Soe- leiman Bin Himyar, de eerste sjeik van de Beni Rayma-stam, die de opstande lingen in Oman steunt. De sultan van Muskate heeft in een redevoering in Muskate officieel ver klaard, dat de opstand ten einde is. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren medegedeeld, dat zich inciden ten hebben voorgedaan in het kamp van de „Trucial Oman scouts" in de buurt van Sjardja. Twaalf „scouts" van een afdeling van veertig man, die te Ras el Khaina zijn gelegerd, waren gedeser teerd. Dit was naar het schijnt ge beurd, nadat zij in een uitzending van de „Stem der Arabieren" hadden ver nomen, dat een kolonel van de „Trucial Oman scouts" en enkele honderden mannen waren gedood bij de verovering van Nizwa. Mmmm Oud-Bruin U ruikt 't, U proeft 't „vorstelijk" Oranjeboom bier! U moet toch óók eens Oud-Bruin bestellen, m het iets zoetere Oranjeboom bier met zijn Bi lager alc. gehalte. De verrukkelijke smaak en f| .m het fijne aroma zullen U direct opvallen! n&M Weet U, dat ook de dames het graag drinken! JRaufajgl Proeft U maar eens een slokje van Uw man Mevrouw, U zult het zeker heerlijk vinden Et want Oud-Bruin is wérkelijk een tractatie En dan natuurlijk het kostelijke, iets zwaardere Super Pilsner en het voortreffelijke goud- |JP 'S 2e'e Pilsener, óók twee bieren die de naam ISmI? fjjTË Oranjeboom beroemd hebben gemaakt. super pilsner - pilscner - oud bruin «h«J» 1671 BESTEL ORANJEBOOM EN LEI OP OAT U HET 00K KRIIGT i Repatriëring van Duitsers grote knelpunt F ulbright De economische besprekingen tus sen West-Duitsland en de Sovjet- Unie zijn gisteren in Moskou, na een onderbreking van veertien dagen hervat. Op de bijeenkomst, die anderhalf uur duurde, overhandigde de Russi sche delegatie een lijst met wensen ten aanzien van het handelsverkeer tussen de beide landen. Het is nog niet bekend, wanneer deze besprekingen voortgezet zullen worden. Vandaag wordt het gesprek over repatriëring van Duitsers uit de Sovjet-Unie hervat. Marokkokoninkrijk De Sultan van Marokko heeft beslo ten zijn titel te veranderen in Koping, aldus deelden paleisfunctionarissen te Rabat gisteren mede. De Sultan zal voortaan aangesproken worden als Zijne Majesteit Mohammed de vijfde. Koning van Marokko; vroeger luidde dit „Zijne Majesteit Mohammed ben Joessef, Sul tan van Marokko". Dientengevolge heet het land voortaan het koninkrijk Ma rokko in plaats van het Cherifijnse rijk. Het Russische verlangen naar een handels- en consolaire overeenkomst met West-Duitsland zou minder Duitse bereidwilligheid ontmoeten, indien de Sovjets nogmaals de repatriëring van Duitsers uit de Sovjet-Unie zouden wei geren", aldus de Duitse minister Von Brentano van Buitenlandse Zaken, gis teren in Frankfort. De woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zich gisteren gekeerd tegen een recente uitlating van Kroesjtsjef en ge zegd dat de Duitsers die nog in de Sov jet-Unie verblijven, en wier terugkeer naar Duitsland een van de grondvraag stukken is waarover met Moskou wordt onderhandeld, „geen vermisten zijn, zo als Kroesjtsjef suggereerde, maar per sonen. die betrekkelijk kort geleden - in de laatste twee jaar - een levensteken hebben gegeven of brieven naar de Duitse ambassade in Moskou zonden". JOEGOSLAVISCHE VICE-PRESIDENT BIJ PRESIDENT SOEKARNO. De vice-president van Joegoslavië Svetozar Vukmanovic, die gisteren in Djakarta arriveerde, bracht vanmorgen een bezoek aan president Soekarno. Tij dens dit bezoek, dat een uur duurde, toonde president Soekarno zijn gast zijn schilderijencollectie. Later bracht Vuk manovic een beleefdheidsbezoek aan premier Djoeanda, waarna hij kransen legde op het ereveld en bij het onaf hankelijkheidsmonument in Djakarta. kritiseert politiek van Dulles i Het besluit van minister Dulles, vorig jaar, om het aanbod van Amerikaanse steun voor de bouw van de dam bij Assoean in Egypte in te trekken, waar door Egypte in de armen van de Sovjet- Unie werd gedreven, is genomen tegen het advies van de Amerikaanse ambas sadeur in Egypte en de directeur van de Internationale Herstelbank in. Na de intrekking van dit aanbod nationali seerde president Nasser het Suezkanaal, aldus verklaarde de Amerikaanse demo cratische senator J. W. Fulbright giste ren in het Amerikaanse congres. De redenen voor dit „slecht overwo gen" besluit, die het ministerie van Buitenlandse Zaken naar voren heeft gebracht, waren volgens Fulbright on juist. Het Amerikaanse aanbod werd niet vóór doch na de Egyptische over eenkomst met Tsjecho-Slowakije voor ruil van katoen tegen wapens gedaan. Senator Fulbright is voorzitter geweest van de subcommissie van de Senaat voor onderzoek naar de politiek ten aanzien van het Midden-Oosten. Hij verklaarde woensdag voorts, dat het onderzoek stopgezet is, omdat de commissie waarin drie Democraten en drie Repu blikeinen zitting hadden geen over eenstemming kon bereiken over een verslag „dat kritiek zou leveren op het beleid van minister Dulles". Prof. dr. /- M. Th. de Liagre Bölil. de Evangelische Theologische Universi teit te Berlijn. Datzelfde jaar volgde zijn benoeming tot hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen om on derwijs te geven in de Hebreeuwse taai en letterkunde en de Israëlitische oud heden. In maart 1913 aanvaardde hij dit ambt. Tijdens zijn verblijf in Palestina, waar hij opgravingen verrichtte, ontving hij in 1927 telegrafisch zijn benoeming tot hoogleraar in de Assyriologie te Leiden. Daarna heeft hij nog tal van reizen naar het Nabije Oosten gemaakt. In 1933 werkte prof. De Liagre Böhl mee aan de oprichting van het Voor- Aziatisch-Egyptisch Gezelschap Ex Orientc Lux en in 1939 richtte hij met prof. dr. A. de Buck en dr. A. A. Kamp man het Nederlandsch Instituut voor het Nabije Oosten op, dat tot doel heeft het instandhouden van een instituut ter beoefening van alle takken van weten schap. die op de oude beschaving van het Nabije Oosten betrekking hebben. Van de hand van prof. De Liagre Böhl zijn talrijke artikelen in tijdschriften en encyclopaedieën verschenen: Kanaanaër und Hebraër (1911), Bijbels kerkelijk Woordenboek O.T. (1919), Wandkaart van Palestina (in samenwerking met G. Meima 1919), Tekst en Uitleg, (Gen. 1 in 1923 en 2 in 1926, Exodus in 1927, de Psalmen in 1947), De opgravingen van Sichem (1928), Das Zeitalter Abra hams (1930), Palestina in het licht der jongste opgravingen (1931), Mededelin gen uit de Leidsehe verzameling van Spijkerschrift-Inscripties <1933, 1934 en 1936i, De Babylonische Furstenspiegel (1937), Het Gilgamesj-epos (1941) en Babylonian Chrestomathy (1947). De wetenschappelijke verdiensten van prof. De Liagre Böhl werden erkend door zijn benoeming tot doctor honoris causa aan de Universiteit van Bonn in 1915 en in 1924 door zijn benoeming tot lid van de Koninklijke Akademie van We tenschappen te Amsterdam. Voorts ont ving hij een ere-doctoraa't van de Uni versiteit van Leuven (B.) en werd hij benoemd tot professor honoris causa te Debreczin in Hongarije. Het is zover! Uw hond behoeft .capuchon en een paar laarsjes voor niet langer ongekleed en onge-1 uw hond worden geïntroduceerd, schoeid door het leven te gaan. Op De Duitse importeur kan het niet de komende najaarsbeurs te Utrecht \langer aanzien, dat de Nederlandse zullen een complete regenjas methonden lopen te rillen en door plas sen moeten wadenDe regenjas is uitgevoerd in kunstleer en wordt gevoerd met wollen stof; de laars jes zijn van zacht leer met echte leren zool. Aanwijzing speelstraten? WIJZIGING REGLEMENT GEVRAAGD Inzake het onderwerp „speelstraten" heeft de ANWB zich met een schrijven tot de minister van Verkeer en Water staat gewend. Het is momenteel n.l. op grond van bepaalde artikelen in het Wegenver keersreglement niet mogelijk straten., die zich hiertoe zouden lenen, aan het verkeer te onttrekken teneinde daar de jeugd speelruimte te bieden. Hoewel de ANWB ervan overtuigd is, dat een „speelstraat" te allen tijde slechts als een surrogaat beschouwd moet worden voor een „echt" en volko men buiten het verkeer gelegen speel terrein, meent de Bond toch, dat het in bepaalde gevallen zijn nut kan hebben, indien de wettelijke mogelijkheden tot het instellen van speelstraten aanwezig is. Gedacht wordt daarbij bijv. aan ou dere stadswijken, waar vaak ten enen male iedere "gelegenheid tot aanleg van goed-geoutilleerd speelterrein ontbreekt. De ANWB heeft de minister thans dan ook verzocht het Wegenverkeersre glement op dit punt te wijzigen. Waar Van Gogh woonde Pastorie te Nuenen gerestaureerd Gistermiddag is de oude, thans ge restaureerde pastorie der Ned. Herv. Kerk te Nuenen, waarin de kunst schilder Vincent van Gogh van decem ber 1883 tot november 1885 zijn ate lier had. officieel geopend cn ter be schikking gesteld van ds. Griffioen. Naar aanleiding hiervan is in het voormalige koetshuis der pastorie, dat omgebouwd is tot verenigingsgebouw der Ned. Hervormde gemeente, een bijeenkomst gehouden. De heer G. Huizing, president-kerk voogd der Nuenense Ned. Herv. Gem. dankte verscheidene instanties, die bij de restauratie der pastorie direct of in direct betrokken zijn geweest. Ir. W. van Gogh gaf een uiteenzet ting over de werken die Vincent van Gogh in Nuenen voortbracht Op ver zoek van de heer Huizing heeft ir. van Gogh vervolgens met een sleutel de deur der pastorie geopend Het gezel schap bezichtigde daarna de expositie van te Nuenen wonende kunstenaars en van enige werken van Vincent van Gogh uit diens Nuenense tijd.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3