Beklimming van de wand van Eiger is een kwestie van leven of dood In 1936 stierven vier klimmers op bergivand een tragische dood Met een enkel woord Nederlandse padvinders tevreden terug van Jamboree in Engeland Agenda DemmeniE DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1957 Eerste triomf dateert van 1938maar (Van onze speciale verslaggever) Het drama in de Eigerwand, dat drie 'bergbeklimmers in de afgelopen dagen het leven kostte, is een vervolg op de reeks mislukte en catastrofaal geëindigde pogingen om deze met recht door de Zwitsers „dodenwand" genoemde berg te bedwingen. Tot 1938 toe heette deze wand onbeklimbaar. In de jaren daarvoor lieten verscheidene jonge alpinisten bij een poging de noordelijke wand van de Eiger te „veroveren" het leven.. Tot op 5 augustus 1938 het ongelofelijke gebeurde Twee Duitse en twee Oos tenrijkse alpinisten slaagden er in in drie dagen de top te bereiken langs de westelijke helft van de wand. Via de oostelijke helft, die minder zwaar is, was het in 1932 gelukt de top te bereiken. Naast het gebeurde van de laatste dagen heeft het verongelukken van vier jonge alpinisten in 1936 wel het meest dramatische verloop gehad. Ook hier weer een omslag van het weer, dat hen dwong tot de terugtocht en ook hier weer een heroïsche poging van vier Zwitserse gidsen om hen te redden. Ze vonden echter de dood. men. Zy stierven echter van koude en uitputting. Een hernieuwde poging door deze grimmige westelyke wand de Eiger te bedwingen, kostte een jaar later vier klimmers het leven. Eerste pogingen öO jaar geleden Ongeveer 80 jaar geleden werden de eerste pogingen ondernomen de Eiger wand te beklimmen. De wand is te ver delen in een oosteiyke en een westelijke helft. Het oostelyke gedeelte ziet er niet zo afwyzend uit als het westelijke deel, dat bestaat uit een rotswand die byna loodrecht uit het dal verrijst en op vele plaatsen overhangend is. Daarbij komt, dat dit gedeelte bijzonder gevaar lijk is door de vele ys- en steenlawines. De scheiding tussen beide delen vormt de Mittellegigrat, die tot byna onder de top doorloopt. Het waren de gebroeders Hartley, die met de gidsen Peter Rubi en Peter Kaufmann in de zeventiger jaren van de vorige eeuw het zadel van de Mittellegigrat bereikten maar toen moesten terugkeren. In 1894 klom Claud Macdonald met de gidsen Peter Bernet en Christian Jossi in het oostelijke ge deelte van de wand omhoog. Maar zy kwamen niet verder dan de kleine gletcher Hoheneis. In 1928 poogden de alpinisten Gassmann en Fleuti uit Bern door de oostelijke wand de top te be reiken. Toen het weer op de tweede dag omsloeg waren zy zo wys terug te keren. Eenzelfde lot trof in 1932 de Franse alpinisten Lagarde, Devies en De Lepi- ney. In hetzelfde jaar werd de Eigerwand door de oostelyke helft voor het eerst overwonnen. Op 20 augustus van dat jaar klom dr. Hans Lauper met zijn vriend Alfred Zürcher en de gidsen Jo seph Knubel en Alexander Graven naar de top in dertien uur. Dat deze tocht toch uitzonderiyk zwaar is, blijkt wel uit het feit dat verscheidene pogingen daarna werden ondernomen, die echter allen mislukten. Eerst in 1937 zagen de Italianen Pirovano en Dessassis kans via de Lauper-route wederom te top te be reiken. In hetzelfde jaar verongelukte de Oostenrijkse gids Gollackner in het oostelyke gedeelte. Zijn tochtgenoot Primaz kon op het nippertje worden gered. In 1935 trachtten twee jonge Oosten- rukers door de beruchte westelyke helft van de noordwand naar de top te klim- Vier slachtoffers Het waren twee Duitse alpinisten, Hinterstoizer en Toni Kurz en twee Oostenrykers, Angerer en Rainer, die elkaar in juli 1936 te Grindelwald ont moeten. Zy hadden hetzelfde plan. Door het nog nooit beklommen westelijke ge deelte van de wand naar de top. Het waren stoere, wilskrachtige kerels, ge trainde klimmers. De jongste, Toni Kurz, telde 23 jaren. Zij hadden de tocht goed voorbereid. Hun uitrusting was tot in de perfectie verzorgd. Op zaterdag 18 juli 1936 stonden zy bij het opgaan van de zon aan de voet van de „dodenwand". Hinterstoizer en Kurz klommen voor uit en hadden dank zy hun voortreffelijk werk in de rotsen, het eerste gedeelte van de klim spoedig achter de rug. Half weg de wand sloegen zy op een uiterst klein platteau in de daar byna lood rechte wand hun eerste bivak op. Rainer en Angerer voegden zich later by hen. In de kleine tent hebben zy die koude nacht meer gerust dan geslapen, gespan nen als zy waren op wat de volgende dag voor hen lag. Die zondag worstelden zy over eén gevaarlijke verysde sneeuwgraat en vorderden slechts weinig in hoogte. Kurz en Hinterstoizer poogden nog voor de avond via een overhangend gedeelte van de wand hoger te komen, maar zij moesten hun pogingen staken. Zo be trokken zij hun tweede bivak in de wand. Op de derde dag zwoegden zij ver beten omhoog, klevend aan uiterst steile rotspartyen, zoekend naar onef- RALEIGH rijwielen H. Walenkamp Zn HA ARLEMMERSTR. 1 fenheden waar hun voet een steun kon vinden. De vier waren door middel van touwen aan elkaar verbonden. Toen sloeg in de loop van de dag het weer om. Er stak een harde wind op, wolken zeilden rond de bergmassieven. Het gTOte risico van het beklimmen van het westelijke gedeelte zal altijd de wedloop met het weer blyven. Een be klimming duurt minstens drie dagen. En drie dagen vast weer kan geen me teoroloog met zekerheid beloven. Zy moeten toen besloten hebben tot de terugtocht, temeer daar Angerer door een steenlawine was getroffen en een ernstige hoofdwond had. Stijging produktie levensverzekeringen De periode van de eerste zes maanden van het afgelopen jaar heeft een verdere groei van de levensverzekering te zien gegeven. Dit blykt uit de cijfers, die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft verstrekt betreffende de binnenlandse produktie van alle levensverzekerings maatschappijen, werkzaam in Neder land. De toevoer aan nieuwe verzekerin gen bedroeg in de eerste helft van 1957 rond f. 1.870 miljoen tegen f. 1.771 miljoen in het overeenkomstige tydvak vorig jaar. Vergeleken met 1956 is er derhalve een produktie surplus van byna f. 100 miljoen, hetgeen vooral in deze tyd, waarin het accent valt op activering van de besparingen, een bemoedigend symptoom is. Advertentie Eiger sloeg toe Het grote probleem van de ontzagiyk moeilyke terugtocht lag voor hen. zy bereikten over de verysde sneeuwgraat nog voor de avond de plaats van hun eerste bivak. Daar brachten zij de derde nacht door. Vroeg begonnen zy weer aan de afdaling, zy kozen de richting van de stollen van de Jungfrau-baan, de vensters in de Eigerwand, waar de tun nel van de Jungfrau-baan vlak bij de wand komt. Als zij die konden bereiken, zouden zy in veiligheid zijn. Zij hadden geluk en vorderden goed. Tegen de mid dag waren zy de stollen zo dicht gena derd, dat zy een gesprek konden voeren met een baanwachter, die door de stollen reeds naar hen had uitgekeken. Enkele uren moest de baanwachter weer aan het werk. Toen hij om vijf uur die middag de wand weer obser veerde, had zich een dram voltrokken. Er stond op enige afstand, nog slechts één van de klimmers in de wand Toni Kurz. Hy riep om hulp. Op vragen van de baanwachter schreeuwde hij, dat Hinterstoizer door een steenlawine was getroffen en in de afgrond was gestort. Rainer was in zyn touw gevallen en ge stikt. De gewonde Angerer lag op een klein rotsplateau bewusteloos met be vroren ledematen. De baanwachter sloeg alarm en nog diezelfde avond gin gen van de stollen uit vier Zwitserse gidsen de wand in. Het waren Adolf en Christian Rubi. Hans Schlunegger en Arnold Glatthart. De invallende duis ternis en de sneeuwlawines dwongen de gidsen echter tot de terugtocht. Laatste nacht Toni Kurz ging alleen de vierde ver schrikkelijke nacht in de onherberg zame wand in. Hy overleefde deze mar teling, want toen by daglicht de gidsen weer van de stollen vertrokken, bleek hij nog te leven. Hij gaf de gidsen aan wijzingen hoe zij moesten gaan om op een richel onder hem te komen. Na en kele uren waren de vier redders op deze plaats aangekomen. Zy schreeuwden Kurz toe, dat hij het lijk van Rainer van het touw moest slaan. Kurz deed dit met zyn pickel. Hy kreeg op deze wyze de beschikking over een eind touw dat hij knoopte aan een stuk dat hy nog bij zich had. Dit liet hij zakkc tot de plaats waar de gidsen stonden. Nieuwe lijnen, haken, een karabiner-haak waar langs Kurz zich zou kunnen laten af glijden bonden zy aan het neergelaten touw en Kurz had nog kracht genoeg dit op te halen. Hij sloeg twee haken in de wand, haalde de lyn door de karabiner en begon de afdaling. De gid sen bemerkten échter, dat de jongen zo uitgeput was, dat hy alle handelingen automatisch verrichtte. Zy schreeuwden hem hun aanmoedi gingen toe. Toen kwam, in zicht van de redding, het dramatische slot. De knoop van het touw bleef achter de karabiner steken. Slechts vier meter boven de plaats, waar de gidsen tegen de wand stonden gedrukt, bleef Kurz hangen. Hij zakte in een diepe bewusteloosheid en had het besef niet meer de knoop door de karabiner te drukken en verder te zakken. Het aanmoedigend roepen van de gidsen kon hem niet meer tot zyn positieven brengen. Korte tyd later viel zijn lichaam slap in het touw. Hy was niet meer te redden. Toen de gidsen er zeker van waren, dat hy niet meer in leven was, vingen zij de gevaarlijke terugtocht naar de stollen aan. Dagen later hebben leden van de Münchener bergwacht het touw kunnen kappen, waardoor Kurz een onbekend graf kreeg in de diepe met sneeuw gevulde spleten aan de voet van de Eiger. Overwonnen Twee jaar later werd de westeiyke helft van de Eigerwand bedwongen door twee Duitse en twee Oostenrijkse alpi nisten. Hun namen waren Kasparek, Boerg, Harrer en Heckmeier. Zij klom men drie dagen over de reeds eerder ge volgde route maar bleven, toen op de derde dag het weer omsloeg, op 40 meter beneden de top steken. Men had de vier klimmers reeds opgegeven, toen zij vol komen uitgeput laat in de avond bij het station Eigerwand aankwamen. Over de laatste veertig meter hadden zy niet minder dan vyf uur moeten klim men. Zij hadden het geluk gehad onge deerd te blyven in de tientallen sneeuw lawines. die over hen heen hadden ge suisd. En op het laatste gedeelte' hadden zij blijkbaar de goede route gekozen. Dat de beklimming van de Eigerwand een kwestie van leven of dood is, hebben de geschiedenis en de dramatische gebeurtenissen van de laatste dagen wel bewezen. BINNENLAND Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data,, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Ll- bertad" 19 aug.; Australië s.s. ..Hi Alaya" 19 aug.; Brazilië: ms „Brasll Star" 20 aug.; Canada m.s. „Prins Alexander" 20 aug.; m.s. Noordam" 22 aug.; Chili: via New York 22 aug.; Indonesië: m.s. „Merwe Lloyd" 22 aug.; Ned. Antillen: „Themis" 19 aug.; m.s. ..Oranje Nassau" 24 aug.; Ned. Nw. Guinea: m.s. „Merwe Lloyd" 22 aug.; Nieuw Zeeland: via En geland 24 aug.; Suriname: m.s. ,Hera" 22 aug.; Unie van Z.-Afrika en Z. W. Afrika: m.s. ..Jagersfontein" 21 aug.; m.s. ..Carnarvon Castle" 24 aug.; Brits Oost- Afrlka: via Frankrijk 24 aug. Gistermiddag is op de Crooswijksweg te Rotterdam een bromfietser onder een auto geraakt. Zijn achterop zittend zoon tje. de 10-jarige C. J. van Ry uit de Adrien Milderrsstraat, werd zo zwaar aan het hoofd gewond, dat het op weg naar het ziekenhuis Coolsingel overleed. De commissie-Van Wijnbergen, in gesteld door het R.-K. centrum voor staatkundige vorming om haar zienswijze te geven op het ontwerp van wet op de ruimtelijke ordening, heeft haar rapport uitgebracht en daarin medegedeeld, dat zij de instelling van een Raad voor de ruiterlijke ordening wenselijk acht. De ruim 60-jarige J. Snijders uit Nieuw Dordrecht (Gr.), is gisteren in het ziekenhuis van Emmen overleden tenge volge van de verwondingen, die hy had opgelopen bij een aanrijding op de Vas- tenow te Nieuw Dordrecht. Hi] wilde per fiets de weg oversteken om het erf van zijn huis op te rijden en heeft niet vol doende gelet op het naderende verkeer, waarbij hij werd aangereden door een auto. Ernstig gewond werd hij in het zie kenhuis opgenomen. Bij afwezigheid van de bewoners is ingebroken in een woning aan de Sport- laan te Ede. Uit een linnenkast is f 1500 verdwenen. Op 24 augustus treedt in werking het zandstraalbesluit, een K.b. op grond van de silicosewet. Deze wet is tn 1951 tot stand gekomen ter bescherming van hen, wier arbeid het gevaar van stoflongziekte met zich meebrengt. Een eerste besluit was het enige Jaren geleden in werking getreden zandsteenbesluit, dat het be en verwerken van zandsteen verbiedt. Thans is ook het zandstralen verboden. Als voorzitter van de CAV voor de landbouw ..Centraal Bureau" te Rotter dam heeft de heer H. L. Louwes een toe spraak over „Wezen en waardering van de boerenarbeid" voor de algemene ver gadering van de „Cofederation Europeenne de 1'agriculture" te Helsinki gehouden. De parlementaire missie, die een reis door Ned. Nieuw-Guinea maakt, heeft de afgelopen dagen bezoeken gebracht aan Seroei. Wasior/Mlei. Oransbarie en Ma- nokwari. Voordat zij op 30 augustus naax Nederland zal terugkeren staan op het programma Fak-Fak. Sordng. Merauke. Bade Keol. Tanah. Merah. Hollandla en Biak Ook zullen ontwikkelingsprojecten worden bezocht in Koeme en Gen Jem. In het Nederlands Postmuseum te Den Haag ziin thans de eerste postzegels met de beeltenis van de Jeugdige Ko ningin Wilhelmina gespecialiseerd ten toongesteld Deze zijn in de eerste plaats Interessant om hun Voorgeschiedenis want er is bil deze uitgifte veel geëxperimen teerd Van de uitgegeven postzegels valt vooral te noemen het 5 cent-zegel, dat in een verkeerde kleur werd afeeleverd en waarvan enkele stuks werkehjk op brie ven gebruikt zijn. BUITENLAND Het bezoek aan de Belgische jeugd- i herbergen heeft dit Jaar dat van de vo rige Jaren weer verre overtroffen. Vooral de grote Jeugdherbergen, met 200 of meer bedden, te Gent. Brugge en Antwerpen, hebben zich in het bezoek van duizenden trekkers mogen verbeugen. In België zijn 37 Jeugdherbergen, die als volgt over de provincies zijn verdeeld: West-Vlaanderen 4. Oost-Vlaanderen 3. Brabant 6. Antwer- Een 3. Luik 6. Henegouwen 4 Namen 5. uxemburg 6. Onderhandeld wordt over een Jeugdherberg bij Bokrijk in de pro vincie Limburg. Dr. Erich Mende, de vice-voorzitter van de Vrije Democratische Partij in West-Duitsland. heeft in Augsburg ver klaard. dat zijn partij bereid is een coali tie-regering te vormen met Adenauers CDU na de verkiezingen van september. „Wij willen met de CDU samenwerken als zij ons nodig heeft, maar slechts op één voorwaarde, n 1 dat de CDU méér voor de hereniging van Duitsland doet dan tot nu toe", aldus Mende Prins Charles, de Britse Kroonprins, zal met- Ingang van september de kost school van Cheam" te Headley. 100 km. ten westen van Londen, bezoeken, zyn vader is 25 Jaar geleden ook leerling van deze school geweest. De school leidt op voor particulier middelbaar onderwijs. Ko ningin Elizabeth en Prins Philip hebben onlangs een bezoek aan deze school ge bracht. De vereniging van Westduitse klein handelaren heeft een brief gepubliceerd van de Nederlandse ambassade te Bonn. Daarin wordt medegedeel, dat er nog geen definitieve beslissing is genomen ten aan zien van de vorm van de Goudse kazen. De Duitse kleinhandelaren hebben aan gedrongen op een vierkante vorm van deze kazen, daar deze economischer is in het vervoer, bij de opslag en bij de verkoper. ZIJ zijn van mening, dat de Nederlanders slechts uit liefde voor de traditie de ronde vorm handhaven. Volgens het schrijven worden de proefnemingen door de zuivel- producenten voortgezet. Volgend Jaar zal Ln Engeland bevro ren brood aan de markt komen, zo meldt de „Manchester Guardian". Dit is een ge volg van een nieuwe arbeidswet, die de nachtarbeid van bakkers in Engeland be perkt. In bevroren brood biyft het vocht gehalte stabiel en fermentering is uitge sloten. Na ontdooiing is het brood weer zacht en knappend. De toepassing van deze uitvinding op grote schaal is moge lijk. doordat men ln Engeland grote broodfabrieken kent. aldus de .Manches ter Guardian". Volgens een mededeling van het Amerikaanse Bureau voor de Statistiek bedroeg de bevolking van de Verenigde Staten per 1 Juli 171.200 000, een toene ming van 3 miljoen ten opzichte van 1 juli 1956 en van 20 miljoen ten opzichte van 1950 (151.100.000). In 1940 telde de Amerikaanse bevolking 132.122.000 zielen, in 1930: 123 188.000, ln 1920- 106.468.000. ln 1910: 92.407.000 en ln 1900 76.094.000 Te Edinburgh in Schotland repe- teert op het ogenblik de oudste mi litaire kapel ter wereld, voor de taptoe, die gehouden zal worden in het kasteel van Edinburgh, als onderdeel van het jaarlijks festival. Het is de Turkse band „Meliter". waarvan de tradities meer dan 2000 jaar oud zijn. De leden van de band zijn gekleed in 14de eeuw uniform In de eerste zes maanden van dit jaar zijn 121.000 personen uit Oost-Dults- land naar West-Berlijn en de Bondsrepu bliek gevlucht. Een en veretig Amerikanen, die heb ben deelgenomen aan het jeugdfestival in de Russische hoofdstad, zijn woensdag per trein naar China vertrokken ondanks de poging van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken om hen hiervan te weerhouden. Drie Amerikanen zullen per vliegtuig naar China gaan. Behalve de 41 Amerikanen vertrokken ook andere deelnemers aan het congres naar China. Zij werden uitgeleide gedaan door onge veer 3.000 personen en verscheidene or kesten. De Westduitse minister van Econo mische Zaken, prof. Erhard. acht na de devaluatie van de Franse frank een in ternationale valuta-conferentie noodzake lijk om de valutakoersen en hun onder linge verhoudingen weer tot de Juiste proporties te brengen. Van Duitse zijde zal men eerst langs diplomatieke weg pol sen welke vooruitzichten er voor bijeen roeping van een dergelijke conferentie be staan. alvorens men een officieel voorstel daartoe doet. De Franse regering heeft woensdag Franse autobezitters twee maanden be lastingvrij rijden toegestaan als compen satie voor de rantsoenering van benzine tijdens de Suezcrlsis van het vorige Jaar. Dit was nog door de vorige regering be loofd. In de afgelopen veertien dagen zijn ln Beloetsjlstan 26 mensen vermoord door de bandiet DadsJah. die in maart inOost- Perzië het Amerikaanse echtpaar Carroll vermoord zou hebben, zo meldt een cor respondent van het Perzische blad „Keihdn". Door middel van verstuiving van grote hoeveelheden zeewater op grote hoogte heeft men een temperatuur van 40 graden Celsius tot 33 gTaden kunnen terugbrengen. De proef, die ln de haven van Ellath (Israël) aan de Golf van Akaba is gedaan, zal op grotere schaal herhaald worden om de stad, waar een dusdanige hoge temperatuur heerst dat er geen plant kan groeien, een milder klimaat te schenken. Volgens ln Wenen ontvangen Hon gaarse persberichten is Janos Varga, de vroegere president van de Rechtbank te Adony. een plaats op 85 km afstand van Boedapest, veroordeeld tot 3 jaar gevan genisstraf wegens „contra-revolutionaire activiteit". Te Harrlsmdth, in de Oranje Vrij staat. is onder de nagelaten papieren van zekere J. Haumann een met bloed bevlekt document gevonden, dat. naar wordt aan genomen. het originele verdrag is. dat ln 1838 door de Zoeloe-koning Dlngaan en Piet Retief. leider van 71 Nederlandse voortrekkers werd ondertekend. Retief cs. werden, als bekend, na de onderteke ning door de Zoeloe's vermoord. De sjouwers van de Londense groen te- en fruitmarkt Covent Garden hebben woensdag besloten hun staking, die reeds 31 dagen duurt, te beëindigen. Zij gaan maandag weer aan het werk. De 29-Jarlge Italiaanse Alpinist Claudia Corti. de enige overlevende van het drama op de Eiger. heeft gisteren het ziekenhuis verlaten en is naar huls ge gaan. De Ver. Staten en Polen hebben een overeenkomst van 95 miljoen dollar Ame rikaanse steun voor de regering van War schau voltooid. Volgens deze regeling zul len er leningen verstrekt worden en zal een gedeelte van het overschot van Ame rikaanse landbouwprodukten door de Ver. Staten aan Polen worden verkocht. De overeenkomst verbetert de Poolse Buiten landse deviezen-positie. Ondanks het modderige slot (Van onze speciale verslaggever) Vermoeid maar voldaan en voorzien van vele exotische padvindersattribu ten uit alle landen ter wereld, zijn gistermiddag de 900 jongens van het Nederlandse Jamboree-contingent in Hoek van Holland aangekomen. De jongelui verlangden wel erg naar hun bed, want gedurende de nachtelyke treinreis in Engeland was er van slapen niet veel gekomen. Op de boot hadden de meesten geprobeerd nog een uiltje te knappen. Echt uitrusten konden de jon gens niet, want de zee was nogal ruw. De boot slingerde een beetje en padvin ders, die zowel op de zachte kleden in de salons, als op het rubber in de gan gen lagen te rusten, rolden met de be wegingen van het schip gezamenlyk heen en weer. Vyf grieppatiënten hadden gistermor gen nog koorts. Zy werden in Harwich zo snel mogelyk van de trein naar het schip gebracht, waarbij de Engelse douane alle medewerking verleende. Dokter Rebholz stopte zyn patiënten (1 uit Utrecht, 2 Zwollenaren en 2 Ensche- deërs) direct onder de wol en aan De Hoek was al voor gerieflijk vervoer naar huis gezorgd. Na alle nattigheid gedu rende het laatste deel van de Jamboree is het aantal zieken per contingentarts nog meegevallen. Hoewel er een flink briesje stond, had den weinig jongens last van zeeziekte. De gestampte pot met worst werd ten minste alle eer aangedaan. Misschien kwam dat óók omdat de zon na alle Jamboreewolken op de Noordzee weer te voorschijn kwam. Alle akela's en vele hoplieden probeerden aan dek nog een beetje bruin te worden, daarbij rijkelijk besproeid met overwaaiend buiswater. De contingentsleiding is over het ver loop van de Jamboree heel tevreden. Bromfiets viel om; kind gedood Gistermiddag is in de Dorpstraat te Zuid-Beijerland een vierjarig jongetje ui't Smilde door een vrachtauto overre den en aan de bekomen verwondingen overleden. Toen zijn vader een winkel binnen ging. plaatste hy zijn bromfiets, waar op zijn zoontje zat, tegen een gevel. De bromfiets viel even later echter om en het kind werd door een juist passerende vrachtauto geraakt en zo ernstig ge wond. dat het na enkele ogenblikken overleed. Nederlands student in Oostenrijk vermist De 23-jarige student J. J. Geerlings uit Bussum, die zyn vakantie in Jen- bach (Oostenrijk) doorbracht, wordt sinds 5 augustus vermist. Hy ging op die dag vermoedelijk naair het gebied rond de Achensee of mogelyk ook naar een ander deel van Tirol om bergtoch ten te maken. Bij zyn vertrek zei hy ongeveer vier dagen weg te bly ven. Tot nu toe is hy eöhter nog niet terugge keerd. De autoriteiten hebben over de radio zijn signalement verspreid en de bevol king verzocht om by het zoeken naar de vermiste behulpzaam te zijn. Gouverneur Van Tilburg naar Ned. Antillen 16 september zal gouverneur van Til burg vergezeld van mevr. Van Tilburg- Stikkers en de kapitein adjudant Lam- meree per vliegtuig naar de Ned. Antillen reizen voor een officieel bezoek aan dit Rijksdeel. Bezocht zullen worden Cura sao, Aruba en Bonaire. Aan het einde van het officiële verblijf op de Ned. An tillen zullen de bezoekers twee tot drie dagen vakantie doorbrengen op het eiland St.-Maarten. De gouverneur en mevrouw van Til burg zullen verblijven ten huize van gouverneur Speekenbrink. Tijdens de afwezigheid van de gouverneur zal dr Nagtegaal de landvoogd vervangen. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. Hortus: Victoria Regla ln bloei. 9—11 uur nam. Voorschoten: Grote Vink. Con tactavond Vespa-club Lelden. 8 uur nam. VRIJDAG Hortus: Victoria Regla ln bloei. 911 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. DINSDAG Medusastraat 24: Opening Bedryfstech- nlsche School. 3 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur; de wereld van het poppenspel" (Tot 1 okt Ryksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling Japanse prenten Op werk dagen 105 uur. op zondag 15 uur (Tot 1 oktober) Van der Werf park; Tentoonstelling Ro mantiek en Bloemen. Werkdagen 10 uur voorin, tot 11 uur nam (18 lull tot en met 14 augustus) De Lakenhal' „Tydgenoten van Ver ster". Werkd. 105 uur .zondags 15 u.. donderdag bovendien 7.309.30 uur (20 Juli 23 september) BIOSCOPEN Casino „Die man is gevaarlijk". 18 Jr. Dagelijks 7 en 9.15 uur. „Trouwe kame raden". alle leeft. Dageiyks 2.30 cur. Rex „De drie Musketiers". 14 Jaar. Dagelijks. 7.15 en 9.15 uur. Tom en Jerry-festival. alle leeft. Werkdagen 2.30 uur. Zondag 2.30 en 4.45 uur. Trianon „10.000 bedrooms", alle leeft. Werkdagen 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Luxor „Artists and Models", alle leeft. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Lido „Du bist musik", alle leeft. Werk dagen 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt waargenomen dopr: Apotheek Van Drle- sum, Mare 110. tel. 20523; Apotheek Zul- der. Lammenschansweg 4. tel. 23553; Apo theek Oegstgeest. Wllhelminapark 8. Oegstgeest. tel. 26274. By geen gehoor oy Uw hulsarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Natuurlyk, het weer had beter gekund, maar de Nederlanders hebben er zich behoorlijk doorheengeslagen. De stemming is tot aan het modderig einde prima gebleven. Er doen momenteel geruchten de ron de. als zou deze Jamboree de laatste zyn geweest, daar de koslen zo hoog zyn opgelopen. Hoewel het bezoek door het slechte weer aan velen is legen- gevallen (er verscheen maar 40 pro cent van het verwachte miljoen be zoekers) is het zeker niet zo. dat de Jamboree op de Philippijnen over twee jaar niet door zal gaan. Op de ver gadering van kopstukken uit de pad vinderswereld te Cambridge zullen de plannen definitief worden uitgewerkt. Advertentie KANTOOR BENODIGDHEDEN Haarlemmerstraat 169 Vragen over voorlichting Het Tweede Kamerlid de heer Vroiyk heeft aan de Staatssecretaris van Marine de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat vanwege het Departement van Marine op 8 augustus naar aanleiding van een vraag van journalistieke zyde nadrukkelyk is ont kend, dat een technisch hoofdambtenaar van dit departement reeds geruime tyd niet van verlof zou zijn teruggekeerd? 2. Is het juist, dat dezelfde vraag op 9 augustus tot een bevestigend antwoord heeft geleid, zonder dat daarbij een be- hoorlyke motivering van de ontkenning van de vorige dag kon worden gegeven? 3. Indien de beantwoording van de vragen 1 en 2 bevestigend moet luiden, is de Staatssecretaris dan niet van me ning, dat het geven van onjuiste voor lichting aan de pers ten sterkste afkeu ring verdient, en wil hy van dit oordeel te bestemder plaatse doen blijken? Onbekende man te Hilversum (Speciale berichtgeving). Na verspreiding van een bericht over een in Hilversum op het politiebureau gearriveerde onbekende man. heeft de Haagse politie zich met de collega's in Hilversum in verbinding gesteld om mede te delen dan een Haags typograaf per rywiel van huis is gegaan en tot nu toe niet by zyn vrouw is teruggekeerd. De man zou een bezoek gaan afleggen by zyn zoontje in een inrichting te Noordwyk. Men dient nog definitief na te gaan of het dezelfde persoon betreft. Onjuiste publikatie over A-griep in ons land (Van onze Haagse redactie) De hoofdredacteur van „Der Stem", een in Hamburg verschijnend geïllus- reerd weekblad, heeft de heer Ch. J. Belmon, vertegenwoordiger van de A.N.V.V. te Keulen, meegedeeld, dat zijn blad weldra een rechtzetting zal publiceren van een artikel over het voorkomen van A-griep in Nederland. Op 27 juli publiceerde „Der Stern" nl. een zeer sensationele reportage, waarin men het deed voorkomen alsof in Nederland de A-griep heftig woedde. Deze onjuiste indruk werd versterkt door een foto van een volle ziekenhuis zaal met als toelichtende tekst, dat de ziekenhuizen in Nederland te klein zyn om alle slachtoffers van deze griep te kunnen opnemen. Het bedriegelyke van deze voorstelling springt nog dui delijker in het oog, als men weet, dat de foto al enige jaren oud is en in De nemarken werd gemaakt tydens een griepepidemie in een Deense legereen heid De Nederlandse ambassade te Bonn heeft op verzoek van de A.N.V.V. prompt een fel protest by de hoofd redactie van „Der Stern" ingediend en ook het bestuur van Horecaf luchtte bU het blad in duideiyke termen zyn ver ontwaardiging. PRIJSDALING TOMATEN Onder invloed van het grote aanbod van natuurtomaten zyn de laatste dagen de pryzen voor de tomaten op de Nederlandse veilingen vrij sterk terug gelopen. Voor de goede kwaliteiten ligt thans de prijs rond 25 cent per kg. Mindere kwaliteiten halen nauwelyks de minimumprys van 20 cent per kg. De oorzaak van deze prijsdaling ligt in het grote aanbod dat er niet alleen in ons land is, maar vooral ook op de buiten landse markten zoals in West-Duits land en Engeland. HOGE ONDERSCHEIDING VOOR KAPT. TER ZEE SHAW H.M. de Koningin heeft de schei dende Amerikaanse marine-attaché, kapitein ter zee J. C. Shaw, benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Gisteren heeft de bevelhebber der zeestrijdkrachten, tevens chef Ma rinestaf, V'ice-admiraal H. H. L. Pröp- per, in 'het Ministerie van Marine, de versierselen behorende bij deze onder- seheiding, aan kapitein 'ter zee Shaw uitgereikt. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) c "3 4) M 1 <a!gs H S br windstil 19 0 o 6 20 0 n 10 13 10 w 8 19 0 zzw 4 22 8 w 4 20 6 wzw 6 19 11 nw 3 22 7 z 1 23 0 n 5 30 0 zo 2 19 0 zzw 6 23 3 Stockholm Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locamo I Wenen I Innsbruck Rome AJaccio 1 Mallorca zwaar bew. mist regen zwaar bew. zwaar bew. regen licht bew. geh. bew. zwaar bew. half bew. licht bew. regen half bew. zwaar bew. regen zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. licht bew. onbewolkt 22 25 26 11 17 14 35 0 29 0 29 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2