Fransen trachten in Algerije een groot rebellenoffensief te keren WEERBERICHT Houten chalet „De 01 den hove" te Holten een prooi der vlammen De treinramp bij Woensel komt voor de Spoorwegongevallenraad Lacoste heeft een nieuw plan Bezoek van president Coly Zes Nederlandse emigranten in Canada dramatisch omgekomen 96ste jaargang DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1957 No. 29213 LEIDSCH Hl DAGBLAD sas Directeur: i j w Hew DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltte Singel lt LeldeD Giro no 57055 Hoofdredacteur J. Brouwer t.TSO per twartaal; f.2.55 per maand; t.0.59 per weet Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Brandend stuk papier viel op rieten dak Gistermiddag is chalet „De Oldenhove" op de Holterberg te Holten, dat toebe hoort aan de dames Ph. J. van Vliet en J. H. N. Reijgenga en dienst doet als contractpension voor gerepatrieerden uit Indonesië, geheel door brand verwoest. De brand is ontstaan doordat een schoorsteenveger, die de rookkanalen van het huis van roet gezuiverd had, een krant in de loodrechte schoorsteen in de brand stak om de trek te probe ren. Een brandend stuk papier kwam op het rieten dak terecht, dat onmiddellijk vlam vatte. Het grote houten landhuis brandde direct fel, zodat de Holtense brandweerlieden, die spoedig hulp ont vingen van de brandweren van Rijssen en Markelo, weinig tegen het vuur kon den uitrichtten. Zij moesten zich bij de blussing voor een belangrijk deel bepa- Met 8 passagiers en 3 beman ningsleden aan boord schoot het vliegtuig uit Calais tijdens de lan ding op het vliegveld Southend bij Rochford in Engeland, van de baan. Het toestel kwam vlak bij een elek- triciteitsmast van de nabij gelegen spoorweg tot stilstand. Er werd niemand gewond! pen begonnen 50 arbeiders met het red' dingswerk. Het duurde vier uur eer alle lichamen geborgen waren. „We denken dat deze instorting veroorzaakt is door het trillen van een van onze machines, die dicht by de rand van de bouwput waren neer gezet", vertelde Harry Okkema. De bouwput was 12 meter diep en ongeveer 10 meter in doorsnee, en lag dichtbij de Sydenham-rivier, waar het water voor de waterleiding van Dres den door het nieuwe pompstation zal worden opgepompt. len tot het nathouden van de omrin gende dennebossen. Het gebouw is bijna tot de grond toe afgebrand. Er waren thans acht gerepatrieerde gezinnen, in totaal 38 personen, in dit chalet gehuisvest. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Hun be zittingen zijn voor het grootste deel verloren gegaan. Van de inboedel der benedenverdieping kon een deel wor den gered. De schade wordt op tenminste f 100.000.geschat. De dakloos ge worden gezinnen zullen tijdelijk wor den ondergebracht in hotel „In de Swarte Ruyter" op de Holterberg. Ingrid Bergman brengt met haar 18-jarige dochter Jenny-Ann uit haar eerste huwelijk met dr. Lind- ström) haar vakantie door op Capri. Spel met tragisch einde in Alphen Dinsdag omstreeks het middaguur gaf, zoals wij gisteren reeds in een deel van onze oplage meldden, een 2Vz jarige kleuter zijn 3-jarig vriend je een klap op het hoofd met een zandschepje. De beide kinderen wa ren aan het spelen in de Hofzicht- straat te Alphen. De klap bleek ern stiger gevolgen gehad te hebben dan men aanvankelijk vermoedde. Nadat Josje den Hertog naar huis was gelo pen en zijn moeder had verteld wat er was gebeurd, zakte hij in elkaar. Een ontboden geneesheer zag de toe stand van de jongen ernstig in liet hem naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden vervoeren, waar hij gisteren is overleden. Door operatief ingrijpen had men nog getracht het leven van het kind te redden. Voor eerste maal in openbaar De op 20 november van het vorig jaar door minister Algera geïn stalleerde Spoorweg ongevallenraad, waarvan de procureur-generaal te Amsterdam, mr. H. R. de Zaaijer, voorzitter is, zal een onderzoek in stellen haar de spoonvegramp bij Woensel van maandag j.l. Of dit een openbaar onderzoek zal worden is nog niet bekend. Daarover zal ver moedelijk eerst beslist moeten wor den als de Raad de beschikking heeft over de officiële stukken van Nieuwe behandeling van /aak-Chessman Gisteren heeft Caryl Chessman, de sinds negen jaar ter dood veroor deelde misdadiger, anderhalf uur lang in een gerechtsgebouw te San Fransisco eigenhandig zijn zaak be pleit. Het gevolg is dat de presiderende rechter het Hoog Gerechtshof te Los Angeles opdracht heeft gegeven om de zaak van de Staat versus Chess man tussen 14 oktober en 1 decem ber van dit jaar geheel opnieuw te behandelen. Chessman, die sinds zijn plaatsing in de dodencel van de gevangenis te San Quentin, elf maal in beroep en in cas satie is gegaan, daartoe in staat gesteld door een eigen studie in de rechten, en de opbrengsten van twee boeken van zij" hand - het derde staat bij de uit gever op stapel - heeft zijn verdedigers ontslagen. De thans 36 jaar oude gevangene, die ter dood veroordeeld is op een ten laste legging van ontvoering en verkrachting, heeft voor de hem verzochte nieuwe be handeling als reden aangevoerd dat hij ..door oplichting en samenzwering" niet tot zijn constitutionele rechten is geko men na de eerste behandeling van zijn j zaak. 1 Spoorwegen, de Justitie en het rijks- toezicht op de Spoorwegen. Indien de raad tot een openbaar on derzoek besluit zou dit het eerste zijn sedert zijn installatie. De raad is sinds november van het vorig jaar ongeveer vijfmaal bijeen ge weest. In de raad hebben geen autoriteiten van de Nederlandse Spoorwegen zitting. Het stoffelijk overschot van een der slachtoffers van de ramp, de heer K. Bruinsma, is gistermiddag in Eindhoven ter aarde besteld. In de begrafenisstoet bevond zich de heer T. Tak uit Breda namens de directie van de Nederlandse Spoorwegen, die voorts een bloemen krans had gezonden. 'Sedert gistermiddag rijden de treinen tussen Best en Eindhoven weer met normale snelheid. Twee doden bij auto-ongeval te Zaltbommel Tengevolge van een auto-ongeluk nabjj Zaltbommel zyn gistermiddag de heer A. van Eldik, directeur van de Tech nische School te Zaltbommel en de heer G. H. Hovens Greve, secretaris van de Stichting tot Bevordering van de Welvaart in de Bommelerwaard om het leven gekomen. De auto, waarin voorts de echtgenote van de heer Van Eldik zat, reed van de weg in een sloot De politie vermoedt dat dit geschiedde doordat de heer Hovens Greve, die de auto bestuurde, onwel werd en de macht over het ituur verloor. De heer Hovens Greve was onmiddellijk dood en de heer Van Eldik overleed enige tijd nadat hij en zijn echtgenote ernstig gewond in het zie kenhuis waren opgenomen. Mevrouw Hovens Greve was juist te voren bij haar woning uit de auto ge stapt. Russische vliegramp bij Kopenhagen Alle 23 inzittenden, van wie 18 passagiers, gedood Een Russische passagiersvliegtuig, dat op weg was van Riga naar Kopenhagen, is in de zuidelijke haven van Kopen hagen neergestort. Men heeft de hoop opgegeven, dat nog een van de inzitten den gered kan worden. Het toestel had 18 passagiers en vijf bemanningsleden aan boord. Het stond op het punt te landen op het vliegveld Kastrup. Vanwege de dichte mist zou het opdracht hebben gekregen boven de haven te blijven cir kelen. Bij zijn vlucht boven de haven raakte het echter de top van een fa brieksschoorsteen. Het viel toen in het water van de haven, kwam hierbij op zijn neus terecht en bleef, voor het om sloeg en in de diepte verdween, nog enige minuten drijven. Bij de eerste reddingspogingen zijn vijf deerlijk verminkte lijken geborgen. Het waren de lichamen van twee vrou wen, die in dienst zouden treden van de Russische ambassade te Oslo, en drie mannen. Kikvorsmannen zijn in het water af gedaald om het wrak te kunnen berei ken. Tot nu toe heeft men het echter nog niet gevonden. Het water op de plaats van het ongeluk is ongeveer zeven meter diep. Een woordvoerder van de Russische luchtvaartmaatschappij „Aeroflot" ver klaarde later dat elf passagie.s van het verongelukte toestel Russen zijn. Voorts waren er twee Britten, drie Duitsers en een persoon van onbekende nationali teit aan boord. De duikers zijn er intus sen toch in geslaagd het wrak te vinden. Het is volkomen in stukken gebroken. Zes arbeiders die bezig waren beton te storten voor de fundaties van een pomp station nabjj Dresden, in de Canadese provincie Ontario, zijn bedolven onder 150 ton klei, toen de kofferdam van de bouwput waarin zij werkten, bezweek. De namen worden door de aannemersmaatschappij die hen in dienst had opgegeven als John Oldervening (45), Jan Reumer (42), Dick Rijksen (42), Neune Hovius (45) en zoon Wilfried (23) en Henry Drempt (50). Zij zijn allen Nederlandse immigranten. Koel weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Koel weer met veel bewolking en plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen west en noord west. (Opgemaakt te 11.15 uur). 16 'ugustus Zon op: 5.27 uur; onder: 20.05 uur. Maan op: 21.54 uur; onder: 11.49 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.22 en 18.44 uur. Laagwater te 2.20 en 14.30 uur. Dit nummer bestaat Pit 10 pagina's. Om zeven uur 's avonds was een ploeg van tien arbeiders, in dienst van de St. Thomas Construction Company, bezig beton te storten voor het fundament van een waterpompstation en een pijp leiding aan het leggen, bij werkzaam heden voor de waterleiding van Dresden. Harry Okkema. een 19-jarige Neder lander die in de ploeg van tien werkte en er het leven afbracht, vertelde later dat er al eens eerder instortingen wa ren voorgevallen, die echter nooit zo groot waren als die welke nu ontstond, waarschijnlijk door de trillingen van de machines die het beton maakten. Okkema vertelde dat de ploeg over werkte en het werk bijna gereed had toen de instorting zich voor deed. Twee mannen werden geheel onder de klei bedolven, van anderen staken lichaams delen boven de enorme kleimassa uit. Een man was gespiest door een stalen balk. Met een dragline, bulldozers en schop- Knaapje verdronk in zee De Algerijnse opstandelingen zouden het voornemen hebben over ongeveer een week een „groot offensief" te beginnen. Dit hebben officieren van de Franse militaire inlichtingendienst menen te lezen uit documenten, die op de lijken van enkele rebellen werden aangetroffen. In Franse kringen rekent men thans inderdaad met deze mogelijkheid, reden waarom er tHans krachtig wordt opgetreden tegen de plaatsen, waar de opstandelingen zich concentreren. In de afgelopen negen dagen zijn meer dan duizend rebellen gesneuveld. Opvallend is, dat zij in de laatste tijd meestal in grotere eenheden, ter grootte van een bataljon opereren, terwijl zij tot voor korte tijd in kleine groepen op traden en een uitgesproken guerilla voerden. Aan Franse zijde schat men het aantal tegenstanders op totaal vijftigduizend man, die bestre den worden met zeer mobiele kleine groepen. Deze Franse strijd- methode, is gebaseerd op de ervaringen van de Franse stafchef in Algerije, generaal Salan, die deelgenomen heeft aan de strijd in Indo- China. Woensdag belang rijke Kabinets vergadering O De Franse resident-generaal in Alge rije, Robert Lacoste, zou er bij president Coty op hebben aangedrongen een bezoek aan Algerije te brengen. De Franse kolonisten (ruim een miljoen) en de 400.000 Franse militairen zouden uit zulk een bezoek de zekerheid kunnen putten, dat Frankrijk zich niet gewon nen zal geven, zo redeneert men in Parys. Het laatste bezoek van een Franse president aan Algerije dateert van vele jaren terug. Lacoste is van mening, dat de presi dent zijn bezoek aan Algerije dient af te leggen voordat de Afrikaans-Aziati sche landen tegen de herfst in de Ver enigde Naties de kwestie-Algerije ter Syrische ambassadeur „ongewenst" in V.S. Felle reactie van Washington op anti-Amerikaanse campagne De Amerikaanse regering heeft scherp gereageerd op de verwijdering van drie van haar diplomaten uit Damascus op beschuldiging van poging tot omverwer ping van het bewind aldaar. Gisteren heeft de regering in Washington de Sy rische ambassadeur, dr. Farid Zeined- dine, tot „persona non grata" verklaard, evenals de tweede secretaris van de Syrische ambassade, dr. Zakaria, wegens onvriendelijke houding van Syrië tegen over de Verenigde Staten. Voorts heeft de Amerikaanse regering zeer krachtig geprotesteerd tegen de huidig anti- Amerikaanse campagne in Syrië, als mede tegen de Syrische beschuldigingen, dat Amerika bij een komplot betrokken zou zijn. De Amerikaanse ambassadeur in Syrië, James Moose, zal niet naar zijn post terugkeren. Hij vertoeft op het ogenblik in Washington. Overigens was Moose toch reeds naar een andere standplaats overgeplaatst en hij zou slechts voor de afwikkeling van lopende zaken naar Damascus behoeven terug te keren. sprake brengen. Eerdere plannen voor een presidentieel bezoek zijn afgestuit op de grote risico's, die uit veiligheids oogpunt moeten worden genomen, en de uitgebreide maatregelen, die noodzake lijk zijn om de veiligheid van de bezoe kende president in Algerije te garan deren. Op 21 augustus komt de Franse minis terraad bijeen om de nieuwe status van Algerije te bespreken. Nu de eerste financiële maatregelen van minister Gaillard ten uitvoer zijn gelegd, con centreert de aandacht van de regering zich weer op de reeds 33 maanden durende opstand. „Grote concessie" De Franse resident in Algerije zal in de kabinetsvergadering van 21 augustus een aantal nieuwe voorstellen doen, aangezien de status, die in 1947 voor Algerije ontworpen werd, als afgedaan wordt beschouwd. Het hoofdkenmerk van de toen aangenomen ontwerpen (de negen miljoen Arabieren de Franse nationaliteit en Franse burgerrechten te verschaffen) is niet in werkelijkheid omgezet, en zelfs de Franse nationalis ten beschouwen het oude ontwerp als een dode letter. Lacoste heeft een nieuw wetsontwerp gereed waarin een zekere mate van autonomie aan Algerije wordt toegekend maar waarin feitelijk onafhankelijkheid absoluut onmogelijk wordt verklaard. De nieuwe ontwerpen voor Algerije zouden volgens Lacoste de eerste stap moeten zijn op de weg naar een Frans- Algerijns federaal verband de uitvoering ervan veronderstelt echter een mate van decentralisatie, welke voor de Franse regeringsvorm, die door acht eeuwen van strak centralisme getekend is, volkomen vreemd is. In kringen van Franse conservatieven beschouwt men het plan van Lacoste als een grote concessie aan de Algerijnse nationalisten, maar Fehrat Abbas, een van de leiders van de opstand, heeft in Buenos Aires de Franse regering reeds aangevallen voor haar pogingen om een nieuw regiem aan Algerije op te drin gen. Onderlinge strijd Dinsdag en woensdag J.l. zijn in Frankrijk, bij gevechten tussen leden van de twee elkaar bestrijdende organi saties van Algerijnse nationalisten, 16 doden en 18 gewonden gevallen. In alle gevallen wisten de daders van deze aan slagen met vuurwapens en bommen, te ontkomen, hoewel de Franse politie hon derden rechercheurs speciaal toezicht laat uitoefenen op de in Frankrijk wo nende 300.000 Algerijnen, georganiseerd in de „Mouvement national Algérien", M.N.A., een gematigde groepering, en het „Front de Libération Nationale", F.L.N., een offensieve organisatie. In de lente was het gemiddelde twee doden per dag. Thans is het gemiddelde van de strijd tussen F.L.N, en M.N.A. meer dan vijftien. LEVEN IN LODZ WEER NORMAAL De staking van het trampersoneel van Lodz is ten einde. Tussen 8 en 9 uur gistermorgen doorbraken militie mannen, die stalen helmen droegen, de afschutting rond de twee remises, waarin de stakenden zich verschanst hadden. De mannen werden eruit ge dreven. Toen de journalisten (er plaatse arriveerden, was alles reeds achter de rug, doch zij zagen twee ziekenauto's en een politie-auto weg rijden. De remises werden eerst door de po litie bezet gehouden, later door solda ten in veldtenue. Volgens de directeur van de tramdienst zou in de loop van de morgen weer 80 procent van de trams hebben gereden. Waarnemers me nen echter, dat veertig procent beter in de lijn der waarheid zou liggen, vooral ten aanzien van de diensten in de voor steden .die langzaam en met horten en stoten functioneerde. In de loop van de middag verdwenen de militiemannen, die in de morgenuren op alle rijdende trams hadden gestaan, de bezetting van de depots werd verminderd tot enkele wachten. Gisteravond werd de sfeer in de stad levendig als altijd aan de voor avond van een vrije dag. Vandaag is het namelijk een r.-k. feestdag, Maria ten Hemelopneming. Het besluit van de regering om een speciale commissie in te stellen voor het bestuderen van de lonen heeft zeker invloed gehad op de houding van de stakers, toen zij met geweld uit de remises verwijderd wer den. Er was geen tegenstand van enige betekenis. Tot het ontstaan van de staking heeft ook de houding van de directeur van het stadsvervoer, Czeslaw Wawr- zynski, meegewerkt. Familieleden van enkele stakers noemden hem een oude Stalinist, die altijd het gemakkelijkste en best betaalde werk aan bepaalde ar beiders toeschoof. Vanochtend zijn de laatste soldaten van de detachementen, die naar Lodz waren gedirigeerd om da tramstaking te breken, uit de stad weggetrokken en de zwaarbewapende patrouilles van leger, politie en militie, die sinds maandag het stadsbeeld hadden be heerst. hadden zich eveneens terug getrokken. Ook in Cairo wordt een proces ge voerd tegen personen, die ervan be schuldigd worden een poging te hebben gedaan Nassers regiem omver te werpen. Dinsdag heeft een var. de twaalf be klaagden zijn bekentenis ingetrokken, die naar zijn zeggen door folteiing was afgedwongen. Een tweede beklaagde zorgde gisteren voor eenzelfde sensatie. Ook hij trok om gelijke reden zijn be kentenis in. Hij verklaarde gegeseld te zijn en 36 uur honger en dorst te heb ben moeten lijden. „Ik zou een fortuin hébben willen geven «oor een glas wa ter", zo vertelde de vroegere kolonel Hassan Siam aan zijn rechters. Siam vertelde het hof verder, dat men in de militaire gevangenis hem gedreigd had, ondanks zijn rang, door een soldaat te laten geselen. Ook andere middelen waren toegepast om te proberen hem tot spreken te dwingen. Montgomery naar Tilburg Veldmaarschalk Montgomery zal op 17 augustus a.s. een bezoek brengen aan Tilburg. En om halfzeven wordt een ontvangst gehouden door B. en W. in het paleis-raadhuis, gevolgd door een muzikale show te verzorgen door het tamboerkorps van het Garderegiment Prinses Irene in ^ala-tenue. Om half acht zullen oud-strijders aan de veld maarschalk worden voorgesteld, waarna de Engelse gast om acht uur in het paleis-raadhuis een lezing zal houden voor het Genootschap Nederland-Enge- land. Gistermiddag is aan het strand te Sint Maartenszee de 9-jarige W. Slagt uit Naarden bij het zwemmen verdron ken. Het knaapje verdween in de buurt van de gevaarlijke strekdam in de gol ven. Hij logeerde met zijn ouders in dit badplaatsje. Na vermissing vond men het jongetje vrij spoedig. Toepassing van kunstma tige ademhaling had echter geen re sultaat meer.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1