Felle Wil Vreeswijk won herkansing bij de stayers! Grotendeels verregende Jamboree was financieel zeker geen sncces Jury verwisselde namen Nederland verloor te Zagreb met 3—2 van Zuid Slavië Maar voor jongens onvergeleli Sluitingsdag bracht nog Leids record voor Van Venetien 96ste jaargang Woensdag 14 augustus 1957 Derde blad no. 29212 Wereldkampioenschappen op de baan De 5000 6000 toeschouwers, die dinsdagavond in het stadion te Rocourt aanwezig waren» hebben opwindende ogenblikken meege- maakt. De aanleiding voor alle sensatie was de beslissing, die de jury nam na afloop van de uiterst spannende finale van de achtervolging der amateurs: „Gandini titelhouder, met een voorsprong van.twee- tiende seconde". Gandini mocht zijn ere-ronde maken. Maar er was een fout begaan: de tijdwaarnemers hadden de renners verwisseld. De rust keerde pas terug, toen de beslissing was herzien. Niet Gandini dus, maar zijn landgenoot Carlo Simonigh titelhouder Gandini en Simonigh hadden de fi- |ale bereikt door overwinningen op res- jfctievelijk onze landgenoot Ab Gelder- hans en de Engelsman Sheill. Gelder- Jennans werd dus in de halve finales ingeschakeld. De achterstand op Gan- fini was ruim zes seconden. De coureur fit Beverwijk reed moeilijk in deze rit, janmerkelijk moeilijker dan in de strijd hn de derde en vierde plaats, die hij op «ertuigende wijze van Sheill won. Gel- jermans kreeg dus de bronzen medaille, let was een verdiende beloning voor fijn prestaties in dit sterke gezelschap. Wil Vreeswijk zorgde voor een ander Nederlands succes: hij won de her- kansingsrit voor de stayers en komt donderdag a.s. dus uit in de finale. Voor deze rit waren zeven renners ge start (de Zwitser Eoblet verscheen niet). Drie van hen staakten de strijd. I Koersen Hilversum De uitslagen van cle gehouden draveryen hlden [Sterrebeekprajs: 1, Vrijbuiter (W. H. (eersen) (1.33.5); 2. Vicallne; 3. Trixy. lot.; w. 12,10; pl. f 1,40, I 1,70, f2,20; gek. 3,70; oov. I 4,90. Kortrijkprys, eerste serie: 1. Rosa Hol- indla (P. J. Eerenberg) (1.22.7); 2. Rosa 3. Rolandus. Tot.: w. f8,40; pl. f2,20, ■2,70, f3,90; koppel f5,30; cov. f9,10. Tweede serie; 1. Ralph Erebus (J. Hof) I.23.6); 2. Rhea; 3. Untrepid. Tot.: w. 5.30; pl. f 1,70, f 1,70, f2,90; koppel II,20; cov. f7,—. Oostendeprys1. Thea Cornelia (A. Th. tnynenburg) (1.27.6); 2. Vlekloos Han- iver; 3. Ur&nie Duluth Z. Tot.; w. f6,30; I. f2,10, f2,10, f2,40; koppel f2,40; cov. 6,40. Finale Kortrijkprys: 1. Rosa Hollandda F. J. Eerenberg) (1.23.1): 2. Untrepid; 3. iosa B. Tot.: w. f2,40; pl. f 1,30, f 1,80, 1,70; koppel f9,30; cov. f7,10. Oostcampprijs: 1. The Flying Dutchman A. S. Tesselaar) (1.28.1); 2. Royal Heny; ümberto van Oranje. Tot.: w. f6,80; il. f2,30, f3,f 1,80; koppel f9,20; cov. '14,10. Wareghemprdjs1. Rlna Gay (T. Ie ïvre) (1.24.8); 2. Rits. du Maire; 3. Re- eeca. Tot.; w. f2,10; pl. fl,50. f2.90, 110; koppel f 5,80; cov. f 8.30. Totale omzet f 81.009, DUIVENSPORT „De Vriendenclub" Uitslag wed- lucht op St. Quentin met jonge duiven, n concours 289 duiven. Los om 7.15 |ur met sterke z.w.wind. 1 C. v. Cleef; 2—5—6 L. L. Bax; 3—9 I. de la Rie; 48 N. Bemelman; 7 P. mgevare; 10 W. Vylbrief. De Bonte Duif Wedvlucht met jonge Uiven vanaf St.-Quentin, afstand 272 p. In concours 157 duiven, welke om B5 uur in vrijheid werden gesteld met b zeer sterke Zuidwesten wind. De le iiif bereikte een snelheid van 2100 feter per minuut. [Hij werd geconstateerd op 9 uur 23 linuten en 31 seconden; de laatste tijswinnaar om 9.50.44 uur. [Uitslag: J. H. Wolters 1: Chr. v. d. nuym 2—4—10; A. W. Krol 3; P. Pijn- aker 5—6; G. A. Albada 7; W. Siera 8; f. v. Riet 9. De Alphense renner Wil Vreeswijk achter zijn gangmaker Leon v. d. Stuyft. Vreeswijk plaatste zich gisteren in de stayersfinale van de wereldkampioenschappen op de baan. Het waren Godeau (Fr.), Martino (It.) en de Duitser Otte. Vreeswijk vertrok als vierde, maar langzamer hand passeerde hij, na felle aanvallen, al zijn concurrenten. Na 35 minuten - het was een uurswedstrijd - bereikte Vreeswijk tenslotte de eerste plaats en behield deze. Behalve onze landgenoot plaatste ook de Duitser Petry zich voor de finale. Op het nummer achtervolging voor professionals vorderde men dinsdag avond tot de halve finales. De vier kan didaten voor de titel zijn: de Fransen Roger Riviere, die de snelste tijden maakte en veruit favoriet is en Albert Bouvet en de Italianen Messina en Fag- gin. De Nederlander Daan de Groot werd door Bouvet uitgeschakeld in de kwartfinales. Peter Post was door een slechte tijd in de series reeds eerder afgevallen. De wereldkampioen 1956, de Italiaan Messina, heeft zich tot dusverre slechts moeizaam kunnen, handhaven. Dat was de grootste verrassing op deze avond. Wereldkampioenschappen op T.V.-scherm De Nederlandse Televisie Stich ting zal op zondag a-s. van 14.00 tot 14.45 uur en van 16.45 tot 17.45 uur een tweetal Eurovisie-uitzen dingen van de Belgische televisie relayeren, die rechtsstreekse re portages omvatten uit Waregem van de wedstrijd om het wereld kampioenschap wielrennen op de weg voor profs. Het commentaar bij deze uitzen dingen wordt verzorgd door Jan Cotaar. WATERPOLO Sleutelstad hedenavond eerste klasser? De Sportcommissie van de KNZB heeft het niet mogelijk geoordeeld om tussen de kandidaten voor een plaats in de le klasse. NZC '21 uit Nijmegen en Sleutelstad, een uit- en een thuis wedstrijd te laten spelen. Inplaats hier van heeft zij een beslissingswedstrijd op neutraal terrein vastgesteld. Deze wordt hedenavond om 7.30 uur in de Liesbosch te Utrecht gespeeld. Als Sleu telstad deze wedstrijd dus weet te win nen. speelt dit zevental volgend seizoen in de le klasse. In dit geval wordt het zevental na afloop van de wedstrijd in De Kleine Burcht aan de Nieuwe Rijn gehuldigd. Nederland—België een dag eerder De KNVB heeft onlangs aan de Kon. Belgische Voetbalbond gevraagd of deze bereid zou zijn de wedstrijd Nederland- België. die op zondag 17 november a.s. te Rotterdam is vastgesteld, een dag te vervroegen en dus op zaterdag 16 no vember te spelen indien daartoe van Nederlandse zijde het verzoek werd ge daan. In zijn laatste vergadering heeft het bestuur van de Belgische Voetbalbond uitgemaakt dat dat hiertegen geen be zwaar bestaat. Het. bestuur van de KNVB zal bin nenkort beslissen of inderdaad een der gelijk verzoek zal worden gedaan, wat waarschijnlijk lijkt nu de Belgen ermee akkoord gaan. Zondag 17 november zou dan geheel vrij blijven voor de compe titie. Gisteravond is te Geleen een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tussen Fortuna '54 en een amateur-combinatie uit Rio de Janeiro. De gasten wonnen met 20. De doelpunten werden ge maakt door Notermans (eigen doel) en (4 minuten na de hervatting) door San doval '02). Ruim 12.000 toeschouwers woonden de wedstrijd bij. TENNIS Verrassingen op cle Mets-baan Op de tweede dag van de nationale tenniskampioenschappen, welke op de Mets-banen te Scheveningen worden gehouden, zijn twee geplaatste paren gesneuveld. In de derde ronde dames dubbelspel leden mevr. F. de Soet en Francine Ferir een nederlaag tegen de zusjes Joyce en Fredie Marinkelle (6-2, 1-6, 6-3) en in de tweede ronde ge mengd dubbelspel werd het paar mevr. B. Thung-Van Eysden uitgeschakeld door mej. C. Wilmink-Bitter (7-9, 6-4, 6-2). Hoewel de als „derde" geplaatste spe ler Goris zich in het enkelspel wist te handhaven, heeft hij het in de 2e ron de niet gemakkelijk gehad tegen Veke- mans. Goris heeft een gevecht van bij na 3V2 uur geleverd om de derde ronde te bereiken. Hij zegevierde met 6-8, 6-0, 6-4, 5-7, 6-2. Om de Trofeo Italia Nederland heeft te Zagreb zyn eerste wedstrijd in het waterpolotoernooi om de Trofeo Italia verloren, maar met ere. Tot één minuut voor tjjd was de stand in de match tegen Zuid-Slavië gelijk (2—2), maar toen kreeg Smol een straf- worp tegen zich en dit betekende voor de technisch en fysiek ietwat supe rieure Zuidslaviërs het winnende doelp unt Onze landgenoten hadden in de eerste helft de leiding genomen door een doel punt van Van Dorp. Uit een Straf worp maakten de gastheren gelijk en met de stand 1—1 ging de rust in. Kort na de hervatting hadden de onzen wederom succes in de spannende en op behoorlijk peil staande wedstrijd, dank zij een door Smol uitgelokte strafworp: 2—1. De Zuidslaviër Jezic zorgde voor de gelijk- zelfde speler kon in de laatste minuut de zege voor de Zuidslaviërs tot een feit maken. Rusland won zonder veel moeite met 6—3 van Italië, in een wedstrijd, die door Hennie Keetelaar geleid werd. De Hongaren maakten koi'te metten met de Roemenen: 12—0, en de cijfers zouden nog sprekender zijn geweest als Maijer (4 doelpunten) en de zijnen tot het einde maker na een verwoed offensief, en de- toe op volle kracht gespeeld hadden. Nederlanders vanmiddag weer thuis „Dit einde is alleen maar een begin.Duizenden vage contacten, gelegd tussen jongeren van alle naties, zullen uitgroeien tot hechte ketenen van broederschap, die de wereld omspannen. Een nieuw tijd perk van de beweging begint". Woorden gesproken door Lady Olave Baden Powel bij het grote kampvuur tot besluit van het internationale verbroederingsfeest van 34.000 padvinders in het hartje van Engeland. Na deze plechtige eindceremonie kregen padvinders van ieder land herinneringsplaquettes aangeboden door Sir Robert Lockhart, de grote baas van deze Jamboree. Kees de Kloet uit Gouda moest ons land ver tegenwoordigen. Alle verkenners en voortrekkers vernieuwden nog eens hun belofte, ieder contingent in zijn eigen taal en allen tegelijker tijd. Lady B. P. herhaalde voor de microfoon de belofte in het Engels. Zelfs geen half miljoen bezoekers En nu is dit verkennersfestijn voorbij. Gisteren zijn de tenten op gerold en vandaag zouden de Ne derlandse deelnemers weer in ons Driedaagse van Antwerpen Overivinning van Van Daele hing in eindfase aan zijden draad Jef Plankaert heeft in de laatste etappe van de „Driedaagse van Ant werpen" nog een felle poging gedaan om Leon van Daele van de eerste Plaats In de algemene rangschikking te verdringen. Vijf kilometer voor de finish, in het plaatsje Ekeren, demar reerde hU krachtig. Clerckx sprong on middellijk met hem mee. De aanval van Plankaert veroor- raakte enorme opwinding onder de Ploeggenoten van Van Daele. Het ver schil tussen hun kopman en de vluchteling was namelijk slechts 43 se conden. Évan Daele stuurde Schüs achter de lopers aan en joeg zelf, gesteund r Rik van Looy, Willy Schroeders, Hoevenaers en Roger Verplaetse, het fmpo zó hoog op, dat het peleton de KPgroep nog juist voor de finish in Kt stadspark kon achterhalen. Daar |on Rik van Looy de eindsprint voor P grootste concurren wereldkam- pn Rik van Steenbergen. Eerder op Mag had Van Looy ook de rit van pwerpen naar Lier m de eindsprint ponnen. 1 De wilde jacht door de straten van Antwerpen en de enerverende eindrush van Rik 1 en Rik 2 op het ogenblik de snelste sprinters onder de wegren ners, vormden de apotheose van deze driedaagse wegwedstrijd, die veel van de renners heeft gevergd. Van de Nederlanders arriveerden de gebroeders Van Est, Leo van der Pluym en Frans Mahn in het peloton bij de eindstreep. Piet Maas, Wagtmans en Piet de Jongh hadden een geringe ach terstand. Wim van Est was in het eind klassement de best-geplaatste Neder lander. De eindrangschikking van de Drie daagse van Antwerpen werd: 1. Leon van Daele (Belg) 17.56.20; 2. Gilbert Desmet (Belg) 17.56.54; 3.Planc- kaert (Belg) 17.57.03; 4. Van Looy (Belg) 17.57.23; 5. Albert Desmet (Belg) 17.58.09; 6. Schotte (Belg) 17.58.33; 7. Verplaetse (Belg) 17.58.40; 8. Schoeders (Belg) 17.59.41; 9. Lauwers (Belg) 18.00.54; 10. Hoevenaers (Belg) 18.01.18; 11. Wim van Est <Ned.) 18.01.26; 14. Wagtmans (Ned.) 18.06.24; 16. Van der Pluym (Ned.) 18.13 01; 17. Maas (Ned.) 18.13.19; 55. Piet van Est (Ned.) 18.27.31; 56. De Jongh (Ned.) 18.36.26; 57. Mahn (Ned.) z. t. land arriveren. Het is een nogal „nat" feest geioeest. Na de „grote zondvloed" in de nacht van 5 op 6 augustus is het eigenlijk niet meer droog geweest. Aanvankelijk zakte na iedere bui het water weer weg in de droge grond, maar toen de regen bleef aanhouden, dag en nacht door, gingen zich plassen vormen op de grasvelden en de wegen werden tot moddersloten. De Nederlandse ver kenners en ook de Engelsen waren op deze nattigheid ingericht, maar vele zuiderlingen maakten moeilijke dagen mee. Vooral het koken op houtvuur werd lastig. Zaterdag was het eregast Mac- millan, die de Jamboree bezocht, ook al een en al nattigheid. Zijn hoed waaide in' de modder. Deze nattigheid maakte nogal wat griepslachtoffers onder de 34.000 kampe rende jongens hier. Het ziekenhuis was constant tot de laatste plaats bezet. Ge lukkig knapten de meesten vrij snel weer op. Ongeveer vijftien Iederlandse jon gens hadden maandagavond nog ver hoging. Voor de zekerheid werd alvast een speciaal ziekenrytuig besteld, dat achteraan de tweede trein wordt ge koppeld en met Nederlandse padvin ders naar Harwich zou ryden. Op die manier konden de jongens, die zich niet zo erg lekker voelden, tenminste slapen tijdens de nachtelijke reis. De treinen zouden vannacht tussen twaalf uur en half één vertrekken. Vanmor gen om zeven uur verliet de boot Har wich en omstreeks het middaguur dacht men In De Hoek aan te komen. Nat tentgoed Natuurlijk is het niet mogelijk een kajnp als dit direct af te breken. Er blijven van ieder contingent nog \iei.- sen achter om voor de grote bagage, voor de tenten hoofdzakelijk, te zorgen, die later met containerss zullen worden verzonden. Een probleem is het, wat er met al dat natte tentgoed moet gebeu ren, want iedere padvinder weet, dat een tent, die nat wordt opgeborgen in woordiger van de intellectuelen. een korte tijd aan het verrotten slaat en de tent, waarin het „weer" zit, voor een echte kampeerder niet veel meer waard Honderden padvinders van overzee zullen Engeland nog niet verlaten. Zij zijn de gast van Engelse verkenners, bij wie zij nog een rustige vakantie in een echt huis met een echt bed h ^n vast te knopen. Ook gaan er nogal wat En gelse padvinders met nieuwverworven vrienden van het continent mee, om aan de andere kant van de Noordzee de ge legde contacten te verstevigen! En dat is eigenlijk het grote nut van deze jamboree geweest: de duizenden contacten, waarover ook Lady B. P. sprak. Want uit deze contacten ont staan vriendschappen, die vaak een heel mensenleven duren en die voor deze wereld zeker hun waarde hebben. Terrein kapot Enkele honderden „scoutmasters" zul len ook nog in Engeland blijven, om van 13 tot 18 augustus de internatio nale leidersconferentie bij te wonen, die in Cambridge zal worden gehouden. Van Nederlandse zijde zal onder anderen ds. Van Swigchum uit Rotterdam, die zon dag voor vijfhonderd Nederlanders een kerkdienst leidde, de padvinderij verte genwoordigen. Zoals men reeds vreesde, is het aan tal betalende bezoekers van de Jam boree door de regen van de laatste week aanzienlek tegengevallen. Maan dagavond waren er 410.000 bezoekers geboekt. Zelfs het half miljoen Is dus de vele hekken van het park niet ge passeerd en men verwachtte een mil joen bezoekers! De bewoners van Sutton Coldfield zullen twee jaar geduld moeten heb ben voor hun park na de padvinders- invasie weer in orde ls. De wegen zyn kapotgereden en -gelopen en de gras velden zullen opnieuw moeten worden ingezaaid. Dat alles moet door de En gelse Jamboree-organisatie worden ge- dat deze Jamboree, die ondanks de regen voor de jongens een onvergete lijk feest is geworden, financieel geen succes kan worden genoemd. Prof. Yamin lid Nationale Raad Prof. Moh Yamin is door het Indo nesische Kabinet benoemd tot lid van de Nationale Raad als opvolger van prof. Bahder Djohan, de president van de Indonesische Universiteit, die het lidmaatschap heeft geweigerd. Yamin zal zitting in de raad hebben als vertegen- Leidse kampioenschappen ten einde (Van onze atletiekmedewerker) Het was gisteren de laatste dag van de Leidse Atletiekkampioenschappen en tevens de eerste dag van dit atletiekfes- tijn, dat het eens niet regende! Op de ondanks de vele goede zorgen van terreinmees ter Piet Reizenvoort toch nog onvermijdelijk zachte baan (2 dagen regen is een beetje teveel van het goede) slaagde de Hollandsenior Carel van Venetien er op deze laatste dag nog in het Leids record op de 400 meter dat met 51 sec. reeds op zijn naam stond, in de finaleloop te verbete ren en het te brengen op 50.6 sec. een tijd waarmee Carel zich weer onbetwist aan het hoofd van de Leidse sprinters élite schaarde en die hem een plaats onder de eerste tien van de, nationale ranglijst oplevert. Op deze laatste avond was Tilly de Winter van de Bataven naast de Hol landman Van Venetien. die een nieuw Leids record op de 400 m vestigde, wel het meest succesvol. Zij won niet min der dan drie titels in een tijdsbestek van nog geen twee uur! Het hoogspringen dames bracht ze. na felle strijd met haar concurrentes A. v. d. Berg (MSV) en Tjits de Vries (N.Br.) die beiden dezelfde hoogte als Tilly overmeesterden, maar die meer fout- sprongen hadden, op haar naam met 1.40 meter, bij het kogelstoten sloeg ze haar clubgenote Annie Gieske met slechts zestien centimeter (10.17 m te gen 10.0 lm) en de derde titel sleepte ze in de wacht op het discuswerpen waar ze zich met een worp van 31,97 m dui delijk de meprdere toonde vóór Ineke Vrijburg (WIK) die met 27.84 m als ju- niore in dit gezelschap ook lang niet slecht voor de dag kwam. De sprint meisjes A leverde een kam pioenschap op voor de volijverige Tjits de Vries (N.Br.), die met 13.5 sec. Ineke Vrijburg op de streep sloeg (13.6). Henk Witteman (Bat.) liet een knap pe 1500 m jongens A zien. Direct na het startschot nam hij resoluut de kop van het veld om die gedurende de hele race niet meer af te staan. Eerst moest Paul van der Heyden (WIK) lossen, daarna viel. na ongeveer 1000 meter, de Hol land-junior Roel van der Haak terug en tenslotte moest ook de verrassend goed lopende Piet de Haas van MSV uit Noordwijk capituleren voor het geweld van Witteman. die mede door zijn voor treffelijke eindsprint nog tot 4.14.- kwam' De drie anderen noteerden in dezelfde volgorde resp.: 4.25.8, 4.28.4 en 4.35.7. De 5000 meter was de race van Albert van der Linden (Holl.), die in het begin nog zware concurrentie ondervond van Proosdij (WIK) en de 800 m interna tional Harry Janssen (AAC) die in Lei den zijn dienstplicht vervult en buiten mededinging uiteraard de 5 km mee- tippelde. Het viel Amsterdamse Harry toch kennelijk wel wat rauw op het lijf zo opeens van de middenafstand naar de lange te moeten overschakelen want enkele ronden voor het einde was hij opeens van het strijdtoneel verdwenen. Zodoende ging de tweede plaats nu naar Van Proosdij (WIK) die een hal ve ronde na de winnaar Van der Lin den. die 15.54.3 noteerde, door de finish ging. Daarna finishten achtereenvolgens - met grotere of kleinere tussenruimten - Jacques Kraan (Bat.), Arnold van der Brink (Bat.), Piet Leune (Holl.H en Joop Vlasveld (Bat.) Zoals reeds in de aanhef gezegd bracht de 400 meter Carel van Venetien het kampioenschap en een nieuw Leids record. Maar ook nummer twee, clubge noot Piet Setlier deed het ondanks een lastige steenpuist op het been niet slecht met 52.2 sec. een evenaring van zijn persoonlijk record. Ook de derde, Straaljager neergestort Piloot gedood Gelijk in een gedeelte onzer oplage van gisteren vermeld, is een Neder landse straaljager neergestort waarbij de piloot om het leven is gekomen. Deze is de 27-jarige tweede luitenant vlieger A. H. Löbker, wonende te Rot terdam, die sinds een half jaar ge huwd was. Het toestel blijkt te zijn neergekomen in de noord-Limburgse gemeente Ber gen, in het gehucht Ayen. Ooggetuigen zagen het laag overkomen. De bestuur der trachtte de machine op te trekken, doch dat lukte niet. Het toestel stak de neus naar de grond en stortte neer. De wrakstukken boorden zich diep in de weke grond. Op ongeveer tien meter van het wrak kwam de piloot neer, vlak bij zyn schietstoel. Hij leefde aanvan kelijk nog, doch overleed korte tijd na het ongeluk. Bij het neerkomen is het toestel in brand gevlogen. Het vuur is door de brandweren van Bergen en van de nabij gelegen basis Lahrbruch geblust. Bergbeklimmers: „Overschat U zelf niet!" Gidsen niet overbodig (Speciale berichtgeving) Het is natuurlijk velen opgevallen, hoe talrjjk de ongelukken zijn, die de laat ste tijd in de bergen voorkomen, en wellicht ls het daarbij ook niet ont gaan, dat deze ongelukken veelal gebeurden, wanneer er geen gids bij was. Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, Utrechts burgemeester en voorzitter van de Kon. Ned. Alpenvereniging, meent, dat deze ongevallenreeks voor het grootste deel te wijten moet zijn aan het overschat ten van eigen prestaties. Men denkt veel te gauw, dat men „wel even een berg" op kan. Gidsen worden overbodig geacht. Verbaast men zich dan nog over de toeneming van ongelukken? De zucht steeds grotere prestaties te willen leve ren, zou wel eens de oorzaak kunnen zijn van het beklimmen van moeilijke bergen zoals de noordwand van de Eiger, aldus de mening van de voorzitter van de Alpenvereniging. Er moet immers een oorzaak zijn voor het groot aantal ongelukken, speciaal van de laatste tijd. Men moet voor het maken van alpinistische tochten goed getraind zijn; daarenboven over een prima uitrusting beschikken. En, zoals gezegd, vooral zichzelf niet overschat ten! Tenslotte een waarschuwing van jhr. De Ranitz voor vakantiegangers die van plan zijn bergtochten te maken: het onderschatten van de moeilijk heden leidt tot grote risico's. Niet alleen voor de bergbeklimmers zelf, maar ook voor de gidsen, die immers de morele plicht hebben reddingswerk te ondernemen. vierde en vijfde plaats waren voor Hol landmensen: Lambert van der Berg 52.9, Joop Pikart 53.5 en Eddy Wester hout 53.7. De 300 m Jongens A werd gewonnen door Hans van der Vuurst (SIOS) die na een aanvankelijk zwak begin het hele veld. Kees Smit incluis, zijn hielen liet zien en na 37 sec. winnend finishte. Voor Smit werd 38 sec. rond genoteerd. De relay dames werd bijna een dead heat tussen de Bataven en MSV. zo klein was het onderling verschil aan de finish. Voor MSV 59.8 en voor de Ba taven 60 sec. precies. Nieuw Brunhilde met de loopsters Ria Boxhoorn. Anneke van der Lucht, Loes Uitenboogaard en Tjits de Vries won de 4 x 100 m. meisjes A in 54.3 sec. met WIK 'Margriet Karssemeyer. Mia van der Stoel. Helga Muller en Ineke Vrij burg) op de tweede plaats in 55.4 en Sportief als derde in 57 met de meisjes Rudi Strik^Agniet Masurel, Corrie Han- no en Cobv Gans. Van de technische nummers noemen we vooral de speerwerpers Jongens A van wie Ben Haver (Holl.) en Eddy Doing (WIK) tot respectabele 41.19 m en 38.21 m kwamen. Verder de kogel stoot van Teun van Opijnen (Holl.) die er met 11.97 m weer echt „in was" en Jacques Verkley die 11.65 m stootte ach ter zich wist te houden. Ook de resultaten van het versprin gen jongens A waren niet slecht. Eerste Van der Vuurst de Vries met 5.97 V2 m en tweede Rob Pommee met 5.92 m. Het kogelstoten Meisjes B leverde een over winning en de kampioenstitel op voor T. v. d. Holst (MSV) met 9.64 m en Lennie Pot (WIK) stootte zich met 9.06 naar de tweede plaats. Truus Cruiming (WIK) won het ver springen Meisjes C met 4.57 \'2 m het zelfde deed G. Niekerk (Bat.) bij de jongens in dezelfde leeftijd met 4.80V2 m. De resterende titels kwamen in han den van: Ria Westgeest (S en L). B. Vork (Bat.), A. Vis (Holl.). Bij de he ren gingen de meeste titels naar Hol land dat zich ook dit jaar weer opper machtig getoond heeft met 27 kam pioenschappen en de beste damesvereni ging toonde zich MSV uit Noordwijk, dat de Bataven en WIK kennelijk voor bijgestreefd heeft. De dames en meis jes uit de Duinstreek verzamelden 8, Bataven 6, Nieuw Brunhilde 5 en WIK 3 titels. Jeugdwedstrijden te Reen wijk (Van onze zeilmedewerker) Hoewel het weer er soms dreigend genoeg uitzag op de laatste dag van de Nationale Jeügdzeilwedstrijden trokken de buien steeds langs de Reeuwijkse plassen en hemelwater werd de jeugdige zeilers dus bespaard. In de eerste wedstrijd van de A-klasse op de 's-Gravenbroekseplas gingen B. Saur en M. J. A. Kempkes na de start aan de kop. Bij het ronden raakte Kampkes de derde boei en moest uit de strijd. Vervolgens kwam Rudy Rijks meesterlijk zeilend uit een slechte positie naar voren, maar Saur wist het gevaar te bezweren en hield Rijks achter zich. Derde werd J. C. de Winkel en vierde A. A. Hofland. Voor de hoofdprijs moest dus de laatste wedstrijd de beslissing geven en hierin liet A. A. Hofland geen twijfel bestaan. In een race zonder fou ten had hij van meet af de kop en ook de aanvallende Saur had geen kans. De Winkel was weer derde en T. H. van Weel vierde. Hofland verwierf de hoofd prijs in dit toernooi met 79 punten voor B. Saur 76 p., J. C. de Winkel 72 pun ten en Rudy Bakker 64 punten. In de B-klasse domineerde L. L. Schut, die beide malen de zege behaalde. In de eerste race was Huib Ozinga tot de 2e boei in de leiding maar hier werd hij voorbijgelopen door H. van Berkel. Eerst in de 2e ronde nam Schut de kop over van Ozinga, die op zijn beurt Van Ber kel weer had teruggezet. Door binnen gevaar van aanvaring overstag te gaan werd Van Berkel met zijn derde plaats gediskwalificeerd, waardoor Lex van Tienhoven zijn plaats innam. In de tweede wedstrijd had Schut vrijwel onafgebroken de leiding. Van Berkel voer achter hem als tweede. Lex van Tienhoven presteerde het wederom door listig zeilen van een slechte positie naar voren te komen, waarbij vooral Tom Westen jr. hem veel strijd gaf. In het totaal klassement won Huib Ozinga met 57 punten voor Schut met 52 p. en van Tienhoven met 41 p. FLEVORACE Ook de tweede dag van de Flevorace terug van Enkhuizen naar Muiden was door de hevige regenbuien voor de zei lers geen onverdeeld genoegen. Zes uur na de start kwam de Blizzard van F. J. Buys met 1 min en 15 sec voorsprong op de Vagans Semper van Cor Groot over de finishlijn. De rest van het draken- veld was uit de strijd. De Sesha van J. Josseaud werd met een gebroken mast door het motorjacht Louise II de haven van Edam binnengesleept. Ruim twee uur nadat de Draken binnen waren kwam het eerste RORC-jacht de haven binnen. Het was de Corelly n van W. J. Hansen die echter na omrekening van de handicap in klasse 4 van de kruiser- jachten derde bleek te zijn achter de Sven van H. Aarts en de Trewes van S. M. v. d. Meer. De wisselprijs en hoofd prijs ging naar Aarts met een gering verschil op v. d. Meer, die in een schip van eigen ontwerp vaart. In klasse 3 van de kruiserjachten ging de hoofdprijs naar Simon de Wit met de Tulla en in klasse 2 won de Gooi- lander van F. Hamming. De race in de draken was bijzonder spannend daar het eigenlijk een voort durend duel was tussen Groot en Buys, Bij Hoorn kreeg Buys definitief de lei ding hoewel een verschil van ruim een minuut op zes uur varen wel een goed beeld geeft hoe de beide schepen en stuurlieden aan elkaar gewaagd waren. HENGELSPORT Viscollege Vlos hield een viswedstrijd in de Zijl. Het weer was bar slecht en de vangst dito. Er werd na 2 x 1% uur vissen in totaal 2400 gr. vis aan de schaal gebracht. De uitslag luidt: 1. H. Schip Aanboord, tevens wisselbeker en extra prijs grootste bliek; 2. J. v. Wint. extra prijs grootste voorn; 3. P. Kooreman: 4. W. Tegelaar- 5. L. Tegelaar; 6. J. Petiet; 7. N. Lange- zaal; 8. H. Tegelaar sr.; 9. K. Offermans 10 G. Tegelaar.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7