Stakers in Lodz verschanst in remises —krijgen hoger loon Twee Duitse helften door diepere kloof gescheiden dan ooit tevoren WEERBERICHT Aan voornaam deel van hun eisen heeft overheid gehoor gegeven Scherpe aanval van Kroesjtsjef Drie gedetineerden ontsnapt uit Veenliuizen, één alweer gegrepen Gereedschap uit de smederij genomen 96ste jaargang WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1957 No. 29212 Directeur:J. w. Heimy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltte Slngel l- Lelden Glr0 n°' 57055 Hoofdredacteur J. Brouwer t, 7.50 per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De stakers in de Poolse stad, waar het vervoer gedesorganiseerd werd door hun weigering verder te werken zolang hun lonen niet waren verhoogd, hebben, naar het schünt, de strijd gewonnen. De ochtendbladen in Lodz publiceerden van ochtend een officiële bekendmaking, waarin gezegd werd, dat de stakers ermee hadden ingestemd het werk te hervatten „omdat dit in het landsbelang is". Hun was toegezegd, dat zy hogere lonen zullen krijgen. Althans aan een voornaam gedeelte van hun eisen is door de overheid gehoor gegeven. Aanvankelijk werden de trams, die vanochtend uitreden, nog door controleurs bestuurd, doch naarmate het uur vorderde, meldden zich steeds meer trambestuurders. Gisteren had het tram- en buspersoneel zich in een tweetal remises verschanst, zich niets aan trekkende van de politie en de militie, die, gewapend met machinepistolen, de wacht betrokken hadden. Intussen onderhielden tweehonderd vrachtwagens van het leger noodverbindingen in de stad, die 600.000 inwoners telt. Verkoop van sterke drank is verboden De kranten in Lodz noemden de stakers oproerkraaiers, die de politie zouden hebben aangevallen zonder dat daar reden voor was. Maar de stakers ver telden een ander verhaal. DE ONTWAPENING Zorin verwacht geen spoedige resultaten Hij richt beschuldigingen tot het Westen Zorin, de Russische afgevaardigde bjj de ontwapeningsconferentie te Londen, heeft het westen gewaarschuwd dat „het verkeerd zou zijn de indruk te wekken, dat wy op het punt staan overeenstem ming te bereiken," tenzij zowel Ame rika als de Sovjet-Unie hun strijdmacht tot 2Vz miljoen zouden beperken. Zorin kritiseerde het westelijk besluit een inkrimping van de strijdmachten, die verder gaat dan 2.500.000 man elk voor de V.S. en de Sovjet-Unie en 750.000 man elk voor Engeland en Frankrijk, gepaard te doen gaan met de oplossing van „belangrijke politieke vraagstukken", in het bijzonder het Duitse vraagstuk.' Hij vroeg om een „ondubbelzinnig ant woord op de vraag of de Westelijke mo gendheden definitief kunnen toezeggen aan een besnoeiing van de strijdkrachten van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten tot onder 2.500.000 man geen voorwaarden te zullen verbinden. Volgens Zorin is de oplossing van de Duitse kwestie op Adenauers voorwaar den door het Westen geopperd om hier mee een belemmering op te werpen voor een beperking der strijdkrachten bene den het genoemde peil. De „wraakzoe kende machten in West-Duitsland" zouden hierdoor in feite het recht van veto krijgen bjj de regeling van het gehele ontwapeningsprobleem en zelfs van de eerste ontwapeningsmaatregelen. Zorin trok de verklaring in twijfel van de Amerikaanse afgevaardigde Stassen, dat de afgevaardigden niet beseffen hoe dicht zij bij overeenstemming zijn. Stas sen had dit vorige week gezegd. Dit bleek wel uit het feit, dat de subcommissie voor ontwapening na vijf maanden vergaderen nog niet kan zeggen tot een besluit gekomen te zijn over ook maar een van de belangrijke ontwapenings kwesties. zo heeft Zorin volgens een mededeling van de Russische ambassade te Londen gezegd. Boven de tekst van deze mededeling stond: „Men moet de openbare mening in de wereld niet mis leiden". Vandaag zou de subcommissie voor ontwapening der V.N. opnieuw bijeen komen. Koude douche In Londen is onrust ontstaan door de felle aanval, die Zorin tegelijk met zijn afwijzing gericht heeft op de Westerse ontwapeningsvoorstellen. Vandaag zou den verschillende spoed-bijeenkomsten worden belegd tussen afgevaardigden der Westerse landen. De scherpe Russische afwijzing van de Westerse voorstellen met betrekking tot vermindering der troepensterkte, ging gepaard met persoonlijke beschul digingen aan het adres van Harold Stas sen, de Amerikaanse delegatieleider. Stassen pleegt overleg met Dulles en de Westerse afgevaardigden bestuderen koortsachtig de speech van Zorin. Stassen is geschokt door de Russische afwijzing, want hij was tamelijk opti mistisch gestemd. Terwijl het Westen nog niet gereed is met de uiteenzetting van de voorstellen die Dulles indertijd met de Westerse afgevaardigden in Lon den gereedgemaakt heeft, kwam de Rus sische verklaring als een koude douche. Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk enige regen, morgen op klaringen, maar ook hier en daar en kele buien. Weinig verandering in tem peratuur. In het noorden van het land vrij krachtige, overigens overwegend matige wind tussen zuid en west. (Opgemaakt te 11.15 uur). 15 augustus Zon op: 5.25 uur; onder: 20.07 uur. Maan op: 21.29 uur; onder: 10.44 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.50 en 18.12 uur. Laagwater te 1.48 en 13.58 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Partij-activisten hadden geprobeerd de staking te breken door een trolley bus uit de remise te halen. De stakers „namen" dat niet en smeten de werk willigen uit de bus. Toen kwam de politie, die traangas gebruikte. De stakers van het openbare vervoer in Lodz eisten een loonsverhoging van 50 procent voor eenzelfde 40-urige werk week. Hun basisloon is 800 zloty per maand, maar met overwerk komen zij doorgaans tot 1400 zloty al werken zij dan 260 uur per maand. Maar veel baat dat niet, want een paar schoenen kost ongeveer 800 zloty, dat is bijna evenveel guldens volgens de wisselkoers, die de Poolse regering aanhoudt voor de zloty. Honderden vrouwen van Lodz dron gen gisteravond door de linies van mi litie en politie om hete soep, koffie en ander voedsel naar de stakers te bren gen. De mannen zaten daar op het gras, speelden kaart en lazen boeken en kran ten. Het was er rustig, maar de sfeer was gespannen. Het personeel had toen het aanbod tot het beschikbaar stellen van 50 miljoen zloty voor loonsverho gingen. dat de regering hun gedaan had, afgeslagen. Zij hielden vast aan de verhoging van 50 procent. Verkoop van sterke drank is verboden in Lodz. „Een paar dronken mensen konden de toestand werkelijk ernstig maken", verklaarden de autoriteiten. In het avondblad ..Lodzski Express" werd gisteren een beroep gedaan op de mannen om het werk te hervatten. Zij zouden dan, als zij onmiddellijk weer zouden beginnen te werken, de twee sta kingsdagen nog gewoon betaald krijgen. Blijkbaar hebben de stakers hun actie niet op de spits willen drijven. Er was voorts sprake van een ultimatum der overheid, dat hedenmiddag zou ein digen. Paul Dijkstra, een 7-jarig Am sterdammertje, beleefde een grote verrassing, toen hij na voor de grap een sollicitatieformulier van de P.T.T. te hebben ingevuld een officiële uitnodiging kreeg, zich eens van de gang van zaken op de Nieuw ezijds Voorburgwal (het Amsterdamse Hoofdpostkantoor op de hoogte te stellen. - We zien Resultaat Russisch-Duitse besprekingen Vandaag zullen Kroesjtsjef, Mikojan en Gromyko, de drie voor name Kremlin-afgezanten, met hun uitgebreid escorte uit Oost-Berlijn terugkeren naar Moskou. Gisteren gaven zij, op de valreep, samen met Grotewohl en Ulbricht een communiqué uit over de gevoerde onderhandelingen. Die verklaring bevatte een aanval op het Westen en op de Westduitse Bondskanselier, alsmede vage opmerkingen over het bespreken van problemen die voor Rusland en voor Oost-Duits- land van belang zijn. Stokpaardjes weer van stal gehaald De Westduitse regering werd be schuldigd van oorlogsvoorbereiding door „het land om te bouiven tot een basis voor de NAVO". En het dreige ment, dat al zovele regeringen uit Moskou hebben gehoord, werd her haald: in geval van een atoomoor log zal West-Duitsland door de dwaasheid van de politiek, die de heersende klassen leiden, worden blootgesteld aan de vernietigende uitwerking van geconcentreerde aanvallen met moderne kernwa pens". En wat de hereniging van Duitsland betreft: het verschaalde argument dat alleen onderhandelingen tussen Oost- Duitsland en West-Duitsland daartoe kunnen leiden, werd opnieuw van stal gehaald. Maar daar werd aan vastge knoopt, wat de Oostduitse regering als ouverture tot zulke besprekingen nood zakelijk achtte. Gezamenlijke politiek „Een gezamenlijke politiek, van Oost- Duitsland en West-Duitsland, in de vol gende aangelegenheden: Een verbod op het opslaan en aan maken van atoombommen en enigerlei atoomwapens op Duits grondgebied en verbod op de propaganda voor de atoom-oorlog. Terugtrekking van de beide Duitse staten uit NAVO en het Warschau-pact respectievelijk, beperking van de dienst plicht en wederzijdse vermindering der numerieke sterkte van de troepen. Een gezamenlijk of afzonderlijk be roep op de vier grote mogendheden om in een snel verlopend tijdschema hun troepen uit geheel Duitsland terug te trekken". Wanneer deze eisen vervuld zouden zijn, dan zou, aldus de Russisch-Oost- duitse verklaring, het begin aanbreken van de Duitse confederatie. Het resultaat van de gezamenlijke verklaring is, dat Duitsland geschei den is door een diepere kloof dan ooit tevoren. Het is een schrale troost, dat Adenauers politici deze scherpe ver klaring als belangrijke ammunitie in hun verkiezingsstrijd beschouwen, als een goede propaganda. Want ook Adenauers politieke tegenstanders wij zen de gemaakte suggesties van de hand. Goud en deviezen belangrijk achteruit In een jaar een miljard minder Volgens de weekstaat van de Ned. Bank is het merendeel van de mutaties van minder gunstige betekenis. De goud voorraad toont opnieuw een achteruit gang, ditmaal met f. 20 miljoen tot f. 2.977 miljoen. Ook de deviezenvoor raad is aanzienlijk verminderd n.l. met ca f. 80 miljoen tot f. 615 miljoen. Goud en deviezen tezamen zijn in een week met f. 100 miljoen achteruitgelopen tot f. 3.592 miljoen. Het vorig jaar beliepen goud en deviezen tezamen nog ruim f. 4,5 miljard, dus in een jaar tijds is de goud- en deviezenvoorraad met ruim f. 1 miljard verminderd. Ook de conver- tibele valuta's zijn in een week met f. 15.5 miljoen achteruitgelopen tot f. 156.9 miljoen. hem hier met een koptelefoon op, op de afdeling Radiotelegrafie van Holland Radio-P.T.T. in gezel schap van zijn vader (met bril) en de heer De fong (links), die hen rondleidde. K.N.A.C. waarschuwt: „Armen binnenboord!" Dezer dagen heeft wederom een onge val plaats gevonden, doordat een auto mobilist met zijn linkerarm uit het autoportier leunde. Zijn elleboog werd door een passerende vrachtauto geraakt. Een gecompliceerde armbreuk was het gevolg. De K.N.A.C. waarschuwt naar aanleiding van dit ongeval nog eens nadrukkelijk voor de gevaren, die eraan zijn verbonden om met een arm uit het autoportier te leunen, om tijdens het rijden het autodak aan de buitenzijde vast te houden en eveneens om kinde ren of dieren gedeeltelijk uit de portie ren te laten hangen. Een en ander heeft reeds vele malen aanleiding gegeven tot ongevallen. Propaganda De Bondskanselier heeft dadelijk ge antwoord op de rede, die Kroesjtsjef gehouden heeft: „Hy heeft zich op de meest lompe manier met de Westduitse binnenlandse aangelegenheden ingela ten", zei de Westduitse leider gister avond in een radiotoespraak. „Het be zoek der Russische leiders aan Oost- Berlijn, vijf weken voor de Westduitse verkiezingen is evenmin toevallig als het feit, dat de leider de Russische com munistische partij niets dan slechts van de Bondskanselier en zijn regering wist te vertellen". Kroesjtsjef heeft n.l. gistermiddag op het Marx-Engelsplein in Oost-Berlijn voor een 150.000 mensen een redevoering gehouden, waarin hij felle kritiek lever de op de Westduitse regering en zijn leider. Vooral de Duitse eis tot repa triëring van duizenden Duitsers in Rus land, werd door hem scherp gelaakt. Wij De treinramp te fFoensel Spoorwegkringen werden verrast door verklaring over de oorzaak In spoorwegkringen, maar ook daarbuiten, is men verrast over de verklaring die de chef-exploitatie van de Nederlandse Spoorwegen, hebben onze belofte gehouden en alle Duitsers in de Sovjetunie naar huis ge zonden. De Duitsers, die Adenauer nu nog opeist, zijn gesneuveld. Ook haalde Kroesjtsjef weer het oude stokpaardje van stal van de enige mogelijkheid tot een herenigingbesprekingen tussen West- en Oost-Duitsland. .Adenauer houdt geen rekening met de belangen van het Duitse volk en de lessen van de geschiedenis. Hy wil militaristische en revanchistische wensen bevredigen". Overigens hebben de Oostduitse communisten ervaren, dat men wel mensen kan dwingen naar een massa bijeenkomst te gaan, maar dat het nog wat anders is, ais men ze wil la ten juichen. Prachtig was de 150.000 koppige menigte naar het grote plein gemarcheerd, maar slechts 1 op de 5 klapten of juichten tijdens de toe spraak en honderden slopen weg voordat de bijeenkomst was afgelopen. Zy, die tot het einde bleven, luister den gelaten, behalve natuurlijk de partijmaniakken, die gehoorzaam by iedere uitval tegen het Westen applau- diseerden. Toen Kroesjtsjef de opmer king maakte, dat de Westerse pers berichten over een koele ontvangst „propaganda" waren, volgde er slechts een volledig stilzwijgen. De Kunstcommissie van de Ame rikaanse stad San Francisco heeft bij de Italiaanse beeldhouwer Vit- torio di Colbertaldo in Verona een bronzen beeld van 15 meter hoog besteld van Christopher Columbus, dat thans zijn voltooiing nadert. Het beeld zal verrijzen op de Te legraph Hill met het uitzicht over de baai van San Francisco. - De toto geeft een beeld van het brons op het terrein van de beeldhouwer in Verona. In de nacht van maandag op dinsdag zijn zoals wij gisteren reeds kort gemeld hebben drie gedetineerden ontsnapt uit het gebouw van de strafgestichten Esserheem te Veenhuizen. Zij ver toefden in de nachtverblijven en hebben in het duister kans gezien uit te breken. Vermoedelijk heeft een der ontsnapte gedetineerden, die overdag in een smederij werkte, gereedschap meegenomen, waarmede hij kans gezien heeft enige sloten te forceren. De ontsnapten zijn H. P. Jurens, 26 jaar oud, wonende te Rotterdam, J. J. H. van Haastrecht. 29 jaar oud, wonen de te 's-Gravenhage en de 28-jarige S. C. Verkouten, wonende te Rotterdam. Verkouten werd gistermiddag te Rotter dam reeds door de recherche aangehou den. De politie legde om een uur of 5 de hand op hem in de omgeving van zyn woning in Katendrecht. Hy zou volgens de Rotterdamse politie een be kend inbreker zijn. Men vermoedt dat de ontsnapten tijdens hun vlucht een kleine personenauto (registratie PB 07-82) uit een garage hebben gestolen. Deze garage ligt op ongeveer 400 meter van de strafgestichten te Veenhuizen. Toen de eigenaar van de auto gister middag zijn voertuig ging halen, kwam hij tot de ontdekking dat de garage was opengebroken en de auto was verdwe nen. De gestolen personenauto is nog niet gevonden, terwijl ook twee der voort vluchtige gedetineerden nog niet zijn aangehouden. Naar wij vernemen heeft de directeur- generaal van het gevangeniswezen, mr. E. A. M. Lamers naar aanleiding van deze ontsnapping gisteren een bezoek aan het strafgesticht gebracht. De strafgestichten by Veenhuizen zijn zogenaamde „open strafgestich ten", waar gedetineerden het laatste deel van hun straf doorbrengen. Met een ontsnapping riskeren zy een voor waardelijke invryheidsstelling. ir. J. Lohmann, heeft afgelegd over de oorzaak van de treinramp te Woensel. Ir. Lohmann schreef deze oorzaak toe aan een lastgeving „verkeerd spoor rij den", die volgens hem door de trein dienstleider te Eindhoven ten onrechte aan de machinist van de trein Eindho venUtrecht is gegeven. De heer Loh mann legde deze verklaring in eerste instantie af voor het T.V.-journaal. La ter heeft hij desgevraagd nogmaals een bevestiging van deze verklaring gegeven. Toen ir. Lohmann door de verslaggever van het T.V.-journaal verzocht werd voor de T.V. iets over oorzaak en bij zonderheden van de ramp te vertellen, heeft hij, zo vernemen wij, overleg ge pleegd met de Officier van Justitie te Den Bosch, die op de plaats van de ramp aanwezig was. De Officier van Justitie had geen bezwaar tegen een verklaring, die uiteraard voor rekening van ir. Lohmann bleef. Nader vernemen wy van de zijde der Spoorwegen, dat deze verklaring in het licht gezien moet worden van de eerste indruk, die deze spoorwegautoriteit kreeg over de toedracht van het spoorweg ongeval. Het onderzoek, dat inmiddels door de Spoorwegen is ingesteld, zal moeten uitwijzen, of de treindienstleider of treindienstleiders inderdaad in ge breke moet (en) worden gesteld. Berichten, als zou de treindienstleider te Eindhoven zijn geschorst, zyn, aldus de Spoorwegen, onjuist. Bij elke on regelmatigheid, waarby de veiligheids mensen van de Spoorwegen betrokken zyn, worden deze op nonactief ge steld, althans geplaatst in de binnen dienst van de N.S. In het betrokken geval te Eindhoven is van deze ge dragslijn niet afgeweken. Strijd in Oman is militair geëindigd „De opstand in Oman is zo goed als afgelopen,1' aldus verklaarde de Britse politieke resident in Bahrein, Sir Ber nard Burrows, gisteren. De militaire fase is afgelopen en de politieke situatie moet worden geconsolideerd. Dit is de taak van de minister van Binnenlandse Zaken van de Sultan van Muskate die zich naar Niwza zou begeven. Zoara de toestand dit toelaat, zullen de Britse troepen Oman gaan verlaten. Nog slechts één fort is in handen van de Imam. De op sporing van de soldaten van dez» rebel lerende heerser is de taak van de sol daten van de Sultan. Intussen hebben de elf delegaties by de Verenigde Naties besloten de voor zitter van de Veiligheidsraad te verzoe ken een spoedvergadering van de Raad te beleggen ter behandeling van de kwestie van „Britse militaire agressie tegen Oman". Voorzitter van de Veilig heidsraad is op het ogenblik de Colum- biaan Urrutia. Van Britse zyde is Saoedi-Arabië er van beschuldigd, dat het Amerikaanse wapens naar de Imam zou hebbe. ge stuurd. Een klein aantal granaten en anti-tankmijnen, die niet van Brits type waren, zijn te Nizwa en Firq buitge maakt. LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1