Loop der bevolking te Leiden Subsidie kruisvereni «ingen in Zoeterwoude wordt herzien MAANDAG 12 AUGUSTUS 1957 Machinist zag ongeluk aankomen Bij Eindhoven een ontzettende chaos door de treinbotsing Exprestrein Amsterdam-Maastricht raakte maandagochtend-stoptrein in de flank (Van onze speciale verslaggever) Een ontzettende ravage richtten de twee botsende treinen aan, daar even ter zijde van de Woenselse overweg onder de rook van Eindhoven. Dwars over het van Eindhoven komende rechter spoor liggen twee wagons van de stoptrein EindhovenRotterdam gekanteld. De eerste wagen van deze terin, waarin zich de bestuurderscabine bevindt, is zelfs over beide sporen gesmeten en ligt in het bos. Op het goede spoor staat de exprestrein AmsterdamMaastricht. De achterste vier wagons staan nog in de rails, de drie wagons daarvoor, waaronder het post- rjjtuig, staan naast de rails maar zijn niet gekanteld. borgen. Men kon de treinen nog niet uit elkaar halen. De achterste wagons van de stoptrein die in de rails waren gebleven, werden om zoveel mogelijk spoorbaan vrij te maken, voor het op- ruimingswerk, naar Eindhoven ge sleept. De eerste wagen van de aan gereden trein die in het bos werd ge drukt, is uitgebrand. Een chaos van verwrongen staal mar keert de plaats waar de exprestrein Am sterdam—Maastricht de vierde wagon van de uit Eindhoven komende maan dagochtend-stoptrein juist op de wissel in de flank raakte. De cabine van de exprestrein boorde zich aan de rechter zijde in het eerste compartiment van deze wagen. Toch is het aan de stalen constructie van de wagens te danken dat de aanrijdende wagen niet ver in dit compartiment kon doordringen. In deze chaos van verwrongen staal zitten nog twee passagiers bekneld die men niet heeft kunnen redden. Om 12 uur waren militairen van de rij- en tractieschool die gelegerd zijn in de Con stant Rebecque-kazeme, die vlak bij de plaats van het ongeval is gelegen, nog I me snijbranders bezig ruimte te maken om de twee doden te kunnen bergen. Over de exprestrein hing een van de boogmasten van de bovenleiding die door de gekantelde wagons van de stop trein was gebroken. Stukken van de vernielde bovenleiding hingen over de gekantelde wagons en lagen over de spoorbaan verspreid. De drie naast het spoor gekomen wagens van de expres trein hebben de spoorbaan omgewoeld en rails en dwarsliggers vernield. De aanradende exprestrein is er nog het best afgekomen. De stoptrein is, zoals gezegd, in de flank aangereden en door de grote snelheid waarmede dit gebeur de, namelijk 110 km., als het ware uit de rails getild en over de spoorbaan ge smeten. De klap van deze aanrijding moet ontzettend zijn geweest, maar merk waardig genoeg heeft de schildwacht van de Constant Rebecque-kazerne niets gehoord. De harde wind deed de bomen rond de kazerne zo zwaar rui sen dat eerst het alarm de militairen waarschuwde dat hun hulp nodig was. Met accetyleenbranders en auto's ruk ten zij direct uit. De eerste gewonden konden met deze militaire wagens naar Eindhoven worden Vervoerd. Tegen het middaguur moesten de twee zware kraanwagens van de Spoorwe gen die direct naar de plaats van de ramp waren gezonden, nog werkloos toezien omdat de twee beklemd zit tende passagiers nog niet waren ge- OEOSTGEEST Diploma-zwemmen In Poelmeer werden examens afgeno men voor het zwemdiploma A en B. De gedaagden zijn: Diploma A: Dick v. Ingen Schenau, Elisabeth Pel, Elisabeth v. d. Klaauw, Agnes Kropman, Winny Elfferich, Hen- ny Vester, Mannus Heymans, Marjon v. d. Randwijk, Wim v. d. Poel. Willy Bertram, Ellen de Weerd, Mieke Groot huis, Rieke v. Gerven, Marijke Ruiter, Sjef v. d. Linden, Kees Hazevoet, Wil- ma v. Diest, Janny Weima, Martientje Knibbe; diploma B: Thea Vester, Hans Lucas. Joke v. d. Veur, Joop v. d. Poel, Suus Poortenaar, Marieke Boeré, Lida v. d. Broek. Annelies v. d. Broek, Anke v. d. Putten. Leny de Wit, Henny van Beekum. Lies Oudshoorn, Jonande Ve- nema. Bert Venema, Kitty Lommers. WARMOND Autobus en personenauto in botsing Hedenmorgen omstreeks 8 uur had in Warmond een aanrijding plaats tussen een autobus van de firma Maarse en Kroon en een personenauto, bestuurd door een inwoner van Leiden, Op de Herenweg stond een melkwagen gepar keerd. De personen auto en de autobus naderden gelijktijdig de melkwagen. De bestuurder van de personenauto moest afremmen om de autobus voorrang te verlenen. De auto slipte echter en kwam tegen de voorzijde van de bus terecht, terwijl de achterzijde tegen de stil staande melkwagen sloeg. Ecu broer van de bestuurder van de personenauto brak hierbij een arm en klaagde over pijn in het hoofd. Op advies van dokter Walenkamp werd hij naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. De autobus was zwaar beschadigd, de personenauto werd geheel vernield. WASSENAAR Sportver. „Wassenaar" In de clubtent werd einde vorige week de jaarvergadering gehouden van de Sportvereniging Wassenaar. De voor zitter de heer A. Houps opende deze bijeenkomst met een kort woord, ~aar- in hy speciaal de dames van de onlangs opgerichte softbal-afdeling begroette. In het jaarverslag werd door de heer Remmerswaal opgemerkt, dat het met de vereniging in het afgelopen boekjaar met op rolletjes ging, wat uit een aan tal bestuursvergadei ingen van 46 al dadelijk valt af te leiden. De prestaties waren maar matig. Het ledental nam toe, wat uitbreiding van het aantal kleedgelegenheden nodig maakt. Er is ook gebleken de behoefte aan een be stuurskamer. Het vierde speelveld kon nog niet worden ingericht. De verdeling van het aantal leden is 178 senioren, 54 leder van de zaterdagafdeling, 111 vete ranen, 100 junioren en 116 pupillen. De vereniging telt 260 donateurs. De kaspositie is verslechterd; door vermindering van de entree-gelden derf de de kas pl.m. f2000. De voorzitter van de elftalcommissie, de heer H. Brandes, bracht een aantal bezwaren te berde, waarover langdurig werd gepraat. Tot wederzijds genoegen werd een en ander geschikt. Als bestuursleden stelden zich niet herkiesbaar de heren G Buytelaar, J. Reede en H. H. Haarlemmer. In hun plaats werden gekozen de heren N. v. d. Noort in functie van penningmeester, de heer J. Tettero voor de handbalafde ling en de heer J. Reneman voor de jeugdafdeling. Herkozen werden de he ren H. Kattik en H. Brandes. De bestuurderscabines liggen verspreid in de bermsloten. Zij vormen een ver wrongen hoop staal en het is daarom een wonder, dat de beide machinisten nog in leven zijn, al hebben zij ernstige verwondingen opgelopen. Later bleek, dat de machinist van de trein uit Eindhoven, de heer De Boer uit Amsterdam, het ongeluk zag aankomen. Met grote tegenwoordig heid van geest bü het zien van de voor zich opdoemende neus van de razend snel rijdende trein, rukte hij de deur van zijn cabine open en sprong naar buiten. Zo redde hij vanmorgen om vyijf minuten voor half acht zijn leven. Het zag er vanmiddag één uur naar uit, dat het nog uren zou duren voor dat men een volledig beeld van deze treinramp zal hebben. De eerste hulpverlening liet vrij lang op zich wachten. Aanvankelijk renden alleen de blokwachter en zijn gezin vrij wel doelloos rond, tussen opengereten wagons. Na de militaire ploegen volgde politie uit omliggende plaatsen, die zich dwars door een menigte toegestroomde arbeiders van omliggende fabrieken moest werken om de wrakstukken te bereiken. Gehelmde ploegen van de N.S. waren als laatsten op de plaats des on- heils. Onmiddellijk werden slangen uit gerold, hetgeen de chaos voor de om standers nog groter maakte. Sissende branders gingen in het verbogen staal, de eerste doden werden naar boven ge haald uit de gekantelde wagons. Per soonlijke eigendommen werden bijeen geraapt: een geopende lippenstift, een boodschappentas met zakjes brood, een halve vulpen, een neus van een schoen. De beide treinen waren goed bezet met voor een groot deel weekend- en vakantiegangers. De meeste slacht Vliegtuigramp bij Merauke Drie Katwijkers en een Leidenaar onder de slachtoffers De Marine-voorlichtingsdienst in Den Haag deelt mede, dat bij het ongeluk met de Mariner in Me rauke de volgende leden van de Marine zijn omgekomen: Luitenant ter zee 2e klas oudste categorie W. H. Asselbergs uit Leiden; luitenant ter zee 2e klas oudste categorie G. Smelik uit Katwijk ad. Rijn; sergeant-ma joor H. C. van Wingerden uit Katwijk a. d. Rijn; sergeant G. J. van Donkelaar uit De Bilt; korpo raal vliegtuigmaker monteur A. A. de Bruin uit Katwijk a. d. Rijn; vliegtuigmaker konstabel le klas J. de Ruiter uit Nijverdal. Levensgevaarlijk gewond werd sergeant vliegtuigmaker A. Moens uit Katwijk aan Zee. De correspondent van het ANP tele foneerde hedenmiddag uit Hollandia het volgende: Nadat in de morgenuren drie der stof felijke resten van de omgekomenen met de „Mariner" van de Kon. Marine wa ren geborgen, geschiedde zulks vanmid dag (plaatselijke tijd) met die van de vijf overigen. De slachtoffers werden aangetroffen op het vliegdek van de ..Mariner". Alle acht slachtoffers zijn geïdentificeerd. Op het ogenblik van de start was er geen radiocontact met het toestel, wel was dit even tevoren tijdens het proef draaien het geval geweest. Het toestel is onmiddellijk na de start neergestort. De Javaanse chauffeur van de lucht- havenmeester te Merauke, Samidjan, zag het ongeval gebeuren en reed on middellijk naar de plaats des onheils. Onderweg daarheen ontmoette hij de overlevende politieman Valerius Ikako. die ogenschijnlijk niets mankeerde. De Radio zweeg. Nadat de Radionieuwsdienst vanmiddag om een uur de berich ten over het treinongeluk bij Eind hoven en het vliegtuigongeluk op Nieuw-Guinea had bekend ge maakt hebben de omroepverenigin gen NCRV en VARA na de uitzen ding van de nieuwsdienst een mi nuut stilte in acht genomen. offers bevonden zich in dat deel van de trein uit Eindhoven, dat totaal vernield bezijden de spoorbaan terecht is gekomen. ZOETERWOUDE RAADSAGENDA De raad komt maandag 19 augustus 1957 te 19.45 uur ten gemeentehuize bij een, ter behandeling van o.m. de vol gende punten: Verzoek om subsidie van de R.-K. School voor Maatschappelijk Werk te Sittard, stellen van een garantie ten be hoeve van de V.E.B.O.; vaststellen van een nieuwe subsidieregeling voor de Kruisverenigingen; garanderen van de betaling van rente en aflossing van een door de Chr. Vereniging voor Zieken- huisverpleging „Het Diaconessenhuis" te Lelden te sluiten geldlening; bezwaar schrift van dokter Kortmann tegen amoveren van de Steenbrug; overnemen in eigendom en onderhoud van de pro vincie Zuid-Holland van een gedeelte van de Vrouwenweg en van de Miening; toekennen van een schadevergoeding aan J. A. van Veen in verband met het leggen van riolering in zijn tuin; geven van namen aan enkele straten; nemen van besluiten in verband met het We genverkeersreglement; verkoop van een perceel grond in de Kruisbuurt; aan koop van enkele perceeltjes grond van P. N. van Velzen en H. J. J. van der Meer; benoeming leden van de Water leidingcommissie; benoeming van leden van de Adviescommissie ingevolge de woonruimtewet; wijziging van de Be zoldigingsverordening 1955; toekennen aan het gemeentepersoneel van een looncompensatie in verband met de aan staande huurverhoging; wijziging van de kindertoelageverordeningverlenen van subsidie aan de Drooggemaakte Geer- en Kleine Blankaartpolder. BURGERLIJKE STAND Geboren: Ingrid Hendrlka. dr. van G. N. Lemmerzaal en J. W. Montfoort; Rei- nierus P. M., zn. van J. A. van Veen en J. A. de Boer; Berdiina E. M., dr. van N. J van Schie en A. A. P. van Saenten; Bernardus C.. zn. van Q. van Teijlingen en A. vaai der Plaats; Johannes G. C. M„ zn. van C. A. M. van der Drift en Th. P. Lindeman; Adrianus P.. zn. van A. P. Bakker en C. M. Slingerland. Ondertrouwd: C. P. Duivenvoorden. 27 Jr. en J. C. M. Droogh, 22 1r.; A. F. Berk. 25 Jr. en M A van der Drift. 23 Jr.: C. L. van Bohemen, 27 Jr. en C. H. Vaneman. 27 Ir. Getrouwd: J. L. van Rijn en E. M. van der Poel: A. J. van Leeuwen en M. M. van der Poel. Padvinders weer door zware regenval getroffen De 35.000 padvinders op de Wereld jamboree bij Birmingham zijn zondag avond weer door zware regenbuien over vallen. De hoofdwegen van Sutton Park waar de jamboree wordt gehouden, wa ren veranderd in een modderstroom. De toestand liet zich erger aanzien dan de vorige week. doch de padvinders werden ditmaal niet verrast door het water, omdat zij greppels rondom hun tenten hadden gegraven. Evacuatie was niet nodig. Dinsdag en woensdag wordt het kamp opgebroken en zullen de padvinders naar huis te rugkeren. De sluitingsplechtigheid zal maandag avond worden verricht door Lady Ba- den-Powell, de weduwe van de stichter van de padvindersbeweging. De lugubere vondst in Zandvoort Dr. Hulst uit Leiden heeft vanoch tend de sectie verricht op de romp van het ontzielde lichaam, dat enige jongens gistermiddag in een van de modder - kommen in Zandvoort hebben ontdekt. Het bleek afkomstig te zijn van een mannelijk persoon, waarvan de leeftijd nog niet is na te gaan. Volgens schat ting zou het lichaam ongeveer twee jaar in de modder gelegen hebben. Het bleek nog vrij gaaf te zijn. Nu als vaststaand wordt aangenomen dat een misdrijf is gepleegd, zal vanmiddag naar de overige ledematen worden gedregd. IR. GRIJNS NA AUTOBOTSING OVERlLEDEN In de Majellastichting te Bussum is aan de gevolgen van zijn verwondingen, opgelopen bij een autobotsing, overleden de 64-jarige ir. C. D. Grijns. Zondagmiddag 28 juli had de chauf feur van een NBM-bus op het kruis punt Koningslaan-Gooilamdse weg geen voorrang verleend aan de auto van de heer Grijns. De 61-jarige mevr. Grijns werd daarbij zo ernstig gewond, dat zij vijf dagen later overleed. Een 24-jarige logee werd minder ernstig gewond. chauffeur voegde hem toe, even te blij ven waar hij was. Hij zelf ging naar het vliegtuig om de overigen te nelpen en vond daar sergt-vliegtuigmaker Moens. die zwaar gewond was. Kort daarop waren mensen van de politie ter plaatse, doch zij konden de vuurhaard onmogelijk naderen. Deson danks hebben zij pogingen in het werk gesteld om de brand te blussen. Het wrak ligt halverwege de start baan. ongeveer 450 k 500 meter rechts ervan, met de neus naar de startbaan gerich. Het moet over de kop zijn ge slagen. Morgenochtend te 07.30 uur zal voor de katholieken onder de slachtoffers een Mis van Requiem worden gehouden in de R.-K. kerk te Merauke. De begra fenis zal te 10.00 uur geschieden. Voorlopige aanslagen vennootschapsbelasting De Minister van Financiën heeft bij een heden in dé Ned. Staatscourant ge publiceerde beschikking bepaald, dat voortaan bij het opleggen van voorlo pige aanslagen in de Vennootschapsbe lasting rekening moet worden gehouden met wijzigingen in het belastingtarief. Deze bepaling zal voor het eerst toepas sing vinden voor de voorlopige aansla gen over het boekjaar 1957. Elly Strassburger trouwt donderdag in Hilversum (Speciale berichtgeving) Donderdag a.s. zal in Hilversum het huwelijk worden voltrokken tussen de heer Harry Edwin Stefan Bellie circus directeur uit Hamburg en mejuffrouw Elly Strassburger, directrice van het circus Strassburger. De heer Belli is thans de dompteur 'by het circus Strass burger en treedt op met de leeuwen in de „Gouden Kooi". MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 12 augustus. Veemarkt. Aanvoer in totaal 1595. Vette koeien en ossen 1104, varkens 491. Priis per kg.: vette koelen le kw. 300320, 2e kw. 270 300, 3e kw. 250270; varkens (lev. ge wicht) 183, 181, 178. IN DE WEEK VAN 1 T/M. 7 AUGUSTUS. GEVESTIGD. J. de Pooij geb. van Schijndel en fam., Jul. v. Stolberghof 51; L. van Drie en fa., grondwerker, a/'b. m.s. Antje, Haar- lemmertrekvrt.; C. P. J. Boon en fam., Van 't Hoffstr. 15; C. A. de Graaff en fam., stoker SLF Hoflaan 105; W. C. Bouwens er. fam., granietwerker. Lijster straat 23; W. A. van der Weljden en fam., grondwerker, le Blnnenvestgrt. 23: H. B. Verwer .chauffeur, Temmlnckstr. 3; W. Aarts, De Genestetstr. 51 a; A. C. Kleln- Jar,. sociologe Stille Rijn 8; B. A. M. van Ierseli, Roodenburgerstr. 31: E. Tanis, verpleegster, Rijnsburger weg 10; M. M. G. C. Roosen. huishoudkundige, Rijnsbur gerweg 10; W. J. M. van Poelje, verpleeg ster. Rijnsburgerweg 10: P. Duivesteijn, 11. schilder Poelgeeststr. 24; W. van Herk, 11. scheepswerktutgkundige. Cobetstr. 51; M. de Graaf, Lammenschansweg 139; C. C. M. Noordover. 11. verpleegster. Hooigrt. 15; A van Staveren, verpleegster, Rijns- bvrgerweg 89; G. de Vo°. transportarbei der Balistr 64; D. Nieuwenhuis, Heren straat 5 a; W. P. J Houben textlel-tech- nlcus, Stlelt.jesstraat 43; L. van Klaveren, schepp«werktuigkundige. Resedastr. 24; J. H. Muller. rid:o-radarmonteur. Pietersk.- choorsteeg *wv "c van den Berg. ass. tex tielbedrijf, Merelstr 45; J. D. van der Laan, grafisch monteur, v Speykstr. 70; A. J. Klunde'- militair Marine. 2e Bln nenvestgrt. 3 J. Hoedemakers, winkel bediende, Cosijnstr 24- L. J. van Lelij- veld van Clngelshouck. onderwijzeres, Javastr. 20, H. Brouwer, kantoorbe diende, Niem*'«teeg 33 a; C E. H. van den Berge. Zoeterwoudse singel 74; L. Hüp- scher geb. Sloos. Lammenschansweg 40: P. A. L. M Vermeer Kort Rapenburg 5 a; H Haasnoot, gezinsverzorgster. Magd. Moonsstr. 2; M. Schutrups. hulp in de hulshouding. De Ruyterstr. 16. VERTROKKEN. W. Schalling on fam., Rljnsburgersin- gel a naar Breda. Steynlaan 92 a; J. Verhoeven en fam.. Druivenstr. 14 naar Enschede Haaksbergerstr. 522; J. F. van Dunné en fam.. Breestrant 119 naar 's-Gravenhage. Leuvensestr. 96; G. H. Bal- sters en fam Meerburgerkade 32 naar Oegstgeest. Korenbloemlaan 13; J. Adriaanse en fam., Kanaalweg 90 naar Warmond, Oranje Nassauln. 19; U. J. N. W. Helvensteijn en fam., Ter Haarkade 6 a naar Oegstgeest. Surinamestr. 21; J. H. Borger en fam. Hoge Rijndijk 41 naar Utrecht M" de Visserstr. 49; N. Aukes er. fam., Suringarst.- 27 naar Oegrtgeest, Korenbloemlaan 17; r G. Bekkering en fam.. Plantsoen 71 naar de Verenigde Sta ten van Noord-Amerlka; G. D. van der Plas. en fam., Herenstr. 87 d naar Oegst geest. Korenbloemlaan 31; E. v. d. Meij- den geb. Overvllet en fam., Tollensstr. 3 naar Koudekerk a/d. Rijn, Prins Berhard- straat 4; C. A. Tjemkes geb. Waterreus en fam., a/b. Utr. Jaagpad t/o. 40, naar Katwijk a/b. w.s. bij Karei Doormanlaan; A.'van Polanen en fam. Albert VerweJJ- straait 19 naar Oegstgeest, Korenbloem laan 21; A. A. T. van Schie en fam.. Hoge Morsweg 66 naar Oegstgeest, Deutzstr. 3; J. J. Turk en fam., Bakker Korffstr. 14 naar Oegstgeest, Soembastr. 14; N. van der Linden en fam., Meerburgerkade 29 naar Oegstgeest, Korenbloemlaan 15; P. Postma, Roemer Vlsscherstr. 41 naar Val kenburg (Z.H.), 't Boonrak 42; J. Wisse, Zoeterwoudse Singel 82 naar Amsterdam. Nassaukade 353; G. Hoekert, Oude Vest 35, naar Voorburg. Pr. Marlannelaan 145; J. Kranendonk, Rapenburg 12 naar Voor burg. Paradijsstr. 29; D. J. Copper, Ho- gewoerd 140 naar Rotterdam Gr. Floris- str. 25; E. B. van Hasselt. Rijn en Schle- kaade 36 naar Soest, Plasweg 21; J. N. Gelok, Plantsoen 103 a naar Alblasserdam, PLnksterbloemstraat 30; M. Gelok geb. Verhoeven. Kruisstr. 15 naar Alblasser dam. Pinksterbloemstr. 30; E. H. Star geb. Blonk, Drie Octoberstraat 49 naar Rijnsburg. Oegstgeesterweg 3 d; M. P. van der Tas geb. Kühler, Scholtenstr. 28 naar Eindhoven, Leenderweg 349: J. C. den Haan. Rijnsburgerweg 129 naar Katwijk, Noordwijkerweg 70; M. den Uijl, Zoeter- woudsesingel 28 naar Lopik. Lopikerweg 168; P. van Drunen, v. d. Brandelerkade 22 naar Llsse. Koningstr. 12; C. van Maarseveen geb. Muller. Breestr. 119 naar 's-Gravenhage, Leuvensestr. 96; K. A. Rlgters, Fagelstr. 21 naar Oegstgeest, Leidsestr.weg 11; J. Welbergen, Rijnsbur gerweg 141 naar Weesp. Buitenveer 33; P. M. Perquln. Stille Mare 2 naar Oegst geest. a/b. \v.s. achter Hoge Morsweg 78; M. F. J. Perquin geb. Slierlngs, Aloëlaan 4. naar Oegstgeest. a b. w.s. achter Hoge Morsweg 78; H. Menger. Herensingel 31 naar 's-Gravenhage. Pr. Mauritslaan 95; de Vries, Merelstr. 30 naar Oegstgeest. gentesseln. 47; delstegrt. 121 naar serlaan 481 b; J. Strijk. Willem de ZwfJ- gerlaan 14 naar Hilversum. Loosdrechtse- bos 7; J. T. Rancuret geb. Taverne. De L. de Kanterstr. 32 naar Verenigde Sta- ten v. N.-Amerika; R. E. Rancuret, De M. van Sttreefkerkstr. 20 naar Verenigde Staten v. N.-Amerika; L. J. T. van der I Kamp, Maredijk 149 naar 's-Gravenhage. Pluvlenstr. 443; E. Lletaert Peerholte, Jan- vossensteeg 54 naar 's-Gravenhage, Pr. I Ma/uritspleln 29; M. M. Driesen, Morsstr. 44 naar Leiderdorp, Koningstr. 58; J. de Looze. Ter Haarkade 6 naar 's-Gravenha ge, v. d. Vennestr. 87; E. Zorn, Zoeter - woudseweg 130 naar 's-Gravenhage, Breit- nerln. 37; C. J. L .Bousle, Drie October straat 31 a naar Amsterdam, Ceintuur baan 286; A. Detz, Stadhouderslaan 28 naar Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 86; H. F. T. Rozier, Leliestr. 72 naar Canada; P. M. Re finders, De Sitterlaan 39 naar Am sterdam, Brouwersgrt. 73 hs.; H. M. Hoog- vlie.t, Anna v. Burenhof 58 naar Nieuw- Helvoet. C 138; E .A. Hulst, Lorentzkade 9 naar Utrecht, Amsterdamsestr.weg 190; A. Pronk, Hogewoerd 27 naar Rotterdam, Rozenburglaan 42; O .V. R. Emmens geb. Spatkowa. Zoeterw. singel 7 naar Am sterdam, Paulus Potterstr. 5 hs.; M. E. Claes, Zoeterwoudse Singel 7 naar Am sterdam, Paiulus Potterstr. 5 hs.; V. R. van Poelgeest geb. Spatkowa, Zoeterwoud se singel 7 naar Amsterdam, Paulus Pot terstr. 5 hs.; J. M. Hendriks geb. van Of feren. Breestr. 150 naar Nijmegen. Hof straat 27; J. Sier. Hoge Rijndijk 85 naar Nijmegen. Graadt v. Roggenstr. 8; T. C. Stulvenberg, Musschenbroekstr. 13 a naar 's-Gravenhage, Paulus Buysstr. 68; W. J. van 't Oosten, Beatrixstr. 10 naar Eg- mond aan Zee, Julianastr. 82; B. van Rijn, Os en Paardenlaan 30 naar 's-Gravenhage, Herman Costerstr. 179; J. Schouten, Heemskerkstr. 82 naar Ede Gld., Graaf Benttnckln. 9; A. M. Blokzijl. Haarlemmerstr. 44 a naar 's-Gravenhage. v. Loostraat 112; C. J. Sohnelder, Hooi grt. 94 naar 's-Gravenhage, Maastrichtse- straat 96; O. A. Schafstadler, Slulsstr. 12 naar Duitsland; J. P. Rljnbende, Hoge Morsweg 34 naar Groot Brlttannië; H. J. Eijhusen, Drie Ootoberstr. 45 a naar Am sterdam, Retlefstr. 10 1; E. M, van den Bergh, Witte Singel 10 naar Roosendaal CA N.B.. RaacLhulsstr. 1; P. Koelewijn, Witte Singel 27 naar Katwijk. Achter- kerkweg 9; H. P. Verhoef. Hogewoerd 140 naar Brits Oost-Afrlka; J. van den Berg. Brederostr. 11 naar Wassenaar, Meyboom- laan 1; S. van Gijn, Haagweg 236 naar de Bilt (U.) .Rubenslaan 1; G. A. Beu kers. Druivenstr. 31 naar Amsterdam. Ar- gonoutenstr. 321; G. Hondsbeek. Peli- kaanstr. 14 naar Ruurlo, Veldhoek B 44; A. C. E. Landman. Nieuwe Rijn 74 naar Voorburg, Park Vronesteyn 16; J. P. W. Slierlngs. Duizenddraadsteeg 11 naar Zwe den; C. Slierlngs. Idem .Idem; L. Gufjt, Evertsenstr e3 naar Katwiik, J. v. Galen straat 24; L. A. Pieters, Hogewoerd 84 naar 's-Gravenhage. Madoerastr. 3; H. G. Ruljs, Papengrt. 20 a naar 's-Gravênhage. v. Sllngerlandtstraat 103- J. E. J. A. J. Ruth, Wasstr. 59 naar Ermelo. Nachte- gaalweg 60; J. Wiebes. v. d. Sande Bak- huyzenln. 10 naar 's-Gravenhage. Hollan- derstr. 54; J. E. Ravensbergen, Witte Singel 27 naar Voorschoten. Donklaan 53 A. T. J. van der Voort, Morsweg 83—83 a. naar 's-Gravenhage. Loosdulnseweg 917 a; P. J. van der Zon. Boerhaavelaan 2 naar Leerdam, J. van Arkelstraat 4. Bezwaren ingediend tegen sloop Steenbrug In de op maandag 19 augustus te houden raadsvergadering zullen de vol gende punten in behandeling komen: De thans geldende subsidieregeling voor de Kruisverenigingen kent als maximum-subsidie 50% van de geïnde contributie van gezinshoofden-leden, echter met de beperkende bepaling, dat de subsidie nimmer meer zal bedragen dan het werkelijke tekort over enig boekjaar. Teneinde de verenigingen meer armslag te geven stellen B. en W. voor een nieuwe subsidieregeling vast te stellen, waarbij de subsidie wordt bepaald op 50% van de geïnde contri butie, dus niet alleen van de contributie van gezinshoofd-leden, doch ook van de contributie van de overige gezinsleden lid. De subsidie kan bovendien het te kort per boekjaar overschrijden. Deze regeling zal gelden m.i.v. hef boekjaar 1958 GARANTIE DIACONESSENHUIS De Chr. Vereniging voor Ziekenhuis- verpleging heeft het voornemen een nieuw Diaconessenhuis te bouwen. Ge vraagd is de rente en aflossing van de hiervoor te sluiten geldlening te garan deren, tezamen met de gemeente Leiden en de overige omliggende gemeenten. Het aandeel hierin van elke gemeente wordt berekend naar het aantal ver- pleegdagen van elke gemeenten over de voorafgaande jaren. Voor deze gemeente zal dit maximaal bedragen f. 5.661. B. en W. stellen voor op het verzoek gunstig te beschikken. SLOOP STEENBRUG In verband met de voorgenomen sloop van de Steenbrug in de Noordbuurtse- weg heeft dokter W. Kortmann nog maals hiertegen naar voren gebracht. Zijn bezwaren zijn: 1. aantasting van zijn recht op door vaart: 2. verandering van de „wijk" in een stilstaande poel met veel muskieten, stekende insecten en ratten; 3. waarde daling van zijn pand; 4. toeneming van vrachtvervoer per auto over de laan; 5. gevaar voor gas- en waterleidingen in de laan; 6. stijging van de onderhouds kosten van de laan; 7. de „wijk" zal weg vallen als paarplaats voor zeelt en brasem; 8. het verloren gaan van recrea tiemogelijkheid voor zyn gezin; 9. het verloren gaan van de zeldzame stukjes dorpschoon. Ten aanzien van deze bezwaren delen B. en W. mede. dat deze al bekend waren by het reeds eerder genomen besluit tot amovering van de brug. Bij de afweging van de belangen, die behartigd moeten worden i.e. het ver- keersbelang, de verkeersveiligheid en de daarmede verband houdende financiële consequenties werd geoordeeld, dat het particuliere belang moest wijken voor het algemeen belang. Het ter plaatse bouwen van een brug van voldoende afmetingen voor het verkeer zou zeer hoge uitgaven met zich brengen. Het is niet verantwoord deze lasten aan de ge meenschap op te leggen, terwille van een enkeling. B. enW. stellen dan ook voor het besluit tot amovering van de Steenbrug onverkort te handhaven. OVERNAME WEG Ged. Staten hebben medegedeeld, dat het voornemen bestaat de omlegging van weg nr. 17 van het provinciaal wegen plan, buiten de kom van het dorp, tot stand te brengen. In verband hiermede wordt verzocht een gedeelte van de Vrouwenweg en de gehele Miening om niet in eigendom en onderhoud van de provincie over te nemen. B. en W. stellen voor hiertoe te be sluiten onder de volgende voorwaarden; a. de overname zal ingaan op de dag, waarop het gedeelte van de nieuwe pro vinciale weg (vanaf de Vrouwenweg tot aan de dokter Kortmannstraat) in ge bruik wordt gesteld; b.de over te nemen wegvakken moeten by de overname in goede staat van onderhoud verkeren, te beoordelen door B. en W.; c. met ingang van de overname zal voor de over te nemen wegvakken, die tezamen een lengte van 1196 meter hebben, geen onderhoudsbijdragen meer worden be taald. STRAATNAMEN Nu de woningen in het gebied tussen Schenkelweg en Korte Miening hun voltooiing naderen, is het nodig de daar liggende straten namen te geven. B. en W. stellen nu voor: a. de straat, lopende vanaf de Nieuwewegsbrug tot aan de Dorpsstraat, te noemen „Hoofdstraat"; b. de straat vanaf de Schenkelweg naar de Hoofdstraat (tussen parochiehuis en C. W. v. Leeuwen) te noemen „Schen kelstraat"; c. de straat tussen de dokter Kortmannstraat en de Hoofdstraat te noemen „Ringstraat" en c. de straat van de Hoofdstraat naar de Zuidbuurt- seweg (achter bakker Van der Meer) te noemen „Kruisstraat". VERKEER Door de inwerkingtreding van het Wegenverkeersreglement zijn verschil lende besluiten met beperkende ver- keersbepalingen vervallen. In verband hiermede stellen B. en W. voor te besluiten tot: a. het instellen van een wachtverbod voor de Brugge- straat, de Schenkelweg en de Dorps- I straat en de Rijnegommerstraat. I Voor de Geerweg zal een dergelijk be- -luit moeten worden genomen door Ged. Staten, aangezien de-weg buiten de bebouwde kom is gelegen. BEURSOVERZICHT Waarheen? Amsterdam, 12 augustus Waarheen? Dat was de stemming van daag op het Damrak. De verkapte de valuatie van de Franse franc, een maat regel die over het weekeinde door de regering te Parijs werd genomen, werd vanmiddag gevolgd door een disconto verhoging in Frankrijk met een vol per cent tot 5%, alles ter bescherming van de Franse franc. Dit bracht vanzelfspre kend een zeer aarzelende stemming op alle Europese beurzen. Niemand op het Damrak was in staat, de financiële si tuatie zowel hier als elders, met enige zekerheid te kunnen overzien. Daar komt nog by, dat geruchten ter beurze blijven aanhouden over een gedwongen Neder landse Staatslening. Een en ander had tot gevolg dat de Staatsfondsen over de gehele linie bij opening niet minder dan 1%% lager waren dan het slot van vrij dag. De staffels noteerden 79% (81%), investeringscertificaten 88 (893A). Ne derland 1962-64 („cummen" 87yi (88%). Gedurende het verdere beursverloop werden deze verliezen gedeeltelijk inge lopen. Het slot bleef bflauw. In tegen stelling tot de voorafgaande beursdagen, was er vandaag ln de Staatsfondsenhoek flinke affaire. De internationale waarden wachtten af. Olies, pariteit New York f 216, schom melden rond de f 214 en verloren circa 60 cent. Zwitserland gaf enkele steun- ordertjes. Philips, bij opening 1% lager, herstelde zich rond het vorige slot. Evenzo vergingen het de Unilevers, die na een opening op 433, aantrokken tot 435 en slechts 1 punt verloren. Aku's hielden zich het beste, waarschijnlijk op het gunstige nieuws dat de American Enka, een verbeterd raijonprodukt ..Su- per-Suprenka" op de markt brengt. De aandelen bleven goed prijshoudend KLM schommelde rond de f 129.20 en waren zelfs 80 cent hoger Scheepvaarten zetten de week zeer rustig in, doch konden niet verhinderen dat door elkaar wederom 1% verlies werd geleden. Cultures bleven onbewo gen en na een iets lagere opening trok de koers aan tot het slot van vrijdag. WISSELKOERSEN Amsterdam, 12 augustus. Londen 10.63%—10.64%; New York 3.82%— 3.83"»; Montreal 4.03%—4.04; Parijs he den geen notering: Brussel 7.61%— 7.62%; Frankfurt 91.1391.18: Zürich 874587.50; Zürich (vr. francs) 89.35% 89.40; Stockholm 73.7073.75; Kopen hagen 54.01—55.06; Oslo 5328—5333; Milaan 61.24—61.29; Wenen 14.72—14.73. Beurs van Amsterdam Maandag 12 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *53 3% 86% 85% Grootboek obl. 3% 77 Ned.'47 3% (3) 81% 80 Ned. '5] 3% 88% L 87%L 85% 84y«L 85% 84% 79% L 79% 79% 79% Ned. '55 I 3% 79% 79% Ned. '55 II 3% 82% L 82L Ned. '37 3 81 80% Dollarlng '47 3 95% 96% Investeringscert. 3 89H 88% Ned. 62-64 3 88% 87% Cert. NWS 54% 54%L Indië '37A 3 84% 843/4 Grootboek '46 3 ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B. 42 42 VA Nat. Handelsbank 95% 96 Ned. Handelmij 158 159% A'dam Rubber 69% 69 Deli Mij en (Ver.) eva. 80% 81 115% 114% Java Cult 40 39% 59 59 Vorstenlanden 25% 25% A.K.U 179% 179% v. Berkel's Patent (v) 196% 195 Calvé Delft cert. 347% 349 Kon. Pap. v. Gelder 187% 191 Hoogovens cert 295 298 Müller en Co. N.B. 349 346 Ned. Kabelfabr 274 274 Philips 280% 281% 149% 149 Unilever 435% 436% Wilton Feyenoord 220% 223 Biliton 3de rubr. 238 239% Dordtse Petr. gew. 1019 1019 Kon. Petr. (f.20— 215 215.20 idem (50 k f.20.—) 214.65 214.40 Holl. Amerikalijn 166% 166% Java China Paket 156 158 K.L.M 129.80 129.25 Kon. N. Stoomb. 145 145%B Kon. Paket Mij 143 143 Stoomvaartmij. Ned 173 173 Van Ommeren cert. 240 238 34 Kon. Rott. Lloyd 163 162 Ned. Scheepv. Unie 153% 153% I NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 85% I Den Haag 1937 1 3.. 95% I Leiden 1947 86B R'dam "37 I-III 3% 87 85 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 101 102 Premieleningen A'dam '53 3 91% 90 A'dam *51 2% 83% B 84 B A'dam '56 I 2% 78y4 78 A'dam '56 II 2% 89% 89% Eindhoven '54 2% 79% 79 Enschede '54 2% 77% 77% Den Haag '52 I 2% 88% idem II 2% 88 87 R'dam '52 I 2% 89% 89 idem n 2% 87% Utrecht '52 2% 88% ACTIEVE AANDELEN Bank- ei Kredietinstellingen Amst. Bank 202 202% H.B.U. eert196 196 Rott. Bank 165 164 Twentsche Bank 165% 165 Industriële Ondernemingen Albert Heyn 269% Borneo Sum. H.Mij. 60 61 Ned. G. enSp. Fabr. 179 179 Kon. Ned. Grofsm. 98% 100 Internatio 84 81 Rott. Droogdok Mij. 558 560B Tieleman en Dros 15% 15 Ned. Mij. Walv.vrt. 57% 57% Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 12% 12% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 34A 33% Intern. Nickel 93% 93 Anaconda 63% 61% Bethlehem Steel 119% 48% Cities Service 69 69% General Motors 44% 45 Kennecott104% 104% Republic Steel53% 54 Shell Oil 87 86% Union Pacific 29% 29A Un. States Steel 68fi 68f| Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK. 9/8 Edelmet. Kon. AA 59 Pref. w.a. Idem 68 G Electrolas B 320 Holl. Constructie 340 Ing. bur. v Bouwnijv Int. Kunststof f. Ind 39V'4 40 Leidsche Wolspinn. 223 222 Sikkens Lakfabr. '53 415 L Ver. Touwfabrieken 167 167 Wernink's Betonm. 77% 78 Van Wijk Textiel 77 80GB

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5