Duitse protestanten en katholieken al honderd jaar samen in één kerk Weer vele verkeersslachtoffers tijdens het afgelopen weekeinde Roofoverval op beheerster van postagentschap te Katendrecht MAANDAG 12 AUGUSTUS 1957 Altenberg Dom: veel omstreden gebied Vermaard deskundige moest uitspraak doen Protestanten en rooms-katholieken hebben thans in het westen van Duitsland precies honderd jaar tang samen eenzelfde kerkgebouw voor hun godsdienstoefeningen gebruikt: de vermaarde Altenberger Dom. die zich bij het kleine plaatsje Altenberg midden tussen de bergen en bossen in het Bergische land verheft, circa 18 km ten noordoosten van Keulen. Het is een fraai en hoog gotisch gebouw met strakke edele lijnen. Er staat geen toren bij. Alleen op het dak van het middenschip steekt een klein torentje zijn spitse neus de lucht in. De kerk stamt uit de middel- eeuu'en. Men heeft er langer dan een eeuw aan gebouwd: van 1255 tot Weer moeilijkheden Men had de kerk voor een abdy van de Cisterciënser monniken opgericht, maar toen die abdü in 1803 werd op geheven en de monniken verdwenen, werd de kerk aan een Keulse koop man verkocht. Deze deed het gebouw, waarin toen dus niet meer gebeden en gezongen werd, weer verder van de hand. Hy stortte zelfs gedeeltelik In en de bewoners van de omtrek sleep ten er voortdurend soliede brokken steen uit weg om ze elders te gebrui ken. Het kwam toen de protestantse Koning Friedrich Wilhelm III (wiens zuster met onze Koning Willem I was getrouwd) ter ore in wat voor een be klagenswaardige toestand de kerk was komen te verkeren. Hy stelde een be drag van 20.000 talers dat was In die tyd veel geld ter beschikking om de vervallen kerk te restaureren. Maar hij knoopte er de voorwaarde aan vast, dat er na het herstellingswerk zowel pro testantse als room-katholieken diensten moesten worden gehouden. Zyn zoon, Konink Friedrich Wilhelm IV, verwierf het gebouw later met een smal stukje grond eromheen, voor de Pruisische staat. De r.-k. aartsbisschop van Keulen had schrlfteiyk vastge legd, dat hy er niets op tegen had, dat het gebouw door beide grote godsdienstige gemeenschappen om beurten voor hun kerkdiensten zou worden gebruikt. Geen pais en vree Maar om moeiiykheden in de toe komst te voorkomen, stelde men vast, dat de kerk iedere dag van 8—10 uur en van 13 uur ter beschikking van de protestanten moest staan. Helaas heeft er in de afgelopen hon derd jaar niet altyd pais en vrede ge heerst. De wryvingen begonnen al in 1859, toen de rooms-katholieken weiger den vlaggen uit het gebouw weg te halen, waarmee zy een nieuwe geeste- lyke hadden begroet. Twee jaar later lieten zy een zy- altaar bouwen en zetten zy een beeld op een van de altaren. Nu kwam de regering van Pruisen in actie. Toen de rooms-katholieken geen gevolg gaven aan de eis om het altaar en het beeld te verwyderen, maakte zy voor het eerst gebruik van haar recht als eigenaar van het gebouw. Het altaar en het beeld moesten verdwynenl Daarop diende de bisschop van Keulen een klacht tegen de Pruisische staat in. Het proces heeft Jaren geduurd en telkenmale, bij iedere hogere instantie, werd het koninkryk Pruisen in het geiyk gesteld. Na de laatste oorlog ontbrandde weer een stryd. De Altenberger Dom wordt door veel toeristen bezocht. Sedert 1913 moet men er entree voor betalen. Dat brengt tegenwoordig al tussen de 80.000 en de 100.000 mark per jaar op. Het geld zou moeten worden verdeeld. De rooms-katholieken wensten het geld voor zichzelf te behouden. Nog maar kort geleden, in april, bepaalde de mi nister voor Erediensten in het Bonds- land Noordrynland-Westfalen, prof. Luchtenberg, echter dat alleen de inter confessionele „Domverein" het recht had de gelden te incasseren. Weer geruchten In de laatste maanden vertroebelen alweer allerlei geruchten de atmosfeer. De aartsbisschop van Keulen zou van plan zyn weer Cisterciënser monniken precies als in vroegere eeuwen naar Altenberg te laten komen. De abt van een Cisterciënser klooster is al in Altenberg geweest om de kerk 'in ogen schouw te nemen. De Alterberger Dom zou weer kloosterkerk moeten worden. De protestanten vreesden, dat dit on telbaar veel moeiiykheden zou baren en dat ze dan niet meer ongestoord hun eigen diensten in de kerk zouden kun nen houden. Dit heeft een donkere schaduw ge worpen op de pleohtigheid, waarmee de protestanten dezer dagen het honderd jarige Jubileum in de Dom hebben ge vierd. Circa zevenduizend protestanten waren verschenen. Onder hen bevond zich Prins Louis Ferdinand van Pruisen, de pretendent voor de Duitse troon uit het huls Hohenzollern. De minister van Erediensten, prof. Luchtenberg, voelt zich, daar Noord rynland-Westfalen gedeeltelyk de erf genaam van het land Pruisen is ge worden, aansprakelijk voor wat er in en met de kerk gebeurt. En daarom heeft hy zich tot een van de meest vermaarde autoriteiten op het gebied van staatkunde in de Bondsrepubliek, prof. Werner Weber, in Göttingen gewend, om diens oordeel over deze aangelegenheid te horen. Deze geleer de heeft verklaard, dat de staatsrech telijke en inter-confessionele status van de Altenberger Dom zou worden geschonden, wanneer het gebouw geen parochiekerk zou blyven, maar een kloosterkerk zou worden. Partij van Peron neg de grootste in Argentinië? Uit officiële cyfers, zaterdag gepubli ceerd door het Argentynse blad „La Nacion", is gebleken dat de party van ex-president Peron van Argentinië nog steeds de sterkste party in dit land is. Dit in tegenstelling tot de voorlopige officiële cyfers, die op 31 juli door het Argentynse ministerie van Binnenlandse Zaken over de jongste verkiezingen in Argentinië zyn gepubliceerd. Volgens de cyfers, door „La Nacion" aangehaald, hebben 2.146.946 personen blanco ge stemd; zoals bekend had Peron zyn aanhangers opdracht gegeven by de ver kiezingen van 28 Juli blanco te stemmen. De regeringspartij verwierf 2.105.489 stemmen, aldus „La Nacion". Premier Holland treedt af Sydney Holland, de eerste minister van Nieuw-Zeeland, zal aftreden, aldus is zondag van bevoegde zyde vernomen. Holland lydt reeds tien weken aan een aandoening in de rug. Hij zou van daag officieel zyn aftreden bekendma ken en Keith Jack Holyoaks, de plaats vervangende eerste minister, als zyn opvoteer aanwijzen. Holland, zou zich aan het eind van de huidige parlementaire zitting uit de po litiek willen terugtrekken. De grote trek. Een welbespraakte Joegoslaviër, Franc Margin, die eens talryke lichtgelovige landgenoten er van wist te overtuigen, dat hij per dag minstens 25 kg. voedsel nodig had om in leven te blyven, zal binnenkort kunnen bewyzen, dat hy ook genoeg heeft aan het eenvoudigste menu, dat in de Joegoslavische gevan genissen wordt verstrekt. Margin had indertyd aan iedereen verteld, dat hy tengevolge van een ge heimzinnige ziekte enorme hoeveelhe den levensmiddelen nodig had om niet van honger om te komen. Zyn verhaal kwam in de pers, met foto's van de „patiënt", een mager uitziende jonge man. ecend voor zijn leven. Weldra ver liet Margin zijn dorp in Kroatië om, ge wapend me het kranteartikel, een do cument van de dienst voor volksgezond heid los te kriizen. waarin stond dat hij per maand 200.000 dinar (ongeveer 2400 gulden' nodig had voor zyn levensonderhoudOp grond van dit stuk kroeg hy aowel van plaatsehjke auto riteiten als van particulieren aanzien lijke bedragen, alsmede een grote hoe- veellwid levensmiddelen! Na een suc cesvolle rondreis door het land vestigde Margin zich in een hotel in de omgeving var» ziir dorp. Daar viel hy zo op door de ruime ^iize. vaa-np hij geld uitgaf, dat r> politie een onderzoek instelde. Het b>ek. dat hy een hoge bankreke ning had. waarvan hy maandelyks Een trieste lijst Zeventienjarig meisje uit auto gevallen In Hattum deed zich zaterdagavond een tragisch ongeval voor. Een bestelauto uit Heerlen met vijf volwassenen en drie kinderen was op weg naar familie in Hoogeveen. In de cabine zat een dame met een driejarig jongetje op de schoot. Haar zeventienjarig nichtje zat achter haar en wilde de slapende jongen op een matrasje leggen, dat achter in de wagen lag. Toen zij het kind van haar tante overnam, maakte de auto een bocht naar links. Met het kind op de arm werd zij tegen de rechterwand van de wagen gedrukt en heeft vermoedelijk om het evenwicht te bewaren of de deurkruk gegrepen ,of er met de knie tegen aangesteund. De deur vloog open en het meisje kwam met haar hoofd op het plaveisel terecht, waar zij hevig bloedend bleef liggen. Het jongetje is vermoedelijk boven op haar gevallen en liep slechts enkele schaafwonden aan de knieën op. Medische hulp kon weinig uitrichten. Per ziekenauto werd zij met een zware sche- delbasisfractuur naar het R.-K. Ziekenhuis in Zwolle vervoerd, doch voor haar aankomst was zij reeds overleden. vrachtauto. De bestuurder liep geen let sel op, hoewel zyn auto zwaar bescha digd werd. De man is door de politie op gesloten. In Frankryk zyn by een botsing met een personenauto twee Nederlanders, die per motorfiets een tocht maakten gewond. De 35-jarige J. Vrösch werd hierbij licht gewond en zijn vader, de 68-jarige S. Vrösch kreeg een dubbele schedelbasisfractuur. Beiden zyn in het ziekenhuis te Villefranche sur Saone opgenomen. Zy wonen in Kerkrade. In Duitsland tussen Oldenburg en Leer heeft een autobus van een sport vereniging uit Appingedam, die uit De nemarken terugkwam, een aanrijding gehad, als gevolg waarvan twee Duit sers. een motorryder en zyn echtgenote werden gedood en zyn dochtertje zeer zwaar werd gewond. De botsing was te wijten aan de gladheid van de weg. De motor bleef na de aanryding een zestig meter verder brandend liggen. Met schuimblussers uit de bus ging men on middellijk het vuur te lijf. Tydens deze werkzaamheden hoorde men plotseling een gekreun uit de eveneens brandende zyspan. Met veel moeite kon men een meisje, dat geheel voorin zat wegge drukt. bevrijden. Zeer ernstig gewond en verminkt werd het kindje naar een ziekenhuis overgebracht, haar waren toen al overleden. Te Utrecht op het viaduct naby het stadion is zaterdagochtend een auto van de weg geraakt en over de kop geslagen, waarbij de 24-jarige Amerikaanse Pa tricia Ann Brough-Lyons om het leven kwam. Haar man zat achter het stuur van de auto, die met grote snelheid uit de richting Den Haag kwam. Even voor het viaduct werd de aandacht van de bestuurder afgeleid, waardoor de auto de berm raakte. Om de wagen weer op de rijbaan te krijgen, heeft hy waar- schynlyk te fors aan het stuur gerukt, waardoor de wagen omsloeg. De be stuurder en een andere inzittende, een Amerikaanse militair, liepen lichte ver wondingen op. Bij Holten op de ryksweg Holten- Rijssen reed de 34-jarige Th. J. S. An- dringa uit Oss zaterdagmiddag met zijn personenauto tegen een boom. De man werd op slag gedood. Zijn vrouw moest zwaargewond in het ziekenhuis worden opgenomen. In Amsterdam kwam gisterochtend de 44-jarige motorryder J. F. H. Kiene - die vermoedelyk geen voorrang ver leende - in botsing met een personen auto. Met zware verwondingen aan het hoofd werd de motorrijder naar een zie kenhuis overgebracht, waar hy is over leden. In Nieuwe-Niedorp raakte de 65-jari- ge bromfietser W. Ree uit Haarlem op het rywielpad het stuur van een tegen ligger. Beiden kwamen ten val, de heer Ree echter zo ongelukkig, dat hij vrij wel op slag dood was. Het slachtoffer was met zyn vrouw op weg naar Fries land voor een veertiendaagse vakantie- tocht. Te Rotterdam is zaterdagmiddag de 34-jarige bromfietser P. van Balen door een windvlaag gegrepen en voor een passerende autobus gevallen. De man kreeg het rechtervoorwiel van het voer tuig over zich heen. Tijdens het vervoer naar het Coolsingelziekenhuis is het slachtoffer overleden. Onder Liempde op de Rijksweg Den Bosch-Eindhoven is in de nacht van vrydag op zaterdag een verkeersongeluk gebeurd, waarby een 49-jarige dame om het leven kwam. Haar zoon. de bestuur der van een personenauto, en twee mee rijdende meisjes, werden gewond. De personenauto reed van achteren te gen een verlichte stilstaande vrachtauto. Even nadat het ongeluk was gebeurd en de drie gewonden haar een ziekenhuis waren overgebracht, gaf een bestuurder geen gevolg aan een teken van een poli tieman om te stoppen. De politie moest snel terzijde springen en de auto reed tegen de verongelukte auto en de De ontbrekende schakel in de lj- oeververbinding, de brug bij Schel- lingwoude, is geplaatst. Met behulp van zes drijvende bokken is zondag de boog van 480 ton op zijn plaats gezet. We zien hier het mo ment waarop de boog geplaatst is: de brug bij Schellingwoude is ge sloten. Dader na twee uur door agent gegrepen (Speciale berichtgeving) Ongeveer twee uur nadat zaterdagmiddag, een 29-jarige koopman uit Rotter dam een overval had gepleegd op de 57-jarige mevrouw J. de ReusPleit, die op Katendrecht in haar sigarenwinkel een postagentschap beheert, werd hy door een politieagent aangehouden. Na aanvankelyk te hebben ontkend de dader van de overval te zyn, gaf de man tenslotte toe, dat hu de vrouw met een stuk hout had geslagen. Hy was er echter niet in geslaagd, zoals zyn opzet was, geld te roven. Mevrouw De Reus, die verwondingen had opgelopen tussen schouderbladen en op de linkerarm, heeft zich onder doktersbehandeling moeten stellen. Zaterdagmorgen omstreeks kwart voor 12 kwam een man de sigarenwinkel annex postagentschap aan de Recht huislaan te Rotterdam binnen. Hy ver telde, dat hy voor een meisje filter sigaretten moest kopen. De winkelierster legde hem verschillende merken voor, maar de man kon. zoals hy zei, zyn keus niet bepalen. Na hem waren twee vrou wen binnengekomen, die er na zyn vertrek met mevrouw De Reus over spraken, dat hij zo vreemd had gedaan. Door dit vreemde gedrag hebben de vrouwen hem goed opgenomen, hetgeen bij het samenstellen van het signale ment van grote waarde is geweest. Een half uur later kwam de man, een totaal onbekende voor de winkelierster terug. Weer liet hij allerlei merken sigaretten tonen. Plotseling echter scha kelde hy over op sigaren. Om enige dozen uit een vak te pakken moest ouders I mevrouw De Reus zich omdraaien. Ter- 1 wyl zy op haar tenen stond om naar Harde wind deerde het Haagse corso niet Hulde voor show die klonk als klok (Speciale berichtgeving De grote-speelgoed-giraffe op de wagen van het dierenpark Wassenaar en de ooievaar op zyn rad, gemonteerd op een personenauto, wekten by de vele toeschouwers, die zich zaterdagmiddag ter gelegenheid van het bloemencorso 1957 op de Scheveningse boulevard verdrongen, bepaalde gedachtenassociaties op met gebeurtenissen, die zich in het jongste verleden in de Residentie heb ben afgespeeld. Beide dieren blikten van hun hoge standplaatsen in de stoet over de nieuwsgieringen aan hun voeten naar de wydte van de voor dezer tijd van het jaar vrU woeste zee. alsof het hun niet deerde wederom in de pu blieke belangstelling te worden gebracht. Verontrusting over talenstudie Het bestuur van de Vereniging tot Bevordering der Studie van het Frans heeft aan de minister van O., K. en W. te kennen gegeven, dat er in brede kring verontrusting heerst over de plannen welke ten departemente zou den bestaan ten aanzien van het onderwijs in de moderne talen bij het V.H.M.O. en die de plaats, welke deze talen in het bijzondr- Frans in ons onderwijsbestel innemen, zouden kunnen aantasten. Deze verontrusting wordt sterk in de hand gewerkt door de onzekerheid, waarin men verkeert aangaande de concrete vorm, waarin deze plannen zullen worden gegoten. Om deze redenen heeft het bestuur er by de minister met klem op aangedron gen. het daarheen te willen leiden, dat alle ten departemente bestaande plan nen, die de studie van het Frans raken, _B jL_ op korte termyn ter algemene kennis duizend tot vijftienhonderd gulden af- j worden gebracht, zodat tydig een open haalde voor zyn verbiyfkosten. Margin bare en vruchtdragende discussie, met zal zich binnenkort voor de reohter I name in dc betreffende verenigingen en moeten verantwoorden—I wgauxsaaer, zal kunnen plaats hebben. Ook schenen zy niet zoveel last te on dervinden van de aanstormende wind als de andere „hooggeplaatsten" in deze bloemenoptocht, voor het merendeel jonge vrouwen, o.w. de Bloemenkoningin in ragfyne kleedjes, die zich angstvallig met een hand aan hun zetel vastklemden en met de andere kwasi-luchtig en vro- lyk naar het publiek wuifden. Het was een gelukkige omstandigheid voor de organisatoren, de medewerkers en de tienduizenden toeschouwers, die langs de route van de Haagse binnen stad naar Scheveningen waren samen gestroomd, dat de enorme regenbuien van de voorgaande nacht en de vroege ochtend war enopgehouden. Desondanks waren er nog verscheidene praalwagens, waar men de uitgestalde goederen onder een beschermende plastichoes voorzich tigheidshalve had weggestopt. De meer dan straffe wind echter, welke de stort vloed was opgevolgd, ontnam aan dit feestelijke en fleurige gebeuren - voor al op de boulevard waar zij vry spel had veel van zyn zomerse zwier en kleurigheid. Byzonder vasthoudend von den wy niettemin de bespeler van eon sousaphoon in een voorbymacherend harmonieorkest, die al zyn krachten moest inspannen om zyn hoog boven zich uittornend instrument tegen de storm in by zich te houden en boven dien met zyn collega's in de pas te bly ven. Dit laatste lukte hem slechts ten dele. Dit alles deed onze bewondering sty- met bloemen getooid. Scooters met zy span, bestuurd door meisjes in blauwe mantelpakjes met witte hoedjes en schoentjes. Praalwagens van diverse provincies: Zuid-Holland met de bloe menkoningin en haar prinsessen, om stuwd door een veertigtal meisjes in groene jurken, de anderen met paren in de verschillende klederdrachten en met een karakteristieke, Friesland een zeil boot, Gelderland en een kamp-tafreeltje, Noord-Holland Alkmaarse kaasdragers, Limburg mynwerkers. In totaal 62 firma's, verenigingen en muziekgezelschappen wandelden, mar cheerden of reden in dit corso mee, dat ondanks de harde rukwinden, maar dankzy de fantasie, waarmee het was opgebouwd, een succes werd en de vele bezoekers van de badplaats alsmede de Hagenaars langs de route een zo merse zaterdagmiddag heeft bezorgd. BELGISCH MOTORSCHIP NA AANVARING GEZONKEN Het 630 ton wegende Belgische motor schip Monike is gistermorgen, tijdens het binnenvaren van de havenmond by Hansweert in aanvaring gekomen met het Belgische motorschip Magiana groot 854 ton. De Monike werd ter hoogte van het achterschip even voorbij de stuurhut geramd en verkeerde onmiddellijk in zinkende toestand. Op eigen kracht wist het schip de vluchthaven binnen te gen voor deze mensen, die na een lange lopen waar het is gezonken en in tweeën mars door de stad, het élan opbrachten j gebroken. De zeven opvarenden liepen om nog een show te bieden, die klonk j geen letsel op. De Magiana liep lichte als een klok. Een show, van praalwagens I schade op aan de boeg en heeft in personenauto's, scooter, drumbands en I afwachting van het onderzoek ligplaats muziekkorpsen, allen op uitbundige wyzegekozen in Hansweert. dozen te reiken kreeg zy met een hard voorwerp een slag tussen de schouder bladen. Even duizelde de vrouw maar zy herstelde zich direct. De volgende slag weerde zij met haar linkerarm af. Op haar gegil rende de overvaller naar buiten de stille Rechthuislaan in. Mevr. De Reus toonde zich byzonder kordaat door hem nog te achtervolgen. De man had echter reeds zo'n grote voorsprong, dat hy spoedig uit het gezicht was ver dwenen. De winkelierster keerde terug naar haar zaak, waar zij de politie op belde. Er kon een uitgebreid signale ment worden ppgegeven. Even na twee uur 's middags zag een politieagent op de Brede Hilledyk een man lopen, wiens signalement vrijwel overeenstemde met dat van de over valler, al was de kleding grotendeels anders. De man werd aangehouden en geconfronteerd met mevrouw De Reus en de twee vrouwen, die de eerste keer na hem in de winkel waren binnen gekomen. Zij herkenden de aange houdene als de overvaller. Hy bleef echter nog ontkennen, totdat hij ten slotte toegaf de bedoeling te hebben gehad de winkelierster te beroven. De man is zich eerst eens gaan oriënteren waarna hij by een fabriek aan de Maashaven een stuk hout heeft ge haald, waarmede hy de slagen heeft toegediend. Hy had juist de winkel aan de Recht huislaan uitgekozen omdat hy dacht, dat er vooral in verband met het post agentschap wel de nodige contanten aanwezig zouden zyn. Het is niet de eerste keer, dat hy met de politie in aanraking is gekomen. Dr. Van Beinum Houdt rust De dirigent van het Concertgebouw orkest dr. Eduard van Beinum en zyn echtgenote zijn zaterdagavond per auto uit Salzburg in Nederland terug gekeerd en hebben voorlopig hun in trek genomen in hun vakantiehuis te Garderen op de Veluwe. De heer Van Beinum, die nog 14 dagen vakantie heeft, zal op aanraden van zyn medi cus nu wat rustig aan doen. Op advies van zijn arts te Salzburg moest de dirigent er vrijdagavond j.l. van af zien in het Festspielhaus het Berlijns Philharmonisch Orkest te dirigeren. Mevrouw Van Beinum vertelde, dat de ontzaglyke hitte van de Föhn op ieder verlammend had gewerkt. Dit had de acute storing in de bloedsomloop van haar man, die daar extra gevoelig voor is, veroorzaakt. Felle binnenbrand in papierwarenfabriek AH CHIEF PROOI DER VLAMMEN (Van onze Haagse redactie) Zaterdagmiddag brak een felle bin nenbrand uit in het archief van de NV Esveha, kantoorboeken en envelorpen- fabriek aan de Ryswykseweg ie Den Haag. De brandweer, die met groot ma teriaal verscheen kon nog net op tyd verhinderen, dat het vuur door het dak naar buiten sloeg, hetgeen met de felle zuidwestenwind, die er waaide, 'n ramp betekend zou hebben. I\Iet 7 stralen en 2 nevelstralen werd het vuur aangepakt en na een half uur bedwongen. Een groot deel van het archiei ging verloren. De oorzaak van de brand kon nog niet met zekerheid worden vastgesteld, Prins Bernhard opent K.N..V.L. gebouw (Van onze Haagse redactie) Prins Bernhard heeft zich bereid ver klaard om op 19 oktober de officiële ingebruikstelling te verrichten van het nieuwe kantoor der Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, waarvan de Prins ere-voor- zitter is. De KNWL verhuisde onlangs van het Anna Paulownaplein naar het Jozes Israëlsplein in Den Haag. Na deze openingsplichtigheid herdenkt het hoofdbestuur van de KNWL in een plechtige zitting het feit, dat de vereni ging 50 jaar bestaat. De Prins zal ook deze vergadering, tydens welke de voor zitter van de KNWL, de heer C. Kolff, een herdenkingsrede zal uitspreken, bij wonen. 's Middags recipieert het KNWL-bestuur in het Kurhaus te Scheveningen. Halve eeuw luchtvaart Jongste pilote opende expositie In Den Haag (Van onze Haagse redactie) Met een druk op de knop bracht Nederlands jongste pilote, de 15-jarige Gonnie Bruys uit Bergen op Zoom, zaterdagochtend in een tent aan de Grote Marktstraat te Den Haag de vier motoren van een Super Constel- latlon-model aan het draaien. Daar na verklaarde de voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, de heer C. Kolff, de tentoonstelling, die de eerstkomende 14 dagen in deze tent is te zien, voor geopend. Zoals bekend, staat deze luchtvaartexpositie in het teken van het 50-jarig bestaan van de KNWL, dat dit jaar wordt gevierd. „Misschien is een leefrijd van 50 jaar voor andere verenigingen en instellin gen niet iets byzonders, maar een der- geiyk jubileum in de luchtvaart is nog een unicum", aldus zei de heer Kolff in zyn openingsspeech. „Het was in het begin van deze eeuw dat de gebroeders Wright met een motorvliegtuig de eer ste „sprong" maakten. Een vlucht kan men hun prestatie niet eens noemen. In 1907, toen onze vereniging werd opge richt, was het nog moeiiyk te zien wat de luchtvaart zou gaan betekenen. Thans, 50 jaar later, worden er per jaar miljoenen mensen door de lucht ver voerd. Deskundigen voorspellen ons, dat de luchtvaart in de tweede helft van deze eeuw nog veel stormachtiger ont wikkeling zal dpormaken dan in de eerste helft. Het is daarom een goede gedachte deze tentoonstelling te organiseren. Ons volk heeft er recht op regelmatig te worden ingelicht over de ontwikkeling op luchtvaartgebied, ook al opdat het de luchtvaart nog beter zal leren ken nen en waarderen", zo besloot de heer Kolff. Gouden Mozartmedaille voor ir. P. F. S. Otten UITREIKING TE SALZBURG. In het Salzburger Mozarteum heeft zaterdag Hofrat Hantsch, president van de Internationale Stichting Mo zarteum aan ir. P. F. S. Otten, voor zitter van het presidium van de Raad van Bestuur van de N. V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, de gouden Mozartmedaille uitgereikt. Deze medaille werd geslagen om die genen te huldigen, die zich in het jaar van de 200ste herdenking van Mozarts geboortedag byzonder onder scheiden hebben voor de verbreiding van Mozarts werk over de wereld. Hofrat Hantsch vergeleek de vierin gen van 1856, waaraan Mozarts zoon Karl nog kon deelnemen, met die van 1956. Toen was het een kleine kring, tot wie de muziek doordrong en die in het feest een aandeel had. Thans kan door middel van de fonografische re- produktie de gehele wereld by Mozarts werk betrokken worden. De heer Hantsch schetste de grote waarde van de grammofoonplaat voor 't muziekon- derricht. Prof. dr. Bernhard Baumgart- ner directeur van de „Akademie flir Musik und darstellende Kunst" heeft by de fonografische reproduktie van Mozarts werken steeds de originele par tituur gevolgd en aldus uniek doku- mentatiemateriaal verkregen. De Mozart jubileumeditie, die door Philips fono grafische industrie is uitgegeven, levert daarvan getuigenis. Ir. Otten gewaagde van de taak, die het Europ van nu heeft om de cultu rele schatten, die het uit het verleden vergaarde, niet alleen te bewaren, maar ook uit te dragen. Juist in deze wereld, waarin soms de tydeiyke dingen moei iyk te dragen schynen, kan datgene, wat eeuwige waarde heeft, tot lichtend voor beeld strekken. En de industrie is het machtig medium, dat de massa in staat stelt deel te hebben aan datgene, wat vroeger slechts voor de enkeling be schoren was. Hierna werden ook onderscheidingen uitgereikt aan een aantal Nederlanders en Oostenrykers, die by het totstand komen van de indrukwekkende reeka grammofoonplaten van Mozarts werken een belangrijk aandeel hebben gehad. Duel met paraplu's Renato Marmiroli, een Italiaanse monarchist, heeft Lord Alfarincham uitgedaagd tot een duel naar aan leiding van diens aa/nval op het Britse hof. De Italiaan heeft intus sen meegedeeld dat hy waarschyn- ïyk niet naar Londen zal gaan. Op Lord Altrinohams voorstel om het duel met paraplu's uit te vechten zou hy alleen ingaan, als hem zou worden vergund „te strijden met de paraplu van Hare Majesteit Koningin Elizabeth" Inmiddels heeft Marmiroli, een oud-artillerieofficier, per luchtpost aan de Britse koningin een rode roos gezonden, geplukt op de Kapi- toolheu-vel in Rome, „als een teken van eerbied en genoegdoening". Later heeft Marmiroli medege deeld. dat hy vastbesloten is het duel uit te vechten. Hy heeft twee vrienden, een Brit die hij in een krygsgevangenenkamp in Duitsland heeft ontmoet en een Franse edel man, gevraagd als zyn secondanten op te treden. Zodra zy gereed zyn zal hy vertrekken. De secondanten zouden, naar hy zei. regelingen kunnen treffen, om het duel op neutraal gebied uit te vechten. maar de gedachten gaan toch uit naar een achtergelaten brandend eindje si garet als de „dader". Op de zolder hing wel een bord met de woorden „ver boden te roken", maar dit was zelf ook gedeeltelyk een prooi der vlammen ge- worden...

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4