Alleraardigst kindercorso trok zaterdag door Van der Werf park Heldhaftige strijd op top van de Eiger kon één mensenleven redfleil Kerkelijk Leven Communistische partij is thans de grootste partij op Java Gewonde Italiaan hangt nog aan enige touwen tegen de bergwand 96ste jaargang Maandag 12 augustus 1957 Tweede blad no. 29210 Vijfde Amerikaanse industrie in Leiden Leiden telt op het ogenblik reeds vier Amerikaanse industrieën. Zeer binnen kort, n.l. op 20 augustus a.s., zal de vijfde officieel in gebruik worden ge steld. Het betreft hier een dochter onderneming van de sedert 1916 te Houston in Texas gevestigde Reed Roller Bit Company, een bedrijf, dat zich voornamelijk toelegt op de ver- P.N.I. dringt op eenheid der anderen aan De Indonesische communistische partij P.K.I. is, naar vandaag in Dja karta is bekend gemaakt, thans de grootste partij op Java geworden. Volgens de eerste voorlopige, en nog slechts gedeeltelijke uitslagen van zich voornamelijk toelefft op de ver- regionale verkiezingen, welke zaterdag in West-Java werden gehouden, i heiïïnZe communisten'de nationalistische PJU. in Bandoeng van de eerste plaats verdrongen. In het kader van de tentoonstelling „Romantiek en Bloemen" trok zater dagmiddag en -avond een kindercorso door het Van der Werfpark. De heer G. J. Kiersch, van wiens artistieke inslag deze expositie en het grote corso van 3 augustus reeds getuigden, had ook de hand in de samenstelling van dit corso, dat uitmuntte door zyn fraaie verzorging en kleurrijke arangementen. wogen zich tussen deze feestelijke stoet, welke 's middags twee maal en odk 's avonds om half acht door het park trok, een aardig chasseurtje, een meisje in Biedemeyerkostuum en een moeder Klein, doch fijn Ook aan dit corso, hoewel klein, doch uitermate fijn van opzet, was buitenge woon veel werk gemaakt. Behalve en kele met zeer veel zorg versierde fiets jes en steps, een vliegende hollander en een onder bloemen bedolven kindertan dem, waren er ook enige praalwagens, zy het dan in zakformaat. Daarvan trok en terecht de koperslager aller aandacht. Een wagen, waarop dit oude ambacht, waaruit een vleugje ro mantiek sprak, werd uitgebeeld. Dezelfde romantiek vonden wy terug bij het draaiorgel, een alleraardigst groepje, met een miniatuur-instrument, dat vrolijk zijn wysjes deed horen. Meer in deze tijd stonden de groente- en bloe- menman; praalwagens waarop een kos telijke schat van fruit, groente en bloe men lag uitgestald. Een poppenhuis blyft nog altijd een kinderdroom van vele kinderen. Welnu ook deze droom werd in dit corso werkelijkheid. Groepen elfjes en engeltjes gaven aan dit corso, waaraan enkele leden van Jong K. en G. een muzikale omlijsting gaven, een alleraardigste afwisseling. Bovendien was ook het sprookje van „Roodkapje en de wolf" in dit feest van bloemen, kleur en kindervreugde verwerkt. Voorts be- Twee aardige groepen uit liet corso. Roodkapje (Georgette Kiersch) en de wolf (de herdershond Sanda). In de koperslagerij herleefde het oude ambacht. (Foto L.D./Van Vliet) daan. Gezien de fraaie verzorging van het corso en de alleraardigste ideeën, zal men zich echter uitsluitend met de produktie van deze beitels, die vrijwel overal in de olie-industrie worden gebruikt, bezig houden. De fabriek, welke op kosten van de gemeente aan de Rooseveltstraat werd gebouwd en voorlopig voor een periode van tien jaar door de Amerikaanse maatschappij is gehuurd, is zeer modern opgetrokken en zal zeker in een behoefte voorzien. Reeds op 1 april j.l. heeft de produktie er een aanvang genomen. Het uiteindelijk streven van de directie is ongeveer duizend beitels per maand in verschillende soorten af te kunnen leve ren aan vele over de gehele wereld ge vestigde oliemaatschappijen. In de naas te toekomst zullen in totaal ongeveer 150 personen in dit nieuwe Leidse bedrijf werkzaam kunnen zijn. Algemeen direc teur is de heer P. L. Tyler, terwijl de heer A. W. Crawford de functie van technisch directeur vervult. De officiële opening van deze nieuwe Amerikaanse fabriek zal op 20 augustus worden ver richt door de directeur-generaal voor de Industrialisatie en Energievoorziening, dr. E. L. Kramer. VISWEDSTRIJD IN DE ZIJL Zondagochtend hield het Viscollege „Sport en Genoegen" een viswedstrijd in De Zijl van 2 maal IVi uur. Het weer en de vangst waren slecht. Resp. kon aan de heren A. C. Polanen. R. de Roode en L. Waldman een eerste, tweede en derde prys worden uitgereikt. Boven dien kreeg de heer Waldman een extra prijs voor de grootste voorn en de heer F. Holswilder een troostprijs voor de kleinste vangst. Na telling van de biljetten van 600 van de in totaal 700 stembureaus in Bandoeng bleek, dat de communisten daar 90.000 stemmen verkregen, of 28.000 meer dan bij de verkiezingen voor de grondwetgevende vergadering, welke twee jaar geleden werden gehouden. De Nationalisten zakten van 83.000 stem men in 1955 tot 54.000 stemmen nu. De voornaamste islamitische en anti communistische partij Masjoemi - in grootte de derde partij in Bandoeng, doch sinds 1955 de grootste in de pro vincie West-Java, handhaafde haar po sitie met 39.000 stemmen. De orthodox-islamitische Nahdatoel Oelama bleef vierde met 17.000 stem men. Politieke figuren van West-Java voor spelden vandaag, dat de communisten in Bandoeng minstens 100.000 stemmen zullen hebben. Zij betwijfelden evenwel, of de communisten erin zullen slagen de Masjoemi voor de gehele provincie van de eerste plaats te verdringen, zelfs als de eerste berichten uit de regentschap pen Cheribon en Tjiamis erop mochten duiden, dat de communisten daar de leiding zouden hebben. met kind, die herinneringen uit de ne- I welke daarin waren verwerkt. gentiende eeuw wakker riep. Het Comité ..Romantiek en Bloemen' dat het initiatief tot dit corso nam en daartoe o.a. medewerking kreeg van de jammer dat dit spel van bloemen en kleuren tot de met rietmatten omzoom de ruimte van het park beperkt bleef. Wat duizenden hadden moeten zien, Lezers schrijven Gevaarlijke verkeerssituatie De aanrijding (stadstram-fiets) vorige week op de Plantage-Hogewoerd, moge een bijdrage zijn om tot begrip te komen van de gevaarlijke verkeers situaties, die dagelijks aanwezig zijn in de omgeving Utrechtse Brug, v.n. Leven daal, Plantagelaan, Utrechtse Veer, Zoeterw. Singel, Utr. Jaagpad, Hoge Rijndijk. Vooral op de spitsuren, 1212 3/4 en 5—51-;, is voor voetgangers de toestand zeer gevaarlijk. Komende, vooral van het Levendaal. razen de auto's en brommers voort op een wijze, die naar normaal begrip alle perken van behoorlijkheid overschreidt. Komend van de Zoeterw. Singel mist men totaal het nodige uit zicht om stadswaardts te gaan. Heeft men rekening gehouden met een opdui kende auto van het Levendaal, dan komt plots achter deze auto een roeke loze motorrijder te voorschijn, een of ander maniak in het voorbijrijden. Het verkeer vanaf de Hoge Rijndijk, veelal vrachtauto's met oplegger, is druk; ver meerderd door vrachtauto's, komende van het Utrechtse Jaagpad en auto's uit de Ford Garage. Bovendien nog de niet wijkende tram! Enige verbetering in de situatie zoude allicht te verkrijgen zijn door een z.g. inhaalverbod, terwijl ook het bepalen van een maximumsnelheid op deze wegen veel zou kunnen bijdragen tot het meer veiligheid van voetgangers en rus- Winkeliersvereniging Doezastraat, heeft werd nu door enkele kinderen gadege- met deze attractie een goede greep ge- I slagen. tige fietsers. Zij, die eenzelfde gedachte zyn tcege- daan, zou ik willen vragen, aan B. en W. en aan de Verkeersinspectie een be- I wijs van instemming met bovenstaand I schrijven te zenden. Twee Duitse Alpinisten spoorloos Intussen is van de zijde van de na tionalistische partij opnieuw aange drongen op herstel van de samenwer king tussen Masjoemi. Nahdatoel Oela ma en P.N.I. De secretaris-generaal van de PNI. Ida Bagoes Manoeba, die een beroep van de PNI daarvoor onder woorden bracht, zeide vandaag, dat de communisten streven naar een dictatuur van het proletariaat. Manoeba verklaar de, dat de nationalistische partij en de islamitische partijen moeten samenwer ken in het belang van het behoud van de democratie in Indonesië. Volgens het nationalistische partij- orgaan „Soeloeh Indonesia" maakt, men zich in Westerse diplomatieke kringen in Djakarta bezorgd over de jongste communistische successen op Java - vooral op de Amerikaanse ambassade. Voorts meldde het blad, dat de regering de weerslag van deze successen op de betrekkingen van Indonesinë met de Westerse landen aandachtig bestudeert, met het oog op de pogingen der rege ring om buitenlandse hulp te krijgen voor de financiering van de wederop bouw. Blijkens de vandaag bekend geworden uitslagen van de verkiezingen voor de provinciale raad van Midden-Java. kre gen de communisten daarin 27 van de 75 zetels, de nationalisten 21, de Nahda toel Oelama 16, en de Masjoemi 6 ze tels. Aanbesteding in Van den Berghstichting te Noordwijk Vorige week is in de Dr. Mr. Willem van den Berghstichting te Noordwijk- Binnen aanbesteed het bouwen van 3 verpleegpaviljoens en een zusterhuis. De belangstelling voor dit werk was bijzonder groot. De uitslag luidde: Marel's Bouwbedrijf, Katwijk aan Zee f 1.049.900.fa. J. C. v. Staveren Woer den f 1.081.000.Siemerink's Bouw- en Betonbedrijf, Wierden f 1.102 100.—; M. v. d. Bent en Zonen, Wassenaar f 1.103.000.K. J. de Winter's Aanne mingsbedrijf N.V., R'dam f 1.112.700. N.V. Aannemings Maatschappij Duraco. Den Haag f 1.114.000.—V. de Vries' Bouwbedrijf. Haarlem f 1.119.000.fa. R. A. v. Batenburg, Leusden f 1.120.000. G. J. Evers. Bloemendaal f 1.120.000. Bredase Beton- en Aanneming Mij. v/h H. Vriens, Breda f 1.123.000.N.V. Aannemings Maatschappij v/h H. W. te Pas, Enschede f 1.125.000.—N.V. G. B. van Hoek, Delft f 1.125.000.Gesman en Zoetermeyer, Alphen han den Rijn f 1.127.000.G. H. Bröring, Apeldoorn f 1.130.000.G. B. ter Braak en Zonen, Amsterdam f 1.134.000.G. H. v. d. Berg. Soest f 1.140.000—fa. J. Hilge- man en Zonen, Linschoten f 1.148.700. C. v. d. Wiel, Noordwijk aan Zee f 1.148.800.Kiebert's Aannemers Mij., Sassenheim f 1.150.000.Aannemings bedrijf Holleman en Zonen, Santpoort f 1.152.000.fa. N. Cobelens en Zonen, Haarlem f 1.165.000.Philips Bouwbe drijf C.V., Haarlem f 1.165.000—G. v. d. Kuil's Bouw- en Aann.bedrijf N.V., Den Haag f 1.177.000.Gebr. v. d. Put ten, Heemstede f1 1 180 900.—: fa. Gebr. Draisma, Piaam f 1.183.000.fa. G. W. Kramer Aannemingsbedrijf. Amsterdam f 1.190.000.A. Faas' Aannemings Mij. N.V., Amsterdam f 1.195.000.—; L. Schro der, Wassenaar f 1.200.000.—Jac. W. Suykerbuyk, Breda f 1.200.000.Assié en De Water, Leiden f 1.210.000.—; C. J. Strijk Aannemersbedrijf, Oegstgeest f 1.220.000.N.V. Hoeben, Amsterdam f 1.251.000.Joh. Schutte Bouwbedrijf, Zaandam f 1.261.000.C. de Geus en Zonen, Broek op Langedijk f 1.280.000. De begroting was f 1.185.625. VISWEDSTRIJD BUURTVERENIGING HAAGWEGKWARTIER Ziekenfondsen-tandartsen zijn het thans eens Over liquidatie conflict Van de zijde der Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde deelt men ons het volgende mede: „De algemene vergadering der Ne derlandse Maatschappij tot Bevor dering der Tandheelkunde heejt za terdag te Utrecht het beleid van het hoofdbestuur ten aanzien van het conflict met de ziekenfondsen goed gekeurd. Dit betekent, dat aan de leden van de Maatschappij het ad vies gegeven zal worden de mede- Zrvn'ZvZnffn hlï "nte van endo™ïeVuurtve/en"- hervatten, *.odra de kwestie van het ging Haagwegkwartier te houden auto- inroepen van een bindend advies in- tocht voor ouden van dagen hield deze zake de honorering van de tand- i buurtvereniging zaterdagmiddag in de Nieuwe Vaart een viswedstrijd. De lei ding van deze wedstrijd, waarvoor het inschrijfgeld f. 1.bedroeg, was in handen van het Viscollege „Sport en Genoegen". Er waren 103 deelnemers, o.w. één dame. De hoofdprijzen er werd 2 maal een uur gevist, vielen ten deel aan: 1ste prijs W. de Vries, 2de prijs D. van Leeuwen, 3de prijs D. de Jonge, 4de prijs B. van Leeuwen en 5de prijs D. Hoogstraten. Na afloop van de wedstrijd werd de vangst weer in het water gede poneerd. Ouden van dagen, die deze tocht wen sen mede te maken en in het Haagweg kwartier wonen, kunnen zich heden avond van 8 tot 9 uur laten inschrijven in het clubhuis, Ten Katestraat. heelkundige hulp aan ziekenfonds verzekerden definitief is geregeld. Tussen de Maatschappij en de Zie kenfondsorganisaties is bvereenstem- ming bereikt over de nodige maatrege len in verband met de liquidatie van het conflict. Over een aantal tandheelkun dige desiderata zullen partijen na schriftelijke voorbereiding op korte ter mijn besprekingen openen. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is van het besluit van de algemene ver gadering op de hoogte gebracht". (Van onze speciale verslaggever) Kleine S.cheidegg, maandagmorgen. ,,De Italiaan Claudio Corti is zondagmorgen door het hoofd van de Münchener bergwacht Gram- minger naar boven gebracht. Hij verkeert in uitgeputte toestand; voorts heeft hij verwondingen aan hoofd en armen. Ook hem is bloed transfusie toegediend". Dit bericht was een van de dramatische hoogte punten in de groots opgezette reddingsactie welke bij het aanbreken van de dag was begonnen met als inzet de levens van vier Alpinis ten, die reeds een week op de Eiger vast zaten. Hy was met een touw aan de berg wand vastgebonden. Ondanks zyn ver wondingen gesticuleerde hy levendig. Wel maakte hij de indruk veel aan kracht te hebben ingeboet. Ook Friedli die naar boven werd gehesen, was oververmoeid. Een tweede reddings ploeg voor het ingaan van de nacht was uitgesloten. Tijdens de pauze van het corso Poerde Tinie Zandvliet een aardig dansje op. (Poto LD /Vem. vliet) Bar slecht weer Toen zaterdag de duisternis inviel, het gelo van de sneeuwstormen rond het bergmassief van de Eiger steeds angstaanjagender werd, hadden de zeven Zwitsers op de top van de berg standgehouden en versterking van enkele Duitse alpinisten, waaronder Gramminger. gekregen. De vier in nood verkerenden moeten de hoop om uit de hel van ontberin gen te worden verlost weer hebben herkregen, toen om even tien uur de Zwitser Erich Friedli zich enkele honderden meters langs de noordwand van de Eiger liet zakken. De Duitsers Nothdurft en Meier en Meier en de Italiaan Corti waren nog bij elkaar. De plaats, waar zij dicht tegen de rotswand gedrukt zich bevon den, was naar schatting van Friedli niet groter dan enkele vierkante meters. Op het geroep van de onverschrokken red der, die moest kampen tegen een zware westerstorm, reageerde het bijna uitge putte drietal nauwelijks. Het was onmogelijk hen dichter dan op tientallen meters te naderen. Friedli lager te doen zakken en aldus de drie van voedsel, kleding en medicamenten te voorzien, werd gezien de gierende storm, onverantwoordelijk geacht. Bo vendien raakte zyn radio-installatie defect. Op een rotspunt, die door de redder werd beschreven als een tafelblad van klein formaat, ontwaarde Erich Friedli j de gewonde Italiaan Stefano Longhi. Duitse hulp Vele doden in bergen In het afgelopen weekeinde is een aantal bergbeklimmers dodelijk verongelukt. In het Berner Ober land drie Zwitserse broers, bij Gre noble in Frankrijk een Brit, op de Nantillons gletschers in de Franse Alpen twee Fransen, bij Vicenza in de Italiaanse Dolomieten een Ita liaan en op de Sel in Zwitserland de 17-jarige Nederlander George Engels. In de streek van Zermatt is voorts een Duitser voor de ogen van zijn docther van de Fletschhorn omlaaggestort en om het leven gekomen. Drie Alpinisten van nog onbekende nationaliteit hebben bij hun beklimming van een 3670 meter hoog vergmassief in de Berner Alpen, een dodelijke val gemaakt. Reddingsploegen zijn uit gezonden om de lijken te bergen. Ook uit Oostenrijk komen derge lijke bericht-en. Bij klimpartijen in verschillende delen van de Oosten rijkse Alpen zijn tijdens het week einde drie Oostenrijkers om het leven gekomen en is een ernstig gewond, aldus werd in Wenen be kendgemaakt. Eerwij 1 de mannen, blootstaande aan koude en sneeuw, in hun in het ijs uit gehakte bivak beraadslaagden wat hun verder te doen stond, en door middel van de radio onafgebroken contact onderhielden met de post op het Jung- fraujoch en in Grindelwald, naderden van de Eigergletscher de Duitse alpinis ten. Ook deze mannen hadden een uitput tende tocht achter de rug. In de nacht verbeterden de weersomstandigheden op de Eiger enigszins. Zelfs zo, dat in de loop van gistermorgen een nieuwe poging Gramminger uit München aan de kabel af. Overal waar de mogelijkheid bestond om de verrichtingen te volgen heerste er neurveuze spanning. Van de Kleine Scheidegg uit, kon men door sterke verrekijkers op momenten ils de wolkenslierten even verdwenen een staaltje van werkelijke naasten liefde aanschouwen. Wanneer men zich realiseert, tegen •*'-i elementen de aan een draad hangende mens Longhi kon gisteren "niet in veiligheid moet vechten, welke gevaren hy heeft 1 worden gebracht. Heb hebben de rond te trotseren, zoals steenstortingen en 1 cirkelende vliegtuigen wel waargenomen NED. HERV. KERK Beriepen te Boven-Hardinxveld B. Ha verkamp te Nieuw-Lekkerland. Aangeno men naar Dokkum <toez.) D. J. Miede- ma te Tzumm-arum. Bedankt voor Lun- teren J. J. Poot te Delft. GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. Mooi weer, GEREF. GEMEENTE Beroepen te Artesia (Callfonnië) H. Ryksen Vlaardingen. die bedankte voor H. I. Ambacht. NOORDW IJK 14 augustus. Lokaal Schoolstraat ach ter Rode Krulsgebouw: Herv. Geref. Evan gelisatie. Spreker: ds. M. Goedhart van Rotterdam. 7.30 uur nam. 14 augustus. Palace Hotel: A. Revidercl Roma. 9.30 uur nam. vallende ys- en sneeuwmassa's, dan gaat men iets begrijpen van de op offerende daad die hier wordt ver richt Voldoening Dan ook kan men begrijpen, welk een voldoening het de redder moet hebben geschonken, toen hij zijn medemens, al dan niet door eigen schuld in nood ge raakt, uit zijn meer dan benarde positie kon verlossen. Want met Gramminger kon ook de Italiaan Corti naar boven worden ge hesen. Het was een triomf, welke echter overschaduwd werd door het feit. dat de twee Duitsers zich niet meer op de plaats bevonden, waar Friedli ze zater dagavond laat nog had waargenomen. Zij waren spoorloos Ook de vermoedelijk ernstig gewonde maar niet Nothdurft en Meier. Aange nomen werd zondagavond, dat de laat- sten met inspanning van hun laatste krachten trachtten naar de top te klim men. Om half vyf gistermiddag moesten alle reddingsacties door het steeds slechter wordende weer worden afge last. Weinig hoop De groep redders, die inmiddels tot veertig man was uitgegroeid, onder wie de bekende Franse alpinisten Lionel Terray en zijn kameraad Deboi, kregen de order zich terug te trekken naar het Jungfraujoch. Het materiaal werd in ijs gehouwen grotten achtergelaten. Op een ski bevestigde brancard bereikte de geredde Italiaan omstreeks half vijf gistermiddag de Eigergletscher. Nog in de loop van de avond zou hij naar beneden worden getransporteerd. Vanochtend vroeg heeft men opnieuw getracht de ingeslotenen te bereiken. Ook nu nog is geen spoor van de Duitsers. Het weer is slecht, er staat nog steeds een flinke storm, terwijl nevel en sneeuwstormen het zicht be lemmeren. Corti vertelde, dat de Duit sers hem zaterdag verlaten hadden om te trachten alsnog de top van de Eiger te bereiken. Er moet worden gevreesd, dat de vermoeidheid te groot en de omstandigheden te slecht waren AUTOBOTSING Een door een Italiaan bestuurde auto vloog hedenochtend op de hoek van de Lammenschansweg en de Koninginne- laan tegen een bestelauto van de PTT. De wagen van de Italiaan, die geen voorrang verleende, werd ernstig be schadigd. Persoonlijke ongelukken de den zich hiet voor. HET ONDERZOEK VAN PARELS Het artikel, dat wij vrijdag publiceer den over het onderzoek van edelstenen en parels, behoeft een kleine correctie. In het thans in het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie aan het Van der Werfpark ondergebrachte „Ned. In stituut voor Wetenschappelijk Onder zoek van edelstenen en parels" worden momenteel nog geen niet-doorboorde, door doorboorde parels geïdentificeerd. Het onderzoek van niet-doorboorde pa rels wacht op het moment, dat dit In stituut de beschikking heeft over een röntgenapparaat. P.V. „HET OOSTEN" Wedvlucht van Quirain. De duiven werden om 12.30 uur gelost met sterke zuidwesten wind. Aankomst eerste duif 2.34.2 uur. snelheid 1635.27 meter per minuut; laatste 2.53.44 uur, snelheid 1419.40 meter per minuut. Uitslag: L. Burgers 1, 8. 9, K. v. d. Berg 2, 4, J. Roest 3, 5, H. v. d. Vecht 6, J. v. Wezel 7, S. Schoeman 10. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN René Alphons Richard, zn. van M. J. Kleljn en M. W. Hoogland; Marianne, dr. van F. J. van der Spree en G. M. A. van. der Geest; Ingrld, dr. van A. J. Blansjaar en W. Azler; Marco, zn. van W. Kleis en E. Vierkant; Robert, zn. van H Regeer en C. Beekman: Anthonlus Johannes Ma ria zn. van G. M. Krol en M. C van Rijn- Johanna, dr. van W. Mullwiik en M. Oranje; Robin Paul. zn. van P. J. Hov- tema van Konijnburg en E M. Duijff* Cornells Dirk, zn. van A. van Egmcnd en M. D. van Beelen; Belinda, dr. van T. M. Hoebink en E. Hassel; Johanna dr. van H. Blnnendyk en M. van Polanen. OVERLEDEN. K. Duindam 48 Jr. echtgenote v w de Ruyterj J. van Kampen, 85 Jr„ man.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3