EXPRESTREIN EINDHOVEN-ROTTERDAM RIJDT IN OP ANDERE PERSONENTREIN Marinevliegtuig bij Merauke neergestort WEERBERICHT ERNSTIGE TREINBOTSING NABIJ WOENSEL Tot nu toe zes doden en circa dertig gewonden Acht doden en twee gewonden BIJ VLIEGRAMP IN CANADA 79 PERSONEN VERONGELUKT 96ste Jaargang MAANDAG 12 AUGUSTUS 1957 No. 29210 Een ernstige treinramp die vanmorgen om" streeks half acht nabij Woensel op de lijn Eind hoven—Best is gebeurd, heeft tot nu toe zes doden geëist en circa dertig personen werden gewond, waarvan het grootste deel naar het Bin- nenziekenhuis, het St. Jozefziekenhuis en het Diaconessenhuis te Eindhoven vervoerd werd. Onder hen bevinden zich enkele z\ wonden. ge- Het was omstreeks half acht dat de korporaal eerste klas W. van den Bogaart naar de Constant Rebecquekazerne in Woensel fietste. Uit de bos- Veroorzaakt door verkeerde wisselstand Huilende kinderen liepen langs de spoorbaan. De officier van gezondheid van de Constant Rebecquekazerne was spoedig ter plaatse. Direct daarna arriveerden ook artsen, ambulance-auto's en Rode Kruispersoneel uit Eindhoven, Helmond, van de vliegbasis Welschap, Den Bosch en andere omliggende plaatsen. Ook rooms katholieke geestelijken uit Eindhoven waren spoedig op het terrein van de ramp aanwezig. De slachtoffers werd plaatselijk eerste hulp verleend, waarna zij per ambulance naar de drie Eindhovense ziekenhuizen werden vervoerd. Drie doden, onder wie een postambtenaar uit Amsterdam, werden geborgen. Om kwart voor een was men nog bezig nog drie doden te bergen. Hieronder zjjn twee meisjes, die in het verwrongen treinstel beklemd zitten en aan de bekomen ver wondingen reeds zijn overleden. Met snijbranders hebben de mannen van de spoorwegongevallendienst zich toegang verschaft tot een coupé, waarin zij de stoffelijke resten aantroffen. Buiten het station Eindhoven, aan de kant van de lijn naar Den Bosch, stond de werktrein van de Spoorwegen, die vorige week hulp heeft verleend bij het ongeluk in Helmond, te wachten voor een onveilig sein. In verband hiermee kon de trein die om 7.19 uur uit Eind hoven naar Den Bosch vertrok niet over zijn normale spoor rijden, maar moest het spoor nemen, dat anders door bin nenkomende treinen wordt gebruikt. Voorbij Best zou hij weer naar het nor male spoor terugkeren. Dit terugkeren lukte echter niet door een verkeerde wisselstand. Het gevolg was, dat de trein uit Eindhoven, die 20 km per uur reed, inreed op de naderen de trein, die 80 km. per uur reed. Er volgde een enorme botsing. De voorste treinstellen van beide treinen werden uit de rails geworpen en dwars over de spoordijk gezwiept. De rest van de treinstellen drong op elkaar in. Een speciale ANP-verslaggever ver neemt nog over de oorzaak: dat men vanochtend omstreeks zeven uur ter hoogte van het posthuis op de lijn Eind hoven—Best een onregelmatigheid ont dekte. Men instrueerde station Eindho ven om de gebruikelijke lastgeving aan de machinisten van binnenkomende en vertrekkende treinen uit te geven, waar uit deze moesten concluderen, dot op verkeerd spoor moest worden gereden. Men vermoedt thans, dat de betrokken lastgeving verkeerd gesteld is geweest of verkeerd door de machinist van de uit Eindhoven vertrekkende trein is ge ïnterpreteerd. Nader vernemen wij van de Spoor wegen, dat trein 54 (vertrek 7.15 uur sages die de spoorlijnen markeren, zag hij plotse ling tal van mensen komen, die luid om hulp schreeuwden. Onmiddellijk sprong korporaal Van den Bogaart over een klein slootje, dat hem nog van de spoorbaan scheidde. Het tafreel dat hij toen zag was verschrikkelijk. Twee treinen zaten volkomen in elkaar. Kermende mensen kropen uit de portieren en verwrongen deuren. Over de treinstellen heen lag een enorme portaalkraan, die normaal de elektrische bovenleiding in het gareel houdt. Onmiddellijk alarmeerde hij de militairen van zijn kazerne, die de centrale post te Eind hoven op de hoogste stelden van het gebeuren. uit Eindhoven naar Rotterdam/Den Haag) als gevolg van een geconstateerde spooi-staafbreuk in het uitgaande spoor, order kreeg te vertx-ekken over het bin nenkomende spoor. De hierboven genoemde werktrein stond op een aanwezige derde spoor. Door de verkeerde wisselstand is de ver trekkende trein ingereden op de nade rende stoptrein Amsterdam—Maastricht. Het tei-rein van de ramp ligt bedolven onder stukken verwrongen staal, coupé deuren en glas. De post kon tijdig in veiligheid worden gebracht. De beide treinen, een uit de richting Den Bosch en de andere uit Eindhoven, zijn volko men in elkaar geschoven. In een droge sloot langs de spooxbaan liggen twee verwrongen treinstellen. Mannen van de spoorwegopruimingsdienst, die juist van nacht gereedgekomen zijn met de her stelwerkzaamheden te Helmond, waai de vorige week een trein ontspoorde, werden direct geconfi-onteerd met het tweede ongeluk dat de spoorwegen bin nen korte tijd treft. Ernstige gevolgen De materiële gevolgen van de botsing zijn zeer ernstig. De compartimenten zijn in en tussen elkaar geschoven. De trein uit Eindhoven reed kort voor het ongeval met een snelheid van plm. 10 km. die van Den Bosch met 110 km per uur. Beide machinisten werden slechts licht gewond. De spoorwegrecherche heeft inmiddels een onderzoek naar de oorzaak van de ramp ingesteld. Geble ken is reeds dat de machinist uit Eind hoven een lastgeving in zijn bezit had, waarin hem instructies werden gegeven over zijn handelwijze op het baanvak Eindhoven-Best, waarop nabij Woensel een defect was geconstateerd. De politie te Eindhoven heeft inmiddels deze last geving in beslag genomen. Supposities over de oorzaak Het ongeluk blijkt zich - volgens ove rigens nog niet officiële mededelingen - als volgt te hebben toegedragen. Doden en gewonden De lijst van slachtoffers luidt als volgt: Gedood: de postambtenaar P. C. Ruij- ter uit Amsterdam, de heer K. Bruins- ma uit Utrecht en de heer J. Crom- akker uit Helmond. Voorts nog drie personen die nog niet geborgen zijn. Gewond: Th. Langermans uit Eind hoven, Van der Weydeven uit Eind hoven, H. Calis uit Bussum, Hoegani, militair, uit Woerden, L. van der Hurk uit Son, J. Stahleoker uit Eindhoven, H. Lampier uit Eindhoven, de militair Langermans uit Vught, J. Hamstra uit Amsterdam, de militair L. Verveer uit Rotterdam, mevrouw Van der Horst uit Soesterberg, de heer en mevrouw Knauf uit Amsterdam, H. Eugster uit Amsterdam, mej. H. Ver donk uit Oss, de militair J. Zimmer man uit Eindhoven, de militair Hen- veld, woonplaats onbekend. Van der Plaats, woonplaats onbekend in middels uit ziekenhuis ontslagen Philippo, woonplaats onbekend, ook naar huis mej. Van der Baan uit Utrecht, Roy uit Waalre, Venrooy uit Eindhoven, Van Oyen, woonplaats on bekend, en dr. A. H. Wiebenga uit Eindhoven. De politie beschouwt deze lijst als nagenoeg volledig. Hieruit kan worden geconcludeerd, dat zes personen zijn omgekomen en 24 dusdanig gewond, dat zij in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. De Spoorwegen hebben voor de ge.- stagneerde lijn busdiensten ingelegd. Honderden reizigers wachtten op deze drukke maandagochtend op aansluiting. De directeur van de N. S., de heer D. J. Wansink is op de plaats van de ramp aanwezig. De president dr. ir. F. Q. den Hollander is met vakantie. Aan de opruimingswerkzaamheden wordt deelgenomen door twee ongeval lenkranen en een ongevallen-ploeg. De Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrij veel bewolking met plaatselijk en kel buien. Matige tot vrij krachtige wind uit westelijke richtingen. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 1.15 uur). 13 AUGUSTUS Zon op: 5.22 uur; onder: 20.11 uur. Maan op: 20.46 uur; onder: 8.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.48 en 17.11 uur. Laagwater te 0.47 en 13.00 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Was inbreker ontvluchte gevangene uit Haarlem? Zaterdagavond laat heeft de Amstel- veense politie tevergeefs gespeurd naar twee mannen, die gestoord waren bij een poging om in te breken via een kelderraam aan de achterzijde van een huis aan de Amsteldijk Noord. Omdat er volgens de bewoners, die onmiddel lijk de politie alarmeerde, een 'ange man bij was, dacht de politie terstond aan de mogelijkheid, dat dit de 35-jarige kok uit Leiden (lang 1.84 m.) zou kun nen zijn, die op dinsdagmorgen 30 juli j.l. toen hij klaar stond om in Haarlem irt een gevangeniswagen te 9tappen kans zag te ontvluchten. Omdat bekend is, dat hij gebruik maakt van vuurwa pens werd de Amsterdamse politie op de hoogte gébracht, diie ook in de omgevin,c gezocht heeft. Woensdag heeft de gouverneur van Nederlands Nieuw Guinea, dr. J. van Baal, in de kampong Mok- nier op Biak aan de drie moedigste redders bij de ramp van de „Neu tronKoninklijke onderscheidingen uitgereikt. We zien hier hoe de gouverneur een van de redders na het opspelden van de onderschei ding complimenteert. N. S.-ambulancewagen uit Utrecht is, bemand met drie eigen doktoren, even eens voor hulp aanwezig. De Rheingold Expres, die normaal over Eind-hoven, Venlo loopt, is vanochtend -tengevolge van de treinramp omgelegd en via Nijmegen-Kranenburg gereden. Door deze omweg is enige vertraging op getreden. Prijs van f. 35.000 In de 536e Staatsloterij, derde klasse, is een prijs van f 35.000 gevallen op nummer 54 5 5. Spoorwegongelukken in ons land Van de ernstige spoorwegonge- ken, die in Nederland voorkwamen, noteerden wij in chronologische volgorde 13 september 1918 Weesp. Ontspo ring door dijkverzakking regenval: 41 doden en 42 gewonden; 6 augustus 1934: Amsterdam, Verkeerde wisselstand: 7 zwaar en 5 minder ernstig gewonden. 21 juli 1951: Gouda. Expresstrein reed in op wachtende trein: 2 doden en een twintigtal gewonden; 7 november 1952Roterdam. Twee werkliedentreinen. Een trein reed van achteren in op stilstaande trein: 2 doden, 20 gewonden; 14 februari 1953: Gouda. Perso nentrein op rangeerbloc: 1 dode, 1 gewonde; 19 juni 1953: nabij Weesp. Door verlating stoptrein rijdt express- trein AmsterdamEnschede erop in: 2 doden, 9 gewonden; 3 oktober 1954: Eist. Verkeerde wisselstand: 6 doden, 11 gewonden. 29 mei 1955: Geldermalsen. Per sonentrein op goederentrein: 2 do den, 8 gewonden; 7 mei 1955: Oldenbroek. Ontspo ring militaire trein: 2 doden, 2 gewonden 5 november 1955: Heerlen. Snel trein loopt op stoptrein: 26 zwaar gewonden. In de Rue de la Consolation (- troostte Schaerbeek bij Brus sel is zeer waarschijnlijk door de vele onweersstortbuien, die de grond onder het wegdek hebben weggespoeld een vuilnisauto door het asfalt gezaktDe be stuurder moet wel gedacht hebben, dat hij door de grond ging! Ove rigens werd hij niet gewond. Weer vliegramp in Nieuw-Guinea Het onderzoek naar de oorzaken van het drama, dat zich met de K.L.M. Super Constellation „Neutron" heeft afgespeeld, is nog niet eens afgelopen en uit Nederlands Nieuw-Guinea komt het ontstellende bericht van een nieuw vliegtuigongeluk, dat aan acht mensen het leven heeft gekost. Het betreft de „Master Mariner" vliegboot PB-312 van de Koninklijke Marine, die kort na de start vanochtend omstreeks kwart over zes plaatselijke tijd in de omgeving van het vliegveld van Merauke is neergestort. Kort na start Van de tien personen, die zich aan boord bevonden - zeven Marine mensen en drie leden van de alge mene politie - zijn er acht om het leven gekomen. De sergeant vlieg tuigmaker A. Moens en de politie man tweede klas Valerius Ikako hebben het ongeluk overleefd. De heer Moens is evenwel levensgevaar lijk gewond. Het vliegtuig was om 6.15 uur plaat selijke tijd opgestegen van het vliegveld Merauke voor het uitvoeren van een „dropping" in de Sibil-vallei, waar voor bereidende werkzaamheden worden ver richt voor de voorgenomen Nederlandse wetenschappelijke expeditie naar het Steri-engebergte in 1958. De politiemensen, die bij het vlieg tuigongeluk het leven hebben verloren, zijn de hoofdagent tweede klas M. van Houten en de veldwachter eerste klasse I. Jaas. Vanmorgen is uit Hollandia een extra Dakota naar Merauke vertrokken, waar in de gouverneur van Ned. Nieuw-Gui nea, dr. J. van Baal. de commandant der Zeemacht in Nederlands Nieuw- Guinea, schout-bij-nacht A. M. Valken burg en de doktoren Neeb en Westers, welke laatste de patiënten van de Neu tron-ramp behandeld heeft, zich naar de plaats van de vliegtuigramp hebben begeven. De radio-omroep van Nieuw-Guinea te Biak heeft vanmorgen een communi qué van gouverneur Van Baal omgeroe pen, waarin hij o.m. zeide „Ik kan slechts uitdrukking geven aan de diepe ontroering over het leed, dat over deze jongens is gekomen en aan ons mede leven met de nabestaanden, die heden door zulk een zware slag getroffen zqn. Aanslagen in Frankrijk De politie van Marseille heeft mede gedeeld, dat twee Noordafrikanen zater dagavond aldaar een landgenoot heb ben doodgeschoten. De aanvallers zijn gevlucht. Bij een schietpartij tussen Noordafrikanen in een ander deel van de stad werd een van hen ernstig ge wond. De politie meldde voorts dat er twee personen gearresteerd zijn. Zij worden ervan beschuldigd dat zij gel den hebben verzameld ten behoeve van de Algerijnse nationalisten. In het gebied van Parijs zijn ook weer aanslagen op Noordafrikanen gepleegd. Een kwam hierbij om het leven en een ander werd ernstig gewond. In gevechten met opstandelingen op 40 km. van Algiers hebben Franse troe pen zondag vijfentwintig opstandelingen doen sneuvelen. In dit droeve uur gaat ons gebed op voor hen, die vielen en voor hen die treuren. Wij gedenken de doden met droefheid, maar ook in de wetenschap dat ons tegenover het offer, door hen gebracht, slechts één ding past, name lijk voort te gaan onze plicht te vervul len, ook in gevaren". Tot slot verzocht de gouverneur twee minuten stilte in acht te nemen. Het verongelukte vliegtuig is een PBM-5A „Mariner", een twee-motorig amfibie-toestel. Het heeft een span wijdte van 35.40 meter, de lengte is 24 meter en de hoogte 8.70 meter Het leeggewicht is 20.830 kg en beladen weegt het 30.150 kg. Het is hoogdekker met niet-intrekbare drijvers onder de vleugeltips. De motox-en zijn van het type 'Pratt-Whitney met een vermogen van elk 2100 pk. De maximum snelheid is 170 zeemijlen per uur en de kruis snelheid 150 zeemijlen per uur. Het vliegbereik is 2780 zeemijlen en het pla fond 24.000 voet. Volledig bemand, dus met schutters aan boord, bestaat de bemanning uit negen leden. De „Mariners" zijn in de loop van 1955 bij de Kon. Marine in gebruik ge nomen. In dat jaar en in 1956 vervingen zij in Ned. Nieuw-Guinea de Catalina- vliegboten. Het is niet bekend hoeveel Mariners er in Nieuw-Guinea zijn ge stationeerd. Ze worden o.a. gebruikt voor patrouille-, transport en verbin dingsdiensten. Het vliegveld van Merauke, vanwaar de verongelukte Mariner vanochtend was opgestegen, bestaat uit één niet verharde baan. Er is slechts weinig ver keer. Een keer per week wordt het aan gedaan door het lijntoestel van de Ned. Nieuw-Guinea Luchtvaartmaatschappij „Kroonduif". Nederlandse alpinist bij Luzern gedood De 17-jarige Nederlandse student, Paul George Engels, zoon van een Amsterdamse advocaat, heeft gisteren een dodelijke val van honderd meter gemaakt tijdens de beklimming van de Esel, die deel uitmaakt van het Pilatusmassief bij het meer van Lu zern. Een vriend van Engels, even eens een student, riep om hulp en werd gered. Vier Nederlandse toeristen zijn niet er as tig gewond by een ongeluk met een postauto in de omgeving van Schruns in de Oostenrijkse provincie Voralberg. De Nederlanders maakten deel uit van een gezelschap van de Nederlandse Reisvereniging, dat in Schruns verblijft. Zij hadden een tochtje gemaakt met de postauto, die bij de afdaling van de Bie- lerhöhe in een bocht op het natte weg dek slipte en kantelde. De vier gewon den, de heer en mevrouw Gieben uit Voorburg, mejuffrouw Dijkstra uit Lei den en mevrouw KarssemeyerStoel uit Rotterdam, zijn opgenomen in een zie kenhuis te Bludenz. Hun toestand is niet ernstig. Prinses Irene gaat in Lausanne studeren H.K.H. Prinses Irene zal eind sep tember haa rintrek inemen bq een Zwitserse familie in de buurt van Lausanne voor de duur van het ko mende cursusjaar. De Prinses zal daar verschillende cursussen volgen aan de Universiteit van Lausanne. Het secretariaat van Prinses Irene zal voorlopig worden waargenomen door mejuffrouw rnr. M Meurs, parti culier secretaresse van H.K.H. Prinses Beatrix, Noordeinde 68, Den Haag. Honderden doden door zware storm Japan In berichten uit het gebied van Gunma in Midden-Japan wordt gezegd, dat meer dan tienduizend redders zich in gevaar bevinden na een verschrikke lijke storm, waarin naar men vreest tweehonderd mensen zijn omgekomen. Vele reddingsploegen zijn geïsoleerd en er zouden dertig aardverschuivingen voorgekomen zijn. De rivier de Wantrase is buiten haar oevers getreden en drie bruggen zijn wegggespoeld. Geen overlevenden in ontplofte toestel Tussen Quebec en Montreal is gisteren een Canadees vliegtuig met 79 inzitten den (73 passagiers en zes leden van de bemanning) brandend neergestort. Er zijn geen overlevenden. Het toestel, dat in de lucht ontploft moet zijn vier uur na de ramp brandde het nog behoorde aan de „Maritimes Central Airways", een maatschappij, die drie vliegtuigen van het type DC-4 exploiteerde. Het was een Prestwick in Schotland op weg naar Toronto, gehuurd door een vereniging van oud-strijders uit die stad. De passagiers waren allen leden van deze vereniging. Zij keerden terug van een bezoek aan Londen. Directeur:J. w Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte SlDgel Lelden Glr0 c0 57055 Hoofdredacteur J. Brouwer f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1