Sovjetrussisclie penetratie in liet Midden-Oosten gaat nog voort WEERBERICHT: Communistische wapens geleverd aan Jemen en aan Syrië Europese gemeenschap voor kolen en staal functioneert vijf jaar Troepen van Sultan van Muskate stuitten op de eerste tegenstand Ondraaglijke hitte van 54 graden Celsius Verdachte wilde aanklager zijn 96ste jaargang ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1957 No. 29209 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur:J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte singel l' wden Glro no 57055 Hoofdredacteur 1. Brouwer t. 7.50 per kwartaal; f.255 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie 21507 Jemen, de Arabische staat aan de Rode Zee, heeft de Verenigde Staten medegedeeld, dat het wapens uit de Sovjet-Unie ontvangt, aldus werd gisteren in welingelichte kringen in Washington vernomen. De wapens dienen „om Jemen te beschermen tegen de Britse strijdkrachten aan de grens van Jemen en Aden", aldus deelden Jemenitische diplomaten aan Washington mede. Er zouden zeker reeds zes scheepsladingen wapens het kleine koninkrijk zijn binnengekomen, waaronder vliegtuigen. Een vijftigtal Russische militaire instructeurs zouden zich in Jemen bevinden, aldus weet het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken te melden. Volgens een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Syrië tot dusver wapens voor een bedrag van 120 miljoen dollar ontvangen uit landen van het Oosteuropese blok. Het merendeel van deze wapens werd tegen sterk verlaagde prijzen aan Syrië verkocht. Dit bericht, waarvan United Press nog geen bevestiging heeft kunnen krij gen. stond in de kranten van Cairo en meldde, dat de Russische minister van Defensie, Georgi Zjoekof, spoedig een bezoek aan Damascus zal brengen om de Russisch-Syrische betrekkingen te verstevigen. Moskou streeft naar boiul met Damascus Naar voorts in Jeruzalem verluidt is Sovjet-Rusland bezig Syrië en andere anti-Westelijke Arabische landen ertoe over te halen een bondgenootschap met de Sovjet-Unie te vormen, gelijkend op het pact van Warschau. Bergbeklimmers op de Eiger geïsoleerd Op de Eiger, een top in de Alpen bij de Zwitserse plaats Grindelwald, zijn sedert het begin van deze week vier Italiaanse bergbeklimmers geïsoleerd. Drie van de vier zijn gisteren waarge nomen, toen zij zich langs de noorde lijke bergwand omhoogwerkten. Het is waarschijnlijk hun bedoeling om van de top af een weg naar beneden te zoeken. De vierde bergbeklimmer bleef achter op een sneeuwveld, zodat wordt aange nomen, dat hij gewond of uitgeput is. Gistermiddag ging een reddingsbriga de op weg. Er is gesproken over de mo gelijkheid. dat een aantal redders via een beter begaanbare weg naar de top (3975 meter) zal gaan om de geisoleerde bergbeklimmers uit hun benarde posi tie te bevrijden. Een poging van de Duitse vlieger Gei- ger om de mannen per vliegtuig te red den is vrijwel onmogelijk geworden door het slechte weer. Toen de wind begon af te nemen, werd de top van de berg in een wolk gehuld. Men heeft gezien, dat de vierde man met een doek heeft gewuifd naai- een vliegtuig, toen de top kort daarop door de wolk aan het oog werd onttrokken, waren de drie anderen 45 m gestegen. DERTIEN KLAVEREN IN EEN HAND „Groot slam klaveren" bood dr. Philip Ketchum uit Palo Alto, in de Amerikaanse staat Californië tjjdens een spel bridge in een plaatselijke club. „Dubbel," zei de tegenpartij en „herdubbel" was het antwoord van dr. Ketchum. die vervolgens zijn kaarten alle dertien klaveren op tafel legde. Dr. Ketchum en zijn medespelen verwierven hier mede 1.760 punten. De kans bij brigde dertien kaarten van een kleur in handen te krijgen is een op een miljard. Toestand op Cyprus belangrijk beter Noodwetten ingetrokken De Britse autoriteiten op Cyprus heb ben gisteren een aantal noodvergunnin- ben gisteren een aantal noodverorde ningen, die o.a. betrekking hebben op censuur op pers en radio en op de be wegingsvrijheid van de Cyprioten, inge trokken. Deze bepalingen betroffen o.m. ook het recht om vergaderingen te be leggen en optochten te organiseren. In een officiële verklaring wordt gezegd, dat de toestand op het eiland van dien aard is, dat de noodverorde ningen niet langer nodig zijn. De be perkende maatregelen zullen verder worden verzacht, als de situatie zich in gunstige zin blijft ontwikkelen. Vijf maanden geleden heeft de verzets beweging Eoka, die ijvert voor aan sluiting van Cyprus bij Griekenland, haar gewapende activiteit gestaakt. De Syrische minister van Defensie, Khaled Azem, bevindt zich thans in Praag na een rondreis door Rusland te hebben gemaakt als gast van de Rus sische regering. De bladen in Cairo berichten voorts, dat. na Zjoekofs bezoek aan Syrië, de Egyptische chefstaf, Hakim Amer, vol gende maand een bezoek aan Moskou zal brengen. Volgens berichten uit Cairo is het be zoek aan Moskou van een Syrische re geringsdelegatie een groot succes ge worden. Rusland zou zich bereid heb ben verklaard Syrië's tarwe-overschot over te nemen, een overschot, dat was ontstaan door de verslechtering van de handelsbetrekkingen tussen Syri6 en het Westen. Sabotage in Jordanië Volgens het Israëlische blad „Maa- riv" komen in Jordanië steeds meer sa botagedaden voo. van Egyptische en Sy rische zelfmoordcommando's. De actie, waarbij bruggen opgeblazen en tele foonlijnen doorgesneden worden, is vol gens het blad gericht op het ondermij nen van Koning Hoesseins positie. Het Israëlische blad gelooft, dat de zelfmoordcommando's hun instructies krijgen uit Damascus, waar een aantal Jordaniërs in ballingschap leeft. Aanvankelijk scepticisme bleek in de praktijk allerminst gemotiveerd Wat bereikt werd Vijf jaar geleden is de „Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal" (Kort weg: Kolen- en Staalgemeenschap KSG) met haar werkzaamheden begon nen. Op 10 augustus 1952 trad de Hoge Autoriteit in Luxemburg, de voorlopige zetel van het Europa der zes landen (Frankrijk. West-Duitsland, Italië en de Benelux-staten) in functie. In de plech tige openingszitting verklaarde de pre sident Jean Monnet toen: „zes parle menten hebben na rijp beraad met gro te meerderheid besloten de eerste Euro pese gemeenschap in te stellen, waar aan eén deel van de nationale soeverei- niteiten wordt overgedragen en waarin het algemeen belang vooropstaat". Na vijf jaar arbeid - in 389 zittingen - zijn belangrijke resultaten bereikt. De gemeenschappelijke markt voor kolen en staal heeft bewezen, dat in afwisse lende conjunctuurperioden gezamenlijke regelingen noodzakelijk zijn om de vooruitgang van de Europese economie te verzekeren. De uitwisseling binnen de gemeenschap is aanzienlijk toegenomen, meer dan de produktie. De ondernemers houden sindsdien bij de opstelling van hun produktieprogramma's onder de druk van de concurrentie rekening met een markt van 160 miljoen verbruikers. De vakverenigingen hebben door de be palingen van het verdrag van de Euro pese gemeenschap voor kolen en staal voordelen verkregen, die niet meer te niet gedaan kunnen worden. Tenslotte is op het internationale vlak de ge meenschap een belangrijke partner ge worden, waarmee Engeland, Zwitser land. Oostenrijk en andere landen door associaties of andere vormen van sa menwerking verbonden zijn. Device-president, de heer Etzel, heeft in een verklaring aan de pers de erva ringen van de Hoge Autoriteit als volgt omschreven: „Indertijd stond men enigszins scep tisch tegenover het optreden van de Hoge Autoriteit, die onder geheel nieu we voorwaarden de draagster van de soevereiniteit over belangrijke grond- stoffenindustrieën van onze landen werd. Nu zijn de regeringen en de par lementen. de organisaties van werkge vers en van werknemers en de openbare mening het in belangrijke mate eens. dat de eerste concrete stap naar de een wording van Europa toe te juichen is en voortgezet moeten worden. Door de resultaten, die met de Europese ge meenschap voor Kolen en Staal zijn be reikt. zijn verdere stappen mogelijk ge worden. zoals nu met de Europese eco nomische gemeenschap en Euratom worden voorbereid" Eduard van Beinum plotseling ziek Eduard van Beinum, die gisteravond in het Festspielhaus te Salzburg het Berlijns Filharmonisch Orkest zou diri geren, was naar Radio Wenen in een directe uitzending uit Salzburg meldde door een plotselinge ziekte verhinderd het orkest te leiden. Het was hem we gens een acute storing in de bloeds omloop verboden door zijn arts. George Szell, dirigent van het Symfonisch Orkest van Cleveland, verklaarde zich op het laatste ogenblik bereid de plaats van Van Beinum in te nemen. Ongerustheid in C"1 Marinekringen Ambtenaar ministerie niet van vakantie teruggekeerd In Marinekringen is enige onrust ontstaan over het niet terugkeren na zijn vakantie van een ambtenaar op het ministerie van Marine, die werkzaam was op het bureau elek trotechniek en in zijn junctie over belangrijke gegevens op militair ge bied zou beschikken. Naar wij vernemen, is het adres van deze man, een 34-jarige Hagenaar be kend. Hjj was arbeidscontractant en ken ontslag nemen, wanneer hfj dat wilde. Van de zfijde van de Marine wordt meegedeeld, dat hij niet op de hoogte kon zjjn van enig militair ge heim. daar zün functie op een lager plan stond. De man was begin juli uit Den Haag op vakantie naar België vertrokken. In Brussel is hem een betrekking aangebo den in de Belgische Kongo, zodat hier sprake is van een aanzienlijke positie verbetering. Als lagere ambtenaar in losse dienst schreef hij een ontslagbrief aan het ministerie, waarin hij zijn ont slagname mededeelde met opgave van het adres van zijn nieuwe werkgever. Een routine-onderzoek is ingesteld naar de mogelijkheid of belangrijke stukken zouden zijn verdwenen, maar officieel wordt meegedeeld, dat dit niet het geval is. De man had geen toegang tot gehei me stukken Men heeft zün bureau op het departement moeten openbreken, omdat de Hagenaar vergeten was zyn sleutels terug te zenden. Nieuwe depressie De Bilt verwacht tot morgenavond. Tydelijk regen, gevolgd door buien maar oók enkele verspreide opklarin gen. Matige tot krachtige later mogelük harde wind in hoofdzaak tussen zuiden zuidwest. Weinig verandering in tem peratuur. (Op gemaakt te 11.15 uur). 11 AUGUSTUS Zon op: 5.19 uur; onder: 20.14 uur. Maan op: 20.06 uur: onder: 6.27 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.43 uur en 16.08 uur. Laagwater te 11.56 uur. (12/8 hoogwater te 4.16 en 16.40 uur; laagwater te 0.14 en 12.30 uur). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's, en een Bijvoegsel. Gewonden komen van het front De troepen van de sultan van Oman en Muskate hebben gisteren de woestijnstad Izki veroverd, doch een ander speerpunt is op verzet gestuit bij een versterking op de weg naar de rebellenhoofdstad Nizwa. Het eerste wezenlijke verzet in deze woestijnoorlog werd ontmoet te Firq. Onmiddellijk werden sterke patrouilles en verkenningsvlieg tuigen naar voren gedirigeerd om de sterkte van de rebellentroepen te bepalen. Ter gelegenheid van het 301ste feest van de kermisgasten heeft men te Parijs een koningin van de vleesbraders" gekozen. De keus viel op Vera Velmont, een danseresje in de film „Casino de Paris". Gistermiddag vond bij de Neder landse Dok- en Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam de te waterlating plaats van de voor Noorse rekening gebouwde super- tankel „Rein", een schip van 39.000 ton. Op de foto zien we de „Rein" bij het bereiken van zijn element. Chinese steun voor opstandige Imam? Tezelfder tijd worden de eerste ge wonden van de actie per vliegtuig over gebracht naar Bahrein. In berichten uit Fahud, een plaats ten zuiden van Firq, wordt gezegd, dat „een aantal" verliezen zijn geleden bij het oprukken eergiste- India vraagt bewijzen India heeft gisteren aan de Veilig heidsraad medegedeeld, dat de Pakis taanse beschuldigingen inzake het In diase beleid in Kasjmir ongegrond zyn. Pakistan beschuldigde India ervan, dat het door kolonisatie van niet-moham- medanen in enige plaatsen in het door India bezette deel van Kasjmir de meerderheid van de mohammedanen in Kasjmir te niet wilde doen met het oog op een eventuele volksstemming over aansluiting van die gebied by Pakistan of India. De Indiase vertegenwoordiger by de Verenigde Naties verklaarde gisteren, dat Pakistan geen bewijzen heeft aan gevoerd om zyn beschuldigingen te staven. Amerikaanse leger heeft zeer klein radarapparaat Nog niet zo lang geleden werd het bestaan onthuld van de „creepy-peepy", een televisiecamera, die in staat is, be wegende beelden van het strydtoneel naar de commandoposten te velde door te zenden. Thans heeft het Ameri kaanse leger de beschikking gekregen over een hulpmiddel, dat ook in het donker, by mist of in geval van rook ontwikkeling de vyandelyke bewegingen in de voorste linies nauwkeurig kan registreren. Het is een draagmaar ra darapparaat. Het leger noemt dit nieuwe hulpmiddel „het kleinst bekende radar apparaat ter wereld". Deze radarset, die een maximum- bereik heeft van byna 5500 meter, be staat uit een trommelvormige metalen doos, waarvan breedte en lengte ruim 35 centimeter bedragen. Het apparaat verbruikt weinig stroom. Wat het aan energie nodig heeft, wordt geleverd door een kleine dynamo, die gemakkelyk kan worden meegevoerd door de tweede man van het radarobservatieteam. Het totale gewicht van apparaat en krachtbron is ongeveer 38 kilo, hetgeen zeer gering is, als men bedenkt, dat de meeste radars van het Amerikaanse leger 1000 kilo of zelfs meer wegen. Het gewicht van de nieuwe radarset is vooral zo laag, omdat er niet, zoals gebruikelyk, een kathodestraalbuis is ingebouwd. Het apparaat produceert dan ook geen beelden op een scherm, maar hoorbare signalen, wanneer de uitgezon den stralen door een voertuig of een groep manschappen worden terugge kaatst. ren. Een verkenner bezweek aan ver wondingen in de borst, een kwartier voor het hospitaalvliegtuig arriveerde. Ook een andere verkenner werd ge wond. Hy werd naar Bahrein overge bracht met zeven Britse soldaten, die het te kwaad hadden met de zon. De militairen ondervinden veel last Van de hitte van 54 graden Celsius. Het water in de radiatoren van vrachtauto's ging koken, terwijl vele andere wagens ble ven staan, doordat de benzine ver dampte voordat zij in de cilinders kwam. Een vertegenwoordiger van de op standige Imam in Cairo heeft giste ren medegedeeld na een gesprek met de Chinese ambassadeur dat de regering te Peking bereid is Oman te helpen. Jordanië heeft gisteren de politieke commissie van de Arabische Liga medegedeeld, dat de Liga de kwestie Oman bij d*" Veiligheidsraad aanhangig maakt. Spionnen mevr. Soble en Albam veroordeeld De 64-jarige handelaar Jacob Albam en de 52-jarige mevr. Myra Soble zijn gisteren in New York wegens spionage voor de Sovjet-Unie ieder tot bVz jaar gevangenisstraf veroordeeld. De echtgenoot van mevr. Soble, Jack, zal later gevonnist worden. De Sobles en Albam. die schuld hebben bekend, kwa men destijds als vluchtelingen naar de V.S. Zij werden op 23 januari gearres teerd. Albam is in Lithauen geboren. Huiseigenaars betalen té vlot Het ministerie van Financiën heeft de afgelopen dagen de ervaring opge daan, dat er huiseigenaren zijn die voorbarig de helft van de verhoging van hun huuropbrengst zelf blokkeren. Bij het ministerie zijn namelyk stor tingen van huiseigenaren ontvangen, terwijl er nog geen enkele verplich ting tot betaling is opgelegd. Het ministerie weet niet goed raad met de ontvangen gelden, want de te blokke ren gelden horen niet by Financiën thuis. Zy moeten worden gestort op de giro rekening van de directeur van het Grootboek Huurblokkering en deze re kening. bestaat nog niet. Het minis terie zal de gelden nu zolang bewaren tot de girorekening er is en ze dan overschrijven. De oorzaak van deze handelswyze van enkele huiseigenaren moet wellicht ge zocht worden in de hoop, dat de ge storte gelden direct rente zullen gaan dragen. Deze hoop is echter ongegrond, daar de rente pas ingaat, nadat de huiseigenaren officieel in het Groot boek zijn ingeschreven en voor hem officieel de verplichting tot betaling is ontstaan. Het ministerie hoopt, dat alle huis eigenaren verder met betaling zullen wachten, daar er anders administra tieve verwikkelingen zouden kunnen ontstaan, die een vlot op toeren ko men van de nieuwe organisatie zou den bemoeilyken. Hij kwam in 1947 de V.S. binnen. Soble komt ook uit Litauen. zijn vrouw is in Rusland geboren. De Sobles kwamen in 1941 in de V.S. aan en verwierven la ter het Amerikaanse staatsburgerschap. De inlichtingen, die de Sobles ver strekt hebben, leidden er toe, dat de vroegere officier van de Amerikaanse geheime dienst Zlatowski en diens echt genote wegens spionage zyn aange klaagd. De Zlatowski's vertoeven nog in Parys. doch de Ver. Staten proberen hun uitlevering te verkrygen. „Ik ben de aanklager", riep gisterochtend de als verdachte voor de Am sterdamse Politierechter mr. J. van der Esch, te recht staande 49-jarige Hilversumse zandvormer, die er van werd beschul digd op 29 maart van dit jaar tydens een ruzie op straat een 49-jarige Hil versumse wever de woor den te hebben toege voegd: „Bij my komt geen politieagent voor een gestolen fiets aan de deur". „De Officier van Jus titie heeft u als verdachte wegens belediging gedag vaard", merkte de presi dent op, toen de man weigerde als verdachte voor het hekje te ver- schynen. „Bewijzen", zei de zand vormer. „En ik blyf hier staan", zei hy dreigend, zich links van het hekje opstellend. Hy nam een afwerende houding aan toen enige wachtmeesters langzaam kwamen aanlo pen en hem, zachtjes in de gewenste richting wil den duwen. „Gaat u er dan maar by zitten" zei de presi dent. „Nee. ik blyf staan". „U moet doen wat de politierechter zegt, an ders moet ik u laten ver- wyderen". „Dat moet u dan zelf weten, maar", (en hierby zwaaide verdachte drei gend met zijn vinger), „dan ga ik tegen u in ho ger beroep". Tenslotte liet de rech ter de verdachte maar staan waar hy wilde. Twee getuigen zeiden de gewraakte woorden te hebben gehoord. Een dokter had van verdachte geschreven dat hy geestelyk wat oneven wichtig is. „Maar ik heb een be- wys van goed gedrag van de politie in Hilversum", overschreeuwde verdachte de opmerkingen van de president. De Officier van Justitie hield er in zyn requisi toir rekening mee, dat dat verdachte last had van zijn zenuwen en eiste tien gulden boete of twee dagen hechtenis. „Ik waarschuw u, dat neem ik niet", protes teerde verdachte. Ook na het uitspreken van het vonnis, conform de eis, tien gulden boete of twee dagen hechtenis, nam verdachte het niet en met een „Officier, te ken direct maar hoger beroep aan", verliet hy hevig mopperend de zaal. Maar voordat hy defi nitief was verdwenen, riep zyn echtgenote, die vanaf de publieke tri bune, de zaak had byge- woond: „Man. heb je ze nou verteld, dat ze de kinderen hebben afgerost? Nee? Nou, vertel het ze dan". Maar daar kreeg hü geen gelegenheid meer voor.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1