jruittella De Nederlandse jongens verzorgden gistermiddag overweldigende show Aantal bezoekers per dag blijft ver beneden (hoge) verwachtingen VAN DUYL WON BIJ DRAKEN MET GROTE VOORSPRONG U proeft het fruit er bovenuit Sleutelstad door zege op DKR in volgende promotieronde Mite jaargang Vrjjdag 9 augustus 1957 Derde blad no. 29208 De „Golden Jamboree (Van onze speciale verslaggever) Sutton Coldfield, donderdag „A mighty show", zo noemde gangsHow- (jtuinder Ralph Reader het optreden van het Nederlandse contingent, Vfimiddag in de arena. „Ik hen diep onder de indruk", zo vertelde deze kpert in padvindersshows, „en ik ga dit gegeven zeker gebruiken voor nijii volgende gangshow!" git compliment van deze bekende impressario en showman betekent •oor de Nederlandse jongens wel iets, ivant zij hebben lang genoeg op hun j/ioiü zitten zweten. Slecht financiëel verloop Over het financiële verloop van dc Jamboree is men van Engelse zijde niet zo tevreden. Men verwachtte meer dan honderdduizend bezoekers per dag. maar het gemiddelde is, ondanks de 160.000 op Bank Holydays, momen teel nog maar 25.000 per dag. Eenzame figuur Om drie uur precies begon de Neder landse show (bezocht door duizenden padvinders en bezoekers van de Jam boree) met het binnentreden van een eenzame padvinder. !Het was Kees de Kloet (16 jaar) uit Gouda. Kees stelde een onbekende jongen voor, die op zoek is naar wat het leven hem heeft te bieden. Het oppervlak van het speelveld ln de rena was geheel ln beslag genomen Jior twee reusachtige letters, B.P., Uengesteld uit 44 vierkanten. In de folianten voerden Nederlandse jongens Qerlel kleine sketches op. die verschil de soorten van vrije tijdsbesteding uit- eldden. zoals roeien, zwemmen, rugby, tosen. E.H.B.O., enz. Bij al deze bezig- Men bleef eenzame Kees even staan foen, maar bevrediging voor zfjn ver togen naar een levensvervulling vond J nergens. Totdat hij ergens in de tona terecht kwam, waar net een pad- Inder werd geïnstalleerd, en dat trok Ën (uiteraard) meteen. Indrukwekkend was de plechtigheid, vaarbjj Kees zelf werd geïnstalleerd onder de vlaggen der Verenigde Naties. Aan de show was nog een aardigheid je verbonden. De toeschouwers kregen een formulier, waarop de letters B.P. In hokjes stonden afgebeeld. In die hokjes moesten zij de beginletters van Ie activiteiten invullen en wie dit kruiswoordraadsel goed oploste, kreeg oon typisch Nederlandse prys, name lijk een kaas. Mlke Roberts, een tele- rlsleman, cineast en journalist uit Canada, vond nog tijd om de puzzel op te lossen en won de eerste prfjs. Zilveren Welf Tijdens de korte bijeenkomst na de tow van de Nederlanders, ontving de ler E. J. H. Volkmaars, hoofd-com- jisaris van de N.P.V., uit handen van )rd Rowallan, een van de hoogste pad- ndersonderscheidingen die de Engelsen innen, namelijk de „Zilveren Wolf", (den van deze onderscheiding: het op Bondere wijze op de voorgrond treden de internationale padvinderswereld, wondere bezoekers van de Nederland- fjongens waren vandaag mr. Hassel- in, secretaris van de Nederlandse ibassade te Londen, en de heer H. jgendoorn, persattaché bij de Neder- adse ambassade. De heer Volkmaars zelf had vandaag I een onderscheiding uit te reiken, it was de „Gouden Jacobsstaf', voor heer J. v. d. Graaf, uit Den Haag, I directeur van de N.P.V. en secreta- i van de Nationale Padvindersraad is. I heer v. d. Graaf, voor wie de pad- iderij dus een broodwinning is, heeft l ou-baas nog een stam onder zich, melijk de Groveerstam. Dubaas Van der Graaf heeft zijn louden Jacobsstaf" eerlijk verdiend br het vele werk, dat hy moest ver- iten voordat het Nederlandse contin- nt van 900 jongens eenmaal goed en !l op de boot zat. Hij deed dit werk als secretaris. „Het irjste werk was het loskrijgen van llle paspoortnummers", vertelde hij. Vlak voor het vertrek moesten er nog oummers binnenkomen en het werd op tut laatst erg spannend. In de laatste Irle maanden vooral zijn er honder- kn circulaires de deur uitgegaan, Itapels en stapels paparassen. De louane moest lange lijsten hebben en lat werden er bij elkaar 1500 stukken. Varken aan spit De meest gastvrije padvinders van de Ie Jamboree zijn zeker de Canadezen, bieren hebben zij het hele sub-kamp or de lunch uitgenodigd. Behalve inderden flessen melk en duizenden Bdwiches waren er maar liefst drie nice varkens, die de Canadezen zelf ton het kolenvuur roosterden. Uren lalden de verkenners bij toerbeurt aan X spit, maar de smaak van hun var us was dan ook voortreffelijk.' Ben v. d. Brom uit Rotterdam was er en 24 Haagse, Utrechtse en Rotter- nue verkenners. Zij kamperen vlak «st de Surinamers. Zij kunnen reus- htig met deze kampeerders-pur-sang Ichieten. De Surinamers leren de Hollanders, fe je van bamboe een stevig huis pwt, dat niet lekt, zelfs onder de |ste bui niet. Ben is met zijn jongens i excursie geweest, maar dat viel een *tje tegen. De padvinders werden ver- jird in een kolenboot en na afloop van triviertochtje zagen zij er ontoonbaar l. De leiding van de Jamboree heeft 1 ihirts echter gratis binnen 24 uur br de Jamboree-wasserij laten schoon den. En de jongens kregen een nieu- I excursie, een prachtreis door de Idlands. Duitse vrouw stol In Rotterdamse warenhuizen In de binnenstad van Rotterdam betrapte woensdag: een personeels lid van een groot warenhuis een Duitse vrouw op het stelen van een tos. De politie werd gewaarschuwd en fonstateerde, dat de eigen tas van de ttouw volgepropt zat met allerlei ge- Riolen textielwxaren en snuisterijen. De aangehoudene, de 25-jarige echt- bote van een Duitse machinist van de 6vaart, bekende een en ander te en gestolen in het warenhuis, waar Ito aangehouden en in een andere De politie ging er een kijkje ne- aan boord van het kustvaartuig, tormee de vrouw maandag j.l. in Rot- faam was gearriveerd. Er kwamen Nke gestolen «artikelen te voorschijn. Ms direct na aankomst was de buw met stelen begonnen. Het ging zo dat zij er niet mee op kon houden links en rechts haar slag sloeg. I is opgesloten in het Rotterdamse Wdbureau van politie. De hele Jamboree heeft vijf miljoen gulden gekost. Drie miljoen is door de verkenners zelf betaald en die twee mil joen moeten worden bijeengebracht door recettes van de bezoekers, door kaart verkoop in de arena en door de Engelse zaken, die op het terrein exposeren. Om de kosten zoveel mogelijk omlaag te brengen zijn al tijdens de voorberei dingen van de Jamboree 3000 vrijwilli gers aangetrokken, die in een apart werkkamp huizen, de gehele dag hard werken, en daarvoor dan nog vijftig gulden moeten betalen. Zij doen dat graag, want als padvinders willen zij natuurlijk de Jamboree bijwonen. Allen hebben voor dit werk hun hele vakantie opgeofferd. De hoge padvindersautoriteiten heb ben hier reeds besprekingen gevoerd over de plaats waar de volgende Jam boree over twee jaar zal worden ge houden. Algemeen wordt aangenomen, dat in 1959 de Jamboree op de Philip- pijnen zal worden gehouden. Dit doet men om ook de padvinders uit het Verre Oosten, waarvan er hier natuur lijk niet veel aanwezig zijn, een kans te geven in grote getale bijeen te komen ln internationaal verband. Als U bij de douane komt ...op weg naar Uw vacantie buitenslands, verras de douanier dan niet met theewarmertjes, of boenwas. Neem liever zonne brandolie of - voor „hogerop" - sneeuwkettingen mee. En vooral Hollandse KAAS. prachtige aanvulling-uit-eigen-land bij al het voedsel in den vreemde. KAAS ia gezond en onmisbaar. Vraag het Kaasreceptenboekje (25 ets) by Uw winkelier ot schrifteiyk (25 ets postzegel bysluiten!) aan Het Nederlands Zuivelbureau, Cort van der Lindenstraat 7, YJVCU-/ doe meer met KAAS Publ. Het Nederlands Zuivelbureau35 Holland 1T eek II (Van onze zeilmedewerker) De eerste krachtmeting van de zeilers op het IJsselmeer in het tweede gedeelte van de Holland Week vond plaats met een kleiner aantal deelnemers in de ver schillende klassen dan in vorige jaren het geval was. En op deze eerste dag was het zeilen nu niet bepaald een onverdeeld genoegen, daar de zeegang beslist niet in overeenstemming was met de windkracht. De oos telijke richting van de wind was hier de oorzaak van. In het kruisrak van de banen, die in een driehoek om Pampus was uitgezet ondervonden de jachten hier veel hinder van. Weinig voortgang en veel bonken en dus veel water over. In de Flying Dutchmanklasse was van de buitenlanders alleen de Zwitser H. R. Hotz aan de start, terwijl ook verschillende Nederlandse Inschrijvers waaronder Jacq. Kraan ontbraken. Waarschijnlijk hebben zjj zich niet druk gemaakt omdat de eerste wedstrijd niet voor de hoofdprijs telt. Frank Robert Kalff maakte zich in de Flying Dutchmanklasse al in het eerste rak vrij en wist een behoorlijke voor sprong in de loop van de drie ronden te verkrijgen. In tweede positie lag aan vankelijk F. A. Meeuwissen, die later na een duel zijn plaats moest afstaan aan Heike Blok. en P. L. Galjart. De start van de Draken was zeer in teressant daar hierbij een grote groep schepen over de lijn geloefd werd door Ph. Keegstra, die weer eens in zijn oude Ran van de partij was. Wim van Duyl zat flink klem en moest een slag over stuurboord naar de wal van Pampus maken om vrij te komen. Dit kwam verrassend veel beter uit. dan de bak boordslag naar het noordoosten, zodat Van Duyl al bij de eerste boei een voor sprong van een 300 meter had. Deze voorsprong wist hij nog belangrijk te vergroten, zo zelfs dat twee minuten en vijftig seconden na zijn finish pas Cor Groot werd afgeblazen, die zijn tweede positie in de 2e ronde op dr. J. R. Blickman veroverd had. Jan Bier deed alles wat hij kon om dr. Blickman voor te komen maar hoewel het verschil bij hetfinshen uiterst gering was. slaagde hij er niet in. BILJARTEN NNBB tracht plaatselijke benden aan te trekken De Nieuwe Nederlandse Biljartbond, die onlangs werd opgericht, doet op het ogenblik pogingen de plaatselyke bil jartbonden samen te bundelen en in zyn organisatie op te nemen. Deze plaatselijke bonden zyn niet aangeslo ten bij de K.N.B.B., de bond die door het N.O.C. wordt erkend. Enkele dagen geleden zUn o.m. voor bereidende besprekingen begonnen tus sen een delegatie van de N.N.B.B., de heren Spanjaard en Henk Scholte, en een bestuurslid van de Amsterdamse Biljartbond. De voorstellen van de N.N. B.B. zullen worden besproken op de al gemene vergadering van de Amster damse Biljartbond, die op 27 augustus as. wordt gehouden. ATLETIEK LEFDSE KAMPIOENSCHAPPEN Morgenmiddag om 3 uur wordt op de sintel'baan Leidse Hout een aanvang ge maakt met de Leidse kampioenschappen voor dames en heren, jongens en meis jes A, B en C. Het toernooi wordt voortgezet op maandag en dinsdagavond. Op beide avonden aanvang 7 uur. TENNIS Kampioenschap tennisleraren Te Noordwük is het toernooi om de internationale kampioenschappen van Nederland voor tennisleraren voortge zet. De resultaten waren: Enkelspel, le ronde: Lege (Did.) versl. Namani (Pakistan) 60. 63; Corst- jens (Ned.) versl. Van Beem (Ned.) 3—6, 6—3, 9—7. Tweede ronde: Lege (Did.) versl. Buergel (Oostenr.) 62, 62; Th. Dekkers (Ned.) versl. Contet (Fr.) 61, 63; H. Hemmes (Ned.) versl. Corstjens (Ned.) 61, 60; Pfif- ferling (Oostenr.) versl. Hazebroek (Ned.) 60, 64. Derde ronde: Caw- thorn (Austr.) versl. Lege (Did.) 6—3, 61, 63: Buytelaar (Ned.) versl. Bradley (G.B.) 6—2, 75, 61; Imetti (Fr.) versl. Sellier (Fr.) 64. 6—2, 68, 62; Stuhldreier (Did.) versl. Grange (Zwits.) 75, 86. 60; Noor Ahmed Khan (Pakistan) versl. H. Hemmes (Ned.) 64. 62, 62; Molley (Austr.) versl. Pfifferling (Oostenr.) 60, 62, 4—6, 6—2. Dubbelspel, eerste ronde: Cawthom en Joop de Mos (Austr./Ned.) versl. Van Beem en Namani (Ned./Pakistan) 62, 62; Imetti en Contet (Fr.) versl. Hazebroek en A. Hemmes (Ned.) 60, 62; Scholte en Buergel (Ned./Oos tenr.) versl. Van der Byi en Noordhoek (Ned.) 6—1, 6-2; Molloy en Bradley (Austr./G.B.) versl. Warmenhoven en Corstjens (Ned.) 61, 61; Stuhldreier en Pfifferling (Did./Oostenr.) versl. W. Hemmes en Buytelaar (Ned.) 75, 6—4. SCHAKEN Bondswedstrijd van KNSB te Bodegraven Het toernooi om het open schaakkam pioenschap van Nederland ls te Bode graven voortgezet met het spelen van de partyen uit de vyfde en zesde ronde en de afgebroken partyen uit de voor gaande ronden. De uitslagen waren: vyfde ronde: Van Wezel (Amstelveen)—Quakkelaar (Ol- denzaal) 'iVz\ Van Perlo (Velp)ir. Donk (Dordrecht) 0—1; Bredewout (Zwolle)Beye (Den Haag) afgebr.; Roessel (Amsterdam)—Diemer (Did.) 10); Hoogendoorn (Dordrecht)—Kloo- stra (Roermond) 1-0; Dries (Rotterdam) Plokker (Den Haag) 01. Zesde ronde: PlokkerVan Wezel afgebr.; ir. Donk—'Hoogendoorn afgebr.: Quakke laarBreedwout 01: Van Perlo Roessel 0—1; Diemer—Dries 10; Beye Kloostra 01. De resultaten van de afgebroken parijen waren: tweede ronde: Beye Plokker 01. Derde ronde: Quakkelaar —Beye ViVi. Vierde ronde: Diemer ir. Donk '2 Na de zesde ronde luidt de stand: 1. Van Wezel 4'^ p. 1 afgebr. party; 2. Roessel 4 p 3. Bredewout 3% p. 1 afgebr. party; 4. Diemer 3'? p.; 5/6/7. ir. Donk. Hoogendoorn en Plokker. al len 3 p. 1 afgebr. partij; 8. Quakke laar 3 p.; 9/10. Van Perlo en Kloostra beiden 2 punten.. 11. Beye XVk p. -f 1 afgebr. Party; 12. Dries 0 p. Trakteer Uw kinderen en Uzelf op bet nieuiae heerlijk frisse snoepje Van Melle Fruit tella'* de zachte frnitctrré's in het „vierkante rolletje". Jong en oud zeggen van Mmm... Waterpolon ieuws ïn een zeer matige wedstrijd heeft Sleutelstad gisteravond ln Utrecht DKR met 3 2 verslagen. De Leidse ploeg speelde ver beneden de vorm dië ze in de afgelopen competitie getoond heeft. Het samenspel vlotte niet, terwijl het schieten slecht was. De Utrechtse ploeg bepaalde zich vrijwel tot verdedigend spel met direct verre ballen naar de zeer gevaarlijke midvoor Wim van Rooyen wist hem echter in bedwang te houden. Een typische promotiewedstrijd met veel spanning en weinig goed spel. Nadat aan beide zyden enige aanval len op niets waren uitgelopen was het Nico Brouwer die met een mooie om haal 0—1 scoorde. Uit een Utrechtse aanval werd het met een doorslagbal byna geiyk, doch Dick Binnenkamp ran selde de bal nog juist zyn doel uit. Even later werd het echter toch 1—1 door W. Brummelkamp. die door een fout ln de verdediging even vry kwam te liggen. Sleutelstad trok weer ten aanval en wist weer een voorsprong te nemen door Wim van Zyl, die na een vrye worp van Nico Brouwer de bal ineens inschoot (1—2). In de tweede helft bleek de Utrechtse ploeg volkomen uitgespeeld. Bovendien liet Sleutelstad de DKR spe lers nu niet meer de tyd om de bal goed aan te geven aan de midvoor. zodat van een Leids overwicht gesproken mocht worden. Wim van Zijl zag een schot juist op de paal belanden. Even later was het deze speler die een rush ineens stopte en met een flitsend schot via de paal 1—3 scoorde. Toen kwam een hele serie schoten op de paal. naast of van te verre afstand terwyl de Leidse ploeg Tneermalen met een speler meer in de aanval was. Toen zo'n aanval weer mislukt was lag voor het Sleutelstad- doel W. Brummelkamp geheel vry en zo werd het 2—3. Verandering in deze Hans Sleeswijk verscheen in de Finn- jollenklasse in een inderhaast geleende Belgische boot. daar zijn eigen schip nog niet terug is uit Zweden. In de eer ste ronde kwam hij er niet aan te pas, want de kop werd ingenomen door R. H. Dc foto geeft een beeld van de strijd in de Drakenklasse. Mr. G. P. Nijbakker bestuurde Joy (H 50 linksen L. de Groot de „Vagans Semper(H 163 midden) Marseille, die in de 2e ronde voorbijge gaan werd door Wim Grimm, die nog zeer behoorlijk uitliep, maar na het kruisen zijn schip niet lens kon krijgen door gebrék aan zelflozers. Een feit, dat hij wel zal betreuren, daar zijn mooie eerste plaats hierdoor verloren ging. Want intussen had Sleeswijk zich fraai van de achtste tot de vierde plaats op gewerkt en kruisend in de derde ronde kwam hij met G. J. Leverland aan de kop. Hier blijkt dus wel dat zee-erva ring en uithoudingsvermogen in de Fin nen een grote rol spelen. De derde plaats achter Sleeswijk en Leverland werd bezet door Marseille, terwijl 6. Kroes en Grimm daarna binnenkwa men. Met een fantastisch mooi uitgereken de stuurboordstart en daardoor gelijk in de Juiste slag naar de wal komend, liep Henk de Ruyter in de Pampusklasse regelrecht naar zijn zeer verdiende zege teo. Een zege die door geen enkele te- genstander meer in gevaar werd ge- racht. daar De Ruyter zijn voorsprong nog behoorlijk vergrootte. Na hem wer den C. Saur, C. Tjebbes en K. Jissink afgeblazen. Bij de Regenbogen ging aanvankelijk J. H. C. Sieverts aan de kop. om zich later weer door J. C. van der Velde ge passeerd te zien. Toen deze laatste evenwel moeilijkheden met zyn fok kreeg hernam Sieverts de leidende po sitie om die nu niet meer af te staan. F. P. Boe werd tweede en R. W. Bossink derde. De keuze van banen was nu niet be paald te bewonderen. Zo'n driehoek rond Pampus is op papier wel aardig, maar in de kleine baan zat geen voor- dewinds rak, zodat de Flying Dutch manklasse geen spinnaker konden zet ten. De Olympische baan die het vorig jaar gebruikt werd, biedt veel meer mogelijkheden en geeft de zeilers meer te doen op navigatiegebied. Het wordt nu meer caroussel varen, want na het kruisrak is er in de twee volgende halfwindse rakken weinig meer tedoen. Dit zagen wij vooral in de 12 M2 Sharpies waar Bouw van Wijk zieh goed weerde en zijn koppositie van de eerste ronde wist te bestendigen. Achter hem aan zeilden Gerrit Visser, Ben Verhagen en Barto Kraan door de fi nishlijn, na drie ronden lang eikaars spiegel op de zelfde afstand gezien te hebben! stand kwam er verder niet meer. Door deze uitslag is Sleutelstad nu winnaar van groep drie in de promotiestryd voor de le kalsse. In een uit- en een thuis- wedstrd tegen NZC '21 uit Nymegen, winnaar van groep twee, zal nu uitge maakt moeten worden wie van beide clubs volgend seizoen in de eerste klasse speelt. WIELRENNEN De Ronde van de Betje Wolffstraat te Den Haag is gewonnen door Arie van Wetten (Noordwykerhout). De Hage naar J. Rozenburg eindigde op de tweede plaats, J. van Wetten (Noord wykerhout) werd derde en C. Plasmeyer (Leiden) vierde. ZWEMMEN Amerikaanse reis zwemsters gaat niet door By de KNZB is telegrafisch bericht ontvangen van Dan Ferris, algemeen secretaris van de Amateur Athletic Union, van de volgende inhoud: „Be treuren oprecht niet ln staat te zijn het transport van het Nederlandse zwem- team te regelen. Sorry". De reis van de Nederlandse dames zwemploeg naar Houston (Texas) gaat dus niet door. Procuratiehouder in Nijmegen verduisterde 22 mille De recherche te Nymegen heeft een 49-Jarige procuratiehouder aangehou den. die er van verdacht wordt ten na- del van zyn firma, een groot midden- standsbedryf te Nymegen, ongeveer f. 22.000 te hetoben verduisterd. De ge arresteerde heeft by klanten van de firma bedragen geïnd, die hij in de boeken niet verantwoordde. Toen de directie by haar klanten ging informe ren waarom zij niet aan hun verplich tingen voldeden, kwam aan het licht, dat zij de bedragen reeds aan de pro curatiehouder hadden betaald. Dr. F. J. J. Kers tens overleden OUD-DIRECTEUR ST.-BAVO STICHTING TE NOORDWIJKERHOUT Deze week is in de ouderdom van 66 jaar overleden dr. Fellx Jan Jacobus Kerstens, die van 1932 tot 1945 geneesheer-directeur was van de St.- Bavo Stichting te Noordwykerhout, de r.-k. inrichting voor verpleging van manneiyke zenuw- en geesteszieken. Felix Jan Jacobus Kerstens werd ge boren op 5 november 1890 te Medan, waar zyn vader chef van exploitatie der Deli Spoorweg Maatschappy was. Na de H.B.S. te Haarlem bezocht te hebben, studeerde de heer Kerstens medicynen aan de Universiteit van Amsterdam. In januari 1919 behaalde hy het arts diploma. Gedurende de mobilisatie wa« hy enige tyd reserve-officier van ge zondheid en op 1 juli 1919 werd hij benoemd tot geneesheer aan de St.- Bavo Stichting. In 1932 volgde zyn be noeming tot geneesheer-directeur. Dr. Kerstens heeft met name op hefc gebied van de tuberculosebestrydlng on der zenuw- en geesteszieken baanbre kend werk verricht. Op zyn initiatief werd een sanatorium aan de stichting verbonden voor de eigen patiënten, die aan tuberculose leden. By de opening hiervan in 1938 door de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken werd dr. Kerstens benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De overledene was mede-directeur van een tydschrift op het gebied van de zenuw- en zielsziekenverpleging. her- haaldelyk lid van examencommissies voor de krankzinnigenverpleging en be stuurslid van de r.-k. gestichtsartsen- vereniging. De begrafenis heeft heden in alle stilte plaats gehad.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7