Andere bestemming voor Weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht? Niemeijer Dr. P. C. Zwaan onderzoekt paarlen en edelstenen op hun echtheid Na bijna vier eeuwen Goede huisvesting voor Museum van Geologie en Mineralogie half zware shag in moderne plastic-verpakking Handig rollen Heerlijk roken! 96ste Jaargang Vrijdag 9 augustus 1957 Tweede blad no. 29208 Onderhandelingen zouden reeds gaande zijn Naar wij uit zeer goede bron vernemen moet er rekening mede worden gehouden, dat het niet is uitgesloten, dat over enige tijd het sinds 1583 aan de Hooglandse Kerkgracht gevestigde Weeshuis, welk gebouw voor komt op de voorlopige lijst van Rijksmonumentenzorg, gaat verdwijnen en een andere bestemming krijgt. Het zou een geschikte huisvesting zijn voor het thans aan de Garenmarkt gevestigde Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie, dat, zoals bekend, reeds jaren met een permanent ruimtetekort te worstelen heeft. Plannen tot uitbreiding van dit museum in de richting van het Van der Werfpark, waarvan de grond weliswaar eigendom van het Rijk is, zijn zeer moeilijk voor verwezenlijking vatbaar, omdat de gemeente om begrijpelijke redenen zich verzet om dit park een laatste stukje recrea tie in de binnenstad ten offer te doen vallen aan een dergelijke uitbrei ding. Hoewel de bestedingsbeperking de plannen tot aankoop en restauratie van het gebouw kan vertragen, worden er met grote kans op succes in deze richting onderhandelingen gevoerd. Zijn wij goed ingelicht, dan zou het College van Regenten zich niet verzet ten tegen verkoop van het gebouw waar in thans nog maar een klein aantal personen is ondergebracht. Doen wij een greep uit de rijke histo rie van dit met de Leidse geschiedenis zo nauw verweven weeshuis, waarvoor wij een dankbaar gebruik maakten van de gegevens van de geschiedschrijvers Orlers en Van Mieris en de beschrijving van mej. Chr. Ligtenberg in haar ver handeling „De armenzorg te Leiden tot het einde aan de 16de eeuw", dan zien wij dat in het begin der 14e eeuw (13161 in Leiden reeds sprake was van een „Heilige Geest- of Armenwees- en Kin derhuis". Zo had in de eerste jaren van de 14e eeuw te Leiden de parochie van Sint Pieter (de enige die er toenmaals was) haar armeverzorging onder de naam van „de heiligegeest". Hoewel de werkzaamheid van de „heiligegeest" van deze parochie in het eerst wel zal be paald zijn gebleven tot uitdelingen van allerlei aard, toch moet als vaststaand worden aangenomen, dat haar bemoeiin gen zich allengs hebben uitgebreid tot de zorg voor zieken, kraamvrouwen, vondelingen en wezen. De zieken en kraamvrouwen werden aan huis bezocht en bedeeld, terwijl men voor de hulpe loze kinderen onderdak en verzorging vond bij bepaalde vrouwen, die er haar werk van maakten ze in huis op te nemen. Zo kende men in die tijd de z.g.n. „houvrouwen", die zich tegen een wekelijkse vergoeding belastten met het „houden" (onderhouden en verzorgen) van b.v. onechte kinderen, of zich deden gelden als betaalde verzorgsters van zuigelingen. OP BREESTRAAT 18 BEVOND ZICH EERSTE „HEILIGEGEESTHUIS". Een blik in de geschiedenis van het midden der 15de eeuw, doet ons zien, dat de „Leidse Heiligegeest" in die tijd reeds in het bezit was van een eigen gebouw. De Heilige Geestmeesters had den het in 1450 kunnen kopen; het stond op de Breestraat 18, waar zich in vroeger jaren het Museum van Oud heden en thans het belastingkantoor bevindt. Ofschoon voor een wees- en vondelingenhuis oorspronkelijk niet be stemd, is het „Heiligegeesthuis" aan de Breestraat als vanzelf een „Heilige- geestweeshuis" geworden. Velerlei bijzonderheden zouden van dit middeleeuws gesticht zijn te ver melden, wy willen echter volstaan met mede te delen, dat de verpleegde kinderen reeds in 1466 gekleed gin gen in de stadskleuren: rood en wit, waarbjj veelal gele kousen werden ge dragen. De huismoeder en de dienst bode zorgden in die tijd voor het huishouden en de stal en kregen assistentie voor het grove werk als mest kruien, hout kloven, turf dragen, koren malen en weiden van de koeien. Voorts blijkt, dat van de 177 vonde lingen, die in een bepaalde periode in dit „heiligegeesthuis" waren opgenomen, er 35 in de Pieterskerk werden gevon den (waarvan o.a. 15 op of bij altaren, 6 in biechtstoelen, één onder de preek stoel en één onder de vrouwenbanken) dag van het „uitgaan" (het ontslag) der meerderjarige verpleegden het glas met het randschrift „Het groeyen en bloeijen van Flora". Wanneer er aan de jongens en meisjes eens in het jaar nieuwe bo- venkleren werden uitgedeeld, schijnt het bestuur ook al een maaltijd te hebben gehouden; op twee verschillende boka len ziet men een jongen met een broek en een meisje met een rok in de hand. Wanneer de echtgenote van een der aanwezigen in „blijde verwachting was, werd er op „Hansjen in den kelder" gedronken; het glas met dit rand schrift vertoont aan de ene zijde een deftige dame in hoogst vreugdevolle omstandigheden met een bloemtak in de hand; aan de andere zijde een roeibootje met een roeier en een vrouw, die eveneens een bloem om hoog houdt. Wat deze afbeelding betreft weet de geschiedschrijver te melden, dat men indertijd in Amsterdam „om een kind te halen" naar de Volewijk roeide; elders spreekt men van „popp's roeien". Ten slotte wijst het randschrift van enkele fraaie exemplaren erop, dat het slot van alle bijeenkomsten wel gevierd zal zijn met „Een glaasie van Vriend schap". Behalve prachtige tinnen Flapkannen, bierflessen en koelvaten, bezat het Wees huis in vroeger jaren ook een rijk ser vies van bont gekleurd porselein waar van helaas nog maar enkele stuks zijn bewaard gebleven. IN 17DE EEUW HAD WEESHUIS BEVOLKING VAN 700—900 PER SONEN Letten wij op de sterkte der bevolking ln de loop der eeuwen, dan was volgens Orlers het getal wezen, dat deze „in richting" bezocht tot aan het einde der 16de. eeuw allengs gestegen tot 350, om in het jaar 1640 plotseling op te lopen tot rond 700, een getal, dat door mr. Van Leeuwen in zijn „Besgrijving van Leiden" nog met 200 werd aange vuld. Sedert het midden der 19e eeuw geven de jaarlijks uitgebrachte versla gen meer houvast. Bij een gemiddelde van 350 wezen in de eerste helft dier eeuw, wijst het jaar 1855 een getal van 458 aan. Geleidelijk treedt dan, door allerlei gunstige invloeden, een sterke daling in, met het gevolg, dat in 1905 nog slechts 151 verpleegden in het Weeshuis waren opgenomen. Vijf jaren later was dit aantal reeds geslonken tot Dame door tram aangereden Gistermiddag om 4 uur heeft op de Hoge woerd een ernstige aanrijding plaats gehad, waarbij een 67-jarige dame zeer ernstig is gewond. De dame kwam op haar fiets uit de Veerstraat en reeds linksaf de Plantage op in de richting Hoge Rijndijk. Te zelfder tijd naderde uit de richting Ho- gewoerd een stadstram. De bestuurder van de tram trachtte door krachtig te remmen een aanrijding te voorkomen, doch tevergeefs. De dame werd door de tram gegrepen en tegen de grond ge slingerd. Zij werd met een schedelbasis- fractuur, een linkerbeenbreuk en in wendige verwondingen door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. Gisteravond was er nog levens gevaar, doch hedenmorgen liet de toe stand zich iets gunstiger aanzien. Eerder op de middag, te 1.30 uur, had op de Zijlsingel een ongeval plaats, dat gelukkig veel minder ernstig is afgelo pen. Een 7-jarig jongetje speelde op het troittoir een partijtje badminton. Toen het pluimpje een keer op de rijweg werd geslagen liep de jongen, die in de De Ruyterstraat woont, de rijweg op. Hij botste daarbij tegen een wielrijder op. Het jongetje liep een gecompliceerde beenbreuk op. 97, terwijl de huidige bezetting rond de 25 ligt. Uit de aard der zaak zijn in de loop der jaren tal van verbeteringen inge voerd, waarvan als één der belang rijkste zeker moet worden genoemd de afschaffing van het „uniform" in 1933, hetgeen maar al te zeer de we zen in de maatschappij een afzonder lijke groep deed vormen. Daarnaast hebben opeenvolgende Colleges van Regenten maar al te zeer begrepen, dat ook aan de verstandelijke ont wikkeling der aan hun zorgen toever trouwde pupillen de nodige aandacht moest worden besteed. Zo staan thans alle mogelijke inrichtingen van on derwijs voor hen open. Doch niet alleen aan de verstandelijke ontwikkeling wordt grote zorg besteed, ook aan de noodzakelijke ontspanning, waartoe vele wegen openstaan, wordt gedacht, terwijl ten slotte de sfeer in huis een belangrijk, zo niet het belang rijkste, woordje medespreekt. Ondanks het feit, dat aan het gebouw vermoedelijk binnenkort een andere bestemming zal worden gegeven, is het „Weeshuis aan de Kerkgracht", in een ver-verleden gebouwd en in de loop der eeuwen geschraagd door de liefde van velen, een sprekend bewijs van het boven de poortingang in steen uitgehouwen opschrift: „Godt is der weesen helper". de shag droogt niet uit en blijft altijd soepel en vers Het in Leiden opgerichte instituut voorziet in een grote behoefte Het exterieur van het Weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht. (Foto L.D./Van Vliet) 25 in de Hooglandse kerk, 24 in de Vrouwenkerk, 9 in kloosters en hofjes en 11 in gasthuizen. SEDERT 1583 OP DE HOOGLANDSE KERKGRACHT Dat het hoog tijd werd de wezen een ander onderdak te verschaffen blijkt uit een mededeling van het gerecht, waarin verhaald wordt, dat men bedsteden had moeten uitbreken om de wandluizen te verwijderen. In 1583 was het eindelijk zover en kregen de verpleegden een on derdak in het Vrouwengasthuis aan de St. Pancras- of Hooglandse Kerkgracht, dat nadien nog gedeeltelijk is vernieuwd waarvan ook het jaartal 1607 boven de huidige ingang van het Weeshuis ge tuigt. Van oudsher zijn de verpleegden op verschillende dagen van het jaar op de een of andere wijze onthaald, t.w. mét Pasen, op Vastenavond, op room, met wittebrood, een vleesmaaltijd in de kermistijd etc. etc. Slechts twee oude instellingen van deze aard zijn ook nu nog van kracht: de uitreiking van Mei- bollen en het Evenaersmaal. Zij spro ten voort uit de volgende bepalingen; „Omtrent den jare 1648 vermaakte ze kere Isaak Jansz de Mey aan de Huis- zittenarmen zijn gantsche nalaten schap, mits alle jaren uijt te rijken aan elk kint in het weeshuijs een tarwe tuytbol", terwijl Pieter Evenaer, markt schipper op Amsterdam, in 1725 een testamentaire beschikking deed, uit welker rente jaarlijks in Februari „alle de kindere soo meysjes als jongens op gebrade vleesch zullen moeten worden onthaald". Op de 1ste mei en op een zondag in februari is, met de beper kingen of uitbreidingen, die de verschil lende tijden en omstandigheden nodig maakten of veroorloofden, aan deze be schikkingen tot heden voldaan. MEN DRONK O.A. OP „HANSJEN IN DEN KELDER" Ofschoon wij ons in het geheel niet willen aanmatigen „volledig te zijn" wij kunnen uit de interessante geschie denis van het Weeshuis slechts hier en daar een greep doen moeten wij U toch ook nog iets vertellen van het sierlijke glaswerk, met name de -gesne den en gestipte- bekers, bokalen, wijn kelken en wijnglazen, welke nog heden ten dage uitgestald staan in de pronk- kast van de zulk een bijzondere sfeer ademende regentenkamer en die in verleden tijd bij bijzondere gebeurte nissen de ronde deden. Men kan zich, bij de wapenschilden, de voorstellingen en de opschriften, welke deze bekers en glazen te zien en te lezen geven, de heil dronken en „condities" voor de geest brengen, die er, aan de maaltijden en op de gedenkfeesten der „Heren Regen ten" in de oude tijd mee werden inge steld en uitgebracht. Bij de slacht (in oude notulenboeken wordt gesproken van Osjesmaal) kwam het glas met de woor den ,,'t Groeyen en bloeijen van ossen en koeijen" ter tafel; op de le mei, da< Voor het in het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie onlangs ge vestigde Instituut voor Wetenschap pelijk Onderzoek van edelstenen en paarlen is een verantwoordelijke taak weggelegd. In navolking van het bui tenland zal dit instituut zich gaan bezig houden met het onderzoek van edelstenen, synthetische stenen en paarlen. Uitgemaakt zal worden, welke echte steen, welk synthetisch produkt of welke imitatie ter identificatie werd aangeboden. Na onderzoek wordt dan een certificaat verstrekt. Zoals bekend is dit instituut tot stand gekomen door samenwerking van het Ministerie van Onderwijs, K. en W. enerzijds en de Federatie Goud en Zilver anderzijds. Het is maar niet toevallig, dat dit instituut, dat geen commerciële inslag heeft, juist is ondergebracht in 't Rijksmuseum van Geologie en Mine ralogie aan de Garenmarkt. Dit museum, sinds 1820 in Leiden gevestigd, geldt immers als de centrale weten schappelijke instelling voor geheel Ne derland op het terrein der geologische wetenschappen Naar verwacht mag worden zal het instituut, dat juist dezer dagen is be gonnen met het onderzoek van edel stenen en niet doorboorde parels de voor doorboorde parels benodigde röntgen-apparatuur is nog niet aan gekomen in een grote behoefte voorzien. Waren juweliers en particu lieren in het verleden voor een der gelijk onderzoek aangewezen op Parijs of Londen, thans kan dit in Leiden geschieden, hetgeen een enorme kos tenbesparing betekent en het risico van diefstal tijdens het transport doet verminderen. Het aantal stenen, dat jaarlijks ter identificatie wordt aan geboden, is groot. Alleen reeds in Londen werden in 1955 in totaal 138.484 stenen en parels onderzocht. Dr. P. C. Zwaan, directeur van het instituut en sinds 1951 conservator voor de afdeling kristallografie en mineralo gie, die voorlopig nog alle onderzoekin gen zelfstandig ter hand neemt, beoor deelt het ter identificatie aangeboden materiaal niet alleen op zijn hardheid, doch speciaal ook op zijn optische en fysische eigenschappen. In vele gevallen duurt het onderzoek van een syntheti sche produkt of een imitatie laftger, dan dit het geval is met echte edelstenen. Vordert een onderzoek in sommige ge vallen slechts enkele minuten, het komt ook wel voor, dat dr. Zwaan een dag nodig heeft aleer hij alle kwaliteiten van een steen of parel heeft vastgesteld. Een identificatie wordt echter bevorderd indien de steen los wordt aangeboden. Is een onderzoek gereed, dan wordt iedere steen echt of onecht ingeschreven in de registers van het Instituut en een certificaat afgegeven. „VINGERAFDRUK" VAN KOSTBARE STENEN In het instituut is ook de mogelijkheid aanwezig om van iedere steen een z.g. „vingerafdruk" te maken, hetgeen in geval van diefstal zeer belangrijk kan zijn. Uiteraard wordt dit alleen maar toegepast bij zeer kostbare stenen. WAT KOST EEN ONDERZOEK Hoewel, zoals gezegd, geen winstbejag wordt nagestreefd, zijn aan een dergelijk onderzoek, dat uitsluitend in het weten schappelijke vlak ligt: de waarde van een steen of parel wordt dan ook nim mer opgegeven, kosten verbonden. Kos ten, welke afhankelijk zijn van de aard en het gewicht van de steen. Zo kost om maar eens een voorbeeld te noemen, het onderzoek van een diamant, robijn, saffier en smaragd van een gram (2\'z karaats) f. 5.voor overige edel stenen en voor doorboorde parels van 1/4 gram (5 grein) bestaat een minimum tarief van f. 2.50, terwijl dit voor niet- doorboorde parels f. 5.bedraagt. Voor dr. Zwaan, die met grote ambitie dit wetenschappelijk onderdeel verricht, is in zijn nieuwe functie een mooie en verantwoordelijke taak weggelegd. Echt of imitatie? Dr. Zwaan zal het U zeg gen! N.V. MACHINEFABRIEK DEN HOLDER Met het doel de fabricage van en de handel in machines, apparaten, con structiewerken, werktuigen, gereedschap pen, motoren, onderdelen enz. is opge richt de Machinefabriek Den Holder N.V. alhier. Het maatschappelijk kapi taal bedraagt f 1.000.000,— verdeeld in 12 prioriteits- en 988 gewone aandelen, alle groot f 1.000.Geplaatst zijn alle prioriteits- en 200 gewone aandelen, die worden volgestort door inbreng van het vroegere gelijknamige bedrijf en van contanten. Directeur is de heer L. den Holder, commissaris de heer J. C. Halm mans de Jongh. „KNIKKEBEEN" VERTROKKEN Het kindercircus „Knikkebeen" heeft vanmiddag zijn reeks voorstellingen voor de Leidse jeugd afgesloten. Giste ren werd met even groot succes als tij dens de première de laatste avondvoor stelling gegeven en vandaag de kaatste middag. Sinds de vorige week maandag- traden de jonge artiestjes niet minder dan twintig keer op en wel voor onge veer 4000 kinderen en ruim 600 volwas senen. De grote tent aan de Du Rieu- straat, die haar diensten goed bewezen heeft, zal zo spoedig mogelijk worden afgebroken. Onze stadgenoot, de heer A. Dietz, is geslaagd voor de akte NJ3. (timme ren). Benoemingen Leidse Universiteit Bij beschikking van de minister van Onderwijs, K. en W. zijn benoemd: aan de Leidse Universiteit voor het jaar 1957: tot wetenschappelijk hoofdambte naar bij de inwendige geneeskunde L. Kuenen, arts, thans wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse; tot wetenschap pelijk ambtenaar 1ste klasse: bij de inwendige geneeskunde mej. J. C. Lor- rier; bij de pathologische anatomie H. C. M. van der Sloot, thans wetenschap pelijke ambtenares; bij de theoretische organische scheikunde J. H. Lupinski; bij de algemene zoölogie P. J. van Mullem, thans hoofdassistenten; tot wetenschappelijk ambtenaar bij de heel kunde B. E. de Groot, thans assistent. Gerekend van 1 januari 1957 tot we tenschappelijk hoofdambtenaar in vaste 'dienst bij de parasitologie dr. J. J. Laar man, thans wetenschappelijk ambtenaar lste klasse in tijdelijke dienst; tot wetenschappelijk hoofdambtenaar A in t ijdelijke dienst bij de inwendige ge neeskunde, voor het tijdvak van 1 mei 1957 tot en met 30 april 1958, jhr. dr. J. de Graeff, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar; tot wetenschappelijk hoofdambtenaar A in tijdelijke dienst bij de thoraxchirurgie, voor het tijdvak van 1 juli 1957 tot en met 30 juni 1958, dr. J. Nauta, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar. Met ingang van 1 september 1957 is benoemd tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar in vaste dienst bij de genetica mej. dr. J. C. Sobels, onder toekenning van gelijktijdig ontslag als wetenschap pelijk ambtenaar lste klasse bij de al gemene plantkunde aan de Rijksuniver siteit te Utrecht. Voor het tijdvak van 1 juli 1957 tot en met 30 juni 1958 zijn benoemd: tot wetenschappelijk ambtenaar lste klasse bij de faculteit der godgeleerdheid dr. K. H. Roessingh, thans wetenschappelijk ambtenaar; voor het tijdvak van 1 sep tember 1957 tot en met 31 augustus 1958 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de faculteit der rechtsgeleerdheid mr. M. H. van der Valk, bijzonder hoogle raar vanwege het Leids Universiteits Fonds; tot wetenschappelijk hoofdamb tenaar A: bij de pathologie dr. P. van Duyn; bij de anorganische scheikunde dr. W. L. Groenebeld; bij de historische geologie en paleontologie dr. A. Brou wer, thans wetenschappelijke hoofdamb tenaren; tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar: bij de cardiologie H. Hart man; bij het Rijksherbarium dr. R. C. Bakhuizen van den Brink; bij de orga nische scheikunde dr. S. J. Roorda; bij de experimentele dierkunde dr. J. J. A. van Iersel, thans wetenschappelijke ambtenaar lste klasse; tot wetenschap pelijk ambtenaar lste klasse: bij de keel-, neus- en oorheelkunde A. Spoor; bij de geologie en mineralogie H. Koning; bij de bibliotheek: mej. W. A. Flinterman, thans wetenschappelijke ambtenaren. EcM al ImitatieOfc E. CZwaan tijdens het onderzoek. (Foto WWan Vkefc) NIEUWE UITGAVEN Bij de N.V. Uitgevers-Mij. Kluwer te t Deventer is verschenen het Autotypen- j boek 1957 samengesteld door Piet Oly- slager. De aard en indeling zijn zodanig gekozen dat de belangrijkste gegevens van de in Nederland en België op de markt zijnde personenwagens van dit jaar met één oogopslag gevonden kun nen worden. Concertreis familie Engel bracht f 12.000 op De concertreis van de muzikale fami lie Engel uit Reutte in Tirol, ten bate van de bouw van een Evangelische Kerk in dit Oosenrijkse dorpje, heeft in totaal f. 12.000 opgeleverd. Zoals bekend bracht het in juni in Leiden gegeven concert netto ruim f. 1500 op. Voor de predikant van de Evangeli sche Gemeinde te Reutte, Pf. Gottfried Fries, betekende de thuisreis echter een ernstige schaduw op de mooie concert reis, die ook hij meemaakte. Bij Darm stadt werd hij n.l. op de Autobahn aan gereden, waardoor zijn auto volkomen verloren is gegaan. Hijzelf is er gelukkig goed afgekomen. Welk een geweldige handicap het ver lies van zijn auto voor deze dominé be tekent laat zich gemakkelijk begrijpen, als men weet, dat hy een gebied te be werken heeft tweemaal zo groot als de provincie Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3