dertig jaar, zegt dr. Adenauer Moskou schond zestig verdragen in Postwagen van sneltrein ontspoord WEERBERICHT Zijdelings antwoord op aanval van Kroesjtsjef in Berlijn BRUSSEL GETROFFEN DOOR ONWEER MET WATERHOOS Zeven gewondenenorme ravage Ontgoochelde Russische spion onthulde werkzaamheid van Abel 96ste jaargang VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1957 No. 29208 LEIDSCH fit DAGBLAD oTect^r: i j. w. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte slngel l-LeldeD Glr0 00 67055 iootdredacteur J. Brouwer tl£0 per kwartaal; f.255 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 „Kroesjtsjef heeft een goede reden om door de wereld te draven", aldus ver klaarde de Westduitse Hondskanselier dr. Adenauer gisteravond op een verkie zingsbijeenkomst. „Het is een goed bewijs voor de stelling, dat zijn positie niet helemaal is zoals ze zijn moet". Adenauer beschuldigde de Sovjet-Unie ervan sinds 1925 bijna zestig verdragen te hebben geschonden en na het einde van de tweede wereldoorlog van meer dan honderd miljoen mensen slaven te hebben gemaakt. Dit was een zijdelings antwoord op hetgeen gistermiddag in de Oost- duise Tweede Kamer werd gezegd door premier Grotewohl, die zijn voorstel herhaalde om, als inleidend stadium tot hereniging. Oost- en West-Duitsland in tekening. Hij werd daarna door de po litie aan een verhoor onderworpen en later vrijgelaten. Gistermiddag bezochten de Russen de graven van de Duitse communisten Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg, die in 1919 vermoord zijn. Daarna reden zij naar de Russische begraafplaats te Treptow, waar 7000 Russische militairen die bij de slag om Berlijn sneuvelden, begraven zijn. Toen Kroesjtsjef naar auto terugliep, voegden Westelijke jour nalisten zich bij het gezelschap. De lijf wacht keek wel bedenkelijk, doch greep niet in. De Russische leiders hebben gister middag in een open auto een rondrit door Oost-Berlijn gemaakt. Van de zijde van de Bond van R.K. Ziekenfondsen in Nederland deelt men ons het volgende mede: De Bond van R.-K. Ziekenfondsen in Nederland en de Stichting Auto nome Ziekenfondsen handhaven hun principiële bezwaren tegen het laat ste voorstel van minister Suurhoff. Aangezien hun gebleken is, dat ook bij de Nederlandse Maatschappij tot Be vordering der Tandheelkunde de opvat ting leeft, dat de vaststelling van de honoraria door derden eigenlijk een onjuiste figuur is. hebben zij zich in een uitvoerig schryven opnieuw tot de Maatschappij gewend, met onder meer het verzoek alsnog een uitspraak te doen over het tariefsvoorstel van 26»,cent per stoelminuut, dat door op een na alle ziPkenfondsorganisaties is gedaan en over de inhoud waarvan de Maat schappij zich tot op heden niet heeft uitgesproken. R.k. ziekenfondsen handhaven bezwaren len herschapen. De zware kleigrond op het terrein van de wereldtentoonstelling bij het Heizel-stadion schijnt beter weerstand te hebben geboden. In ieder geval hebben wij daar gisteren na de storm niet veel schade gezien. Rond de terreinen van de Wereldtentoonstelling konden de riolen het water echter niet verwerken. De weerkundige dienst van Ukkel ..had enkele plaatselijke onweders" voorspeld Tot zover onze Brusselse correspon dent. Ook in Noord-Fr ank rijk zijn zware buien gevallen, in Macon is veel scha de aangericht door een wervelstorm. Te Quimperle in Bretagne wera ernstige schadeveroorzaakt door een wolkbreuk. Gistermiddag om half vijf hebben zich boven Maastricht en omgeving drie onweersbuien verzameld, die daar in alle hevigheid losbarstten en een avondlijke schemering deden ontstaan. De straatverlichting in de stad werd ontstoken. Om half zes verminderde de hevigheid van het onweer. Enkele bo men zijn in Maastricht door de blik sem getroffen of door hevige rukwinden ontworteld, o.a. in de Koning Clovis- straat en de Alexander Battalaan. In sommige stadsgedeelten liepen vele kel ders onder water. Persoonlijke ongeluk ken deden zich, voor zover bekend is. Massagraf (uit 1629 gevonden in Den Bosch Arbeiders, die bezig waren met graaf werk voor de uitbreiding van het Pro testants Ziekenhuis te 's-Hertogenbosch hebben een massagraf gevonden, waar in zich de skeletten van tenminste twin tig mannelijke personen bevonden. Een onderzoek, dat ingesteld is door de ana toom-patholoog dr. Zeldenrust en de gemeente-archivaris van Den Bosch, de heer A. Pirenne. heeft gegevens opge leverd, die erop wyzen dat het graf ge dateerd kan worden op 1629, ten tijde van het beleg van Den Bosch door de Staatse troepen onder Frederik Hen drik. Het is bekend dat bij dit beleg in deze omgeving hevige gevechten gele verd zijn. Plaatselijk onderzoek ramp met „Neutron" voltooid Het plaatselijk onderzoek naar de oorzaken van de ramp met de Neu tron is thans grotendeels voltooid. De commissie heeft de overlevenden en allen, die iets hebben gezien van het vliegtuig vlak voor of tijdens het onge luk gehoord. Voorts is een aantal vlieg- proeven genomen om te trachten meer zekerheid te krijgen over hetgeen zich in de fatale minuten heeft afgespeeld. Ook is er een uitvoerig onderzoek in gesteld naar de gedeelten van het wrak, die konden worden geborgen. Een enkel onderdeel daarvan is naar Nederland gezonden voor nader onderzoek. Een grote hinderpaal bij het onder zoek is, dat het wrak diep onder de zeespiegel ligt. De plaats, waar het on geveer ligt, is wel bekend. Het is ech ter zeer de vraag of het kan worden gelicht en het onderzoek daarnaar door de Koninklijke Marine is nog gaande. De commissie heeft bij haar onder zoek grote steun ondervonden van de door de KLM ingestelde commissie van deskundigen. Zij zal thans het onder zoek in Nederland voortzetten en rap port uitbrengen. De uit Nederland over gekomen leden zijn reeds uit Biak vertrokken. Ook de voorzitter van de Den Hollander, wiens dienstverband in Nederlands Nieuw-Guinea is geëindigd, zal vrijdag naar Nederland vertrekken. De overige leden van de commissie blijven op Biak om de lopende werk zaamheden af te ronden. Overstromingen op Borneo Volgens in Djakarta ontvangen be richten zijn in Zuid-Borneo drie grote rivieren buiten hun oevers getreden, waardoor een aantal dorpen onder wa ter kwam te staan. Tal van huizen wer den weggespoeld, terwijl de te velde staande rijstoogst werd vernield. Per soonlijke ongevallen zyn echter niet ge meld. een statenbond te verenigen, waarbij beide landen hun zelfstandigheid zouden behouden. Kroesjtsjef, die in deze vergadering met zijn delegatie aanwezig was, was het met het voorstel van Grotewohl geheel eens. Hij deed een scherpe aan val op de Westduitse Bondskanselier, die „een politiek van kracht wil volgen en daarmedef fn het voetspoor van Hitier treedt", zei de Sovjetrussische partijleider. Belangstelling van bevolking gering Het Oostduitse persbureau ADN meldt, dat Kroesjtsjef gisteravond op een bij eenkomst te Leipzig verklaarde „zeer voldaan" te zijn over de onderhandelin gen, die hij tot dusverre met de Oost- Britse minister voor Europese zaken Het is Londen ernst met vorming vrijhandelsgebied (Van onze Londense correspondent) Premier Macmillan heeft een minis- ter voor Europese zaken benoemd. Regi nald Mauling, thans „betaalmeester- generaal" (men zou deze functie kun nen vertalen met minister-zonder-por tefeuille"), zal voortaan de Britse rege ring vertegenwoordigen by alle bespre kingen en onderhandelingen met con tinentale landen over de vorming van het Westeuropese vrijhandelsgebied Maudling, die minister van Energie voorziening, Lord Mills bijstaat in de zware en verantwoordelijke taak de atoomenergie voor vreedzame doelein den tot ontwikkeling te brengen, zal deze taak blijven vervullen, daar zij nauw samenhangt met wat er op dit gebied in West-Europa gaande is. Uit deze benoeming blijkt, dat het de Britse regering ernst is met haar plannen tot aansluiting bij het te vor men vrijhandelsgebied. Sinds enige maanden zjjn er in Londen diepgaande beprekingen gaande over de problemen, die met Engelands toetreding samen hangen en men verwacht, dat er in oktober aanstaandse rechtstreekse on derhandelingen met vertegenwoordigers van de Euromarkt kunnen worden ge opend. duitse communistische leiders heeft ge voerd. Ook nu weer deed Kroesjtsjef een aanval op de Westduitse „monopo listen". doch hij voegde hieraan toe dat de Sovjet-Unie „niettemin erop uit is goede betrekkingen met de Westduitse regering tot stand te brengen". „Wij moeten nimmer vergeten dat in de eerste en tweede wereldoorlog de volken van Duitsland en Rusland de zwaarste verliezen hebben geleden", verklaarde de eerste secretaris der Sov jetrussische communistische partij. De Russische bezoekers hebben gister avond een bezoek gebracht aan het Oostberlijnse Sportpaleis aan de Stalin- allee waar een bouwtentoonstelling ge houden wordt. Tegenover het sportpa leis staat een groot bronzen beeld van Stalin, doch Kroestsjef keurde bij het betreden en het verlaten van het gebouw zjjn voorganger geen blik waardig! Slechts 500 mensen hadden zich bij het gebouw verzameld om de Sovjetrus sische gasten toe te juichen. Op een be paald ogenblik schoten de mannen van de veiligheidspolitie toe om een West- berlijner te grijpen die door het poli- tiecordon brak. De man ontglipte ech ter en vroeg Kroesjtsjef om diens hand- Trein Grote en tramverkeer urenlang in de tear materiële schade aangericht (Van onze correspondent te Brussel) Brussel is gisteren door een waterhoos geteisterd. Het bliksemde en donderde eerst gevaarlijk, waarna de regen krachtig neersloeg. In de binnenstad en de voorsteden bereikte het water in de straten hier en daar een hoogte van een halve tot een hele meter! Talrijke kelders liepen onder water, pe materiële schade aan goederen en levensmiddelen is zeer groot. Te Schacrbeek, de grote Brusselse voorstad, was de schade het grootst. De bliksem sloeg in de grote elektrische centrale voor Brabant, waardoor de hoofd stad meer dan een uur zonder licht kwam te zitten. Het station van Schaerbeek liep onder water, waardoor de elektrische treinen naar Antwerpen en Luik niet meer konden rijden. Het duurde gisteravond meer dan drie uur, voordat het verkeer tussen de hoofdstad en de grote steden weer normaal was. ment van Binnenlandse Zaken, nog grote schade werd aangericht. Ook elders stroomde het water grote hoeveelheden dwars door de daken de bureaus en werkplaatsen binnen. De waterhoos heeft een grote ravage aangericht in de nog niet afgewerkte tunnel van de Brusselse ringlanen. Bin nen het uur waren zij in modderpoe- Ook in Noord-Frankrijk vielen zware buien Enkele trams ontspoorden door de stroming van het water in de straten. De regen sloeg zo hard neer, dat zelfs op de tweede en derde verdiepingen van oude gebouwen, zoals het departe- Bij de eerste huizen van Helmond Atoomovereenkomst in werking getreden Door een notawisseling tussen het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken en de Nederlandse am bassade te Washington is gisteren de met de Ver. Staten gesloten overeen komst tot samenwerking betreffende het niet-militaire gebruik van atoom energie in werking getreden. Deze op 22 juni 1956 gesloten overeenkomst is in juli door de Staten-Generaal goed gekeurd. Behalve natuurlijk uranium kan Nederland maximaal 500 kg uranium in de verrijking van 20 pet in de isitoop U 235 uit de Verenigde Staten betrekken, benevens een hoeveelheid van 6 kg uranium in een zeer hoge graad van verrijking als splijtstof voor de hoge reactor. Deze onderzoekingsreactor is reee's door het Reactor Centrum Nederland in de Verenigde Staten besteld en zal in Petten komen te staan. De overeenkomst, welke voor een tijd vak van 10 jaar is gesloten, vervangt de reeds in 1955 gesloten overeen komst met de Verenigde Staten inzake samenwerking op atoomgebied. Rustige periode verwacht De Israëlische stafchef, generaal Mosje Dayan, zal aan het eind van de maand een bezoek brengen aan Zuid-Afrika en Ghana. Politieke waarnemers leiden hieruit af, dat premier Ben Goerion van Israël deze zomer een rustige pe riode verwacht aan de Israëlische gren zen. Naar mer. meent te weten had hij eerder geen goedkeuring voor de reis van Dayan gegeven. Onbestendig De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige langs de kust tij delijk krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Iets koeler. (Opgemaakt te 11.15 uur). 10 AUGUSTUS Zon op: 5.17 uur; onder: 20.16 uur. Maan op: 19.44 uur; onder: 5.22 uur (v.m.). Hoogwater te Katwijk te 3.08 en 15.34 uur. Laagwater te 11.19 en 2359 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. (Van onze correspondent) Met grote snelheid daverde de elektrische trein, die om vier minuten voor halttwee gistermiddag uit Eindhoven was vertrokken met bestemming Venlo, langs de eerste huizenblokken van Helmond, toen de conducteur in een van de laatste wagons het voor dat uur van de dag betrekkelijk grote aantal pas sagiers toeschreeuwde liggen": Nauwelijks had hij de kreet geuit, toen het laatste treinstel, een postwagen, zich aan de koppeling ontwrong, een staan der waaraan de elektrische bovenleiding is bevestigd, uit de funderina rukte en vervolgens in een greppel langs de Houten Parallelweg tot stilstand kwam, slechts enkele meters verwijderd van de huizenrij langs deze weg. Snel gebeurd Op de plaats, waar de ontsporing had plaats gevonden, was een groep arbeiders bezig de lijn te verbeteren. Zo snel ging alles in zijn werk, dat zij geen heenkomen hadden kunnen zoeken. Vier hunner toerden door het wegschietende treinstel getrof fen en min of meer ernstig gewond. De toestand van de 41-jarige heer H. v. d. Meij uit Schijndel werd gis teravond zorgwekkend geacht. rallelweg. die grenst aan een overigens zeer dicht bevolkte wijk, slechts vijf voorbijgangers. Zij bevonden zich op zodanige af stand. dat de rondvliegende stenen en stukken hout geen persoonlijke ongeluk ken veroorzaakten. De Helmondse mej. v. d. Mierde moest met een shock naar het St.-Lambertusziekenhuis worden vervoerd. Van enkele in de nabijheid staande woningen sneuvelden de ruiten. Enige stenen vlogen via de spiegelruiten een café binnen, waar zich gelukkig op dat ogenblik niemand bevond. Chaotische toestand Een overzicht van de situatie na de ontsporing. De beide spoorlijnen zijn versperd door de postwagen, die scheef over het baantalud hangt. De bovenleiding en een wegge maaide mast hangen triest over de baan. de circa 25 arbeiders had geraakt. Het ergst was de 41-jarige H. v. d. Mejj uit Schijndel er aan toe. Hij werd met zeer ernstige verwondingen naar het nieuwe St.-Lambertus-ziekenhuis te Helmond overgebracht. in de loop van de nacht werd ons meegedeeld, dat voor zijn leven wordt gevreesd. Ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond werden de 36-jarige M. v. d. Staak uit Boxtel, de even oude M. Voets uit St. Oedenroden. alsmede de 35-ja- rige M. Maas uit Best. In de postwagen bevonden zich twee beambten, beiden uit Venlo. De heer P. Ewalds kon zich bijtijds vastgrijpen. Hij liep slechts en kele schaafwonden op. Zijn collega, de heer H. Smits, werd evenwel door de vallende wagon geslingerd en liep daar bij ernstige verwindingen op. Beiden werden naar het St.-Lambertus-zieken- huis vervoerd. De lichtgewonde PTT- man kon na enkele uren huiswaarts ke ren. de heer Smits moet er nog enkele dagen in observatie verblijven. 9 Slot op pag. 2 Op het ogenblik, dat het ongeluk plaats vond, waren er op de Houten Pa- Chaotischer was de toestand bij de spoorlijn, waar de postwagen enige van het noorden en zuiden van Noord- Holland kan don vlotter worden onderhouden. Deze foto werd ge maakt aan de noordzijde van het kanaal. Hayhanen is thans voornaamste getuige en staat onder krachtige bewaking Hoe is de spionage-bedrijvigheid van de Amerikaan Abel ten nadele van zijn land eigenlijk aan het licht gekomen? Volgens Newyorkse bladen is hij verraden door de voormalige luitenant-kolonel van de Russische veiligheidsdienst Reino Hayhanen, die naar het Westen is overgelopen en die thans als belangrijkste regeringsgetuigc in de nieuwe spionagezaak onder krachtige bewaking staat. „World Telegram" schrijft, dat Hayhanen een van de belangrijkste Russische spionnen in de V.S. is geweest en slechts in belangrijkheid werd overtroffen door Abel, de man tegen wie woensdag officieel een beschuldiging wegens spionage is uitgebracht. .Journal American" merkt op, dat het Hayhanen is geweest, die Abel en zijn medestanders bij de Amerikaanse autoriteiten heeft aangebracht. Zes jaar agent van Moskou Deze spoorlijn zal op 28 sep tember, wanneer H. M. de Koningin hel litnnelcomplex onder het Noord- zeekanaal in Veisen geopend heeft, belangrijke diensten gaan bewij zen. Het spoorwegverkeer tussen Spion Rudolf Abel. „World Telegram" weet voorts te mel den, dat de bijzonderheden van Hay- hanens loopbaan door het Amerikaanse ministerie van Justitie geheim worden gehouden, maar dat het volgende over hem bekend is: Hayhanen zou tijdens en na de tweede wereldoorlog geduren de zes jaar als agent in de V.S. hebben gewerkt. Volgens het blad zouden er veel militaire geheimen en geheimen op atoomgebied door zijn handen zijn ge gaan. Hayhanen zou verscheidene jaren geleden naar de Sovjet-Unie zijn terug gekeerd. Het leven in de V.S. zou er echter oorzaak van zijn geweest, dat zijn ideeën over het communisme zich wijzigden. Hij zou uit Oost-Europa ge vlucht zijn en getracht hebben asiel in het Westen - vermoedelijk West-Duits- land - te krijgen. Na door leden van de Amerikaanse geheime dienst onder vraagd te zijn. werd hij naar de V.S. ge bracht, aldus het blad. Hier werkte hij samen met federale agenten. Zij ver strekten inlichtingen aan Abel en ver zamelden tegelijkertijd bewijsmateriaal tegen hem!

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1